ONRECHTMATIG BEZIT No. 20644 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 4 Juli Tweede Blad Anno 1927 VOOR DE HUISKAMER. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. BINNENLAND. FEUILLETON. schapsbaten voor beider verbintenissen aan sprakelijk zijn, of wel b. moet de beschikking over de gemeen schapsbaten toekomen aan den man alleen behalve voor het geval beheer en be schikking bij huwelijksvoorwaarden aan de vrouw zijn opgedragen en moeten de ge meenschapsbaten slechts aansprakelijk zijn voor de schulden van den beheerenden echt genoot (afgezien van uitzonderingen). Voor a. zijn uitgebracht 30 stemmen, voor b. 19, zoodat a. is aangenomen. 5. Moet, zoowel bij gemeenschap als bij scheiding, de wet bepalen dat de echtgenoo- ten elkander wederkeerig verbinden voor de verbintenissen, aangegaan ten behoeve van het gezin. Met algemeene stemmen bevestigend be antwoord. 8. Moet de wetgever toelaten dal de echt- genooten staande huwelijk verandering brengen in hun vermogensrecht? Met algemeene stemmen op 2 na bevesti gend beantwoord. a. zonder rechterlijke tusschenkomst? Met algemeene stemmen op 3 na ontken nend beantwoord. b. Onder rechterlijke tusschenkomst? Met algemeene stemmen op 3 na bevesti gend geantwoord. 9. Moet bovendien zoowel in geval van ge meenschap als in het scheidingsstelsel met boedelverrekening, de wet schèiding van goederen toelaten door rechterlijke uitspraak op verlangen van één echtgenoot, indien het belang van het gezin het vordert? Met algemeene stemmen bevcstigénd be antwoord. NED. MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER TANDHEELKUNDE. In de voortgezette vergadering werd be sloten f 1000 beschikbaar te stellen voor het houden van het mond-hygiënisch congres te Amsterdam in 1928. Het H.B. stelt zich voor dat voornamelijk Nederlandsche tandartsen het woord zullen voeren, alhoewel de mede werking van buitenlandsche deskundigen zal worden gevraagd. Het congres dient naar de meening van het H.B. verder georiën teerd te zijn in socialen zin, wat niet insluit dat ieder meer vakkundige voordracht zou moeten worden geweerd. Behandeld werd vervolgens een voorstel van het hoofdbestuur tot het organiseeren van voortgezet tandheelkundig onderwijs in samenwerking met het N. T. G. en de V. V. N. T. De beprekingen met deze vereenigin- gen hebben geleid tot de formuleering van de stellingen: le. dat de drie vereenigingen autonoom moeten blijven en ieder haar eigen taak heeft; 2e dat de materie moet worden gedifferentieerd in verband met verschil lende groepen van colleges; 3e. dat de maatschappij hierin een organiseerende taak kan vervullen. Het hoofdbestuur acht dit resultaat niet onbevredigend. De stellingen werden door de vergadering aanvaard. HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de telling van het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam voor het eerste halfjaar van 1927 het verrassend resultaat opgeleverd, dat hel aantal de 100.000 is gepassaerd. Het lotaal bedraagt namelijk 100.367 tegen §1.800 van verleden jaar. Het aantal be talende bezoekers steeg van 69.620 tot 84.7S4. De ontvangsten zijn dan ook f 166S hooger. PROF. DR. J. P. STEFFES. Prof. dr. J. P. Steffes, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft een be noeming naar de Universiteit te Münster aangenomen en zal reeds bij den a.s. herfst zijn ambt aldaar aanvaarden. Prof. Steffes wordt te Münster opvolger van prof. Bölger, die als hoogleeraar te Breslau is beneomd. Prof. Steffes zal te Münster hetzelfde vak (godsdienstgeschiedenis) doceeren als aan de Universiteit te Nijmegen. Ter gelegenheid van het vijf en twin tigjarig bestaan van den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond, is een feest nummer verschenen van het orgaan van dien bond. DE ACROBATISCHE KAART. Het vraagstuk van het visite-kaartje laat zich gemakkelijk genoeg oplossen. Ziehier het geheim. Men blaast in schuine richting op de tafel, zoodanig, dat de lucht stoot terugkaatst en onder de kaart komt, waardoor deze omgewipt wordt. Men moet hiertoe' de tafel op ongeveer 15 c M. van de kaart verwijderd, raken. UIT NED. OOST-INDIë. ERNSTIG ONGEVAL BIJ SOERABAJA. Een prauw met 100 opvarenden omgeslagen. SOERABAJA, 2 Juli (Aneta). Een groole Madoereesche prauw met honderd opvaren den is bij het Oostgat omgeslagen. De „Kra- katau" en drie marine-vliegtuigen trokken er heen. Zij troffen de prauw onderste bo ven aan met twintig personen er bovenop. Hier en daar dreef wrakhout, waaraan zich menschen hadden vastgeklampt. Gevreesd wordt, dat de meesten verdronken zijn. RECLAME. Kruachen Salts maakt slank. Kruachen Salt* zorgt er voor dat allo voor Uw lichaam overbodige en daarom ongewenachte vochtdeeleii, op natuur lijke wijze worden verwijderd. Daarom zal het regelmatig gebruik van Kruscheo Salta Uw gewicht doen verminderen, en U het heerlijke gevoel geven van een atralende gezondheid. Prijs: #1.60 per flacon. Fabr^ E. Griffith* Hughe* Ltd. M*och**tcr. Importeur*! Ro wo tree Handelt mij., Keiicrtp. 124. A'dia 5227 NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Denekamp (0.) J. Hofker, te 's-Heerenhoek (Z.)Naar Klissen: A. H. J. G. van Voorthuizen, te Ngkerk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te GorredgkL. v. <J. Zanden, cand. te Putten. Aangenomen: Naar Boskoop: Tj. Pe tersen, te Wolvega. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdag 1 Juli 1927, ten over staan van: 1. Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris te Lei den: Heerenhuis, Oegslgeesl, Julianalaan 15, niet gegund. 2. C. Versluys, Notaris te Leiden: Win kelhuis c. a. Ilartesteeg 3 en 5, B. J. Huur man Az. qq. voor f 9300; le Haverstraat 25, M. Govert voor f 3-19. DE VLUCHT HOLLAND—INDIË V.V. f Een telegram van den heer Fokker. Het Haagsche Aneta-kanloor meldt dat 'de K.L.M. van den heer A. H. G. Fokker uit Amerika het volgende telegram als geluk- wensch na den geslaagden tocht Amster damBatavia heeft ontvangen. „Hulde aan de K.L.M., haar organisator en directeur Plesman, haar medewerkers en financieele steunpilaren, voor de succesvolle eerste commercieele Holland-Indië vlucht. Laat Holland's energie en kapitaal de plaats veroveren in het wereldluchlverkeer, welke onze voorvaderen hielden in de scheep vaart. Nederland en Indië behoeven niet lan ger ver verwijderd te zijn van elkaar. Neder land alleen is te klein voor luchtverkeer en vliegtuigindustrie, maar het kan en moet zijn aandeel veroveren in de wereldmarkt, waar onbegrensde mogelijkheden braak lig gen voor Hollandsche jeugd en onderne mingsgeest. Laat kortzichtige politiek en verdeeldheid de kansen niet bederven, waar voortvarendheid en samenwerking zooveel kunnen bereiken voor den Nederlandschen naam, de welvaart en industrie." De directie van de K.L.M. heeft het vol gend telegram van den directeur van Gou- vernementsbedrijven in Ned.-Indië ontvan gen: .Namens gemeentebestuur en aanwezigen bij ontvangst van de H.-N.A.D.P. te Ban doeng is hulde gebracht aan de verrichtin gen van bemanning en vliegtuig der K.L.M. Wij hopen dat de verkeersluchlvaart in Jn- dië daaraan een voorbeeld zal nemen." UIT DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het nieuwe kiesreglement. Te Utrecht i9 de vergadering gehouden ■van den Partijraad van de R. K. Staatspartij, ter behandeling van het nieuwe kiesregle ment. De bedoeling van het ontwerp, aldus de daarop gegeven toelichting, is in de eerste plaats voldoening en bevrediging te geven in breede kringen der partijorganisatie. Het doel is: Een goed toegeruste en veelzijdige Kamerfractie. Verder bedoeld het reglement ihet ondervangen van de bezwaren, die door verschillende leden werden gevoeld tegen een Politiek Advies in den vorm, als tot heden in de partij is gegeven. Het ontwerp-reglement gaf aanleiding tot een zeer breedvoerige bespreking. De afge vaardigde van Tilburg bepleitte de invoe ring van het stelsel van vrije lijsten. De afgevaardigde van Tilburg bestreed de Instelling van Kiescomité's. Volgens spr. is dat een zeer gevaarlijk experiment. De co mités. gaan regelrecht tegen de bedoeling van dit ontwerp in. De afgevaardigde van Helmond verdedigde daarentegen de kiescomité's. Mr. A. B. G. M. van Rijckevorssel, 't ont werp-reglement verdedigend, zei, dat nie mand kan ontkennen, dat het kiesreglement van 1924 voldoening schonk. Uitvoerig weid de 9pr. uit over de bezwaren, die aan dat reglement verbonden zijn. In de fractie moe ten zitting hebben leden, die de verschil lende aan de orde komende onderwerpen kunnen beoordeelen. Hij bepleitte de aanduiding van kwali teitszetels. Men schakelt daardoor persoons aanwijzing uit en daarmee de bezwaren te gen het Politiek Advies. Jhr. Ruys de Beerenbrouck verdedigde de instelling van kiescomité's. Spr. houdt van openbaarheid en al9 er officieel comilé'9 komen, dan zijn deze openbaar en kunnen als zoodanig geen kwaad doen. Wordt niet overgegaan tot de instelling van deze co- rnité's, dan komen ze er toch en in het geheim, wat juist een gevaar is. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich over artikel 8 sub 2 van het reglement betreffende het Centraal College. Amster dam, Den Bosch, Utrecht en Den Haag stel den een wijziging voor, Gelderland, Dor drecht, Haarlem en Den Helder een andere; Limburg, Groningen, Drente en Tilburg wilden nog een grootere beperking. Het bestuur kon er mee accoord gaan om zijn voorstel te wijzigen in den geest van Amsterdam c.s. Dit bestuursvoorstel werd met 53 tegen 24 stemmen aange nomen. Hierna werd overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling van het ontwerp-regle ment, dat, behoudens eenige kleinere wij zigingen, werd aanvaard. Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eerste deel. 18611863. 8) „En dat zal je nog dikwijls moeten doen. Ik zal het nooit genoeg kunnen hooren." „Alsof iemand zich alles zou kunnen her inneren na verloop van drie en veertig jaar!" „Des te meer is het noodig, je er naar te vragen, zoolang je geheugen goed blijft" Er bevonden zich slechts twee personen in de breede, platte boot: een zeer jong meisje en een zeer oude man, hij is af schrikwekkend leelijk, met een bos bor stelig grijs haar boven een samengedron gen gezicht met mongoolsche oogen, en zij even bekoorlijk als hij leelijk was om aan le zien. Haar glanzend zwart haar was reeds een schoonheid op zich zelf. maar dat was ook het geval met de zich in een rechte lijn daaronder afteekenende wenkbrauwen, die even zijig zwart waren, de donkere oogen met lange wimpers, die den gewonen amandelvorm hadden, welke aan het Oosten herinnert, het hooge blanke voorhoofd, en de teere gelaatskleur, waarbij het zachte rood zich liefelijk afteekende tegen een roomkleurigen ondergrond. Hoewel zij blijk baar nauwelijks den kinderschoenen ont wassen was, lag er toch een ernstige trek op het gelaat van het meisje, dat leunend HET VERLOFSKADER. Reorganisatie der opleiding. Zooals reeds vroeger is gemeld, heeft de Minister van Oorlog het voornemen, de opleiding van de verlofsofficieren te wij zigen. De plannen ter zake hebben intus- schen, naar de „Avp." meldt, vasten vorm gekregen, hetgeen blijkt uit een schrijven door den Minister dezer dagen gezonden aan den inspecteur der infanterie. In het kort komen de plannen hierop neer: le. De le Compagnie van de S.V.O.I. wordt opgeheven. 2e. Er zal een voor- en een najaars opleiding worden gehouden. 3e. De off. adsp. komen bij den troep als sergt. wanneer een lichting voor eerste oefening onder de wapenen is, om instruc tieve diensten te verrichten. 4e. De leerlingen zullen langer in den sergeamsrang en korter in dien van vaan drig dienen. 5e. De vacantie van 14 dagen, na afloop van het vaandrigsexamen, wordt ingetrokken. 6e. De off. adsp. van de wielrijders en verbizdmgsklasse gaan van 1928 af naar de S.V.O.I. te Breda. DE RADIO-RUZIE. Zaterdag meldden wij reeds het een en ander omtrent een gehouden conferentie tusschen den minister en de A. N. R. O. en de N. O. V. omtrent de zenduren van laatstgenoemde vereeniging. Thans lezen wij in de N.R.Crt, dat op die conferentie nog meer punten zijn ter sprake gebracht, die, behalve een pacificatie, een veel nauwere samenwerking tusschen die twee omroep organisaties beoogen. Een van die punten is geweest de stichting A. N. R. O. om te zetten in een vereeniging. De vereenigingen N. 0. V. en A. N. R. O. zouden dan een fusie aangaan, waarbij elk een bepaald aan vul vertegenwoordigers als onbezoldigde be stuursleden zou afvaardigen in de nieuwe organisatie. Overeenstemming in deze is echter nog niet bereikt, zoodat nadere onder handelingen zullen volgen. Het spreekt vanzelf, dat de beide week bladen, t.w. de Radio-Luistergids en de Aetherbode. resp. orgaan van de N. O. V. en den A. N. R. O., waarbij belanghebben den zijn het Algemeen Handelsblad en de Telegraaf, in deze zaak gemoeid zijn. Onmiddellijk na de hierboven bedoelde conferentie hebben er besprekingen plaats gehad tusschen den minister van water staat en de directies dier dagbladen. Hier bij werd de mogelijkheid onder de oogen gezien, de twee bestaande weekbladen op te heffen en over te gaan tot het uitgeven van een nieuw op ie richten orgaan, b.v. de Radio-Bode, waarin beide dagbladen haar rechten zouden kunnen doen gelden en waarvan het batig saldo door de uit gevers gedeeld zou worden. Over deze ingrijpende verandering is evenmin overeenstemming bereikt, zoodat ook hiervoor nadere besprekingen tegemoet gezien kunnen worden. TIJDELIJK PERSONEEL RIJKSWATERSTAAT. Het dagelijksch bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in 's rijks dienst heeft in de vele klachten, die het ontvangen heeft van leden, die reeds zoo geruimen tijd in tijdelijken dienst zijn in eenige functie bij den rijkswaterstaat, dat in nor male gevallen reeds lang een vaste aan stelling moest zijn verkregen, aanleiding ge vonden tol het instellen van een onderzoek. Hierbij bleek, dat in vrijwel alle geledingen door beamten met lange jaren tijdelijken dienst werkzaamheden worden verricht, die niet een tijdelijk, maar een constant karak ter dragen, terwijl deze werkzaamheden dikwijls van dien aard zijn, dat zij verant woordelijkheid en zelfstandig optreden eischen. Deze gegevens zijn in een adres samen gevat, hetwelk gezonden is aan den minster van waterstaat; het bestuur verzoekt den minister aan het slot, te bevorderen, dat de beambten, die langer in tijdelijken dienst zijn dan voor een redelijken proeftijd noo dig is, zoo spoedig mogelijk een vaste aan stelling krijgen, waardoor aan hun onzekere positie een einde wordt gemaakt. tegen een rug van het bankje, waarop zij was gezeten, haar rechterhand achteloos liet hangen in het water. Het was het geliefkoosde plekje van Katya in het uitgestrekte park. Deze wereld van riet en biezen, dit stille plekje had voor haar iets geheimzinnigs, dat inwerkte op haar verbeelding en met haar aard strookte. Hier in het bijzonder hield zij er van te luisteren naar verhalen uit vroe- geren tijd. „Verhaal me nog rpeer omtrent die pro cessie," beval zij, al plassend in het water. „Heb je ook.heb je van je sabel gebruik gemaakt, Timosh?" „Neen, jammer genoeg! Ik was er te ver van af, stond ongelukkig in het tweede gelid." „En behoorde je tot de soldaten, die hun muts afnamen, toen het volkslied werd ge zongen, vroeg Katya verder, oogenschijnlijk niet bijzonder geërgerd door de onmensche- lijke verklaring, welke zij daar even had gehoord. Timbsh bromde iets in zijn sloppeligen baard, terwijl hij zijn boom nijdig in het water stak. ,.Nu, dat doet er niet toe, ik weet heel goed, dat jij dat gedaan hebt. Maar zeg me nog eens, zag je de meisjes in de witte klee- ren erg duidelijk?" „Nu," ik zag ze duidelijk genoeg." „En waren zij heelemaal niet bang voor de sabels?" „Ik weet niet of zij niet bang waren, maar in ieder geval lieten zij er niets van mer ken gaf Timosh knorrig toe. „Ik weet niet. of ik dat wel zou gekund hebben," was de overpeinzing, die Katya luide deed hooren, terwijl zij met haar blik ken de diepte van het water trachtte te OFFICIEELE BERICHTEN. Bg Kon. besluit is aan H. J. Carsten, op zijn verzoek, met ingang van den dag waar op zjjn opvolger als notaris zal zjjn beëedigd, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Kan\pen; is A. Zelius Jr. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Pensacola (V.S.A.), bui ten bezwaar van 's lands schatkist, liet ressort van het vice-consulaat omvat het gedeelte van den Staat Florida gelegen ten Westen van de rivier Apalochicola. Aan den heer Zelius moet in de Engelsche taal geschreven worden. Btj beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der registratie en domeinen B. H. Vaags verplaatst van het kantoor van de registratie en dome'men te Oldeberkoop naar het kantoor der registratie en domeinen te Schagen; is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot inspecteur van het middelbaar onderwas: dr. S. Elzinga, thans directeur der gemeen telijke boogere burgerschool A te Haarlem. BEZOEK VAN EEN FRANSCHEN KRUISER Zaterdagmiddag heelt namens de rege*. ring de Minister van Marine, ter eere van het bezoek van den Franschen kruiser Duguay Trouin aan ons land, in het Kur- haus te Scheveningen een noenmaal aan geboden van den commandant en eenige officieren van dien vreemden oorlogsbodem en verschillende Fransche en Nederlandsche autoriteiten. De genoodigde commandant en officieren, die, in verband met de latere aankomst van den kruiser niet in de gelegenheid waren geweest in den voormiddag hun opwachting bij den Minister aan het Dep. van Marine hun opwachting te maken, waren vooraf door den Minister in het Kurhaus ont vangen en daar aan hem voorgesteld door den Franschen marine-attaché. Minister Lambooy hield in de Fransche taal een tafelrede, waarin hjj o.ra. de mari tieme geschiedenis van Frankrijk en Ne derland naging. De Nederlandsche marine zoo zeide spreker voorts heeft leven dig weten te waardeeren de schoone hoe danigheden van de Fransche marine, waar var* haar bekend is, dat zjj is dapper, nobel en ridderlijk, bereid tot het brengen van slle offers aan de roem vas hun land. Zij weet evenzeer, dat het genie en de prac- tiscne Fransche zin aan de zeemacht van Frankrijk een goeden naam van den eersten rang hebben bezorgd. Zij weet, dat de Fransche marine zonder eenig aanvalsoog- merk is en bereid ora de rol van vredes bewaarder te vervullen. Voorts heeft de Minister een dronk in gesteld op de gezondheid van den president der Fransche republiek, waarna de Fransche gezant een dronk heeft uitgebracht op de Koningin. De tafelrede van den Minister is beant woord door den commandant van den Fran schen kruiser den heer Dumont. NEDERLANDSCHE JURISTENVEREEN. Op het congres der Nederl. Juristenvere niging zijn nog de volgende vraagpunten behandeld: Aangenomen dat de getrouwde vrouw volledig handelingsbevoegdheid krijgt: 1. Moet de weigever zoowel de algeheele gemeenschap als ook een scheidingsstelsel als wettelijk stelsel van huwelijksgoederen- recht aanvaarden, met verplichting van de echtgenooten om tusschen beiden le kiezen oehoudens door de wet uitdrukkelijk toege laten afwijkingen? Met 39 stemmen tegen en 10 vóór ont kennend beantwoord. 2. Zoo neen, moet dan het wettelijk stel sel bestaan in scheiding zoowel van vermo gen als van inkomen? Met 39 stemmen tegen en 10 vóór ont kennend beantwoord. 3. Of moet de algeheele gemeenschap het wettelijk stelsel blijven? Met 37 stemmen vóór en 12 tegen be vestigend beantwoord. 4. Moet bij bevestiging beantwoording van vraag 1 of vraag 3 de gemeenschap aldus geregeld zijn dat: a. ieder der echtgenooten de beschikking heeft over de baten door hem in de gemeen schap gebracht en schuldenaar is van zijn eigen verbintenissen, terwijl de gemeen- doorgronden. Maar onmiddellijk daarop zeide zij: „Ja, toch wel, denk ik, als ik me maar genoeg aangetrokken gevoel voor iels of voor iemand, wat dan ook. Maar Andrej Nikolajow, mijn grootvader heeft toch er niet op in geslagen?" De oude vertoonde een stel geduchte maar zwart gekleurde landen, terwijl hij vroolijk grinnikte. „Niet? Hij zou met tien sabels er op in geslagen hebben, als hij ze gehad had. Ja, Andrej Nikolajow was altijd een man die er graag op inhakte. En in wat een boos hu meur was hij, toen we naar de kazerne te ruggestuurd werden! Bij alle heiligen, wij hebben het moeten bezuren! Maar hij heeft later zijn 9chade ingehaald, toen het goede oogenblik er voor was gekomen. Ik zal nooit den dag vergeten, toen wij aan de laatste vluchtende bende de pas afsneden. Zij wil den zich niet overgeven, die Poolsche zwijnshonden. en ik geloof, dat Andrej Ni kolajow daar eigenlijk niet rouwig over was. Hij hield er altijd van schoon schip te ma ken, wanneer hij een zaakje onder handen had. Ja, dat was een prachldag!" Katya rilde even. terwijl zij baar hand uit de lauwe water terugtrok. „Op dien dag heeft uw grootvader zaliger de belooning verdiend, die hem is geschon ken. A's die dag er niet geweest was, mees teres. wie weet of u thans niet voor uw da gelijksch brood moest werken in,plaats van als eigenares van Lubynia op uw landgoed (e wonen." Katya bleef met het hoofd leunen tegen den rug van haar zitplaats, terwijl haar oogen blikten naar het deel van den hemel, dal tusschen het struikgewas en het ri^l voor haar zichtbaar was. Zij antwoordde eerst niet, maar na een poosje stilte, gedu rende hetwelk men enkel het geritsel van het wuivende riet en nu en dan het geplas van een visch hoorde, merkte zij ten slotte op: „Ik zou wel eens willen welen of er nog iemand van dien naam in leven zou zijn." „Van den naam Swigello? Hoe zou dat kunnen? De oude graaf had maar één zoon en die was een van die dwaze jongens, dis trachtten de Oekrajina tot opstand te be wegen en dientengevolge op hun kop kre gen.... hun verdiende loon voor zoo'n bende kwajongens." „Ze werden toch niet allen gedood; een paar zijn er bovenop gekomen en werden naar Siberië gezonden." „Ook mogelijk," zeide Timosh, zich blijk baar daarover niet warm makend. „En de jonge graaf Swigello hoorde daar toe. Ik heb dat juist gister gehoord van den Stanowoi (commissaris van politie) Klobinski. En hij is er ook achter gekomen, dat graaf Stanislas ongeveer dertig jaar ge leden uit Siberië is teruggekeerd, tenge volge van amnestie of zoo iels, en dat hij zich toen in Oostenrijk heeft gevestigd. Maar meer kon hij niet uitvinden, daar hij geen connecties met Oostenrijk heeft" Timosh keek zijn meesteres met onver holen verbazing vermengd met eenige af keuring aan. „Waarom maakt mijn genadige meesteres zich druk over dergelijke dingen? Wat kan het ons 9chelen, of er nog een Swigello leelt of niet? 19 mijn genadige meesteres be- vTeesd. dat hij zijn bezittingen zal komen opeischen? Laat hij dat maar eens probee- renl Vadertje zal hem gauw de deur wijzen. Heeft Andrej Nikolajow uit de hand van Vadertje het landgoed niet gekregen? En is u daarom niet de rechtmatige eigenares er van, u, zijn wettige kleindochter?" „Ja, dat ben ik wel, zou ik denken," zeide Katya, steeds het blauw des hemels beslu- deerend. „Neen, ik ben niet bang, dat ik uit Lubynia zal worden verjaagd. Maar dat ver hindert niet, dat ik nieuwsgierig ben naar de Swigello's. Graaf Stanislas zelf zou, on dersteld, dat hij nog tot de levenden behoort, zeker meer dan zestig jaar oud zijn. Zou hij nog wel eens aan Lubynia denken? Natuur lijk wel, het is le mooi om het te vergeten. Zelfs ik zou, al9 ik het moest verlaten, het nooit vergeten. En voor mij is het toch niet hetzelfde, het is niet de plek waar mijn voorvaderen gewoond hebben. Heimwee is een ernstige kwaal en als hij nog tot da levenden behoort moet hij daardoor helaas, ernstig gekweld worden." „Gevoelt u eenig deelneming voor een goddeloozen opstandeling, die het onder stond tegen Vadertje te vechten?" voer Timosh uit, zich geheel omkeerend naar zijn meesteres, terwijl zijn oogjes fonkelden. „De genadige vrouw weet niet wat zij zegtl Zelfs zijn naam zou niet zonder een ver vloeking er bij mogen uitgesproken worden." „Maar Timosh, zij vochten voor hun land, voor hun natie. Je zult dal nooit begrijpen. Je moet het niet opvatten alsof zij Russen waren." „Landverraders waren het," krijschte Timosh, met kracht op zijn vaarboom du wend, „even zwarte landverraders als die kleine Japansche duivels, die onze dappere Kozakken thans achterna rijden." „Verraders tegenover wien? Tegenover een vreemde regeering?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5