INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. No. 20625 ZATERDAG 11 JUNI Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regeiabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 - Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN Wij ontvingen nog van: N. N. f5.—, dr. D. J. S. f25.— mej. H. C. K. f 5.—; mej. M. K. f 1.—W. Ch. V. f5.—; J. H. K. te W. f 10.—; F. C. N. f 5.—; leerlingen der openbare scholen Langebrug A en B f39.625; uit de spaarpot van George, j Eddie en Willy f 1.50een achterblijver f5.—. Wij ontvingen in totaal f 1140.99*. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat W. Stikke- lorum te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Prinsenstraat No. 4. 4117 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 10 Juni 1927. STORMRAMP-COMITÉ. Big het Stormramp-Comité zijn nog do volgende giften ingekomen: Batig saldo kunstavond in de graanbeurs op 8 Juni f107; Uit een kleine beurs f 1 Marie fl; R. J. fl.50f Bjj dr. Timmermans bezorgd van een juffrouw, die uitstedig was fl; mej. A. C. E. H., te Voorschoten i'2.50; Wjjk 5 G.G. f0.50; Nagekomen bjj mej. Renaud f2; Nagekomen bij den heer Levie van mej. K. f 1van mej. M., gecollecteerd in de Marekerk fl; M. W. J. f2.50; F. P. P. L. f480; Dr. J. H. H., te Voor schoten, f 10; G. H. f50; D. C. H. f50: V. de W. f 10; P. de W. f2.50; M. f2; H. B. f2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden. Postgiro No. 57471. Reeds werd een bedrag van f7000 over gemaakt aan het Nationaal .Steun-Comité Stormramp 1927. „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX". Het toelatings- en eindexamen van den Electrotechnischen cursus had plaats ten overstaan van de heeren ir. A. J. Ehnle en Cor Pot, industrieel te Slikkerveer, gedele geerden van de afdeeling voor Electrotech- niek van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs. Aan bovengenoemd toelatingsexamen werd door 26 candidaten deelgenomen, waarvan 5 afgewezen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: G. A. Annokkee, van Leiden; D. W. Gesink van Katwijk a. d. Rijn; J. van de Graaf, van Leiden; P. D. Groot, van Doetinchem; P. H. van ïngen. van Bodegraven; M. Joon. van Leiden; G H Koekkoek, id A. Leemans, id.; P. M. van Leeuwen, id.; P. J. Moens, van Rotterdam; L. W Muller, van Apel doorn; H. van Raalte. van Hoogeveen; A. W. Renaud. van Delft: K. C Roman, van Leiden; G. H. Schouten, van Rotterdam; P. Sjardijn, van Leiden; G. A. de Vries, id.; J. van Weesel, id.A. Wigman, van Den Haag; H. Wind, van Leiden; P. G. van IJsseldijk, van Oegstgeest Aan het eindexamen electrotechniek na men 14 candidaten deel, waarvan 2 afgewe zen moesten worden. De namen der geslaagden zijn: G. Bot, van Den Haag; G. Broekhuizen, van Leiden (met lof); D. M. Coenen, van Haarlem (met lof); M. D. Kolderman, van Leiden; G. J. Leusden, id A. Meenks. van Rijssen-, K. H. Mugge, van Leiden; G. Peus- ken, van Deventer; P. C. van Straaten, van Den Haag; F J. Thomas, id.J. J. van Ulden, van LeidenB. Wijling. id. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. - DEP. LEIDEN. Jaarverslag 15 Maart 192615 Maar» 1927. Het bestuur vergaderde zesmaal, terwijl een algemeeDe ledenvergadering werd ge houden. De aandacht- der leden werd we derom gevestigd op de eer e-diplo ma's voor personeel door rondzending van een des betreffende circulaire. Er werden twee lezingen gehouden: lo. op 24 November 1926 door prof. mr. F. G. Scheltema, alhier, over Arbitrage", 2o. op 26 Februari 1927 door ir. L T. v. d. Wal, te Schevemngen over ,.de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee." Beide le zingen waren zeer goed bezocht. Ter algemeene vergadering der Mij. te Amersfoort op 25 eD 26 Juni werden afge vaardigd de heeren Roëll. Henny en Wer nink. Ter buitengewone algemeene vergadering te Utrecht op 12 Juli 1926 ter bespreking van het tractaat NederlandBelgië werd t-ot afgevaardigde benoemd mr. Vos, tot plv. de heer F C. Driessen. Omtrent de verdere verrichtingen van het Departement kan worden vermeld dat naar aanleiding van de vragen van het hoofdbestuur in het September-Tijdschnft betreffende handelsbelemmeringen in bin nen- en buitenland onder de leden een en quête werd gehouden en dat uit de inge komen antwoorden een missive aan het hoofdbestuur werd ingezonden De voorgestelde fusie met- de L.V.v.1., uitvoerig genotuleerd, mocht niet tot stand komen Naar aanleiding van de storingen bij hot Gem. Elec Bedrijf werd bij de leden een onderzoek ingesteld naar de door hen dientengevolge geleden schade, waarna het bestuur zich schriftelijk tot de directie der Centrale wendde, onder aandringen op het nemen van maatregelen ter voorko ming van storingen. De directie zegde der gelijke maatregelen toe Aan het Huisvestingscomité Haarlem, tot het verschaffen van een nieuw huis aan de Maatschappij, werd een bedrag van f 1500 geschonken. De voorzitter, de heer Van Ginkei, werd benoemd tot lid van den Nijverheidsraad De leden Sanders, Tieleman, Van SpaM vierden jubilea in hun zaken, aan den beer A. Tieleman werd een gouden draagpen- ning verleend Het aantal leden bedraagt thans 115. donateurs 6. De volgende diploma's werden uitgereikt aan personeel van ledenJ C- de Groot, ten verzoeke van den heer J. A. Riedel Klein, Kramer, Waasdorp, Buitendijk, Ver hoog, Sogers, Limburg, De Bier, ten ver zoeke van de N V. Zilverfabriek ,,Voor schoten" te Voorschoten; J. de Vroede, ten verzoeke van de N V. ..Leidsch Dagblad J J. Kanbier, P. v. Iterson en Leendert van Zandwijk, ten verzoeke van de N V Pel. Het afgeloopen boekjaar sluit met een voordeelig saldo van f 146.86. De heer A. Tieleman, penningmeester van het Departement, aan de beurt van aftre den, werd herbenoemd. TOEKOMSTBEELD BIT DEN SPOORWEGOVERGANG AAN DEN RITNSBURGERWEG. Agent, wat doen al die menscheD hier bij den Rijnsburgersingel? Wachten voor den overweg, m'nheer. JAARVERSLAG WIJKGEBOUW GELOOF HOOP, LIEFDE, LANGESTRAAT 67-69. Mej. W. Snellen, directrice-godsdienst- onderwjjzeres, die met 1 Juli haar werk neerlegt, heeft haar laatste jaarverslag uit gebracht. Noode scheidt zij van het werk, dat haar lief was, maar zij doet dit in het vaste vertrouwen, dat de toekomst het Wjjk- gebouw gunstig zal zijn, gelet op het toe nemende geestelijke leven na een periode van inzinking. In het jaarverslag wordt o.m. gezegd: Over het algemeen kan gezegd worden, dal met opgewektheid en trouw is gewerkt. Nog steeds komen leidsters te kort voor de speelclubjes, waarvan de kinderen genieten. Ook voor de sjlödlessen zijn leerkrachten te weinig. Jammer, want dat dit bij uitstek nuttig werk is, gaf de tentoonstelling wei te zien. Het Lentefeest werd opgeluisterd met een vertooning van een kindersprookje, die uitnemend slaagde. Op een der gezellige avondjes van de meisjes der naaiclubs zong het zangkoortje, uit hun midden gevormd, bijzonder mooi, evenals de zangleeraressen. De werkzaamheden als: Zondagsschool, godsdienst-onderwijs, colportage, ontwikke- lings- en ontspanningsavonden, spaarkas, bibliotheek, jongensclub, handwerk- en naai lessen gingen geregeld hun gang Een woord van harteljjken dank aan allen, dio hiertoe hun medewerking schonken. Vermelding verdient nog, dat de Wijkbe woners, een 80-tal, zich als leden van het Wijkgebouw opgaven; zij betalen elke maand een dubbeltje, waarvoor zij o.a. gratis toe gang op de ontwikkelings- en ontspannings avonden hebben, terwijl hun kinderen den voorrang geniet-en op lessen en clubs. Niet nagelaten mag worden de trouwe diensten te gedenken van Zuster Bossert en mej Hanselaar, aan bovengenoemd werk bewezen. Evenmin mag achterwege blijven een enkel woord van hartelijken dank aan mej L. de Gaay Fortman, die op velerlei wijze, maar bovenal in de drankbestrijding en als organiste en Zondagsschoolleidster jarenlang haar krachten aan 't Wijkgebouw heeft gegeven en nu de stad verlaat In het bestuur kwam ditmaal veel ver andering, daar de aftredende leden, mej. G. D. M. van 't Haaff en de heer P. Keizer, zich niet meer herkiesbaar stelden, terwijl mej. -3. C. v. Manen- wegens vertrek naar het buitenland uittrad. Behalve, dat de opengevallen plaatsen weer werden aangevuld, zijn aan het bestuur nog twee leden toegevoegd, die in de commissie voor het .Directeursfonds zitting hadden, welk fonds nu is samengesmolten met het Oort --Knappertfonds en beheerd wordt door een sub-commissie, gevormd uit enkele leden van de Wijkgebouwcomraissie met den heer F. Muys v. d. Moer als adviseerend lid. In een onderschrift van de commissie van het Wijkgebouw wordt hartelijk dank ge bracht voor hetgeen mej. Snellen in 25 jaar tijds heeft gedaan: meer dan haar plicht, en zij geeft de verzekering, dat haar werk I nooit zal worden vergeten. DE BIOSCOPEN. Het Casino-Theater begint haar pro gramma met het Hollandsch Nieuws, dat ditmaal' zeer interessant is, wijl het o.a. een aardigen kijk geeft op de spannende tennis wedstrijden te Scheveningen en de vie ring van het 25-jarig jubileum der Staats mijn „Wilhelmina". Hierop volgt de goed- gespeelde en interessante eerste hoofdfilm „Met IJzeren Vuist", waarin Jack Holst en Billie Dove de hoofdrollen 'vervullen. Over hel geheel is dit een goede film, welke boeit van begin tot het einde. Na de pauze wordt de tweede hoofdfilm vertoond ,,Het uur der Vergelding"; zij speelt in het goudland Alaska. Stark Bennet, een ruw man en gezagvoerder van een groot schip, is ge trouwd met een Indiaansche vrouw Nakoma die in een hevigen stormnacht om het leven komt en stervende aan John Gaylord, den eersten stuurman, smeekt voor-haar doch tertje Necia te zorgen en haar mede te ne men, ver van haar hardvochtigen vader verwijderd, wat Gaylord belooft. Hij neemt haar mede naar zijn geboortestad, nadat hij eerst een hevig gevecht gevoerd heeft met Stark Bennet en die hij, naar htj meent, gedood heeft. Necia groeit op tot een mooi meisje en als ze op 17-jarigen leeftijd terug komt van de Missie-school, komt ze spoedig in kennis met een luitenant Meade Burrel, en weldra krijgen de jongemenschen elkaar lief Inlusschen is Stark Bennet, die niet gedood, doch slechts gewond is geworden, in het stadje aangekomen en als hij ontdekt heeft dat Necia zijn dochtertje is, neemt hij wraak en eischt haar met geweld op. Hij wil haar weer meenemen naar zee, doch het schip wordt geheel ingesloten door ijs en juist bijtijds kan Meade Burrel zijn ver loofde redden voor het schip door zware ijs- schotsen verpletterd wordt en waarbij ook Bennet den dood vindt. Daarna volgt na tuurlijk een tijd van volkomen geluk voor het jonge paar Het geheele programma is onderhoudend en goed. terwijl ook de muzikale begeleiding als altijd uitstekend is Het City-Theatei opent met de gebruike lijke revue, waarin o.a. een aardige wed strijd voor honden en de begrafenis van den Mikado te Tokio voorkomen Om den gang er in te brengen een komisch stukje, geti teld „Broertjes plezierreisje", dat men ook wel de geschiedenis van een verwend won- derkindje kan noemen. Als 1ste hoofdnum mer volgt daarna ..Het Slaveneiland", met in de hoofdrollen Madge Bellame en Edmund Lowe. Een rechercheur komt op het spoor van dranksmokkelaars en valt door zijn vermetel optreden in hun handen, tegelijk met een meisje.. Sylvia genaamd. Dit meisje is door haar verloofde bedrogen en nadat zij hem in zijn ongeluk niet heeft willen verlaten, verwaarloosd hij haar en gaat zijn leven door met andere vrouwen. Murdock, de grootste boef ter wereld, wil nu het meisje in zijn handen krijgen, doch deze heeft de bescherming van Graham, de de tective, waarom Murdock tracht hem om te brengen door zwavelvergiftiging, hetgeen echter niet gelukt, daar de krater, waaruit de vergiftiging komt. gaat werken en het geheele slaveneiland verwoest. Tenslotte vinden wij beiden ongedeerd nog in leven, terwijl een nietswaardig lid der bende ook nog de kans tot ontsnappen heeft gevonden. Na de pauze draait de film „Artisten- Ieven". Barry Townsend, een beroemd too- neelregisseur neemt een actrice aan, die echter zonder zijn hulp niet kan spelen. Zij worden verliefd op elkaar. Als echter Sylvia beroemd wordt, komt Barry door verschil lende omstandigheden meer en meer op den achtergrond en denkt dat Sylvia hem niet meer liefheeft Door den directeur van het gezelschap, waaraan zij beiden verbonden zijn wordt al het mogelijke gedaan om Barry te verwijderen en met Sylvia te doen -trouwen Hierdoor ontstaat een groot mis verstand tusschen Sylvia en Barry en ra ken zij elkaar kwijt, totdat zij heiden voelen niet zonder elkaar te kunnen leven. Sylvia wordt op een zwaar ziekbed geworpen en door de doctoren opgegeven, doch door Barry gevonden, zooals hij reeds dikwijls haar op het tooneel ,,vond", en haar er weer door hielp, op zijn aanmoedigende manier. Een n^ooie, spannende en goed gespeelde film. Met een journaal waarin vrijwel alle aclueele gebeurlijkheden voorkomen begint het programma in het Luxor-Theater, waar vervolgens een dramatische schets „Moeder smart" draait, die gespeeld wordt door Fransche artislen. Die Fransche filmartis- ten geven aangrijpend dramatisch spel en weten zonder bijzondere hulpmiddelen bij zonder te boeien. Moedersmart is een goede film, goed zoowel wat hel scenario betreft als wat de vertolking der beide hoofdrollen aangaat. En dat alles doet de minder ge lukkige regie van deze Fransche film en de minder scherpe beelden bijna geheel ver geten De vier actes zijn afgeloopen eer men het weet Een spannend, kort drama. Een opzienbarende film draait na de pauze in Luxor. Een film in 7 acten ge maakt naar den boeienden roman ,De schrik der internationale misdadigers", op het doek getiteld „Geheime Politie". Fraai en spannend zijn de kijkjes in Duitschland. Italië en Schotland, die een beeld geven van den strijd tpgen de internationale mis dadigers door de recherche, en waarbij men ziet hoe de politie haar voordeel doet met de meest moderne hulpmiddelen. Een span nende klopjacht brengt deze film, waarin men de Berliner Sc hu po aan het werk kan zien en tal van andere staaltjes van kracht en handigheid van „De Geheime Politie". Ook met de keuze van deze film heeft de directie van Luxor een gelukkigen greep gedaan. Een goed programmal EEN INVAL VAN DE JUSTITIE BIJ INDONESISCHE STUDEERENDEN. Ln het perceel Wasstraat 1, een vtij groot pand naast het hud's van prof. Keesom, wonen een aantal Indonesiërs welke hier blijkbaar studeeren. De huishouding wordt ook door Indonesiërs bestierd, daar een van de jongemannen een vtouw heeft, die de huishouding doet. Hoeveel er precies wonen, konden wij niet gewaar worden. Omwonenden schatten het aantal op 15 k .16. Ook andere Indonesiërs in andere dee- len der stad wonende, loopen er in en uit. Ln dit huis nu is gistermiddag een inval door de Justitie en politie gedaan. Daar voor was de Officier van Justitie, mr. De Vries van Doesburgh, met den rechter commissaris, mr. Bommezijn, uit Den Haag overgekomen, die met de Leidsche politie, bestaande uit den hoofdinspecteur, waar nemend commissaris, de heer Balfoort, de heer Weyers, chef der recherche en den inspecteur Van der Wal benevens een aan tal rechercheurs, te halfdrie in den na middag, nadat alle uitgangen van het huis door de recherche waren bezet, aanbelden. Toen niet spoedig genoeg naar den zin der heeren werd opengedaan, werd het slot j van de voordeur geforceerd met een bei- tel en gingen de heeren van het gereent en de politie binnen. Het verschijnen van zooveel heeren m auto's kon zelfs in deze stille jfc niet onopgemerkt voorbijgaan, zoodat weldra de straat vol menscheu stond. Toen wij ons naar de woning begapen en toegang vroegen ter verkrijging van inlichtingen werden we door een recher-* cheur tegengehouden en toen wij later een naar buiten komende inspecteui aanklamp ten, werd ons gezegd dat absoluut geen inlichtingen konden worden verstrekt, ook niet aan de oers Het publiek dat steeds talrijker werd, maakte allerlei veronderstellingen Het vermoeden dat er opiumsmokkelarij achter BINNENLAND. Inval dooi jnstitie en politie bi) Indone* siëia te Leiden en Den Haag (Stadsn. Ie bL). Minister Slotemaker de Bruine vraagt schorsing der beraadslagingen in de Tweede Kamer in verband met de aanneming van een amendement, dat hij ongewenscht acht (Tweede Kamer, 3e blad). Ingediend is een wetsontwerp voor een nienwe drankwet (Binnenland, 2e blad). Geen verandering in het banderoDe-stdsel voor de tabaksbelasting (Binnenland, 2e bl.). Jaarvergadering der Centrale RaffeiseD- bank (Financiën, 2e blad). De roeiwedstrijden van Hollandia (Sport, 4e en le blad). BUITENLAND. Engelsche tegenspraak van de Russische beschuldigingen (Buitenl. le blad). Het kabinet Poincaré verzwakt, al krijgt het een motie van vertrouwen (Buitenland, le blad). Actie in Roemenië tegen het vorig kabinet Avarescn (Buitenl. le blad). zat won steeds veld doordat de buren den vorigen dag kisten de deur hadden zien uitgaan. Een Haagsch chauffeur, die allicht dacht er een slaatje uit te slaan, bood aan in lichtingen te geven tegen een vergoeding van f 5 waar echter niemand op inging. Ook wij niet, natuurlijk. Allerlei commentaren hoorde men door de omstanders maken. De leveranciers, groen ten vrouw, kruidenier en slager, waren over het groote gezin goed te spreken. De leve ranties werden door een blijkbaar als admi nistrateur fungeerende prompt betaald. De buren verzekerden dat er weinig Hol landers kwamen. Men converseerde vrijwel alleen met Indiërs. De justitie en politie bleef er tot ongeveer zeven uur. Wel vertrok er wel eens iemand en werden de jongelui blijkbaar uit andere deelen der stad binnen gebracht en ver moedelijk in verhoor genomen, doch over het resultaat lekte naar buiten niets uit Circa 7 uut werden eenige verzegelde pakketten in een ,auto geborgen en daar mede vertrokken de Officier van Justitie, de rechter-commissaris en de politie. Een drietal jongelui werden meegenomen VIER GENERATIES. De foto, die wij hierboven afdrukken en waarop voorkomen de vertegenwoordigers van vier generaties uit het geslacht Van Leeuwen, te Voorschoten, mag zeker be schouwd worden als een bijzonderheid. Het komt niet zoo dikwijls voor dat de over grootvader nog flink en sterk is als het achterkleinkind in de wieg ligt te kraaien. Maar de heer C. van Leeuwen, de bekende oud-bode op Leiden geniet het voorrecht zijn achterkleinkind evenals jaren geleden zijn kleinkind en eerder nog zijn kind op de knie" te kunnen nemen. De foto toont de heeren C van Leeuwen (72 jaar), C van Leeuwen (50 jaar). C. van Leeuwen (28 jaar) en de „jongste C" van Leeuwen, in den aanvalligen leeftijd van een half jaar.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1