INSCHRIJVING No. 20645 DINSDAG 5 JULI Anno 1927 BERICHT. 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH IÜ DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso "volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week- ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Zie voor onzen Vacantiefoto-wed- strijd ons blad van Zaterdag j.l. DE DIRECTIE. VOOR DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. Wij ontvingen nog van: J. S. S. F. f25; opbrengst collecte te Val kenburg f 100: op een partijtje van oom J. en tante W f3; N. N. tl. Wij ontvingen in totaal: f 2059.28®. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat L. Ver woerd Jr., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den v£jkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hoogewoerd No. 99. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 5en Juni 1927. FREULE JULIANA VAN BUREN. In het Academiegebouw heeft dezer dagen een vergadering plaats gehad van den nieu- we'n rector prof. A_ J. Wensinck en den nieuwen secretaris van den Academischen Senaat prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga met de voorzitters van de verschillende studenten-faculteiten, om te overleggen de maatregelen die genomen moeten worden, opdat de prinses, die als freule Van Buren aan de Universiteit komt studeeren, zich rustig en vrij zal kunnen bewegen, zonder hinder te ondervinden van de publieke be langstelling Freule Juliana Van Bure'n heeft het voor nemen te kennen gegeven aan de opvoe ring van een tooneelslukje door de V. V. S. L. mede te werken. Zij zal zoowel eenige' col leges in de rechten als in de letteren volgen. HULDIGING VAN DEN HEER J. C. GAYKEMA. Gisteren was het juist een halve eeuw geleden, dat onze stadgenoot, de heer J. C. Gaykema, zooals wij in ons blad van Zater dag reeds uitvoerig mededeelden, als Li- jarigen knaap in 's lands dienst kwam bij de marine, om, wegens een vrij ernsüge verwonding op de Westkust van Atjeh, ie zijn afgekeurd, in 1889 te worden aange steld als rekenaar op de Leidsche Sterre- wacht. Het was te voorzien, dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Daarvoor is de lieer Gaykema een te populaire per soonlijkheid, niet alleen op de Sterrewacht zelf, maar ook daarbuiten, niet het minst door zijn secretariaat van de Leidsche Schietvereeniging „Willem Teil". De huldiging had plaats in de Leeskamer aan de Sterrewacht, die voor deze gelegen heid feestelijk was versierd en waar op verschillende tafels mooie bloemstukken prijkten, alles ter eere van den jubilaris, die er te vier uur in den middag met zijn echtgenoote en kinderen aanwezig was. Be halve het gansche personeel van de Sterre wacht, de burgemeester dezer gemeente, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de heer G. Gerlings, commissaris voor Leiden van het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, het bestuur en leden van de schietvereen. „Willem Teil", waren nog verdere belangstellenden opgekomen, om den jubilaris op dezen dag geluk te wenschen. De directeur der Sterrewacht, prof. dr. W. de Sitter, was de eerste die Gaykema nvt dit zeldzaam jubileum feliciteerde. Hij ging den zeer bijzonderen levensloop van den nog zoo flinken ambtenaar na en consta teerde, dat hij de regel bevestigde, dat marinemannen meestal goede astronomen zijn. Meer dan 38 jaar heeft hij de Sterre wacht zijn diensten bewezen en getoond een ijverig en plichtgetrouw ambtenaar te zijn. Belast, met den tijddienst aan de Ster rewacht, kunnen wij veilig op uw aanwij- zigingen afgaan, zeide spreker; uw opgaven falen nooit. Veel praats maakt gij niet. zeide de hoog leeraar, gij zegt niet meer dan noodig is, dat hebt gij nog overgehouden van uw zeemansnatuur en zoo kunnen wij in alles nog op u als op een ouden zeerob bouwen. Spr. besloot met namens allen den heer Gaykema van harte geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat het hem ge geven mag zijn nog vele jaren de Sterre wacht te dienen. Hierna trad de burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, naar voren, om den ju bilaris geluk te wenschen met dit heuglijk feest. Niet alleen omdat hij als burge meester zich daartoe verplicht voelde, maar ook nog om andere rede. Toen spr. nog als kind op de Sterrewacht speelde, waart gij hier reeds aanwezig met anderen, waaraan spr. herinneringen heeft bewaard, zooals De Lange, Kouw, Oostdijk en Ha mersma, waarvan G. de laatste is. Veelal neemt met de jaren de werkkracht af; met u is dit nog niet hel geval. Het ambtenaar schap heeft, wat ook we! eens gebeurt, evenmin uw werklust en dienstijver doen verflauwen. Hier gekluisterd aan uw stoel te zitten, was zoo geheel anders dan het leven van den zeeman. Het heeft niet ver hinderd, dat u berekeningen en opnemingen tot op millioensle deelen van een streep correct werden uitgevoerd. Dat dit ook door uw hoogste superieuren wordt gewaardeerd, blijkt wel hieruit, dat ze u hebben voorgedragen voor een Ko ninklijke onderscheiding en het is voor spr., als burgemeester, een aangename taak. den jubilaris mede te deelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem de medaille in zilver van de Orde van Oranje toe te ken nen, welke medaille spr. ten slotte, verge zeld van een handdruk den heer G. aanbood De heer Gerlings nam nu het woord als vertegenwoordiger van het Vaderlandsche Fonds ter aanmoediging van 's lands zee dienst. Elke maand, wanneer Gaykema even op zijn kantoor koml, houden zij een praatje, waaruit blijkt, dat er nog altijd zee- mansbloed door de aderen van den vroe- geren zeeman stroomt en daarom valt het te meer te waardeeren, dat hij hier zoo trouw zijn plicht vervult, zeide spr. Het door spr. vertegenwoordigde Fonds heeft dan ook gemeend, zich op dezen dag niet onbetuigd te mogen laten. Namens dit Fonds bood spr. den jubilaris een bedrag in geld aan. Spr. zeL' had er een porte feuille als een herinnering aan dezen dag bijgevoegd, met de twee jaartallen 1877 1927 in goud er ingegrifd. De heer J. M. Kriest feliciteerde den heer G. vervolgens namens het personeel der Sterrewacht en de voorzitter van „Willem Teil', de heer W. Alphenaar, sloot zich bij al de hulde, den jubilaris gebracht, aan. Kortaf, zooals volgens prof. De Sitter de jubilaris in alles is. maar daarom niet min der hartelijk, dankte de heer Gaykema H. M. de Koningin voor de Koninklijke onder scheiding, prof. De Sitter, den burgemeester en al de anderen voor de gelukwenschen en de mooie bloemen, waarna de aanwe zigen hem en zijn familie de hand drukten en ververschingen werden rondgediend. EEN ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer A. C. Piena den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst is gekomen bij de meelfabriek „De Sleutels" der firma de Koster en Co., alwaar hij thans als adjunct-magazijnmeester werkzaam is. De jubilaris en zijn vrouw werden, na per auto van huis gehaald te zijn, op het privé-kantoor ontvangen door een der fir manten, welke in een toespraak de verdien sten' van den jubilaris memoreerde en hem namens de firma dank bracht voor zijn ijver en plichtsbetrachting in deze vijf en twintig jaar bewezen. Als stoffelijk blijk werd hem namens de firma een gouden horloge benevens een enveloppe met in houd overhandigd. Namens het kantoor- en reizigersperso- neel sprak de heer B. Hageman den jubi laris toe eii overhandigde hem namens ge noemd personeel een schilderstuk. Daarna werd de jubilaris naar hel fa brieksgebouw geleid, waarvan een gedeelte keurig met bloemen en groen was versierd. Namens het fabriekspersoneel werd hij toe gesproken door den magazijnmeester, den heer B Houthoff, die de aangename samen werking met den heer Piena herdacht. Door bet fabriekspersoneel werd hem een licht kroon en een ganglamp aangeboden, terwijl aan de vrouw van dén jubilaris, die juist heden verjaarde, een bloemenmand en een bouque-t werden aangeboden. De jubilaris, die hierna het woord nam, sprak zijn hartelijken dank uit voor de vele bewijzen van sympathie heden ondervon den. en hoopte, dat het hem gegeven moge worden nog tal van 3aren met alle aan wezigen in aangename samenwerking te mogen arbeiden. Den jubilaris werd de gelegenheid gege ven den verderen dag in den huiselijken kring door te brengen. CHR. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Aan de Chr. H. B. S. met 5-j. cursus alhier zijn bevorderd naar de 2de klasse: A. Bol. P. H. G. Budke, L. v.-Duyvendijk, A. v. Gessel, L. C. A. v. d. Harst, D. de Jonge, A. J. Kromhout, A. W. Timmermans, T. Yeldhuyzen, J. v. d. Vijver, J. H. Zorab, G. A v. Zwieten. J. Jansen Schoonhoven, J. A. van Arkel, Annie C. Bakker, Henny C. Blom, E. B. Bosschieter, J. Burgerhout, P. Fontein, R. Kui pers, \Y. F. Matthijs, Annie Ouwehand, W. Ouwehand, Leuntje Parlevliet, Leviena de Reede, D. Taat. J. Visser, Annie J. Voor- steegh, E. v. Wijhe. Afgewezen 9. Naar de 3de klasset J. Ph. Booth, C. v. d. Brink, W. F. J. Buys, C. v. Cuilenburg, W. Dubbeldam, W. F. Egging. J. L. Hamel, Sophie M. I. Hennemann. Alida Huurman, J. H. Kasten, W. A. W. v. Limburg Stirum, G. v. d. Mark, A. C. Mieog, C. Mieog, J. Pluimgraaff. M. Verkamman. Afgewezen 4. Naar de 4de klasse: J. W. Bakker. F. W. Buurman, B. Corts, A. Cos, G. Cremers, C. D. v. Es, Calo Fontein, J. v. Holten, P. Ho- gendoorn. J. P. F. v. d. Horst, H. F. Huinink, J. I\ de Jong, W. F. Karstens, D. Rollema, G. Smelt. W. Taat. Afgewezen 5. Naar klasse 5A: S. Anes, H. J. B. Arenls- horst, W. D. v. d. Blij, J. A. Burger, H. J. Foto W. Plcuxó_Jr Grotenhuis, D. de Jong, J. de Kier, Hermina N. Koers, A. v. Royen, J. H. D. Scholte, B. J. Spruyt, D. J. Vreeken. Afgewezen 1. Naar klasse 5B: R. G. Boorsma, H. J. Boorsma, W. G. A. Boswinkel, A. Buurman, A. Donkers, Hetwich Ch. Flor, J. Haver kamp, G. Hennemann. P. C. Klomp, J. v. Leeuwen, J. Offringa, C. A. de Reede. Afge wezen 7. LEEUWKENDAG DER C. P. O. Heden herdenkt de Chr. Padvinders-Org. „Leeuwkentroep" den sterfdag van den Leidschen Gerrit, in de wandeling „Leeuw ken" genaamd. Leeuwken werd tijdens hel beleg van Leiden (1574) uitgestuurd om het kamp der Spanjaarden te verkennen, doch werd door hen gevangen genomen, en na hem eerst neus en ooren te hebben afge sneden, werd hij aan één teen opgehangen en daarna doodgeschoten. De troep werd naar Leeuwken genoemd omdat deze vaderlandsche figuur reeds in zijn tijd padvinder was en als voorbeeld kan gesteld worden aan hedendaagsche padvinders, wat betreft moed, zelfverlooche ning en naastenliefde, eenige van de pad- vinders-idealen. Het is vandaag twee jaar geleden dat de Leeuwkentroep werd opgericht. In dit jubi leum werd aanleiding gevonden de dage- lijksche goede daad om te zetten in een dag vol van goede daden en de padvinderswet extra na te leven. Den geheelen dag woei van het Troepen- huis het Oranje Blanje Bleu, reeds de vlag uit Leeuwkeris tijd, en droegen zij op hun uniform een bleue korenbloem, terwijl zij hedenavond in hun Troeplokaal te zamen zullen komen om de door hun eens afge legde Padvindersbelofte te bekrachtigen. De bedoeling van dezen dag is de jon gens te laten voelen hoe gelukkig ze zijn, als ze terug kunnen zien op een dag vol naastenliefde, behulpzaamheid, ridderlijk heid en al wat er meer in de Padvinders- wet voorkomt, en hun aan te sporen om hun gansche leven op een dergelijke wijze de Maatschappij te dienen. De officieele herdenking van het twee jarig bestaan zal plaats hebben in het na jaar op een te organiseeren feestavond. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. Na het beëindigen van de win tercursus sen heeft het bestuur van de Leidsche af- deeling, mede in verband met de verkie zingen voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, waaraan vele leden hun tijd en krachten gaven, het eigenlijke ontwik kelingswerk enkele maanden stop gezet. Nu deze verkiezingen achter den rug zijn komt het bestuur met enkele voorstellen, die ze ker met instemming zullen worden begroet. Voor aanstaanden Zondag worden leden en donateurs opgeroepen voor een excursie naar de bosschen, de duinen en het strand van Noordwijk. Om den tocht niet te ver moeiend te maken wordt zoowel voor de heenreis als voor den terugtocht van de tram gebruik gemaakt. Op Maandag 18 Juli a.s. worden leden en donateurs in den tuin van „Zomerlust" ver wacht, alwaar de harmonie-muziekvereeni- ging „De Post" een concert zal geven. Verder wordt in samenwerking met de afdeeling Leiden van de Ned. Arbeiders- reisvereeniging nog een fietstocht georgani seerd naar Wassenaar en het strand aldaar op Zondag 17 Juli a.s. en een tocht naar Hilversum op 31 Juli a.s. ter bezichtiging onder deskundige leiding van de radio- installaties van den A. N. R. O. Per circu laire worden de leden omtrent een en ander uitvoerig ingelicht. AANBESTEDING. B. en W. der gemeente Leiden hebben hedenmorgen in het openbaar aanbesteed BINNENLAND. De samenstelling van het college van Ged. Staten van Zuid-Holland; de S.DJl.P. wil twee zetels (Binnenland, 2e blad). De meening van minister Kan over da subsidie aan „Werkspoor" (Binnenland, 3d blad). Doodelijk vliegongeluk bij De Kooi (G^i mengd, 2e blad). De samenstelling van de Nederlandsché lawntennisploeg voor den wedstrijd tegen de Belgen (Sport, 3e blad). Uitspraak van het Hoog Militair Ge rechtshof in zake de militaire relletjes te Assen (Rechtzaken, lsle blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland (1ste blad). BUITENLAND. Duitschland komt in de mandatencom- missie nit den Volkenbond Buitenl., ld blad). De tariefkwestie in den Duitschen Rijks dag (Buitenl., Ie blad). Een mislukte tocht van Hawai naar San Francisco (Buitenl., Ie blad). de levering van brandstoffen, ten dienste van de Gemeente, gedurende het tijdvak 1 October 1927 tot en met 31 Aug. 1928. Ingekomen waren drie biljetten, t.w. van de firma Joh. Boelee, alhier, anlhraciet f3.10, id. II f2.80. smeedkolen f2.20. noot- jeskolen f2.15, lange turf f 109. kort zware turf f0 95; van do firma J. H. Perquin A Zn.. Brecstraat, alhier, anlhraciet I f 2.60, id. II f3.10, id. Ill f2.80, smeedkolen f 1.94. nootjeskolen f199; van de firma H. de Roode, alhier, nootjeskolen f 2.10, lange turf f 1.18, vuurmakers (per 100) f 0.38. DE TENTOONSTELLING IN DE STADSGEHOORZAAL. De tegen hedenavond aangekondigde lezing van prof. Gorter gaat niet door. Sinds gisteren treden des avond, en te beginnen met morgen zullen zij ook des middags optreden, de conférencier Hamel en mej. Stella Seemer, die de bezoekers van de tentoonstelling op hun aardige liedjes vergasten. Zij oogstten reeds bij hun eerste optreden een welverdiend succes. Hun op treden verhoogd zeker de attractie van deze tentoonstelling. GOED AFGELOOPEN. Om half tien gisteravond is een be'gin van brand ontdekt in de woning van den schoe nenwinkelier H. P., aan de Hoogewoerd 9k alhier. De brand ontstond doordat men een pan netje met vet op het brandend gas had laten slaan zonder er op te letten. De familie was met vrienden uitgegaan een autoritje maken en had drie kinderen, te bed, achtergelaten. Een agent van politie', die het onheil ont dekte, slaagde er in, geholpen door den vleeschhouwer R, door het intrappen van Onze iolograal nam bovenstaand kiekje van leden en genoodigdeu tijdens <je bezichtiging van de volkstuintjes aan Os- .en Paardenlaan, van de Vereeniging „Ons Belang"* - .«o de Een overzit ht tier TJmuidoxw&iizew vaaï~"oêrTMer kranen Inzet "TV Hoofd-lnge- j nieur Heyning yerklaa«rt eenige details aan Jhir» Buys de Beerenhroeck,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1