AGENDA. TELEGRAFEN. KUNST EN LETTEREN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. Sladszaal: Atg. vergadering Genootschap li. S. G. 8 uur nam. Oegstgeest (Irene): Ledenverg. Ver. Ziekenverpleging voor alle Gezindten. 8 uur. Zaterdag. Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling werk Jubileumprijsvraag M. S. 6. 28 uur. Stadszaal (foyer): Liefdadigheidsuitvoe ring ten bate der stormramp-slachtoffers door „The Popular Jazz" en „Euterpe". Half- negen nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogevroerd: Voor etellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmidda-g van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Luxor-fheafer", Stationsweg: Bioscooip- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag (Scala)': Bouwmeesters revue „Nou nog mooier8 nur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Juni a.s. tot en met Zondag 26 Juni waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. hij gezegd, dat er geen wijziging zal wor den gebracht in de builenlandsche politiek, welker richtlijnen steeds de verdragen van Locarno en van Berlijn zullen blijven. En wanneer hieromtrent twijfel mocht worden gekoesterd dan kan spr. de verzekering geven, dat zulks ongegrond is, vèrwijzende naar de besprekingen, welke te Geneve zijn gehouden. Spr. ontkent dan ook ten stellig ste, dat de kwestie van de vorming eener coalitie tegen Rusland dan ook maar ter sprake gekomen is. Spr. heeft zelfs de over tuiging gekregen, dat alle stalen de volle vrijheid, willen blijven handhaven wat be treft hun verhouding tot Rusland, welke zij willen regelen geheel in overeenstemming met hun resp. belangen (gelach bij de com munisten). Tot een interventie in de binnenlandsche aangelegenheden van Rusland zal niet wor den overgegaan. Daarentegen zal groole weerstand worden geboden aan de propa ganda van de wereld-revolutie; en dit ge schiedt niet ingevolge een uitdrukkelijke of stilzwijgende overeenkomst (gelach) doch als logisch voortvloeisel uit de gemeenschap pelijke elementaire wet van alle stalen in zake het zelfbestuur. Spr. gat echter uiting aan zijn meening, dat Duilschland er belang hij heelt on nauwe economische relatie^ Ie staan met alle landen, zoo ook met Sovjet- Rusland. Spr. verwierp het denkbeeld, dat tegen een bepaalde staat een actie zou kun- neri worden gevoerd; alle slaten zouden 'hierdoor nadeel ondervinden. Dit standpunt wordt speciaal gedeeld door Duilschland. Spr. bracht daarna in herinnering do twee groote spanningsmomenten van de laatste tijd: de gezantenmoord te Warschau en het afbreken der betrekkingen tusschen Joego slavië en Albanië. Vrees bestond, dat uit het gebeurde te Warschau een buitengewone spanning tus schen Polen en Sovjet-Rusland zou kunnen ontslaan. Duitschland heeft toen zijn plicht beseft om hier bemiddeling te verleenen; en niet vreugde constateert spr. dat de regee ring van Sovjet-Rusland niet het plan heeft om een verscherping in den toestand te la ten intreden, indien de houding van Polen dezelfde blijft als tot dusver. Dan memoreerde spr. nog het betrekkelijk gunstige verloop van het Joego-Slavisch- Albaneesch conflict. De Volkenbondsraad (heeft beslist in den zin van de door spr. voorgestelde resolutie van de rijksregeering, wat betreft de doorvoering van de besluiten van de economische wereldconferentie. Ook de economische commissie is tegen den 12den Juli bijeengeroepen, teneinde de praclische verwezenlijking te bespreken van de besluiten aangaande de douane tarieven. Spr. drukte zijn twijfel uit, of de daarbij gevolgde methodes wel effect zullen sorteeren; wat Duitschland betreft, zullen de betrokken organisaties, de economische rijksraad en de handels-politieke commissie uit den Rijksdag zich binnenkort hebben bezig te houden met de verlaging van het Duitsche douane-niveau, (geroep van links). Sprekende over het ontwapeningspro bleem, zeide spr. lat dit niet zoo gecompli ceerd is; hoofdzaak is, dat men het vastbe raden onder oogen ziet (geroep van: ,,Zeer juist 1") Spr. vraagt zich af. hoe het moge lijk is, dat men te dezer zake nog meer van Duitschland kan verlangen: ontwapening tot naaktheid, is toch wel het uiterste, wat men kan eischen! Voor den Volkenbond is de oplossing van deze kwestie een kwestie van zijn eigen houding, ja zelfs een be- etaanskwestie (opnieuw betuigingen van instemming). Spr. zegt, uit een bespreking met den Litauschen minister-president de overtui ging te hebben gekregen, dat Litauen met zijn buren goede betrekkingen wil onder houden. Af et teleurstelling, zegt spr., is hèl bericht ontvangen, dat de wensch van de vrije stad Danzig, om de rechtstoestand betreffende de Westerplalte vastgesteld te krijgen, niet is vervuld. De stad Danzig heeft den Vol- kenbondsraad nieuwe voorstellen voorge legd betreffende andere geschilpunten met Polen. Dit was ook de oorzaak, dat Danzig en Duitschland niet hebben aangedrongen op een onmiddellijke beslissing van den Volkenbondsraad De grootste teleurstelling is wel in Duitschland gewekt door het feit, dat ook ditmaal de kwestie van de vermindering van de troepensterkte in Rijnland ni<»l tot oplossing is gebrach1 De reductie van «ieze troepen, was een der toezeggingen, waarvan de onderteekening van het Locarno-pact af hankelijk was gesteld (levendige bijval). Spr. gaf toe, andere toezeggingen zijn loyaal uitgevoerd; doch Duitschland heeft op de uitvoering van de onderhavige toezeg ging behalve een formeele, ook een politiek recht, dat van nog veel verder strekkenden invloed is. Spr. acht de vervulling dezer toe zeggingen niet alleen een aangelegenheid voor Rijnland, doch van de methode der Locarno-politiek in het algemeen; er staat dan ook te vreezen, dat indien te dezer zake het vertrouwen wordt geschokt, men ook in andere opzichten zal gaan twijfelen (leven dige bijval). Met voldoening maakt spr. gewag van het feit, dat dit inzicht in Groot-Brittannië wordt gedeeld. De kwestie van de oostelijke vestingen heeft hiermede niets uitstaande. Wanneer het Duitsche kabinet een of twee experts heeft uitgenoodigd, om deze vestingwerken te bezichtigen, dan is dat een tegemoetko ming, wijl de Duitsche reegeering niets heeft te verheimelijken en dit probleem te gering is van afmetingen, om een strijdobject te vormen tusschen de mogendheden. In verband met de tegemoet komende houding van Duitschland in deze zaak, waarbij het rechtens geen verplichtingen had, is de Duitsche openbare meening des te pijnlijker getroffen door do wijze, waarop de Fransche minister-president Poincarê ge meend heeft, de Duilsch-Fransche betrek kingen te moeten kenschetsen. Ik kan mij de moeite sparen, aldus spr., de verwijlen te weerleggen, welke aan de Duitsche re geering zijn gericht, want liet publiek is thans te goed ingelicht, dan dat het aan der gelijke beweringen geloof* zou schenken (levendige instemming). Poincaré wil in allen ernst beweren, dat 'hij een aanhanger is van de Locarno-poli tiek. Maar waarom, vraagt spr., geeft hij dan geen programmatische verklaring, zooals ook Marx heeft gegeven na de vorming van het kabinet 1 Spr. zeide voorts, dat Poincaré blijkbaar niet goed ingelicht is, wanneer hij zegt, dat Duitschland de eischen moet vervullen van de gezanten-conferentie terzake van eenige afzonderlijke ontwapeningskwesties; en wat de z.g. Vaterlandische Verbande aangaat, deze zijn ontbonden voor voor zoover zij zich bezighielden met wapenhandel in strijd met het wetsvoorschrift. De gezantenconfe rentie heeft zelf eind Januari schriftelijk meegedeeld, dat verdere ontbinding onnoo- dig is. (Geroep: .Hoort, hoortl") Van de vrijgekomen oude kazernes is reeds een groot deel voor het particulier bedrijfsleven beschikbaar gesteld. Spr. is van meening. dat na de slooping der vestingwerken in het Oosten, de toena dering der landen, althans van Duitsche zijde niets meer in den weg slaat. Spr. zegt, dat Poincaré thans bewijs kan geven van zijn goeden wil, wanneer hij zijn persoon lijken invloed wit aanwenden om inzake den eisch van troepenreducties genoegdoe ning te verschaffen. -(Levendige instem ming). Stresemann eindigde zijn Tede aldus: „Steeds spreekt men ons over de Fran sche veiligheid: Er is echter geen mensch in Duitschland, die besef heeft van zijn ver antwoordelijkheid, die zoo misdadig zou zijn, Duitschland in een oorlog te wikkelen tegen een mogendheid, hetzij in het Oosten of in het Westen. Wij willen echter einde lijk acht jaren na den oorlog het herstel van de Duitsche souvereiniteiL wij willen een vreedzaam, maar vrij volk zijn. (Bijval). Ons volk is diep teleurgesteld. Aan Frankrijk hebben wij de vraag te richten: „Waarheen voert uw weg?" Niet alleen wij, maar alle volken, die den vrede willen, wachten op antwoord. (Stormachtige bijvalsbetuigingen). Rijkskanselier Marx reikte den redenaar bij wijze van gelukwensch de hand. Kaas (centrum) legde daarop namens de regeeringspartijen een gemeenschappelijke verklaring af, waarin o.a. gezegd wordt: „Het Duitsche rijk heeft metterdaad ge toond hoezeer het dat rijk ernst is met een bemiddelende samenwerking van de vol ken. Wij keuren de houding van de regee ring en de Duitsche delegatie te Geneve goed." Voorts protesteert de verklaring met kracht tegen het uitstel van de verminde ring van de bezetting in het Rijnland en dringt zij aan op algeheele ontruiming. Zij verklaart zich teleurgesteld over den stilstand in het werk van Locarno en ver ontwaardigd over de jongste rede van Poin caré. Namens de socialisten oefende Breit- scheid kritiek uit op de besprekingen te Geneve, waarbij hij er Duitschland vooral voor waarschuwde zich niet teveel te verstrikken in geheime besprekingen met de groole mogendheden en zich zoodoende van de kleine staten te vervreemden. Breitscheid wees elke coalitie tegen Rus land van de hand en legde den nadruk op de rechtmatige aanspraken van Duitschland op een spoedige ontruiming van het Rijn land. De socialisten zullen de politiek van Locarno blijven steunen De communist Becker meende het vol ledig bankroet van de politiek van Locarno te mogen vaststellen. Hij maakte er dc re geering een verwijt van, dat zij zich tegen Rusland laat misbruiken. Heden het groole debat! FRANKRITK. Cachin naar de gevangenis. Bij de opening van de zitting der Kamer las de president een brief voor van den minister van justitie, waarin medegedeeld wordt, dat Marcel Cachin, die 10 Mei j.l. tot 6 maanden gevangenisstraf verqordceld werd en wiens hooger beroep verworpen was, verzocht werd zich binnen 10 dagen ter beschikking der justitie te stellen. Hierom werd op de communistische ban ken ironisch gelachen. Uhry diende een motie in, volgens welke de regeering geen Kamerlid mag arresteeren in den loop van de zitting. Barthou verklaarde, dat de Ka mer inderdaad krachtens de grondwet be slissen moest of de aanhouding uitgesteld moet worden tot het einde der zitting. Dc reeei.-ring liet de Kamer volkomen vrij. Cachin verklaarde, dat hij niets aan de Kamer vraagt. Onder luid gelach voegde hij er bij, dat hij met een gerust geweten de gevangenis zal ingaan. Bij de stemming heerschte er groote opgewondenheid. Bijna alle groepen van links stemden voor de motie-Uhry. De rechterzijde en het Cen trum stemden tegen, terwijl dc radicale linkerzijde, na eenige aarzeling, tegen stemde. Na lelling der stemmen bleek dc motie-Uhry verworpen met 241 stemmen legen 239. ENGELAND. De Hoogerhnis-hervorming De vakvereenigingswet aange nomen Cosgrave herkozen Een merkwaardige ontgoocheling, welke zich niet alleen tot de banken der oppositie beperkte, trad gistermiddag aan den dag, toen Churchill zeide, dat wegens het groot aantal onderwerpen, welke nog door het Lagerhuis behandeld moesten worden ge durende deze zittingen, de regcering onmo gelijk een dag kon vaststellen voor de be raadslagingen over het ontwerp, betreffende een hervorming van het Hoogerhuis. Clynes zeide daarop dat de oppositie wel een gelegenheid tot debat zal scheppen, door een motie van wantrouwen in te die nen. Churchill antwoordde, dat de maatregelen, in het Hoogerhuis voorgesteld door den lord- kanselier, overeenkomen met de opvattin- ge'n der regeering. Met de discussie in het Hoogerhuis en de aan den dag tredende pu blieke opinie over deze kwestie, zal de re geering echter haar voordeel doen. Lord Beauchamps heeft in Jïet Hoogerhuis voor de liberalen oppositie gevoerd tegen het voorstel en verklaard, dat men een referen dum behoort te houden, indien het Lager huis niet door de regeering wordt ontbonden. De socialisten van hun kant zouden niets liever zien dan dat het Hoogerhuis geheel werd afgeschaft. Het Hoogerhuis zelf heeft tenslotte de hervormingsplannen natuurlijk goedgekeurd, zoodat het ontwerp daartoe nu gereed kan worden gemaakt. Het Lagerhuis heeft in de derde lezing de vakvereerrigingswet aangenomen met 351- stemmen tegen 139. Bij het debat is het Labour-lid Marton geschorst, daar hij zeide dat de minister van justitie een politieke 9chelm en een leuge naar is. De voorzitter verzocht hem zijn beleedigende wooTden in te trekken, doch hij weigerde. Snowden verklaarde, dat indien het ont werp wet werd, de arbeiderspartij zou wei geren deze te aanvaarden. Zij zal geen wa pens invoeren uit Duitschland en vechten, doch allo constilutioneele middelen aan wenden om zich er tegen te verzetten. De Dail Eirreann 19 gisteren voor het eerst na de verkiezingen bijeengekomen zon der incidenten heeft Cosgrave herkozen als minister-president met 68 tegen 22 stem men. ROEMENIE. Bnitenl. zaken. Tilulesco. de Roemeensche gezant te Londen heeft de portefeuille 'van Builen landsche Zaken aanvaard. TURKIJE. Stamboel Vrijhave Kamerontbinding. De Kamer heeft de wet aangenomen, waarbij te Stamboel een vrijhaven wordt gesticht voor het opslaan van alle binnen- of buitenla-ndsche goederen, die moeten worden uit- of ingevoerd. De exploitatie kan geschieden door den staat, de gemeente, de Kamer van Koop handel of andere openbare lichamen in sa menwerking met het particulier bedrijf. De Nationale Vergadering wordt Zondag ontbonden. In Juni worden de algemcenc verkiezingen gehouden. ZUID-AFRIKA. De vlagwet aangenomen. De wetgevende vergadering heeft de vlagwet aangenomen met 69 stemmen tegen 46. De oppositie, aangevoerd door Sir Thomas Smartt, deed een laatsten aanval op het voorste) bij de derde lezing, doch de regeering bleef onwrikbaar tegenover alle bedreigingen en smeekbeden. De mi nister van binnenlnnd6che zaken, het debat beantwoordend zeide, dat do oppositie zich dapper geweerd heeft, doch hij hoopt dat, wanneer üo zaak door het referendum definitief besliet zal zijn, deze strijd ver geten zal zijn en dat alle partijen de be slissing des volks zullen aanvaarden en daarna samenwerken voor het welzijn van Zuid-Afrika. VEREENIGDE STATEN. Mellon op reis. Mellon zal 30 Juni naar Gibraltar ver trekken, waar hij zich inschepen zal aan boord van het jacht Venëtia voor een kruis tocht in 3e Middellandsche Zee. Hij is niet voornemens in het buitenland te conferee- ren met politieke of financieele persoonlijk heden, maar wil den ganschen zomer rust nemen en in September naar de Ver. Sla- ten terugkeeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. OM EEN JOïïGENSKOPJE. Te Förtha in Saksen had de dochter van een molenaar op aanraden van haar ver loofde heur haar af laten knippen. Dit gaf aanleiding tot een geweldige ruzie met de ouders van het meisje. De verloofde trok zich dit zoo aan, dat hij zelfmoord pleegde. Hy trachtte zich eerst een kogel door het hoofd te jagen en toen dit niet lukte, wierp hy zich voor den trein. Hij werd op slag gedood DOOR GAS GESTIKT. In een huis aan '2 Somersstraat te Ant werpen heeft zich een droevig ongeval voorgedaan. Eén der étages van het huis werd be woond door twee Poolsche meisjes, resp. 28 en 15 jaar oud. Buren bemerkten Dins dagmorgen, dat er een sterke gaslucht op die verdieping viel waar te nemen. Zy drongen de kamer der meisjes binnen en vonden deze daar roerloos neerliggen. Bi; onderzoek bleek, dat zij overleden waren. GROOTE DORPSBRAND IN GALICIE. In een dorp in Galicië zijn door brand tachtig boerderijen vernield. De brand ont stond, doordat kinderen met lucifers speel den. UIT DE VLIEGWERELD. Chamberlin" eii Levine zullen, naar het „Berliner Tageblatt" meldt, niet naar Amerika terugvliegen. Zij hebben besloten, met hun vrouwen 12 Juli met het stoom schip Leviathan naar New-York terug te keeren. EEN HANDIGE SCHAVUIT. Bij een welgestelden boer im Styrzaleski bij Lemberg was dezer dagen de oudste dochter gestorven. Op den dag van de begrafenis was de familie met kennissen het sterfhuis binnen gegaan om nog eenmaal de doode in de kist te zien. Bij dit gezelschap had. 2ich een net gekleed heer gevoegd, die, toen hij de overledene gezien had, zich aan de ouders als dokter uit Amerika voorstelde en verzekerde, dat het meisje niet dood was, maar slechts in een hypnotischen slaap lag, waaruit hij ha'Ar wekken kon. Natuurlijk geloofden de ouders van het meisje den vreemden dokter en betaalden hem graag het verlangde honorarium van 300 Zloty, zelfs onder de voorwaarde, dat allen het sterfhuis zouden verlaten. Bij hun terugkom&t zou de „doode" gezond en wel haar ouders in het huis opwachten Toen nu de boer met zijn familie en ken nissen na een uur terugkwam, vonden zij het lijk onaangeroerd in do kist liggen. Daarentegen waren alle kasten opengebro ken en alles wat van waarde was gestó len. Dadelijk werd de zaak aangegeven en zocht de politie de omgeving af, ech ter zonder resultaat BOTSINGEN TE BARCELONA. Uit Madrid wbrdt gemeld, dat in Bar celona een ernstige staking is uitgebroken onder de textielarbeiders, daar de arbei ders met de nieuwe regeling van den ar beidstijd ontevreden zijn. Klaarblijkclkk gaat het om de loonsvermindering, die aan de verlenging van den arbeidstijd verbon den is. De opwinding onder de arbeiders is zeer groot. De politie heeft uit Madrid bevel gekregen, om, wanneer het noodig mocht zijn, krachtdadig in te grijpen. Tct bot singen kwam het, voor zoover is na ce gaan, alleen op één plaats, waar de sta kers probeerden, een fabriek te bestor men. De politie maakte van de wapen® ge bruik. Verscheidene personen werden ge wond ,en talrijke arrestaties uitgevoerd. De onrust is overigens onder de geheele Oatalonische bevolking zeer groot. De re geering beeft alle publicaties over stakings- oieuws verboden. Om de arbeiders te dwingen, verbood zij ook elke uitbetaling van loon van de zijde der bedrijven. DOODVONNISSEN TEGEN ROOVERS IN RUSLAND. De arrondissements-rechtbank te Kore- stan (Oekraine) heeft in een proces tegen een bende, welke in het gebied aan de Poolsche grens zich bezig hield met plun dertochten en moordpartijen en die na elke misdaad over de Poolsche grens vluchtte, 10 leden van deze bende ter dood en 19 tot verschillende gevangenisstraffen veroor deeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer gebracht. STRESEMANN's VERKLARING. PARIJS, 24 Juni. (Belg. Tel. Ag.). De Pa- rijsche bladen bespreken Stresemann'9 in den Rijksdag gehouden rede zeer verschil lend de meesten zijn van meening dat zij veel minder te beschouwen is als een orato risch betoog dan wel als een kort begrip over den toestand, als vervolg op de Duit sche politieke stappen te Genève. Zij con- stateeren, dat thans Duitschland geen en kelen eisch heeft te formuleeren, vooral niet zoolang de overeenkomst inzake het slechten der vestingen aan de oostgrens niet is ten uitvoer gelegd. BERLIJN, 24 Juni (V.D.) De Duitscbe pers bespreekt uitvoerig de gisteren door dr. Stresemann in den Rijksdag afgelegde verklaring en toont zich zeer tevreden over het feit, dat de Minister zoo energiek hét Duitsche standpunt op den voorgrond heeft weten te schuiven, terwijl hij van Frank rijk tevens een duidelijke verklaring ver langde of het evenals Duitschland de po litiek van Locarno op loyale wijze wenscht ten uitvoer te leggen. PARIJS, 24 Juni. (V.D.) De organen der rechterzijde gaan uiteraard hoofdzakelijk in op de verklaringen van Stresemann, die betrekking hebben op de Rijnlandproble- raen en de linksche bladen beschouwen de mededeelingen betreffende Duitschland's toekomstige houding t. o. v. sovjet-Rus land als het zwaartepunt van de rede. De correspondent van het „Journal" wijst er op, dat. Stresemann tijdens zijn geheele rede de grootst mogelijk terughou dendheid aan den dag legde en slechts met stemverheffing sprak toen hij de Lunne- viller rede van Poincaré behandelde. De „Petit Parisien" verklaart, dat Stre semann de vredelievende bedoelingen van hot Duitsche rijk bevestigt, maar een vol komen herstel van de Duitsche souvereini- teit eiseht De „Volonté", het blad van Caillaux, gaat uitvoerig op de rede in en constateert, dat Stresemann Frankrijk voor de keus Ruhrgebied of Locarno heeft gesteld. Het blad prijst de rede, die zij de beste noemt, welke Stresemann ooit gehouden heeft. Hij beeft de tact gehad een polemiek met Poin caré te vermijden, maar niet zonder er op te wijzen, dat het hem niet moeilijk viel de aanvallen van Poincaré op deze wijze te ontzenuwen. HET BALKANCONFLICT GEREGELD? BELGRADO, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.). De stap der mogendheden bij de regeering te Belgrado heeft tot resultaat gehad, dat deze er in heeft toegestemd de bewoordingen barer nota aan Albanië te wijzigen. De ge vangen genomen tolk zal door de Albaan- sche regeering op vrije voeten worden ge steld. DE FRANSCH-DUITSCHE HANDELS BESPREKINGEN. PARIJS, 2-1 Juni (Havas). Naar de „Ex^ celsior" meent te weten, zouden de Fransche Duitsche onderhandelingen over een han delsverdrag worden afgebroken, daar elke verlenging van het regiem van voorloopiga overeenkomsten, die 30 Juni afloopen, bij dc- Duitsche delegatie op onwrikbaren tegen stand sluit. AMNESTIE-VERZOEK IN FRANKRIJK. PARIJS, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.). De so cialist Vincent Auriol heeft aan de ver schillende Kamerfracties ter onderteeke ning aangeboden een lot den president der republiek gerichte petitie tot gratieverle ning aan allen, die wegens politieke mis-, drijven en persdelicten werden veroordeeld. UIT CHINA. KANTON, 23 Juni. (Reuter). Hónderden arbeiders hebben deel genomen aan de be toogingen in Sjakee. Een klein aantal mari niers van de- Fransche kanonneerboot Argus heeft zich ontscheept en dó stellingen in de Fransche concessie bezet. De Chineesche politie zorgde met 'geblindeerde automobie len en met de hulp van de brandweer voor bewaking van dë wegen in Sjakee. De be- loogers trachtten verscheidene malen het politie-cordon te verbreken, maar door kalm optreden wist de politie hen hiervan af te houden. Oud-employés van den stoomboot- dienst HongkongKantonMacao zijn een boycot begonnen tegen de Britsche lijn door de Chineezen te verhinderen aan boord van de schepen dor Britsche maatschappij te reizen. BYRD NIET VERTROKKEN. NEW-YORK, 24 Juni (Reuter). (1.40 na- middernacht). Een slagregen viel op 't Roo-i sevelt-vliegveld neer, nadat Byrd's eendek ker naar de plaats van vertrek was ge bracht. De duizenden menschen, die waren gekomen, om hem te zien starten, werden doornat, maar wilden desniettemin den gei hoelen nacht wachten. De vliegmachine zelf liep gevaar vernield te worden. Toen het noodweer het ergst was, had de storm een snelheid van 45 mijl per uur bereikt en Byrd's machine moest aan een auto worden vastgemaakt, die haar tegen den wind in moest trekken, om te verhinderen dat zij door den wind over het vliegveld werd gesleurd. Byrd had bericht ontvangen, dat tot New-Foundland de atmospherische toestand ongewijzigd was en besloot der halve vanochtend niet op te gaan. Hij weet nu niet wanneer hij kan vertrekken. STORTREGENS. MOSKOU, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.) Ten ge volge van hevige stortregens staat de spoorbaan der Transbaikallijn onder water. De schade is groot VLIEGONGEVAL. PARIJS, 24 Juni (V.D.) Naar uit Los An gelos gemeld wordt is aldaar een vliegtuig tijdens een hevigen mist in zee gevallen, met het geVolg, dat de twee inzittende vlieg- officierèn verdronken. NIEUWE UITGAVEN. De directie der Calvé-fabrieken te Defltt zond ons het vierde deeltje van haar aar dige reclame-uitgave „De wondere avontu ren van Arretje Nol" bevattende het dol- amusanle verhaal van „Rrekkek-kwak-kwak en de zeven woudmanneljes", lekst en illus traties van Johan Fabricius, die hierin bij herhaling loont hoe hij de jeugd weet Ie boeien. De typografische verzorging is kf. DE HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN De Regeering heeft zich vereenigd met het, na gepleegd overleg met de Regeerings- delegalie, eenparig door de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken uitgebracht advies inzake de herclassificatie der gemeenten voor het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtena ren. Zij acht hiermee deze aangelegenheid voor afzienbaren tijd definitief geregeld. Ingevolge het aanvaarde advie9 zullen de volgende gemeenten of onderdeelen van ge meenten verhoogd worden tot de le klasse' Loosduinen (onderdeel gemeente 's-Gra- venhage); Zandvoort, Tilburg. Eindhoven, Alkmaar, Zwolle, Middelburg, Vlissingen, Deventer, de Senrans (onderdeel gemeente Leeuwarderadeel); Wageningen, Enschedé; en de volgende tot de 2e klasse: Urk. Marken, Schiermonnikoog. Ameland, Terschelling, Vlieland, Texel, Wieringen, Boxtel. Veur Epe, Culemborg, Zalt-Bommel, Zevenbprgen, Bolsward, Zevenaar, Dragten (onderdeel gemeente Smallingerland); Soes- terberg (onderdeel gemeente Soest); Aalten, Lcnneker, Ede (kom.); Leerdam, Beilen. De omschrijving van het in de le klarse 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2