No. 20629 DONDERDAG 16 JUNI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertenttën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kermis, dat M. Teege- laarSchlötz, te Leiden, een verzoek heelt ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Pelikaanstraat no. 132. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den "16en Juni 1927. 4511 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 20 JUNI 1927, des namiddags te twee nor. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1 o. Benoeming van een Stads-vroedmees- ter, voor het tijdvak l Juli 1927^-1 Juli 1930. (121) 2o. Benoeming van een Stads-vroed- vrouw, voor het tijdvak 15 Juli 192715 Juli 1930. (122) 3o. Praeadvies op het verzoek van dr. ,W. Th. M. Weebers, om ontslag alls Stads geneesheer en als Schoolarts. (123) 4o. Praeadvies op het verzoek van mej. M. J. Schophuizen, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Haver- straat B. (124) 5o. Praeadvies op het verzoek van mej. ;W. N. van der Weel, om eervol ontslag als onderwijzeres aan- de school Haver- straat A. (125) 6o. Suppl. begrooting, dienst 1926, van de Stedelijke Werkinrichting. (117) 7o. Rekening en 'verantwoording, dienst 1926, van de Stedelijke [Werkinrich ting. (117) 8o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad No. 18) op het Rijden. (118) 9o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 15 Mei 1922 (Gem.blad No. 38), houdende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van ver schillende markten en veilingen van ooft. (119) lOo. Verordening, tot wijziging van de verordening van 17 Mei 1920 (Gem.blad No. 23), regelende de heffing van een belas ting onder den naam van „Marktgeld" in de gemeente Leiden. (119 en 120) llo. Voorstel tot het aanbrengen van verschillende veranderingen in het op<?h- baar bewaarschoolondeTwijs en tob wijzi ging van de subsidieregeling voor het bij zonder bewaarschoolonderwijs, tevens praeadvies op het adres van J. ten Haken, betreffende het oprichten van een open bare bewaarschool in het Kooikwartier en op het voorstel van den heer Sijtsma en mevrouw van ItalEeVan Embden te de zer zake. (115) 12o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van den bouw van het nieuwe poli tiebureau b. tot het aangaan van een overeen komst van dading met M. van der Velden en P. G. de Jong, met be trekking tot den sub a bedoelden bouw; c. tot beschikbaarstelling van gelden in verband met het aangaan van de sub b bedoelde overeenkomst; d. tot beschikbaarstelling van gelden, ten behoeve van de inrichting van perceel Langebrug 99 tot garage met bovenwoning. (116) ADRESSEN AAN DEN RAAD. Het volgend adres is bij den Raad inge zonden: Geeft met verschuldigde achting te ken- D0Ondergeteekend Bestuur van het Comité van Actie voor de Openbare School, be staande uit de Besturen van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en den Nederl andschen Ouderraad, van alle drie tichamen de afd. Leiden, dat het met dankbaarheid erkent dat uw Gemeente sinds 1841 het bewaarschoo.- onderwijs geheel onverplicht dooT stichting en in stand houding van eigen- en subsi- dieering van bijzondere scholen zoo goed heeft verzorgd, dat dit tot een voorbeeld lange jaren heeft kunnen strekken, dank zij ook den invloed van de Leidsche Kweek en bewaarschool, de eenige in ons land, dat het daarom met diep leedwezen heeft vernomen uit het prae-advies van B. en W. op adressen inzake bewaarschoolonderwijs, dat er wordt voorgesteld geen uitbreiding meer te geven aan de openbare d. i. ge meente-bewaarscholen, dat zulks zou beteekenen een onbere kenbaar nadeel voor het openbaar onder wijs, dat heelemaal niet opgewogen wordt door het voorstel het subsidie aan de par ticuliere bewaarscholen te verhoogen, aan gezien het overheidsonderwijs uiteraard nooit schoolbesturen gekend heeft, die zijn belangen kunnen behartigen en zich er voor op de bres kunnen stellen en de ar beiders b.v. zich al dadelijk kunnen orga- niseeren tot schoolvereenigingen in tegen stelling met de voorstanders van confes- sionneel onderwijs, die in hun kerkgenoot schappen de aangewezen schoolbesturen hebben, dat aanneming van het stopzettingsvoor- stel beteekent de geleidelijke onder gang van het openbaar bewaarschoolonderwijs hier ter stede, waardoor de rechten van de ouders, die principieele bezwaren hebben tegen bijzonder (d. i. Iferkelijk) bewaar schoolonderwijs en openbaar (z.g. neutraal) onderwijs verlangen d. i. onderwijs voor allen, dienstbaar gemaakt aan de opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden onderwijs van eenheid, saam- hoorigheid en naastenliefde zeer worden verkort dat bij teruggang van het openbaar be waarschoolonderwijs bij terugtrekking van de zorgende hand van de Overheid. veel ouders gedwongen zullen worden, tegen hun overtuiging in, hun jonge kin deren te zenden naar een bijzondere in richting, omdat deze allicht dichtbij is, wat voor zeer jonge kinderen een levenskwes tie is; dat een en ander te meer klemt in een tijd als de onze, waariü het voorbereidend onderwijs meer en meer komt te staan in het midden van de belangstelling, als zijnde het fundament en de voedingsbron van het lager onderwijs, en en tijd, waarin het, in het eene land meer dan in het ander, maar ook hier te lande, gevoeld wordt, dat het bewaarschoolonderwijs, om het lager onder wijs meer individueel en meer werkdadig te doen zijn, behoefte heeft aan uitbrei<ijng van het aantal leerjaren; dat, waar het gaat om zulke hooge be langen voor het kind, d. i. voor de geheele samenleving, de jinancieele bezwaren moe ten terugwijken er kunnen toch ook be staande gemeentegebouwen voor bewaar school worden ingericht; dat het met vreugde heeft vernomen, dat de Commissie voor de Bewaarscholen de bedoeling van het praeadvies verdere uit breiding stop te zetten, niet deelt; dat het adres van J. ten Hake en 156 andere bewoners van het Kooikwartier, de volle aandacht verdient, als bedoelende een begin te maken met uitbreiding in de bui tenbuurten, in aanmerking genomen het feit, dat de drie bestaande bewaarscholen niet eens voldoende zijn voor de binnen stad en de buitenwijken er niets aan hebben; dat de voorgestelde verhooging van den toelatingsleeftijd tot 37a jaar geen rekening houdt met de ervaringen van de praktijk, die den leeftijd liefst zou houden van 3 tot 6 jaren; redenen waarom adressant met den meesten aandrang verzoekt de voorstellen van het praeadvies, wat betreft de punten I. V en VIII niet aan te nemen. Namens het Cbmité, IJ. LAUTENBACH. Voorzitter. JAC. TJALSMA, Secr.-Penningm, CJI. L. WALDKóTTER. Aan den Raad der gemeente is volgend adres gezonden Geeft met verschuldigd™ eerbied ts kennen, het bestuur der Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen te Leiden, goedgekeurd bij K. B. van 6 Maart 1927, No. 74, dat het met veel belangstelling heeft kennis genomen van de voorstellen inzake het bewaarschoolonderwijs die het college van B. en W. d.d. 27 Mei i.l. bij Uwen Raad aanhangig heeft gemaakt; dat het in 't algemeen deze voorstellen toejuicht en behoudens de hierna te noe men bezwaren den wensch uitspreekt, dat Uw Raad deze zal aannemen; dat het evenwel de vrpeid neemt tot het maken van de volgende opmerkingen: le. Ons bestuur betreurt, dat het College geen aanleiding heeft kunnen vinden om voorstellen te doen inzake de subsidieering van den bouw van nieuwe bijzondere bewaar scholen. Daardoor wordt het vraagstuk, dat in ueze voorstellen wordt behandeld, niet tot oplossing gebracht, daar de vermeerdering van de subsidie van f 4 per kind per jaar onvoldoende is om daaruit de rente en af lossing van de bouwkosten te bestrijden; 3e. Waar de kweekelingen der openbare bewaarscholen blijkens art. 3 van de Ver ordening van 17 Mei 1920, regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare bewaarscholen gemiddeld f200 per jaar wordt uitgekeerd, daar komt het ons Bestuur voor, dat het niet billijk is de toelage voor de kweekelingen der bij zondere bewaarscholen te bepalen op f 100 tut f 150. Ons Bestuur verzoekt Uwen Raad deze toelage te stellen op f 100 tot f 200 (4 éénjaarlijksche verhoogingen van f25); 3e. Ons Bestuur heeft ernstig bezwaar tegen de verhooging van den toelatingsleef tijd tot 3Vs jaar. Het vreest, dat daardoor weer zullen herleven de z.g. kinderbewaar plaatsen, daar in vele volksbuurten het voor vela vrouwen met bet oog op werkzaam heden, die zij verrichten noodzakelijk is hun kinderen eenige uren per dag veilig benaard te zien. Deze kinderbewaarplaatsen -zijn uit hygiënisch oogpunt buitengewoon verwerpelijk te noemen; 4e. Ten aanzien van punt XI goed keuring door B. en W. van de plaats van vestiging eener nieuwe bijzondere bewaar school deelt ons Bestuur Uwen Raad mede daartegen geen bezwaar te hebben indien de weigeringsgronden van B. en W. zich niet verder uitstrekken dan tot het aanwezig zijn van voldoende gelegenheid tot het ontvangen van gelijksoortig on derwijs nabij de plaats van vestiging. Prin cipieel bezwaar bestaat er bij ons Bestuur tegen een bevoegdheid aan welk College ook, om den bouw eener christelijke bewaarschool te beletten, omdat er in de buurt voldoende neutraal of Roomsch-Katholiek onderwijs is te krijgen. Ons bestuur verzoekt Uweu Raad dringend punt XI in dezen geest te be perken. (w. g.) T. S. GOSLINGA, voorzitter, (w. g.) VAN LOO, secretaris. Aan den Raad der gemeente Leiden heeft de heer M. Ziegelaar, mr. schilder,' wonende alhier, aan den Oude Singel no. 146, een adres gericht, waarin hij opmerkt: dat hij is onder-aannemer van de heeren M. v. d. Velden en P. G. de Jong, wonende te Leiderdorp en te Oegstgeest, en als zoo danig heeft uitgevoerd het glas- verf- en sauswerk, enz., aan het Politiebureau aan de Zonneveldstraat, alhier; dat bovengenoemde aannemers zijn in ge breke gebleven hem in de gelegenheid te stellen het door hem aangenomen werk tegen den voor de oplevering voorzienen tjjd af te maken; dat hg hierdoor schade geleden heeft, o.m. doordat storingen ln zijn bedrijf zgn ontstaan, de productiviteit van zijn arbeiders minder is geweest en renteverlies op de aannemingssom is geleden; dat deze schade geschat wordt op f570, zgnde ongeveer 6 pet. van wat hij ter zake van bovenvermelde onder-aanneming te vor deren heeft; dat hij zich schriftelijk heeft gewend tot de heeren v. d. Velden en De Jong voor noemd, doch geen antwoord van hen mocht ontvangen dat, naar hg verneemt, vermoedelijk de aannemers van de Gemeente een vergoeding zullen ontvangen ter zake van ondervonden belemmering in de uitvoering van de door hen aangenomen werken dat het billijk is, dat uit het aan de aannemers toe te kennen schadebedrag ver goed worde de schade, door hem geleden, omdat een deel van de schade, die aan de aannemers moet worden vergoed, in wer kelijkheid door bun onder-aannemers is ge leden; dat hij zich bereids heeft gewend tot B. en W., die hem echter hebben medegedeeld, dat de Gemeente uitteraard met de onder aannemers geen bemoeienis heeft; dat, ai moge dit standpunt formeel juist zijn, ondergeteekende meent te mogen laten opmerken, dat het in deze aangelegenheid gaat om de billijkheid en niet om de op lossing van een geschil naar rechten; dat overigens de Gemeente naar aanleiding van haar verzuim tegenover de aannemers, ook in rechten gehouden is tot vrijwaring van haar aannemers, ter zake van de schade, welke die aannemers naar recht en billijk heid aar. ondergeteekende moeten vergoeden; Reden, waarom ondergeteekende eerbiedig verzoekt, dat de Raad moge beslissen aan voornoemde aannemers boven het hun tot dekking van hun eigen schade toekomende, Dog een bedrag van vijf honderd en zeventig gulden toe te kennen, onder verplichting dit bedrag als schadevergoeding aan onder geteekende te betalen. M. ZIEGELAAR. TER NAVOLGING. Van een zeer geacht ingezetene van Leiden ontving 't bestuur der 3-Oct.-Ver. dezer dagen een muziekstuk, getiteld ,,Elnava", o ,,1'Assedio di Leida", van E. Petrella. Op een reis in Italië trok *t zijn opmerk zaamheid, dat een Italiaansch componist de voor ons land belangrijke gebeurtenis had getoonzet en hij meende, dat het werk stellig de belangstelling der Vereeni ging zou hebben. 't Bestuur is hem zeer erkentelijk voor zijn schenking, maar waardeerde nog meer zijn bewijs van belangstelling in 't wer ken der 3-Oct.-V§r. Moge zijn voorbeeld navolging vinden en de Leidenaars van allen rang en stand opwekken, om, ais binnenkort de oproeping tot hen komt tot deelname aan den optocht, voorstellende ,,de Leidsche Hout", zich in groote-n ge tale aan te melden om mee te werken tot het slagen van het middagfeest der a s 3-Octoberviering. DE SPOORWEGOVERGANG NABIJ HET STATION. Van een abonné ontvingen wij dezer dagen de schriftelijke vraag of het niet mogelijk zou zijn een viaduct te bouwen ter hoogte van het Schuttersveld, waardoor het verkeer over de Turfmarkt zou worden geleid in dè toekomst. Wij herinneren aan hetgeen wij reeds in ons blad opmerkten, n.l dat wij deze op lossing niet alleen mogelijk maar zelfs de meest ideale achten. Maar zij schijnt zeer kostbaar te zijn en vordert heel veel ar beid. Van een anderen lezer ontvingen wij een oplossing van de rebus" Betreffende den overweg aan den Stationsweg. De oplos sing is nogal ingewikkeld en o.i. niet over duidelijk. Maar zij komt hierop neer, dat onze lezer het verkeer bij den overgang naast het station wil ontlasten door het op verschillende punten langs de lijn af te leiden, o.a. bij Voorhout Dit plan dat ons als gezegd nog niet erg duidelijk is, lijkt ons niet zeer aanbevelenswaard. DE N. Z. H. T. M. Op de gisteren te Haarlem gehouden conferentie tusschen de Directie der N.^.H. T.M. en de vertegenwoordigers der erken de vakvereenigingen wees de directie het verzoek der Ned. Vereeniging af om de minimum-loonen voor ambtenaren te be palen op f 160 per maand en voor de be ambten op f 26 per week. Eveneens werd afgewezen het verzoek dor Ned. Vereeniging om de standplaatsen Leiden, Hillegom en Voorburg te verhoo- gen. Evenmin kon het verzoek der Ned. Vereeniging om ambachtslieden en ondcr- houds-monteurs 2e klasse automatisch door tc laten loopen tot het Iood van de eerste klasse, ingewilligd worden. Nagegaan zal worden of de diensten van de afrekenaars verbeterd kiyinen worden. Hoewel de uitkomsten over het jaar 1926, volgens de Directie nu niet bepaald schit terend waren, had zij toch besloten aan het personeel de z.g. jaarpremie uit te be talen en wel: aan gehuwde ambtenaren de helft van het maand-salaris; aan ongehuw. de ambtenaren een vierde gedeelte van het maand-salarisaan de gehuwde be ambten een week loonaan de ongehuwde beambten een halve week loon; terwijl zij, die in geregelden lossen dienst zijn, ook geheel of gedeeltelijk in de uitkeering zul len deelen. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De afd. Leiden der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel vergaderde Dinsdag j.l. ter bespreking van de resultaten der op dien dag gehouden conferentie tusschen de directie der N. Z. H. T. M. en de organisatie- vertegenwoordigers. De vergadering was van meening dat de resultaten der conferentie niet bevredigend mochten worden genoemd en ten opzichte van een bepaald punt zelfs afgekeurd dien den (e worden. Ten opzichte van dit punt nam de goed bezochte vergadering met algemeene stem men de volgende motie aan: De afdeeling „Leiden" der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in vergade ring bijeen op Dinsdag 14 Juni 1927 in ,',Hëf Volksgebouw" te Leiden: kennisgenomen van de afwijzing door de directie der N. Z. H. T. M. van het verzoek der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel om uit art. 23 R. D. V. 1924 N. Z. H. te schrappen de woorden „of openbare ambten" constateert dat door deze afwijzing, in het R. D. V. blijft gehandhaafd een bepaling, welke het tramwegpersoneel belemmert ge bruik te maken van haar staatsburgerlijke rechten keurt af deze afwijzing; draagt het H. B op al hel mogelijke le doen om te geraken tot opheffing van de gewraakte belemmering; besluit deze motie te pubheeereh in „Het Weekblad" en de pers; gaat over tot de orde van den dag. TUINFEEST BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Gistermiddag heeft de Buurtvereeniging „Zuiderkwartier" een welgeslaagd tuin feest gehouden in „Hortuszicht" dat door kleurige vlaggetjes een eenigszins feestelijk aanzien had gekregen. In den morgen kondigde het wapperen van de vlag op een der perceelen in de Lindestraat hel doorgaan van het feest aan. 'Ook het zonnetje is getuige willen zijn van wat zou komen en heeft ons den geheelen middag gezelschap gehouden. Om voor 2 uur verzamelde zich joelende en stoeiende de jeugd onder de vlag, en werd onder de voortreffelijke leiding van den heer Slechtenhorsl bijgestaan door eenige leidsters, naar „Hortuszicht" gewan- deld. Vele ouders voegden zich in den tuin bij de feestvierders. De verfrisschingen en versnaperingen lie ten zich opperbest smaken. Bij de attracties die de tuin bood was nog een poppenkast gevoegd die veel bijvai oogstte. Toen het uur van scheiden aangebroken was werd van alle heerlijkheden noode af scheid genomen. Onder het zingen van vaderlandsche lie deren, zooals van „Houdt er den moed maar in" en „Zuiderkwartier gaat nooit verloren" BINNENLAND. De interpellatie-Kleerekoper over de wei gering der goedkeuring van de statuten van den Nieuw-Malthnsiaanschen Bond (Tweede Kamer, 2e blad). De memorie van antwoord betreffende de invoering van het zevende leerjaar (Bin nenland, 2e blad). Installatie van de commissie van onder zoek inzake bezniniging bij het Nijverheid*' onderwijs (Binnenland, 2e blad). De vliegtocht naar Batavia en terug; de F VII te Boedapest aangekomen (Binnen land, 2e blad). Verlaging van briefport, ingaande 1 Jnli (Binnenland, 2e blad). BUITENLAND. Het vonnis tegen den moordenaar van Wojkow (Buitenl. en Tel. le blad). Op en rondom de Volkenbondsraad- zitting (Buitenl., le blad). Valsche geruchten over het vinden van Nungesser en Coli (Buitenl. en Tel., le blad) werd naar de yerzamelplaats terug gewan deld alwaar de stoet ontbonden werd. Zuiderkwartier kan wederom op een wel geslaagden middag terugzien. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Phy- tochemisch en Pharmacologisch onderzoek van de bast van Pithecolobium Saman Bentham", de heer P. F. van Senus, ge boren te Rotterdam. Geslaagd zijn voor het: econ. doet. indo- logio de heeren: G. A. Bosselaar (Leiden), P. J. Goedhart (Den Haag), D. J. Hoog kamer (Amsterdam); voor het candidaatsexamen geneeskunde: mej. L. Goldberg (Leiden) en de heeren: P. A. Cornet (Leiden), P. Sollewijn Gelpke (Leiden), Th. Castermans (Leiden), Th. J. Brouwer (Scheveningen), M. van Boxel (Den Haag), E. W. Creyghton (Oegstgeest), A. Hoedemaker (Leiden), A. J. Schoo (Katwijk a. Zee), P. Swarts (Den Haag), R. E. G. len Seldam (Den Haag), J. v. d. Heul (Vlaar- dingen), A. J. van de Graaff (Leiden), A. M. Gerstel (Leiden), E. Roelfsema (Voor burg), K. Ittman (Vreeland), J. H. Ossenbeck (Den Haag) en G. A. de Bruyne (cum laude) (Leiderdorp) voor het taalkundig candidaats-examen indologie de heerenD. Goedhart (Den Haag), W Veenbaas (Den Haag, C. F. H. Weiter (Den Haag). Het tuinfeest in ,,Zomerzorg" heden avond belooft schitterend te wordenblij kens het grooto aantal bij voorverkoop verkochte kaarten, bestaat er groote be langstelling voor dit feest. De heer Batenburg verzoekt ons nog mede te deelen, dat de directie der N.Z.H. T.M. na afloop van het. vuurwerk, dit is te circa half één, extra-stadstrams zal laten rijden. Hedenmorgen even over tienen schrok ken de voorbijgangers in de Steenstraat van eenigen rook die eensklaps uit een hoog- spanningsschakelkast van de lichtleiding ontsnapte, welke in die straat naast de Blauwpoortsbrug staat opgesteld. Op het zelfde oogenblik bleven de trams, zoowel die van de N. Z. II. T. M. als van de H. T. Af, stilstaan. Men wist niet wat er gaande was en waarschuwde in alle haast behalve de Lichtbedrijven ook de brandweer, die even na haar commandant, die per rijwiel was gekomen, met een motorspuit spoed i? Ier plaatse was. Ook deskundigen van de Licht fabrieken waren spoedig ter plaatse en ter wijl de motorspuit weer dadelijk werd weg gezonden, omdat er van brand geen sprake bleek te zijn, onderzochten de electro- technici de oorzaak van het gebeurde. Die oorzaak bleek niet gemakkelijk te vinden, doch men kon vaststellen dat een der kabels zonder dat de trams of de licht- en krachtgebruikers daar verder last van ondervinden defect vfras geraakt Na een half uur konden de trams weer rijden en was daarmede oogenschijnlijk het leed geleden. Naar de oorzaak zocht men, toen wij om half twee informeerden. ïntus- schen nog.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1