ONRECHTMATIG BEZIT No. 20640 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Juni Tweede Blad Anno 1927 UIT DE RAADZAAL. FEUILLETON. BINNENLAND. IETS OVER CHOCOLADE Nederlagen voor B. en W. Het college van B. en W. is den laatst en ttjd niet gelukkig. Nederlaag volgt op ted6rlaag. Zoo werd Maandag het hoofd nummer verloren, terwijl ook nog bjj twee der bijnummers de tegenstander overwon en daarnevens nog een formeel standje in ontvangst moest worden genomen. Dit laatste was naar aanleiding van het niet hooren van den raad bij het instellen van een rechterlijke vervolging, hetgeen toch had dienen te geschieden. Desnoods nadat het proces reeds was ingeluid, wan neer de omstandigheden daartoe hadden gedwongen, hetgeen inderdaad het geval kan zijn. De verontwaardiging, die uit den raad van diverse zijden tot uiting kwam, gold dan ook niet het feit, dat de raad niet de beslissende stem had kunnen spreken, doch wel het feit, dat de raad in 't ge heel niet op de hoogte was gebracht in een aangelegenheid, die volledig ter com petentie van dit lichaam is. Des voorzitter'3 positie was allesbehalve aangenaam, waar het toch een kwestie betrof van voor zjjn tgd. De nederlagen bjj de twee bijpunten be troffen het aannemen der motie-Sytsma bij de 3 October-markt, en van het ameiide- ment-Deumer bij het nieuwe sportterrein aan den Hooge-Rijndijk. Dat B .en W. een einde wilden maken aan den werkelijk onhoudbaren toestand, die ontstaan was door het staan der markt kramen op 3 October aan den Rynsburger- singel, waardoor het verkeer zeer ernstig in gevaar was gebracht, zal niemand anders kunnen doen dan toejuichen. Daarin moest wijziging komen ten bate van het algemeen belang, ook ai kwamen de direct betrok kenen in ietwat slechtere positie. En dit is het geval, want het nieuwe terrein, hun toegewezen, is ongetwijfeld minder lucratief, vooral voor zoover het de Nieuwe Beesten markt en le Binnenvestgracht betreft, al is door attracties toe te laten op Lammer markt en omgeving, wellicht iets te be reiken, gelyk uit den raad aan de hand werd gedaan. Een standplaats op het Schuttersveld te geven, gelijk de heer Sytsma aanvankelijk wilde hij nam een desbetreffend voorstel terug toen het kansloos bleek had prac- tische bezwaren van diversen aard. Wat de verplaatsing der markt aanbelangt, wonnen B. en W. onbedreigd. Inzake den voorgestelden te heffen marktprijs verloren zij aan den heer Sytsma, die voor de marktkooplieden altijd op de bres staat. Een verhooging van f 0.15 tot f 1, zooals B. en W. voorstonden, was een groote sprong al op zich zelf en dan zoo'n verhooging voor een slechtere plaats'fc Was te De- grijpen, dat een tusschenvoorstel van den „beschermheer" van f0.50 aanhang vond en werd aanvaard met 1715 stemmen. De nederlaag van B. en W. bij höt sportterrein, bovengenoemd, was meer van formeelen aard. Uit den raad werd n.l. het recht gevraagd voor ieder raadslid om steeds toegang te hebben, terwijl B. en W. het voldoende oordeelden, wanneer de C. v. F., toch uit en door den raad gekozen, dat alleen bezat. B. en W. verloren met 13 18 stemmen en de raad schiep een precedent, dat consequenties zal moeten hebben in andere gevallen. Of het verstandig is, be twijfelen we zeer. De heer Eerdmans wees o.i. bij deze aangelegenheid op een zeer voornaam iets: voetbal wordt geweerd, dus juist de sport, die (en dit speciaal in de wintermaanden, 's zomers is deze sport uit den booze) hel meest populair is. Wij oordeelen dat niet- verstandig. De groote voetbalvereni gingen hebben terreinen, <iure terreinen, 't is waar, maar hoevelen zijn er niet, die wel gereglementeerd voetbalspel zouden wii- len beoefenen, mits zij daartoe gelegenheid hadden? Een gelegenheid, die ook op bet voorterrein ontbreekt. Ook dat het veld daardoor zoo zou lijden, dat het voor andera sporten niet bruikbaar wordt, meenen we te mogen ontkennen. Hoogstens wordt het onderhoud iets hooger. Wij hopen, dat over een jaar zal worden rekening gehouden met „king" voetbal naast de andere takken van sport, die wel worden, getolereerd. Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. Eersle deel. 1861—1863. 4) Dezelfde geeslverlamming, welke gedoogd had, dat de brug weet geslagen werd, had nog steeds de autoriteiten bevangen. Voor een dergelijk geval hadden zij geen in structies gekregen. De bevolking verblijdde zich over deze overwinning, en dat wa9 maar goed ook, want niet vele overwinningen volgden daar op. HOOFDSTUK II. „De verloren schapen." Het was een donkere, regenachtige nacht in de maand Mei van het tweede jaar, ver- loopen sedert dien Augustusdag, waarop de twee Drocessies elkander nan de oevers van de Niemen ontmoetten. De een en twintig maanden, welke elkander sedert waren op gevolgd. staan in de jaarboeken van het al- lijd woelige Polen aangeteekend als tot de woeligste te behooren. De revolutie waar van de betooging te Kowno een voorbode was geweest, was wel herhaaldelijk onder drukt onder den ijzeren hiel van den Rus, maar was ten slotte toch weer uitgpbrokpn In de groote meerderheid van de provin cies. die weleer deel hadden uitgemaakt van het koninkrijk Polen, was het vuur der revo lutie hoog opgelaaid. Tot slot het hoofdnummer: de vraag van al of niet een gemeentelijke huurverorde- ning, die aan de orde komen moest, nu de rijksregeering den tijd gekomen achtte, om op het terrein van het woonvraagstuk de crisiswetten met 18 Juli a.s. op te heffen. Op den voorgrond dient gesteld: het wa ren crisiswetten, die dus eens verdwijnen moesten. Maar iets anders was, of het oogenblik nog niet wat te vroeg werd ge nomen en of desnoods niet in ethppes had kunnen worden gewerkt, waarop de plaat selijke overheid naar de plaatselijke behoef ten invloed had kunnen oefenen. Maar ge dane zaken nemen geen keer. De regeering heeft de huurwetten opgeheven en nu is het vraagstuk, daaraan verbonden, een kwestie geworden van plaatselijk inzicht. Overal wordt immers een gemeentelijke verorde ning onder de oogen gezien. Hier wordt ge zegd ja, daar neen. Zuiver geredeneerd naar de plaatselijke omstandigheden, de plaatse lijke behoefte. Alleen uit dat standpunt mocht de kwestie o.i. ook slechts worden bekeken, niet'meer uit algemeen oogpunt. Van onwettigheid is direct geen sprake. Zelfs wil het ons voorkomen, dat de minis ter zulke verordeningen niet zal verbieden, want waarom heeft hij anders zijn waar schuwende stem niet reeds lang doen hoo ren. gelet op de algemeenheid van het nader behandelen van deze mogelijkheid in de gemeenteraden? Naast de belasting vormt de huurkwestie wel het belangrijkste terrein van zorg voor de gezinnen. Vandaar dan ook, dat deze zoo in de algemcene belangstelling staat en o.i. terecht, gelet op hetgeen daarvan afhangt, sociaal, moreel, etc. De groote vraag, waarom als spil alles draaide, was deze: bestaat er in Leiden nog woningnood? Neen, zeggen B. en W. en dit neen geldt over de heele linie. Ja, zeggen vele anderen; niet in absolulen zin, maar speciaal voor de huizen met lagere huren. B. en W. gaven cijfers, de anderen tastten die aan. Wij voor ons zien dit verschil zoo, dat ieder naar overtuiging doet aan het „grouper les chiffres". Practisch hebben zij evenwel maar weinig beteekenis. De prac- tijk hoe h^t staat met de gelegenheid een huis te krijgen, enz., enz. kan alleen afdoende antwoord geven en wanneer men goed rondziet en zijn oogen den kost geelt, dan verbaast het ons niet, dat de tegen standers van B. en W. in het gelijk zijn ge steld en de hoofdvraag bevestigend is be antwoord. Waaruit als vanzelf voortvloeide, dat aan B. en W. is opgedragen een verordening te ontwerpen. En het doet ons genoegen, dat daarbij hel ruimste standpunt, belichaamd in de motie-IIeemskerk, is aanvaard, niet de motie-v. Stralen c.s., die slechts ging lot huizén van f 6 (blijkbaar was de motie daarom beperkend, daar gevreesd werd, an ders niets te bereiken, daar alle ondertee kenaars slemden voor de motie-Heemskerk') Eenmaal de tijd nog niet gekomen achtend, de crisis-huurwet te doen vervallen, is het meest billijke, alle inwoners te beschermen, niet een categorie. De verhuurders behoeven daarin niet direct te zien een afkeurend oordeel. Het is alleen een waken tegen excessen in een der belangrijkste levensvraagstukken. Bedoeld is heelcmaal niet, dat a priori elke huur- verhooging is veroordeeld. Wat kan ieder goedwillend verhuurder er tegen hebben? Al de andere vraagstukken, die te berde zijn gebracht, behoeven niet nader le wor den bekeken, als zijnde van minder belang en o.i. alleen dienende wanneer straks tezijnertijd en daartoe moet het komen gepraat zal moeten worden of de verorde ning al dan niet moet worden ingetrokken. Met den voorzitter zijn we hel eens, dat de gemeentelijke verordening minder effect zal sorteer>.n, nu er geen huuropzeggings- wet aan verbonden kan worden. Doch dit wil nog geenszins zeggen: geen effect. Pre ventief alleen is er reeds veel goeds van te verwachten bij kwaadwillenden en bij de- Spnen, die als van zelf, in de gelegenheid gebracht, zouden bezwijken volgens het „mij is niets menschelijks vreemd". Bij deze kwestie waren de neuzen geteld. «- Op een binnenplaats van een der voor sleden van Kief waren een twintig personen ijverig in de weer om een aantal voorwer pen, niet gemakkelijk te onderscheiden in de natte duisternis, te laden in een paar wa gens die half met'stroo waren gevuld. Als een der gezichten in den lichtkring van een -Ywak schijnende lantaren kwam, bleek het baardeloos te zijn. Er was geen enkele behoorlijke snorbaard tusschen hen. Er werd druk gefluisterd en soms deed zich een begin van een opgewon den lachje hooren, dat evenwel weer gauw werd onderdrukt. Een troepje schooljongens in de weer voor een nachtelijk uitstapje, al dus kon de indruk zijn, welke een argelooze toeschouwer er van zou kunnen krijgen. Spoedig hadden allen plaats genomen in de karren, met uitzondering van twee, die als ervaren ruiters een paar stevige maar kleine paarden hadden bestegen. Toen de wagens met een dof gerommel door de overdekte poort de straat inreden, werden er haastig een aantal kruisen ge slagen, zooals de Slavische volken veelal maken bij het begin van een onderneming. De straal was lang en bochtig, nagenoeg verlaten. Alleen werd een enkele politie agent gezien, en eenmaal ontmoette het troepje een compagne Kozakken, welke door de slapende stad patrouilleerde. De aanvoer der keek aandachtig naar het troepje, doch ontmoette enkel de onschuldige blikken uit een paar oogen, welke hij instinctmatig schatte op ongeveer vijftien jaar. en reed onverschillig verder. Het was zijn werk niet om kinderen aan le houden De melkmuilen konden ongehinderd verder trekken Voorbij de laatste huizen stielen zij weer op Kozakken, maar ook hier konden de wa gens en de ruiters ongehinderd en zonder AMSTERDAM—BATAVIA v.v. DOOR DE LUCHT. Thans te Sengora aangekomen. De reis van de IJ.N.A.D.P. gaat nog steeds voorspoedig. Gisteren hebben Gey- sendorffer en Scholte op vlotte wijze het traject BangkokSengora. 865 K. M., afge legd. Volgens een bij de K. L. M. ontvangen telegram uit Sengora landden zij daar om halféén en werden er door de Siameesche autoriteiten met groote hartelijkheid en hulpvaardigheid ontvangen. Heel Sengora was uilgeloopen om de landing van de If.N.A.D.P. bij te wonen. Sengora ligt, naar men weet, in het Ko ninkrijk Siam op het schiereiland Malakka. Van Sengora vertrekken de vliegers he den naar Singapore (750 K.M.). om vandaar hopenlijk morgen na^r Balavia te vliegen (1200 K.M.). DE SAMENSTELLING VAN GEDEPUTEERDE STATEN. Een voorstel der S. D. A. P. Op uitnoodiging van den voorzitter der S D. Statenclub in Zuid-Holland, zijn, zegt de „Ned.". de voorzitters der fracties samen gekomen, in welke samenkomst de S.-D.- fractie voorstelde de zes zetels der Gedepu teerden gelijkelijk te verdeelen over rechts en links, in dien zin. dat zouden worden aangewezen 2 S.-D., 1 V.-B., 1 R.-K., 1 A.-R. en 1 C.-H. De zetel verdeel ing is thans 2 R.-K., 2 A.-R.. (waarvan de zetel van den heer De Wilde vacant komt), 1 C.-H. en 1 S -D. De rechtsche groep heeft medegedeeld, niet onder alle omstandigheden te zullen eischen, dat in de vacature-De Wilde opnieuw door een A.-R. wordt voorzien en moet bereid zijn dien zetel voor den Vrij heidsbond beschikbaar te stellen. WIJZIGING VAN DE RADENWET. Ingediend is. een wetsontwerp tot wijzi ging der Radenwet. Het strekt om in af wijking van art. 8 der Radenwet de aan wijzing van de leden en de plaatsvervan gende leden van de Raden van Arbeid (de tegenwoordige functionarissen moeten 1 November 1928 aftreden) wederom door den Min. v. Arbeid te doen geschieden. De oorspronkelijke aanwijzing geschiedde in 1919 uit een lijst van personen, door de werkgevers- en arbeidersverenigingen van verschillende richting aanbevolen; daarbij werd zooveel mogelijk naar evenredige ver tegenwoordiging gestreefd. Sindsdien zal de verdeel ing der werkgevers en arbeiders over dp onderscheidene organisaties wellicht wij ziging hebben ondergaan; bovendien ve/- dient het aanbeveling om de betrokken or ganisaties in de gelegenheid te stellen zich opnieuw uit le spreken over de personen, die zij bij voorkeur als hun vertrouwens mannen in de Raden van Arbeid willen zien aangewezen. Ook ten deze bevat het wetsvoorstel de gewenschte voorziening. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Gecombineerde betrekkingen aan H. B. S. en kweekschool. Door den heer Suring zijn aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: I. Is het den Minister bekend, dat een aantal leeraren met gecombineerde betrek kingen aan H. B. S. en kweekschool voor onderwijzers over dit en het vorige kalen derjaar dikwijls aanzienlijk minder salaris hebben ontvangen dan hun volgens het vigéerende Bezoldigingsbesluit als gegaran deerd salaris toekomt? II Zoo ja, kan de Minister dan mede- deelen, waaraan dit moet worden toege schreven? III fs de Minister bereid, zoodanige maatregelen te treffen, dat den betrokken leeraren de uitkeering van het hun gega randeerde salaris en van de over 1926 en 1927 te weinig ontvangen bedragen spoedig wordt verzekerd? aangeroepen te worden, passeeren. De rus tige, openlijke wijze waarop de troep te werk ging sloot elke gedachte aan een staats gevaarlijk optreden uit. Een dergelijke gren- zenlooze onbeschaamdheid als waarmee hier te werk werd gegaan viel builen het begrip van zelfs den meest achterdochtigen ambtenaar. En hij kon bovendien niet ver moeden, wat daar onder het stroo verbor gen lag. Eindelijk was dan het open veld bereikt. Onder den door dikke regenwolken bedekten hemel strekte zich een onafzienbare vlakte uit. op dit oogenblik meer te vermoeden dan te zien. De woningen lagen achter hen en de steppe strekle zich voor hen uit. Een zucht van verademing ontsnapte hoorbaar aan aller borst. Het eerste gevaar was over wonnen en reeds hoopten die onbezonnen knapen op de overwinning. Maar intusschen was, vergeleken met de taak, welke zij op zich hadden genomen, dat verschalken van de Kozakken patrouilles een goedgeslaagde grap en niels meer. En toch wist ieder van die twintig onrijpe knapen zeer goed. wat zij op zich hadden genomen: zij moesten trachten de boerenbevolking te winnen voor de nationale zaak van Polen. Hoewel hun voorvaderen onderdanen waren geweest van hel verdeelde Poolsche koninkrijk, waren deze. naar zij hoopten, toekomstige mede standers. toch niet van Poclschen bloede, anders zou het niet noodig geweest zijn ze voor de zaak te winnen maar volbloed Russen waren zij toch ook niet Het was mei tegen te sprekpn .dal de Rulheensche boeren onder de Poolsche heerschappij ge bukt waren gegaan, maar het was de vraag, of zij nog meer onderdrukt werden als lijf eigenen van het Russische keizerrijk. In ieder geval hadden deze knapen op zich ge- DE ZAAK-WENNIGER. Minister Beelaerts heeft aan de Tweede Kamer een brief gezonden betreffende het adres van W. H. Wenniger te Den Haag, gewezen waarnemend kanselier aan ons ge zantschap te Tokio, houdende verzoek een hernieuwd onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen, welke tot zijn ontslag hebben geleid, uitbetaling van hem toeko mende gelden en vergoeding van gemaakte reiskosten De minister meent, dat het. nu de heer Wenniger den Staat heeft gedagvaard en de aanhangige procedure dus doorkruist zal worden door een tweede openbare be- handeürg, in bet belang der zaak en over eenkomstig de bedoeling der Kamer is. zoolang het geding aanhangig is, niet over te gaan tot het geven van natiore inlich tingen. VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN. Naar uit het jaarverslag van de Vereeni- ging van Nederlandsehe Gemeenten blijkt, bedroeg het aantal leden op 31 December j l. 741 gemeenten met 6.604.781 inwoners, d. i. 89.1 pCt. van het totaal aantal inwo ners van Nederland op 31 December 1925. Onder deze 741 gemeenten bevinden zich 14 boven 50.000 inwoners. De Vereeniging heeft ten behoeve van haar leden ingesteld een „Advies- en Orga nisatie-bureau voor Gemeente-bedrijven". Dit zal zich aanvankelijk in het bijzonder bezig houden op het gebied der gasvoorzie- ning. Als directeur van dit bureau zal op treden de lieer E. Bruinwold Riedel te 's-Gravenhage. HET INSTITUUT VAN FABRIEKSARTS. In verband met het onlangs verschenen rapport van de commissie-Nolens in zake de werking vans het instituut van den fa- brieksarls. is. naar de „Tel." van wel inge lichte zijde verneemt, eerlang de indiening van een wetsontwerp tegemoet te zien lot regeling van dit instituut. Het desbetreffende wetsontwerp verkeert reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding. VERPLICHTINGEN VAN GEPENSIONEERDEN. De Pensioenraad verzoekt het volgende mede le deelen: Gepensioneerden, die in het genot zijn van een na 1 Juli 1922 toegekend wacht geldpensioen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, zijn verplicht, aan den minister van Financiën opgave te doen van alle inkomsten uit arbeid of bedrijf, door hen na hun ontslag ter hand genomen Voorts zijn allen, die na 1 Juli 1922 ge pensioneerd zijn, en die in eenige betrek king in overheidsdienst zijn herplaatst, voor zooveel zij den leeftijd van 65 jaren nog niet hebben bereikt, verplicht hiervan kennis le geven. Nadrukkelijk wordt door den Pensioen raad op hel nakomen van deze verplichtin gen gewezen. Worden de vereischte opgaven ni$t verstrekt en blijkt dit later, dan kun nen de gepensioneerden hiervan groote moeilijkheden ondervinden, omdat de Pen sioenraad in de daartoe leidende gevallen de betaling van het pensioen zou moeten slaken. Reeds meermalen was de raad ge noodzaakt dezen maatregel toe le passen. DE LEUVENSCHE UNIVERSITEITS- FEESTEN. Ter gelegenheid van de feesten der Leu- vensche Universiteit zijn o m. tot doctor honoris causa benoemd: voor de natuur wetenschappen de profs. Zeeman (Amster dam). Keesom (Leiden) en De Vries (Utr voor de rechten mgr. Nolens; voor de wijs begeerte en letteren pater Van Ginneken (Nijmegen) en Van Vollenhoven, oud-gezant van Nederland te Brussel; en voor de ge neeskunde prof. Zwaardemaccker (Utrecht). DE STUDENTENFEESTEN TE AMSTERDAM. In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft gisteravond de Amsterdamsche stu- denlen-tooneelvereeniging het lustrumspsl De Zevenmijlslaarzen van J. A. Bletz, mu- nomen hun dat duidelijk te maken. Tot nog toe waren de bewoners van de Oekrajini- sche steppen lijdzame toeschouwers geweest, en de Rulhenen hadden volstrekt geen nei ging geloond om de Poolsche kaslantjes uit het vuur te halen. Dit vond enkel zijn oor zaak in de omstandigheid, dat hun de zaak riet duidelijk was gemaakt en daarom moest dit zonder verder uitstel geschieden. Hc-t „Gulden Nieuws" der bevrijding van het Russische juk moest aan dé steppe gebracht worden. Op een vriendelijke ontvangst viel amper te hopen, daar de politie en agenten der re geering zich hadden ingespannen om den geest der boeren te wapenen tegen het gif van Polen en aristocraten, en deze jonge lieden waren beide. Al mochten zij er door eenig wonder in slagen te ontsnappen aan de militairen, die de vlakte afpatrouilleer- den waarheen trouwens te vluchten, waar geen stukje bosch was te bekennen om zich in te verbergen, of een heuvel waar achter zich le verschuilen dan bestond er toch alle kans. dat zij door vijandige boeren werden aangevallen. Vaag hadden enkelen der scherpzinnigsten onder hen begrip ge kregen van dolzinnigheid van hun onder neming en vandaar de spotnaam „De verlo ren schapen", welken zij zich zc-lven had den gegeven. Maar toch waren de twintig jonge harten vervuld met een hoop. welke niet te blusschen was. Met drie geweren en vijftien revolvers gewapend, met een vlag waarop de Poolsche adelaar prijkte, zorg vuldig onder hel stroo verborgen, en met on geveer pen dozijn exemplaren van het ..Gul den Nieuws" om le verspreiden, konden zij zich best voorslellen. dal het hun zou go- lukken het land tot opstand le brengen. Even voorbij de stad werd halt gehouden RECLAME. VERBETERDE BEREIDINGSWIJZE. Het is van algemeene bekendheid, dat de Zwitsersche Chocolade-Industrie jarenlang over de geheele wereld beroemd is geweest wegens de ongeëvenaarde kwaliteit der door haar geproduceerde chocolade. Dezen roem had zij te danken aan een zeer speciale wijze van fabricatie, welke jarenlang uit sluitend in Zwitserland werd toegepast. Meer en meer hebben ook andere landen, o.a. Nederland, deze Zwitsersche fabricatie- melhode toegepast, zoodat men tegenwoor dig ook in ons land chocolade koopt, die voor de beroemde Zwitsersche merken niet onderdoet. Hiermede is evenwel de verbetering der techniek in de Chocolade-Industrie niet blijven stilstaan. In het jaar 1924 werd n.l. door een ingenieur, verbonden aan een der grootste buitenlandsche machinefabrieken, een nieuwe machine uitgevonden, waardoor de Zwitsersche bereidingswijze van choco lade nog weer aanmerkelijk verbeterd werd. Langdurige proefnemingen hadden verder nog aanmerkelijke constructie-verbeteringen tengevolge, zoodat eindelijk in het jaar 1926 de eerste werkelijk volmaakte machine werd afgeleverd. Het mag zeker wel als een bewijs van de voortvarendheid onzer Nederlandsehe Chocolade-Industrie be schouwd worden, dat het eerste exemplaar van deze volmaakte machine naar Neder land geleverd werd en wel aan de N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK te Amsterdam. Zooals algemeen bekend is. werd deze fabriek begin 1925 opgericht. Het is voor namelijk te danken aan de toepassing van de meest moderne bereidingswijze, dat deze onderneming van den aanvang af zulk een buitengewoon succes heeft gehad. Van de hierbovengenoemde nieuw uilge vonden machine zijn thans meerdere exem plaren in deze fabriek in werking gesteld en hét is met deze nieuwe uilvinding, dat de Hollandsch Zwitsersche Chocoladefabriek thans in staat is eep nieuw merk chocolade- reepen in den handel te brengen, genaamd: LOCARA-CHOCOLADE welk product dus volgens een veel verbeterd systeem is bereid, terwijl de samenstellende bestanddeelen van superieure kwaliteit zijn. Wij raden den lezers van dit artikel ten sterkste aan met bedoelden LOCARA-REEP die voor den prijs van 10 cents per stuk alom verkrijgbaar is, kennis te maken. 5034 zikaal geïllustreerd door Rob. de Roos, ver toond. In de Koningsloge had wethouder P. M. Wibaut, plaatsvervangend burgemeester, plaats genomen naast den rector magnificus van de universiteit, prof. dr. H. Brugmans, omringd door de leden van den senaat met hun dames. De zaal was geheel gevuld met studenten en reünisten, afgevaardigden van studenlpn- korpsen van andere universiteiten en vele genoodigden. Na de voorstelling heeft de reetor van den senaat van het A. S. C.. de heer van Len- nep, auteur, componist, acteurs, regisseur en alle anderen, die hebben medegewerkt tot het buitengewone welslagen van de ver tooning, in warme bewoordingen en met kransen in de kleuren van het A. S. C. hulde gebracht; een hulde, waarbij de eerste voorzitter van het /Vmsterdamsch Studen- tenlooneelgezelschap, mr. van Schevinc- haven, zich daarna in een toespraak vol waardeering heeft aangesloten. VEREENIGING VAN OFFICIEREN VAN DE NEDERLANDSCHE LANDMACHT. fn de gisteren te Assen, onder voorzitter schap van kolonel W. A. F. G. Bolker, ge houden 13de algemeene vergadering van du Vereeniging van Officieren van de Neder landsehe Landmacht zijn het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1926 goedgekeurd, zoo ook de begrooting voor 1928. voor den eersten krijgsraad daar zij zoo haas tig op weg waren gegaan de duisternis van den nacht was ie gunstig voor hun on dernemen geweest om er geen gebruik van te maken dal er nog geen aanvoerder was gekozen. Bij deze opmerking wendden da meeste hoofden zich in de richting van de beide ruiters, die juist van hun paarden stegen. „Ik stem voor Juzio Melinski!" riep de jongste van de troep, doch niet de meest be schroomde, dezelfde wiens onschuldige blik ken de Kozakkenpatrouille hadden misleid bij zijn vrienden welbekend onder den bijnaam van „de boterham", vanwege zijn voorliefde voor dal voedsel. „En ik voor Slas Swigello. Dat is iemar'l die reeds bloed heeft gezien!" Het was vol komen waar, dal Slas Swigello bloed hn.i gezien.' zelfs hij meer dan een gelegenheid en heel wat rijkelijker vloeiend dan hij had gezien op dien gedenkwaardigen 12den Augustus. Zelfs het bloed van zijn vader. Want toen de kreet „te wapen 1" had ge klonken, zouden geen ketenen ter wereld sterk genoeg geweest zijn om de ouden graaf binnen de muren van zijn kasteel te hou den Hij was gestorven op het slagveld, op een oogenblik van gelukzaligheid, terwijl zijn ooren de overwinningskroten hoorden na een dier aanvankelijk met succes bekroonde ontmoetingen in de wouden van Litauen, waarvan de diepste schuilhoeken en de ver raderlijke moerassen vallen waren voor ieder ander dan de inboorlingen. En over zijn stervende lippen kwamen vol vervoe ring de woorden :- „Eindelijk is hel bereikt, eindelijk!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5