INSCHRIJVING No. 20643 ZATERDAG 2 JULI Anno 1927 BERICHT. Vacantiefoto-Wedstrijd OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 .0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Voor de wedstrijdbepalingen van Onzen fotowedstrijd, ingegaan Zater dag 25 Juni j.l„ verwijzen wij naar de eerste pagina van het 2de blad van dit nummer. DE DIRECTIE. VOOR DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. Wij ontvingen nog van: Personeel Licht fabrieken f 104.26*. In totaal ontvingen wij: 11907.18*. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen, om vergun ning tot het uitbreiden van de conslruclie- werkplaatsen op het perceel Zoeterwoudsche weg No. 1. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O Nis. 153 en 183; Gelet op de a'rlt. 6 en 7 der Hinderwet; - Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeenle ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 16 Juli e.k. des voormiddags ie half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REJMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 2 Juli 1927. 5207 STORMRAMP-COMITé 1925. Bij het Stormramp-Comité zijn de vol gende giften ingekomen: P. C. M. H. f5; G B K f 1mevr. S. A. C. v. N.v. d. P. f 10. Gecollecteerd tijdens de uitvoeringen der zangstukken door het koor van de Mij. tot Bevordering der Toon kunst op 23 Juni j.l. f 642. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 19. Leiden, postgiro No. 57171. 50 JAAR ONAFGEBROKEN IN 's RIJKS DIENST. Maandag 4 Juh zal een onzer stadgenoo- ten den dag herdenken dat hij een halve eeuw onafgebroken in 's Rijksdienst is ge weest. Het is de heer J. C. Gaykema thans rekenaar op de Leidsche Sterrewacht Gaykema werd geboren 15 November 1863 te Leiden en trad op 14-jarigen leef tijd dus in 1877 in dienst bij de marine. Na verschillende rangen te hebben door- loopen, werd hij in 1886 2de stuurman. Dat hij zich in dienst meer dan naar behooren van zijn taak kweet, bewijst het-feit dat hij in 1886 het Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met den Gesp ontving ln datzelfde jaar werd hij door een geweer schot gewond op de Westkust van Atjeh, tengevolge waarvan hij tegen zijn zin den dienst moest verlaten doordat hij werd af gekeurd. De 23-jarige jongeman voelde zich krijgsman in zijn hari en was in den Atjeh- oorlog een kranig marineman. Er viel ech ter niets aan te veranderen. Hij was even wel ook een uitnemend rekenaar, en dat gaf aanleiding dat hij in 1889 werd aange steld aas rekenaar op de Leidsche Sterre wacht onder het directoraat van dr. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen. Tot oj] heden is hij in deze betrekking gebleven; thans bekleedt hij den rang van rekenaar eerste klasse. Hem is speciaal toevertrouwd de zorg voor alle op de Sterrewacht functionee- rende klokken en chronometer? en het op nemen van radiotelegrafische i dseinen en hij doet dit werk met een nauwkeurigheid en correctheid welke een jonge man hem niet licht zal verbeteren. Sinds de oprichting der Leidsche Schiet vereniging „Willem Tell" is hij van deze vereertiging secretaris, een bewijs dat bij hem het bloed is gaan kruipen waar het niet meer kon gaan. Maandag te vier uur is er gelegenheid den jubilaris te complimenteeren in de Leeskamer van. de Sterrewacht. ^'11^ - Naar wij vernemen, zal tijdelijk het Leidsche wapen worden hei-zien, en wel tot na de radicale oplossing van het overweg vraagstuk. De bekende gekruiste sleutels zullen worden vervangen door twee gekruiste slag- boomen; het schild wordt gedekt door een kroon, Versierd met een wachtende tram, geflankeerd door twee wachtende auto's. Als schildhouders zien wij een van ongeduld steigerenden Rijnsburgerwegbewoner en een dito Oegstgeestenaar, die hun werkkring in de stad hebben. De beteekenis van het devies behoeft o.i. geen nadere toelichting, terwijl het irri teerend rinkelende belletje allen overwegelingen wel bekend is. JUBILEUM VAN DEN HEER N. v. WELZEN Gisteren heeft de heer N. van Weizen den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden werd verbonden aan de Groninger Rijwiel- fabriek A. Fongers, Breestraat 85, alhier Het was te voorzien, dat deze dag voor den jubilaris niet ongemerkt zou voorbijgaan. Maar dat er zooveel belangstelling zou zijn als gisteren is gebleken, zal de jubilaris wel niet hebben durven verwachten. Er waren bloemen van den directeur uit Gro ningen en van het kantoorpersoneel uit Groningen en van het personeel van het filiaal te Leiden, aan welks hoofd de heer Van Weizen thans staat. En dan zond de directie uit Groningen, die verhinderd was naar hier te komen, een hartelijk schrijven van gelukwensch en een gouden horloge, benevens een enveloppe met inhoud. Het personeel uit Groningen en uit Leiden bood cadeaux aan en ook en dit heeft de heer Van Weizen zeker op hoogen prijs gesteld ontving hij verschillende stoffelijke blij ken van waardeering van cliënten. Het is een mooi jubileum geweest. TOESTAND VAN HANDEL, SCHEEPVAART EN NIJVERHEID IN HET DISTRICT RIJNLAND IN 1026. Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland van 1926, blijkt, dat omtrent het bankwezen, de resullaten, in vergelijking met het vorig jaar niet ^tegengevallen zijn, waarmede echter nog niet gezegd is, dat de algemeene toestand gunstig kan genoemd worden. Het middensta'ndsbankwezen ondervond moei lijkheden door de van zekere zijde tegen het bedrijf gevoerde perscampagne. Na goedkeuring in de Tweede Kamer der Staten Generaal van de toegezegde staatsgarantie keerde allengs het vertrouwen terug en zoo worden de komende jaren hoopvol tegemoet gezien. De algemeene toestand van de Coöpera tieve Boerenleenbanken was in 1926 goed. Het ledental breidde zich uit, de omzet werd grooter en het aantal spaarders nam mede aanmerkelijk toe. Omtrent het bloembollenbedrijf wordt medegedeeld, dat de export, ondanks de in- voerbelemmeringen, met een paar millioen K.G i° toegenomen. Werd in 1925 ruim 31.000.000 K.G. geëxporteerd, in 1926 be droeg dit ruim 33.000.000. Ondanks dezen verhoogden export in aantal K.G., vermin derde tengevolge van prijsdaling de totale geëxporteerde waarde van 45 tot 39 mil lioen Hoewel hieruit blijkt, dat de z.g. top jaren voorbij zijn, stemt de algemeenè toe stand in dit bedrijf niettemin tot tevreden heid. Het forceeren van tulpen en andere bloembollen, waarvan Rijnsburg en omge ving het centrum is in Zuid-Holland, was niet bevredigend. Er werden in 1926 min stens 30 millioen bollen gebroeid. Spijt de slechte uitkomsten breidt zich deze kwee- kerij jaarlijks nog gestadig uit. De handel en export, met name naar Enge'and, viel ook niet mee. Aan de veiling „Flora" wer den echter niet minder dan voor f 050.0(10 bloemen geveild. Daar het bedrijf zich ge stadig uitbreidt, ziet men de toekomst niet ongunstig in. vooral ook, omdat de winke liers in onze groote steden, die zelf een tijd lang hun bloembollen „broeiden", dit meer en meer aan de trekkerij in Rijnsburg over laten omdat het hun tenslotte nog voordee- liger uitkomt. De toestand der boomkw.eekerijen bleef vrij stabiel. De uitvoer van rozenonderlagen naar de Vereen. .Staten nam echter met 25 pCt. toe, wat een moedgevend teeken is. De bloemkweekerijen maakten het over 't algemeen goed, niet enkel door de was sende vraag van Duitschland en Engeland, doch ook door minder goeden oogst in de Rivièra. Voor het bouwbedrijf was de toestand in 1926 bevredigend. Ook het bouwmaterialen- bedrijf was, vergeleken bij het vorig jaar, gunstig en toonde eenigen vooruitgang. De toestand van den houthandel was evenwel minder bevredigend en de ver wachtingen over 1927 zijn verre van gunstig. De resultaten van drukkers- en uitgevers bedrijven waren zeer varieerend. Sommigen klagen, anderen hadden reden tot tevre denheid. Voor de meelfabrieken en voor den meel- en graanhandel was de toestand eveneens bevredigend en ook de verwachtingen voor de naaste toekomst worden vrij gunstig geacht. De Kon. Ned. Grofsmederij, die in Rijn land de metaalnijverheid voor een groot deel vertegenwoordigt, gaf geen bijzonder bevredigend resultaat. Geringe vraag en ze kere terughoudendheid was daarvan de oorzaak. De Anker- en Kettingfabriek had voldoende werk, maar de prijzen waren te laag. De scheepsbouwnijverheid vertoonde in 1926 echter eenige verlevendiging. De oliefabrieken leden in 1926 onder de ongunstige verhouding tusschen de prijzen van lijnzaad en het hoofdproduct lijnolie. De beschermende rechten, die in andere landen bestaan op den invoer van lijnolie, belemmeren den export tegen loonende prijzen. Betreffende de textielindustrie wordt in 't kort vermeld: wollen deken-industrie iets beter, maar niet schitterend; de sajet-fabri- cage iets voordeeliger dan het vorige jaar; laken- en wollen-stoffen-industrie matig voldoende; de Leidsche katoenindustrie had -een stabielen afzet, de toestand bleef sta tionair en aan een volle ontplooiing valt nog niet te denken; de toestand in het don zen deken-bedrijf was in zooverre goed, dat er voldoende orders waren, die echter werden verkregen door zwaar te concurree- ren, waardoor de winst niet groot kon zijn. De machinale breierijen, die hun afzet geheel in het binnenland hebben, ondervon den groote schade van de mode, die lichteFe katoenen kousen propageert. De prijzen werden daardoor gedrukt. Het transport- en expeditiebedrijf acht zich te veel bemoeilijkt door niet te voor komen zware exploitatiekosten. En wan neer het elkaar onnoodig beconcurreeren zoo doorgaat, zal het jaar 1927 nog slechter zijn dan 1926. Omtrent het tuinbouwbedrijf, dat in Rijn land van groote beteekenis is, wordt gezegd, dat het nauwelijks aan zeer matig gestelde verwachtingen heeft beantwoord. In den nazomer werd het iets beter door dat Rijnland als kooper optrad. België verhoogde 2 November zijn in voerrechten op versche groenten met niet minder dan 100 pCt. en die op versch fruit met 50 pCtwelke maatregel ongetwijfeld over 1927 den export naar dat land ongun stig zal beïnvloeden. Op enkele uitzonderingen na zijn de uit komsten van de visscherij in het afgeloopen jaar weer zeer ongunstig geweest, waartoe onvoldoende vangsten tegenover altijd nog te hooge exploitatiekosten, veel hooger dan in de oorlogsjaren, in hoofdzaak hebben bijgedragen, ln het geheel genomen heeft de visscherij in 1926 verlies opgeleverd. De prijs der haring is in 1926 circa f 6 per ton lager geweest dan die van 1925. En voor Katwijk kwamen daar nog bij de be kende verliezen aan schepen. Voor de bokkingrookerijen was het bedrijf in 1926 evenwel vrij bevredigend. Ook voor de conservenfabrieken was <^e toestand gedurende de eerste 7 8 maanden van 1926 zeer precair. De invoer nam on rustbarende afmetingen aan; vooral Belgiö importeerde steeds grootere hoeveelheden. Bedroeg de totale invoer in 1925 1652 ton, in 1926 bedroeg deze tot en met November 2419 ton. In 1926 werd pl.m. 500 ton meer in- dan uitgevoerd. De algemeene toestand der distilleerde rijen was in 1926 ook weder onbevredigend. De 'opbrengst van den gedistilleerd accijns in Januari 1927 was alweer f200.000 min der dan in Januari 1926. Ondanks het ver scherpt toezicht is het aantal geheime distil- leerderijtjes naar schatting nu reeds geste gen tot 1000. Voor het winkelbedrijf en ambachten was de toestand over 1926 niet gelijkmatig. Te genover klachten van meerdere winkeliers staan uitingen van tevredenheid van an deren. De gemakkelijke verbinding met Den Haag had een nadeeligen invloed op de sta biliteit van den omzet in Leiden. De be richten ingekomen van verschillende af zonderlijke branches doen de weegschaal naar den ongunstigen kant overslaan, zij het dan ook dat sommige branches wij noemen hier de slagerijen niet klagen. Dat de Leidsche kaasmarkt en hier mede willen we ons vluchtig overzicht be sluiten zich ondanks de concurrentie van Alphen, op een behoorlijk peil heeft kunnen handhaven, bewijzen de volgende cijfers: Aanvoer: Jaar Parlijen Gewicht 1922 5309 L840.481 K.G. 1923 5142 1 717.428 1924 4893 1.565.760 1925 5007 1.563.556 1926 5262 1.665.743 Stemt dus de vermeerdering van den aan voer, vergeleken bij 1925 tot tevredenheid, zoo mag toch niet worden vergeten, dat de verhoogde productie van kaas van zelf reeds een verhoogden aanvoer tengevolge heeft gehad, waarbij nog koml. dat het „aan huis" verkoopen in vergelijking met vroeger veel minder voorkomt. De botermarkt te Leiden blijft haar plaat selijk karakter behouden, waarbij onder plaatselijk dan Leiden en omgeving moet gerekend worden. In den aanvoer komt ook weinig verandering, n.l. jaarlijks ruim 112.000 kilo. In 1925 bedroeg de aanvoer 112.810 kilo tegen 112.515 K.G. in 1926. TENTOONSTELLING ONZE VOEDING EN MELKHYGIËNE. Wij hebben gistermiddag nog eens een kijkje genomen op de tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal. En het was er toen al aar dig druk. Veel leerlingen van huishoudscho len en kookcursussen liepen er onder lei ding van leeraressen rond en ook andere belangstellenden waren gekomen om het tentoongestelde in oogenschouw te nemen. Vooral de stands van de Leidsche firma's trokken veel belangstelling, hetgeen niet te verwonderen is, omdat deze werkelijk zon der onderscheid keurig voor den dag zijn gekomen. Daar is bijvoorbeeld de stand van de Leid sche Broodfabriek, die in een smaakvol in gerichte ruimte door. licht- en andere re clame de aandacht vraagt voor haar fabri katen, in de eerste plaats verschillende broodsoorten, maar ook koek, beschuit, ban ket. Beter nog dan door reclame wordt het oog van den bezóeker hier gelrokken door de uitstalling van de producten zelf. Het ziet er alles ook de chocolade en de drups zoo smakelijk uit, dat men onwillekeurig even de stand van naderbij gaat beschou wen, en de fraaie collectie luxebrood gaat bekijken. Van kijken komt dan al heel gauw proeven. Eet meer brood zegt de Leidsche Broodfabriek.maar bij voorkeur van de L. B. F.! Tegenover de stand van de broodfabriek staat de firma F. van der Kloot met een stand waarin zij haar producten, melk, bo ter, kaas. ijs in pakjes en emmertjes Choco- ijs en dan o m. haar nieuwste product Yoghurt in flesschen exposeert. Een ma chine die het Choco-ijs maakt is op gezette tijden in werking te zien en trekt zeer de aandacht en dan verdienen zeker de volle aandacht de laboratorium-instrumenten, die op den stand liggen en de stetistische gege- vehs, waaruit blijkt op welk omzichtige wijze de melk bij deze firma wordt behan deld, hoe van iederen leverancier df melk week in week uit gecontroleerd wordt naar de reinheid, naar het vetgehalte, enz. Zelfs wordt de melk van lijd tol tijd aan een bacterpnlri'jis'-h onderzoek onderworpen. Ook de Coöp. Leidsche Melkinrichting De Landhouw" laat de bezoekers van deze tentoonstelling duidelijk zien dat er verschil BINNENLAND. De ontginning van aardolie in Indie (Bin nenland, 2e blad). De radio-inzie ten einde (Binnenland, 2e blad). Snccessen der L.Z.C.-waterpolo-zevental- len (Sport, 4e blad). BUITENLAND. Bijzonderheden over den vliegtocht van Byrd (Buitenland le blad). De kieswetswijziging in de Fransche Ka mer (Buitenland, le blad). In Japan dreigt een kabinetscrisis door financieels moeilijkheden (Buitenl., le blad)« is tusschen melk en melk en dat wie bij haar iets meer betaalt dan bij een ander niet vergeten mag dat hij een gegarandeerd product krijgt, dat volgens eischen die het publiek algemeen behoorde te stellen hygië nisch is behandeld. En wie de melk nog wat duurder wil betalen, kan van „De Landbouw" de z.g. modelmelk betrekken, dat is de melk die absoluut ziektekiemvrij direct van de producent (de koe) naar de consument gaat, nadat zij in de modelstal machinaal gewonnen is, zooals men dat tweemaal per dag op deze tentoonstelling kan zien. Dat is hetgeen de drie exposanten uit Lei den op deze tentoonstelling hebben ge bracht. Het behoort wel tot het belang rijkste. Er zijn tal van stands, van de firma's die wij in ons blad van gisteren reeds noemden, die producten tentoonstellen waarvan het haast belachelijk zou zijn nog iets te zeg gen. De verschillende producten van de Pindakaasmaatschappij zijn overbekend, en ook Mellonahoning heeft burgerrecht ver kregen. Het Fruco-apparaat moet men op stand 6 eens gaan bekijken. Het is aardig voor de huisvrouw. Mólenaar's kindermeel, Sunmaid Rozij nen, het zelfwerkendwaschmiddel Persil en dr. Oetker's bakpoeder „Backin" kent iedere huisvrouw. En ook Durea-maizena, Kings Custard, Electrolux koelkasten en stofzuigers behoeven wij niet meer bij de Leidsche dames als nieuwigheden aan le kondigen. Dat kan immers ook gezegd wor den van Ranja, Mokka en Advocaat, C. P, van Hornby's Qatmeel en zelfrijzend bak meel. Het zijn allemaal beproefde artikelen die men dagelijks gebruikt. Anders is het met enkele dingen die wij nog op de tentoonstelling zagen, zooals de machines van de firma Dikema. Het zijn spoel- en andere machines van de nieuw ste vinding voor de zuivelindustrie. Er zijn zeker in Leiden vele belanghebbenden die wij niet genoeg kunnen aanraden eens met deze machines die in een modern bedrijf niet mogen ontbreken, kennis le gaan ma ken. Het Youmabrood dat een week versch blijft zal er ook in Leiden wel ingaan. En Trisla-gebak en Inca-pudding, kan men evenals gedroogde limonade kan men lee- ren kennen. De „Manus" melkmachine gaat natuurlijk iedereen in werking zien, om 2!/a uur 's middags en om 7l/a uur 's avonds. En wie zich voor plombeertangen en blik jes interesseert kan hier ook weer iets nieuws vinden. En dan kan men er nougat in verschillende smaken krijgen. Er resten ons nog eenige stands te bespreken. Die van de Columbus Stoomkap maatschappij, waar gedemonstreerd wordt ga men bekijken. Beter dan wij in woorden kunnen weer geven zullen de demonstralies met dit ap paraat tot de huisvrouw spreken. En men verzuime dan niet even aandacht te schen ken aan de badtoestellen „Neptunus". waar mede het Technisch bureau „Smedenborgh" is gekomen. Deze goedkoope toestellen zijn verbazend nuttig en verdienen minstens even populair le worden als b.v. de stofzui ger. En laten de dames niet verzuimen een kijkje te nemen in den leerzamen stand van het Groene Kruis, waar omtrent oude, slechte toestanden en moderne gebruiken voor zuigelingenzorg heel wat te zien en te lerren valt. Nog een stand rest ons ter bespreking. De grootste van deze tentoonstelling. Die van de Lichtfabrieken. De Lichtfabrieken zijn hier schitterend voor den dag gekomen. Zij toonen letterlijk alle mogelijkheden van toepassing van gas en »lectriciteit voor de huisvrouw en in de bedrijfskeuken Alles te noemen wat hier wordt geëxposeerd zou ondoenlijk zijn En wij volstaan daarom met te wijzen op ver schillende bad- en warmwalerinstallalies, op een door de Amerikaansrhe vrouwen vereniging goedgekeurde huiswaschma- chine. een zeer practische bordenwasch- machine en een gecombineerd apparaat,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1