INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE, No. 20623 DONDERDAG 9 JUNI Anno 1927 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk iageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN Wij ontvingen nog van: G. G. 110; mevT. B. f 10; wed. S. [2.50; mej. C. B. [10; Erato [5; L. B. [2.50; Op brengst programverkoop Oogstfilm ter Mij. van Ned. Letterkunde door den heer D. J. v 4 Ven f53.50; P. S. [10; biljartclub te 0. 112.21. In totaal ontvingen wij f 979.09. STORMRAMP-COMITE. De opbrengst van de schaalcollecte. Bij het Stormramp-Comité 1925, ten be hoeve van de nooden der slachtoffers van den cycloon in het Oosten van ons land zijn de volgende giften ingekomen: D. f 5, H. en S. f 10, prof. dr. M. W. d. V. f 10. mej. G. A. f 2.50, S. M. f 10, N. N. f 25, 13. B. 15, N. N. f 1, voor den Achterhoek 11, nagekomen hij ds. Makkink f 5, het Leidsche Studenten Corps f 100, Ziekenfonds tol Hulp der Menschheid 16, A. D. V. f25, F. E. L. M., Oegslgeest, f 2.50. Giften worden nog gaarne ingewacht- bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49 Leiden, postgiro No. 67471. De gisteren alhier gehouden schaalcol lecte ten behoeve van de geteisterde bevol king in den Achterhoek had het volgende resultaat: Wijk 1. f230.221/»: 2. f 189.52 3 f 116.59, 4 f73.711/»; 5 f155.611/»; 6 en 18 f67.90; 7 f69.38; 8 f87.85; 9 f247.351/»; 10 f 105.96; 11. f 136.24; 12. f50 191/»; 13. [104.85; 14. 1141.84'/»; 15. f 132.341/». 16. f 171.56; 17. f 124.6719. en 20 f 99.13'/'; 21. f 107.79; 22. f50.301/»; 23. f49.711/»; 24. en 25. 1 126.421/»; 26. en 27. f204.61. 28. f 190.791/»; 29. f62.03; 30. f 73.42 31. f53.931/»; 32. f80.231/»; 33. IS0.837»; 34. f90.62; 35. f94.711/»; 36. [3615; 37. f75.34; 38. f 43.41; 39. f55.111/»; 40. f60 527»; 41. en 42. f91.62'/»; 43. en 44. f50.84; 45. en 46. f35.81; 47. 167.20; 48. f 42.367»; 49. f82 411/»; 50. f 71.42; 51. f65081/»; 52a. f 100.771/»; 52b. f 179.90/»; 53. f88,491/»; 54. f73.13; 55. f87.131/» en wijk 56. f 76.43, benevens 2 afzonderlijke giffen en wel een van 1 1000 en een van f 500. Te zamen f 6454.27. Ais men bedenkt dat verschillende men- ichen niet waren te bereiken omdat zij op het oogenblik dat de collectanten kwamen niet thuis waren dan mag men over dit be drag zeer tevreden zijn, temeer omdat er ook van andere zijden reeds mei goed resultaat een beroep werd gedaan op de offervaardigheid van de menschen. DE OPVOLGER VAN PROF. Mr. H. KRABBE Het reeds meermalen uitgesproken ver moeden dat prof. mr. dr. B. Kranenburg thans hoogleeraar in het Staatsrecht en de rechtsphilosophie aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam zou benoemd worden als opvolger van prof. Krabbe, om voortaan aan de Leidsche Universiteit Staatsrecht te doceeren, heeft zich bevestigd. Deze benoeming is thans gevallen gelijk nog gisteren gemeld en over niet te langen tijd zullen wij dezen eminenten geleerde, wiens rechtsstudiën geheel in de lijn van prof. Krabbe gaan onder de Leidsche profes soren tellen. leiden is voor hem niet vreemd want, hoewel hij aan de Universiteit te Gro ningen studeerde en er tot doctor in de rechtswetenschap werd bevorderd, promo veerde hij in 1909 te Leiden in de Staatswe tenschap. Zijn dissertatie getiteld: „De tegenstelling tusschen publiek en privaat recht in de ontwerpen lot regeling der ad ministratieve rechtspraak" deed destijds van rich spreken en door velen werd hem toen reeds in de toekomst een hoogleeraarszetel toegedacht. Achtereenvolgens was hij rech ter aan de arrondissements-rechlhank te Tiel en te Utrecht, totdat hij in 1914 werd tenoemd tot gewoon hoogleeraar te Amster dam welke leerstoel hij nu dertien jaar later ®et die te Leiden verwisselt. In Amsterdam wordt hij door zijn leerlin gen zeer gewaardeerd, zijne Colleges munt ten uit door klaarheid en helderheid, even- 1 als de reeks van geschriften en publicaties I 'an zijn hand verschenen, waarvan wij hier I laten roemen: „Positief recht en rechtsbe- lWistzijn" en het meermalen aangehaalde I trae-advies aan de Juristenvereeniging over 1 de vraag: „Moeten de grondwet en de wel- I hving op de onteigening gewijzigd wor'- den?" De heer Kranenburg behoort tot de vrij- I önnig democratische partij en is thans voor- lï'ter van het Hoofdbestuur van den Vrijz. 1 "emoeratischen Bond. VERVOLG-CURSUS PROF. STORM VAN LEEUWEN. Priv.-doc. dr. Hansen begint zijn voor dracht met erop te wijzen, dat men de ver schijnselen der Ziektebeelden, die tegen woordig tot de allergische gerekend worden, vroeger veelal als toevallig beschouwde. Toen men evenwel in de latere jaren een beter inzicht in de oorzaak dier aandoenin- genn kreeg, werden veel van die toevallig heden tot begrijpelijke en vanzelfsprekende gevolgen der omstandigheden. Zeer verschillende factoren kunnen in aanmerking komen om bij personen, in wier familie overgevoeligheidsziekten voor komen en die daarom als voorbeschikt zijn aan te merken, een dergelijk ziektebeeld te voorschijn te roepen. Heel dikwijls toch krijgt men te hooren, dat de asthmatische verschijnselen eerst na een bepaalde ziekte zijn opgetreden. Een sloornis in de spijs vertering het gebruik van een ongewone hoeveelheid alcohol, stoornissen in den bloedsomloop en niet te vergeten de ver giftigingen met oorlogsgassen, moeten in vele gevallen ais nevenfactoren van belang geacht worden. Werken n 1. ook deze In, dan kan de voorwaarde onlstaan, waarop de specifieke stof gelegenheid krijgt om op de daartoe ge predisponeerde individuën in te werken. Nerveuze factoren spelen hij de asthma ook vaak een gewichtige rol en dit ver klaart de gunstige resultaten, die in daar voor geschikte gevallen, met een hypr oll- sche of psycho-analytische behandeling be reikt zijn. Mogelijk is dit daardoor te ver klaren, dat de psychische behande'ing de prikkelbaarheid van den patiënt en daaN mede zijn overgevoeligheid voor allergenen aanzienlijk verminderd. Een dergelijke psy chische behandeling kan dus zijn beteekenis hebben, wanneer de andere ons thans ten dienste staande middelen, zooals verwijde ring der aanvalverwekkende stoffen, e d. niet volkomen lot het gewenschte resultaat voeren. Den tweeden dag waren de cursisten wederom in het laboratorium bijeen. Prof. Storm van Leeuwen sprak over asthma en klimaat allergenen en zeite daarbij uiteen zijn bekende theorie over het verband tusschen klimaat, aard van den bodem en asthma Hij kan er op wijzen hoe kort geleden deze theorie door een onder zoek uil de kliniek van prof. Malhes in Königsberg volkomen is bevesiigd. Zooals bekend schrijft prof. S. v. L. den invloed van bodem en klimaat toe aan de aanwezig heid of afwezigheid van z g. klimaat- aliergenen in de lucht, welke klimaataller- genen producten van microorganismen zijn (insecten, schimmels, bacteriën). Spreker besluit met de uiteenzetting van de redenen die hebben geleid tot het op richten van een kliniek met allergeenvrije vertrekken, geeft een overzicht van de indi catie tot opname in de kliniek en van de in de kliniek verkregen resultaten. Prof. Rost besprak vervolgens uitvoerig de ziektebeelden die hij den eersten dag reeds had ter sprake gebracht. Hij ver toonde zeer demonstratieve moulages van verschillende huidziekten en gaf gedetail leerde aanwijzingen omtrent de behandeling. De middaguren werden evenals den von- gen dag doorgebracht mei onderzoek van praeparaten, enz., waarbij hetzelfde pro gramma werd afgewerkt met omwisseling der groepen deelnemers. Des avondp had in tiet laboratorium van prof. Flu de vertooning van de film over de peslbestrijding plaats. TEN BATE VAN HET GETEISTERDE GEDEELTE IN DEN ACHTERHOEK. In de Graanbeurs is gisteravond op initia tief van de Jazzband „The Evening Enter tainers" een welgeslaagden Kunstavond ge houden, waarvan de geheele opbrengst ten goede komt aan de slachtoffers van de storm ramp in het geteisterde gebied van den Ach terhoek en Twente, en zal worden afgedra gen aan het Stormramp-comité 1927 alhier. Voor de pauze heeft mej. Corry de Wekker met een groot aantal zeer jeugdige en jeug dige leerlingen de aanwezigen met soms verrassend correct uitgevoerde klassieke dansen beziggehouden. Zij oogstte daarmede een hartelijk en verdiend applaus, evenals voor de solodans. En vooral de drie laatste dansen, van Brahms. Kuilak en Luiqini werden onberispelijk door mej. de Wekker en haar leerlingen uitgevoerd. De uitvoering van een klucht in één bo drijf en van „De liefde vermag alles" in twee bedrijven, door „De Witte Akoleijen' en het optreden van den conférencier Long Fellow werden al even hartelijk ontvangen als het gedeelte van het programma voor d-. pauze en1 toen na afloop de Evening Enter tainers ten dans noodden, werd de stem ming allergezelligst. De Evening Entertainers die met hun eminenten slagwerker aan het hoofd, zich ter dege hebben geweerd, en hun medewer; kers hebben genoegen mogen beleven van dit sympathieke optreden voor een zoo bui tengewoon sympathiek doel. De netlo-opbrengst heeft f 107 bedragen. WAARSCHUWING. Naar aanleiding van bij ons ingekomen berichlen over benadeeling van winkeliers wonende aan de Morschstraat en aan den Morschweg door woonwagenbewoners, be richten waaruit evenwel niet blijkt in wel ken vorm die benadeeling geschiedt, raden wij onze lezers aan, die klachten indien zij weer mochten voorkomen, zoo spoedig mo gelijk ter kennis te brengen aan den heer Commissaris van Politie, Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat alhier, en niet aan het Posthuis, Steenstraat over dergelijke benadeelingen te klagen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds. W. den Hengst zal plaats vinden morgenmiddag te halfeen op de be graafplaats aan de Groenesteeg. Daarvoor te kwart vóór elf wordt fn het kerkgebouw der Geref. Gemeente, Nieuwe- Kijn 76, een rouwdienst gehouden. Gistermiddag werd door een commissie nit de gemeente Utrecht, bestaande uit de heeren Wethouder van Volkshuisvesting, directeur en adjunct-directeur der Arbeids beurs, 3 heeren van den Patroonsbond, 3 heeren der Vakvereenigingen en den op zichter V3n eenzelfden cursus te Utrecht, een bezoek gebracht aan den beroepsver anderingscursus van grondwerkers en opperlieden tot metselaars. Een rondgang langs het werk der cursisten werd geleid door wethouder Sanders, den penningmeester en directeur der Ambachts school en den directeur der Sociale Zaken alhier. De bezoekers spraken hun voldoening uit over de bereikte resultaten. Gisteravond is het Leidsch Muziek gezelschap „De Post" onder het spelen van eenige pittige marschen naar de woning van zijn directeur, den heer M. Bolderdjjk, te Oegstgeest, aan de Mauritslaan, gewan deld, om hem te huldigen voor het succes dat hij met „De Post" ook weer op de laatste wedstrijden te Amsterdam en te Ridderkerk heeft mogen boeken. Ten huize van den heer Bolderdij'k heeft de voorzitter van het muziekgezelschap, de heer Metselaar, den directeur toegesproken. Nadat, terwijl de muziek „Lang zal hij leven" speelde, mej. Bertha van Wjjk een bloemen hulde had aangeboden en de heer Bolderdgk had bedankt voor de spontane en onver wachte serenade, wandelde men, al blazende, weer terug naar Leiden, Gisteren is het 6de Reg. Veld-Artillerie op weg gegaan naar het kamp van Olde- broek, waar het eenigen tijd zal verbljjven tot het houden van oefeningen. Morgen vertrekken de kwartiermakers per trein van hier naar Oldebroek. De politie heeft gisteren in beslag genomen .rtjwielen van G. J. If. D. en van P. C. N. H., die niet voorzien waren van een belastingplaatje. Tegen den jeugdigen arbeider R„ al hier, heeft de politie proces-verbaal opge maakt, omdat hij ten nadeéle van een anderen arbeider, met wien hij samenwerkte, een belastingplaatje van een rjjwiel heeft ont vreemd. De politie heeft in den afgeloopen nacht aangehouden den zestien-jarigen jongen H. H. M. W„ die uit Den Haag was gevlucht mét medeneming van een bedrag aan geld, dat hij ontvangen had op kwitanties, die hem ter inning waren meegegeven. De jongen is heden door de politie naar Den Haag overgebracht. Hedenmiddag omstreeks halféén is op do Steenstraat een wielrijder aangereden door een Ford-auto, gemerkt H 5887, door dat de bestuurder van deze auto door een voetganger, die onverwachts de straat over stak, genoodzaakt was, plotseling naar rechts uit te wijken. Da jongeman botste met zjjn hoofd door de voorruit en bekwam een bloedende hoofd wonde, welke in het Academisch Zieken huis werd verbonden. De fiets werd na genoeg geheel vernield. GEBOREN: Neeltje, d. van P. Langezaal en W. J. de Graaf Theodora Klazina, d. van L. Ho- genboom en A. Heemskerk Joanna Maria, d. van L. Hogenboom en A. Heemskerk Willem, z. van G. J. van Mourik en T. Brusse Neeltje, d van P. Dregmans en S. H. v. Katwijk Annetje Maria, d. van G. Otten én A. M. v. Eigen Johannes Heinrich Wilhelm, z. van A. J. B. Poortman en K. M. Auf der Haar Bertha, d. van B. de Geus en E. M. v. d. Post Abraham, z. van A. Favier en P. J- Laporle Alexander Anths. Johs., z. van J. L. W. Holkers en R. A. Rademaker Heinrich, z. van J. F. Bal- foort en J. P. v. Hagen Jacoba, d. van J. Zitman en J. Molenaar Hannie Agatha, d. van II. ter Jfeulen en J. C Eakker Aqgusta, d. van C Kromwijk en A. M. L. Seoréve Cornelis, v. van C. Hunders- marek en II. Wassenhurg Cornelis Alber- tus, z. van J. A. Meiman en J. C. v. d. Wes ten Johannes Theodorus. z. van A. J. Karreman en M. J. E. Bik Rudolf Gerard, z. van P. Smit en H P. Kila Koos. z. van C. H. de Urf en J. Haasbeek Elisabeth, d. van D. J. Kooreman en P. Pret Adriaan Josephine, z. van W. A. Bergers en A. v. Ingen Abram. z. van N. Pardon en H. Lens Johanna, d. van L. C. Belgen en M. H. v. d. Krogt Tjitske, d. van J. Wiphake en .1. de Haan Maria. d. van J. Wiphake en J. de Haan Anna Maria, d. van J. Dorst en A. Slootweg Margaretha Johan na, d. van H. B. Rikken en C. C. Hoogeveen Wilhelmina Cornelia, d. van P. Pleging en M. J. de Wid Abraham, z. van J. Par don en J. Mieremet Elisabeth, d. van I. Baart en E. v. Weeren Wilhelmina. d. van H. P. H. Ilaverkoek en B. Klink. ONDERTROUWD: J. Kleijn, jm. 27 j. en C. M. Arnoldus, jd. 23 j. Th. H. v. Noort, jm. 22"j. en M. Roos jd 21 j. P. Westerveld. gesch. 32 j. en M. C. Koet, gesch. 39 j. J. A. v. Haarlem, jm. 22 j. en M. v. Weeren. jd. 22 j. A. A. Langeveld, jm. 26 j. en D. v. Steenbergen. )4 23 j. GEHUWD: J. v. Son, jm. en W. Ouwersioot, jd. R. A. Boer, jm en P. Florisson, jd. J. v. Oosten, jm. en M. J. v. Ilerson, jd. A. J. Neuteboom, jm. en S. H. Schmidt, jd. W. Verhoef, jm. en E. J. de Jong. jd. K. "J. Crama, jm. en T. Nieuwenbuizen. jd. J. Schuchhard. gesch. en P. G. F. de Vos. wede. H. C. Fisser, wedr. en M. v. Hoeijen, jd. G. Tielman, jm. en I. Berends, jd. OVERLEDEN: S. M. v. Dis-Bink, wede. 77 j. A. v. Spijk, zn., 64 j. N. Vrijhloed, dr. 15 j. F. v. 4 Dop, m. 59 j. J.C. GulyWetse- laar, wede. 76 j. C. v. d. Pluym, m. 74 j. M. W. Bodry, dr. 15 j. J. Flippo. wedr. 86 j. J. Ankema, wedr. 81 j. H. F. A. M. P. Damen, dr. 32 j. -M A. v Latum Boots. vr. 53 j. J. v. d. Laken, zn., 2 j. H. M. G. Aniba. zn., 4 mnd. S. Peet Ouwehand, vr. 57 j. GEVESTIGD: E. Neuteboom, Dienstbode, Bankastraat 11. M. G. OptendreesStravers, Hya- cinthenstraat 9. P. Ommering en fam., Winkelier, H. Rijndpk 166a. W. G. J. van den Bosch, Winkelbediende, H. Rijndijk 39. W. C. Visser en fam., Chemigraif, v. Oldenbarneveldtstraat 44. B. de Jong, Machine-fabrikant, Heerengracht 72. A. M. H. Burgmeijer, Dienstbode, Rjjnzichtstr. 26. G. Smit, Verpleegster, Oostdwars- graclit 19. G. J. C. Niehot, Meubelmaker, K. Jiansenstraat 4. A. Verhoorn, Oude Rijn 77a. P. du Clbo en fam., Win kelier, Haarlemmerstraat 33. J. Posthumus eu fam., Rrjnsb.weg 88. K. Schnürpel, Kok, Morschweg 116a. Wed. W. v. Dam Qualm, Huishoudster, Heerengracht 14. II. F. v. Spiegel, Volontair Secretarie, Papen- gracht 11. A. v. d. Borg en fam., Spoorwegarbeider, Hansenstraat 2. J. A. v. Beek, Verpleegster, Rijks-Ziekenhuis. M. M. Barnhard, Verpleegster, Rijks-Zieken huis. P. v. d. Berg, Verpleegster, Rijks- Ziekenhuis. J. S. Timmer, Verpleegster, Rijks-Ziekenhuis. P. Gillisse, Dienstbode, Driftstraat 35. P. v. d. Eijkel en fam., Korporaal Kok, Kanaalstraat 41. T. W. Mittertreiner, Arbeider, Koreraartstr. 18. J. J. Admiraal, Winkelbediende, Haarlem- straat 188. P. J. Wjjnobel en fam., Spoorwegbeambte, Hertzogstraat 6. A. Groeneschey, Dienstbode, Plantage 20. K. Zwirzitz, Kapper, Noordeinde 8. E. van Ordt, J. de Wittstraat 28. M. Buiten om, Middelstegracht 28a. P. G. Spee en fam„ Chef Boterhandel, H. Rijndijk 52. M. MensSchulz, v. Spepstraat S3. A. J. M. Haagen, Dienstbode, Haarl.str. 315. C. Volker en fam., Timmerman, Oranje- gracht 151a. W. C. Dekker, Electricien, Kastanjekade 18. J. H. van Urk, Rps- burgerweg 115. D. Hanemann, Kantoor bediende, Witte Singel 7. L. van Zand- wp, H. Morschweg 33. J. Kieft en gez., Kolfmakersteeg 4.' I. M. de Goede Tijssen, H. Rijndijk 68a. S. II. Rijer, Ereestraat 65. VERTROKKEN: A. Muileman, Amsterdam, Pluvierstraat 2bis. W. v. d. Berg, Den Haag, Franklin- straal 87. Th. M. Rietwijk, Helder. Wacbt- straat bij P. Rietwp. Joh. Peer, Duitsch- land, J. Steenbergen, Amsterdam, Witte de Withstraat 7II. W. Boerman, Woubrugge, Hoogmade b. d. ouders. Clara With, Vlaardingen, Binnensingel 64. J. L. v. d. Berg, Den Haag, Lunensche- straat 65. W. N. Livingston, Rijswijk (Z.-H.), Kerklaan 124. J. Brand, Am sterdam, Keizersgracht 2. A. Cats, Hazerswoude, Spoorlaan F 14. W. Tpen, Warmond, Huize Warmunda. A. Hoornweg, Rotterdam, Havenstraat 145. J. Pal, Voor schoten, Veurscheweg 98. G. J. M. Noord- star, Amsterdam, Kanaalstraat 140. J. Koelma, Haarlem, Vrouwenhekstraat 1. P. Benjamin, Haarlem. Pr. Steynstraat 98. M. M. Schouten, Oegstgeest, Huize Duin zicht. A. v. Barends, 0egstgee3t, Leidsche straatweg 1. H. M. A. Voute, Arnhem, Kastanje'aan 51. M. van Haalem, Alphen a. d. Rijn, Oranjestraat 55. J. Bodijn, Rotterdam, Prinsenstraat 20. A. A. V3n Zuidam, Den Haag, Potchefstraat 12. A. Eleveld, Haarlem, Kloppersingel 151. F. J. J. Moerei, Noordwp-Binnen, Voorstraat 121. M. v. Nieuwstadt, Deurne c.a., Lie- BINNENLAND. De opbrengst van de collecte voor den Achterhoek en Twente te Leiden. (Stadsn. Ie blad). De plechtige bijzetting te Amsterdam van het stoffelijk overschot van wijlen lnil." generaal Van Heutsz (Binnenl., 2e blad). Het voorloopig verslag der Centrale Mid- denstands-Credietbank (Binnenl., 2e blad). Een protestvergadering van Nederland- sche haringezportenrs (Binnenl., 2e blad), Een advies inzake den Post ja ad (Binnenl., 2e blad). De samenstelling van het Deensche elftal voor den voetbalwedstrijd tegen Nederland (Sport, 2e blad). BUITENLAND. Na den moord op den Rnsaischen gezant te Warschan (Buitenl. en Tel., Ie blad). Nienwe aanslagen in Rnsland (Buitenl., en Tel., Ie blad). Boycotbeweping in China legen Engeland en Japan (Buitenl., Ie blad). selscheweg A 111. W. A. C. Zevenhoven, Alplien a. d. Rp, Stationstraat. H. G. v. Egmond, Swalmcn, Rijksstraatweg 38Sa. J. Christiaanse, Den Bosch, Havenstraat 27. W. H. Hockx, Amsterdam, Utrechtsche- dwarsstraat 140 III. G. M. Joustra, Dort mund (Dl.), Schwanenstrasze 50II. V. L. van Halm, Noordwp-Binnen, Piquéstraat 31a. H. J. Schreuder, Amsterdam, Spoor baanstraat 28II. J. H. A. Kettenis, Utrecht, Laan van N. Guinea 83 bis. P. G. van Velzen. Amsterdam, Osdorperweg 289 c. P. Heeren; Oegstgeest, Abspoel- ewg 11. SPRING NIET OP EEN IN BEWEGING ZIJNDEN TREIN. Een stadgenoot meldt ons, ter waar schuwing voor het reizend publiek, het volgende geval, dat gisteravond op het perron in Den Haag plaats vond. Juist bij het vertrek van den trein uit Den Haag naar Leiden, om 23 uur 55 min. kwam een persoon op den reeds tamelijk snel rijden den trein toeloopen; na veel moeite ge lukte het hem het portier open te krijgen, doch toen hij in den trein springen wöde, werd hij teruggeslingerd en kwam gedeel telijk op de treeplank, gedeeltelijk op het perron terecht, werd eenige meters mee gesleurd en mocht daarna van geluk spre ken, dat hij dooT intrekken van hoofd en rug vrij van den trein kwam, waardoor dit ongeval zonder ernstige ongelukken is af geloopen al zullen 's mans hoofd en rug wel eenigszins blauw en bultig geworden zijn. Aangezien het op het Haagsche perron doodstil was werd een en ander slechts door een enkele uit het portier hangenden reiziger opgemerkt, benevens door een beambte, die zich over den roekelooze ont fermd schijnt te hebben. De man was ech ter z'n hoed kwijt en zal ook nog wel meur hooren vanwege de Maatschappij. BRANDEN. Te Rotterdam is door onbekende oorzaak brand onlstaan in pand 42 aan de Maashaven, bewoond door den schoen winkelier J. J. v. Voort. Het vuur ontstond in het sousterrain achter den winkel en tastte een groote partij schoenen aan, waarna bet plafond door brandde en een opkamer en de aangren zende winkel eveneens werden aangetast. Onder leiding van hoofdman v. d. Tas werd na anderhalf uur werken het vuur met vier stralen gebluscht. Hel sousterrain is geheel uitgebrand. Een groote partij schoenen en vele pantoffels zijn verioren gegaan. Winkel en opkamer hadden veel waterschade. Verzekering dekt echter alle schade. Te Almelo brak gisteravond een hevige brand uit in de sterkerjj van de weverij van de N. V. Katoen-Maalschappy v.h. Gebr. Scholten Co., te Almelo. De slerkerij is geheel uitgebrand. De fabrieks baas Blömer viel bij het blusschen van een ladder en brak een been. DOOR EEN HIJSCHPLANK GETROFFEN. Eij het laden van planken uit het aan boei 57 in de Wraalhaven te Rotterdam lig gende Engelsche s.s. „City of Victoria" in het langszij liggende schip „Houthandel VI" van de Gebrs. Hulzinga. heeft de 28-jarige M. v. d. Sluys, gewoond hebbende te IJssel- monde, een hijschplank op het lichaam ge kregen. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is v. d. Sluys overleden.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1