No. 20642 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Juli Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ALPHEN. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is ftan Prov. Staten dier provincie een over-' zicht gegeven betreffe<nden stand der werken tot verbetering van het Aarkapaal. De weg aan de westzijde van het-Aarka- ïiaal wordt, van de Rijnbrug tot aan Aardam van 3.50 M. tot 4 M. breedte verhard. Dit werk is in eigen beheer in uitvoering. In den zomer van 1926 is op dezen weg als proef 100 M. lengte met Dammann- asphalt en 100 M. lengte met teer-macadam gedekt. Als resultaat van deze proefvakken is na bekomen machtiging een overeenkomst ge sloten met de Naamlooze Vennootschap Dordrechtsche Basalt-Maatschappij te Dor drecht tot het maken van een wegverhar ding, dik 7 cM.. tot eene oppervlakte van plm. 22.000 M2., bestaande uit geteerde hoogovenslakken tot. een prijs van 12.50 per M2. De' voorbWeiding voor het maken van deze stofvrije wegdekverharding heeft plaats in eigen beheer. In den loop van dit jaar zal dit werk vanaf de Rijnbrug tot Aardam gereed zijn. Den Zien Mei 1926 is aanbesteed het ver- beleren van de Oostelijke kade van het Aarkanaal, tusschen de Bloklandsche- en de Papenbrug, het aanbrengen van een basalt- deklaag op de bestaande wegverharding, benevens het maken van een nieuwe boord- verdediging tusschen de H.M. palen 480A5 en 58n4\ aan de Westzijde van het kanaal (bestek no. 19). Aannemer is geworden de heer N. van Leeuwen te Haastre'oht, voor eene som van rond f 57.000. Den 20en December 1926 is het werk vol tooid opgeleverd. In het voorjaar 1927 heeft het verzwaren van de kade langs de Westzijde van het kanaal plaats gehad, tusschen de Katlen- brug en de Drecht, over eene lengte van on geveer 1430 M., een kruinsbreedte van 3 M en een kruinshoogte van 0.30 M. N.A.P. Dit werk is in eigen beheer uitgevoerd; de kosten daarvan hebben bedragen onge veer f 16.000. Op 9 Mei i9 aanbesteed het verhoogeïi van een gedeelte van de Oostelijke'kade van het Aarkanaal, tusschen de Rijnbrug en het stoomgemaal „Neplunus", over 700 M. lengte het aanbrengen van een nieuwe wegverhar ding tusschen de H.M. palen 2229, bene- ve'ns het maken van een nieuwe boordver- dediging. vanaf H.M. paal 38°" tot H.M. paaJ 48°", aan de Westzijde van het ka naal (bestek no. 20). Aannemers zijn ge worden de heeren G. Gesman en C. Zoete- meijer te Alphen aan den Rijn, voor e'ene som van f 53.290. Het werk is den 7en Juni j.l. aangevangen met het verhoogen van dé kade aan de Oost zijde van het kanaal. Het programma van hel concert, te geven door de R.-K, Harmonie „Leo XIII", alhier, op Donderdag 7 Juli 1927, des avonds te 8 uur, op de tent in de Zaalberg- straat, luidt als volgt: 1. „Le chef de corps", Marsch, V. Bury. 2. „Misshary", Ouverture, D. Snoeck. 3. „La Gentille", Wals, J. Kalma. 4. „Souvenir ds Nieuwenhoorn", Marsch, Kalma. 5. „La Vië champêtre", Fantaisie, Z. Bajus. Pauze. 6. „Souvenir de Nymegue", Marsch, Schweinsberg. 7. „La Speranza", Fantaisie, Boseolli. 8. „Rupchens feest- marsch", J. R. v. d. €las. 9. „L'Aurore d'un beau jour", Fantaisie, J. Martin. 10. „Le Drapeau de Beets", Marsch, Kessels. Ljjst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand Juni. Mevr. M. Hoefnagel, 's-Gravenhags. J. Dijker, Delft. BODEGRAVEN. In den loop dezer week vestigden zich in onze gemeente de volgende personen: Maria Blom, zonder beroep van Kamerik Th. A. M. Aengenent, onderwijzeres van Noordwijkerhout. Inmiddels vertrokken: G. van Wilgen, dienstbode naar Leiden P, Janse, dienst bode, naar Rotterdam J. van Vooren, zon der beroep naar Schiedam. Geboren: Petrus Gerardus, z. van P. Ver leun en G. Nederhof. Overleden: A. Th. Tuyne'nburg, 17 jaar. Ondertrouwd: L. J. Dikhooff 21 jaar en J. F. IJdo, 20 jaar. Getrouwd: J.- Baelde, 27 jaar én W. W. Bos-. 29 jaar W. D. v. d. Stoel, 25 jaar en N. Vroege, 22. jaar. Wonder boven wonder hebben de leer lingen der Groen van Prinstererschool (de Mulo-school) bij hun reisje naar Arnhem en Velp goed weer gehad. De' reis, die onder leiding stond van het 'hoofd der school, de heer P. Maaskant, bijgestaan door het per soneel en enkele bestuursleden, werd reeds 's morgens om halfzeven aangevangen. Per trein werd gereisd tot Arnhem, waarna men per tram naar Velp trok. Jammer dat door een ongeluk, dat gelukkig goed afliep de vreugde wal werd getemperd. Een der jon gens n.l. kwam op een ongelukkige manier van een heuvel te vallen, waarbij zijn ge laat nogal werd bezeerd. Hij bekwam daar bij een flinke' neusbloeding. In 't Ziekenhuis te Velp werd hij verbonden. Bij de aankomst te Bodegraven was hij echter dermate door bloedverlies en 9chrik vermoeid, dat hij met •ten auto naar huis moest worden gebracht. Het gezicht van den jongen met een geheel verbonden hoofd gaf aanstonds aanleiding tot allerlei ernstige ge'ruchten. Daarvoor is gelukkig geen enkele grond want gjsteren was de jongen reeds weer aardig opgeknapt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. A. Zuurveen, leeraar aan de Ambachts school te Deventer, slaagde voor de acte Nij verheidsonderwijs No. 4. Gedurende enkele dagen is door eenige peTsonen. op verzoek van een daartoe ge vormd comité een rondgang gedaan voor de getroffenen door de stormramp in den Ach terhoek. In totaal werd 'n bedrag van f 1613.64 1/2 ingezameld. BOSKOOP. Gemeenteraad. De heer W. de Ruiter niet als raadslid toegelaten. Afwezig de heer J. J. Grootendorst wegens verblijf buitenslands. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering, met een kleine wijziging vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de in gekomen. 6tukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Nagekomen is nog een schrijven van den heer P. D. Noest, verzoekende om spoedig prae-advies uit te laten brengen door B. en W. over de ingekomen adressen van de wo- ningbouwvereenigingen om in principe te besluiten tot het verleenen van voorschot ten ten behoeve van woningbouw, opdat b.v. de woningen nog voor den winter ge reed kunnen zijn. De voorzitter merkt naar aanleiding hier van op, dat het in de bedoeling ligt om in geval van woningbouw pas in 1928 te bou wen en niet in 1927. De heer Noest zegt juist deze vraag ge daan te hebben met hel oog op hel opmaken der begrooting. Voorts wijst hij er op, dat het bouwen van woningen in den winter schadelijk is. De voorzitter antwoordt, dat wellicht in de volgende vergadering prae-advies zal worden uitgebracht. B. en W. deelen mede, dat tijdens de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer J. Bruins, als tijdelijk hoofd optreedt de heer J. L. van Dijke. b. Dat de Nationale Bankvcreeniging haar aanbod op een gedeelte van het Sportterrein heeft verhoogd met f 600 waardoor het be wuste terrein voor f 9100 aan genoemde Bankvereeniging is verkocht. c. Dat als kweekelinge aan de openbare lagere school is toegelaten mevr. J. L. van Dijkevan Vreumingen, en wel tegen den wensch van het College van B. en W, De heer Mesman acht de toelating van mevr. van Dijke als kweekelinge aan de openbare lagere school in strijd met hel in dertijd genomen raadsbesluit om de gehuw de' onderwijzeres op de openbare school te weren. Spreker vraagt welke bijzondere re denen er dus geweest zijn om genoemde mevrouw toch toe te laten. De voorzitter antwoordt, dat B. en W, -er inderdaad ook teggen waren, dat mevr. van Dijke toegelaten werd. Bovendien wordt nu het nieuwe hoofd voor een voldongen feit geplaatst. Spr, kan de wijze van hande len van het vorige hoo/d der school dan ook niet begrijpen. Beter en juister had het hem geschenen, indien deze de beslissing over gelaten had aan zijn opvolger. Thans stellen B. en W. voor om over te gaan tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. De voorzitter benoemt de heeren Loef, van Kleef en Brand tot leden van de com missie van onderzoek. De vergadering wordt hierop geschorst. Na heropening der vergaderingdeelt de Commissie bij monde van den heer Loef mede, dat de commissie de geloofsbrieven van de 12 zittende leden heeft onderzocht en accoord bevonden, weshalve zij -tot toe- laling adviseert. Hiertoe wordt besloten. De heer Loef deelt verder mede, dat de meerderheid van de commissie adviseert tot niet-toelating van het gekozen lid de heer W. de Ruiter. Genoemde heer is Leeraar aan den Rijkstuinbouwwintercursus te Boskoop, en alzóo zqu zijn toelating in strijd zijn met de wet, omdat deze betrekking behoort tot de z g. verboden betrekkingen. Evenwel zou de meerderheid van de com missie het zeer op' prijs stellen, indien er een uitspraak van Ged. Staten zou komen. De heer Brand, de minderheid van de commissie, licht zijn standpunt nader toe. Allereerst wil hij vragen of dit inderdaad een rijkstuinbouwcursus is, omdat in Bos koop al een rijkstuinbouwschool beslaat. Deze-cursus wordt gesubsidieerd door het Rijk en heeft een bestuur. Spreker wijst naar een analoog geval te 's-Gravenha.ge, waar Ged. St. ten slotte toch tot toelating hebben besloten. Juist omdat het een heel twijfelachtig geval is, acht spreker zich niet bevoegd om tot niet-toelating te adviseeren. Na nog eenige discussie, wordt mei 8 le gen 4 stemmen besloten lot niet-toelating van den heer W. de Ruiter. Vervolgens wordt de rekening der ont vangsten eri uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur te Boskoop over het jaar 1926 aangeboden. Deze rekening wordt gesteld in handen van.de Commissie tot onderzoek van de re kening. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer A. van der Werf, Vervolgens worden enkele pensioens grondslagen vastgesteld. Eveneens wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten tot wijziging van de gemeente-begrooting voor den dienst 1927. Vervolgens wordt aan B. en W. machti ging verleend tot gunning van den bouw van 15 eenvoudige woningen aan den heer J. D. Kranenburg voor f 33.000. Bij de rondvraag wijst de heer Houdijk op een zakking van den weg voor de sluis brug in. Laag Boskoop. De heer Loef vraagt of de iepenboomen in Reijerskoop nog leven, waarop bevestigend wordt, geantwoord. De heeren Nijhof en van der Wolf klagen over het teren van de Zuidkade. Laatstge noemde spreker zou gaarne zien. dat eerst de halve breedte van den weg werd geteerd en vervolgens de andere helft, waardoor men tenslotte een begaanbaar weggedeelte over zou houden. Wethouder Guldemond zegt een overwe ging toe. De heer Boekraad wijst er op, dat een ge deelte van den Biezenweg bereden wordt met vrachtwagens, hetgeen op den een of anderen dag wel eens tol ongelukken aan leiding zou kunnen geven. Wethouder Guldemond zegt hieraan zijn aandacht te zullen schenken. De heer Mesman dringt bij B. en W. aan om stappen te nemen bij de bevoegde auto riteiten tot het verbeteren van den weg BoskoopGouda, via Waddinxveen, die nu voor een automobilist absoluut onberijdbaar is vanwege de kuilen en gaten in dien weg. De voorzitter zal zien, wat hij in dit op zicht kan doen. Hierna sluiting. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrilje, d. van P. F. Geelof en van G. van Brussel. Ondertrouwd: G. van Klaveren jm. 26 j. en G. de Boer jd. 25 j. H. Ilogenes jm. 24 j. en G. B. van Harskamp jd. 20 j. In de maand Juni zijn vertrokken: L. J. Rikker naar Uithoorn. J.M Corls naar Katwijk a. Zee. J. Bol naar Alphen. A. Sligler en gezin naar Alphen. T. Mol en gezin naar Leiden. M. Kapleijn naar Alphen. Gevestigd: J. E. Goedhart van Zoeter- woude. A. Goudkuil van Bodegraven. WADDINXVEEN. De zweminrichting. Het nieuwe zwembad, dat door de ge meente is gesticht, nadert zijn voltooiing en zal a.s. Zaterdag officieel worden geopend door den burgemeester en daarna ter eploi- tatie' overgedragen aan de vereeniging „Waddingxvèen's Zwembad". De inrichting is 80 Meter lang. op het diepste deel 4 Meter diep; voorzien van springtoren, kleedkamers, douches, rijwiel- bergplaats enz. ITet is een model-inrichting die ruim f 30.000 heeft gekost. Na de opening zal de Ilaagsche reddings brigade eenige zwemdemonstratics geven Vele autoriteiten zijn uitgenoodigd de ope ning bij te wonen, terwijl het fanfarecorps „Concordia" alhier de feestelijkheid zal op luisteren. Tot badmeester is benoemd de heer Mosie9, gepe'nsionneerd sergeant der marine en gediplomeerd badmeester. Ver wacht wordt dat'deze1 mooie inrichtingdrUk bezocht zal worden als de zomer ziin intrede zal hebben gedaan. De 7-jarige H. L. werd. terwijl hij bij de school speelde, door een fietser omver gereden. Hij moest door het personeel naar binnen gedragen worden. De ontboden ge neesheer constateerde een beenbreuk. Na voorloopig verbonden1 te1 zijn, werd hij naar huis vervoerd. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Sedert 1 Juni hebben de volgende per sonen zich hier gevestigd: J. S. Hoogenboom van Alkemade Beatrix Boogerd, van Al phen aan den Rijn J. P. Benoirt, van Voorburg L. Smit, van Avereé'st'W. Boerman, van Leiden D. Nauta en ec'ht- genoote van Leiden én Oostdongeradeel. Vertrokken zijn: N. J. Peil. naar Alphen aan den Rijn L. Jonker, naar Smilde J. do Blanken, naar Ter Aar M. L. Groe'- nendijk, naar Alphen aan den Rijn J. van der Salm, naar Stompwijk M. vaD der Salm. naar Rijswijk M. L. van der Star. naar Voorhout J. A De Wolf, naar Assen G. Elzenga, naar Leiden J. Boot, naar Alphen aan den Rijn G. L. Baak, naar Sassenheim A. M. C. Wortman, naar Oegstgeest en T. J. van Goozen, naar Voor schoten. KATWIJK-AAN-ZEE. Ds. De Vries van Oosterend Fr., heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. Kerk alhier bedankt.. Gevonden voorwerpenEen autotang gemerkt Ford, een'ring met 6 sleutels, een wit kinderkousje. Inlichtingen bij de po litie. Dat de natuur de laatste maand bij zonder grillig is geweest, is wel algemeen bekend. Van niet algemeene bekendheid is echter dat in een periode van 29 jaren het niet is voorgekomen dat door den sterken regenval Rijnlands Stoomgemaal in de vo rige week, de geheele week, nacht en dag heeft moeten werken om het overtollige water weg te malen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteeren de hulppostkaotoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 5007.43 en terugbetaald f8410.30. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het jiummer 3879. Bij den postcheque- en girodienst is ge stort f97286.33 in 577 stortingen en uitbe taald f 26507,75 in 125 uitbetalingen. NOORDWIJK-BINNEN. Naar wjj uit goede bron vernemen, heeft het bestuur der Oranje-vereeniging tijdens de a.s. Oranjefeesten de beschikking over pl.m.' 3000 M2. groDd, liggende tusschen het Kerkhofpad en de Pickéstraat (voorh. de tuin van wijlen de wed. J. Duivenstain) een prachtterrein in de kom der gemeente. Hel kan dus niet beter. NOORDWUK. Als gevonden voorwerpen zijn aan gegeven: 1 sjaal, 1 rozenkrans in etui, 1 handtasch met inhoud, '1 zakmes, 1 dop van een fototoestel, 1 rozenkrans, 1 jongens pet en 1 broche met steentje. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitsluitend verstrekt aan het politie bureau te Noordwijk-Binnen, des Zaterdags van 12—1 uur. NOORDWIJEEFHOUT. Een jöngraensch, dat gaarne de be kende melk-aulo eens wilde besturen, nam den draai te kort en reed pardoes in den drogist-winkel van den heer E. Een deur met spiegelruit werd vernield, doch de schade zal vergoed worden. Nu de kermis is afgeschaft zal de Oranje-Vereeniging trachten eén nationalen feestdag te organiseeren, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. NOORDWIJK AAN ZEE. Door den bestuurder van een auto is een muurtje van het terras van het pension van den heer H„ aan den N.-Boale- vard, alhier, aangereden, waardoor dit be langrijk werd beschadigd. Daar Je schuld vermoedelijk bij den bestuurder ligt, stelt do politie een onderzoek in. OEGSTGEEST. Bij de te Bennebroek gehouden aan besteding door den architect, den heer A. T. Kraan, alhier, van het bouwen van een administratiegebouw, twee observatiepavil joens, keukengebouw en lijkenhuisje, ten behoeve van de stichting „Vogelenzang", aldaar, was de hoogste inschrijfster de firma R. Bloem en H. Tikker, te Den Haag, met f 488.184, en de laagste de N.V. „Holland en Zeeland", eveneens te Den Haag, met f 415.500. Er waren 29 biljetten ingeleverd. RIJNSBURG. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 1 Juli. des nam. 7 uur, ter behandeling van de volgende agenda: Ingekomen stukken. Adres aankoop grond Kerkstraat. Aankoop strookje grond voor verbreeding Kerkstraat. Onderzoek geloofsbrieven leden van den Raad. Gunning bouw arrestanlcnlokaal. Ontwerp bouwverbod. Mededeelingen inzake' eleclrificalie. Vereeniging „Tninbonwprodncenten Rijnsbnrg en Omstreken". Bij den heer J. J. Verbree alhier hield de Ver. „Tuinbouwproducenten Rijnsburg en Omstreken" een algem. ledenvergadering. In zjjn openingswoord wijst de voorzitter de heer S. Schoneveld, op de slechte resulta ten van 1926 en spreekt den wensch uiv, dat 1927 in alle opzichten gunstiger zal mogen zijn. De notulen, voorgelezen door den secrlaris, den heer Jac. Kromhout, werden onveran derd goedgekeurd. In zijn jaarverslag wijst de secretaris op dc slechte resultaten van 1926. Wel was de productie goed. maar de opbrengst was beneden den productieprijs, zoodat in gelijk aantal veilingen, in 1926 voor f 118.000 minder geveild werd dan in 1925. Voor den export waren de hooge in voerrechten fnuikend. De stappen ter ver betering hiertoe gedaan, hadden geen succes, integendeel heeft Duitschland dit jaar de in voerrechten weer verdubbeld, terwijl op de Wereldconferentie, te Genève gehouden, verlaging werd .voorgestaan. Ook in 1926 werden weer poters voor Friesch zaaigoed betrokken, met gunslig resultaat. Vroeg be stellen hiervan blijkt zeer aanbevelens waardig. In samenwerking met de veilingvereni gingen „Flora" en „Bloemenlust" werd in het najaar van 1926 de land- en tuinbouw- wjntercursus voortgezet. Het nut hiervan is overtuigend gebleken. Aan 13 cursisten kon een diploma worden uitgereikt. Met aandrang werd gewezen op het groote nut hiervan en werd aangespoord zooveel mogelijk van den cursus gebruik te maken. De sorteering der goederen, waarop steeds zoo sterk wordt aangedrongen, worat beter, waardoor betere samenwerking tusschen tuinder en kooper ontstaat. Ten slotte eindigde spr. met dank, in het bijzonder aan voorzitter en penningmeester, alsmede aan de leden, voor de prettige samenwerking. Wederkeerig dankte den voorzitter den secretaris, die, behalve als veilingmeester, de werkzaamheden van secretaris verricht, voor diens omvangrijken arbeid. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van het ingekomen accountants-rapport, dat in alle opzichten gunstig luidt, waarna, op voorstel van den voorziter, z. h. st. wordt besloten veilingmeester en penningmeester voor hun gehouden beheer te dechargeeren. Namens het bestuur deelde de voorzitter daarna bijzonderheden mede omtrent de kas der vereeniging. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer E. Haasnoot, die aan de beurt van aftreden was. Ten slotte werd overgegaan tot de wi ning van de contributie. Bij de rondvraag werd in hoofdzaak ge sproken over verbeteringen aan het vei lingterrein door den heer W. v. d. Eijkel en het emballagevraagstuk door de heeren C. Kromhout, Haasnoot en G den Haan. Uitvoerig worden de gestelde vragen door den voorzitter beantwoord. Omtrent het terrein merkte de voorz. op, dat het bestuur reeds lang inziet, dat het terrein niet meer in de behoeften voor ziet. Afgezien van de financieele zijde van het vraagstuk, blijft ook de moeilijkheid van de keuze van het terrein. Veel gele genheid is er niet, want in ieder geval zal het terrein aan een groot vaarwater gele gen moeten zijn. Toonen de leden werke lijk tot offers bereid te zijn, dan kunnen zij daarbij op de medewerking van het bestuur rekenen. Om thans een geregelde loop van zaken Zooveel mogelijk te bevorderen, zal het bestyur trachten de beschikking te 'krijgen over eeD nabij liggend terrein voor plaat sing van wagens én een gedeelte kade over het veilingsterrein voor ligplaats van vletten. Wellicht zal nog eens een bijeenkomst worden gehouden, om te trachten tot een afdoende oplossing to komen. Lang en breed werd gesproken over het emballagevraagstuk, waarbij de voorz. wees op de bezwaren, die elk systeem aankle ven. Besproken werden verschaffing van fust door de vereeniging, levering door den kooper enz., maar bij gebrek aan beter, werd de bestaande regeling maar behouden. Na sluiting van de vergadering door den voorzitter, werd een SOtal fraaie prijzen, landbouwwerktuigen meest, onder de aan wezigen verloot. Door mej. A. Baalbergen, onderwij zeres aan de Chr. School aan de Snv.d- steeg, hoofd de lieer M. Pieper, is met 1 Sept. a.s. eervol ontslag verzocht Woensdagavond vergaderde alhier, onder voorzitterschap van den burgemeester, het Stormromp-comité. Besloten werd ook voor de slachtoffers van de ramp in den Gelderschen Achterhoek door middel van een open schaal-collecte een inzameling te doen houden. Hiertoe zal de medewerking worden ingeroepen van__de de meisjesvereenigingen van alle kerkelijke richtingen. Woensdag a.s. zal weer vergaderd worden teneinde vast te stellen wanneer de collecte zal worden gehouden. SASSENHEIM. 't Is altijd druk langs den Rijksstraat weg, zoodat men terdege moet uitkijken, om niet overreden te worden. Een ongeveer twaalfjarig ventje reed niet een melkkarretje, waarop twee bussen melk en een aantal eieren. Bij hel naderen van oen auto kroop het kereltje met zijn nielk- kar zoo dicht mogelijk tegen het trottoir, maar kon niet voorkomen, dat zijn wagen door de aulo werd aangereden. Hel karretje kantelde; melkbussen en eieren kwamen op dc straat terecht. Dc brandewijn ontbrak er nog maar aan en de advokaat was voor het opscheppen geweest. VOORSCHOTEN. Wij vernemen, dat de N.V. „Ateliers voor Edelsmccd- en Penningkunst' ivoor- heen Kon. Begeer) alhier, uit Amerika de opdracht ontvangen heeft een penning te slaan voor Charles A. Lindbergh. WASSENAAR. Intrede ds. A. A. Dönszelmann te Amsterdam Woensdagavond heelt ds. A. A. Dönszel mann, oud-predikant te dezer plaatse in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn ambtswerk bij de Ned Herv. Gemeente aldaar aanvaard met bel uitspreken van een inlree-rede. Nadat gezongen was Ps. 122 1. werden, de geloofsartikelen en 1 Korinthe 2 voor gelezen. Na hel gebed en hel zingen van Ps. 89 1 en 7 noemde spr. als tekst 1 Kor. 2 2 „Want ik heb niet voorgenomen iels te weten onder u dan Jezus Christus en dien gekruisigd". In zijn voorrc-'de zeide ds. Dönszelmann, dat hij, gereed staande 't werk hier aan te vatten, zich klein gevoelt. De menigte die thans het bedehuis vult. is hem een profetie van het groote werk dat hem wacht. Zal hij het kunnen? Zeker niet in eigen kracht; maar Hij die zijne dienstknechten in dezo wereld uitzendt, zal hem tot sterkte zijn. Zijn begin is in den naam des Heeren Niet in eigen autoriteit, maar als dienstknecht van het Hoofd der Kerk Wat zal de gemeen te van hem te verwachten hebben? De pre1- diking slechts van Gods woord Hij zal geen onzeker geluid doen hooren. Daarom koos hij ook voor deze ure de woorden, „niet iets te weten onder u dan Je:zus Christus en dien gekruisigd". Spr. ontwikkelde nu wat zijn voornemen niet zal zijn en wat dit wel zal zijn. Voor hem slaat altoos vast, dat de wijs heid van de menschen dwaasheid is bij God. Geen evangelie naar den mensch. maar het evangelie voor den mensch. Alle evange liën naar den mensch moeten verbrand wor den. De waarheid is het Kruisevangelie. Op den weg naar don hemel zijn noodig onbe drieglijke signalen, anders zullen de cala- strophen niet uitblijven. Onze gids zij het Woord. Niet de Christen, maar de Christus. Spr.'s voornemen is dan ook slechts het evangelie zooals het gebouwd i9 op Christus te prediken. iSTadat gezang 36 2 en 3 gezongen was, volgden de gebruikelijke toespraken. Spr. herdacht ds. N. van Schouwenburg, wiens plaats hij hier kornt vervullen; hij herinnert aan liet feit. dat hij dien ook. in 1908 in Hien cn Dodewaard was opgevolgd. Voorts bracht hij dank aan ds. B. Gijzel voor de hartelijke woorden doop dezen gesproken bij zijne bevestiging en zijn collega's voor de vriendelijkheid waarmede zij hem tegemoet gel reden. Na het dankgebed werd gezongen Ps. 72:11: „Zijn naam moet eeuwig eer ont vangen". waarna de gemeente haar nieuwen leeraar de bede uil Ps. 134 toezong. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Een nieuw voorstel van den heer Starrenburg inzake de zinker-kwestie Een geldleening ten behoeve der straatverlichting. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer G. van Leeuwen. De voorzitter opent de vergadering en stelt namens B en W. voor om een com missie te benoemen tot onderzoek der ge loofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden. Hiertoe wordt besloten, en tot leden dier commissie aangewezen de heeren De Graaf, Van Bennekom en J van Leeuwen, waar van door den heei Van Bennekom wordfc gerapporteeid dat alle stukken in orde zijn bevonden en tot toelating der oieuw gekozenen wordt geadviseerd Met alge meene stemmen wordt aldus besloten. Door den secretaris worden vervolgens de notulen gelezen, die onveranderd wor-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9