INGEZ0N0EN. KUNST EN LETTEREN. RADIONIEUWS. INDISCHE KRONIEK. school; H. de P. tol ft of 1 d.; J. R. t Rijnsburg tot f 2 of 2 d.; J. J. te Hillegom, A S. aldaar, ieder tot f 8 of 3 d Wegens overtr. der Trekhondenwet: J. M. 2. te Noordwijk tot tweemaal f 2 of tweemaal 2 d.; G. R. to (2 of 2 d. Wegens overtr. der Spoorwegwet: A H. v. d. L. te Amsterdam tot f2 of 2 d. Wegens overtr. der Wapen wet: H. G. K. te Noordwijk tot f 1 of 1 d.; A. J. R. V. te Noordwijk, tot teruggave aan de ouders. Wegens overtr. der Vleeschkeu- ringswet: P. V. tot f6 of 6 d. Wegens over treding der Telegraaf- en Telefoonwet: H. L. tot 12 of 2 d.; B. V. te Leiderdorp, tot f3 of 3 d.; J. H. T. tot f 1 of 1 d. Wegens overtr. van het Motorkenleekgnbesluit- L. J te Oegstgeest tot f 10 of 5 d. Wegens overtr. der Pol.-verord. der gemeente Lei den: F. J. J. B. totf3 of 3 d.; W. K. tot f 1 of 1 maand tuchtschool; J, v. Z. en Ch. V. te Oegstgeest; P. M.t G. v. d. Z., G. M. te Tiel; W. A. B. ieder tot f 1 of 1 A; W. J J. P., J. K. leder tot f2 of 2 d.; A. A. de O. tot f3 of 3 d.; W. C. R. tot f3 of 3 d.; 'J. C. O. tot fö of 5 d.; H. B. tot f 060 of 1 d J. A. v. L. tot f 0.50 of 1 d.; J. v. V. te Rijnsburg tot f 1 of 1 maand tuchtschool; J. A. S., W. F. P., A. v. E., A. de W., Ch K. ieder tot f5 of 5 d.; H. J. v. H., G. B ieder tot f 1 of 1 d.; J H. L„ J. R„ C. K. te Rijns burg; H. D,, O. R. ieder tot f2 of 2 d.; P. J v. B. tot f2 of 1 mnd. tuchtsch.; E. v. H. wed. K. tot f 0.50 of 1 d. Wegens overtr, der Pol.-verordening der gem. Katwijk: A. v d. P te Katwijk aan Zee tot f2 of 2d.; C v. d. O. aldaar tot f3 of 3 d.; H. O. al daar, geen straf; A. de V. aldaar, geen straf: W. v. D„ aldaar; C. G. aldaar, ieder tol fS of 3 d. Wegens overtr, der Pol -Ver. der gem. Noordwijk: If de G. te Ren Haag tot f2 of 2 d.: P. J. v. D. te Noordwijk aan Zee lot f 3 of 3 d.; E. L. te Amsterdam tot 2 of 1 maand tuchtsch.; W. F. H. D. te Noordwijk aan Zee tot f2 of 2 d.; J. v. d. V. te Lisse tot f2 of 2 d.; II. v. d. P. te Noordwijk tot f2 of 1 d.; A. T. te Lisse; B. v. D. te Noordwijk aan Zee, ieder tot f 2 of 2 d. Wegens te Katwijk tegen een muur leunen: C. K te Katwijk aan Zee tot f 3 of 3 d.; II. S. aldaar tot f 3 of 1 maand tuchtsch. Wegens overtr. der Pol.-Verord. der gem. Sassenheim: G. ter W. te Haar lem tot f5 of 5 d A. S. tot f 3 of 3 d. We gens als bestuurder van een auto niet be hoorlijk uitwijken: G. v. d. L. te Noordwijk tot f5 of 5 d. Wegens overtr. van het Prov. Blad van Z.-H.: J, J. B. te Gouda tot f* of i dagen. Vrijgesproken werden; A. P. te Noord wijk aan Zee; C. V. aldaar; beiden be klaagd van overtr. der Woningwet. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. .(Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „VAN EEN VERKIEZING EN EEN BENOEMING". M. de Redacteur. Bij Het debat in de Raadsvergadering van Maandag, (avondzitting) over het Po litiebureau, achtte de heer Eerdmans het noodig, den heer Wilbrink (C.-H.) toe to voegen, dat ,,de woordvoerder van d© partij ,Van den Burgemeester van Katwijk zijn mond had te houden bij zoo iets." Tot mijn verbazing ia de heer W. hier niet op inge gaan. De man die „geen blad voor don mond neemt", had het woord kunnen vragen voor een persoonlijk feit, of wel hij had den heer E. snedig kunnen antwoorden, ont deze zich op dit moment niet in de colle gezaal, maar in een Raadsvergadering be vond, waar niemand zich aan het bevel van den heer E. zal storen „zijn mond te houden." Intuaschen geeft de insinuatie van den heer E. mij welkome gelegenheid, op dat gene wat genoemde heer bedoelde nog even terug te komen en dan tevens het inge zonden stuk van het bestuur der Chr.-Hist. Kiesver., geteekend door voorzitter en se* cretaris, resp. den heer Meynen en Hüner, onlangs m uw blad geplaatst als antwoord op het verdachtmakende „Vaderland"-be- richt, nog van een kleine aanvulling te .voorzien. Ruim 8 weken voor de laatste Raadsver kiezing is in een ledenverg. der O.-H. Kies- vereeniging de voorloopige candidatenlijst opgemaakt. Gezien d© vele werkzaamheden van dr. J.Schokkmg is door het bestuur diens naam nooit op eenige lijst geplaatst, dan na vooraf met dr. S. te hebben ge confereerd Uit den aard der zaak is dit ook nu geschied, en als dr. S. geen bezwaar heeft gemaakt om als No. 1 op de lijst' te worden geplaatst, dan ligt voor allen, die hem ook maar oppervlakkig kennen de conclusie voor de hand, dat het zijn waar achtig voor hemen is geweest in den Leidschen Raad zitting te nemen. Dr. S. staat te hoog, om zich het vulgair baantje van trekpaard te laten aanleunen. Trouwens, de onverdachte eerlijkheid van dr. S.' bedoelingen, werd mij persoonlijk al voor 15 jaar door niemand minder dan dr. Th. J de Vibsot gedemonstreerd, met de eigen woorden van Z.Ex., die ik hier letterlijk weergeef. „Dr. S. had nooit in de politiek moeten gaan omdat hij veel te fijn besnaard en te eer- 1 ij k is van gemoed." Deze uitspraak zegt voor mij méér dan duizend insinuaties van don heer E. In trouwe, dr. S. had nooit bij de wetenschap eener eventueele burgemees tersbenoeming, een candjdatuur willen aanvaarden. Uit het bovenaangehaalde stuk van de heeren Meynen en Hüner bleek duidelijk, dat van een benoeming in K geen sprake was. Op den avond der verkiezing heeft dr. S, nog in (niet) besloten Ic-ine het woord gevoerd en geen enkelp toosi pling op een a.s. benoeming is toen door hem gemaakt, iets, wat wij van dr. S. hadden kunnen verwachten als het tegendeel waar was geweest, omdat het eerlijke hart van ds. 8. zich voor zijn politieke vrienden had móéten uitspreken, desnoods zijns ondanks. Uit zeer betrouwbare bron werd mij ge meld, dat de benoeming voor de huisgenoo- ten van dr. S., tot burgemeester van Kat wijk een verrassende openbaring was, die hen n.l. bekena werd buitenshuis, toen het „Leidsch Dagblad", waarin de benoe ming werd vermeld, reede 1| uur was ver schenen. En een even groots verrassing was het voor de vrienden van dr. 8. bui ten Leiden, gelijk mij nog dezer dagen bleek uit een gesprek met één der ver- trouwste vrienden van dr. 8. n.l, den heer P. Lens, notaris te Utrecht. Ik verheug mij niet, dat ik het „Vader land" nóch den heer E. hiermede zal heb ben overtuigd. Veeleer, geloof ik, dat was de situatie anders en het geval, dat de heer E. in de plaats van dr. S. had ge staan, de opmerking van den. heer Wilbrink in bedoelde raadsvergadering, z ér ad- rem was: „Zooals de waard is," enz. IntusBchen moet de uitslag der laatste verkiezingen de partij van den heer E. wel meer dan teleurgesteld hebben, dat men zich zelfs in zijn toorn tot zulke min der fatsoenlijke uitlatingen laat verleiden. 't Is dan ook niet bemoedigend, als men op een „bloemen-regen", zóó weinig „zegen" ziet. Voor wie 't nog niet mochten weten zij gezegd, dat bovengenoemde regelen zijn naar aanleiding eener opmerking van prof. dr. Eerdmans, hoogleeraar in de Theologi alhier, en vaandrager der „verdraag zame, liberale vrijheidsge- dacht e", gelijk in de openb. verg. in het Nutsgebouw Steenschuur, zoo roe rend werd betoogd. Met dank, Uw dn., J. G. VAN DIJK. EEN PEESTDAG VOOR LEIDEN. Inderdaad een feestdag! Wanneer en waarom? Eerst datum noteerenl Woensdag 6 Juli a.s.I Nu het waarom? Leiden is gelukkig, wat men in Zendings kringen noemt, een „Zendingsslad". Er is in deze gemeente een hartelijk medeleven met allen die in den Zendingsarbeid be trokken zijn en een levende belangstelling voor het werk, een belangstelling die zich meermalen uit in collecten etc. Voor allen die de Zending liefhebben en steunen is 6 Juli een feestdag. Tegen dien datum tóch organiseert de Regelings-Commissie van het Chr. Nat Zendingsfeest het jaarlijksche feest; dit maal op „Raaphorst" bij Wassenaar. Bij zondere zorg is besleed c.an de organisatie. Tal van- goede sprekers verklaarden zich bereid een spreokbeurt te vervullen. Gaarne wordt speciaal de aandacht gevestigd op de diensten voor jongeren op spreekplaats III onder leiding van bekende jeugdpredi- kanten. Verteld wordt dat onder leiding van den ook hier-bekenden ds. Ferguson niet minder dan een paar duizend jonge man nen en vrouwen van Den Haag naar Raap horst zullen marcheeren. Twee muziekge zelschappen „Obadja", uit Rotterdam, en „Sonorita", de harmonie-afdeoling van de Chr. Ver. v. J. M. te 's-Gravenhage, verlee- nen medewerking. Een uitnemende cantine- leiding verzekert keurige en goede bedie ning; de voorraad zal van dien aard zijn dat alle feestgangers zich bij de cantine kunnen voorzien van de noodige mondbe hoeften. Niemand brenge dus iets mede! Er is gezorgd voor een rijwielbewaar plaats, garderobe, ambulance, etc. Veel goeds maakt een reisje naar Raaphorst aan trekkelijk. Moet nog gewezen worden op 't buitengewoon mooie landgoed? Is het en dit is toch wel een van ae voornaamste dingen niet heerlijk dat in het Chr. Nationaal Zendingsfeest vrijwel alle Zendingscorporaties samenwerken? De Zonding der Geref. Kerken, de Samen werkende Zendingscorporaties, de Zending der Lulherschen. die van het Leger des Heils etc.? De saamhoorigheid, de eenheid die er zijn moest, wordt althans in deze Vereepiging gedemonstreerd. Sprekers van allerlei groepen hebben zich beschikbaar gesteld. Nu allen op 6 Juli naar Raaphorst! Per fiets of per H. T. M. („gele tram") vanaf Haarlemmerstraat of station tot halte „den Deyl". Laten nu eens allen die kunnen op 6 Juli naar „Raaphorst" trekken. Ge zult er geen spijt van hebben! De heeren J. G. van Dijk, Nieuwateeg, B. de Kier, Groenesteeg en J. Pontier, Haar lemmerstraat, verkoopen gaarne een groot aantal programma's. NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever Joh. Morks te 's-Graven hage is verschenen de eerste aflevering van het tijdschrift voor kinderhygiëne „Onze Kleinen", waarvan dr. H. B. L. Vos de hoofdredactie waarneemt en waaraan ver der twaalf medici, o. w. verschillende kin derartsen, medewerken. „Onze Kleinen" blijkt bedoeld te zijn als een maandelijksch tijdschrift voor moeders, verplegenden, vaders, Blijkens een mede- deeling van de redactie wil deze het tijd schrift laten beantwoorden aan het doel, dat iedere moeder aan \aar kind een ver zorging van lichaam en geest doet ten doel vallen, welke steunt op de vorderingen in de kennis van den kinderarts omtrent het kind. Het nieuwe maandblad ziet er ook typo grafisch goed verzorgd uil. KORTE-GOLF PROEVEN TIJDENS DE ZONSVERDUISTERING. Tijdens de zonsverduistering op tuindag, 29 Juni doet de zender van de Hamburger Radioclub E.K. 4 a e o proeven om den Invloed van de zonsverduistering op de voortplanting der korte golven vast te leggen. Van 5.40 tot 8.05 wordt in morseteekens zonder onderbreken de volgende tekst ge seind- Qst, Qst, Qst, Qst suntest de E, K. 4 a e o-pse report Q r k tilt 7 G.M.T. Pse Qsll. De zender werkt met een golflengte van 41 M. met een energie van 30 Watt. Rap porten in te zenden aan: Qsl-Sektion des D.F.T.V., Berlin W. 57. Dr. STRESEMANN IN STOCKHOLM. De Zweedsche omroepstations Stockholm, Göteborg en Motala zenden op Woensdag 29 Juni om 14.20 de rede uit, welke dr. Stresentann als Nobelprijs-drager in Stock holm voor den microfoon tal houden. EEN GOED VOORBEELD. In Amerika schijnt men al evenveel last te hebben van den Mexicaanschen hond als in ons land, doch men weet er maatregelen te treffen, die niet mis zijn. De autoriteiten van Minneapolis b,v. heb ben een verbod uitgevaardigd om de terug- koppelstoring energiek den kop in te drukken. Een ieder, die met zijn ontvangtoestel de omgeving stoort, wordt voor den rechter gedaagd en betaalt eon boete van 15 tot 100 dollars, terwijl voor bepaalde gevallen gevangenisstraf kan gegeven worden. Weer echt Amerikaansch. TELEVISIE-PROEVEN VAN BAIRD. Mr. Baird, de bekende Engelsche tele visie-expert, is er in geslaagd de afstand tusschen beeldzender en -ontvanger eteeds te vergrooten en bracht onlangs bewegende beelden over tusschen Londen en Glasgow, daarmede een afstand van pl.m, 657 K.M. overbruggend. Er zijn plannen voor een 'trans-atlantiscbe proef en Baird heeft goede hoop op liet welslagen van zjjn pogingen. OP DE ULTBA-KORTE-GOLP. Voor de luisteraars op de ultra-korts-golf volgen hieronder eenige goed neembare stations op een 2-lampstoestel (Det. en 1 L F Pittsburg (K.D.K.A.) 64 M.j W.L.W. (Cincinati) 52 M.P.O.Z. (Nauen) 47 M.W.I.Z. (New Brunswick) 43 M.; G 5 D.C. (Thornton-Le-Fylde Engeland) 45 M.; 1 A. X. (Rome) 44.8 M.; 2 X.A.F. (Schenectady 32.8 M.Philips P.C.J.J. 30.2 M.; 2 X.A.B. (Schenectady) 22 M. K.D.K.A. -= 14 M.; W.R.N.Y. (New-York) onder de 50 M. DE OMROEP EN DE ZONSVERDUISTERING. Voor de kennis der uitbreiding van de electro-magnetische golven is het van be lang om vast te stellen oi zich gedurende de gedeeltelijke zonsverduistering op 29 Juni bijzonderheden voordoen. In Duitschland werken op 28, 29 en 30 Juni van 4.50—7.50 de volgende omroep stations: Königswusterliausen (1250 M.), Berlijn (484 Mj, Langenberg (468.8 M.), en Stuttgart (369,7 M.), welke gedurende dien tjjd gramofoonmuziek uitzenden. Verder wordt ieder kwartier de juiste tjjd afgeroepen. In Engeland worden op 29 Juni door Londen (361.4 M.) en Daventry (1600 M.) tijdseinen gegeven. De amateurs en luis teraars worden verzocht op 't volgende te letten le. Of met toe- en afnemende zon3ver- dir.stering de geluidsterkte ook toe- of af neemt; 2e. Of er fading optreedt en in welke uren; 3e. Of er atmosferische sto ringen optreden en in wélke mate. Tevens is het interessant eens na te gaan of onder normale omstandigheden onhoor bare stations thans tijdens de zonsverduis tering voorkomen. DE PRINS VAN WALES VOOR DEN MIOROPQON., Donderdag 14 Juli zal de Prins van Wales ter gelegenheid van de openings plechtigheid van het „Scottisch War Me morial" een redevoering houden, welke door Daventry zal worden uitgezonden. Temate. Een onmatige woon stee. De koopzuebt van Archi pel-reizigers. Kakatoe mania Ambon. Een soldatencentinm. Een feest bil den resident Van manchetten, kleedjassen en qnadrille. Het eiland Temate is eigenlijk niet veel meer dan een geweldige bergpiek mei zijn uitloopers. Inderdaad, het eiland met de ruim zeventien honderd meter hooge piek van Ternate' is niet meer dan een paar vierkante kilometers groot. En deze reus achtige vulkaan heeft er in den loop der tijden wel voor gezorgd, dat het vermetele menschenras, dat aan zijn voet en om zijn flanken zich dorst neer te zetten, niet in rustige rust zijn dagen kon slijten. In de laatste vierhonderd jaren zijn er niet min der dan vijftig uitbarstingen geteld en wer den meermaleT de door deze vermetele menschen gestichte dorpen, plaatsjes en forten geheel vernietigd Ofschoon sinds langen tijd de natuurkrachten tot rust schijnen gekomen, vertoond het eiland nu nog ailerwegem de duidelijke sporen der vroegere verschrikking Ternate heelt in de geschiedenis der Oost-Indische Compagnie, met name in de zeventiende en achttiende eeuw. een groole rol gesppeld en was her haaldelijk hob tooneel van heiligen strijd. Van vroegere grootheid is eigenlijk niets meer over, het eiland heeft alleen nog be- teekenis als stapelplaats der producten van omliggende eilanden. Het havenstadje Ter nate, verscholen in den schaduw van hoog geboomte, hetrbergt een klein aantal Europeanen, en is voor ons reisverhaal eigenlijk alleen van belang als een dier typeerende voorbeelden van het leven onzer landgenooten op de buitenposten De toerist, die dit plekje van den aardbol bezoekt, ontvangt zijn schoonste alvorens aan land te gaan, namelijk bij het binnenvaren van de zeestraat '^hen Ternate en Tidore in den De kleurenpracht der wisselende tinten van het land en zee bij zonsopgang ver rukt zooals telkens op deze Molukke".^a* nok hier het oog. Eenmaal aan land blijven er den toerist slechts drie dingen te doem Hij kan de Piek van Ternate bestijgen en als belooning van den top genieten van he:t onbeschrijflijke uitzicht doch die is niet si edits zetlr vermoeiend en ttja- roovend, doch daarenboven niet ongevaar lijk door de opstijgende zwaveldampen die Slechts onder het geleide van ^oefende gidsen te ontgaan zijn. Den Indischen tod- rist die het tot Ternate heeft gebracht, ont breekt echter meestal de' benoodigde energi» om terwille van het schoone ui zicht al deze bezwaren niet te lellen. Het tweede programpunt is een bezoek aan het Museum, he't vroegere SuUanspaleis, waar men een verzameling oude kleederdrachten van nalaansche krijgsknechten kan annschou- wen benevens een verzameling geechenken door do Compagnie aan vroegere Sullans vereerd; waaronder zilveren serviezen een voomamee rol spelen. Ik zou niet durven beweren, dat deze merkwaardigheden ach tera! voldoende reden blijken om den lan gen en bovenal buitengewoon warman tocht naar liet Musoum Ie aanvaarden. Daarom haast zich de gemiddelde toerist gemeenlijk tot het derde en laatste programpunt de plaatselijke sociëteit, welker koude dranken hem onweerstaanbaar lokken, tenzij hij eerd nog even voor do verleiding bezwijkt om in de plaatselijke badgelegenheid aan de zeekust een half uurtje in het kristal heldere tfaler te gaan zwemmen. Ik heb naar ik meen nog niet vermeld, dat toeristen ronddolend in den Indischen archipel schier zonder uitzondering behept zijn met ee*n soort van koopzuchl, die zich. uitstrekt tol alles wat behoort tot de min of meer artistieke dan wel waardevolle voortbrengselen der streek en waarvan ver ondersteld kan worden, dat het tetr plaatse zelf oneindig veel goedkooper is le krijgen dan elders. Inderdaad gaat deze veronder stelling ln vele gevallen op, doch in min stens evenveel gevallen blijken zoogenaam de koopjes achtera! allesbehalve koopjes te zijn geweest en met name wie zien te buiten ging aan porcelein, halfedelgestcen- ten of paarlen, boe'kt dikwijls hevige te leurstellingen. Op den terugweg van het Museum naar den sociëteit komen wij langs ettelijke Chineezen geëxploiteerde pand huizen. Geen rechtgeaard Indisch toerist, op koopjesjacht, loopt een pandhuis voorbij. Derhalve gaan we naar binnen en laten ons paarlen toonen. We zijn hier namelijk in hel gebied der paarlvisscherijen. en, niet waar wat zou natuurlijker zijn dan dat men hier de paarlen goedkooper kan be machtigen den bij van Kempen, Begeer en Vos. Derhalve koopen mijn tochtgenooten paarlen voor meer of minder groote be dragen. Waar zij noch ik eenig verstand hebben van dit kostbare artikel en de sluwe Chinees hoogstwaarschijnlijk wèl, onthoud ik mij zorgvuldig van elke dusdanige trans actie' en hob daarvan later geen spijt. Want die paarlen bleken later wel niet valsch, maar toch ook niet heelemaal echt en in alle geval veel en veel te duur betaald. Nu ik het toch heb over de koopzucht van archipel-reizigers, dien ik daarvan een der meest typeerende voorbeelden te vermelden, namelijk de manie om papegaaien op le doen in het groot. Er vaart geen Paketboot met passagiers aan boord tusschen deze ei landen zonder het bijbehoorend behoorlijk aantal papegaaien. Die worden in dei ver schillende havenplaatsjes door inlanders, die in prauwen langszij komen, aange boden voor prijzen varieerend tusschen een daalder en een rijksdaalder per stuk vooral Boston is een papegaaien-exporthaven. De meeste reizigers kunnen aan deze offertes geen weerstand bieden en schijnen bij aan koop geheel het besef verloren, dat zij een maal aap land met de'ze dieren ook nog verder moeien reizen in trein, of auto, het geen vele en eigenaardige moeilijkheden op levert. Toen ik eens met een nieuwe mail boot van de K. R. M. een vacantie<reis door de Molukken maakte (er waren een paar honderd luxe-reizigers aan boord, die uit den aaTd der zaak op dezen trip meer kochten dan passagiers in gewone omstan digheden). was het achterdek van het schip bevolkt met vele honderden papegaaien in onbewaakte oogenblikken gekocht. Ik her inner mij dat een dier reizigers op de reede van Boeton blijkbaar in een vlaag van waanzin dertig witte kakatoe's kocht en de verdere reis somber gestemd onder dit overijld verkregen bezit. Ik ben inlusschen afgedwaald van de Ternalaansehe soos. waar wij van koud bier zouden gaan genieten. Dit zeer primitieve etablissement, waarvan een aftandsch bil jart de voornaamste attraclie vormt, is het centrum der Europeesch-Ternataansche ge zelligheid, die ons niet overdreven voor komt. Ook'hier evenals te Gorontalo groote belangstelling van de zijde eener alles behalve gunstig uitziende bevolking, die, naar ons plaatselijke deskundigen verze keren. rijkelijk mqt communisme besmet schijnt. Hot afscheid van Ternate stemt melan choliek. De duisternis is ingevallen; de kade wordt nog slechts verlicht door de lichten van ons schip. Een handjevol Hollanders staat op den wal en roept ons het afscheid toe. Ons scheepsorkestje speelt het volks lied. terwijl het schip langzaam van den wal stoomt En naarmate de vaargeul brce- der wordt, die ons van onze brave landge nooten scheidt, wordt het op de kade don kerder. want wij nemen de verlichting meel Ambon. In het begin der zeventiende eeuw werd dit eiland, nadat de Portugeezen door onzen landvoogd van der Hagen tot den aftocht waren gedwongen, gebracht onder het gezag det Oost-Indische Com pagnie en werd weldra de hoofdzetel van ons gezag in Oost-Indie Ruim drie en een kwart eeuw derhalve is het kleine Ambon met het wel en wee der Hollanders verbon den geweest en nergens in den ganschen Archipel hebben zij sterker hun stempel gedrukt op 's lands wijze en op de voor het allergrootste deel uit Christenen bestaande bevolking dan juist hier. Naar men weet is dit ook de plek, waar de Amboneesche sol daten vandaan komen, d. w. z. van ouds her onder de loyaalste, moedigste en bruik baarste elementen in ons Indische leger. Het Hollandsche en ook het militaire cachet treffen den reiziger reeds terstond, wanneer hij voet aan land zet. De zindelijke stralen met de aaneengebouwde sleenen huizen en huisjes maken een Hollandschen indruk, wanneer men zich onder da bevolking be- weegt wordt men verrassend dikwiils in het Hollandsch te woord gestaan en dat men zich hier in een kweekplaats van mili tairen bevindt, is den opmerker eveneens spoedig duidelijk. De bevolking heeft iets militairs over zich, zelfs de kleine bruins kleuters langs de straten en pleinen spelen bij voorkeur soldaatje, men ziet er ook vele soldalen, officieren en een enkele maal een gouden kraag. Het Amboneesche ras ie althans naar onze opvallingen niet mooi, vooral niet de vrouwen, maar hel hooft iets flinks en zelfbewusts over zich, dat aange naam aandoet. De plaats is ruim en royaal anngolegd en gebouwd en herbergt een tal rijke Hollandsche kolonie. Vee] beziens waardigs levert zij overigens niet op, het belangwekkendst is, zooals ik reeds zeide, de bevolking, en beter dan door een weken lang verblijf is de toerist in staat om dia bevolking le leeren kennen, wanneer hij door hel gelukkig toeval in staat wordt ge. sleld eens een echt Ambonsch feest bij te wonen. Stel de resident (tegenwoordig zetelt te Ambon een gouverngjir) heeft ons uitge- noodigd op een avondfeest te zijnen huize, waar hij zijn vreemde gasten een kijk op het Amboneesche volksleven wil geven en' wij hebben die uitnoodiging dankbaar aan vaard. Een resident is in Indiè een zeer hoog en zeer gewichtig bestuursambtenaar, wiens functie het best kan vergeleken wor den met die van Commissaris der Koningin in ons land. Bohal've over andere aange name attributen zijner hooge waardigheid beschikt hij bijna altijd over een paleis achtige behuizing, gelegen op een erl, daf naar onze opvattingen bijna een park zou heelen. De resident van Ambon is in dit opzicht ook volstrekt niet misdeeld en bij onze komst bewonderen wij allereerst zijn groote en fraaie woning, gelegen in een prachtigen tuin, door stroomend water om geven. De enorme voorgalerij js reeds lot in de uilersle hoeken geruid met een bonte menigte gasten, onder wie Arabische en Chineesche notabelen en inheemsche Am boneesche heeren in rok en met witte hand schoenen niet ontbreken. En inlusschen ontvangt de resident op de trappen zijner voorgalerij nog steeds nieuwe gasten van allerlei rang en stand en landaard, zoowel dames en heeren, want dit wordt een heel groot feest, waarvan do Ambonsche cbro- nique nog een jaar lang zal gewagen. Als tenslotte iedereen present is (er zijn wel zeshonderd gasten) begint het schouw spel. We worden onthaald op de beroemde Menari-dansen, gedanst door jonge Ambo neesche meisjes in zonderlinge costumes, waarbij onder andere losse heeren-man- chellen en handschoenen worden gedragen, en op nog (al van andere dansen, waarvan vooral die van heel kleine meisjes en jongetjes allergrappigst zijn. En dan voert men voor ons op de natuurgetrouwe na bootsing van een burgerlijke trouwplechtig heid, zooals die onder Amhoneesche Chris tenen gebruikelijk Is. Alle formaliteiten worden geheel overeenkomstig de werke- Iijkheid vertoond. We aanschouwen het jonge bruidspaar, den bruidegom in een rok, die hem te groot is en de bruid in nationaal costuum. Zij verschijnen voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand en heioven elkaar trouw. Vervolgens komen de respectievelijke ouderparen, magen en vrienden op de proppen om geluk te wen- schen. Wij constateeren tot onze niet ge ringe verbazing, welk een reusachtig aan tal rokken, gekleeds jassen, jacquets en dergelijke jn het bezit der Amboneesche be volking blijken, en wij verwonderen ons over het gemak, waarmede al deze acteurs, actrices en figuranten hun rol spelen. Tot slot doen bruidspaar en bruiloftsgasten een dansje, n.leen wals, en daarna een quadrille, alles op de muziek van een inlandsch orkest, en het treft ons hoe groot de overeenkomst is met een Hollandsche boerenbruiloft en hoe diep onze zeden en gewoonten bij dit volk hebben wortel ge schoten, Misschien komt nog wel eens de lijd dat men uit ons door charleston, jazz band en plus fours ontaarde vaderland naar Ambon zal dienen te gaan om le zien, hoe het bij ons vroeger was. Dan komt er als volgend nummer van het programma iets, waardoor ook de meest crilisch gestemden en de vroolijksten onder ons een oogenblik worden ontroerd. Ambo neesche oudgedienden, ieder van hen de Jjorst bedekt met eereteekenen, delileeren voor den resident. Stram, het hoofd rechtop, komen ze aangestapt, een honderdtal in ge lederen van vier, op de lonen van een Am- boneeschen krijgsmarsch en wanneer zij daar rondtrekken, tweemaal een cirkelgang, omsloten door den kring van zoo even nog lachende en ginnegappende gasten, dan worden we zoowaar stil en we klappen en juichen spontaan, zonder eerst naar onzen buurman te kijken, voor hen, die zoovele malen voor den vreemdeling maar ook den vriend hun loven waagden. Ilct feest besluit natuurlijk met een zeer geanimeerd bal voor de Europeanen, waar aan vooral onze landgenooten, die Ambon tot residentie hebben, deelnemen met zulk een vuur, dat het niet moeilijk valt om te begrijpen, dat voor hen deze avond een zeer buitengewone is onder de drie honderd en vijf en zestig van hel Ambonsche jaar. D, B. 2—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10