No. 20655 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Juli Vierde Blad Anno 1927 INDISCHE KRONIEK. VAN RECHT EN ONRECHT. RADIO-PROGRAMMA RADIONIEUWS. INDRUKKEN VAN DE BUITENPOSTEN. Eens ben ik op een luxe-boot, voorzien van de allernieuwste gemakken, wekenlang rondgevaren door den Indischen archipel. De route verschilde niet veel met die, waar- langS ik den lezer in de vorige kronieken heb geleid. Maar het was een zeer bijzon dere reis, want het was de eerste vacantie- vaart door de Paket-maatschappij op touw gezet om Indische menschen van Java eens wat van Indië te laten zien. Want daar zijn - „Indische" menschen (het zijn er velen), die tien, vijftien en soms ook wel twintig jaar in Batavia, Soerabaja of Semarang hebben gezwoegd en dan naar het vader land terug keeren zonder van dat ontzaglijke rijk van Insulinde iet9 meer te hebben ge zien dan de stoffige straten en wegen hun ner woonplaatsen. Zoo hadden wij ook dit maal de bloem van Indië's ambtelijke bon zen en handelsmagnaten aan boord, onze komst was overal tevoren aangekondigd, overal werden wij officieel ontvangen en op het neusje van den zalm der locale attracties onthaald. Dit laatste maakte ge lukkig goed, wat de officieele ontvangsten on3 aan zuivere bee'lden van het gewone leven onthielden, want wij kregen van die locale gebruiken en feestelijkheden nu meer te zien. dan mij als eenvoudig alleenreizend toerist ooit ten deel was gevallen. Als luxei- passagiers, die overal waar zij kwamen Wilhelmussen verwekten en eerewijn en feestgeruchtj die overal, in welke onuit sprekelijke oorden ons schip ons ook mocht brengen, toch altijd op dat schip ons eigen wereldje meevoerden van jazz-muziek, mondainen kout, radio-berichten, bridge partij tjes en diner-geneugten, ondervonden wij echter maar heel weinig, wat het leven van alledag beteekent voor die landgenoo- ten, die op deze buitenposten moeten leven, en die wij nu ook al niet in hun gewone doen aanschouwden, maar in hun p a- k e a n-d e f t i g (zooals in Indië feest- kleedij wordt genoemd), opgewonden en ver heugd over zóó talrijk en zóó ongewoon bezoek. Maar wie ooren en oogen goed openzette besefte toch ook zelfs op deze reis, ondanks dat pakean- deftig, die opgewondenheid en dat feestrumoer, van het leven op de buiten posten de keerzijde der medaille. Daar was in het welkomstvertoon en in de afscheids- betoogingen nog iets anders dan alleen ver heugenis over welkome afwisseling, daar school in het met de vreugdö gemengde gevoel der eenzamen, dat zij het er vandaag van moesten nemen, omdat hot morgen weer te laat was en voor jaren misschien voorbij Wij moderoe menschen in onze rumoerige steden klagen over het jachtige en het da verende leven om ons heen, dat onze zenu wen vermoordt en dat alleen nog met broom en met Coué valt bij te sloffen. En de een of ander dier moderne lijders, al of ndet in aiter-dinner stemming, klaagt u zijn nood over de verschrikkingen van zijn bestaan, over zijn aspiratie® naar een Ro- bmson-Crusoë-levetn, over de zegeningen der eenzaamheid, denk eens aaD, ver weg van alle menschen! Stuur hem naar Go- rontalo, of naar Teroat-e of naar Boeton. Toen tegen één, dat na een jaar geen en kele hoeveelheid room hem nog zal hel pen en dat hij zijn leven zal wagen om een d<fcijn blanke menschen te hooren praten en vrachtwagens te hooren donderen over het asfalt. Wie op zulke buitenposten moet leven en het kan, is een bijzonder mensch. Wij met onze five o'clock tea's, onze dan cings, onze diners dansants mèt en zonder candlelight, wij, die niet kunnen buiten ons ochtend- en ons avondblad, die onzen neus optrekken voor oud-bakken kadetjes en verbazend uit ons humeur raken, wanneer het electrisch licht een kwartier niet brandt door kortsluiting of iets dergelijks, wij zijn niet de pioniers, die het in Gorontalo zou den harden. Wij kunnen al die dingen, die wij met den mond zoo verachten, tenslotte toch niet missen, maar een zwak besef daarvan dringt tot ons door, wanneer wij ter plaatse iets hebben gevoeld van de ont zaglijke melancholie der buitenposten. De menschen, die daarginds wèl kunnen leven zonder moreel en geestelijk achteruit te gaan, moeten bijzondere menschen zijn, nog niet bestoven door wat euphemistisch beschaving wordt genoemd dan wel in staat zich daaraan te ontworstelen, menschen, volkomen gezond naar lichaam maar ook na~ar den geest, die hun steun moeten vin den in plichtsbesef en eigen zedelijke kracht. En daarom en daarom reeds alleen mogen wij uit die dwaze en rumoerige be schaving ons petje voor hen afnemen. Want er zijn er ook, die het d&&r alleen maar uithouden, gerugsteund door de whis- key-flescli of door zeer oude Hollandsohe jenever. Dat zijn de zoogenaamde zwakken. Laat hij, die zonder ooit te wankelen, we ken, maanden en jaren de avonden heeft zien dalen over de moerassen van Limboto of de zon heeft zien verdwijnen achter den .Vuurberg van Banda, den eersten steen naar hem werpen. De komst van het' luxe-vaoantieschip, waarop ik dus eens langs de buitenposten ben gevaren, bracht in die negorijen de blanke menschen, die in geen jaren andere conversatie hadden gehad dan dit van hun eigen kleinen kring van vijf of zes of van misschien wel tien, die in geen jaren meer dan een half dozijn vreemde bleekgezich- ten hadden gezien en overigens hadden ge leefd in de beklemmende omgeving van Alfoeren, Toradja's en gestrikte kanniba len, een ongekende emotie in hun bestaan. Eensklaps was daar in hun isolement de beschaving tot hen gekomen in den vorm van een groot wit luxe-schip, voorzien van gemakken, waarvan zij in hun huizen zelfs niet droomden, zijn dekken bevolkt met een paar honderd mannen en vrouwen, die zoo pa® die groote rumoerige centra had den verlaten, die zij in hun herinnering als oorden van wonderlijke gezelligheid hadden geïdealiseerd. Juist onder deze omstandigheden was het mogelijk van het leven dezer pioniers misschien meer te begrijpen en te raden dan anders het geval ware geweest. Wat beteekende dit schip al niet voor henEen feestdag, muziek, leven, conversatie wor een half jaar, de aanblik van electrisch licht, van dans, het genot van, let wel, koude dranken, maar vóóraf het contact met andere menschen, andere stemmen, an dere gezichten, andere gedachten. Want evenals wij overal kwamen om te bezich tigen, zoo waren ook wij, of liever was onze drijvende wonmg, oveTal ter bezichti ging gesteld. Het was de moeite waard hen gade te slaan van het oogenblik, dat zij de scheepstrap bestegen en hun ontdekkings tocht over het schip begonnen. Hier was 'n vader, die zijn zoontje op Boeton of Ko- lonedaJe geboren en get-ogen de wonderen der techniek expliceerde aan een ingebouw de waschtafel of aan een fan, daar een Robinson-Crusoë, aae met kreten van ver rukking aan boord een ouden kennis had getroffen en hem niet meer losliet, ginder een kring knapen en meispes rondom het scheepsorkestje, den jazz-drummer bestu- deerend als een wonder, terwijl de ouderen zich de ooren verzadigden aan shimmie en fox-trot, die andere bij geruchte vernomen wonderen der beschaving. Maar het meest viel toch op te merken in de conversatiezaal. Daar waren de da mes van den wal neergestreken in hun mooiste japonnen van vele jaren terug. Die keken zich de oogen uit naar hun be voorrechte zusteren aan boord, die de nieuwste snufjes droegen van de modehui zen uit Batavia en Soerabaja, ja zelfs uit Parijs. Geen modeblad was ooit boeiender, geen modepraatje interessanter dan die on verwachte mode-slhow aan boord. En de dames van het schip voelden het wel, dat er met benijdende en bewonderende blik ken naar haar werd gekeken en zij liepen, naar ik vast geloof, een beetje onuoodig heen en weer vol vrouwelijke ijdelheid hun rol van luxe-mannequins te spelen. Aan de Bar van het schip hield zich ge woonlijk de losbol op van de plaat-s. Die moest in luttel tijds meer kouden drank naar binnen werken dan men voor moge lijk zou hebben gehouden. Zijn jarenlange verlangens naar koud vatbier gingen hier voor enkele uren in vervulling, zijn vizioe- ne-n van Wein, weib und gesang, die hem sinds jaren in de eenzaamheid hadden ver volgd, werden hier voor een deel van een etmaal werkelijkheid. Voor hem was de scheepstrap bij het vertrek een bijna on overkomelijk obstakel. Maar in de conversatie-zaal veTeenigden zich na hun ommegang ook de echtgenoo- ten van de dames in de oud-modische jur ken en zij schoven met hun vrouwen in één grooten kring en ook zij zouden het er een® van nemen. Buikige flesschen met angoer-poef (champagne, lett. poef wijn) werden aangedragen door de onverstoor bare Ohineesche boys en contant betaald uit zeer degelijke portemonnaies. Bij het derde glas van het prikkelende vocht, waarvan zij den smaak bijna hadden verge ten, kwamen er reeds allerlei optimistische toosten los op spoedig verlof of overplaat sing naar Java of andere acuut geworden verlangens, totdat de tot afscheid manende dreun der stoomfluit hen terugwierp in de realiteit van hun negorij Als ons schip dan tenslotte haast on merkbaar van den wal dreef en de geul tusschen hen en ons al breeder werd, dan werd er zoo gemompeld van partir c'est mourir un peu. Want voor hen, die ach terbleven, beteekenden wij met al ons goedkoop lawaai en frivoliteit nochtans het Leven, het bonte, lachende, vroolijke, scha- terende, glanzende, schitterende, dat ver dween in den donkeren nacht. En ik stel mij voor, dat de losbol al struikelend naar de plaatselijke soos of naar zijn bungalow is gestapt en lauwe brandy heeft zitten drinken om de illusie nog wat langer te doen duren, en ik verbeeld mij, dat de oud-modische dames en haar mannen ge armd en zwijgend op de kade nog lang onze schuit hebben nagestaard, totdat het licht van de rumoerige dekken en uit de hon derden patrijspoorten maar flauwtjes nog zichtbaar was en de kade zelf reeds lang in diepe duisternis was teruggezonken. En toen zijn ze waarschijnlijk ook gegaan den pikdonkeren weg door het bosch of langs klappertuinen en moeras naar hun huizen met de walmende olielampen, waar je al leen de kikkers hoort en de stilte. RECLAME. WAARSCHUWINGSSIGNALEN. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtree- ren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt v. rugpijn, rheu- matische pijnen, ischias of spit, een prik kelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zande rig. gruisachlig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloo- zing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheu- matiek en die andere ellendige verschijn selen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket, let hier vooral op), bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 5796 RECLAME. De opgroeiende jeugd geeft men 's och tends een glaasje natuurlijk „Franz-Josef"- bitterwater, dank zij het gebruik daarvan worden, wegens zijn maag-, darm- en bloedzuiverende werking, bij meisjes en jongens zeer opmerkelijke successen waar genomen. In de kinderklinieken wordt het „Franz-Josef'-water reeds bij de meestal aan hardnekkige verstopping lijdende kleine patiënten aangewend. 5792 XIV. (Nadruk verboden). MODERNISEERING VAN DE HUWELIJKS. WETGEVING. De huwelijkswetgeving behoort tot de nog in het geheel niet gewijzigde gedeelten van ons sedert 1838 geldend burgerlijk wet boek. Wel zijn er eenige pogingen tot wij ziging ondernomen, doch deze hebben niet veel anders kunnen bereiken, dan, dat men thans wel vnj algemeen de overtuiging koestert, dat het tijd wordt om tot moder- niseering over te gaan. Eigenaardig is het, dat sedert enkele weken beschikt wordt over niet minder dan vier rapporten van zeer bevoegden, een lawine van materiaal, die aanvankelijk wel wat verbijstert. In de eerste plaats is or een ontwerp van een Staatscommissie, die z.g. leemten- commissie, die thans onder voorzitterschap van mr. Limburg tct taak heeft te advisee- ren, ,,tot wegneming van onjuistheden en aanvulling van leemten in onze burgerlijke wetgeving." Deze commissie, die reeds zeer veel nuttig kleiner werk deed, komt thans met een omvangrijk wetsvoorstel, uitvoerig toegelicht. Van een andere com missie, ingesteld op initiatief van de Ned. Vereeniging van Staatsburgeressen en be staande uit vertegenwoordigers van den Vrijheidsbond, de Vrijzinnig Democratische Partij, de Democratische Partij en een aan- tal organisaties voor vrouwenbelangen, ia verschenen een Sëhete van Toekomstig Hu welijksrecht, van de hand van prof. Van Goudoever te Groningen. En eindelijk heeft de Ned. Juristenvereeniging voor haar dezer dagen .gehouden jaarvergade ring twee praeadviezen doen uitbrengen door prof. Van Oven te Leiden en notaris mr. Lubbers te Amsterdam over het voor naamste deel van het huwelijksrecht, over de zeer ruim gestelde vraag, hoe, aange nomen, dat de vrouw volledige handelings bevoegdheid krijgt, het huwelijksgoederen- recht geregeld moet worden. Uit dit verschil in herkomst blijkt reeds de zeer verschillende aard dezer publica ties. De Staatscommissie bestaat uit een aantal personen van uiteenloopende poli tieke richting. Daardoor en doordat zij zal beseffen, dat haar werk meestal zonoer veel wijzigingen aan de Staten-Generaal wordt voorgelegd en dus voor de praktijk geschikt moet zijn, zal haar ontwerp hot dichtst zich aansluiten aan dat, wat over eenigen tijd, naar te hopen is, in het Staatsblad zal prijken. De arbeid der an deren draagt veel meer een persoonlijk karakter en zal daardoor als systeem ster ker 6taan, doch voor hen, die oen ander inzicht in de principieel© kwesties hebben, dan de ontwerpers veel minder aanneme1 lijk zijn. Toch mag dit niet van kennisne ming weerhouden, want ook hier geldt, dat door wrijving van gedachten het beste re sultaat bereikt wordt-, en evolutie der roeeningen is onbetwistbaar ook op dit terrein werkzaam. De bepaling, die van de verouderde voor schriften het meest de aandacht van leeken trekt, n.l.„De vrouw is aan haar man gehoorzaamheid verschuldigd", wil ook de Staatscommissie doen vervallen. Deze had, zoo zij ooit eenigen zin gehad heeft, dien reeds lang niet meer; het middel om die gehoorzaamheid voor den rechter af te dwingen bestaat niet. Belangrijker is, dat de Staatscommissie den tegenhanger: ,,De man is 't hoofd der echt-vereeniging", wèl wil handhaven, in tegenstelling met de Schets. Al heeft het voorschrift op zich zelf weinig te beteekenen, het kenmerkt den gedachtengang des wetgevers en ligt aan tal van regelingen ten grondslag, b.v. dat de man de goederen der gemeenschap be heert en er over beschikken mag; dat de vrouw zelfs over haar eigen goederen slechts met zijn machtiging mag beschik ken; dat zij niet .zelfstandig kan procedee- rendat de man de gemeenschappelijke woonplaats bepaalt; dat de man als regel de ouderlijke macht ovct de kinderen uit oefent. Do meerderheid der commissie heeft de meening, steunende op religieuse gronden of op overwegingen omtrent het verschil in physieke en intellectueele gesteldheid, dat de man de meerdere der vrouw zou zijn, aanvaard en beslist, dat de wet niet behoort uit te gaan van het beginsel der, gelijkheid. De comm. der Staatsburgeres sen (om haar zoo te noemen) denkt daar natuurlijk anders over. De consequentie van het stelsel van gelijkheid, die zij in derdaad trekt, is, dat bij verschil van mee ning, waar twee gelijkwaardige partijen tegenover elkaar staan, de oplossing van buitenaf moet komen. Telken® vindt men dan ook in de Schets den kantonrechter vermeld als beslechter van kwesties tus schen de echt-genooten ovot zeer belangrijke aangelegenheden. Of dat in de praktijk zou voldoen, valt te betwijfelen. Toch heeft de Staatscommissie met deze beslissing de zaak niet als afgedaan be schouwd bij elk punt heeft men zich afge vraagd of niet verandering van het be staande noodig was. Ten aanzien van wélke onderwerpen dit het geval was, moge in een volgend artikel behandeld worden. VOOR ZONDAG 17 JULI. Hidversum, 1050 M 8.30—9.30: R.-K. Morgenwijding. Annie Kuyer, mezzo-so praan. Agnes Ostendorf, piano. J. Harden- böl, 1ste viool. M. Valencia, 2e viool, H. Hardenböl, piano. 1. Largo ma non tanto uit het 3de vioolconcert in F.gr.t., Bach (2 violen, piano), 2a. Jezus Bloemhof (Oud Ned. Lied), b. Jesus unser Trost und Le- ben, Bach, (sopraan, pianobegelN), 3. Le zing door mej N.A.C. Crielars, presidente van de Rs-K. Meisjesbescherming afd, Am sterdam en lid van den Gemeenteraad, over: Zorg voor- en huisvesting van Kath. vrouwen en meisjes te Amsterdam. 4a. Es muss ein Wunderbares sein, Liszt, b. Ave Maria, H. Cuypers (sopraan, pianobegel.) 5. Golden Sonata, Purcell. a. Largo,, b. Ada gio. c. Canzona Allegro, d. Grave, e. Alle gro. (2 violen, piano). 10 u.V.P.R.O.- uitzending. Dienst in de Ned.-Herv. Kerk te Zaandam. Voorganger: Ds. C. J. Blee- ker. 1. Votum. 2. Lied Ps. 41 l en 3. 3. Gebed. 4. Voorlezing: Matt-h. V 210; VI 513; VII 711. en het tekstwoord 5. Preek le ged. (Tekst: Matt-h. VII 7. Bindt en u zal gegeven wordenzoekt en gij zult vindenklopt en u zal opengedaan worden). 6. LiedPs. 25 2 cn 7. 7. Preek 2e ged. 8. Gebed. 9. Lied: Gez. 267 1, 4 en 6. 10. Zegen. 12.30—1.30: N.O.V.- uitzending. Concert door het Regina-en- semble van het Café Regina te Den Haag. Willy Wisse, viool. Bram Oberstein, cello. Louis Peters, piano. 1.30—2.30: Orgel concert in de Luthersche Kerk te Den Haag. J. R. Gravelotte, organist der Lu thersche kerk. Mevr. G. BurgmeisterAbe leven, mezzo-sopraan. 2.30—3.50: Klas siek concert. Orkest van de N.O.V. o.l.v. Henri Zeldenrust. 1. Concerto 8 op. 6 (fatto per la notte di natale), voor orkest, 2 violen en violoncel concertante), Corelli. 2 Me nuet uit „Le bourgeois gent-ilhomme",Lully 3. Rigodin uit Dardanus, Rameau. Sym phonic No. 11 Bes dur (La Reide), Haydn. 3.504.30: Populair concert door het orkest van de N.O.V. o.l.v. Henri Zelden rust. 1. Ouverture ,,Le roi l'a dit", Deli- bes. 2. Neu Wien, Strauss. 3a. Traumerei, Schumann, b. Solveigs lied, Grieg, Hobo- solo door Johan de Raad. 4. Ouverture Zampa, Herold. 5. El Captan, Soussa. 5.50: N.C.R-.V.-uitzending. Dienst in de Geref. Kerk te Rotterdam (aan de Amman- straat). Voorganger: Ds. W. J. J. Velders, Geref. predikant aldaar. 1. Votum en Ze gen. 2. Zingen Ps. 36 3. 3. Het lezen van de Geloofsbelijdenis en Hebr. 11 16. 4. Gebed. 5. Zingen Ps. 32 4 en 5. 6. Be diening des Woords uit: Gen. 5 24. Thema: Van wandelen tot wonen. Verdee ling: a. Wandelen met God vereischt har monie. b. Wandelen met God rijpt de ge hoorzaamheid. o. Wandelen met Ged ein digt- in de rust. 7. Tusschenzang Ps. 73 1. 8. Vervolg preek. 9. Dankzegging. 10 Slot zang Ps. 75 1. 11. Zegen. 8 u.Persber. 8.10: Kursausconcert, Het Residentie orkest o.l.v. Prof. G. Schneevoigt. Beet hoven: Symphonie no. 8 F-dur. 8.45: Populair concert door het- versterkte A.N. R.Ö.-orkest o.l.v. Nico Treep. Gerard Leen. ders, bariton. Daventry, 1600 M. 3.50: Concert. De militaire band. H. Eisdell, tenor. R. Ro bertson en E. Bartlet-t, piano-duetten. 5.35: Gedichtenvoorlezing door John Drink, water. 5.50—6.20: Kinder-kerkdienst. 8.20: Kerkdienst-, 9.15: Liefdadigheids- oproep. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Populaire oratoria. F. Holdüng, sopraan. E. Williams, sopraan. S. Thomas, tenor. Koor en symphonie-orkest. 11.05: Epi loog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 1.05: Gewijde muziek en preek. 1.05 2.10: Orkestconcert. 6.05—5.55: Dans muziek. Orkest Mario Cazes. Langenberg, 469 M., Munster, 2*12 M., Dortmund, 283 M. 9.2010.20: Religieus morgenconcert. 1.202.50: Orkestcon cert. 2.504.20: Automobielwedstrijd in de Nürburgring. 5.506.50: Orkestcon cert. 8.20: Tooneelavond. „Die Prin- zessin auf der Erbse", Die Entführung der Europa", „Mahagonnv", Hin und zu- rück". Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 6.50: Morgenconcert. 9.20: Morgenwijding. 11.501.10: Orkest concert. 2.504.20: Auto-wedstrijden. 5.206.50: Orkestconcert.. 8.50: Vroolijk concert. Steiner-kapeL E. Karin, sopraan. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9^35: Morgencon cert. 11.50: Orkestconcert. 1.25: Or kestconcert. Populaire muziek. 4.20: Vroolijk concert. 8.2010.50: Instru mentaal concert. Orkest en sob stem Brussel, 509 M. 6,20—6.20: Dansmu ziek. 8.20: Concert. 9.2011,20: Con cert in Ostende Kurhau». VOOR MAANDAG 18 JULI. Hilversum (1050 M.). 12 u.: Politieber. 12.352 uur: Lunchmuziek door het trio van het restaurant „De Rozenboom" te Bussum, o. 1. v. Willem Lohoff. 3.30 4.30: Vrouwenuurtje. Causerie door Mevr. Ro van Oven. 4 405.55: Kinderuurtje door mevr. Antoinette van Dijk. 6.15 7.25: Concert door het A. N. R. 0-orkest o. 1. v. Nico Treep. Mevr. Linnekamp Roeske, viool. Pianobegel. van Egbert Veen. 7.257.45: Causerie door Louis de Vries over- Hoe onze Hollandsche tooneelspeel- kunst te Parijs ontvangen werd. 7.45: Politieber. 8.10: Lezing door prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, over: Onderzoekingen in het Natuurkundig Laboratorium te Leiden be treffende de gedragingen der stof bij zeer lage temperaturen. 8.50 c a.: Declamatie door Louis de Vries, voordrachtskunstenaar. Daarna Kurhaus-volksconcort. Het Resi dentie-orkest o. v. Ignaz Neumark. Sym phonie no. 5 in e. kl. t. (Aus der neuen Welt). 10.15: Nieuwsber. 10.30: Ra dio-cabaret. Tulda di Vista en Johan Schmidt in: 1. „Carney en Bumble", scène uit ..Oliver Twist", van Ch. Dickens, door Johan Schmidt» Daventry (1600 M.). 11.20: Daventry- kwarlet en solisten (mezzo-sopraan, bas bariton, viool, piano). 1 202.20: Orgel concert. V. Lewis, cello. 3.15: Voorlezing. 3.20: Lezing- Summing up and exami nation. 4.05: Dansmuziek. 5.20: Le zing- How to make good coffee. 5.35: Kinderuurtje. 6 20: Daventry-kwartet. 6 45: Radio-bulletin. 6.50: Tijds., weerte, nieuws. 7.05: Daventry-kwartet. 7.20: Literaire critiek. 7.35: Sonates van Beet hoven. 7.45: Franse he lezing. 8.05: Nelson Keys, humorist. 8 20: Een Schu- bert-programma. S Austin, bariton. Sym phonie-orkest. 9.40: Lezing: The why and the wherefore of the advertising exhibition. 9.55: „The Vauxhall Belles", lichte rom. opera in 2 acten van II. Oliver. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris" (1750 M.). 10.50 —11.20: Concert. 12.50—2.10: Orkest concert. 5.055.55: Dansmuziek. 8,5010.50: Het Amcrikaansch vocaal kwartet van Parijs. Orkeslbegel. Langcnberg (469 M.), Munster (242 M.)\ Dortmund (283 M.). 1.252.50: Orkest- concert. 5.50—6.50: Orkeslconcert. 8.55: Vroolijke avond. K. König, sopraan. K. Jöken, tenor. Dr. v. Szent Györgi, viool. S. Bruck, declamatie. W. Brauer en H. El- ling, plano. 10.50—12.50: Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M.) en Berlijn (484 en 566 M.). 12.208.05: Lezingen en lessen. 8.50: Concert. Symphonie- orkest o. 1. v. Emil Bohnke. 10.50: Sluiten. Hamburg (395 M.). 4.35: Operamuziek. 6.20: Orkestconcert. 7.20: Orkestcon cert. 8.20: Bandonionconcert. 9.35 10.50: Volksliedjes, gezongen door B. Jakschtat. A. Seeker, piano. Brussel (509 M.). 6.20—6 20: Trio- concert. 8.2010.20: Galaconcert. Bel gische componisten. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T.l. 661 AUTO-TRANSPORT Aalmo.kl 16. - CREMATIE 47(52 WAT ER OP DE LANGE-C0LP ZIT EN KOMT!! Wij vreezen, dat de ontvangst ln Neder land, wat de lange-golf aangaat, dezen winter zeer zal verslechteren tengevolge van het groote aantal stations, dat met groote golf lengten gaat werken en de energie zal ver- hoogen. Men bekjjke onderstaand lijstje maar eens om direct te kunnen constateeren, dat zeker 60 pet. van de in Nederland gebruikte ontvangtoestellen niet selectief genoeg zal blijken te zijn. Scheveningen 1950 M. Huizen 1870 M. Parijs „Radio-Paris" 1750 It Daventry 1600 M. Lahti (Finland) 1400 M. Motale (Zweden) 1320 M. Königswusterhausen 1250 M. (Event. Zeesen b(j Berlijn). Warschau 1111 M. Bazel 1100 M. Hilversum 1060 M. EEN RADIO-BLAD VOOR BLINDEN. Als uitgave van het Nationale Blinden instituut zal binnenkort het eerste nummer verschijnen van de „Braille radio-times", waarin de omroepprogramma's in Braille schrift gedrukt zijn. DE 3e STRAALBUNDEL-ZENDER IS AFGELEVERD. De derde „straalbundel-zender" voor ge richte telegrafie, bestemd voor de draad- looze verbinding van Engeland met Zuid- Afrika, werd deze week door de Marconi Mij. afgeleverd en heeft geheel voldaan aan de hooge eischan, welke de Engelsche re geering hiervoor heeft gesteld. Het vierde en laatste station van dit systeem, bestemd voor de verbinding met Indië, is ook bijna gereed en zal nog deze maand afgeleverd worden. OMROEPMUZEEK OP ZEE. Zal de scheepskapel verdrongen wordsn door den luidspreker? Wat betreft de En gelsche „Blue Star Line" kan deze vraag reeds bevestigend beantwoord worden. Deze maatschappij laat al haar schepen voorzien van een 4-lamps radio-ontvangtoestel met extra versterkers ter verkrijging van luid spreker-ontvangst over het geheele schip. Tot Madeira ontvangt men de Europee- sche stations, waarna de ontvangst mogelijk wordt van verschillende Zuid-Amerikaansche stations. I „RADIO-PARIS" WORDT VERBETERD. Sinds eenigen tjjd zgn de studio's van de „Compagnie Fran^aise de Badiophome" in Parijs overgebracht naar de Rue Francois Ier. Door toepassing van de laatste gegevens cmtreüt accoustiek zjjn de uitzendingen zeer verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13