No. 20640 WOENSDAG 29 JUNI Anno 1927 BERICHT. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH -m DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgers postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekV. ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. g—i-J Zie voor onzen Vacantiefoto-wed- strijd ons blad van Zaterdag j.l. DE DIRECTIE. STORMRAMP-COMITE. De volgende giften zijn nog binnengeko men bij het Stormramp-Comité: Mr. M.<B. V. f5; Fam. v. d. f20; Mej. W. R. f 10; Dames C. f20; N. N. f25; H. v. d. S. fl; Mevr. wed. F. H. A. R.M. f 10; N. N. f 10; C. B. K. M. I. f 15; Too- neelvereeniging D. V. V. f35.50; mr. P. A. P. H. f 100; opbrengst concertavond foyer Populaire Jazzband f 100.30. Giften worden nog gaarne ingewacht bij 'den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro No. 57471. hadden, bezworen als zij schenen door het mysterieuse van het verschijnsel, schudden weer hun kruinen en ruischten zacht. Alles was weer als alle dagen. Alleen hadden duizenden jonge menschen voor het eerst in hun leven een zonsverduistering gezien. Met pauze's! Op de Sterrewacht. Hedenmorgen was» men op de Leidsche Sterrewacht onder leiding van den directeur prof. dr. W. de Sitter natuurlijk reeds vroeg in actie. Het vooruitzicht was eerst niet be moedigend. Even voor het begin was de lucht n.l. bewolkt en dacht men niets te zullen kunnen waarnemen, maar b'ij het begin klaarde de lucht op, zoodat men de eclips zeer goed kon waarnemen. Even voor het midden werd de lucht weder iets meer donker, doch daarna was een behoor lijke waarneming tot aan het einde moge lijk, zoodat de hooglceraar over het resul taat van.het onderzoek boven verwachting tevreden is. Zijn waarnemingen hebben omtrent de relatieve plaats van de zon en de maan haar wetenschappelijke waarde, die echter momenteel niet nader kan wor den omschreven. Deze waarnemingen moeten worden be schouwd in verband met die op andere plaatsen, waarvan men op dit oogenblik aan de Sterrewacht alhier nog geen mede- deeling ontving. menwerking, inzonderheid den voorzitter, den heer A. J. de la Court, die al die jaren daarvan deel uitmaakte. Het slotwoord was aan dr. Boersema, voorzitter van de afd. Leiden van den N. P. B. Dezen avond had hij telkens moe ten denken aan een gezegde van prof. Hey- mans in Groningen, die de 20e eeuw een groote Sint-Nicolaasavond had genoemd. Deze laatste 100 uren zullen voor u mej. S. ook een groote Sinterklaasdag schijnen. Veel is u hedenavond geboden, waaruit blijkt, dat u uw werk met uw volTe hart, met geheel uw ziel hebt verricht. Van uit het hart zijn de uitgangen van de dingen des levens. Hoewel nog maar kort voorzitter heeft hem getroffen het „levende" in deze stich ting. Met beperkte middelen en met be perkte kracht heeft u toch door uw be zieling het Wijkgebouw levend kunnen hou den. Met geloof, hoop en liefde heeft u uw taak vervuld. U geloofde in den Schep per van dit leven, in de menschenzielen, u hoopte iets van uw idealen te kunnen verwerkelijken, maar bovenal de liefde, die, volgens Paulus' de meeste is in deze wereld, maar ook hier en op dit oogenblik, gaf u kracht. Op ondubbelzinnige wijze is heden ge bleken, dat het wijkgebouw en tfe wijk bewoners van u houden. Niets gaat in dit leven boven de liefde. Met een enkelen handdruk 'dankte mej. Snellen voor deze gevoelvolle woorden, die als uit aller hart waren gesproken. Nadat alle aanwezigen van mej. Sn. pee soonlijk hadden afscheid genomen, ging men ruim elf uur naar huis. Deze avond zal voor de meesten een on verge lel ijken avond blijven. Hedenavond zal er van 79 uur in bet Wijkgebouw nog gelegenheid zijn afscheid te nemen van mej. Snellen. Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli zullen ït. het wijkgebouw nog eens dezelfde tooneel- stukjes, zangnummers en tableaux worden gegeven ten bate van het OortKnappert- fonds. FEESTELIJKE HERDENKING VAN HET 100-JARIG BESTAAN VAN HET GEREF. MINNEHUIS. Er is bijzondere belangstelling voor de herdenking van het 100-jarig bestaan van het Gereformeerd Minnehuis der Ned. Her vormde Diaconie. Vooral bewoners der Kaarsenmakersstraat deelen in de vreugde van het Huis en zijne bewoners. Hier en daar zijn vlaggen uitgestoken, er zijn bogen over de straat gespannen met vlaggetjes, wimpels en groen. Gistermiddag hielden heeren regenten re ceptie in de versierde kerkzaal waarvoor groote belangstelling was. Onder de aanwe zigen die het College van Regenten geluk- wenschen merkten we o.a. op den burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den wethouder van Fabricage den heer Splinter, den secretaris mr. dr. Van Strijen, mr. dr. J. Schokking als vertegenwoordiger van de Classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk, de Leidsche predikanten dr. Riemens, ds. Boissevain en dr. Locher en mevrouw Sliecker Grielhuizen, directrice van het Kinderhuis .Voordorp". Bij monde van den vader van heige sticht, den heer Zweris, werden namens het personeel der stichting aan Regenten twee zilveren aschbakken aangeboden en door een der verpleegden de oude heer Van der Burg, geassisteerd door nog drie anderen een kostbaar zilveren inklstel op gevlamd marmeren plaat met twee met zilver ge monteerde penhouders en een inscriptie, een en ander in etui. Aan het geschenk was een oorkonde toe gevoegd. Beide geschenken zijn bestemd voor- de Regentenkamer. De voorzitter van het College van Regen ten de heer Visser dankte in hartelijke be woordingen voor deze attenties. Men bleef nog geruimen lijd gezellig bijeen. Gisteravond had een feestelijke bijeen komst plaats in den mooien tuin van het gebouw, waarbij de Christelijke Zangver eniging „Ex Animo" en het Christelijk Muziekgezelschap „Alhalia;" hunne mede werking verleenden. Behalve de verpleegden die in de meest tevreden en prettige stemming verkeerden waren tal van genoodigden met het College van Regenten, den Kerkeraad, vertegen woordigers van besturen van andere lief dadigheidsinstellingen hier ter stede en vele predikanten met hunne dames aanwezig. Ock bemerkten wij onder de genoodigden nog den ouden heer Riphaagen die zoo lange jaren hier als godsdienstonderwijzer werkzaam was. De bijeenkomst werd met een welkomst woord van den voorzitter van Regenten, den heer Van Leeuwen geopend, die de aanwe zigen hartelijk welkom heette en dankte voor hunne aanwezigheid. Bovenal dankie hii God als de Gever van alle goede dingen. Hij ging in het kort de geschiedenis van het Huis na en constateerde met genoegen dat dank zij de verbeterde sociale toestan den het aantal verpleegden in de laatste jaren veel geringer is dan in vroegere jaren. Ook wees hij op de verbelering, .welke de verpleging gedurig onderging en prees daar bij den directeur en de directrice alsmede Thea Rasche, een bekende ÏTnmburgsche vliegster, wil Lindbergh's en Chamberlin's voorbeeld volgen en over den Oceaan vlie gen. met tusschenlandingen te New Found- land en Ierland. Of 't er van zal komen? zuster De Lange die met. liefde hun taak vervullen; prees het werk van den gods dienstonderwijzer, den heer Kok en roemde het mooie orgelspel waarmede de organist den heer Boom den zang der oudjes bege leidde. Met den wensch dat deze avond zou slagen besloot spreker om daarna voor te gaan in gebed. Nadat het zangkoor en de muziek zich had laten hooren gaf de heer Barnard, secretaris van het College van Regenten een belangwekkend overzicht van de ge schiedenis van het Huis en den geest doch eenigszins uitvoeriger dan wij deze voor eenige dagen gaven. De feestrede werd gehouden door dr. Riemens. Vooraf zongen op diens verzoek al de aanwezigen Gezang 2: 1. Dr. Riemens hield een passende en zeer treffende rede naar aanleiding van een woord uit de Profeliën van Zacharia, zooals onze lezers dit kunnen-vinden in hoofdstuk 8 van dit Boek in de verzen 46. Na een gclukwensch speciaal tot de ver pleegden en Regenten met dit heugelijk feit, schetste hij in verband met zijn tekstwoord de beteekenis van den ouderdom en hel leven van den menseh. In het boek getiteld: „De Staat zonder kinderen" wordt ons het droevig beeld voorgesteld van het leven zonder de jeugd, maar hoe zou de wereld er uit zien als er geen ouden van dagen waren met hun meerdere levenservaring hun rustige stem ming die vooral in onze dagen van span ning en overspanning zoo treft. Dit welsprekend woord werd met groote aandacht gevolgd. Na afloop van deze schoone rede zongen alle aanwezigen Ge zang 180: 4 waarna de muziek en daarna het zangkoor zich nog eens lieten hooren. Dat de oudjes werden getracteerd, behoe ven we nauwelijks te zeggen. Te ruim tien uur werd de welgeslaagde avond door dr. Riemens met een dankwoord gesloten. Hedenmiddag worden de verpleegden op een extra feestmaaltijd getracteerd en hedenavond geeft het Politiemuziekkorps een uitvoering in den tuin van het ge sticht. 53ste JAARFEESTVIERING „NUT EN VERMAAK". Het is bij „Nut en Vermaak" altyd eenigszins moeilijk te bepalen, waar het seizoen nu eigenlijk begint en eindigt, want het bestuur dier vereeniging ontplooit steeds een dergelijke activiteit in het or- ganiseeren van festiviteiten, dat van een begin en een eind nauwelijks sprake kan zijn. Evenwel de gezellige avond, welke het bestuur den leden gisteravond in de groote stadszaal aanbood, maakt als het ware een onderdeel uit van het jaarlijksche programma, zoo goed als het bal-masqué daartoe behoort, n.l. de gebruikelijke jaar- feestviering. Onnoodig te zeggen, dat de zaal wederom geheel gevuld was met leden en donateurs en evenzeer lijkt het ons overbodig te mel den, dat het bestuur wederom voor een uitgebreid en veelzijdig programma had zorg geuragen, dat in een prettig, vlot tempo werd afgewerkt. We zullen voor ditmaal niet in uitvoerige beschouwingen treden, maar meenen nochtans niet te mogen nalaten alle medewerkers even de revue te laten passeeren. Daar was allereerst de conférencier, de heer J. C. B. van Seven ter, die, nadat de voorzitter, de heer C. Versney, een kort welkomstwoord had gesproken, er aldra de gewenschte goede stemming in wist te brengen door eenige aardige moppen te debiteeren. Mevr. Susan, de welbekende commère uit do revue „Wat hindert dat?" droeg daarna op zeer verdienstelijke wijze eenige liede ren voor om later op den avond met niet minder succes bljjk te geven van haaj; BINNENLAND. Het Fokker vliegtuig heden te Singapore aangekomen. (Laatste Berichten, le blad). Besprekingen inzake de samenstelling van het college van Ged. Staten van Znid- Holland (Binnenland, 2e blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Radenwet (Binnenland, 2a blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg bij Nijkerk (Gemengd, 2e blad). De kwestie van den melkprijs (Land- ea Tuinbouw, 2e blad). Onze landgenoot Timmer geslagen in den lawntenniswedstrijd tegen Borotra. (Sport, 2e blad). De zonsverduistering hier en in 't buiten land (Stadsn. en Tel., le blad). BUITENLAND. Vliegtochten naar Honolulu en naar Parijs begonnen vanuit Amerika (Buitenl. en Tel., le blad). Nieuwe Engelsche voorstellen ter mari tieme conferentie (Buitenl., le blad). De interpellatie over Daudefs ontvluch* ting uitgesteld. (Buitenl., le blad). De universiteitsfeesten te Leuven (Bui tenl., le blad). talenten als solo-danseres; vooral haar creatie in den eersten dans dient geroemd. Haar partners in de revue, de heeren Heeman en Arends, ontlokten met hun gees tige liedjes aan het publiek een stormachtig applaus, hetgeen in niet mindere mate het geval was bij de onder leiding van den heer Nievaart door leden van de dames- gymnastiekvereeniging „Concordia" keurig uitgevoerde dansen en oefeningen in net trem plin-paardspringen. Men ziet dus: een programma, dat „elck wat^ wils" bood en dat mede, dank zij de sneile afwerking, de aanwezigen tot het laatste toe kostelijk amuseerde. De woorden van dank, door voorzitter Versney in „petit comité" tot alle mede werkenden gesproken, waren welverdiend. Tijdens het bal, dat den avond besloot, steeg de stemming zoo mogelijk nog; te klokke twaalf zette de muziek plechtig het „Uren, dagen, maanden, jaren',, enz. in, waarna de voorzitter in welgekozen bewoor dingen den leden in het nieuwe vereenigings- jaar alles goeds toewenschte. Het was als steeds een gezellige avond. OPRICHTING VAN DE LEIDSCHE POLITIE-SPORTVEREENIGING. Dezer dageD is alhier besloten tot do oprichting van een Sportvereeniging be staande uit leden van de Leidsche politie- De vereeniging zal worden genoemd: Leidsche Pohtie-Sportvereenjging, en zal de beoefening van de gymnastiek in al- gemeenen zin onder de leden bevorderen. In de eerste plaate stelt men zich voor de bevordering van de zwemsport, boksen en schieten te propageeren onder de po- ktiemanneii. Tot de oprichting van deze vereenigingj x'aarvoor zich reeds terstond 87 leden van het kader en van de manschap hebben opgegeven, heeft den doorslag gegeven de aansporing van den burgemeester in zijn vede bij de opening van het nieuwe poli tiebureau, waarbij mr. Van de Sande Backhuyzcn doelende op de lichamelijk© ontwikkeling van den politieman o.a. zeide: „Het optreden van een agent moet zelf bewust en moedig zijn. Zelfbewust door dat ge tot het alleruiterste gaat om het gebruik van geweld te vermijden; moedig doordat ge niet dan in den hoogsten nood de hulp van collega's inroept. Dat inder daad mag en moet voor u eeD reden zijn om trotsch te zijn, dat ge ln een moeilijk geval, noch uw wapens gebruikte, noch uw fluitje deed hooren. Leer uw gummi stok, uw sabel goed hanteeren, eiscb ge rust, dat u gelegenheid geboden worde te schermen, revolver te schieten, te boksen, stel er een eer in om op concoursen daar in de eersten te zijn, maar leer voorai, dat ge u ook nog kunt doen gehoorzamen zonder de wapenen te gebruiken en dat daarin een zekerder basis voor uw gezag berust." Dat wilde men zich blijkbaar door den burgermeeste' eren tweemaal laten zeggen, en zoo be-.loot men tot de oprichting der L. P. S. V, DE ZONSVERDUISTERING. Wat het leekenoog waarnam. Een lid van onze redactie is hedenmorgen eveneens vroeg uit de veeren gekropen om de zonsverduistering in haar verschillende fases te volgen. In de volgende regels zijn zijn waarnemingen, de waarnemingen van een leek, vervat. Toen wij om halfzes de zon opzochten zagen wij haar helder stralend aan den hemel staan. Haar stralen deden mild aan en gaven het landschap de bekoring van een heerlijken zomermorgen. De lucht was bewolkt, doch vertoonde zooveel blauwe plekken en strepen dat er een zeldzaam verschijnsel in den laalsten lijd geen kans op regen scheen te zijn. De tijd verliep en het werd vijf uur veer tig. Nog steeds troonde de zon in volle glorie aan het firmament. Nog één minuut en nog één en nog één...., nog zestig seconden. Vijf uur vier en veertig! Nu zou de myste rieuse verduistering beginnen. De zon zou rechts een deuk vertoonen.de maan zou haar dan beginnen aan te vreten. En inderdaad, het verschijnsel openbaarde zich, de deuk werd zichtbaar en steeds grooter, het werd langzaam, heel langzaam een beetje donker. Nog steeds werd de deuk in de zon grooter, tot op een gegeven oogen blik zij achter de wolken schuil ging. Het was toen al 6 uur 39 minuten geweest en de grootste' fase hadden wij dus reeds gezien. Het geleek even op een filmvoorstelling met een groote pauze tusschen de bedrij ven. In de pauze was er ook iets te .doen. Want gedurende den tijd, die verliep na 6.39 tot het oogenblik, waarop de zon weer door de wolken kwam. was er ook wel iels .waar te nemen: de duisternis. Groot, althans zeer groot was die duister nis niet. Maar zij was ongewoon en had werkelijk, zooals werd voorspeld, iets spookachtigs. Boeiend was de duisternis niet en wij konden ons best begrijpen dat er heel wat menschen die om ons heen op de daken van de huizen zalen, zich tijdelijk terug trokken. Tot na de pauze. Die eindigde om circa 7 minuten voor 7. Heel langzaam kwam de zon, die toen den vorm had van een smalle sikkel, achter de .wolken vandaan. In den waren zin des woords brak zij door, want ook later nog bleef zij aanvankelijk omringd door een krans van kleine, dichte wolken. De glans, die de zon uitstraalde, was toen wel vreemd en zij was niet gloedvol en goudachtig, doch hel. licht, zilverachtig. Het deed den ken aan het licht van de maan. Langzaam werd de zon weer grooter en naarmate zij voor ons met donker glas be dekt oog grooter werd, nam ook de kracht van het licht toe. De duisternis behoorde tot het verleden. En wie tot 7.38 is blijven kijken, die heeft, tot 7.25 het proces kunnen volgen van het weder normaal worden van de zon. Dat ging tamelijk snel. en reeds om 7.16 hoorden wij een buurmeisje dat voor de eerste maal in haar jong leven een zons verduistering zag, haar moeder toeroepen, „Kijk, kijk, hij is haast heelemaal heel" Haast heelemaal heel. Dat was om 7.16 en toen de zon om 7.25 andermaal achter de wolken schuil ging was zij bijna weer normaal. Om 7 uur 40 was het weer de goede, oude zon, het hemellichaam dat ons tot bron van licht en leven is. dat trols aan den hemel prijkte, en die daar stond alsof zij ons wilde vragen waartoe al die belangstelling had gediend, toen zij zich de vrijheid veroor loofd had zich eens in ongewone gedaante te laten zien. De zonsverduistering behoorde tot hel verleden. De daken werden weer verlaten en de landerijen en de stad genooten weer het volle, onontbeerlijke zonlicbf De zon straalde weer met volle kracht. Maar ook de wind kwam weer opzetten en de boomen waarvan gedurende de ver duistering zelfs de bladen niet bewogen AFSCHEID VAN MEJ. W. SNELLEN ALS DIRECTRICE VAN HET WIJKGEBOUW „GELOOF, HOOP en LIEFDE". Gisteravond waren in het Wijkgebouw Geloof, Hoop en Liefde, van de afd. Lei den van den Ned. Prot. Bond het afdee- lingsbestuur, de Commissie voor het Wijic- gebouw en de werkers en werksters van die instelling samengekomen om afscheid te nemen van mej. W. Snellen, die 25 jaar lang haar beste krachten aan deze inrich ting heeft gegeven. Precies halfacht boden twee kleine kleu ters mej. S. in haai kamer bloemen aan, waarna ze dooi het bestuur in de eenvou dig maar smaakvol met groen en bloemen versierde stampvolle zaal werd binnenge leid. Hier werd haar door een meisjeskoor onder leiding van mej. Van Tuinen lied 119 uit de Protestantenbundel toegezongen. Daarna werd door de kinderen een foo- oeelstukje „De Zomerprinses" opgevoerd, waarna een der kleinen weer een bouquet bloemen aanbood Het meisjeskoor zong nu op zeer ver dienstelijke wijze „De Schoonste Bloem'- en „De Nacht", waarna een tooneelstukje „Zoo schoon als Zonneschijn" volgde. Nu trad de heer A. J. de la Court naar voren als president van de Commissie voor het Wijkgebouw, die in eenige gevoelvolle woorden schetste wat mej Snellen voor het Wijkgebouw was geweest, 25 jaren heeft ze haar beste krachten gegeven, liet geloof in 't goede, de hoop op den bloei en de liefde voor 't gebouw hebben haar telkens moed en sterkte gegeven om haar moeilijke taak te volbrengen. We gunnen u, zeide de voorzitter, gaarne de rust die u wil nementoch zal u in uw nieuwe woonplaats nog wel weer werk vinden, waaraan u zich geheel kunt wijden. Hierna bood spr. mej. Snellen een ver rassing aan, eeu taschje met inhoud. Op initiatief van mej. Knappert hebben enkele dames dien inhoud bijeengebracht, welke u kunt gebruiken om een reisje te maken of anderszins. Het taschje was door mej. Kn. gemaakt en met de sym bolen van Geloof, Hoop en Liefde ver sierd. (Applaus). Daarna werden mej. Snellen tal van cadeaus aangeboden, bloemen, planten, enz. van de leerlingen der verschillenoo clubs, van de leiders en leidsters, van de vrouwen van de verstelclub, alsmede van enkele ouders. In de pauze werd in de zaal aan de Oranjegracht thee geschonken. Na de pauze werden twee eenvoudige, maar treffende tableaux „De Regenboog" en „Geloqf, Hoop en Liefde" vertoond, waarin duidelijk het karakter en het werk in het Wijkgebouw werden weergegeven. Daverend applaus volgde. Daarna werden op verdienstelijke wijze nog twee tooneelstukjes .,De Witte Wieve" en „Perette en de Melkkan" gegeven. Nu kwam een bloemenhulde, als „dyna- mietbom" aangekondigd en gevreesd, maar door mej. Snellen dankbaar aanvaard. De beide vertolksters kregen een welverdiend applaus. In kleurige costumes gaven nu eenige meisjes nog enkele keurig uitge voerde volksdansen te zien, waarna tot slot het meisjeskoor lied 207 uit den Pro testantenbundel zong. In een kort, gevoelvol woord dankte mej. Snellen allen, in 't bijzonder de leid sters van den zarg en van de tooneel stukjes, als mej Van Tuinen, mej. Bekooij, De Gaav Fortman, e.a., die dezen avond tot een onvergetelijken hebben gemaakt, waaraan ze nog vaak zal terugdenken. Weemoedige gedachten bestormden haar de laatste dagen, vooral toen ze j 1. Za terdag met de meMes naar Meyendell was geweest, maar ook nu. Toch zal ze met dankbaarheid en vreugde terugzien op de jaren in en voor het Wijkgebouw doorge bracht. Ze dankte ook de Commissie van het Wijkgebouw voor de aangename sa

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1