AGENDA. BINNENLAND. Zondag. Jeruël (Groenesrteeg 16)Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 84): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en 8 uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 8): Samenkomst des morgens en 's avonds te 7 uur. R ij s w ij k '(Wielerbaan): Wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. 2 uur. Maandag. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Openluchtsamenkomst bij den molen Lam mermarkt. 8 dur. Zomerlust: Concert „De Post". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop^ voorstellingen te 8 uur. *s Woensdags en 's Zaterdags «matinée ts 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag)Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Juli a.s. tot en met Zondag 17 Juli waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kotr-Rapenburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doctoren De Graaff, Hovens Gréve, Jans- sens, Muyzert en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 orde worden gemaakt; de uitvoering is weder toevertrouwd aan den bg de 3 Oct.- Vereeniging zoo welbekenden heer Fons- v. d. Velden. Zooals vanzelf spreekt, ligt het in de bedoeling, dat de wagens zullen wor den voorafgegaan, begeleid en gevolgd door personen in toepasselijke costumes, terwijl ook meerdere kindergroepen zullen moeten worden geformeerd. Voor goed begrip deelen wj} nog eens mede, dat de optocht in drie deelen zal zijn gesplitst, ieder deel vier wagens, t. w. le deel: Het bosch en de menschheid. 2e deel: Het bosch en zgn bewoners. 3e deel: Het huwelijk van den Leidschen Hout met de Leidsche Burgerij. H. B. S. VOOR MEISJES. Toegelaten tot de 1ste klasse zonder examen: M. J. Veldman, H. G. du Croix, F. A. Vos de Wael, A. P. Vermeulen, B. H. Swart, G. de Vos. A. C. Ch. H. Heringa, J. Th. Keesom, H. J. G. Jesse, Ch. A. Escher, E. B. Timmers, A. M. Riedel, O. L. Rresson, O. Douglas Pichthall en W. J. A. Pley. Ingeschreven voor het toelatingsexamen 5 candidaten, teruggetrokken 2, afgewezen één. Toegelaten A. H. J. Susan en W. G. Volkersz. DE STANK VAN HET GRACHTWATER. De cijfers in onderstaand staatje geven het aantal miligrammen chloor, dat op de nevenvermelde data in één Liter Leidsch grachtwater werd aangetroffen. Commen taar overbodig; tevens zijn hiermede de lieflijke geuren, welke momenteel uit de Leidsphe binnenwateren opstijgen en onze reukorganen streel en (sic) volkomen ver klaard. 24 Mef 91 27 Juni 154 7 Juli 224 9 259 12 180 14 319 15 357 STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". De tentoonstelling van oud tinwerk in de Lakenhal alhier ontving in de laatste dag-vn nog eenige belangrijke inzendingen van de heeren Verster en de Vetter, waaronder cenige lepels en tinnen lepelrekjes, een paar tinnen armluchters en een geheel dorp, met kerk en huizen, kinderspeelgoed uit om streeks 18-10. De heer Meeus te 's-Gravenhage zond ter opluistering een model van een tingieterij met draaibank, smeltovens, gereedschap- bank, snijmachine enz., voor een paar jaar vervaardigd bij het jubileum der firma, waardoor een aanschouwelijk overzicht wordt gegeven van het tinnegietersbedrijf van nu. welke nog in vele onderdeelen aan sluit bij de methodes uit den tijd, waarin de hier tentoongestelde voorwerpen vervaar digd werden. L. P. S. V. „BURGEMEESTER DE GIJSELAAR". Gistermiddag te 4 uur werd in de kegel baan van het café-restaurant „Den Burcht" alhier, de jaarlijksche onderlinge wedstrijd van de Leidsche Politie Schietvereeniging „Burgemeester de Gijselaar" geopend. Hiertoe waren behalve jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, de burgemeester mr. v. d. Sande Bakhuyzen, de commissaris van politie, de heer P. Stapel, de directeur van het Leidsche Politie Muziekgezelschap de heer Bolderdijk en een groot aantal leden van bovengenoemde vereeniging in de ke gelbaan aanwezig. De voorzitter der vereeniging, de heer N. C Uitendaal, riep de aanwezigen een harI lijk welkom toe. In de eerste plaats den burgemeester, die zooals hij vernomen heeft veel voor sport gevoelt, waarom hij dan ook de vereeniging bij den burgemees ter aanbeveelt in de hoop, dat deze met de veréeniging zal medeleven. Daarna wijdde hij een woord van welkom aan den com missaris voor diens aanwezigheid, memo- reerende dat deze vanaf het begin van de oprichting steeds veel voor de vereeniging heeft gevoeld. Vervolgens wilde spreker, alvorens hij het woord gaf aan den hooggeachten oud- burgemeester, die wel zoo goed is geweest, zijn naam aan de Ver. te schenken, even vastleggen de goede verdiensten van de heeren C. P. Kok en P. de Gunst, die elke week trouw aanwezig zijn en de behulp zame hand bieden. Hierna kreeg jhr. de Gijselaar het woord, die in een kernachtige toespraak memo reerde, dat hij met pleizier aan de uitnoo- diging om dezen wedstrijd te openen, heeft gevolg gegeven'en dat hij, ofschoon hij ter ruste is gegaan, nog veel voelt voor de schietsport voor de politie, daar deze «port leidt tot kloekheid en zelfvertrouwen. Het behoorlijk kunnen hanteeren van wapenen is voor de politie van groot be lang, vooral in de laatste jaren bij den strijd tegen de misdadigers en ook bij het handhaven van orde en tucht, daar dan on- noodig bloedvergieten wordt voorkomen. Verder wijst sprekers er op, dat de onder linge wedstrijden en cursussen veel bijdra gen tot het aanmoedigen van de schietsport. Hierbij kan men eikaars krachten me ten, alhoewel niet altijd de beste schut ters de eerste prijzen behalen want hier bij komt ook wel een beetje geluk en meer of minder zenuwachtigheid doch dan moet men elkaar die prijzen gunnen. Spr. sprak verder den wensch uit, dat de wed strijd een vriendschappelijk verloop mag hebben, dat men elkander steeds kameraad schappelijk zal bekampen en dat de prijzen zoo zullen worden gewonnen, dat ze wer kelijk zijn verdiend. Nadat door den voorzitter aan Jhr. de Gijselaar de gelegenheid was aangeboden om de eerste serie te schieten, waarvoor deze meende te moeten bedanken, volde-ed de burgemeester aan het daarna aan hem gestelds verzoek en schoot een serie van vijf schoten, welke bleek met vaste hand te zijn geschoten. Direct daarna werd een aanvang ge maakt met schieten en bleef een gezellige stemming heerschen. Er werden reeds goe de series gemaakt. JUBILEUM J. J. VAN BIEMEN. Woensdag a.s., 20 Juli, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. van Bjemen als jong timmerman zgn intrede deed in de zeepfabriek der N. V. Sanders Co., alhier. Nadat hg ongeveer 25 jaar als vast timmer man aan die fabriek verbonden was, in welken tgd hg zich liet kennen als een ondernemend en kundig vakman, vestigde hij zich als zelfstandig patroon. Daar hg door zijn jarenlange ervaring het factotum aan de fabriek was geworden, is het be grijpelijk, dat hij, ook als patroon, steeds met de fabriek in nauwe relatie is gebleven. Begrgpelfjk dan ook, dat men van de zijde van de directie dien dag niet onopgemerkt wil laten voorbijgaan en den jubilaris op dien dag wil huldigen. DE BIOSCOPEN. Wie-goede muziek wil genieten en wie van gevoelvolle illustratie van de vertoonde films houdt, kan genieten in het „Lnxor* theater", waar tegenwoordig een uitmun tend orkest, goede muziek ten gehoore brengt. Vooral de cellist speelt zeer ver dienstelijk. Maar zooals gezegd, het geheele ensemble verdient een woord van lof en men bemerkt het best, dat er iets van het orkest uitgaat als men na de openings- marsch reeds „echt in stemming" is geko men. om het lange programma dat vertoond wordt, verder te genieten. Het programma dat gisteren voor het eerst draaide, bevat een journaal waarin verschillende gebeur tenissen in het buitenland van den aller- laatsten tijd voorkomen, waarin we ook ge legenheid krijgen om het spel van de ten nissers op het centre-court te Wimbledon op het doek te volgen. En dan draait er een komische film, waarin ongelooflijke acrobatiek wordt te zien gegeven, een film die men met genoegen volgt. Dat alles gaat vooraf aan de eerste hoofdfilm „Troebele hartstochten", een film die in Rome speelt, maar ook in Scandinavië, een rolprent waarin veel handige regie van de in dit opzicht bekwame U.F.A.-menschen te ge nieten valt, en bovendien een film waarbij men zich niet behoeft in te spannen om de intrigue te begrijpen. Want deze film is een aaneenschakeling van toevalligheden. Maar daarom, vooral wat de opnamen betreft wij denken aan de overstrooming van de Tiber en de schoone panorama's niet minder mooi. Na de pauze draait „Het ijzeren paard", een film met massavertooningen, die men met genoegen van begin tot einde volgt Treffende momenten en mooie opnamen met duizenden paarden, stieren, buffels, enz. komen tulrijk in deze film voor. Het Casino-theater brengt deze week een voortreffelijk programma, dat als naar ge woonte aanvangt met het interessante We reldnieuws. Nadat nog een komische film de aanwezigen een kwartier lang heeft doen schateren van den lach, wordt als eerste hoofdnummer voor de pauze vertoond „De zeven sleutels van Baldpate", waarin Douglas Mac Lean op onnavolgbare wijze de hoofdrol vervult. De hoofdpersoon in deze rolprent wordt gedwongen binnen 24 uur een volledigen roman te schrijven; blijft hij in gebreke deze opdracht te vol brengen, zoo wacht hem een vreeselijke straf; slaagt hij er evenwel in den roman te beëindigen dan wordt hij beloond met de hand en het hart van zijn aangebedene. Langen tijd blijft het onzeker naar welken kant de weegschaal zal overhellen, maar in Filmland loopt altijd alles goed af en dus ook hier. Na de pauze krijgen wij een uitstekende verfilming van de welbekende operette van Victor Leon en Leo Fall „Die geschiedene Frau". De filmdiva Mady Christians fun geert als zoodanig en hst ie dsaiwa over bodig te zeggen, dat het spel van een uit nemend gehalte is. Wij voorspellen deze week veel belangstelling in het Casino- theater. Het is voor de directie van een theater steeds een moeilijke, doch tevens voldoening gevende taak, de aandacht van het publiek levendig te houden en zoo is de directie van het City-theater er in geslaagd ook deze week den bezoekers een goed programma te toonen. Bijzondere aandacht verdient wel de film, welke na het journaal vertoond wordt en die ons prachtige natuurtafereelen te zien geeft uit de Oostenrijksche Alpen, o.a. de sprookjesachtig-mooie omstreken van SaJzburg, de geboortestad van den grooten componist Mozart, wiens muziek bij deze film op keurige wijze ten gehoore gebracht werd. Een woord van lof komt daarvoor aan het orkest toe. Hierop volgt de eerste hoofdfilm „De Finale Uitverkoop" met in de hoofdrol Reginald Dennv, de ge schiedenis vai^ een zekeren Tóm Eggett, die het zoo juist van zijn oom geërfde kapi taaltje natuurlijk è.1 te goed besteedt, waar door hij in tallooze moeilijkheden, geraakt, doch gelukkig is er al weer een goed einde. Na de pauze een komische 2-acter Het schattige schoffie", waarin een 3-jarige acteur ons reeds zijn talent voor de film vertoont. Tenslotte nog de tweede hoofdfilm „De Lady Bandiet", de tragische, doch voor ons geestige geschiedenis van een schrijver, die aan zijn fantasie den vrijen loop laat en op die manier tracht een uitgever over te halen zijn manuscript aan te nemen. Ook deze film is zeer amusant en wordt goed gespeeld, zoodat wij een bezoek aan dit theater wel kunnen aanbevelen. Voor het eindexamen van de economi sche afdeeling der Gem. H. B. S. met 5-j. cursus slaagde alsnog de heer E. C. Geissler. Onze stadgenoot, de heer A. M. W. Pitlo, is geslaagd (met lof) voor het eind* examen in de.afdeeling „suikertechniek" aan de Middelbaar Technische School „Am sterdam" te Amsterdam. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Koets is aangesteld als commies bij de directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraTes in de oude talen aan het Vossius-gymnasium aldaar, mej. C. M. Ribbink, thans zoodanig werkzaam aan het stedelijk gymnasium alhier en tot onder wijzeres aan de Obischool, mej. J. Keja, alhier. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd, de dames M. Gans, T. Bosgra, G. Kloppers, M. G. ter Lin den, F. B. Pesman en F. W. Willies, allen alhier. Op een voordracht door B. en W. van Den Haag aan den raad aangeboden, ter be noeming van een leentar in de Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. Scholen met 5-jarigen cursus en het stedelijk lyceum aan het Stokroosplein, komt als nummer 3 voor de heer J. van Daalen, tijdelijk leeraar aan de gem. H. B. S. met 5-j. cursus aan het gymnasium alhier. Het diploma voor maatknippen, methode snelapparaten der Ned. Modevakschool te Utrecht, werd uitgereikt aan de dames C. v. ZandwijkDe Haas, J. Hulsbos, C .v. d. Mark en J. P. Snoeker, allen alhier. Naar wij vernemen is hier ter stede in wording een algemeen comité ten behoeve van ontspanning voor de herhalingsplichii- gen, die van 8 tol 24 September a.s. in Lei den bij het 4e Reg. Inf. onder de wapenen zullen zijn. Onze burgemeester heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitterschap van dit comité te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling, dat een circulaire met inteeken- biljet eerlang zal worden rondgezonden. Het 6e Regiment Veldartillerie is gis termiddag om vier uur hier ter slede van zijn vijfdaagsche marsch naar het Gooi te ruggekeerd. Bet concert, gegeven door de Leidsche Zangvereenigingen, ten bate van de slacht offers in den Gelderschen Achterhoek, heeft een batig saldo van f 249.57 opgeleverd, hetwelk aan den heer 'Muys van de Moer is afgedragen. Heden bezochten de leerlingen van de 6de klasse van de school van het Ge nootschap „Mathesis Soientiarum Geni- trix" heb stadhuis, de Onze Lieve Vrouwe- kerk, het Steen en het museum van schoone kunsten te Antwerpen, onder lei ding van den heer H. van Batenburg. Eindelijk is de groote winkel op den hoek van de Hoogewoerd (t. o. het Gangetje) verhuurd. Wg bedoelen de groote winkel ruimte op den hoek van de Hoogewoerd en de Korevaarstraat, kadastraal bekend onder Hoogewoerd 41. De heer Splinter heeft beslag gelegd op deze ruimte om er een aantal toonkamers vanmeubelen in in te richten. Dat was een gelukkig besluit van de firma Splinter. Want het pand met zijn vele ramen leent zich bg uitstek voor dit doel. En nu de firma Splinter er met kennis van zaken en veel smaak de meubelen in heeft ge schikt, ziet het er prachtig uit. Er is heel wat te zien. Heerenkamers, woon- en slaapkamers, eetkamersen alles ziet er even aantrekkelijk uit. Het zgn alle maal interieurs, zooals men ze direct thuis zou willen hebben. Hedenavond om 7 uur worden de toon kamers geopend en bg het invallen van de duisternis zullen al deze mooie kamers in een zee van licht baden. Men ga eens kijken vanavond! De politie alhier heeft in den afge- loopen nacht een koe opgevangen, waar omtrent bij den Commissaris van Politie nadere inlichtingevi zijn te bekomen. Het programma voor het parkconcert op Dinsdag 19 Juli, des avonds te 8 uur luidt als volgt: „Spermint", marsch, Turine; Ouverture „Die weise Dame", Boieldieu; „Legende", wals, Montagne; Fantaisie de l'Opéra „Car men", Bizet; „La Furlana", Moleti—Geijp; „Froshsins", wals, Waldteufel; Marcia Cas- tagnole, Morks. Wg vestigen de aandacht op het con cert, dat a.s. Maandagavond in „Zomerlust" door de Harmonie-muziekvereeniging „De Post" voor leden en donateurs van het In stituut v. Arbeidersontwikkeling wordt ge houden. Voor bg zonderheden verwijzen wg naar de advertentiën. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK. Ontvangst te Heerlen. Gistermiddag te 4.40 arriveerde het Ko ninklijk gezin met d'en hoftrein aan het station te Heerlen. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester van Heerlen en de adjudant van H. M. de Koningin in b. d. Graaf de Marchant d'Ansembourg, uit Gul pen. De Hooge Gasten onderhielden zich enkele oogenb|ikken met den burgemees ter van Heerlen., waarna het station ver laten werd. Voor het station stond een duizendkoppige menigte opgesteld. Door twee dochtertjes van mijnwerkers werden bloemen aangeboden, i Het Koninklijk Ge zin bracht hierna een bezoek aan het St. Jozelfsziekenhuis, dat geruimen tijd duur de. De Koningin en de Prinses onderhiel den zich met talrijke zieken en boden dezen bloemen aan, welke zij medege bracht hadden uit de tuinen van Het Loo. Hét volgend bezoek gold het administra tiegebouw van het Alg. Mijnwerkersfonds, alwaar het Kon. Gezin werd begroet door den directeur van het fonds, den heer Van Poelvoorden en den president-directeur der Staatsmijnen mr. dr. Frowein. De laatste heeft een uiteenzetting gegeven van werking en de groote beteekends van dit Fonds. Hierna liad de officieele ontvangst ten gemeenrteJhuize plaats. De burgemeester zeide dn zijn begroe- tingsrede, dat thans voor de mijnindustrie een gunstiger periode was aangebroken. In Haar antwoord zeide de Koningin, dat het Haar verheugde, aangezien de mijn industrie niet alleen van belang ie voor deze streek, doch voor het geheele vader land. Nadat de Koninklijke Familie had plaats genomen onder het baldakijn, dat voor het gemeentehui® was opgericht, trok het dé filé van alle Heerlensche vereenigingen voorbij. Hierna had een kindenhuJde plaats op de markt. Vervolgens vertrokken de Hooge Gasten naar den koninklijken hof trein in welken zij den nacht op het sta tionsemplacement Voerendaal hadden door gebracht. Te ongeveer tien uur trok een Iichtstoet door de overal rijk versierde straten van Heerlen. Later in den avond werd een schitterend vuurwerk afgestoken en te middernacht werd een taptoe ge blazen. HET WEGENFONDS. Bet oordeel van minister Van der Vegte. In de,-^Memorie van Antwoord aan de Eerste "'vanier over het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het We genfonds voor 1927 en de daarmede ver band houdende wetsontwerpen merkt de minister van Waterstaat, de heer Van der Ve£te op, dat de spoedige besteding van de middelen voor de wegverbetering door hem zeer zeker wordt bevorderd. Even wel moet tegen overdreven verwachtingen worden gewaarschuwd, aangezien er niet op gerekend kan worden, dat waar tot nu tee jaariijks ten hoogste vier a vijf millioen voor deze soort werken op de Staatsbe- grooting was uitgetrokken dit bedrag bin nen zeer korten tijd tot belangrijk meer dan f 15.000.000 zou kunnen worden uit gezet. Bij het uitvoeren van herstellingen wordt er naar gestreefd rekening te houden met voorgenomen verbeteringen en waar mo gelijk, wordt tot dit Laatste aanstonds overgegaan. Uit de Wegenbelastingwet, zoo' deelt de minister verder mede, zullen de provin ciale besturen geen eigenlijk „subsidie" ontvangen, zooals tot nu toe uit het IK hoofdstuk der Staatsbegrooting (Water staat) geschiedde, doch .een bij de wet ge regelde „uitkeering". Die uitkeering wordt besteed naar de regelen bij artikel 38 der wet vastgesteld. In een-en ander kan geen aanleiding worden gevonden om bij het provinciaal bestuur invloed uit te oefenen, met het oog op de taak van dat bestuur, tot het aanleggen van provinciale wegen. Wel zullen de provinciale wegenplannen goedkeuring en de provinciale wegenlijsten vaststelling door de Kroon vereischen, doch zulks heeft in hoofdzaak betrekking om een goede verhouding tusschen de provinciale plannen, een goede aansluiting tusschen de op de versèhillende wegenplannen voor komende wegen en een behoorlijken grond slag voor de verdeeling van de uitkeering aan de provinciën te verzekeren. Het is niet de bedoeling om de provinciën ver der te beperken in haar vrijheid de pro vinciale wegennetten naar de plaatselijke behoeften in te richten. Voor het tracé van de omlegging van den rijksweg AmsterdamAmersfoort om het dorp Laren zijn in de gemeente Laren reed® alle gronden gekocht, behalve de perceelen, welke aan de gemeente behoo- ren. Het wordt niet gewenscht geacht om het tracé nader te wijzigen. Bij de eerst volgende wijziging van het Rijks wegen plan, zegt de minister, zal gelegenheid zijn te overwegen, wat er met de verbinding tus schen Middelburg en Vlissingen zal moe ten geschieden. NEDERLANDSCH VEE IN BELGIË. Naar de correspondent der N. R. Crt ta Brussel schrijft, heeft de Belgische minister van landbouw het volgende antwoord gegeven op een schriftelijke vraag, betreffende den invoer van Nederlandsche vee in België, gesteld door het Antwer^ohe kamerlid Samrjn: „De gezondheidstoestand van het vee ra Nederland laat thans niet toe af te wgken van de voorzorgsmaatregelen, door de Bel gische administratie genomen tot afwering van het mond- en klauwzeer. Het is dus thans niet mogelgk Neder- landsch vee te laten invoeren zonder een quarantaine van 10 dagen aan de grens. Het slachten in de grensstallen verzacht de gevolgen van de hierboven aangestipte maat regelen, zonder gevaar voor onzen veestapel. Deze stallen zijn afgezonderd en de slachterij te Esschen beantwoordt, volgen3 een nieuw aldaar ter plaatse gesteld onderzoek, aan de vereischten der openbare gezondheid." EERSTE KAMER. De Eerste Kamer houdt een bijeenkomst op Dinsdag 19 Juli a.s., des avonds half- negen. CONFERENTIE OVER HET AMBACHTSONDERWLJS. Gistermiddag had onder leiding van den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen in de Ridderzaal te Den Haag een bijeenkomst plaats met besturen en directeuren van ambachtsscholen en ver tegenwoordigers van organisatiesvan. werkgevers en werknemers. Aanwezig wa ren, behalve de inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs en de beide in specteurs van de ambachtsscholen, 135 personen. De minister deelde in zijn openingsrede mede, deze bijeenkomst te hebben samen-! geroepen te zijner voorlichting. De verani derde tijdsomstandigheden maken het nood zakelijk te overwegen of een vereenvoudi ging van «het ambachtsonderwijs niet zou kunnen ten goede komen aan het doel dat aan dezen tak van onderwijs is gestekt. Punten van bespreking waren een vereen voudiging van het teekenonderwijs aan de ambachtsscholen en de al of niet wensche- lijkheid van verkorting van den cursus duur van drie tot twee jaren. Een aantal sprekers voerden het woord. De vergade ring wordt heden voortgezet. CHILEENSCHE ONDERSCHEIDINGEN. De president der Chileensche Republiek heeft de hoogste Chileensche onderschei ding, de Orde van Verdienste 1ste klasse, verleend aan jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken en aan jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken. DE BRUG-KWESTIE TE ROTTERDAM. Gistermiddag werd in den Rotterdamse!} en Raad opnieuw behandeld de kwestie van de Iioninginne-brug. Burgemeester en Wethou ders hadden in hun prae-advies aangeraden de beslissing van 18 Juni in te trekken om aan Werkspoor te Amsterdam den boven bouw van de nieuwe Koninginne-brug te gunnen. 0 Deze brug-kwestie heeft den laatsten tijd heel wat pennen in beweging gebracht. Vooral nadat bekend werd, dat de subsidie, die door minister Kan was toegezegd, niet uitsluitend rijkssubsidie was. maar daaraan ook zou worden bggedragen door Utrecht, Amsterdam en Werkspoor. In den Raad had opnieuw een uitvoerige bespreking plaats, vooral wethouder Hey- koop, die aanvankelijk voor de gunning aan een Nederlandsche firma had gepleit, liet in zijn rede uitkomen, dat door minister Kan eigenlijk onjuiste gegevens zgn ver schaft. Hij vond het onaangenaam om het eenmaal ingenomen standpunt te wgzigen, doch na alles wat bekend geworden was, kon dit niet anders. Met slechts vier stemmen tegen werd ten slotte besloten het raadsbesluit van 18 Juni j.l. in te trekken, zoodat B. en W. de volle vrijheid zullen krijgen te beslissen, wion da gunning zal worden toegewezea4 Zooals nu voor de hand ligt, zal het groot- sche werk niet worden uitgevoerd door een Hollandsche firma, doch door de Duitsche „Union Freund". - Gedurende het tijdvak van 16 Juli tot en met 15 September zullen de telefoon kantoren te Lisse, Hillegom en Sassenheim op werkdagen geopend zijn van 7 tot 22 uur. De gewone audiëntie van dei\ Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal $3 de Donderdagen 21 Juli, 28 Juli, 4 Aug. en 11 Aug. 1927 niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIë. GERINGE CONTROLE OP PELGRIMS. BATAVIA, 16 Juli (Aneta). Naar het „Nieuws van den Dag" meldt instrueert een geheime regeeringscirculaire tot de grootst mogelijke coulance ten opzichte van pelgrims, die uit Mekka terugkeeren en dit te>r voorkoming van ontstemming. Per boot zullen hoogstens een 10-tal pel grims onderzocht wordende rest moet vrij en zonder last te ondervinden worden doorgelaten, uitgezonderd wanneer de aan wezigheid van extremisten bekend is. Tengevolge hiervan is de Hadjis boot, die Zondag aankwam vrijwel ongecontro leerd binnengeloopen. De heer Kies heeft een schriftelijke VTaag tot de regeering gericht waarbij hij informeert of dit bericht juist is en of de regeering niet van oordeel is, dat bij een dusdanige geringe controle de invoer van communistisch propaganda-materiaal op groote schaal mogelijk i-s. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2