VOOR DE HUISVROUW. Modepraaljes van een Parisienne. UIT DE OMSTREKEN. DE FQNDSENMKT. Wat het kost om vrouwen hoog are en duur dere hoeden te leeren en te doen dragen? En aldus wordt de Amerikaan ook „eohoenbewust" gemaakt, en „staalbewust" en „kauwgombewust", en „asembewust", totdat op een goeden dag hij heelemaal zijn bewustzijn verloren heeft en de ellende nie't te overzien zal zijn. Het lijdt geen twijfel, of door zulk een hevige onophoudelijke competitie komt er altijd één of meer gehavend uit den strijd en is varplicht om er het bijltje bij neer te leg gen. Maar nergens en voorzeker niet in de Amerikaansche handelswereld wordt men beschuldigd van oneerlijke handels praktijken. indien men bewijzen geeft van betere bekwaamheden, dieper inzicht in de wenschen en behoeften van den verbruiker, meer voortvarendheid, meer ondernemings zin, meer invloed en meer geluk. Dr. NEIL VAN AKEN. EEN KLEINTJE KOFFIE! „vVil je een kopje koffie?" die woorden klinken als muziek voor wie zooal9 ik een heelen morgen boodschappen had gesjouwd door wind- en regenbuien, die meer aan Novemberdagen deden herinneren dan aan onzen .modernen zomertijd 1 'n Kopje koffie is een ideale lafenis, een opbeurend, en toch rustgevend gezelligheidsattribuut, dat haast iederen man en iedere vrouw welkom is. Maaralleen als 't lekker is want anders wordt het een vrééselijk drankje. Mijn vriendin, die mij op den bewusten triesten morgen zoo heerlijk opkikkerde, schonk ideale koffie en ik was er als de kippen bij om haar naar het „geheim" te vragen van haar bijzondere bereiding. Ze lachte om de pluim, vond het zelf niets bijzonders; „koffie zetten kan toch iedereen", meende zij. Een van de dingen, die men wel eens vergeet is, dat de koffie niet in een zilveren of nikkel kannetje gezet mag worden, doch dat men hiervoor alleen porceleinen, aarde werk of glazen kannetjes gebruiken moet. Ten tweede mag koffie niet koken. Ja ze moet wél gloeiend heet worden ge dronken, doch het is een verkeerde manier om daartoe eerst de koffie op het vuur te zetten en aan de kook te brengen! U moet de melk koken en op het moment, dèt zij kookt in het kopje schenken, waarin'alleen drie schepjes suiker zitten; daarna giet u hier een weinig van het koffie-extract op. Sommige menschen vooral zieken, heb ben graag, dat het klaargemaakte kopje koffie nog even in een pannetje wordt ge daan en in zijn geheel opgekookt maar het is nog al omslachtig en gebeurt daarom alleen om iemand te verwennen! De hoofdzaak bij de bereiding van een kopje koffie is: doe het met zóTg, met aan dacht en met geduld! Dan krijgt u de beste resultaten. Om mooie, sterke, zwarte, geurige koffie te krijgen, moet u haar als zij goed fijn gemalen is, in den koffiefilter storten en er orn de tien minuten een héél klein scheutje kokend water op gieten. Zet de koffiekan op uw buffet en schenk er in de morgen- j uren, terwijl u in uw huishouden bezig is. ieder oogenblik wat water op. Houdt het water op een klein pitje_voortdurend op i kookhitte. U kunt op die manier in één ochtend voorraad maken voor een dag of j vijf. „Ik heb er mij steeds het best bij I bevonden", vertelde mijn vriendin, „om die koffie in een klein kristallen stopfleschje te bewaren, zoo'n soort likeurkarafje; dat .glas is ook 't best te reinigen en te con troleeren." Maar er zijn nog andere methoden om koffie te zetten en 't is een merkwaardig iets bij dezen drank: iedere drinker of drinkster heeft speciale voorkeuren: de een wil. ze héél sterk "drinken, koolzwart zon der melk soms zelfs zonder suiker; de ander neemt er een scheut kokend water op en een derde prefereert een kopje melk met drie druppels koffie-essencel Hoe verscher de gebrande koffie is, hoe beter; het is daarom het verstandigst om nooit veel te gelijk te koopen-, want als u ze lang bewaart, verliest zij haar geur. U kunt tegenwoordig in de groote steden overal gebrande koffie krijgen; daarom ge beurt het niet zoo dikwijls meer, dat de verbruikers zelf branden. Woont u buiten en heeft u dus geen ge legenheid om steeds nieuwe koffie te halen, bewaar ze dan in een goed afgesloten stopflesch of in een trommeltje met dubbele deksel; want er mag vooral geen lucht bij komen. Het grappige van het „koffiegeheim" is, dat de dienstboden slechts hoogst zelden de moeilijke kunst van het zetten verstaan! Zij zijn in dit opzicht zeer eigenwijs en bewe ren, dat het alleen goed wordt op h&ér manier. Daarom raad ik u aan: verzorg dit onderdeel van uw huishouden van begin tot eind zèlfl Daar komt nog bij het „koffie- serviesje" om het eens kinderachtig uit te drukken! Dat moet mooi en fijn zijn. Koffie drinken uit een grove of leelijke kop be derft de helft van den smaak. De uitdruk king: een „kleintje" koffie wijst er al op, dat 't hier om iets verfijnds gaat: water, melk, bier, limonade, we drinken het uit kroezen, kannen en glazen, maar koffie wordt keurig opgediend in een klein kopje want het is een kostelijke drank, een lekkernij voor fijnproevers 1 Juist toen ik dezen brief wilde eindigen bracht de post mij een epistel van een lezeres, die nog wat te vragen had. Maar Mevrouwtje maak toch niet zoo veel excuses ik help u bij alle anderen dolgraag voor zoover het in mijn macht is! Ik ben juist blij wanneer men mij schrijft; het is voor mij een bewijs, dat men belang stelt in mijn brieven. De lezeres in kwestie vraagt of er niets tegen het kreukelen van rokken en jnrken is te doen Zij vindt het zoo lastig om ze iederen dag te strijken en bovendien zij gaat vaak uit de stad heeft zij niet altijd een strijkijzer in haar koffer. Dat is ook werkelijk niet noodig. Wanneer u aan uw gastvrouw of in het hotel, waar u logeert, een ketel kokend water vraagt en u houdt daar uw rok even uitgespannen even boven, dan vliegen alle kreukels en plooitjes weg! Voorts vraagt zij mij een afdoende manier om katten uit haar tuin te houden! Er zijn er verscheidene: strooi overvloedig peper, moslerdpoeier of zwavel; poes vindt dat een nare lucht en kiest spoedig een ander wandelplekje. Ook is zij of hij niets op de geur van sinaasappelen gesteld: hang een halve sinaasappel of alleen de schil hier van op de punten, die de kat bij voorkeur bezoekt en hij zal er niet meer terugkomen! Ten slotte heeft ze een viezen vilten hoed, die geen uilstoom-onkosten meer waard is en die ze toch nog zoo graag wat dragen wil. Die kan u best zelf reinigen. Haal er het lint en de voering af; enschuur het vilt met eerste kwaliteit schuurpapier. Alle vlekken verdwijnen er door; alle stof trekt er uitl De hoed krijgt weer een fris- sche tint en houdt het nog maanden vol! Borstel na het schuren het vilt even met een zacht borsteltje opl Parijs, Juli. Nu het seizoen met de wereldsche amu sementen: courses, tuinfeesten, diners in de mondaine restaurants van het „Bois" etc. etc. voorbij is, zorgen we voor lichte zomerjurkjes, die we in Parijs nooit noo dig hebben, want daar dragen we geen lichte kleeren op straat. Dat is trouwens in Amsterdam, Den Haag en andere stad- sche steden ook niet van goeden smaak. Er zijn zooveel rustige tusschen-kleuren: beige, grijs, grijs-groen, zwart-met^wit enz enz., die zelfs op warme dagen heel drage lijk zijn. En vooral geen bloote armen in de stad op straat! De kleine losse jasjes, dio ik u al dikwijls beschreef, dienen voor al om een japonnetje zonder mouwen, dat j het in huis, in den tuin en „buiten" héél aardig doet, op straat te kunnen aanhou den. Dit jaar is een stof in de mode, die voor al op zijn plaats is en op elk uur van den dag, behalve voor avond-toiletten natuur lijk, want ik bedoel het klassieke naturel- shantung, de zacht-beige grof-geweven zijde, die oorspronkelijk uit China werd geïmporteerd en om haar eigenschappen van lichtheid en koelte door Oosterlingen wordt gedragen en gewaardeerd. We kun nen er japonnen van hebben, heele costu mes, mantels, kleine jasjes, vesten en onze mannen kunnen er sporthemden van dra gen, die bij hun pakken uitstekend zullen kleuren, nu de heerenmode sterk naar bruine en beige tinten neigt. Het maaksel van shantung kleeren moet altijd eenvoudig zijn: sportief of genre tailleur jurkjes, hebben plooien alleen in den rok en dan liefst van voren geen rimpels soms loopen die plooien door tot een „stuk" of „juk" terwijl een ceintuur tje de plooien plathoudt, die meest ook gedeeltelijk zijn in gestikt. Dikwijls is de rok van voren ,,en forme" d.i. rond ge knipt, maar vooial mantels hebben eenigs- zins het klok-model als raglan-mannenjas- sen en dan zijn de mouwen ook „raglan". Als garnituur niets dan fijne nerfjes om een vierkant décolleté of op kraagjes en manchetten, of platte plooitjes, die als een fijn trapje een galon vormen, verder stik sels van dikke koordzijde. Soms een enkele „note" van een sterk afstekende kleur: donkerblauw, rood of groen, als voering, kraagje en revers van een jasje, als cein tuurtje, das of knoopen Eigenlijk zijn alle modellen, die voor shantung zijn bedacht, ook geschikt om van linnen te worden gemaakt., bijv. een jurkje uit drie deelenrok met plooitjes van vo ren, die naar binnen zijn genaaid in plaats van bovenop gestikt (heel moderne manier om ruimte onderaan rokken te krijgen), hierbij een jumper zonder mouwen, vier kant halsje, smal ceintuurtje, recht jasje met groene crêpe-de-chine, of toile-de^soie gevoerd. Een ander dergelijk jurkje heeft etolp-plooien, die bovenaan tweemaal dwars doorgestikt zijn. Een pakje van shantung heeft niets dan vijf nerven voorlangs en rondom naar achteren doorloopend op het jasje zonder mouwen, dat wordt gedragen op een jurk met mouwen, met een paar rijen nerven om de heupen en op den rok verticale nerven, die in twee groepen ter weerszijden van een diepe plooi midden voor loopen. („Nerven" zijn plooitjes, die zóó smal zijn, dat ze rechtop blijven staan). Heelemaal buiten zijn vroolijk jurkjes van gebloemde cretonne in combinatie met effen cretonne, als bovendeel van een jurkje bijv. terwijl het manteltje weer gebloemd is, of als smalle banden om een V-vormige halsuitsnijding, ais ceintuurtje etc. etc. Deze jurkjes zijn zóó buitenachtig, dat ze het alleen doen met sandalen en een zon nehoed. Deze gebloemde cretonne is heel geschikt voor badmantels* Tegenwoordig interesseeren onze grands couturiers zich ook voor tennis-jurkjes, maar ze zijn het er allen over eens, dat wit de tint is voor het „veld", en bren gen alleen kleur in het jasje-„cardigan" voor de rust-tijden. Chic, practisch en ge distingeerd is een combinatie van witte waschzijde (toile de soie bijv.): een blouse met kraagje, revers en een paar gToote knoopen in den rok gedragen. De rok heeft links voor drie plooien. Een aansluitend broekje is van dezelfde zijde, evenals een cardigan met mouwen, want de blouse heeft er geen Geen hoedde meeste goede speelsters dragen niets om het korte haar, hoogstens een band van tricot als Suzanne Lenglen of een klep aan een lint of netje, die Helen Wills in Wimbledon geïntroduceerd heeft. In Frankrijk zijn de tennisschoenen: Baskische sandalen van wit linnen met touwzolen, en witte linten (veters) om den enkel gekruist. COL INE* HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Het rapport van de Ge zondheidscommissie inzake de op heffing der huurwetten Geen gemeentelijke huurverordening Vliegen op Zondag. Voorzitter de burgemeester. Afwezig wethouder Kistemaker, wegens familieom standigheden. Gelezen werd een schrijven van de in deze gemeente zetelende gezondheidscom missie, houdende mededeeling dat zij zich kan vereenigen met den inhoud van de door B. en W. in verband met de opheffing der huurwetten ingediende concept-verordening ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huurprijzen vaD woningen. Aan mej. A. Buisma werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de open bare lagere &chool no. 7 aan den Benne- broekerweg hoek Aalsmeerderweg alhier. Verder werd eervol ontslag verleend aan den heer W. J. Klaver, als hoofd der open bare school voor lager- en ulo-onderwijs te Hoofddorp, met ingang van 1 Januari 1928 en zulks onder dankzegging voor al het geen de heer Klaver gedurende zoo'n lan ge reeks van jaren in Haarlemmermeer in het belang van het onderwijs heeft gedaan. De voorzitter deelde mede dat al de nieuwgekozen raadsleden tijdig hun ge loofsbrieven ter onderzoek aan het ge meentebestuur hebben ingezonden en ook bericht hun benoeming aan te nemen; dat deze geloofsbrieven zijn onderzocht en in orde bevonden en daarom werd voorgesteld alle nieuw gëkozen leden van den raad der gemeente Haarlemmermeer toe te laten. Naar aanleiding van ingekomen adressen van de af deeling Nieuw-Vermep van den Nederl. R.-K. arbeidersbond, van den Ned. Bond van arbeiders in het land-, tuinbouw- en grondbedrijf en van den Ned. Chr. land arbeidersbond, houdende verzoek om in verband met de aanstaande opheffing van de huurcommissie van gemeentewege maat regelen te treffen om een onredelijke op drijving der huurprijzen tegen te gaan, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. om principieele en praktische bezwaren van oordeel waren om ric-h van het indienen van een voorstel te moeten onthouden, doch rekening houdende met de moge lijkheid dat de Raad misschien een ander stand zou willen innemen met het oog op den korten termijn hebben gereedge maakt en toegezonden een conceptveror dening ter voorkoming van onredelijke op drijving van huurprijzen van woningen. De behandeling van deze verordening bleef echter achterwege omdat na eenige discussie conform het voorstel van B. en W. werd besloten om adressanten te be richten dat de Raad tot het vaststellen van een zoodanige gemeentelijke huurverorde ning niet zal overgaan. Bij de rondvraag stelde de heer Van Wijk verschillende vragen betreffende het vlieg veld Schiphol. Hij had gelezen in een der groote dagbladen, dat verleden Zondag het record waa bereikt met betrekking tot het houden van ploiriervluchten en vroeg of indertijd voor den aanleg van het vlieg veld ook de toestemming van het gemeen tebestuur was gevraagd en verkregen en of daarbij ook bepalingen waren gemaakt ten opzichte van de handhaving van de Zondagswet; zoo niet, dan wenschte hij te weten of er een weg is voor B. en W. om meer invloed uit te oefenen tot bevorde ring van de Zondagsrust en of de K.L.M. Zondags zooveel pleziervluchten kan orgar iiiseeren als zij dat wenscht. De heer Gerritse drong er bij den wet houder van Schoot en op aan om van ge meentewege een toeslag te verleenen inge val bewoners van goedkoope woningen door de opheffing der huurwetten wegens onre delijke opdrijving der huurprijzen in moei lijkheden zouden zijn geraakt. De heer Jansen vroeg hoe het stond met den bouw van een brug te Abbenes en gaf in overweging een gedeelte van de tegen woordige loopbrug te bestemmen voor een betere verkeersver betering over den Ven- nepertocht bij de spoorweghalte. De heer J. A. Bos verzocht nadere inlich tingen waarom B en W. de houten nood woningen te Abbenes met 31 December a.s. laten ontruimen. Nadat de voorzitter de verschillende spre kers had beantwoord, werd overgegaan in besloten ritting. Burgerlijke Stand. Geboren: Jakobus, z. v. S. v. Geest en P. T. C. v. d. Pol. Jacob, z. v. C. Klootwijk en C. Romein. Hendrik, z. v. B. v. Leeuwen en M. W. v. d. Weele. Geertruida, d. v. F. Verhoeven en T. Em merzaal. Jacobus, z. v. J. Alewjjn en A de Leede. Petronella Margaretha, d. v. A. Cardol en G. Boll. Jacob, z. v. G Doppenberg en A. de Moor. Adriana Augustina Johanna, d. v. G. Rutte en C. B. t. d. Bos. Martha en Geertje, (tweel.) d. v. T. Hol en G. Ejjk. Johannis Cor nells, z. v. C. P. Mesman en J. C. Driessen. Jacob, z. v. J. W. Kooijman en A. de Rjjk. Mina, d. v. P. Oostwouder en J. W. Lujjt. Apolonia Wilhelmina, d. v. W. B. Bank en A. Jansen. Sjjtje, d. v. F. Sauer en J. Griekspoor. Antonie, z. v. A. Imans en M. van Buuren. Catharina, d. v. R. v. Elderen en M. Roos. Ondertrouwd: C. Zoeteman, 23 j. en G. den Dekker, 21 j. J. den Roojjen, 24 j. en P. Noorman, 21 j. J. Peters. 25 j. en T. Vaalburg, 23 j. Gehuwd: W. v. Leeuwen, 20 j. en N. Hamelink, 21 j. W. Koen, 25 j. en N. E. Hogenbirk, 20 j. C. Lankhout, 24 j. en B. J. Floris, 21 j. Overleden: Cornelia Elisabeth Bouterse, 14 j-., d. v. M. Bouterse eu S. Stokman. Hendrik Hoogmoed, 61 j., ongehuwd. Pieter v. Geest, 7 J., z. v. J. v. Geest en P. Camfferman. De zoinerpaardenmarkt zal te Hoofd dorp worden gehouden op Maandag 25 Juli. Donderdagnacht geraakte de heer L. uit deze gemeente nabij Schiphol met z'n auto te water. Hij zelf kwam ook in het water terecht en werd later in bewusteloo- zen toestand gevonden en overgebracht naar zijn woning, alwaar direct geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gistermiddag was bij den nog jongen man het bewustzijn nog niet teruggekeerd. NOORDWIJKERHOUT. In een gehouden vergadering van de Oranje-vereeniging werd besloten af te zien van het vormen van een dames-comité voor het inzamelen van gelden. De heeren-leden zullen er persoonlijk op uitgaan. De tradi- tioneele kermisavond wordt nu gehouden op den tweeden feestavond, n.l. 's Woens dags. Op den Donderdagavond zal naar ge woonte een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Het „Journal of Commerce" bevat in een van zijn laatste nummers een artikel, waarin het blad op de groeiende beteekenis van den Nederlandse hen invloed op de we reldmarkt van sommige belangrijke artike len wijst. Weinigen, vangt het aan, zullen zich goed kunnen voorstellen hoe ver de invloed van Europeesch Nederland, dat toch slechts een zeer kleine staat is, zich wel uitstrekt, wat de welvaart van de Vereenigde Slaten be treft en van sommige der basis-industrieën. Het lot van onze rubber-nijverheid, de po sitie van onze suiker-nijverheid en van de fabrikanten van kunst-nijverheid, ook de toekomst van de petroleum-nijverheid tot op zekere hoogte zijn alle ten nauwste verbon den met hetgeen de Nederlandsche kooplie den en fabrikanten tot richtsnoer nemen bij hun bedrijfspolitiek. De punten van aanra king zijn niet beperkt tot handel en nijver heid sinds de Amsterdamsche kapitaal markt na den oorlog een zoo groote beteeke nis heeft gekregen. Het blad geeft daarna in zeer beknopte vorm onzo koloniale geschiedenis weer en vestigt de aandacht op de groote mogelijk heid van ontwikkeling der uitgestrekte over- zeesche gewesten. Het belangrijkste gevolg van het optreden van Nederland als kolo niale mogendheid is wel, dat het aan in vloed op de wereldmarkt wint en de pogin gen van andere landen-tot het 9tabiliseeren of verhoogen van prijzen ondernomen, kan neutraliseeren. Als voorbeeld noemt het blad de rubber- en de suikercultuur. De plannen der Engelschen de rubber produc tie te beperken hebben door het optreden van Nederland vrijwel schipbrenk geleden. De hoop van de planters op Cuba door oogst- beperking de prijzen van suiker op te jagen i9 ijdel gebleken, doordat Java den uitvoer vergrootte. De belangrijke positie, welke Nederland in den buitenland9chen handel van kunst zijde inneemt, waardoor het als invoerland na Italië op de tweede plaats komt, heeft ongetwijfeld ten gevolge, dat de prijzen van het inheemsche product verhinderd worden te stijgen, op een tijdstip, dat de vraag zulks zou doen verwachten. Het blad komt daarna nog eens op de be teekenis der Nederlandsche kapitaalmarkt terug, en zegt in dit verband: Wordt een nieuwe uitgifte aangekondigd te New-York, dan nemen Nederlandsche bankiers gewoon lijk daaraan deel, terwijl het opvalt, dat deelneming door anderen, waarvan men zulks had verwacht, ontbreekt. Was Neder land een rijk land en tevens een politiek- krachtige staat, dan zou de aandacht zeker meer zijn gaande gemaakt door het voor- waarfs dringen van het land op economisch terrein. Amerikanen zijn gewoonlijk onge rust. wanneer zij vernemen, dat goedgewa pende staten hun economische bronnen be langrijk uitbreiden. Het is echter in ons be lang, voegt het blad hieraan toe, dat wij Ne derland zijn weg ongestoord laten vervol gen. Dit beteekenl goedkoope rubber, suiker en waarschijnlijk lagere prijzen van kunst zijde. Het Amerikaansche publiek zal zich zeker thans niet beklagen over de toewijzing van pelroleum-concessiee in Ned.-Indië. Het feit, dat Nederland niet sterk staat te genover builenlandsche vijanden, is eerder zijn kracht dan zijn zwakheid. Zijn beste verdediging is, besluit het blad, een gema- tigheid en loyaliteit tegenover andere lan den. Uit het bovenstaande ziet men dus dat ons kleine land in het buitenland een groote waardeering geniet dank zij de vooraan staande positie die Holland blijkt te kunnen innemen in het economische leven der vol keren. De geldmarkt heeft in de jongste dagen een geleidelijke verbetering ondergaan; dit blijkt o m. uit de daling der prolongatie- rente en ook uit den jongslen weekstaat der Nederlandsche Bank Daarnaast is onze cir culatiebank in de afgeloopen dagen weder om actief opgetreden op het terrein van goud- en disconto-politiek fn sterke mate is zij als kooper van Ponden opgetreden terwijl zij daarnaast voor een bedrag van 2 millioen 1 aan goud heeft afgegeven ter versterking van j hare positie in den vreemde. 8 Juli 16 Juli I Londen 1211 15/16 12.12 Berlijn 69.141/2 59.27 Parijs 9.77 1/4 9.77 1/4 Brussel (Belga's) 34.71 1/2 34.71 1/2 New-York 2.49 5/8 2.49 11/10 De valutamarkt blijft in zeker opzicht zijn stabiel karakter van den laatsten tijd behou den. Slechts voor Ponden bestaat er een ver hoogde activiteit doch voor het overige ken merkt de valutamarkt zich door een opmer kelijke kalmte. Van belangrijke hausse of baisse-posities is geen sprake en ook de han del in het algemeen is sterk ingekrompen. Dank zij de geldruimte begint de locale fondsenmarkt in den laatsten tijd een levendiger aanzien te verkrijgen en vooral in de afgeloopen week was het opvallend, hoe het publiek zich wederom voor diverse soorten interesseerde. Uiteraard blijft er groote belangstelling voor de beleggings- soorten bestaan, hetgeen tengevolge heeft, dal telkens weer opnieuw meer of minder belangrijke emissies worden gelanceerd I Hier te lande is het absorptie-vermogen van de kapitaalmarkt schier onbegrensd, in tegenstelling met de Vereenigde Staten, waar men thans gereserveerd staat tegen over nieuwe Europeesche leeningen, wiil het publieke interesse in den laatsten tijd zeer gedaald is. Volgens het ..Journal of Commerce" hebben del leidende emissie huizen zich teruggetrokken van de emissie-i markt om betere tijden af te wachten. Thans is de markt overvoerd. Van over- voerdheid kan men ten onzent intusschen nog niet spreken, hoewel toch ook hier in middels voor een belangrijk deel aan bui- tenlandsche emissies is ondergebracht. Op de aandeelenmarkt bestond met name voor de hoofdsoorten eenige belangstelling, waardoor eenige koersfluctuaties tot stand kwamen. Zoo b v. ging er nogal wat om in Amsterdam Rubber in verband met de hoögere noteering van het product en tevens tengevolge van de dekking van tal rijke baisse-posities. Tabakswaarden werden gestimuleerd door de gunstige taxaties voor de jongsle inschrijving. Met name waren het Oost kust. aandeelen Deli-Batavia en Senembah's welke vooral in den aanvang dezer be- richtsperiode belangrijk avanceerden. Suikerwaarden fluctueerden nogal eens. Met name was dit met aandeelen H. V. A. het geval, welke op sommige dagen zelfs in reactie waren. Naderhand konden zij zich echter toch weer goed herstellen. In dit verband zij ook Gayamsche Cultuur Mij. genoemd, welke tijdelijk nogal gezocht waren. Over het algemeen viel het echter op, dat voor deze afdeeling geen bijster groote belangstelling bestond. Waar over het geheel genomen cultuur waarden nogal favoriet waren, ligt het voor de hand, dat ook voor de aandeelen der In dische crediet-instellingen eenige belang stelling bestond. Scheepvaart-aandeelen wa ren min of meer buiten de aandacht van het publiek. Trouwens de gang van zaken in het scheepvaartbedrijf is er niet naar om veel belangstelling, laat staan kooplust te wekken. In de afdeeling der Oliewaarden hadden Koninklijke Petroleum aanvankelijk van eenig aanbod te lijden. Aangezien echter nogal wat steunorders liepen had een en ander niet heel veel invloed. Gedurende de tweede helft dezer berichtsperiode wer den Koninklijke zelfs hooger uit de markt genomen. In den aanvang waren ook Mijnaandee- len vast gestemd, voornamelijk Boetons en Redjangs. Naderhand lagpn echter Red- jangs wederom zwakker in de markt op de berichten van een lager ertsgehalte. Industrie-aandeelen hadden eveneens een fluctueerend verloop. In den beginne bv. waren Philips tamelijk vast en de week opende zelfs met een avans van 5 pCt. Na derhand verflauwde evenwel het interesse en de stemming voor dit fonds was eerder zwak te noemen. Aandeelen Kunstzijde la gen. doorgaans gunstig in de markL Voor Amerikaansche shares bestond ta melijk veel belangstelling, blijkbaar in ver hand met het willige verloop van New- York. Aldaar werd de leiding gegeven door Steelshares in verband met de onverwachte toeneming van het aantal onuitgevoerde orders, hetgeen als een keerpunt wordt be schouwd in den economischen toestand dpr Vereenigde Staten. Voorts had aldaar de voorspelling, dat het tijdperk van een lagen rentevoet tot aan het einde van den zomer zou voortduren al een zeer gunstigen in vloed. Daarnaast werd de willige stemming van Wallstreet nog in de hand gewerkt door het optreden van baissiers, welke op groote schaal tot dekking overgingen. Zooal9 reeds hierboven opgemerkt. wa9 in de jongste dagen de geldmarkt wederom ruim. Prolongatie noteerde 3 pCt. 6 pCt. Nederland 1922 6 pCt Nederland 1918 4pCt Nederland 1916 47» pCt. Oost-Indië 1926A Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Cert. Ned. Handel-Mij. Holl. Kunstzijde Ned. Kunstzijde Maekubee Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Kon. Petroleum Amsterdam Rubber Hessa Rubber Holland-Amprika-Lijn Nederl Scheepvaart Unie Stoomv.-Mij. „Nederland Cultuur-Mij. Vor«fpnLanden Handelsver. Amsterdam Arendshurg Tabak Mij. DPli Mij. Senembah Tabak« Mij. Cert. Union Pacific 8 Jnli 105^ 102 100H 98 Ke 170H 247 162 118tf 329^ 109*1 172^ 457 172H 488 194 354 H 432^ 73 187 17HJ4 170 h 719 442H 448H 174^ 15 Juli 1057* 102% 100?* 98?* 170* 251* 162H 1197* 334 112 1614* 455 173 480 195 34 6* 287 427 73 187 1797* 1717* 711 451 4 9 175H 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11