AGENDA. VISSCHEB1J-BERICHTEN. INGEZONDEN. HET BEZOEK DER HOLLANOSCHE STUDENTEN AAN HONGARIJE. BUITENLAND. Woensdag. Pniël (Mfddelsteeracht): Samenkomst ter bespreking Jeugddiensten Hooglandsche Kerk. 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Avondbijeenkomst. Donderdag. Hoofddorp: Concours hippique. 10 uur voorm. Saterdag. Vrije Evang. Gem. (Middelslegracht 3): Bidstond. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. "s Woensdags en 's Zaterdags mallnêe te uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 3 uur. s'Gravenslein: Tentoonstelling van oude geneeskundige werken, van 10 tot 4 uur. Scala (Den Haag): Yardaz-revue „Hallo Parijs." 6 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Juli a.s. tot en met Zondag 24 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. nenlan 5 A. Crispijn, dienstbode, Wagen straat 8 J. M. Barends, dienstbode, Bree- straal 87 C. S. en A. F. v. Veldhuizen, dienstbode, Hoogewoerd 21 H. B.A. Bo- kern, ambt. N.S., Hoogewoerd 150a J. W. de Jong. bakker, Hoogewoerd 164 A. R. Moolenburgh, Plantsoen 29 C. A. Rietveld, timmerman, H. Morschweg 53 H. Ginjaar, Glazenwasscher, L. Mare 22 J. M. Spijker, Zoeterw. Singel 43a B M. Frech, dienstbode, Rijnsburgerweg 154 M. C. Rigter, verpleegster, Diaconessenhuis G. Meijering, verpleegster, Diaconessen- huis A. Hoogeboom en fam., fabr.-arb,, Levendaal 85 A. M. van Diemen. dienst bode, Stadhouderslaan. 2 E. H. Baelen, schrijnwerker. Oude Rijn 48 M. C. Ver- hove, Hansenstr. 28 E. v. Fruchteri, koopman, O. Rijn 77a E. F. G. Herber, chemiker, N. Rijn 8 E. Kowacaijk, dienst bode, Wasstraat, 21 A. L. v. Rossum, Mauritsstraat 68 J. Webbers, Gasfitter, Julianastr. 6 M. Ruiter, schilder. Garen- markt 1 L. Tisseur, huisknecht, Middel stegracht 149 G. Splinter, R. en Schie- kade 95. VERTROKKEN: M. J. van Egmond, IJmuiden. Rijksstraat weg 16 J. J. van Loef, Scherpenzeel, Dorpstr. 196a D, L. Eldering, Overveen, Julianaweg 5 C. Verheul, Woerden, H. Rijndijk IS J. W. Uittenbogaart, Krim pen a. d. IJssel, bij Speksnijder B. Polak, Den Haag. Thomsonl r 153 H. C. Hou- geeVijlbrief, Vianen, Achterstr. 317 R. Kuipers, Rotterdam, Taanderstr, 7a G, J M. v. d. ReijdenRosin, Katwijk, Duin oord 13 J P. Rer,9dorp, Zoeterwoude, bij ouders W. v. d. Biezen, Amsterdam, 2de v. Swindenstr. 27 111 W. M. van Haatten. Den Haag, Frankenslag 10 H. G. Vrijburg, Rotterdam, Voorschoterlaan 107 C Lourens. Rotterdam, Mathenes- serlaan 427a J. P. Hageman, Lisse. Hee- renweg J. G. v. Noort, Purmerend, Pe- perstr. 35 P. Kudlaschijk, Langendreer, Dl., Koloniastr. 10 H. C. Mulder, Delft, Voorstraat 65 M. Senij, Sommelsdijk, Kreekstr. B 315 N. Verhoog, Sassen- heim, Hoofdstr. 145a E. Hamersma. Den Haag, Ieplaan 9 G. B. C. van Rhijn, Meraan (Italië), Villa Burgfried J. Dierx, Waterlandskerkje, bij I. Dekker J. Bar- kemeyer, Schuttorf, Dl., Ohnestr. 81 M. Goedhuis. Deventer. Rapjeswelle 6 P A. Vis. Harlingen. Brouwerstr 16 W. J. Jansma, Kampen, Cellebroedersstr. 17 C Heescher, Hengelo (O.), Enschedesche- str. 230 E. v. HeusdenKloots. Rotter dam. Jericholaan 77b L. C. Köhlman, Nijmegen. Daalscheweg 383 A. van der Meer, Leiderdorp, Dorpstr. 61 J. Kriek, Lisse, Villa „Buitendorp" E A. F. Ver mond, Haarlem. N. Kerkplein 14 rood A. Hupkens, Groesheek, Berg en Dal ,,Re- mah-Senang" S v. d Mev. Voorschoten, Rijndijk 60 Wede A D Buitendijk Ankeveld, Utrecht, v. Soeykstr. i, E R. Ophorst. Arnhem. Kastanjelaan 22a J. Bink, Wassenaar, Maaldrift 4a. IJMUIDEN, 20 Juli 1927. VISCHPRIJZEN. 72 Tarbot p. K G. f 1.20f 0.95; 20 Griet p kist van 50 K.G. f47—f 13.50; 1277 Tongen p. K.G. f3f 1.40; 3 Groote Schol f34—1 33, 4 Middelschot f35—f26. 16 Zel- schol f33—f23, 718 Kleine Schol f25—f5. 150 Schar f 10f2.90, 2 Tongschar f47, alles p. kist van 50 K.G.; 3 Roggen p. 20 stuks f 15f7; 67 Vleeten p. stuk f2 f0 67; 44 Pieterman en Poontjes f 1460 f 2 40. 17 Groote Schelvisch f 28.50f 20, 64 Middel Schelv. f 17.50—f 15. 219 Klein- middel Schelv. f 11.50—f 9.50. 520 Kleine Schelv f 7 50f 4 60. alles p kist van 50 K.G 24 Kabeljauw p. kist van 126 K.G. f50f25; 155 Gullen p. kist van 50 K.G. 14f 4.40; 20 Lengen p. stuk f 0.94 f050; 8 Heilbot p. K.G. f 1 60—1 1 30. 69 Wijting p kist van 50 KG. f4 60f2.20; 40 Koolvisch p. stuk f 0.73f0.34; 13 Ma kreel p kist van 50 K.G. f20f 18. Er zijn 15 stoomtreilers binnengekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE HOUT. 'Eenigen tijd gele<ien werd op een ver gadering, waar de Leidsche Hout het on derwerp van bespreking was, gevraagd, of „Hout", als men spreekt van Haarlemmer of Alkmaarsche hout, mannelijk of vrou welijk ia. Een eenvoudige vraag, die toch niet zoo gemakkelijk kon worden beant woord De één zei: mannelijk, een ander: vrouwelijk, weer een ander: onzijdig, tot één der aanwezigen opmerkte, dat Hilde- brand in de Camera Obscura spreekt van: „Een onaangenaam mensch in d e n Haar lemmerhout", dus; Hout is mannelijk. Bij verder onderzoek bleek, dat werkelijk in die beschrijving voorkomt: „'t was J>e- kend, dat hij (Nurks) den Zondag van den 15den Juli in den Haarlemmerhout zou doorbrengen'' en: „zoo zal de natuuron derzoeker, die om tien uren, halfelf in den Hout komt, eenige zwermen feest vierende vogels inhalen", zoodat daaruit de gevolgtrekking zou zijn op te makeD, dat werkelijk Hout mannelijk is; doch er staat ook weer: ,,in dezen toestand blijft Den Hout tot elf uren." Hoe nu? On danks lsten naamval toch ook den Hout; heeft Hildebrand dan maar willekeurig de en den geschreven Dan maar opge zocht in de groote vraagbaak: het Woor denboek der Nederlandsche taal. Doch ook daar geen volledige opheldering. Wel vele voorbeelden, dat hout onzijdig is, maar verder alleen 't volgende: „Slechts in deze eigennamen (de bosschen van Haarlem en Alkmaar) is hout ook mannelijk, wat .te verklaren is uit het misverstaan van den datief als een accusatief. Gij verkiest im mers, zoowel als ik, den Haarlemmer Hout boven den Alkmaarschen Doch een paar regels daar boven staat weer: „H e t Hout en Bosch van den Hage", ook met Hout bedoelend: „de dicht op- eenstaande boomen, waarmede een stuk grond van zekere uitgestrektheid begroeid is, met dezen grond als eenheid beschouwd woud, bosch." Dus ook hier geen volkomen klaarheid. De verwarring is nog grooter als men het woord in de dagbladen ziet gebruikt. In 't '„Leddsch Dagblad" prijkt meer malen de advertentie: „te koop of te huur, heerenhuis met tuin in de nabijheid der te stichten Leidsche Hout," of: „huizen te huur of te koop nabij den Rijnsburgerweg onmiddellijk nabij het Leidsche Hout", terwijl de redactie 't voorbeeld van Hilde brand volgt en Zaterdag j.l. het publiek mededeelde, dat „bij den kunsthandelaar Sala gedurende eenige dagen te zien zijn de teekeningen van de wagens, die den hoofdschotel zullen uitmaken in den op tocht op 3 Oct, a.8., welke optocht dit jaar in het teeken zal staan van d)e stichting van den Leidschen Hout". Al zoo op één avond in de courant Hout, mannelijk, vrouwelijk en onzijdig. Het komt me voor, dat 't gewenscht is, hierover tot eenheid te komen. Binnen kort stelt de 3 Oct. Ver. weer haar feest programma op; zij wil dan ook wel weten, waaraan zij zich te houden heeft om moge lijke fouten, die haaT heel spoedig gewezen worden, te voorkomen En ook de Commis sie voor de stichting van de? den? of het? Leidsche Hout zal wel willen weten, welken weg zij in dezen heeft te volgen. Daarom mijn vraag: zouden zij, die tot oordeelen bevoegd zijn, en die zijn in Lei den genoeg, eens hun meening willen zeg gen, opdat de Leidenaars zullen weten, of ze moeten spreken van de, den of het Leidsche Hout. V. d. L. Leiden, Juli 1927. (Van een bijzonderen medewerker). Budapest, 14 Juli. Daar trekken we door de stralen van de bisschopstad na een diner op de Utrechtsehe sociëteit. Zon. muziek en vroolijke gezich ten. Zoo was het vertrek van de ongeveer 12(1 deelnemers aan de studiereis naar Hon garije. die thans door Hollandsche sludenten op inilialief van het Magyar Diikkülüggi Bizotlsig (Vereeniging tot het behartigen der belangen van de Hongaarsche sludenten in het buitenland) gehouden wordt. Ook eenige professors uil Utrecht nemen san de ze reis deel. Op het station het druk gedoe bij het vertrek van buitenlandsche treinen. Een D- trein komt binnen met hel bordje Amster dam—Wien dit is het teeken door alle exa men- en andere bezorgdheden een streep le halen en niet anders te doen dan te ge nieten. zooals alleen een reis te genieten geeft. We laten alles achter ons behalve èèn ding dat we in sterker bewustzijn bij hel vertrek naar den vreemde anders mee nemen. Immers, wanneer de trein zich in beweging stelt, zet de muziek het „Wilhel mus" in en den weerklinkt uit vele coupes ons volkslied onder de overkapping van het station. We zijn het ons goed bewust: we vertrekken als Hollanders en zijn het vader land getrouw, ook straks wanneer we daar van verre zijn. Toen dagen tater, na een schitterende vaart langs de Donau vanaf Weenen be reiken we Budapest. Hel is avond. Op beide oevers een lichtstreep tegen de donkere Sil houetten van gebouwen en bergen, die op hun beurt weer scherp geleekend zijn op den achtergrond van een door de maan ver lichten hemel, dat is onze eerste en zek«r niet de minsle indruk van Budapest En wat zijn inwoners betreft, de eerste indruk dien we van dezen zullen krijgen, zal nog verrassender zijn. Wanneer de boot nauwe lijks aan wal is, klinkt daar uit de groote scharen die ons daar wacht, het „Wilhel mus" op. Het „Wilhelmus" uit de monden van Hongaarsche studenten, keurig uitge sproken en voortreffelijk gezongen. Het laatst vaarwel van eigen bodem is het eerste welkom hier in het vTeemde land. Onze ver rassing is groot. Gauw wordt ons een paar woorden toegefluisterd om ten minste den Hongaren ook in hun eigen taal iets te kun nen toeroepen als dank voor deze (ijne at tentie. En weldra klinkt onze wedergroet van de boot: „Eljer Magyazorszig" (Leve Hongarije I) We gaan aan wal. Speeches, bloemen. Velen van hen, die ons daar wachten, heb ben onder deze vrienden en bekenden en het wederzien tusschen deze is met groote vreugde. En allerwege hooren we door de Hongaren Hollandsch spreken .Temidden van al deze drukte zet de muziek in en lit is het (eeken ons in optocht naar het hotel te begeven. Ondanks warmte en slapeloos heid van vorige nachten wordt het enthou siasme niet minder, doch bereikt veeleer zijn hoogtepunt. Wat wonder? De padvin- dersmuziek, die voorop gaat, laat allerlei ons bekende wijzen hooren en brengt ons terstond in de stemming, in welke wij zoo dikwijls bij feeslelijkheden door de strateD van onzen eigen stad trokken. En dan, onze gelederen groeien. Onbemerkt blijken het in eens vrijwel bonte rijen te zijn, die optrekken door Budapest's straten. En het publiek op sraat? Vol vuur! Hoe kan het anders want het is een gebeurtenis. Het is de eerste keer dat een zóó groot aantal buitenlandsche studenten Budapest bezoekt en het is de eerste keer, dat deze met muziek worden binnen gehaald. En dan treft ons oog het rood-wit-blauw. we zijn bij het hotel, dat deze dagen Hollandsch huis is. Hiermee is de ontvangst ten einde. Een goede en harte lijke ontvangst, zooals deze steeds is, waar wij komen. Want een ruim voorzien program wordt afgehandeld, zoodat alle nieuwe in drukken nauwelijks in evenredig tempo ver werkt kunnen worden. Wanneer we er en kele willen noemen dan moet allereerst ge zegd worden, dat men ons overal met de grootste hartelijkheid tegemoet komt. Een hartelijkheid, geboren uit dankbaarheid voor alles wat Holland voor Hongarije deed. Hierover raakt men niet uitgepraat. Reeds in de eerste toespraak bij de aankomst werd het verband gelegd mei de kinderartsen. We zijn hier als student, doch het groote pu bliek ziet in ons toch allereerst Hollanders. En de gezindheid voor deze manifesteert zich telkens. Wanneer we langs de Donau-Korso (pro menade) wandelen en bij de muziektent komen juist als de muziek ten einde is, worden de instrumenten terstond weer ter hand genomen, zoodra men ons in het oog heeft. Telkens worden we op straat aangespro ken en zoodra men weet, dat we tot de Hollanders behooren, komen steeds dezelf de betuigingen, waaruit we echter steeds opnieuw gewaar worden, lat Holland inder daad door zijn aan Hongaarsche kinderen bewezen gastvrijheid een zeer'groole plaats in het hart van het Hongaarsche volk in neemt. Is dit alles een voornaam element in ons verblijf alhier, vele andere dingen, ja al les werkt mee om dit zoo aangenaam moge lijk te maken. Zooals reeds opgemerkt, worden we door opmerkelijk veel Hongaren in onzen eigen taal le woord gestaan. Zelfs ontmoetten we één student, die onze taal machtig was zonder ooil in Holland geweest te zijn en zonder vooruitzicht er te komen. Dit valt te meer op, waar wij zelf van het Hon- gaarsch geen syllabe verstaan. Geelt dit veelal een onbehaagelijk gevoel, daarom waardeeren we het te meer, dat we ons in eigen taal kunnen onderhouden met onze gastheeren. En verder de heele stad met zijn vele eigenaardiheden werkt mee om zich hier zeer wel te gevoelen. Zijn eenige ligging aan de Donau met de promonades daarlangs, waar te genieten is van veel fleurigheid. Mimiek, opgewekte gezichten, zomerpakjes en vooral de zoo bijzonder verzorgde en kleurrijke toi letten der dames. Hierluuschen vallen keu rige uniformen en zoo nu en dan typische kleederdrachten op te merken. De straten ruim, wel druk, maar niet roezemoezig. Het gemis van fietsen betreuren we niet en de talrijkheid van open rijtuigjes met rappe paarden maakt het stratenaanzicht van een voorname levendigheid. En s'avonds is het een lust langs de stra ten te gaan met zijn talrijke café's, altijd vol en met zigeunermuziek. En wanneer we dan na een dag van trekken en gaan een bad nemen in het onvolprezen Gillertholel. ontbreekt er niets meer aan. En tusschen hel vele. wat we zien, zijn er dan de officieele onlvangslen en bedoe ningen. Een diner werd aangeboden door de Hongaarsche studenten op een prachtige plek midden in de stad aan het water, be gunstigd door het prachtigste weer. De stad Budapest vergastte ons op een autotocht naar een hooggelegen punt, waar een on vergelijkelijk panorama zich aan onze oogen voordoet. Vanmiddag was onze gezant gast heer. Een wel verzorgde tea in Gerbeaud, één van de mooiste punten in het groote stadspark. Hoewel niet officieel, moeien wij toch ook noemen een maaltijd in de voor hal van het parlement. Eenigszins hoog ge legen, hebben we een schitterend uitzicht op de overzijde, op het koninklijk paleis en niet het minst op de Donau zelf mei zijn levendigheid van hei-wille salonbooten, waartusschen door de ranke achten van de vele roeivereenigingen schieten. Dit alles zet in hooge mate luister bij aan ons ver- blij! alhier. Maar afgezien van dit alles, heeft deze reis nog een ander doel, een zeer bepaald doel. Het eerste Hongaarsch-Hollandsch sludenten-congres werd gehouden en bij een plechtige samenkomst bij de standbeelden van de weggenomen gedeelten van Honga rije op het Vrijheidsplein wordt dit doel ons geheel duidelijk. Hierover schrijven we echter in een volgenden brief. X DE ALGEMEENE TOESTAND. Worden er in de Duitsche Rijksweer te Teel man schappen ontslagen? De briefwisseling hieromtrent tusschen Duitschland en België. De nota-wisseling tusschen Duitschland en België begint langzamerhand eenigcr- mate pijnlijk te worden, vooral doordat overeengekomen is de tekst der wederzijd- sche nota's geheim te houden voorloopig, waardoor den buitenstaander een juist in zicht der kwestie onthouden wordt, al blijft de algemeen© inhoud der briefwisseling na tuurlijk niet verborgen. In de eerste nota, welke België aan Duitschland heeft ge zonden, waren de volgende beschuldigingen vervat Allereerst wordt er in gezegd, dat in de rijksweer jaarlijks veel meer dan in het vredesverdrag van Versailles- toegestane vijf procent der manschappen wordt ont slagen. In werkelijkheid zou het aantal ontslagen manschappen per jaar wel 25 pCt. van de legersterkte bedragen; en dit geschiedt dan met het doel, om zooveel mogelijk menschen op de hoogte te bren gen van de oorlogsvoering, zoodat Duitsch land thans in staat is binnen zeer "korten tijd 300.000 man naar de grenzen te diri geer en. Voorts laat de nota uitkomen, dat binnen een jaar tijds 1800 vrijwilligers in de Duitsche marine werden opgenomendit beteekent dus, dat binnen dienzelfden tijd evenveel manschappen werden ontslagen. Nu ie de totale 6terkte der marine 15.000 man; 12 pCt. hiervan heeft dus binnen een jaar ontslag gekregen. Ook wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat de afgevaardigde Ronneburg in den rijksdag er heeft op aangedrongen, dat een ruimere steun zal worden uitgetrokken voor de 15.000 man,, die jaarlijks van den dienst woTde® vrijgesteld. Dit is dus een openlijke erkenning, dat van hel» Duitsche leger, dat 100.000 man mag bedragen, er jaarlijks 15 pCt. den dienst verlaten. Daü wordt nog een vergelijking getroffen tus schen Duitschland en Frankrijk, wat de legerbegrootingen betreft; terwijl Frank rijk voor dezen post slechts 39 milliocn pa- pi erf ranken uittrekt, wil Duitschland voor dit doel nog 45 millioen goudmark beste den. Tenslotte wordt het door Duitschland voorgesteld, aJsof de kosten van een ge weer 220 mark bedragen, terwijl in werke- liikheid. hiermede slechts een bedrag van 120 mark gemoeid gaat-, Het Duitsche antwoord heeft men giste ren nog onder de „Telegrammen" in ons blad kunmen lezen. De beweringen van mi nister De Broqueville worden niet alleen bestreden, maar zelfs volkomen uit de lucht gegrepen genoemd, in verband waarmede verzocht wordt de ministerieele informatie, bron te willen noemen Aan dit laatste heeft de Belgische regee ring, die nog gisteravond een antwoord zond, niet willenrtvoldoen. Zij voert weinig of geen argumenten meer aan, maar ver klaart. alleen dat in strijd met de Duitsche bewering de door de Brocqueville geciteer de cijfers over de sterkte van de rijksweer juist zijn en eerst na grondige controle werden openbaar gemaakt. De cijfers over de vrijstelling van dienst en over de incor poraties worden dus door Belgis gehand haafd. Over de viootconferentie weinig of geen nieuws. Amerika toont vooralsnog geen enthousiasme het Britsch-Japansche com promis te aanvaarden en aangezien men daarom kan rekenen op eenige dagen van rust, hebben de Engelsche gedelegeerden Bridgeman, Lord Robert Cecil en kapitein Egeston van de gelegenheid gebruik ge maakt om hun regeering andermaal te raadplegen. Zij hopen Maandag of Dins dag in Genève terug te zijn. ENGELAND. De Oceaanvlucht van Courtney Onlusten in Bzitsch-IndiS. Kapitein Courtney, die trachten zal van Londen naar New-York le vliegen en terug, zal heden, aldus de „Tel.", vroeg uit Calshot nabij Southampton starten. Zooals bekend, gebruikt hij voor zijn tocht een Dornier •Walwatervliegtuig, voorzien van twee Na pier Lion-motoren. Te Valentia in Ierland zal hij dalen om opnieuw benzine in te nemen, evenals te St. John's op New Found- land. Van daar zal hij naar New York vliegen. In Britsch-Indië heeft een ernstige op stand in den inlandschen staat Malay Koria in Punjub plaats gehad. 8 personen zouden gedood zijn, 34 gewond, terwijl 55 personen gearresteerd werden. De dorpelingen verzetten zjch tegen de bevelen der autoriteiten en boden tegen stand tegen de arrestaties. De politie poogde de orde te herstellen, maar de dorpelingen schoten op de politie, die toen gedwongen was terug te schieten. DENEMARKEN. Vrijhandel o! bescherming. Madsen Mygdal, de Deënsche eerste mi nister heeft in een politieke bijeenkomst te Odense over „vrijhandel of bescherming" gesproken, de kwestie, die naar men weet in de pas gesloten zitting van den Rijksdag herhaaldelijk aan de orde is geweest, bij het z.g. crisis-ontwerp. De premier gaf als zijn overtuiging te kennen, dat een beschermend tarief het bedrijfsleven in Denemarken zou ont wrichten en dat de eenige oeconomische politiek, welke de welvaart van het land kan bevorderen, die van vrijen handel is. De regeeringspartij is echter niet dogma tisch en daarom heeft zij geen verlaging van de bestaande tarieven voorgesteld, maar zich zelfs bereid verklaard haar partij-program te^ zijde te leggen, als eenige tak van bedrijf met ondergang wordt be dreigd. Zij blijft intusschen overtuigd, dat be scherming geen geneesmiddel is tegen werklposheid, welke h. i. veeleer te wijten is aan de productiekosten, welke in Dene marken gemiddeld hooger zijn dan in an dere landen. OOSTENRITK. Opheffing van militaire maat regelen Bijeemoeping Tan den nationalen raad. De militaire maatregelen, die te Weenen genomen zijn in verband met de onlusten, werden gisteren, evenals de door de politie getroffen voorbereidingen, voor het grootste deel ingetrokken. Het militairen cordon ron dom het Parlementsgebouw werd gister ochtend opgeheven en de soldaten verlieten het gebouw, dat aan den bewakingsdienst der politie werd overgedragen. Ook de ver sterkte wachtposten in de straten werden teruggetrokken. Slechts op de grootere kruis punten in de straten ziet men nog dubbel posten van met karabijnen bewapende po- litie-beambten. In het Raadhuis bevindt zich nog de gemeentelijke burgerwacht, on der leiding van den afgevaardigde van den Nationale Raad dr. Deutsch, den organisator van den Schutzbund. Daar het spoorweg verkeer weder functioneert, worden, de meeste afgevaardigden reeds heden te Weenen verwacht. De Nationale Raad is tegen 25 Juli a.s. des middags te 3 uur bij een geroepen. De regeering, zoowel als de kringen der meerderheid hopen, dat het in weerwil van de waarschijnlijkheid zeer op gewonden debatten mogelijk zal zijn 4iog voor het parlementair reces het noodzake lijke wetgevende programma af te handelen. De teraardebestelling van de gedoode po- litie-beambten zal een dag na die der an dere slachtoffers Donderdagmiddag, plaats hebben. De polilie-president Schober heeft order gegeven alle aangegeven gevallen betref fende beschuldigingen tegen beambten der bond'spolitie ten strengste te onderzoeken. Als gevolg van de onlusten wordt een verhooging van het disconto der Oosten- rijksche Nationale Bank verwacht; deze verhooging zal misschien vandaag en an ders een der eerstkomende dagen ingaan. De onmiddellijk uit de gebeurtenissen voortvloeiende schade voor de schatkist zal 14 k 16 millioen schilling bedragen Daar van zullen 5 k 6millioen schilling worden besteed voor den heropbouw van het ver woeste paleis van justitie en 8 A 9 millioen schilling is verloren wegens derving der in komsten van de spoorwegen. ROEMENIE. Koning Ferdinand overleden. Het agentschap Afala meldt uit Boekarest dat koning Ferdinand in den afgeloopen nacht te 2 uur is overleden. Ferdinand Viktor Albert Maimad, de thans overleden koning, werd als prins von Hohenzollern Sigmaringen en tweede zoon van Leopold von Hohenzollern, op 24 Augustus 1865 te Sigmaringen geboren. Na zijn schooltijd werd hij al9 officier ingelijfd bij het eerste Garde-regiment te voet te Potsdam en studeerde vervolgens te Tübin- gen en Gröttingen. Toen hij 24 jaar oud was kwam de kwestie der troonopvolging in Roe menië, waar zijn oom Carol regeerde, aan de orde. In Maart 1889 werd prins Fer dinand bij Parlementsbesluit aangewezen en spoedig -daarna werd hij te Boekarest feeste lijk ingehaald. Op 10 Juni 1893 trad de prins in het huwelijk met de oudste dochter van hertog Alfred van Saksen Coburg en Gotha, namelijk prinses Maria van Groot Brittannie en Ierland. Het echtpaar had er slag van zich populair te maken en nam weldra, een zeer vooraanstaande positie in in het open bare leven. Den I4en October 1914 kwam koning Carol 1 te Overlijden, zoodat Fer dinand zijn plaats innam en als koning van Roemenië den wereldoorlog doorleefde. Angstige jaren volgden, zelfs werden vorst en hofhouding tijdelijk gedwongen Boeka rest te verlaten en te Jassy een toevlucht te zoeken. De ineenstorting van de macht der Centrale Rijken maakte in 1919 zijn terug keer mogelijk en zoo deed hij op 4 Augustus van dat jaar weer z'n -feestelijk intocht in de hoofdstad des lands, feestelijk mede voor de uitbreiding van Roemenië met Zeven burgen, Boekowina en Bessarabië, welke uitbreiding op 15 October 1922 leidde tot de kroning te Karlsburg (Zevenburgen) tot koning van Nieuw-Roemenië. Uit het huwelijk van den thans overle dene. die bijna den 62-jarigen leeftijd heeft bereikt, zijn 5 kinderen geboren. Nader vernemen wij dat de teraarde bestelling vermoedelijk zal plaats hebben op Vrijdag 22 Juli a.s. VEREENIGDE STATEN. De terugkeer van de Oceaan-vliegers. Bij hun terugkomst te New-York is Byrd, Chamberlin c.s. een grootsche ontvangst ten deel gevallen. De Macom, de sleepboot van de stad, haalde de vliegers van de Leviathan af. Vliegtuigen cirkelden in de lucht boven het vaartuig en jachten en sleepbooten verge zelden het, terwijl de schepen in de haven hun stoomfluiten en sirenes lieten loeien en gillen en wolken stoom de lucht in bliezen. Lindbergh begroette zijn navolgers al op het quarantaine-station. De vrouwen van de vliegers kwamen aan boord van de Leviathan en Byrd's moeder voer haar zoon tegemoet met de Macom. Zooals gebruikelijk is kwam weer de noodige confetti neer op de hoojden van de luchthelden, toen de tocht zich door New- York's straten naar het stadhuis bewoog. Op het stadhuis sprak burgemeester Walker de vliegers toe. CHINA. Weei huiszoeking hij Rassen. Naar uit Peking wordt gemeld, i3 met goedvinden van het diplomatieke corps en van de regeering een nieuwe huiszoeking in 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2