ONRECHTMATIG BEZIT No. 20653 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Juli Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. Dr.H.NANNING's HAEMOFFERRIN GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. FEUILLETON. AMSTERDAMBATAVIA V. V. DOOR DE LUCHT. Te Karachi aangekomen. Aneta meldt dat bij de K.L.M. het vol gende telegram is ontvangen: „Het Fokker-vliegtuig, dat om 6.15 uit Allahabad vertrokken was, is gisteren te Karachi aangekomen. De afstand, 1700 K.M., is afgelegd in 8 uur 40 minuten. Het weer was mooi maar van zandstormen werd veel last ondervonden. Heden wordt de tocht voortgezet naar [Bender Abbas, indien de storm die thans te Karachi woedt, bedaard is,. Bij de aankomst te Karachi hadden de vliegers met de H-NADP op hun terug reis afgelegd: 7538 K.M., die zij in 7 vlieg dagen, gedurende 45 uren en 20 minuten hebben gevlogen. In het geheel vloog de H-NADP op reis naar Batavia en terug tot Karachi: 22538 K.M., in 130 uren en 20 minuten en gedu rende twintig vliegdagen. De volgende étappe gaat naar Bender- Abbas en is 1180 K.M. lang. De H-NADP heeft op de terugreis den 'afstand AllahabadKarachi in één vlucht, in 8 u. en 35 min. gevlogen. Van der Hoop c.s. vlogen in 1924 per H-NACC het traject KarachiAmbala, 1200 K.M., en AmbalaAllahabad, 820 K.M., in samen 14 uur en 45 minuten. Geysendorffer en Scholte hebben dezen 'afstand, in omgekeerde richting dus heel wat sneller afgelegdZij deden over de reis AllahabadKarachi, zonder tusschen- landing te AmbalLa, 6 uur en 10 minuten korter dan Van der Hoop en zijn mannen. DE UITVOERHANDEL VAN HARING. Instemming met de maatregelen der regeering. Bij het afde'elingsonderzoek In de Tweede Kamer van 't wetsontw. tot voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring betuigden zeer vele leden instemming met dit wetsontwerp. Zelfs heeft het verloop der protesbvergadering, door den bond van Ne- wetsonbwe'rp op touw gezet, de noodzake lijkheid van de door de Regeering voorge stelde .maatregelen nog weder bevestigd. De meening werd door sommigen uitge sproken, dat dit wetsontwerp te laat komt. Daarentegen waren weer andere leden voorshands niet overtuigd van de noodzake- ijkheid van dwingend ingrijpen van den wetgeiver in dit bedrijf. Gaarne zou men inlichtingen ontvangen omtrent de wijze, waarop de Regeering zich voorstelt dit ontwerp, tot we veiheven, uit te voeren, ook met betrekking ot de kos ten. Eenige leden vroegen waarom het wets ontwerp den handel in haring in het bin nenland ongemoeid laat. Eehige leden zouden gaarne de verzeke ring ontvangen, dat de door de Regeering te treffen maatregelen zich niet zullen uitspre ken tot de visscherij zelve. Zij waren van oordeel, dat deze geheel moet worden vrij gelaten, DE WEGENBELASTING. Gedeeltelijke vrijstellingen. Bij Kon. Besluit is, gezien art. 6, vierde lid, der Wegenbelastingwet, bepaald: Art. 1. Aan fabrikanten van en handela ren in motorrijtuigen, die geen gebruik ma ken van de vrijstelling van belasting voor motorrijtuigen, gebezigd tot het doen van proefritten, verleend bij art. 6, eerste lid, letter b, der Wegenbelastingwet, wordt, on der de in dit besluit vermelde en de nader door den minister van Financiën vast te stellen voorwaarden en bepalingen, gedeel telijke vrijstelling van wegenbelasting ver leend voor de van hun handelsvoorraad deel uitmakende motorrijtuigen, welke zij uit sluitend in de uitoefening van hun bedrijf yan fabrikant of handelaar bezigen. Art. 2. De in het vorige artikel bedoelde 'gedeeltelijke vrijstelling wordt verleend in dier voege, dat den fabrikant of handelaar wordt vergund met alle van zijn handels voorraad deel uitmakende motorrijtuigen op den openbaren weg te rijden of te doen rij den, tegen betaling van belasting voor niet meer motorrijtuigen dan gelijktijdig op den openbaren weg worden gebezigd. Art. 3. In de door den fabrikant of hande laar in te leveren aangifte en in de na be taling van de volgens die aangifte verschul digde belasting uit te reiken belastingkaart wordt melding gemaakt van de in art. 9, eer ste lid, sub le., der Motor- en Rij wiel wet be doelde kenteekens, volgens alle aan den fa brikant of handelaar uitgereikte nummer- bewijzen, terwijl alle verdere kenmerken, noodig voor het vaststellen van de identiteit, alleen worden vermeld het eigen gewicht en de soort van de banden van het hoogst be laste van de motorrijtuigen, waarvoor de aangever de kaart wil doen dienen. De aldus afgegeven belastingkaart wordt gedurende haar geldigheidsduur voor de toe passing van art. 15 der Wegenbelastingwet ten aanzien van elk van den handelsvoor raad van den houder deel uitmakend motor rijtuig, waarvoor de belasting niet hooger is dan die van het in de kaart omschreven motorrijtuig, als een geldig bewijs van beta ling aangemerkt Artikel 4 bepaalt, dat aan dengene, die van de bij dit besluit verleende gedeeltelijke vrijstelling van belasting misbruik maakt of zich niet gedraagt naar de bij dit besluit of de door den minister van Financiën vastge stelde voorwaarden en bepalingen, door den minister het recht op toepassing van de vrijstelling kan worden ontzegd. BEVOEGDHEID VAN BELASTING-AMBTENAREN. Ingediend is een. wetsontwerp tot uit breiding van de wettelijke en administra tieve bevoegdheden der belastingambtena ren, Daarin wordt do Minister van Finan ciën bevoegd verklaard, werkzaamheden waarmede bij eenige bepaling in wetten of besluiten voorkomende, ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijn- zen5 der reg. en dom. of van de hypotheken en het kadaster zijn belast, op te dragen aan andere dan de in de wet of het besluit genoemde ambtenaren van den belasting dienst. Alsdan worden de in de wet of in het besluit jegens ambtenaren van zulk een dienstvak bestaande verplichtingen ge acht te bestaan jegens de nader aangewe zen ambtenaren. Het wetsontwerp is een gevolg van de mededeeling van den Min. van Financiën 'bij de behandeling van de wet, houdende nadere voorzieningen t.a.v. de heffing van de vermogensbelasting, de verdedigingsbe lasting I en de inkomstenbelasting door een algemeene regeling, in de Tweede Ka mer, dat een ontwerp tot het effen en van den weg naar meer rationeel© verdeeling van werk, waar die noodig mocht blijken, was voorbereid HERZIENING NIJVERHEIDSONDERWIJS. De minister van Onderwijs heeft de be sturen der lagere ambachtsscholen uitge- noodigd deel te nemen aan een binnenkort te VGravenhage te houden vergadering, waar de mogelijkheid van herziening van het lager nijverheidsonderwijs zal worden besproken. ,,Het Volk" deelt mede, dat daar o.a. aan de orde komt de mogelijkheid van een andere indeeling van den leertijd, zoodat het programma in vier halve jaren in plaats van in drie jaren kan worden afgewerkt. Voorts een inperking van de leerstof, in de eerste plaats van het teekenonder wij 8. Een proef, genomen aan vier scholen van 'de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, zou reeds bewezen hebben, dat in twee jaren de grondbegin selen van het ambacht voldoende kunnen worden aangeleerd. INDEELING VAN ISRAËL. MILITAIREN. Op verzoek van de permanente commis sie van het Israël. Kerkgenootschap heeft de minister van oorlog bepaald, dat Israë- lieische militairen, die voor de lichting 1928 zijn ingeschreven en tot gewoon dienst plichtige! worden bestemd, van de facili teiten, zooals ritueele voeding, aan Israël dienstplichtigen vereend, kunnen ge bruik maken, wanneer zij zich hiertoe wen den tot den commandant van het indeelings- district, waartoe! hun woon- of verblijfplaats behoort. Zij zullen daar worden ingedeeld bij een korps of korpsgedeelte, gelegerd in hun woon- of verblijfplaats en anders in een der garnizoenen Groningen. Assen. Arn hem, Nijmegen, Utrecht, Amersfoort, Haar lem, Leiden, 's-Gravenhage, Gorinchem, Middelburg, 's-Hertogenbosch, Breda, Ber gen op Zoom. Maastricht en Venlo. De Is raël. ingeschrevenen uit Rotterdam komen dan in Amersfoort of Nijmegen. GEMEENTELIJKE HUURBEPERKING. Naar uit Den Haag wordt gemeld is de Rotterdamsche verordening tot gemeente^ lijke huurbeperking door de Kroon geschorst Ook de Amsterdamsche verordening is ter schorsing aan H.M. de Koningin voorgelegd. HET DETACHEMENT INDISCHE MILITAIREN. Het detachement Indische militairen, dat in Nederland is gekomen ter hijwoning van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van oud-gouverneur-generaal Van Heutz, is gisteren met het stoomschip Insu- linde, van den Rotterdamschen Lloyd, naar DE STEMBILJET-KWESTIE TE RHENEN. De gemeenteraad van Rhenen heeft be sloten in hooger beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Gedep. Staten tot niet-toelating van den heer A. v. d. Nadort (anti-rev.) als lid van den Raad. Nederlandsch-Indië teruggekeerd. HET MIJNVELD VLODROP. Bij den voorzitter der Tweede Kamer is .thans een schrijven ingekomen van den minister van Waterstaat betreffende het niet gebruik maken van de bij de wet van 2-4 December 1925 gegeven bevoegdheid tot het verleenen van concessie voor de ontginning van het steenkolenmijnveld bij Vlodrop. De minister deelt daarin mede, dat de ge1- gadigden, genoemd indertijd in de Mem. van Toelichting van voornoemde wet, be richt hebben, dat zij van ontginning van het mijn veld afzien. Van de bij de wet gegeven bevoegdheid tot het verleenen van concessie zal der halve geen gebruik worden gemaakt. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. In de gisteren te Hengelo gehouden bij eenkomst der Twentsch-Geldersche Fabri kanten vereeniging met vertegenwoordigers der Christelijke bonden St. Lambertus en Unitas, in zake de actie aan de spinnerij „Twenthe" te Almelo, hebben de werkge vers een loonsverhooging aangeboden van wijf tot zeven percent, voor jeugdige ar beiders twee en een half percent. Beide bonden zullen deze voorstellen met hun leden bespreken. Jhr. F. Michiels van Verduynen, Ne- 'derlandsch gezant te Buenos-Aires, zal op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen ter beschikking worden gesteld. De „Avp." meldt, dat het detachement vesting-artillerie, dat te Utrecht gelegerd is, reeds vóór 1 Januari a.s. zal verdeeld worden over de garnizoenen van Naarden en Gorinchem en de luchtdoel-artillerie te Utrecht. Op 1 Januari zullen dus geen troepen onbereden vesting-artillerie meerite Utrecht aanwezig zijn. Gisteren is te Arnhem de jaarlyk- sche vergadering van den Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst begonnen, onder voorzitterschap van den heer D. de Riddel. Tot leden van het centraal bestnur werden gekozen de heeren G. J. Eylders, W. Heyns, D. Klokman en G. Olieman. De vergadering wordt voortgezet, De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 18 Juli a.3. niet plaats hebben. RECLAME. Bloedvonmend versterkingsmiddel. f-2.(30 p.'A flesch. ƒ1.60 p Vz flesch 5666 AUTO-ONGELUKKEN. Te 's-Gravenhage is de 8-jarige Netten aan der. Westerburgerweg door een auto gegrepen en tegen den grond geworpen. De chauffeur bracht den knaap naar het Zie kenhuis, waar zqn toestand zeer ernstig werd bevonden. Te Winschoten geraakte het driejarig zoontje van den beschuitfabrikant H. de Groot onder diens auto en was onmiddel lijk dood. Te Oss is de arbeider J. v. Erp, uit Geffen, werkzaam aan de exportslachterijen, per fiets naar zjjn werk gaande, op den hoek der Kortfoosche straat, door een auto aangereden. In zeer zorgwekkenden toe stand is de man naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd, waar hem de laatste H.H. Sacra menten werden toebediend. De politie heeft de auto in beslag genomen. ERNSTIG MOTORONGELUK BU HALFWEG. Gisteravond laat heeft op den Haarlem merweg bij Halfweg een ernstig motor ongeluk plaats gehad. Een militaire motorrijder stond langs den kant van den weg zijn motor te repa- reeren. Vanuit de richting Amsterdam kwam een andere motorrijder, een inwoner van Haarlem aanrijden, die door het licht van een hem tegemoetkomende auto ver blind, in volle vaart tegen den militairen motorrijder aan den kant opreed. De.motor werd zwaar beschadigd en de militaire motorrijder liep door deze aanrijding een hersenschudding, een schedelbreuk en een ©lleboogfractuur op. Door een passeerend geneesheer werd hem de eerste hulp verleend, waarna hij per auto naar een der Haarlemsche zie kenhuizen werd vervoerd. EEN KASLOOPER TE AMSTERDAM MISLEID. Een effecfcenfirma, die nabij de Spiegel straat te Amsterdam kantoor houdt, heeft in haar dienst een vertrouwd persoon van ongeveer 50-jarigen leeftijd, die met effec ten of geld wordt uitgestuurd en die steeds zijn belangrijke commissies naar behooren heeft uitgevoerd. Gistermorgen kreeg hij, meldt de „Tel.", opdracht een bedrag van f 6000 te innen en vervolgens voor een an dere commissie te gaan naar een firma op de Heerengra-cht. Hier deed hij zijn bood schap, doch juist toen hij wilde heengaan, riep men hem terug, zeggende, dat zijn patroon aan de telefoon was. En de looper hoorde de stem van zijn chef, die hem zeide, dat hij de zes mille, die hij zooeven had geïnd, moest brengen naar een zeke ren heer Van Meekeren, die op het Sta^ tionsplein voor het station zou wachten en die dat- geld van de firma dadelijk noo dig had. De looper vond hierin niets verdachts en begaf zich naar het Stationsplein. Daar kwam ,,de heer Van Meekeren" reeds op hem af en nam de zesduizend gulden in ontvangst. Hij bedankte den brenger zelfs beleefdelijk en ging heen. Op het kantoor teruggekomen zeide de looper aan den pa troon, dat hij het bedrag aan meneer Van Meekeren had gegeven, waarop de patroon hevig schrok en zeide, dat hij geen order had gegeven dat te doen. Een onderzoek wérd ingesteld en het bleek maar al te duidelijk, dat de kasloo- per er was ingevlogen. De persoon, die het geld in ontvangst had genomen, was jong. De looper houdt vol, dat de stem van den man, die hem heeft opgebeld, precies klonk als die van den effectenhandelaar. VERDRONKEN. In de Schipbeek bij Buurse is een 19- jarige jongen uit Lonneker bij het baden verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden en vermoedelijk door den hevigen stroom meegesleurd. De 17-jarige L. H. uit Arnhem is bij het baden in den IJssel onder Westervoort ver dronken. De jongen was met eenige kame raden daar gaan baden, doch kon niet zwemmen. Te Rotterdam struikelde de I9-jarige schipper P. K. aan boord van een kraani schip van de Steenkolen Handelsvereeni-< ging, sloeg over boord en verdween in de diepte. Een klein uur later werd zijn lijk door de rivierpolitie opgehaald. BIJ HET VOETBALLEN OVERLEDEN. Gisteravond is tijdens den voetbahvcdj strijd op den Staat te Dordrecht een der spelers, de achttienjarige B. L. Bogerts, vermoedelijk door overspanning, neergeval len. De ontboden directeur van den ge neeskundigen dienst kon slechts den dood const ateeren. VAN EEN KAR GESLINGERD. Twee jongens gedood. Nabij Schinnen (Zuid-Limburg) is het paai'd voor een melkwagen van den heer B. K, op hoi geslagen. De knecht trachtte tever geefs het paard tot staan te brengen. Het werd steeds wilder en ten slotte sloeg de kar om. Een drietal knapen, dat zich daarop bevond, werd er af geslingerd. Het zoontje van den heer A. S. kreeg een schedel breuk en was onmiddellijk overleden, terwijl de andere knapen ernstig gekwetst werden. Nader wordt gemeld, dat ook één van hen is overleden. Ook de knecht viel van den bok en bekwam ernstige verwondingen. BRANDEN. Te Vorden is de boerderij van A. Heutink afgebrand. Te Stokkum is het huis van H. in vlam men opgegaan. Van den inboedel kon slechts een klem gedeelte gered worden. Te Wanray is de schuur van Van-L. door brand vernield. EEN MOORDAANSLAG. Een negentienjarige landbouwer uit Nes (Ameland) begaf zich Dinsdagavond naar Buren om een oud© veet© met J. Kooiker te vereffenen. Na aanbieding van een si gaar, welke werd geweigerd met de woor den: „Ik rook nooit", trok de jonge land bouwer zijn revolver en riep: „Dan rook je ^leze maar." Hij loste daarna een paar schoten op Kooiker, dde in rug en borst gewond werd. Het slachtoffer ia gister morgen naar het Bonifaciushospitaal te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand schijnt nogal bevredigend. De dader ie gistermor gen gearresteerd. „Wat jammer", zei het jonggetrouwde vrouwtje, dat wjj geen ham in huis hebben, want dan zouden we heerlijk ham met eieren kunnen eten, als we eieren hadden." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN PAAR OPMERKINGEN. Zeer geachte Redactie. Mag ik op een klein plaatsje van uw veel gelezen blad beslag leggen Bij voorbaat dankzeggend hiervoor. le. Bij het lezen van uw rubriek: „Uit onze Staatsmachine", d.d. Woensdag 6 de zer, onderwerpde Algemeene Rekenka mer, staat, dat het aantal leden v ij f be draagt. Mag ik u misschien doen opmer ken, dat dit hooge Staatscollege uit z e- v e n leden bestaat en de Wet van 5 Octo ber 1841 Staatsblad 40 op dit punt nog niet gewijzigd is 2e. Op de rentekaarten van den Raad van Arbeid alhier (druk Sept. 1926 model 7) staat vermeld, dat voor opzending van zoo'n kaart ten postkantore kos teloos omslagen te verkrijgen zijn. Hier van gebruik willende maken, bleek mij dit ten eenenmale onjuist en moet men zich vervoegen bij den Raad van Arbeid zelve. [Waarom toch onnoodig oponthoud en tijd verspilling Geachte Redactie, nogmaals dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, M. F. v. SPIEGEL, v. ter secretarie. Reeds in een gedeelte van onze vorige Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eerste deel, 18611863. 17) Maar daardoor werd de schooljuffrouw half in vertrouwen genomen, werd haar ee'n blik geschonken op de sympathie, die Katya voor de ballingen gevoelde. De wensch om zich in hun oogen te rechtvaardigen speel de hier, half bewust, een rol bij. Misschien koesterde zij wel de onbestemde hoop, dat enkele harer woorden zou worden over gebracht wat ook inderdaad het geval was, daar Panna Rudkowska's tamelijk levendige fantasie geprikkeld was door het eigenaardige karakter van den toestand. De oude belangstelling was in deze maanden van uiterste eenzaamheid buiten gewoon gegroeid, nu zij een vasten bodem had gekregen. Op het met een dikke ijslaag bedekte meer ritselden de rietstengels als droge takken tegen elkaar. Het was onmogelijk geworden door het onder sneeuw bedekte park te wandelen. En op de lange' avonden, die zij door bracht met de doorgaans duttende Malania Petrowna als eenig gezelschap, was de stem van den winterstorm voldoende om de oude herinneringen bij haar wakker te roepen, ze de oude wegen wijzend en altijd uit- loopende op hetzelfde punt: de teruggave yan het onrechtmatig verworven goed, waarvoor zij geen ander middel zag als haar eigen dood of die andere moge lijkheid, waarop zij dezen morgen tegenover Malania had gedoeld, dezelfde mogelijkheid, welke zij op dien Septemberdag in de boot zoo ernstig had bepeinsd. Sedert was zij steeds meer vertrouwd met die gedachte geworden, en steeds dui delijker teekende de mogelijkheid zich voor haar af. Het daarin opgesloten offer want het verlies van de vrijheid zou bijna even zwaar zijn als het verlies van het leven maakte het denkbeeld bijna nog verleidelijker. Per soonlijke gevoelens speelden geen rol in d,e zaak. Doch eerst sinds dezen morgen over woog zij haar denkbeeld volkomen kalm. De door haar voogd aan de hand gedane echtgenoot had in haar geest weer een ande ren echtgenoot opgeroepen. Wat zij aan Ma lania had gezegd omtrent haar plannen om niet te trouwen, was bijna een verrassing voor haar zelve geweest, al was het ook de vrucht van de overpeinzingen gedurende den halven winter. Toen zij voor de deur van de school stond, sloeg iemand voor haar aan. Het volgende, oogenblik stond de politiecommissaris naast haar slede, „Heeft u de courant van vandaag al inge zien?" vroeg hij met iets deelnemends in zijn stem en oogen. „Ja, ik heb de courant reeds gelezen. Dank u wel; ja. help mij maar even uit de slede. Ik moet hier zijn." „Maar dat is de school I" „Juist, ik heb iets met de schooljuffrouw te bepraten." „Als ik me niet vergis, heb' ik u al eens vroeger hier gezien." „Precies. Panna Rudkowska is een. van mijn vriendinnen. Dank u. Goeden dagl" Voor zijn verbaasde oogen slipte zij Het schoolgebouw binnen. Panna Rudkowska was nog in de school, waar op het zwarte bord met groote letters de woorden „Port Arthur" waren geschre ven. Bij het gezicht daarvan fronste Katya de wenkbrauwen, en de schooljuffrouw kreeg daarvan een kleur, terwijl zij haastig een doek greep om de veel'beteekenende woorden weg te vegen. „U leert ze du9 zich te verblijden over onze nederlagen," zei Katya, terwijl zij haar bontjas open maakte en zich op een der schoolbanken zette. „Ik leer ze alleen de geschiedenis van den dag," verklaarde het meisje, dat zich toch wel eenigszins schuldig gevoelde. „Nu, ik' kan me het wel begrijpen. Waarom zoudt ge met ons treuren, terwijl wij zoovaak ulieden hebben doen treuren? Ik zou intusschen web eens willen weten, of de Swigello's zich erg hartelijk verheugen over onzen tegenspoed. U heeft mij nog nooit medegedeeld, of Kazimira in haar brie ven ooit van den oorlog gewaagt." „Soms wel," erkende Panna Rudkowska. „En natuurlijk verheugt zij zich over den loop er van even als gijzelf?" „O, ik lel niet mee," haastte de school juffrouw zich te verzekeren, „en wat haar betreft, nu dat kunt u toch wel begrijpen! Denk maar eens aan al wat zij hebben ondervonden 1" „Bestaat er kans, dat ik dat ooit vergeten zal? Laat ik u mededeelen, Panna Rud kowska, dat ik onlangs mijn testament heb gemaakt." •De andere keek haar vragend aan. „En ik heb het te hunnen gunste ver maakt, Als ik morgen aan den dag kom te vallen, dan gaat Lubynia en elke stuiver, die ik bezit, aan de Swigello's." „Zoo," zeide de schooljuffrouw, en van verbazing ging zij tegenover Katya zitten met den doek nog lusschen haar met inkt besmeurde vingers. Na een oogenblik pein- zens liet zij er op volgen: „En vindt uw voogd dat goed?" „Ik heb het hem nooit gevraagd. Het is ook zijn zaak niet." „Maar u is nog niet meerderjarig." „Wat doet dat er toe? Ik ben oud genoeg om te weten wat ik wil. Dat maakt geen verschil." Panna Rudkowska, die heel wat meer van zaken afwist dan Katya, dacht van wel, maar zij hield haar meening voor zich. Waarom zou zij die gemoedsrust verstoren? Doch even daarna was er weer twijfel op haar gelaat te lezen. „U is zeer edelmoedig, maar vergeef mij de opmerking: het kon wel eens gebeuren, dat u in het huwelijk trad, en dan „Ik trouw nooitI" riep Katya uit, „be halve „Behalve wanneer?" „Wanneer mijn huwelijk het landgoed aan den rechtmatigen eigenaar terug zou geven." „En dat zou alleen mogelijk zijn door eenhuwelijk?" vroeg Panna Rud kowska met beschroomde verbazing. „Ik zie er geen anderen uitweg op. Als een der broeders van Kazimira Swigello mijn echtgenoot wordt, trouw ik, anders word ik een oude juffrouw." Katya hield op en haalde diep adem. Het wa9 er dan eindelijk uit. En eerst nu zij het had gezegd, werd zii bewust, dat, wat maanden lang zich in haar geest had ontwikkeld, van een vage mogelijkheid ge groeid was tot een duidelijk omschreven doel. Dezen morgen was er eerst op gezin speeld, maar nu was het uitgesproken. Panna Rudkowska sprong op met een kleur van opwinding, en Katya'9 gehand- schoende hand grijpend, bracht zij deze met vuur aan haar lippen. Zij was geëlec- trisee'rd, doch blijkbaar niet ten volle ver rast. In haar eigen romantisch gemoed was deze oplossing, van de moeilijkheid reeds lang opgekomen, hoewel zij, als Katya er niet over was begonnen, nooit gewaagd zou hebben er over te reppen. „0, wat een grootsch, wat een prachtig ideeil Wat zou dat kostelijk uitkomen 1 En waarom zou het ten slotte niet mogelijk zijn? Als ze maar eens kennis met u kon den maken, u is zoo mooi!" Zonderling genoeg had deze geestdriftige getuigenis van ingenomenheid met het door haar zelve geopperde denkbeeld een ver killende uitwerking op Katya. Zij trok haar band haastig terug en zeide: ,,'t Is maar een idee. Natuurlijk zal zoo Iets nooit gebeuren. Och, een mensch droomt wel eens wat. Ik wilde alleen zeggen, dat het de meest afdoende manier zou wezen om mij rrpjn gemoedsrust te hergeven." Toen herinnerde zij zich Stasia en werd verder in beslag genomen door mededeelin- gen omtrent haar vorderingen. Ondanks de koude gloeiden Katya's wan gen, terwijl de slede haar huiswaarts bracht. Hoe< was zij er toch toe gekomen om zoo, zonder er toe opgewekt te zijn, een dergelijke verklaring af te leggen? Zij had er een lief 'ding voor over, als zij de door haar gesproken woorden had kunnen terugnemen, ze had kunnen inslikken. -rCWordt vervolgd}, A

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5