OPRUIMING WEGENS VERBOUWING ONRECHTMATIG BEZIT No. 20642 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag I Juli Tweede Blad Anno 1927 MAARSMANSSTEEG IJ M DICDDAT HORLOGEMAKER 7-14-21 Iwle 11 I Telef. 630-1293 BINNENLAND. FEUILLETON. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RECLAME.5145 Onze magazijnen en werkplaatsen worden gesloopt, wij MOETEN ruimte maken Pl.m. 500 Schooriteenklokken en Regulateuis zullen wij tegen veel verminderden prijs uitverkoopen. Zilveren Zakhorloges, nu gesorteerd tegen den halven prijs. Alle Uurwerken met volle garantie. Onse voorraad Handkoffers neemt te veel plaats in. Fibre vanaf 30 cM. f 1.98, alle maten tot 70 cM. f 4.49. Plm. 800 Thee-, Ontbijt- en Eetserviezen moeten binnen den kortst mogelijken tijd opgeruimd worden. AMSTERDAM—BATAVU V.V. DOOR DE LUCHT. Na de aankomst te Batavia. Men seint aan de N. R. Ct. üit Batavia: Wij hebben een onderhoud gehad met den heer Van Lear Black, die vanmiddag met het Fokkertoestel te Meester Cornelis is aangekomen, maar de zeer flegmatieke Amerikaan antwoordde op de hem gestelde vragen slechts het hoog noodige. Op de vraag, hoe hij er toe kwam, naar Indië te gaan, verklaarde hij. dat hij deze trip als een doodgewone gebeurtenis opvatte. Hij vond, dat de tocht schitterend verlöopen was en over de diensten, die de K. L. M. hem bewezen had, was hij qui te satisfied. Wie met deze maatschappij reist, kon van een volkomen veilig luchtverkeer zeker zijn. Tot dusver heeft hij met de K. L. M. reeds 40.000 mijlen afgelegd. Steeds is voor zijn reizen gebruik gemaakt van hetzelfde toe stel, waarover hij in zeer opgetogen bewoor dingen gewaagde. Op de vraag wal ongeveer de kosten van een reis als deze wel zijn, gaf de heer Van Lear Black geen rechtstreeksch antwoord. Hij merkte op, dat het gebruik maken van luchtverbindingen niet kostbaar is. Indien men maar niet vergeet, dat alles beschouwd worden in het licht van de relativiteit. Wanneer een brief, die voor Europa gepost wordt ,van Indië uit een maand neemt voor de bestemming te bereiken en het thans mogelijk wordt in veel korteren tijd den selfden afstand te overbruggen, zullen de kosten voor hen, die bij een snelle verbin ding belang hebben, naar evenredigheid niet hoog zijn, indiea van deze snellere verbinding gebruik gemaakt wordt. Het is met de snelle verbinding naar Irvdië een zelfde geval als met de telefoonverbindingen tusschen Engeland en Amerika. Van deze verbindingen maakt de heer Van Lear Black meermalen per week gebruik ten behoeve van zijn zaken. De Amerikaan vertelde verder o.m. nog: Zijn reisplan was door de K. L. M. ineen gezet en daarbij was o.m. contractueel vast gelegd, dat de heer Van Lear Black zich volkomen zou onderwerpen aan de uren van vertrek, die door den eersten piloot, den heer Geysendorffer, zouden worden vastgesteld. Aanvankelijk heeft hel voornemen be staan naar Australië te vliegen, doch van dit plan heeft Geysendorffer afgezien, in verband met de onmogelijkheid om dan tijdig, en wel op 21 Juli, in Glasgow terug te zijn. Op dien datum toch wil de heer Van Lear Black zijn dochter ontmoeten. DE REGEERING EN DE BEZUINIGING. Een wetsontwerp van de rijkscommissie. Zooals uit het zesde verslag van de be zuinigingscommissie is gebleken, bestond er tusschen de regeering en deze commissie verschil van inzicht omtrent de noodzake lijkheid van de instelling van het bezuini gingsapparaat bij de wet. Een nader schrij ven van den voorzitter van den Minister raad heeft dit verschil nog niet opgelost. Daarom heeft de genoemde commissie thans een ontwerp van wet aan de regeering ter beoordeeling gezonden, dat aldus, schrijft zij, „beter dan algemeene beschouwingen kan aangeven, welke taak, welke bevoegd heden en welke verplichtingen door ons aan het bezuinigingsapparaat worden toe gedacht". Blijkens art. 1 van het ontwerp zal de daarin bedoelde Kamer van Advies voor de Rijksuitgaven tot taak hebben: le. de re geering te dienen van raad omtrent alle wetsontwerpen, ontwerp-algemeene maat regelen van bestuur, ontwerp-Koninklijke Besluiten of ontwerp-ministerieele beschik kingen, waarbij de Staat geldelijke verplich tingen op zich neemt of waaruit voor de Staat of andere openbare lichamen gelde lijke verplichtingen voortvloeien. 2e. de regeering te dienen van raad alvo rens door deze tót het doen van uitgaven, uit bij de \ret beschikbaar gestelde gelden wordt overgegaan, indien gewijzigde om standigheden de Kamer aanleiding mochten geven, die uitgaven ondoelmatig te achten. Hiervan zijn uitgezonderd de uitgaven, welke gegrond zijn op eenmaal vastgestelde wetten, algemeene maatregelen van be stuur, koninklijke besluiten of ministerieele beschikkingen, alsmede uitgaven beneden f 50.000, tenzij zij een eerste post vormen voor een bedrag, dat vermoedelijk f50.000 zal overschrijden. Ten 3e zal de laak zijn de regeering te dienen van raad in alle drie gevallen, waarin het college meent, dat de op eenig gebied door den Staat aanvaarde taak met minder kosten of op andere meer doeltref fende wijze kan worden vervuld of waarin haar meening te dien aanzien door de regee ring wordt gevraagd. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. Een brie! aan den voorzitter van den Ministerraad. De Rijkscommissie Werkverruiming heeft vergaderd onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens en besloten een brief to richten tot den Voorzitter van den Raad van Ministers inzake de aanleg van het Rij n-T wentekanaal. Over de porti voor drukwerken naar het buitenland is een advies vastgesteld en op verzoek van den Voorzitter van den Raad van Ministers een betreffende het geven van voorkeur aan Nederiandsch fabrikaat. Tenslotte is verslag gedaan van een groot aantal gevallen, waarin bemiddeling van de Commissie werd ingeroepen, om te bevorderen, dat opdrachten voor leve ringen zouden worden verstrekt aan Neder landsche ondernemingen en niet aan vreem delingen, terwijl ook een aantal gevallen werd behandeld, -waarin tusschenkomst der commissie ter verruiming van de werk gelegenheid hier te landé was ingeroepen. Met leedwozen vernam de commissie dat Nederlandsche ondernemingen, welke een beroep op de Overfieid doen of op de be middeling der commissie, om te verkrijgen- dat orders van de Overheid aan de Neder landsche industrie ten deel gevallen en niet in het buitenland worden geplaatst, wanneer deze ondernemingen zelf opdrach ten hebben te verstrekken, deze soms in het buitenland plaatsen, terwijl de Neder landsche industrie hier voor oen aanbie ding heeft gedaan, welke in prijs met de buitenlandsche aanbieding kan concurree- ren. Uit mededeelingen bleek, dat een, ge meentebestuur van meening was, reeds op bijzondere wijze de Nederlandsche nijver heid te bevorderen, indien het de order voor een bestelling hier te lando plaatste, als de Nederlandsche aanbieding van ge lijke prijs en kwaliteit is als de buitenland sche. De commissie kon niet inzien, dat "hierdoor op een bijzondere wijze het ge bruik van Nederiandsch fabrikaat werd bevorderd. Voorts was ingekomen van het hoofd van de vierde afdeeling van het De partement van Koloniën een schrijven, waaruit blijkt, dat van den Gouverneur- Generaal van Indië bericht was ontvangen, dat aan de voorzitters der locale raden bij rondschrijven mededeeling is gedaan van, de door de Rijkscommissie Werkverruiming naaT voren gebrachto wenschelijkheid, dat de Indische gemeenten bij het doen van bestellingen de noodige aandacht schen ken aan de producten der Nederlandsche nijverheid. Hierbij wordt aangeteekend, dat indien de Nederlandsche nijverheid bij aanbestedingen, inschrijvingen, enz. van Locale ressorten een goede kans w-il hebben, zij zal moeten zorg dragen om in Indië agenten te hebben, aangezien De- zwaarlijk kan worden verlangd, dat zij zich bij iedere aanschaffing eerst, tot Ne derlandsche fabrieken zullen wenden. Een belangrijk deel van de beraadsla gingen was gewijd aan de gunning *Tan de Koninginnebrag te Rotterdam. De com missie besloot haar volle aandacht aan deze aangelegenheid, voor zoover zij inet de taak der commisie heeft te makeD, te blijven wijden. GEMEENTELIJKE HUURBEPERKING. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het raadsbesluit van Rotterdam tot invoering van een gemeentelijke huur- beperking ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eerste deel. 18611863. 6) Het daglicht had nu de laatste schaduwen van den nacht verjaagd, doch geen zonne straaltje viel op de eindelooze vlakte der steppe. Boven hen welfde zich een egaal grijs wolkendek, rechts en links van den breeden weg strekten zich van horizon tot horizon eindelooze grasvelden uit, thans in het voorjaar nog licht van tint, doch ten gevolge van den nachtelijken regen legen den grond geslagen. Op een oogenblik stokte veler adem. Want in de verte was een troep ruiters zichtbaar geworden. „De kozakken!' was onvermijdelijk de eerste gedachte, en na een haastige blik om zich heen ten einde evenwel tot de erkentenis te komen, dat er geen spoor van eenige dekking was te beko men. greep ieder naar zijn wapen. Doch gelukkig duurde de ongerustheid niet lang. Weldra hadden de hoofddeksels alles duidelijk gemaakt. Kozakken dragen geen stroohoeden zoomin als villen mutsen. Het was ongetwijfeld een troep boeren te paard, op weg naar verafgelegen akkers. „Maak de vlag klaar." beval Stas, terwijl hij intusschen zijn keel schraapte voor zijn ie verwachten toespraak. Toen de beide groepen elkaar ontmoetten, wapperde de witte adelaar weer in den wind. Zelfs onder het bevelende gebaar yan Stas, zou het gezicht er van de boeren er toe ge bracht hebben in hun verbazing hun paar den in te houden. „Broeders," ge moet niet verder gaan al vorens het „Gulden Nieuws" gehoord te heb ben, dat wij met gevaar voor ons leven tot u willen brengen." Reeds bij de eerste woorden gevoelde Stas, hoe een grijsharige boer, die tot de voorste ruiters behoorde, zijn scherpzinnige oogen in een aandachtig luisteren op hem vestig de. Het waren zulke verstandige oogen. dat hij bij zijn verdere rede voortging alsof hij alleen tot hem sprak, en hij gaf daarom van grooter geestdrift en warmte blijk dan tevoren. Het waren betere, gloedvoller woorden dan hij op het marktplein had ge sproken en ditmaal werden de in spanning afwachtenden voor hun moeite beloond. Op de oudere gezichten begon zooiets van ont roering te komen, terwijl de oogen onder de borstelige wenkbrauwen en tusschen de door wind en weer verbleekte oogwimpers nu eens naar den een dan weer naar den anderen jongen man keek. „Ge zijt een nobele jonge kerel," zeide de schrander uitziende boer, die het eerst Stas' aandacht had getrokken, „doch ver oorloof mij een enkele vraag: hebt ge een vader?" „Mijn vader werd drie weken geleden begraven op het slagveld bij M.", zeide Stas trots, „en mij zou niets liever zijn dan wanneer mij eenmaal een dergelijk levens einde werd beschoren." „Maar moet dat dan reeds zoo vroeg plaats vinden?" De oude man zuchtte en wees daarop naar „de boterham", die in gespannen aandacht over den rand van den wagen keek. FRIESCHE TAAL EN GESCHIEDENIS. Meer erkenning verlangd. De leden van de Eerste Kamer de heeren Croles en De Vries hebben aan d-en mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten 6chappen de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in steeds breeder kring in Friesland het gevoelen veld wint, dat het Friesch-nationale, in het bijzonder de eigen Friesche taal, binnen het Nederiandsch staatsverband te veel wordt gedrukt door de aan het Hollandseh gegeven voorkeur 1 Is de minister bereid om, ter tegemoet koming aan rechtmatige grieven, te bevor deren: dat nu toch eindelijk eens worde opgericht een leerstoel, in de Friesche taal en geschiedenis; dat, nevens dat in de Hollandsche, op de lagere scholen in Fries land ook onderwijs des verlangd worde ge geven in de Friesche taal 1 Indien de minister hiertoe bereid mocht wezen, zou hij dan ook willen mededeelen, tegen wanneer zijn maatregelen tot oprich ting van voormelden leerstoel mogen wor den te gemoet gezien? OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Nijmegen F. H. G. J. Wolters en J. Klaassen, candidaat-notaris, beiden aldaar; te Leeuwen, gemeente Wamel J. A. J. Bal- tussen, candidaat-notaris te Eindhovenen to Oirschot J. H. L. Stassen, candidaat- notaris te Eindhoven. ONZE GEZANT TE LONDEN. Op drie plaatsen zijn been gebroken. Gistermiddag is onze gezant te Looden jbr. mr. R. de Marees van Swinderen, het slachtoffer der verkeersdrukte geworden. Op Tottenham Court Road n 1. is hij door een autobus aangereden, met heb gevolg dat hij viel en op drie plaatsen zijn been brak. Aanvankelijk naar een ziekenhuis vervoerd, kon hij na de eerste medische hulp, o.a. door onzen landgenoot dr. Th Joekes, naar zijn. woning in deGreen- street worden overgebracht. Hoewel het ongeluk een ernstig karakter draagt, is vol gens het laatste bericht de toestand bevre digend. De heer Van Swinderen lijdt, be halve veel pijn, zeer aan de gevolgen van den schok. DE STORMRAMP-COLLECTE TE AMSTERDAM. Het totaal van de gisteren te Amsterdam gehouden collecte voor de Stormramp be draagt f91.000. De collecte voor Borculo bracht indertijd f 150.000 op. DE STUDENTENFEESTEN TE AMSTERDAM De feestelijkheden te Amsterdam hebben zich gisteren beperkt tot een reunie-lunch op de Studenten-Sociëteit N. I. A. gevolgd door een rijtoer langs den Amstel. Het programma vermeldde verder twee diners, de tweede opvoering van „De Ze venmijlslaarzen", een reünie souper en tot besluit een kroegjool op de N. I.A, NEDERL. OUDHEIDKUNDIGE BOND. Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van den Ned. Oudheidkundigen Bond, onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Byvanck, uit Leiden. Uit het jaarverslag van den secretaris, jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, uit Arn- „Hoe oud is hij nu? Niet ouder dan mijn Wasyl, zou ik denken." „Hij is oud genoeg, om als het noodig is, voor zijn land te sneven!" riep Stas uit, tot groote voldoening van „de Boterham", die had gegruwd, toen er met minachting over zijn jeugd werd gesproken. „Ge zijt dappere jonge edellieden," zeide de boer zacht. „De rechtvaardigheid van onze zaak maakt ons dapper. Mocht ge daaraan nog twijfelen, dan vindt ge dit hierin nader uiteengezet." Hij haalde nog een exemplaar van het „Gulden Nieuws" voor den dag. „Ik weel, dat uw harten zich aan onze zijde zullen scharen. Is dat niet reeds nu het geval?" „Onze harten zijn aan uw zijde, broe ders!" werd in koor geantwoord, en niet alleen de verstandige oogen van den man, die had gesproken, waren vochtig. In werkelijkheid hadden zij niet veel meer van het „Gulden Nieuws" begrepen dan de inwoners van D. Maar velen hunner waren vaders, terwijl ook andpre bijzonder heden hen hadden getroffen. Na herhaalde verzekering van broederlijke gevoelens en vurige aanroepingen van de Voorzienigheid om de avonturiers te beschermen, gingen de beide groepen uiteen. „Zeide ik niet. dat zij niet allen van het zelfde maaksel konden zijn?" zeiden de jongelui tot elkaar, terwijl nieuwe moed hen allen vervulde Het was een lichlslraa' op hun pad. de eenige dien zij zouden ont moeten." En met frissche moed hobbelden de ver loren schapen" weer verder. Zij hadden dien moed wel van noode. Met bliksemsnelheid had zich de tijding I hom, bleek, dat het ledental iets is achter uit gegaan. Door overlijden verloor de bond 5 leden. Voorts bedankten 11 leden of correspondeerende leden voor het lidmaat schap, waartegenover een aanwinst van 10 nieuwe leden valt te boeken. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den Ned. Klokken- en Orgelraad en de rekening en verantwoording van den penningmeester. Hierna volgde de bestuurs verkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, F. A. Hoefer, mr. J. C. Óvervoorde, prof. W. van der Pluym en prof. dr. W. Vogel sang, werden daarna herkozen. Prof. A. W. Byvanck, te Leiden, werd weer als voor zitter benoemd. Ook de redactie van bet Oudheidkundig Jaarboek werd herbenoemd. De bepaling van de plaats voor de vol gende vergadering werd aan het hoofd bestuur overgelaten. Het voornemen bestaat, te Almelo samen te komen. INSPECTEURS OUDERDOMSWET. Te Utrecht vergaderde, onder voorzitter schap van den heer Jansen, inspecteur der Ouderdomswet in Friesland, de Ned. Ver. van Inspecteurs en Agenten der Vrijwillige Ouderdoms-V erzekering. Het hoofdbestuursvoorstel, volgens het welk de organisatie alleen ten doel zal heb ben krachtige bevordering der zuiver tech nische zijde van de Ouderdomswet en dus niet zal zijn een vak- of strijdorganisatie, werd met groote meerderheid aangenomen. In de vacature in het hoofdbestuur wer den benoemd de heeren Heemskerk (Lei den), Spanjer (Leiden) en Erkelcns (Amersfoort). De voorzitter hield een rede, waarin hij aanspoorde tot bevordering der acquisitie, opdat bereikt worde dat heel Nederland pensioengerechtigd wordt. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Dinsdag werd een bespreking gevoerd tusschen eenige bestuurders van de samen werkende organisaties intake de actie op de spinnerij „Twenthe", te Almelo, en den secretaris der werkgeversvereeniging, mr. H. J. ten Bruggecate, in verband met den de vorige week gepubliceerden. brief. Naar aanleiding hiervan ontvingen genoemde besturen <Ld. 29 Juni van het bestuur der Twentsch-Geldersohe Fabrikantenvereenf- ging bericht, dat op 13 Juli een bespreking over de aangelegenheid kon worden gehou den onder voorwaarde, dat het ultimatum als vervallen kon worden beschouwd. Door omstandigheden was het bestuur der werk geversvereeniging niet in staat, deze con ferentie eerder te doen houden. Op een met de arbeiders hedenavond te houden vergadering zal een beslissing wor den genomen. Tusschen de directie der firma I. I. Ro- zendaaL, te Enschedé, en den Textielarbei- dersbond „De Eendracht" en de Lande lijke Federatie is een minnelijke schikking getroffen. De loonen zijn eenigszins ver hoogd en anderhalve vacantiedag is ver kregen. De aangekondigde Staking gaat niet door. DE FINANCIËN VAN EMMEN. De regeering heeft zich bereid verklaard aldus het „Hbld.", Emmen's financieele te kort over drie jaren te dekken, mits de van hun tocht en het doel er van over de steppe verspreid. Bij elk dorp, dat zij bin nenreden, konden zij bemerken, dat hun komst verwacht werd doch tevens ook ge vreesd. Het was inderdaad niet moeilijk om de menschen bij elkaar te krijgen, nieuws gierigheid vervulde daarbij een belangrijke rol, maar zij beleefden geen enkele maal een oogenblik als zij op den weg hadden meegemaakt. Zoo zij al niet slieten op bolle onverschilligheid, gevoelden zij op tegen stand te stuiten, een tegenstand, waaraan de politie zoowel als de pope schuld droeg. Soms werd een hand uitgestoken om het „Gulden Nieuws" in ontvangst te nemen, doch vaker liet men het blad papier weg- fladderen in de ihodder. Tegen dat de avond viel, gevoelde menig een zich ontmoedigd. Vele dezer knapen hadden gedurende de laatste twee nachten niet geslapen, en geen hunner had sinds den Vorigen dag voldoende voedsel genoten want men had, vervuld van patriottische gevoelens, slechts bescheiden gezoTgd voor de materieele eischen van de expeditie. Het lag voor de hand, dat het lichaam zonder versterking niet ver meer mee kon. Maar toch bleek die onderstelling onjuist te zijn. Want bij het vallen van den nacht werd het. toen twee der paarden kreupel bleken, terwijl een der wagens een wiel had ver loren bij het passeeren van een sloot, duide lijk, dat de meerderheid van de troep van de beenen gebruik zou moeten maken om ver der te gaan. Toch werd er geen stem ge- hooTd om de ondankbare taak maar op te geven. In de verte zag men de lichten van een dorp schijnen en dat leek niet le ver weg om te voet bereikt te worden. En dus strompelden de „verloren scha pen" weer verder. raad de salarissen verlaagt, nieuwe belas tingen invoert en de bestaande verhoogt, bezuinigingen toepast en de controle van dc Regeering en het provinciaal bestuur aanvaardt. De gewone audiëntie van deni minis ter van Oorlog zal op Maandag 4 Juli niet plaats hebben. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 3 JULI. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, èn nam., halfzeven, ds. Pott. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur en nam., nam., halfzeven, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm., 10 uur, en nam., halfzeven, preeklezen. DE KAAG. 1 Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. Van Baaien. KOUDEKERK. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., '10 uur, (Bed, H. D.) en nam., halfzeven, Vis. Israël Geref. Kerk: Voorm., 10 en nam., Tl uur, ds. Haspers. NOORDWIJK-BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. Van Haaften. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, (Bed. H. D.), ds. P. Hofstede. OEGSTGEEST. Ned.-Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm., 10 uur, ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Irene: Nam., 5 uur, ds. G. Hennemann. OUDEWETERING. Remonstr. Gem.: Voorm., half elf, dr. Sax. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, (Bed. H. D., Voorb. H. A.), en nam., halfzeven, ds. Hermanides. VOORHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm,, 10 uur (Voorb. II. A.), ds. F. G. H. Nicolaï, WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, (Bed. H. D.), en nam., halfzeven, ds. H. A. da Geus. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur (Voorb. H. A.), en nam., 6 uur, ds. W. Veder. Chr. Alg. Gem.: Voorm., 10 uur, en nam., halfzeven, ds. H. J. Grisnigt. WARMOND. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. G. HennemaDn, van Oegstgeest; nam., 6 uur, dr. Locher, van Leiden. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. J. II. Mulder. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar 's-Gravenzande: G, Elzenga, te Rinsumageest. Bedankt: Voor Cadzand: A. L. Boeser, te Ilpendam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rotterdam (binnen Hersteld Verband): J. J. Buskcs, te Amsterdam-Zuid, Wanneer zij geweien hadden, welk dorp daar in de verte lag, zouden zij, hoe ver moeid zij ook waren, zeker een grooten om weg hebben gemaakt om het te vermijden. Want S. had een slechten naam in ds streek, daar het was bewoond door "de nako melingen van bandieten, welke in vroegere eeuwen het doortrekken* van de steppen on eindig veel gevaarlijker hadden doen ziju dan een zeereis. Het beste wat er nu van kon gezegd worden was, dat het een dieven- nest was. Door de dikke modder sleepten de jonge lieden zich voort naar de plaats welke hun in hun onwetendheid ten minste rust be loofde. De nacht was weer stikdonker, zon der maan of slerren, hoewel de regen, die den ganschen dag op hen neer was gedaald, gelukkig (hans had opgehouden. Nauwelijks hadden zij de eerste Hut Be reikt, of het bleek hun, dat ook hier huil komst was verwacht. Hel scheen alsof een talrijke schare als uit den bodem oprees. Bij het onzekere lichtschijnsel zagen zij woesler gezichten en boozer oogen dan zij dien dag nog hadden onlmoet. Haast zon der het zelf te willen, zagen zij zich door de opdringende menigte naar de hoofdslraat ge drongen en vandaar naar de open ruimte voor de kerk, van welker houten klokke- toren plotseling een luid gelui weerklonk. De klank dier klokken was voor hun ooren als een bedreiging, maar nog ernstiger was de bedreiging, die voor hen lag in de door hen opgevangen woorden: „Dat zal de Kozakken hun paarden de sporen doen gevent" „Zij kunnen in ieder geval niet ver weg zijnl" (Word! vervolgdj.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5