PAPIEREN ROZEN No. 20625 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Juni Derde Blad Anna 1927 TWEEDE KAMER. FEUILLETON. Haagsche Kaleidoscoop. iviooster- t-i,°dcrrn u!ii° D2\ISCII\en de pret"9 15 hc' nitl runderen k,cinen mimend rZu ..Geen goud zoogod" D Buitenl. Weekoverzicnt. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE VRAAGT SCHORSING DER BERAADSLAGINGEN. (Vervolg van gisteren.) De heer KLEEREKOPER (S. D.) vraagt verlof eenige vragen te mogen richten tot den Minister van Justitie over de niet-er- kenning als rechtspersoonlijkheid van den N. M. B. en in verband daarmede over de wenschelijkheid van dé herziening der wet telijke regeling van het veTeenigingswezen. Besloten wordt op dit verzoek nader te beslissen. De heer ALBARDA (S. D.) verzoekt aan de agenda toe te voegen het wetsvoorstel- Albarda betreffende de zevenjarige leerver plichting, zoodat dit nog vóór het reces kan worden behandeld. Spr. meent, dat het voorstel van zoo'n groot belang i9, dat de Kamer er geen bezwaar tegen zal hebben, voor de behandeling daarvan desnoods tij dens het reces bijeen te komen. De VOORZITTER zegt, dat van hem een dusdanig voorstel niet is te verwachten, omdat het voort el tegelijk met het regee- ringsonlwerp dient behandeld te worden. Betreffende dit laatste is de memorie van antwoord nog niet verschenen. Het voorslel-Albarda wordt verworpen met 50 tegen 32 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp: Voorzieningen tegen besmet telijke ziekten, welke behandeling ge schorst was op 1 April jl. Op verzoek van den minister van Ar beid wordt besloten art. 18 te doen ver vallen. Art. 19 wordt vastgesteld. Bij art 20 (kosten van maatregelen krachtens de wet en van tegemoetkomin gen aan verdachten en bacillendragers) be toogt de heer v. SASSE v. YSSELT (R.-K.) dat de formule der regeering minder bevat dan het vroeger art. 18, dat is ingetrokken. Volgens deze redactie kan een vergoeding worden toegekend, terwijl spr. in het arti kel een positieve verplichting wil zien uit gesproken. De MINISTER zegt. dat een positieve verplichting niet kan worden opgenomen. De heer LOVINK (C.-H.) spreekt namens de commissie van rapporteurs voldoening uit over de bereidwilligheid van den mi nister om tegemoet te komen aan de be zwaren van de commissie. liet artikel wordt z. h. st. aangenomen. De artikelen tot en met 31 worden z. st. goedgekeurd. Op art. 32 wordt een amendement van den heer v. d. Bergh (S. D.), beoogende een redactieverbetering, overgenomen Het artikel wordt vastgesteld, evenals art. 33, art. 3en art. 35. Op art. 36 licht mevrouw DE VRTES— BRUINS (S. D.) een amendement toe. waar- van de bedoeling is# de beslaande artikelen over de inenting geheel in stand te hou den, maar een beleren waarborg te geven voor de gegrondheid van de vrijstelling van inenting wegens gezondheidsbezwaren. Mevrouw DE VRIES—BRUINS (S.-D.) licht haar, reeds vermelde, amendement toe, door op te merken dat zij dezen groote ren waarborg wil^bereiken door te bepalen, dat onder de beide geneeskundigen, die een dusdanige verklaring afgeven, de één moet zijn de inspecteur der Volksgezondheid of een door hem aan te wijzen geneesheer. De heer KERSTEN (S. G. P.) licht op het zelfde artikel een amendement toe om te doen vervallen den indirecten vaccine- dwang. Spr. merkt op, dat men het niet aandurft, den vaccinedwang direct voor te schrijven. Maar dan acht hij bet ook laf, de school daarin te betrekken. Op velen wordt een ondraaglijke last ge legd en als de pokken werkelijk uitbreken, is 80 k 90 pCt. fier bevolking onbeschermd. Doch bovendien is het onlogisch, zich te wapenen tegen een gevaar, dat niet bestaat. De algemeene pokkenziekten zijn immers verdwenen en spr. neemt niet aan dat dit te danken zou zijn aan de vaccinatie. Daar voor zijn geheel andere redenen. Hoe komt De Roman van een Ciicnsmeisje. Dit hel Enjelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 39) Bij een bocht in den weg, Gaffin's Corner, liep een pad dwars door de wei dat de bocht afsneed Ze bedacht dat ze zoo de mannsn die op den weg bleven, kon inhalen. Het pad zou nog natter en modderiger zijn dan de wpg zelf, maar ze wilde haar man inhalen. Haar natte rokken fladderden om haar enkels lakken schramden haar gezicht; het kon Haar niet 9chelen; ze 'strompelde verder, kuilend van vermoeidheid en ellende. Op- e?ns verscheurde de vuurstraal van Bunch £f?eschoten revolver ook voor haar de duis- '?rnisze was juist op dezelfde hoogte toet de twee mannen. De naam van haar toan kwam trillend over haar lippen toen de scherpe knal van het schot door de stilte tak. De wei lag een eind hooger dan de v,eg en de kogel, die langs Roderick Briton 'echts even schroeiend was hèengegaan trof Brenda Myers in het hart. Dr. Myers was na zijn terugkomst uit Bed- ?und nog een paar andere patiënten gaan boeken en de klok in de hall sloeg negen "uv toen hij zijn huis weer binnenging. De eetkamer en de salon waren beide bilker: hij liep de trap op naar de slaapka- tQer. Ook daar was het donker; Brenda's Stoffels lagen slordig bij haar toilettafel, het. dat de Zeeuwsche koorts uit Zeeland is verdwenen? Toch zeker niet door de vacci natie! Tal van medici hebben beweerd, dat de inenting verschillende andere ziekten doel ontslaan en dal met name de toeneming der tuberculose is toe te schrijven aan den vac cinedwang. De heer BIJLEYELD (A.-R.) zet uiteen het standpunt der anti-revolutionairen ten opzichte van den vaccinatiedwang en wijst er op, dat dit meebrengt, dat zij moeten stemmen tegen het amendement De Vries Bruins. De MINISTER kan geen van beide amen dementen aanvaarden. Aanneming daarvan zou de wet in precies hetzelfdfb gevaar brengen als in Maart door het amendement- Bijl eveld. De heer BULTEN (R.-K.) begrijpt niet, dat de minister zoo afwijzend staat tegen over het amendement-De VriesBruins, dat niets met den vaccinedwang te maken heeft. Spr. vraagt, of de minister het ontwerp in trekt als het amendement wordt aange nomen. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE zegt. dat hjj niet anders kan doen, dan zijn standpunt handhaven. Minister Slotemakei de Bruine. Het amendement-De VriesBruins wordt aangenomen met 39 legen 33 stemmen. Vóór stemden sociaal-democraten, vrijz.- democraten, Vrijheidsbond, de heeren Bo- mans (R.-K Kortenhorst (R.-K.) en Van Sasse van Ysselt (R.-K.). De MINISTER vraagt in verband hiermee opnieuw schorsing der beraadslaging, het geen wordt toegestaan. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van 'de artikelen 20, 131 en 991 van het Burgerlijk Wetboek en van art. 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring, zoomede van de artikelen 22 en 23 der Wet op liet Notarisambt, strekkende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. Mevrouw BAKKER—NORT (V.-D.) be treurt het, dat van deze gelegenheid geen gebruik gemaakt is om de vrouw toe te laten tot het notarisambt. Spr. dient een motie in, de regeermg uilnoodigende wettelijke maat regelen voor te stellen, die dit mogelijk maken. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer KNOTTENBELT (V. B.) merkt op, dat de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw wel vrouwen als griffier der Prov. Staten benoembaar wil doen verkla ren. doch dat de minister van Justitie zelfs de benoembaarheid tot waarnemend notaris niet wenscht. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, betoogt, dat hij alles gedaan heeft om binnen het kader van het beslaande, de zaak zoo ruim mogelijk »te zien. Omdat er vrouwelijke candidaal-notarissen zijn kan spr. de toelating van vrouwen als getuigen voorstellen. De benoembaarheid tot waar nemend notaris zou echter de benoembaar heid tot het notarisambt ter sprake brengen en valt dus buiten het kader van deze wij ziging. De heer BEUMER (A.-R.) verklaart te moeten stemmen tegen het ontwerp, waar van hem de noodzakelijkheid niet geble ken is. waar zij ze haastig had uitgetrokken. Hij fronste even het voorhoofd en ging de kamer weer uit. In de benedengang kwam hij een van de dienstmeisjes tegen. Waar is mevrouw? Ze is uitgegaan; al een heele poos gele den. Direct na u. Myers begreep er niets van. Waar was ze zoo laat op den avond heengegaan. Hij ge voelde zich onrustig ;hij wilde juist nu Brenda spreken. Hij wist dat hij nooit meer een rustig oogertblik zou hebben voor hij haar alles verleid had van de vrouw die de laatste dagen door zijn gekwelden geest spookte. Toen hij trouwde had hij gemeend dat hij een muur om zijn jeugd gebouwd had, zoo sterk en zoo hoog dat nooit iemand daarbin nen een blik zou kunnen slaan en dat het doode verleden daar nooit uit zou kunnen ontsnappen. Maar het verleden graaft ondcr- grondsche gangen en verschijnt opeen9 op een nooit-vermoeden tijd en plaats. En Myers wist thans dat er maar éón weg was uit het web. waarin hij zich al die jaren had vastgeweven: zijn vrouw de volle, eerlijko waarheid te zeggen 1 Rusteloos liep hij zijn studeerkamer op en neer. angstig luisterend naar elk geluid. De tijd kroop (raag voorbij; opeens bemerkte hij dat het al halfelf was. Hij nam een be sluit: met bevende handen trok hij zijn jas aan. Toen hij huiten stond wist hij niet wel ken kant hij zou uitgaan. De huizen in den omtrek waren al donker; de regen gutste nog onafgebroken door uit een dikke, sler- renlooze lucht. Hij begreep nog steeds niets van Brenda's afwezigheid. Ze bracht nooit avondbezoeken en waarom had ze dan geen boodschap voor hem achtergelaten? Ze waren met een Het wetsontwerp wordt aangenomen met 5110 stemmen. Aan de orde zijn: 1. De conclusie van het verslag der com missie omtrent de inlichtingen op het adres van N. IL Tiessens, sergeant bij het reg. genietroepen, in garnizoen te Utrecht, hou dende verzoek te willen bevorderen, dat aan adressant met terugwerkende kracht de ge schiktheid van sergeant-majoor-instrucleur wordt verleend; 2. de conclusie van het verslag der com missie omtrent de inlichtingen op hel adres van F. H. M. J. Erens te Schaesberg (L.), houdende verzoek om goedkeuring van door hem verkregen mijnbouwvergunningen. dan wel toekenning van een behoorlijke schade vergoeding. De conclusies worden z.h.sl. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot vast stelling van een Comptabiliteitswet. De algemeene beraadslagingen worden geopend en gesloten. De vergadering wordt te 4.30 verdaagd tot Dinsdag 1 uur. V. Den dag vóór Pinksteren bereikte mij een sterk geparfumeerd, teeder gekleurd epistel uit Parijs. Het handschrift op de enveloppe kon ik niet 'terstond thuisbren gen. Afgezien van het verrukkelijke aroma en het modieuse tintje, duidden dc letters, hoewel kloek van uitvoering, onmisken baar op een vrouwelijk vingerproduct. Zenuwachtig gehaast scheurde ik de enve loppe open, ontvouwde het epistel en wierp mijn blik op 't onderschrift: ,,Je liefheb bende nicht Stephanie.'' Eerst 'n mo ment van verbazing, gevolgd door blijde verrassing, d^n een lichte gêne met en be nevens een bonte warreling van souvenirs. Het was een aankondiging van bezoek. „Stéphie" zoo noemen wij haar in de familie gemakshalve en tegelijk hartelijk wil na lange jaren Den Haag nog eens opzoeken en vraagt héél beminnelijk mijn geleide. Eerlijk gezegd, zit ik er 'n beetje mêe inDit nichtje van 40 jaar is 'n verwend persoYmtje. 't Begon al in haar prille jeugd. Ze was mooi en lief tegelijk, begaafd en toch geen blauwkous, musieaal en niet hu meurig, maar bovenal ongekend familie zwak! Genealogisch was ze 'n bolleboos. Ze wist ons haarfijn uit te leggen langs welke .zijlinies" en ..rechte staken" zij zelve contact had met wijlen den hoogge leerden heer professor Cunaeus, beroemd uitvinder van de Leidsche Flesch. In dit alles ligt allerminst een reden voor de lichte gene die ik voelde opkome-n bij het lezen van haar visite-annonce. Voor Stéphie wil ik graag probeeren een schappelijken Cicero te zijn, maar de schoen wringt elders! Dit succesvolle achternichtje, aanvanke lijk luisterend naar den naam Stefanietje Weltevreden, trouwde, héél jong nog, met den Parijschen comte Etang de la Cour, een aardigen snuiter met een aardig for tuin en juist dit financieele onderdeel" is oorzaak van mijn onrust, want Comtesse Stéphanie Etang de la Cour bereisde met haar Heer Gemaal alle continenten en we reldzeeën tot ,,leeringhe ende vermaeck". Begaafd en kunstzinnig, vormde Stéphie zich een oordeel over al wat Moeder Na tuur en het product van den laatsten Scheppingsdag, de Mensch, op onzen aard- bol aan schoonheid vermochten te plan ten. Na vele jaren van afwezigheid ving Stefanietje WeltevTeden's Haagsche hartje aan te kloppen voor Haagsche herinnerin gen... la Comtesse Stéhanie Etang de la Cour herinnerde zich haar achterneef Cu naeus en... de brief ging in zee! Rijp beraad was overbodig: eenvoudige Stéphie was altijd 'n dot van 'n meisje, de Com tesse van breede allures moest noodwen dig ,,'n schat van 'n vrouw" geworden zijnEn ik schreef terug, welgemeend- hartelijk: ze moest dan maar haar ouwe Haagje mitsgaders achterneef Cunaeus' ge leide voor lief nemen, enzTot zoover alles best. Maar nu de kogel door de kerk is, moet ik een programma opstellen, 'n kleine oneenigheid uit elkaar gegaan; maar in hun lang huwelijksleven was toch wel eens meer een klein kibbelpartijtje voorge komenen direct afgezoend en vergeten. DAérom zou ze toch niet zijn weggegaan... Hij had den rand van het dorp bereikt zonder haar te ontmoeten. Hij had de enkele menschen waar ze met eenige mogelijkheid een bezoek had kunnen brengen, gevraagd maar zonder resultaat. Het was nu werkelijk doodsangst die hem bezielde. Hij rende naar huis terug. De beide dienstboden stonden in de open deur; het eene meisje, dat zoo juist was thuis gekomen, vertelde dat ze met haar ver loofde, Briton's groom, mevrouw onderweg waren tegengekomen. Waar? vroeg de dokter gejaar' Op den weg naar Bedmund. Onzin! Het was mevrouw beslist. Ze liep heel hard in den stroomenden regen. Maar wat had ze 's avonds in Bedmund te maken? zei Myers; meeT tot zichzelf dan tegen het meisje. Dat weet ik niet, meneer; klonk het verschrikte antwoord Ze liep een eindje achter u' en mr. Brilon. We passeerden u juist bij de kerk. Dr. Mvers poogde zijn kwellende onrust te verbergen en zei luchtig: Dan zal ze zeker wachten tot de regen voorbij is. Hij begreep zelf wel hoe onmogelijk deze ver onderstelling was en ook dat de meisjes deze verklaring wel niet zouden aanvaar den. Alsof ze geen rijtuig had kunnen nemen! Hij keerde zich om en liep den weg weer op; deze keer in de richting van de Four Winds Blunt keek hem stom-verbaasd aan toen hij de deur voor hem opendeed, soort leiddraad, Ter Pierre zou zeggen 'n guide" voor 'n vrouw van héar stan ding." En nu begint het me te duizelen Ünze eminente Bijenkorf, in de Wagen straat, valt uit. De wereldsteden, door Stéphie bezocht, boden haar meerdere der gelijke kolossen. In den Dierentuin (wij noemen dezen met een fijne Haagsche nuance „Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap"!) kan ik haar niet brengen. Wè.t moet ik \n 's hemelsnaam antwoorden als ze mij vragen zou„lieve neef, hoeveel jonge leeuwen zijn er van 't jaar in den Haagschen Dierentuin geboren V'En w&ar moet ik me bergen als ze, volkomen logisch, zou opmerken dat „jullie ijsbec- ren alle dagen toch maar kostelijk voed sel krijgen door al die versche Schevening- 6che vischNeen, de Dierentuin moet uitvallen. Ik herinner me dat Stéphie, ja ren geleden, in den tijd toen Jaap Eden alle helden van het stalen ros ter wereld, glorieus aan z'n achterwiel lapte, verzot was op wielerwedstrijden, 'n Moment over woog ik 'n bezoek aan de Wielerbaan bij do Hoornbrug in het, grappenmakers be weren Den Haag „tijdelijk" ontsnapte dorp Rijswijk. Sinds echter Pluvius juist op de wedstrijddagen hardnekkig stortba den giet op de latten, is liet welslagen van haar voormalige „hobby" 'n gokje gewor den, waaraan ik nicht Stéphie niet mag blootstellen De Wielerbaan schrap ik dus van 't program. Voor 'n auto-ritje langs en door onze nieuwe tjilpende en geuren de buitenwijken van Vogel- en Planten- buurt, ter inspectie van onze gezegende moderne architectuur, huiver ik min of meer. De comtesse was op 't Gymnasium uiterst bedreven in de klassieke talen, bo vendien verzot op de Romeinsche Antiqui teiten, om van Homerus' Ilias maar te zwijgen 1 Rome en Athene heeft ze onlangs nog bezocht, louter om te probeeren of ze de klassieke sfeer nog zuiver kon aanvoe len als in haar gym-periode 1 Opvoeden is prachtig mooi en we weten nu wel dat we tegenwoordig alles moeten „leeren" zien en voelen, omdat aan alles een „diepe" gedachte ten grondslag ligt, vooral in de Kunst en haar aankleve, maar ik durf waarlijk Stéphie's klassieke smaak niet forceeren met de kans op een pijnlijk ver baasd„maar Cunaeus! vin je dét dou heüsch mooi Dit tochtje gaat niet door. Even dacht ik nog aan een hen- gelpartijtje op de Kagerplassen, maar de baars begint pas goed te „scholen" en te „azen" in September en dan zit nichtje al lang weer breed-uit in de Ville Lumièrel De baarzen laat ik dos maar zwemmen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik heel wat aanvankelijk genoteerde nummers heb moeten schrappen. Wat echter rotsvast staan blijft op 't menu, is 't volgende: Op 'n lekker warmen Woensdagavond moét en zM ze met me meê naar de „Tent van de Witte" in 't Haagsche Bosch. Bij voor baat gnuif ik van plezier om 't zeker suc ces van déze vondst! Ja, „de Grenadiers en Jagers" onder Völimar, Van der Lin den en Bouwman (Dunkier heeft Stéphie helaas nooit gekend!) speelden best, maar onze Koninklijke Militaire Kapel onder Boer... enfin, ik zal haar opzettelijk niet prepareeren op wat haar aan muzikaal ge not onder de groene boomen te wachten staat. Het moet een surprise blijven, maar ik mag niet Cunaeus heeten als ze me niet verrukt zal toefluisteren„neeflief, d&t is faméüs'l" En natuurlijk gaan we ook samen 'n Kurhaus-concert beluisteren. Ons Residentie-orkest, onder zijn zomer- dirigent Schnéevoigt, vermag dc meest muzikaal-verwende aller verwende Etang de la Cour's ten volle te bevredigen. Als Buziau nog triomfen viert in yHet Ge bouw" tijdens haar séjour, neem ik haar meê om dezen „grappicus van fijne distinc. tie te savoureeren" (zou Ter Piere zeggen). En dan heb ik nóg iets in petto. De com tesse mag nóg zoo verwend zijn op 't stuk van natuurschoon, genoten jn de beroemde wereldcentra waar de zon immer betrouw baar comparant is en de regen, ter nood wendige afwisseling, zijti plicht kent en vervult met mate: ik zal haar brengen in de tuinen van ons Vredespaleis! Oh, gij Hagénaars, hoevelen, of, pijnlijk juister, hoe weinigen uwer kennen de heerlijkhe Mr. Roderick thuis? Jawel dokter. Ik moet hem dringend spreken. Myers 9taple zonder uitnoodiging af te wachten de hall binnen. Hij zag er bleek en ontdaan uit. Roric kwam de hall in met een groole sigaar in zijn mond en met een paar kaar ten in de hand. Hij scheen nogal opgewekt en begroette den laten bezoeker: Hallo, waarde heer; toch nog van idee veranderd? Dat is gezellig. Kom binnenl Neen dank je; ik kom qiet op visite. Je zoudt me een grooten dienst kunnen be wijzen. antwoordde hij gejaagd. Het spijt me dat ik je moet lastig vallen.... maar zou je me even met je auto naar Bedmund willen brengen? Mijn vrouw is daar. Blunt trok zich bescheiden terug. De oude rot begreep terstond dat er iets niet in den haak was en ging vast naar de stal om order te geven den wagen gereed te maken. Toen ze alleen waren zei Myers: Eerlijk gezegd ben ik een beetje ongerust. Ze gaat nooit 's avonds in haar eentje uit en het is hondeweer. Met je auto ben ik er vlugger dan met het rijtuig; ik hoop, dat ik je niet derangeer. Natuurlijk niet; we kunnen er in een oogenblik zijn. Laten we eerst nog even bij mij thuis aanrijden. Misschien is ze ondertusschen wel thuis gekomen. Hij was overtuigd dat het niet zoo zou zijn en dat bleek inderdaad ook zoo. Toen ze weer van het doktershuis weg reden vroeg Myers aan Roric langzaam te rijden: misschien kwamen ze haar wel tegen. Maar het dorp was heelemaal verlatea zelfs de veldwachter had in dit barre weer den, uitgespreid en opgetrokken rondom en achter het svmbolieke bouwwerk aan den Scheveningschenweg Maar Stéphie zal ik ze doen kennen en deze Haagsche glo rie zal door haar lieven mond opbloeien in de kringen harer Parijsehe omgeving! Ik ben niet van plan m'n gansche pro gramma te ontvouwenmijn nichtje leest ook Hollandsche kranten en surprises moeten er blijven. CUNAEUS. RECLAME. jT I A In een gezin waai loos ter bal se ra 11 onmisbaar. Hoe voor een moeder, XZ t wanneer één der komt verte!!» dat ie zich bezeerd heeft. dadcl!|k een middel bi| de hand te hebben, dat de pijn verzacht, de wond zuiver houdt en ontsteking voorkomt. Waar kinderen zijn behoort ook Akker s Kloostcrbalsem (60 cent) te zijn, dlc genezend en zuive rend werkt en 3958 Een politieke moord De sovjets in gevaar Conflict op den Bal ken Tiianaverdrag nnd kein Ende. De moeilijkheden, waarin dtï sovjet-te- geering is komen te verkeeren door do breuk met Engeland, die zich reeds deed gevoelen in de houding van tal van andere landen als Zwitserland etc., hebben er blijkbaar toe geleid, dat de Russische emi granten zich weer gaan roeren, dat met kracht de Russische anti-bolsjewistische kringen het hoofd gaan opsteken. Op zich zelf behoeft dat niet te verbazen. Met behulp van den druk van buiten, op de sovjets onwillekeurig geoefend, krijgen de anti-bolsjewisten toch ongetwijfeld een kans, al zal men goed doen, deze kans niet te hoog aaji te slaan. Dat deze hernieuwde actie komen moest, was derhalve te voor zien, evenzeer als de sovjets zich daar tegen zullen gaan verzetten door een ver scherping in de vervolging en berechting der tegenstanders. Voor de laatsten wordt bij vatten de doodstraf de straf, waarop zij kunnen rekenen. Van het een komt automatisch het andere. Te betreuren is evenwel, dat een vafl. de eerste daden der anti-bolsjewisten is ge weest een politieke moord. Daarmee is een zwaar odium gedrukt op deze actie: een politieke moord is immers nimmer te ver ontschuldigen. zelfs niet, al is de moord te verklaren, nuchter redeneerend. Slagtoffer is geworden de Russische gezant te War schau, Wojkow geheeten. WOJKOW. een schuilplaats gezocht. Ze tuften den land weg op en waren 9poedig bij Bedmund. Welken kant nu uit? vroeg Roric. Myers gaf geen antwoord en Roric herhaalde zijn vraag in de meening dal de ander het niet gehoord had. Maar het leek waarachtig wel of Myers de kluts kwijt was: Ik weet het niet.... ik weet niet waar ze heen is, stamelde hij. Roric stopte. Hij keek in het bleeke, ner veuze gezicht. Is er iels gebeurd? Wat is er eigenlijk aan de hand? Waar is mr9. Myers? De dokter bracht hem op de hoogte. Hij was nu langzamerhand overtuigd dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. Roric trachtte hem op te beuren en de zaak zoo onschuldig mogelijk voor te stellen. Lalen we nog eens bij u thuis kijken. Hij draaide de auto en ze reden full speed terug. Toen ze thuis kwamen stond de voor deur nog wijd open. Myers rende naar bin nen en riep herhaaldelijk den naam van zijn vrouw, maar alles bleef even stii, luguber stil. Het was heldere dag. toen Roderick Bri lon de auto de binnenplaats van ..Four Winds" weer opreed en moedeloos en met een afgewaakt-bleek gezicht naar huis liep. Hij en zijn vrienden waren den heelen nacht aan het zoeken geweest naar Brenda Myers, maar zonder resultaat. Ze scheen spoorloos verdwenen. Zou ze er van door zijn? vroeg Bans- hell, met een poging tot luchtigheid. Ik weet niet wat ik er van denken moet, zei Roderick, maar dat lijkt me toch werkelijk niet waarschijnlijk. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9