No. 20621 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Juni Derde Blad Anno 1927 SPORT. UIT DE OMSTREKEN. GYMNASTIEK. het internationale turnfeest te ostende. Wal „BranLilde" presteerde. De ts CUtende gehouden internationale ndstrtjden hebben voor de HoUandiche tm&sploegen veel successen opgeleverd. Ziehier de uitslagen: lat. wedstrijd in vrije- en gereedschaps- (eienrngen: 1. „Turnlust", Rotterdam, 391 p.; 2. Aspasia, Rotterdam, 379 p.; 3. Medio- jorgum, Middelburg, 377.20 p.; 4. Kracht ai Vlugheid, Amsterdam, 376.80 p.6. O.S.S., ïandvoort 373.50 p.; Amsteis G.V., 373.20 1. Bergen op Zoom, 370 p.; 8. Brnnhilde. Leiden, 861 p.9. Lichaams- oatwikkeling, Vlissingen, 359.50 p., terwijl Volharding, Oost- en West-Souburg, de lerentiende of laatste plaats bezette met E22.30 p. Int. toumoot, vijfkamp voor afdeelingen van 20 tot 24 dames: 1. TuniluBt, Rotterdam, 1078I5O p.; 2. Gabrielle Lejeuae, Antwerpen, 1023.3Q p. Idem, 12 tot 16 damee: 1. Onze meisjes, inlwerpeu, 1036 p.; 3. U.D.I., Bergen op Zoom, 1015.20 p.; 8. Lichaamsontwikkeling, Vlissingen, 1002.50 p.; 9. Aspasia, Rotter dam, 100125 j>.21. O.S.S., Zandvoort, 969.50 p.; 22. Brunhilde, Leidea, 957.30 p. Int. Ballettenwedstrijd voor afdeelingen tan 16 turnsters maximum: 1. Kracht en Vlugheid, Amsterdam, 234 p.; Vrijheide liefde, Gent, 226.50 p.7. Medioborgum, Middelburg, 187.50 p.; 10. Sparta, Vlissin- den, 160 p. Idem, voor afdeelingen van meer dan 16 turnsters: 1. Turnlust, Rotterdam, 231.50 p.; Havre (Frankrijk), 228.50 p.; 12. As pasia, Rotterdam, 204 p. Int. wedstrijd voor rhythmiische dansen: 1. Turnlust, Rotterdam, 213 p.; 2. Kracht «n Vlugheid, Amsterdam, 212.50 p.; 6. Medioborgum, Middelburg, 187 p.; 10. Brun- lüda, Leiden, 176 p. v Naar wfl vernemen, worden 'de deelneem- rters van „Brunhilde" hedenavond mei ma- riek van den trein gehaald. Er wordt een kleine ronde door de st3d gemaakt, langs: Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Breestraat, Koornbrugsteeg, Vischmarkt, Donkersteeg, Haarlemmerstraat naar Zomer- lorg, waar gelegenheid\ zal worden geboden 6e ploeg geluk te wenschen. het ZILVEREN JUBILEUM VAN „EXCELSIOR". De heer Galjaard krijgt de medaille van verdienste. „Excelsior" heeft gejubileerd en het heug lijk feit van haar vijf-en-twinlig-jarig be staan op feestelijke en prettige wijze her dacht. Er heerschte daar Zaterdagavond in „L'llnion" onder die zeer talrijke belangstel lenden voortdurend een enthousiaste en ge- noegelijke stemming, waartoe een buitenge woon actieve Jazz-Band zonder twijfel niet weinig heeft bijgedragen. En te grooler was dat enthousiasme nu niet. alleen de vereeni ging zelf jubileerde, maar ook drie harer voornaamste bestuurderen, te welen de hee ren M. Galjaard, J. Plu en J. Kettenis, hun zilveren jubileum vierden. Het is wel een zeer bijzondere prestatie gedurende 25 jaar leiding te geven in een vereeniging en te recht is het wakkere 'driemanschap daarvoor dan ook op schitterende wijze gehuldigd. Welk een belangstelling, en welk een waardeering. In trouwe: zij hebben het ruimschoots verdiend deze „drie muske tiers"! Er was voor dezen avond een programma samengesteld dat rijk was aan variatie en het publiek op aangename wijze heeft be ziggehouden. De huldiging van vereeniging en bestuurderen daargelaten bevatte het tal van aardige nummers, zooals voordrachten, acrobatiek, muziek, tableaux en last, not least wedstrijden aan de brug voor de wer kende leden en idem voor adspiranlen in vrije oefeningen. Bepalen wij ons ditmaal echter tot de hul diging, waarmede onmiddellijk bij den aanvang van den avond al was begonnen. Nauwelijks toch waren de turners opgesteld op het podium en had de voorzitter, de heer M. Galjaard, een kort openingswoord ge sproken of hij verzocht den nieuwen eere- voorzitter, den heer Anion Metz, naar voren 'a komen opdat spreker hem het insigne op de jas kon hechten. Wij zijn zoo zeide de heer Galjaard buitengewoon erkentelijk voor uw bereid willigheid om het eere-voorzitlerschap te aanvaarden en wij hopen en vertrouwen den rechten man te hebben gevonden. De heer Metz bracht dank voor de onder scheiding en verklaarde aan leden en be stuur steeds te zullen trachten het devies fan Excelsior: Steeds Hooger, naar voren te krengen. Dan komt de heer Volkers, de leider der scherniafdeeling, om als oud-lid, namefts le den en adspirant-leden hulde te brengen aan de drie jubileerende bestuurderen, die zoo veel voor de vereeniging hebben gedaan. Als blijk van waardeering overhandigt hij ieder can hen een verguld-zilveren lauwerkrans in hui, terwijl daarnevens ook een stoffelijk blijk van waardeering wordt geschonken aan dan gymnastiek-leider, den heer P. Nievaart. De heer Galjaard bedankt, maar is nauwe lijks uitgesproken of een afgevaardigde van aan comité, dat zich gevormd heeft uit do- Patrices en donateurs, treedt naar voren. Op nieuw woorden van hulde en sympathie. Allereerst voor de vereeniging, welke spre ker een fraaie zilveren lauwerkrans en een ®and met bloemen aanbiedt. Vervolgens voor 'a heeren Galjaard, Plu en Kettenis. De '"ale krijgt een rooktafel, de tweede een bureaulamp en de derde een barometer Ten slotte waardeerende woorden voor den heer •'ievaart, die met een herinneringsmedaille kordt vereerd. Doch daarmede is deze plechtigheid nog niet ten einde. Immers de adspiranten ko men nu aandragen met een medaillekast voor den heer Nievaart, terwijl ten slotte het eere-lid, de heer C. Martijn, die voor deze gelegenheid uit Rotterdam is overgekomen, in een speechje het verleden nog eens op haalt en bloemen schenkt Nadat de voor zitter allen dan heelt bedankt en heeft mede gedeeld dat een fraaie bloemenmand is ont vangen van het oud-lid, den heer Van der Vlist, kan eindelijk overgegaan worden tot de afwerking van het programma. Om kwart voor elf gaan wij pauzeeren, dat wil zeggen: Ier receptie in een der bovenza len. De heer Metz voert daar namens den Turnkring Leiden en Omstreken het woord en zet de vereeniging op grootsche wijze in de hloemen. Hij herdenkt tevens het mooie en zeldzame jubileum der heeren Galjaard, Plu en Kelienis, die hij in opdracht van liet hoofdbestuur van het K. N. G. V. komt com plimenteeren. Voor eerstgenoemde heeft spr. bovendien nog een bijzondere verrassing, te welen de medaille van. verdienste van het verbond, een onderscheiding, die slechts aan zeer weinigen wordt verleend. Vervolgens komt „Wilskracht en Genie" met een medaille; het Eerste Leid9che Klucht- en Revue-Gezelschap met een zilve ren lauwerkrans; Concordia en Brunhilde mei bloemen; Aquaduct en D.O.S. met een medaille, terwijl de voorzitter in z'n dank woord voor deze vele blijken van sympathie nog melding maakt van een telegram van gelukwensch, ontvangen van de presidente van Brunhilde, die met haar vereeniging in Osiende is voor deelname aan het interna tionale turnfeest. Dan wordt de eerewijn rondgediend, waar na spoedig het feest in de benedenzaal weer wordt voortgezet en de aanwezigen tot den vroegen morgen bijeenhoudt. Excelsior, en niet het minst de drie Mus ketiers mogen met voldoening op deze feeste lijke herdenking terugzien. t Ten slotte mogen hier volgen de uilslagen van de onderlinge wedstrijden: Brug, wélkende leden: Se graad: 1. G. de l'Ecluse, 25 punten; 2. H. van Weizen, 24punt; 8. F. Homberg, 20punt. 2a graad 1. F. Dilmar, 47'/' punt; 2. J. de Vink, 39'/t punt; S. W. Springer, 36 p. Ie graad: 1. N. de l'Ecluse, 53'/' p.; 2. J. Pommer 46'/' p.; 3. Th. Overdijk 46 p. Vrije oefeningen adspiranlen: Groep A: 1. A. Hazevoet, 25 punten; 2. A. Oudshoorn, 24 p.; 2. D. Zirkzee, 24 p.; 3. C. Oudshoorn, 23 p.; 4. F. v. d. Reijden, L. de Larie, J. H Vink, F. de Beer, 21 punten. Groep B: J. Pommer, 27 p.; 2. J. v. d. Burg, 26P 3. P. v. Ilerson, 24 p.; 4. K. Kettenis, 23 p.; 5. D. de Larie, H. Bekooi 22'/' punt. SCHERMEN. HET INTERNATIONAAL WAPENFEEST IN DEN HAAG. De Hongaar Terstyanik; Militair Sabelkampioen van Enropa. (Van onzen bijzonderen medewerker). Op den laatsten dag van het lournooi te Den Haag werd het mililair kampioen schap van Europa op sabel verwerkt. Aan dit persoonlijk kampioenschap na men 36 schermers deel, te welen 7 Italianen 5 Hongaren, 7 Hollanders, 7 Denen, 1 Zweed, 1 Franschman, 7 Engelschen en 1 Spanjaard, die waren ondergebracht in 6 poules van 6. Uit iedere poule gingen er 3 over, waardoor 3 poules van 6 ontstonden, waaruit 3 maal 4 man naar de poule finale overgingen. Geschermd werd om 5 touché's. Uit poule I gingen over Anselmi (Italië), v. d. Brandeler (Holland), Jensen (Dene marken). Uil poule II: Terstyénsky (Hongarije), Rosichelli, Scherpenhuyzen (Holland). Uit poule III: Doorman (Holland), Rëdy (Hongarije), Cuccia (Italië). Uit poule IV: Pezzana (Italië), de Jong (Holland), Uhlyirik (Hongarije). Uit deze poule ging v. Boven (Holland) niet over. Uit poule V: Filler (Hongarije), Taillan- dier (Frankrijk), v. d. Wiel (Holfand). Uit poule VI: Bertinetti (Italië), Ekkart (Holland), Goiti (Italië). Er waren dus in deze eerste ronden alge- vallen: zes Denen, zeven Engelschen, een Spanjaard, twee Hongaren, een Zweed en een Hollander. In de volgende ronde kostte het onzen landgenooten zeer veel moeite om zich -te handhaven. Als eenige Hollanders gingen naar de finale over: kapt. A. E. W. de Jong, kapt. Scherpenhuyzen en luit. Ekhart in gezelschap van vier Hongaren en vijl Italianen. Ook hier werd in twee poules gewerkt op 3 loopers gelijktijdig Kapt. de Jong en luit. Ekhart begonnen den strijd met elkander, welke len gunste van eerstegenoemde met 25 eindigde. Ekharl verloor ook zijn tweede partij tegen zijn landgenoot Scher penhuyzen met 63. Bijzonder spannend was de partij tusschen De Jong en Scher penhuyzen. Als de stand 43 is komen bei den in tijdnood. Kapt. de Jong probeerde zich ie verdedigen, terwijl v. Scherpenhuy zen alleen voordeel kon verwachten van het brengen van een touché. Hierdoor Immers werd op de eerste plaats de tijdnood opge heven en ten tweede als De Jong kans zag den tijd uit te trekken, kregen beiden vol gens de internationale bepalingen een touché aan, wat voor kapt. Scherpenhuyzen gelijk stond met het verliezen van de partij. „Et encore une minute" klonk Unselmi's stem en nog steeds was de stand 43 ten voordeele van kapt. de Jong. Trente secon de, dix seconde fini! en kapt de Jong won deze ontmoeting. Ekhart zag kans de leider der Hongaren fuit.-cot. Rédy te slaan met 54. Als er een partij o( Iwintig gelrokken is er moeten in totaal 66 parlijen verwerkt worden komt er reeds eenige leekening in den stand. Terstyansky. de ongelooflijk snelle Hongaar, die enkele maanden gele den in Praag' hel Europeesch kampioen schap sabel won, had-op dal moment 5 ge wonnen partijen en nog geen enkele ver loren ontmoeting. Ook Anselmi, de water- vlugge Italiaan, noteerde nog geen verlies- partij. De overigen hadden allen een of meer nederlagen te boeken gefiad. Kapt. de Jong had op dat moment 1 verliespartij te gen 4 winslparlijeti. De heide andere Hol landers waren inriiiddels Voof/wat de bo venste helft van de rangschikking betreft, kansloos geworden. In de running voor de bovenste plaatsen waren na 30 parlijen: Terstyansky, Cuccia, Uhlyarik, A. E. W. de Jong. Pezana en Anselmi. Langzamerhand verdwenen Pez zana. de Jong en Cuccia uit de bovensle ge lederen. Kapt. de Jong werd in zijn partij legen den Italiaan Anselmi hel slachtoffer van slecht secondeeren. zoodal hij geheel onnoodig deze partij verloor. Cuccia zag kans Terslyansky do eenige nederlaag toe te brengen met 54. In het laatst trok de Jong. die zeer ont stemd was over het meer dan onbenullige secondeeren. eenige ongelukkige parlijen, waardoor zijn kans op de derde plaats eveneens verkeken was. Als de grootste helft der parlijen verwerkt is staat het reeds vasf, dat Terslyansky kampioen is. Als we een terugblik werpen op dit groot sche wapenleest, dan kunnen we, wat de regeling betreft, zeer tevreden zijn: Ook het secondeeren. een van dc meest Zorg barende kwesties 'bij een dergelijk massa-gevecht, was in goede handen. Bewonderenswaardig en-voor Holland ongekend was de wijze waarop de beide Italiaansche hoofdsecon- danlen Luigi Cuomo en Carlo Anselmi zich van hun taak kwelen. Vooral eerstgenoemde was zeldzaam goed en de definities van elke situatie die hij voordroeg, geschiedde met een duidelijkheid alsof een film ons het beeld voor oogen tooverde. Ook Ansel mi deze was minder geestig bij de wijze van secohdeeren, iets. waarin Cuomo spe cialiteit bleek arbitreerde uitmuntend. Voor de pers werd op uitstekende wijze gezorgd door den le luit. K. C. Reeser, waar mede we al reeds eerder op een groot wil - penfeest kennis maakten,- Wij willen dit verslag niet besluiten dan na hem hartelijk dank te hebben gebracht voor de uitste kende en bijzonder prettige wijze waarop deze officier zich van zijn lang niet gemak kelijke taak heeft gekweten. De uilslagen luiden: Militair kampioenschap van Europa sabel Kampioen: Com. Vétéz Odön Terstyansky (Hongarije), met 10 gew. part., 19 ontv. en 54 geg. tr.2. Com. Renato Anselmi (Italië) met 9 gew. pari., 30 ontv. en -47 geg. Ir.; 3. Capt. Vitéz Jenö Uhlyirik (Hongarije) met 7 gew. pari., 35 onlv. en 48 geg. tr.; 4. Capt. Vincenzo Cuccia (Italië) met 6 gew. part.. 41 ontv. en 44 geg, tr.; 5. kapt. A. E. W. de Jong (Nederland) met 6 gew. part., 42 ontv. en 41 geg. tr.; 6. Luit.-Col. Jozsef Rady (Hongarije) met 5 ggw. part., 41 only, en 41 geg. tr.; 7. Major £r. Marcello Berti netti (Italië) met 5 gew^-parL, 44 ontv. en 39 geg. tr.; 8. Capt. Albedo "fezzana (Ita lië) met 5 gew. pari., 46 ontv. en 37 geg. Ir.; 9. Capt. Rinaldo Rosichelli (Italië) met 4 gew. part., 4ö onlv. en 33 geg. tr.; 10. luit. Gyorgy Piller (Hongarije) met 4 gew. part. 46 onlv. en 38 geg. tr.; 41. kapt. H. D. Scherpenhuyzen (Nederland! mét 3 gew. part., 49 ontv. en 30 geg. tr. en 12. luit. C. W. Ekhart (Nederland) met 2 gew. part., 50 ontv. en 36 geg. tr. Sabel, 3e afdeeling: 1. res.-luit. jhr. Mol- lerus, 7 gew. part., 20 ontv. en 35 geg. tr. 2. kapt. A. S. v. Fourik 6-17-32. 3. luit.-ter- zee 3e kl. jhr. v. d. Geer 4-22-80; 4. res. 2e luit. F. P. v. Wieringen 4-22-29; 5. luit. F. B. W. Vlieswet 4-22-26; 6. 2e luit. P. J. M. Evers 2-31-24; 7. le luit. G. J. v. Buuren 1-31-11 en 8. 2e luit. M. de Boer 0-35-13. LAWN-TENNIS. MEJ. BOUMAN WINT HET DAME-ENKEL- SPEL TE PARIJS. Tilden door Lacoste geslagen. De laatste wedstrijden te Parijs voor de internationale tennis-kampioenschappen zijn zeer spannend geweest.. In het dames-enkelspel sloeg Ke» Bou- man in den eindstrijd Mrs. Peacock met 62, 64. De overwinning was betrekke lijk gemakkelijk. In de tweede set leidde mrs. Peacock met 43, maar mej. Bouman won de drie volgende spelen en behaalde ■daarmede de zege. De overwinning van de Nederlandsche werd met veel sympathie begroet. De beslissing in het heeren-enkel-spel werd een groote verrassing, want Lacoste slaagde er na 3uur vechten in, Tilden, den Amerikaanschen grootmeester, te slaan: 6—4. 46, 5—7, 6—3, 11—9! In de derde sel verwondde Lacoste een zijner knieën en verloor daardoor de sel. Hij viel in de vierde weer geweldig aan en won. In den laatsten beslissenden strijd speelde Lacoste met groote juistheid. Om bcurien leidden de beide spelers. Eenmaal kwam Tilden met 97 voor. maar Lacoste maaktd, ondanks veel pijn, gelijk en won ten slotte met 119. Beiden waren totaal uitgeput De overige uitslagen zijn:. Gemengd dubbelspel; Beslissing: Mme Bordes en Borolra slaat Alvarez en Tilden 64. 26, 62. Dames dubbelspel: Beslissing: Mrs. Peacock en miss Heine sl. mrs. Waf son en miss Saunders 62, 6-1. HeerendubbelspelBeslissing: Cochet en Brugnon sl. Lacoste en Borotra 26, 62, 6—0, 1—6, 6—4. VOETBAL. HET F.l.F.A.-CONGRES. De Olympische wedstrijden ia gevaar. Het F.Ï.F.A.-corigres te Helsinglors be sloot het internationaal lournooi tusschen de Midden-Europeesche stalen zonder kam pioenstitel toe te staan. Het voetbal op de Olympische Spelen zal doorgaan als het In ternationaal Olympisch Comité de amaleur- bepalingen van de F.I.F.A., aangenomen op het congres te Rome in 1926, goedkeurt, dus vergoeding voor loonderving toeslaat. Mocht de goedkeuring niet volgen, dan beslist het bestuur en zal de meerderheid van het be stuur waarschijnlijk tegen het doorgaan van voetbal op de O. S. zijn. DE N.T.B.-WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. De halve eindstrijd om den N.V.B.-beker V.U.C.N.O.A D. werd door V.U.C. met 3—2 gewonnen. De tweede halve eindstrijd Vi tesseStormvogels werd door Vitesse met 3—2 gewonnen. De wedstrijd HeraclesN.A.C. om het landskampioenschap is wegens terrein-afkeu ring,niet doorgegaan; zoomede als de pro motie-wedstrijd BleijerheideLonga. NED. CORINTHIANS. De Ned. Corinthians verloren volgens de „Tel." met 6—0 tegen een Kopenhaagsch elftal (rust 2—0). In de Deensche ploeg speelden acht internationals. SERIEWEDSTRIJDEN LUGDUNUM. De totaal-nitslag. Dc uitslagen van Pinksteren zijn: Afd. 3: Hillinen IILeidsche Boys 6—0. Aid. 4: Celentas IIILaakkwartier 'III 22 (Celeritas wint bij loting); Leidsche Boys IIAlphia III 21. Afd. 5: I.ugdunum VV. D S. III 50 (wegens niet opkomen van V. D. S.)Cele ritas IV—V.I.O.S. IV 0—0 (Vios wint bij loling). Na afloop reikte de heer N A. Blëte de prijzen uit, die als volgt ten deel zijn ge vallen. Aid. I: Isle pr.: Lugdunum'I. 2e pr. R. V. C. I. 3e pr. V.I.O S. I. 4e pr. L. F. C. I. Afd. II:.le pr. H. D. V». 1. 2c pr. Rijs wijk I. 3e pr. Vogel I. Afd. Ill, le pr. Hillinen II. 2e pr. Leidsche Boys I, 3e pr.'L. F. C. III. Afd. IV: le pr. Celeritas III. 2e pr. Laak kwartier III; "3e pr. Leidsche Boys II; 4e pr. Alphia III. Afd. V: 1e pr. Vios IV, 2e pr. Celeritas IV, 3e pr. Lugdunum V. Aid. VI: le pr. Alphia IV, 2e pr. Lugdu num VI, 3e pr. Vips 5. Aid VII (adspiranlen): le pr. Vios I, 2e, pr. Lugdunum I. LEIDSCHE VOETBALBOND. Voor de 1ste klasse competitie won Lug dunum III Zondag met 50 van U.V.S. II en Maandag met 9—0 van dezelfde ploeg. BILJARTEN. HET 2e KLASSE KAMPIOENSCHAP L.B.B, De wedstrijden om bet 2e kl. kampioen schap L.B.B. worden hedenavond voortge zet met'de navolgende partijen; 7 uur: P. Duivenvoorden Sr.Tj. Pardon. 8 uur: P. Duivenvoorden Jr.W. Mas- saar; 9.uur: Th. DuivenvoordenP. Duiven voorden Jr. i 10 uur; Th. DuivenvoordenTj. Pardon. Vrijdagavond de laatste partijen: 7.30 uur: A. "Rijsdam—Tj. Pardon. 8.30 uur: P. Duivenvoorden Sr.W. Mas- saar. 9.30 uur: P. Duivenvoorden Jr.W. Par don. Voor het 3e kl. kamp. L. B. B. wordt Woensdagavond gespeeld: 7.30 uur: F. VeltmanB. Schouten. 8 30 uur: A. Ollenberg—C. Hendriks. DUIVENSPORT. DE TREKVOGEL, Wedvlucht vanaf Orleans (Frankrijk). Afslend 508 K M. Helder weer. Lostijd 6 uur 0. Klootwijk le. 13e, 1-te, 27e, 32e. 33e en 40. J. Lepelaar 2e en 24e. J. Braxhoven 3e. 19e, 29e. 41e en 44e. A. Erades 4e, 5e, 6e. 7e, 9e en 20e. Brandt 8e, 10e en 25e. G. v Dorp He. Joh. Selier 12e. 22e en 31e. J. v. d. Lucht 15e„ 26e. 34e en 35e Azn. Gijze- nij 16e, 33e. 37e en 39e. G. Redel 17e. J. H. Moene 18e en 28e. P. A. Bekooij 21e. J. v. Dorp 23e en 36 e. A. De Wit 30e. A. van Dorp 43e en 45e. De eerste vogel werd geconstateerd te 1 uur 17 min. 39 sec. De laatste te 4 uur 3 min. 33 sec. Kampioen is over de afstanden van Noyon Creil en Orleans: 1. Braxhoven, 2. D. Klootwijk. „DE BLAUWKRAS". Wedvlucht vanaf Orleans. (508 K.M.) Los gelaten 6 uur. Westen-Wind, helder. Eerst geconstateerde duif 1.13.25. Laatst gecon stateerde duif 2.08.08. L. v. Vliet le, 2e, 4e, 12e, 21e en 27e; J. Steenbergen Se. 6e, 15e, 17e en 19e; J. Schreuder 5e, 22e en 23e; F. Swagers 7e; H. Flandrijn 8e en '10e; J. den Hollander 9e, 16e, 26e en 28e; P. v. d Leek 11e, 14e en 25e; G. A. Spek 13e. Ten Wolde 18e en 29e; J. J. v. Dort 20e; J.-Spek 24e; Arbouw 30e. Een prijs beschikbaar gesteld, door den heer P. v. d. Leek voor het kamninenschan lot en met Orleans isgewonnen door J. Steenbergen. DE REISDUIF. Wedvlucht vanaf Orleans (Frankrijk), afstand 508# K.M. In concours 210 duiven. Lostijd 6 uur v.m. Westen-Wind. J. W. v. Duuren le; P. v. Rijn 2e, 20e, 36e; K. I. Waasdorp 3e, 4e 28e; J. Neule- boom 5e, 15e. 16e; M. v. d. Vecht 6e. 10e. 12e. 14e. 21e, 33e; A. de Graaf 7e, 9e, 34e; A. Oudshoorn 8e; P. v. Berg 9e; A. v. Po- lanen lie; H. Tegelaar 13e, A. P. v. d. Voort 17e, 25e, 38e; W. v. d. Mark 18e, 32e, 37e, 40e; W Knijnenburg 22e; Chr. v. d. Pluim 23e. 26e, 29e, 30e; J. de Tombe 24e; G A. L, v d Reijden 27e; H. A. de Haas 31e; A. v. d. Klugt 35e: J, Flippo 39; P. F. Ooslerveer 41e en H. Barendse 42e. Eerst geconstateerde vogel 1.17.0. Laatst geconstateerde vogel 1.54.43. DE BLAUWBAND. Wedvlucht vanaf Roermond. Afstand H B. -146 K.M Lostijd 780 uur. Vrij helder weer. De duiven bereikten hun hokken als volgt; 1. P. de Winter 10 u. 6 min 80 sec.; 2. B. Rijsbergen 10 6 30; 3. P. de Winter 10 7.6 4 F. Nieuwkerk 10 7.16; 5. B. Rijbbergen 10.16 17; 6 P de Winter 1022.28 7. F. Nieuwkerk 10.23.32. 8. W. Kapaan 10.352; 9. F. Nieuwkerk 10.373; 10. B. Rijsbergen 10 42.33; 11. P v. d. Spree 10.5429;' 12. Ji Wittenaar 11.23.15. „STEEDS SNELLER" (NOORDWIJK). Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 514 K.M. De vogels werden om 6 uur in vrij heid gesteld en kwamen op de hokken als volgt; 1. J. de Ridder 1 u. 37 m. 56 ^ec.; 2 H. Deyssclbloem 1.47.3'/"; 3. A. Ruigrok 1.4828; 4. D. Steenvoorden 1.51.3; 5. J. dc Ridder 1.52.10; 6. D. Slcenvoorden 154 45; 7. J. de Ridder 1.55.1SV»; 8, H. Dcjjssel- bloem 1.55.50; 9. H. Deijsselbloem 2.3 277'; 10. D. Steenvoorden 2.5.1; 11 N. Bemelman 2.6.33; 12. H. Deijsselbloem 2 14.117'. Voor deze wedvlucht was een medaille beschikbaar gesteld, die gewonnen werd door den heer J. de Ridder. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. de Jong en M. A. K. Heldt J. van El en W. J. Geitenbeek. Getrouwd' A. van IIón9choten en A. Af- fourtit. F. J. Deen en H. van den Berg. Bevallen: M. M. M. Kuitens—Kiehnke, 2 d A. v. d. Wolf—do Kookér, d. M. J. J. de GrootBeyersbergen, z. W. van TrigtBrouwer, z. A. J. de Brabander Petersson, z. J. Lommersevan Stave ren, d. A. J. v. Amerongen—Steenvoor den, d. Overleden: A. Goldenberg m. 60 jaren. H. de Boer m. 9 maanden. Naar wij vernemen zullen Ged. Sta ten van Zuid-Holland in hun eerstvolgende vergadering voorstellen indienen ter verbe tering van bet in deze gemeente gelegen wegvak van den verkeersweg Wassenaar- Noordhollandsche grens. Het te verbeteren wegvak bestaat uit een tweetal wegen, op den legger van de wegen en voetpaden dezer gemeente aangeduid, als: a. vervolg der Laan, zandweg 2e klasse van de Bartenbrug tot de grensscheiding met Bloemendaal, lang 38 M., breed 3 M in eigendom en onderhoud bij W. C. C. Bar- naart, en b. de Haarlemmertrekvaarlweg, zandweg, gedeeltelijk puinweg, 2e en le kla9se, lang ongeveer 410 M., breed 5 M., in eigendom en onderhoud bij de steden Haarlem en Leiden. In den onder a genoemden weg ligt een steenen duiker, welke bij verbetering van den weg vernieuwd zal moeten worden. Het ligt in de bedoeling beide wegen te reconslrueeren tot bitumineuze steenslag wegen met eene verhardingsbreedte van fi M., zulks in verband met de omstandigheid dat de sub b vermelde weg onmiddellijk langs de Haarlemmer-trekvaart is gelegen] De kosten van aanleg worden geraamd op f 19.125 van welk bedrag 90 pet. ten laste der provincie zal komen en het reslee- rende voor rekening van de gemeente Bloe mendaal, die eveneens het onderhoud zal bekostigen. KATWIJK. De loonregeling bij de haringvisscherij. Menigeen die het opschrift boven dit ar tikel leest, zal denken, ,,wat kan men nu daarover schrijven en vooral, wat zal een buitenstaander daarover kunnen vertellen." Deze redeneering heeft wel eenigen grond, doch op gevaar af, dat men dit artikel verder ongelezen laat, willen we er toch een en ander over zeggen. Te meer nu er de laatste dagen, onder hen, die als visschers steeds hun brood verdienden de Laatste jaren was het een schrale boterham nog al over ge praat werd. En dat het ernst was met deze bespreking blijkt wel hieruit, dat het met het aanmonsteren van scheepsvolk voor de haringvisscherij niet al te vlot loopt. Dus ter zake. Het woord begrip loon, is pas se dert enkele jaren onder de visschers inge burgerd. Het loon naAr en voor den ar beid. Want nog niet - veel jaren geleden voer alles „og hoop van zegen." Van dien zegen kreeg men dan bij de haringvis- icherij twee procent van de netto-be somming. Later is daar een kwart procent bijgekomen. Het z.g „braadje" kan men als een vervalletje beschouwen, want dit beloopt slechts enkele guldens per reis. Van loon in den vorm van een vast bedrag kon dus nooit gesproken wor den, zoodat de verdiensten immer afwisse lend en altijd onzeker waren. In de mobilisatiejaren is daar echter eenige verandering in gekomen, doordat de^eeders zijn begonnen met 'n garantie loon aan te bieden. Ditr garantieloon bestaat hierin, dat aan de matrozen die voor „man" varen, een vast weekgeld werd toegezegd van f 10. Besomde men echter een bedrag boven een zeker maximum b.v. f 10 000, üan lrwam de loonregeling van 2*4 procent weer van kracht en kreeg men volgens dezen maat staf het meer verdiende uitbetaald. De laatste jaren ia het evenwel belaas meermalen voorgekomen, dat een haring- vis8cher zoo weinig verdiend had, dat hij verre beneden zijn garantieloon bleef, zoo dat de reeder een dubbele schade leed. Ten eerste had zijn schip weinig be~ somd en hij als gevolg daarvan verlies te boeken, doch ook kwam hij dan, door het uitbetaalde garantieloon aan een tweede verliespost. De matroos had zijn f 10 per week opt- vaDgen en kon dus van „verlies" Diet spreken. Hij was op die conditie naar zee gegaftn en had dus van den patroon niets meer "te eischs^

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9