AGENDA. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. De Hollandsche Wasch vrouw JE ZEEPPOEDER TELEGRAMMEN. Donderdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (School Burgers- dijkstraat). Tentoonslelling. werk leerlingen Chr. Naaischool. Van 35 en 810 uur. Vrijdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (School Burgers- dijkstraat). Tentoonstelling, werk leerlingen Chr. Naaischool. Van 3—5 en 810 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Juli a.s. tot en met Zondag 17 Juli waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kotr-Rapenburg 12, telefoon 594. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUW. ZEER DOOR SERUMINSPUITING. Het rapport van dr. Berger en dr. Lourens, Dezer dagen is in druk verschenen het verslag naar aanleiding van een studierois inzake mond- en klauwzeerbestrpding, uitge bracht door dr. Berger, directeur van den .Veeartsenijkundigen dienst, en dr. Louren3, directeur der Rijksseruminrichting, Bezocht werden Duitsohland en Denemarken. De resultaten, waartoe de beide heeren kwamen, waren o.m. de volgende: Ten einde te kunnen komen tot een betere bestrijding van besmettelijke veeziekten in het algemeen en van het mond- en klauwzeer dn bet bijzonder, moeten iu de eerste plaats betere markttoestanden worden verkregen. De marktterreinen zouden moeten zijn aan gesloten aan het spoor en aan het water, zoodat het gezamenlijk drijven over den openbaren weg, met de daaraan verbonden groote bron van smetstofverspreiding, uit; gesloten is. Daar, waar nieuwe markten worden gesticht, moet met deze eischen, alsmede met die der hygiëne wat betreft de inrichting van het terrein, de gebouwen, enz., rekening worden gehouden; terwijl nagegaan dient te worden in hoeverre be staande markten in dezen geest zouden kunnen worden veranderd. De Landbouworganisaties en de Bond van .Veehandelaren moeten zich voor het „Vee- marktvraagstuk" bijzonderlijk interesseeren. In verband hiermede zou kunnen worden nagegaan, waar goed te reinigen en te om- smetten veestallen aanwezig zjjn en of het dan mogelijk is voor te schrijven, dat de dieren een dag tevoren daar moeten worden ondergebracht, ten einde deze met serum in te spuiten. Voorts dient te worden overwogen een wettelijk toezicht op de particuliere vee stallen. Dan is het noodzakelijk, dat uiterst Streng Ide band wordt gehouden aan het verbod van vervoer van vee van hoeven en erven, waar mond- en klauwzeer voorkomt en zelfs ook van verdachte erven. De ervaring heeft geleerd, dat dit ver bod maar al te vaak wordt overtreden. Het kan worden voorkomen door bewaking vanwege den Staat, doch dit is zeer kost baar. Gedacht is aan toezicht door de vee houders onderling; de z.g. commissies van waakzaamheid uit den landbouw, zijn vroeger echter op teleurstelling uitgeloopen. Vervolgens zijn noodig een strenge in spectie van het aangevoerde vee naar de markt en daarnaast een strenge controle op Üe marktveestallen. Behalve dan verbetering van het veemarkt- wezen in het algemeen en daarnaast streng 'doorgevoerde politiemaatregelen, welke be strijding van smetstof beoogde te voorkomen, moet in de naaste toekomst nog veel meer geschieden voor de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Men moet n.l. gebruik maken van de onvatbaarheid, zij het dan ook, dat deze slechts een kortstondige is, welke optreedt na de inspuiting van serum, ai dan niet gepaard gaande met kunstmatige besmetting, waardoor een immuniteit van langoren duur zal ontstaan. "Uit de mededeelingen van Müssemeier is gebleken, dat men in Duitschland van de zelfde gedachte is uitgegaan en deze reeds in toepassing heeft gebracht. Deze methode zal voorloopig echter hier slechts uitvoer baar zijn zijn bjj sporadisch optreden der nekte. Voorop moet echter staan, dat, wil dit systeem slagen, de veehouder onmiddellijk aangifte doet en zorgt draagt, dat geen smetstof wordt verspreid, dus zeer zeker niet eerst vee laten „vluchten". Al het groote vee van het aangetaste be slag moet dan kunstmatig geïnfecteerd wor den en tevens ingespoten met de benoodigde hoeveelheid serum. Het jong- en kleinvee wordt alleen voor behoedend met serum ingespoten. Het be handelde erf wordt streng geïsoleerd en na herstel afdoende ontsmet. De dieren op naburige erven, evenals het vee op erven van hen, die contact hebben met personen van het besmette erf, voor zoover aannemelp vermoed wordt, dat ge vaar heeft bestaan of kan bestaan voor besmetting, worden voorbehoedend ingespo ten. Voor de kunstmatige besmetting moet gebruikt worden de smetstof van de boer derij zelf en niet die, welke in laboratoria is voortgekweekt. Zooals hiervoor reeds is medegedeeld zijn er meerdere stammen van het virus, welke over en weer geen onvatbaarheid geven. Door de smetstof te nemen van het aange taste vee is men zeker, den stam te hebben, die op dat oogenblik in die streek voorkomt en bestaat dus de meeste kans, daarmede de gewenschte onvatbaarheid te verkrijgen. Bij de ontsmetting moet rekening worden gehouden met al datgene, wat de nieuwere onderzoekingen in den laatsten tijd hebben geleerd omtrent de gevoeligheid van de smetstof tegenover de verschillende ont smettingsmiddelen, ten einde daardoor te verkrijgen, dat de aanwezige smetstof in derdaad ook onschadelijk znl worden ge maakt. Maar daarnaast moet evenzeer ge let worden op de verschillende omstandig heden, waaronder de smetstof in de natuur haar levensvatbaarheid behoudt. Men loopt anders groot gevaar te ontsmetten daar, waar het niet noodig is en de plaatsen, waar nog levende smetstof aanwezig is, met rust te laten. Uit een en ander volgt duidelijk, dat, wil men met kans op succes het mond- en klauwzeer bestrijden, hiervoor noodig is: le. de algeheele medewerking van den veehouder, zoodat alle voorgeschreven wet telijke maatregelen onvoorwaardelijk wor den nageleefd; 2e. serum in voldoende hoeveelheid tot het verrichten der seruminspuiting, al dan niet gepaard met gelijktijdige besmetting in de gevallen waar zulks noodig zal wor den geoordeeld. Daar, waar de Staat serum ter beschik king stelt en zeer zeker, wanneer de serum inspuitingen verplichtend worden voorge schreven, is het hoogiramuunserum te ver kiezen boven het reconvalescente serum en wel in hoofdzaak op de navolgende gron den, die feitelijk reeds volgen uit het vooraf gaande: le. het hoogimmuunserum is constanter in werking dan het reconvalescente serum. De doses, welke men van het immuunserum moet inspuiten, zijn belangrijk kleiner dan bij het reconvalescenie serum, hetgeen vooral bij de volwassen runderen een zaak van belang is; 2e. bij reconvalescent serum is de moge lijkheid niet met absolute zekerheid uit te sluiten, dat latente ziekten als tuberculose, besmettelijk verwerpen e. a. door de inspui ting worden overgedragen. Dit kan wel uit geschakeld worden bij het hoogimmuun serum; 3e het immuunserum kan zoodanig wor den bereid, dat het beter houdbaar is dan het reconvalescente serum; ie bij de bereiding van immuunserum is men niet afhankelijk van het al dan niet voorkomen der ziekte en men kan dit serum bereiden door inspuiting van meerdere stammen. Wil men echter in voldoende hoeveel heid over hoogimmuunserum kunnen be schikken, dan moet men een instituut heb ben, waar dit serum za! worden bereid. Aan de Rijksseruminrichling wordt thans maandelijks ongeveer 600 liter mond- en klauwzeerserum aangemaakt. Onder de be slaande omstandigheden is het niet moge lijk de productie hooger op te voeren. De reden hiervan is in de eerste plaats gebrek aan stalling voor de benoodigde dieren. Door bijbouwing van stalruimten op het aanwezige terrein kan hierin niet worden voorzien, daar toch geen geheel kan worden verkregen, waardoor voldoende maatregelen zouden kunnen worden genomen om ver spreiding van smetstof van daaruit tegen te gaan. fn de tweede plaats zijn de ruimten, waarin de serumbereiding geschiedt en de voorraden worden bewaard, te klein en niet ingericht om grootere hoeveelheden serum le verwerken volgens de eischen, welke hieraan gesteld behooren te worden. De thans in gebruik zijnde gebouwen zijn oud en, daar zij voor een geheel ander doel gesticht zijn, ongeschikt om voor een mo dern serumbedrijf te worden ingericht. Bo vendien zijn zij van verschillende eigena ren gehuurd en staat het niet vast, dat bij afloop van de bestaande contracten, op nieuw inhuren mogelijk zal zijn. Uitbrei ding of verbouwing van de bestaande ge bouwen is uit dien hoofde dan ook niet aan te bevelen. Ten slotte is hel toch zeer zeker noodig, dat men in eigen land, dat voor een groot deel zijn bestaan in de veeteelt vindt, veel meer dan tot nu toe geschiedt, eveneens zelfstandig onderzoekingen gaat verrichten betreffende de verschillende vraagpunten inzake het mond- en klauwzeer. Te groote belangen, ook van algemeenen aard, staan er op het spel. Voor het instellen van der gelijke onderzoekingen is echter een goed ingericht instituut noodzakelijk. Bij de be reiding van het mond- en klauwzeerserum worden, zooals vanzelf spreekt, tal van waarnemingen gedaan, welke van belang zijn of althans kunnen zijn voor de beslu- deering van verschillende vraagpunten bij deze ziekfe. Voor de proefnemingen, in ver band met het mond- en klauwzeer, is men nagenoeg uitsluitend aangewezen op groote dieren als runderen en varkens, welke na het gebruik voor het grootste deel wederom kunnen worden benut bij de serumbe reiding. Het zal dus wenschelijk en oeconomisch zijn de bereiding van serum en het doen verrichten van mond- en klauwzeeronder- zoekingen te vereenigen in één instituut. DE ALGEMEENE TOESTAND. Opnieuw goede berichten over de zee-ontwapeningsconferentie De meening van Churchill. De verwachtingen, betreffende de resul taten der zee-ontwapeningsconferentie te Genève zijn plotseling weer veel hoopvoller geworden. Of er inderdaad reden voor is zal misschien de openbare zitting van heden leeren. Eenige reserve komt momen teel ongetwijfeld nog wel van pas, omdat in de berichten ov^-r de conferentie wel veelvuldig het woord „optimisme" wordt gebruikt, maar de mededeelingen overi gens lang niet alle met elkaar overeen stemmen. Niet onmogelijk is het dan ook dat men zich heden zal bepalen tot de re gistreering van de berechte overeenstem ming op ondergeschikte punten in zake torpedo- en onderzeebooten. Gibson, de Amerikaan, verklaarde dat er nog steeds moeilijkheden te overwinnen zijn, al erken de hij ook dat de gevaarlijke crisis van de vorige week thans ten einde is. Churchill, de Engelsche kanselier van de schatkist, hield gisteren over de ontwapeningscon ferentie een rede, waarin hij het vertrou wen uitsprak, dat het zal gelukken tot eenig resultaat te geraken. Men moet echter rekening houden, zeide hij met de bijzondere positie van Engeland, dal verplicht is voor zijn bevolking levens middelen en voor zijn industrie grondstof fen in te voeren, zoodat het in stand hou den der verbindingswegen ter zee on,der alle omstandigheden verzekerd moet zijn. Dit is voor Engeland een vitaal belaDg, waarmede de overige mogendheden reke ning moeten houden. Wat de moeilijkheden betreft, die zich op de conferentie voordoen, meende Chur chill, dat deze niet onoverkomelijk geacht behoeven te worden. DUITSCHLAND. Kntisker overleden. In één der hospitalen te Berlijn is gister middag plotseling overleden Iwan B. Kutis ker, de man van het bekende proces. Hg leed sedert geruimen tijd aan een hartkwaal en werd sinds Februari als preventief ge vangene voor staatsrekening in de Charité verpleegd. In Februari zou op zijn verzoek de behandeling van zijn zaak in hooger beroep plaats hebben, doch deze werd toen uitgesteld, daar Kutisker niet in staat was te verschijnen. Tijdens de zitting, die op 2 Mei aanving, was voortdurend een ge neesheer aanwezig ter assistentie van Ku tisker, die in een ziekenstoel lag. Slechts enkele dagen geleden, n.l. op 7 Juli, heeft prof. His van de Charité nog geconstateerd, dat bekiaagde in staat was ter terechtzitting te verschijnen. De behandeling was Maan dag j.I. beëindigd en morgen zou vonnis gewezen worden. Heden zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het plotseling overigden. Iwan B. Kutisker werd te Libau geboren en was laatstelijk Litausch staatsburger. Tijdens den wereldoorlog behoorde hij tot de leveranciers van de Russische regeering. Na afloop van den oorlog vestigde hg zich in Duitschland, alwaar hg het resteerend legermateriaal bij enorme hoeveelheden te gelijk naar het buitenland verhandelde. De daarbij verdiende millioenen belegde Kutisker bg banken en in industrieel e ondernemingen, die hij in zgn bezit wist te krijgen. Ook do Pruisische Staatsbank werd bij deze trans acties betrokken. In den herfst van 1924 werd Kutisker wegens woeker gevangen genomen, terwgl bem voorts een gansche reeks andere delicten ten laste werd ge legd, zooals poging tot bedrog, uitlokken van meineed en meineed in verscheidene gevallen. Het voornaamste proces tegen hem ving op 12 April 1926 aan en op 30 Juni d. av. werd Kutisker veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf, 4 millioen Mark boete en 10 jaar eerverlies, terwijl hij tevens onmid dellijk na de uitspraak in hechtenis werd genomen. FRANKRITK. Overeenstemming inzake de verhooging der ambtenaars salarissen. Het geschil omtrent de salarissen der ambtenaren, dat tot den val van het kabinet Fomcaré dreigde te leiden, is opgelost door toegeven van beide zijden. Antwoordend op het exposé van een socjalistischen afgevaardigde, die het stand punt der ambtenaren verdedigde, heeft Poin- caré de volgende verklaringen afgelegd: „Ei is geen geschil tusschen de regeering en de ambtenaren, maar tusschen de re geering en de kamer. Gaarne had de regeering meer gedaan voor de beambten, maar zulks was onmo gelijk. Spreker wees echter op de talrijke reeds aangebrachte of in a.s. begrootings- ontwerp voorziene verbeteringen in d9 po sitie der ambtenaren. De kwestie is nu, of de kamer net werk van financieel herstel in gevaar wil brengen door onverantwoordelijk deze uitgaven te voteeren. Zij zal te kiezen hebben tusschen spaarzaamheid en verkwisting, orde of wan orde in de financiën. Do voorgestelde groote salarisverhooging 'zal trouwens slechts op papier bestaan, tien frankdaling, en dus nieuwe prijsstijging, zou er het gevolg van zijn. De regeering eischt de aanvaarding van haar voorstellen en stelt de kwestie van vertrouwen. De essentieele voorwaarde voor het fi nancieel herstel is het begrotingsevenwicht en de toekomst en het welzijn des lands hangt af van de stemming over dit ont- WCTp." De minister voegde bier daarna nog aan toe, dat hg volstrekt niet tegen de terug werkende kracht van alle verhoogingen is en bereid is daarop alsnog in te gaan, in dien ,aan het einde van dit jaar blgkt, dat er eon grooter overschot der begrooting aanwezig is dan thans, zoodat de meerdere kosten hiervan kunnen worden bestreden. De radicaal-socialistische Kamergroep heeft vervolgens een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de ambtenaren wel be hoorlijk behandeld moeten worden, maar dat dit in geen geval tot belastingverhooging leiden mag. Waar de partgen aldus voor een belang rijk deel tot elkaar waren gekomen, viel te verwachten, dat Poincaré zou zgn gered, en inderdaad werd na de discussies het communistisch amendement, dat de door de regeering voorgestelde credieten met 147 millioen wilde verhoogen, met 365 tegen 171 stemmen verworpen. De regeerings- plannen werden daarop goedgekeurd. De Senaat heeft met 31^3 tegen 67 stem men het nieuwe kieswetsontwerp aange nomen. ENGELAND. De begrooting van pensioenen Begrafenis van O'Higgins. In het Lagerhuis zijn gisteren bij de be raadslagingen over de begrooting van de pensioenen, welke voor alle klassen van pensioenen met een totaal bedrag van 57 350.000 sluit, vergelijkende cijfers meegedeeld omtrent de uitgaven van som mige der voornaamste mogendheden, die hebben deel genomen aan den wereldoorlog, voor de pensioenlasten. Het bedrag der Engelsche begrooting is 8 nCt. lager dan verleden jaar, een gevolg van het overlijden van pensioen trekkers en hun betrekkingen, terwijl er meer kinderen den leeftijd bereikten, waarop het pensioen niet langer wordt uitgekeerd. Het aantal sterfgevallen bedroeg 60.000. Verder kwamen in 4500 gevallen pensioe nen te vervallen wegens het hertrouwen van weduwen van soldaten, die tijdens den oorlog het leven hebben verloren. Het totale aantal pensioenen bedraagt thans 1.650.000. De uitgaven van het mi nisterie in het dienstjaar 19251926 be droegen in afgeronde cijfers 66.500.000. De uitgaven voor oorlogspensioenen be droegen in hetzelfde tijdvak in de dominions van Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Zuid-Afrika en New-Foundland 19.500.000 zoodat het totale bedrag voor het vereenigde koninkrijk en de dominions te zamen niet minder dan 86.000.000 beloopt, hetgeen .gelijk staat met een jaarlijksche belasting van 27 shilling per hoofd eener bevolking van 64 000.000. In Frankrijk bedroegen de uitgaven voor dijzelfde dienstjaar ongeveer 47.750.000, gelijk staande met een bijdrage van onge veer 18V» shilling per hoofd der Fransche bevolking. De uitgaven van het Duitsche rijk voor dien zelfden tijd bedroegen ongeveer 60 000.000, wat bij een bevolking van 62.500.000 neerkomt op een bijdrage van ongeveer 19 shilling en 2 penny per hoofd. De uitgaven van de Vereenigde Staten voor dit doel beliepen 46.000 000, hetgeen bij een bevolking van 112.000.000 zielen neerkomt op een bijdrage van ongeveer 8 shilling en 3 penny per hoofd der bevolking. 'Wat de kinderen betreft, die van de pensioenen van het ministerie genieten, werd meegedeeld, dat 98.500,000 voor dit doel sedert 1917 is uitgegeven. De jaarlijk sche uitgaven verminderen natuurlijk ge leidelijk, dit jaar met ongeveer 8.000.000. De administratie-uitgaven van het ministe rie zijn dit jaar met 14 pCt. verminderd. Te Dublin heeft gisteren de begrafenis plaats gevonden van Kevin O'Higgins, den vermoorden Ierschen minister. Het is een indrukwekkende plechtigheid geworden. Het geheele zakenleven stond stil, en in Sackville Street was bijna ieder huis met rouwfloers behangen. Alle winkels waren gesloten lot een uur na de begrafenis. De mis van requiem in de Sint Andreas-kathe- draal werd door alle collega's van den ver moorden minister, verscheidene andere autoriteiten, en een ontzaglijke menigte bijgewoond. Te Londen werd er een mis van requiem in de Westminster-kathedraal opgedragen, die ook door eenige Engelsche ministers en bekende Ieren werd bijgewoond. De vlag van den Ierschen Vrijstaat woei halfstok van den toren van dè kathedraal. POLEN. De Senaat plotseling ontbon den Ecsprekingen over de Poolsche handelspolitiek. Bij decreet van den voorzitter der repu bliek is gisteren zoowel de buitengewone zitting van den Landdag als van den Senaat gesloten, hetgeen groote sensatie heeft ver wekt, te meer waar de minister van binnen- landsche zaken mededeelde dat de Senaat als ontbonden moet worden beschouwd. Men vreest dat de sluiting tevens een voorbode van ontbinding van den Landdag beteekent. Dinsdagavond heeft de Poolsche minister van handel een conferentie met toonaange vende personen uit handel en industrie ge houden, om over de verdere Poolsche han delspolitiek te beraadslagen. De minister verklaarde zich tegen een algemeene valori- seerihg van de douanerechten. FINLAND. De verkiezingen. Bij de verkiezingen behaalden de drie burgerlijke partijen 96 van de 200 zetels. Voorheen hadden zij er 99. De arbeiderspartij en de Zweedsche volkspartij hebben hun meerderheid van 101 op 104 zetels gebracht. Van de burgerlijke partijen behaalden de conservatieven 34 zetels (vroeger 38), de democraten 10 (17), de klein-boerenpartij 52 (44). De Zweedsche volkspartij kreeg 24 zetels (vroeger 23), de sociaal-democraten 60 (onveranderd), de communisten 20 (18). GRIEKENLAND. Nienwe onrust. Met de rust raakt het al weer gedaan als gevolg van de actie van de aanhangers van Pangalós voor diens invrijheidstelling. Een aantal officieren van leger en vloot zijn verplaatst, enkele gearresteerd. Reeds werd gemeld dat Pangalos ont vlucht zou zijn, doch dit bericht is niet be vestigd. Het resultaat er van was echter dat de beurs te Athene het pond sterling op 360 noteerde, hetgeen aanleiding gaf tot eenige zenuwachtigheid. CHINA. Mevrouw Borodin in vrijheid gesteld. Officieus wordt uit Warschau gemeld, dat Tsjang Tso-lin mevrouw Borodin en den diplomalieken koerier, die tegelijk met haar werd gearresteerd, op vrije voeten heeft ge steld. Mevrouw Borodin wordt naar Char- bin gebracht, waar zij aan de Russische grensautoriteiten wordt overgegeven. Boro din zelf heeft reeds geruimen lijd geleden het Ghineesche grondgebied verlaten. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. De Engelsche captain Courtney zal Za terdag a.s. uil Calshot vertrekken voor dc vlucht over den Atlantischen Oceaan en te rug, tenminsle indien de weersomstandig heden gunstig zijn De laatste proefvlucht met de Dornier vliegboot zal heden worden ondernomen in een lange vlucht rond het eiland Wight. Courtney zal dan de draad- looze installatie probeeren en het benzine verbruik nog eens conlroleeren. Zaterdag vliegt hij van Calshot naar Valencia, waar benzine wordl ingenomen. Daarna vertrekt hij onmiddellijk naar New Foundland. Naar gemeld wordt, zal de vlieger Leon Givon, Drouhin vervangen als piloot van de „Blauwe Vogel", waarmede binnenkort getracht zal worden den Oceaan van Parijs naar New-York over te vliegen. TER DOOD VEROORDEELD. John Robinson, de man die mevr. Bonali vermoorde en het lijk stopte in een koffer die gevonden werd in een Londensch sta tion, is gisteren ter dood veroordeeld. RECLAME. 707 HET HANDELSVERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. PARIJS, 14 Juli. (V. D.) De „Petit Parisien" weet thans te melden, dat tus schen de Fransche en Duitsche delegaties, die de economische onderhandelingen voe ren overeenstemming is bereikt behalve op enke'le ondergeschikte punten. DE DUITSCH-BELGISCHE VERHOUDING. BRUSSEL, 14 Juli. (B. T. A.). Van ochtend heeft minister Van de Velde aan den Duitschen gezant te Brussel het ant woord van den Belgischen minister van Landsverdediging overhandigd, waarin, zoo als de Duitsche regeering had verzocht, de juiste bewoordingen zijn vervat van de ver klaring, welke door dezen minister in den Senaat is afgelegd. Men doet hierbij opmerken, dat het op deze wijze overhandigde document als zijnde een diplomatiek stuk, volgens de geldende gebruiken niet kan worden gepu bliceerd zonder toestemming der Duitsche regeering. UIT CHINA. SJANGHAI, 14 Juli. (Reuter). De burger oorlog in China schijnt een nieuw stadium in te treden; berichten uit Peking melden dat Sjang Kai Sjek in de richting van Pu- kow terugtrekt, daar hij een aanval op Nan king van uit Hankau vreest. Volgens een draadloos bericht uit Kiukiang, zijn een aantal troepen uit Hankau, onder bevel van generaal Tsjang foe Kei, aldaar aangeko men; Tsjang gaf het voornemen te kennen, een aanval op Nanking te doen. Te Peking heerscht de meening dat, als het tusschen Hankau en Nanking tot vechten komt, de houding van Fengyuhsiang van groot be lang wordt. Welingelichte kringen twijfelen aah de oprechtheid van zijn onlangs geslo ten bondgenootschap met Tsjang Kai Sjek; waarschijnlijker acht men het dat Feng Hankau zal bijstaan. EEN VERKLARING VAN DR. SCHACHT. NEW-YORK, 14 Juli. (V.D.) De presi dent van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht heeft voor zijn terugkeer naar Europa een verklaring afgelegd over de resultaten van de besprekingen met de di recteuren der andere nationale banken. Hij deelde mede, dat besproken is de kwestie der goud verschepingen en de mogelijkheid deze te beperken, welke kwestie vooral voor Duitschland in verband met de uit voering van het Dawesplan van belang is. Bovendien werd besproken de kwestie van de hooge disconto's in enkele landen. Over het Dawesplan zelf is op de conferentie niet gesproken Naar zijn meening be hoeft het Dawesplan geen wijziging, daar het in alle mogelijkheden voorziet. Het Dawesplan functioneert en zal ook verder blijven functioneeren Eenmaal zal de dag komen dat een conferentie noodig wordt over den duur der betalingen, doch de eerste vier proefjaren zullen moeten zijn verstreken. Dr. Schacht deelde in tegen stelling met anders luidende berichten mede, dat de kwestie van de stabiliseering van den fr^nc niet ter sprake is gekomen. DE ZITTINGEN VAN KAMER EN SENAAT IN FRANKRIJK GESLOTEN. PARIJS, 14 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Om 1 u. 40 na middernacht, nadat m de Kamer over een groot aantal wetsontwerpen be raadslaagd was, kwam Poincaré op de tri bune. Nadat hij de Kamer dank had gezegd voor de groote inspanning die zij zich had getroost, las hij het sluitingsdekreet voor. De zittingen van deD Senaat werden om 2 u. 40 vannacht gesloten, nadat het door de Kamer gevoteerde wetsontwerp aan gaande de douanerechten was aangenomen. Ook omtrent het wetsontwerp nopens de nationaliteit is tusschen Kamer en Senaat eenstemmigheid bereikt. ONTPLOFFING TE NANTES. NANTES, 14 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Gister avond tegen tienen heeft in een auto-garage een ontploffing plaats gehad, waarbij zich ook een begin van brand voordeed, dien de brandweer echter spoedig meester was. Groote schade werd in de garage en een belendend huis aangericht Tot dusverre telt men drie dooden en 10 gekwetsten. Naar eventueele andere slachtoffers wordt nog gezocht. 7—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2