PAPIEREN ROZEN No. 20621 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Juni Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. EEN NATIONALE DRAADLOOZE OMROEP. Voorstel van de commissie uit het A.N.V. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft met een begelei dend schrijven aan den minister van Water staat doen toekomen het rapport van de op 10 Dec. j.l. geïnstalleerde commissie, door dat bestuur in het leven geroepen om een regeling voor een radio-omroep te ontwer pen, die de eenheid van het Nederlandsche volk zou doen uitkomen en in zoo ruim mo gelijken kring bevrediging zou vinden. De commissie, bestaande uit de heeren jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, voorzitter; mr. B. de Gaay Fortman, secretaris; prof. W. Nolet, ir. P. J. Ott de Vries, A. W. K. Tamson en ir. P. J. van Voorst Vader en mevr. W. Wijnaendts Francken-Dyserinck, constateert in haar rapport, dat in het A. N. V. de uiteenloopende richtingen op godsdien stig en politiek gebied eendrachtig samen werken. Bovendien behoort zegt de com missiede Nederlandsche Omroep zich in te spannen om ook buiten Nederland een zoo groot mogelijken kring van hen, die op uitingen van Nederlandsche cultuur prijs stellen, te bereiken. Ofschoon de oplossing, waartoe de com missie gekomen is, niet het beste is, wat ieder lid voor zich zou wenschen, heeft de commissie toch eenstemmig het volgende ontwerp aangeboden: Art. 1. Ten dienste van het Nederlandsche volk als eenheid en ter bevordering van zijn cultureele belangen, stelle de Regeering een ongesplitsten Nationalen Omroep in, welke zoodanig zal zijn ingericht, dat de verschil lende levensbeschouwingen daarin tot haar recht komen en welke, indien technisch mo gelijk, ook dienst kan doen voor de bewo ners van de overzeesche gebieden en andere landen, waar Nederlandsch wordt verstaan. Art. 2. Deze Omroep zal bestuurd worden door een commissie, welke in haar samen stelling een zoo getrouw mogelijke afspiege ling zij van de verschillende levensbeschou wingen en welke zal bestaan uit een door den minister van Waterstaat te benoemen voorzitter, benevens achttien leden, van welke zullen zijn: negen vertegenwoordigers van groepen, welke de Regeering samenstelt uit een lijst van Vereenigingen van Neder landers; zes kerkelijken, verdeeld als volgt: twee Nederlandsch Hervormden (een recht en een vrijzinnig) aan te wijzen door de Algemeene Synode van de Nederlandsch Hervormde Kerk; twee Roomsch-Katholie- ken, aan te wijzen door den aartsbisschop van Utrecht; een Gereformeerde, aan te wijzen door de Deputaten der Gereformeerde Kerken, voor de correspondentie met de hooge overheid; een Israëleit, aan te wijzen door de permanente commissie uit de Cen trale Commissie tot de Algemeene Zaken van het Nederlandsch Israëlietisch Kerkge nootschap; drie luisteraars. De negen vertegenwoordigers van de groe pen worden benoemd door de Regeering. Elke groep heeft het recht daartoe een aanbeve ling van drie personen bij de Regeering in te dienen. De drie luisteraars worden eveneens door de Regeering benoemd. Rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniging van luisteraars kunnen te dien einde een aanbeveling van drie personen inzenden. Om de twee jaar trede een derde gedeelte van elk der drie rubrieken af volgens een bij loting opgemaakten rooster. De aftreden den zijn terstond weder benoembaar. De leden der commissie hebben recht op vergoeding van reis- en verblijfkosten. Art. 3. Er is een bezoldigd directeur, die genoemd wordt door den minister van Wa terstaat, ojd aanbeveling van de commissie. Art. 4. De commissie leidt en beheert den Nationalen Omroep. Zij benoemd uit haar midden twee of vier leden, die te zamen met den voorzitter der commissie het dagelijksch bestuur vormen. De leden van het dagelijksch bestuur ge nieten een bezoldiging. Het dag. bestuur regelt de werkzaamhe den van dèn directeur en is verantwoorde lijk voor den inhoud van de programma's der uitzendingen. Art. 5. De technische leiding wordt opge dragen aan het hoofdbeslur der Posterijen en Telegrafie. Art. 6. Ter bestrijding van de kosten der instelling, betalen de „luisteraars" een jaar- lijksche bijdrage, die zoo laag mogelijk wordt gesteld, daar de Nationale Omroep geen winst beoogt. Ziekenhuizen en blinden kunnen van be taling worden vrijgesteld. HET KRUISGESPREK TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIË. De triomf der Nederlandsche industrie. Zaterdag werd nog door ons in het kort gemeld, dat den vorigen avond gedurendp een halfuur een kruisgesprek is gehouden tusschen het Philips Laboratorium te Eind hoven en het telefoniestation te Malabar (Indië). Hieraan kan nog worden toege voegd dat de ontvangst te Eindhoven wel is waar nog zwak en moeilijk verstaanbaar was, en dat vele malen herhalingen uit In dië noodjg bleken om de gesproken woor den te verstaan, maar dat toch gedurende ongeveer een halfuur op verschillende over en weer gestelde vragen antwoorden ver kregen zijn. De uit Eindhoven gestelde vraag, hoe de ontvangst van den Philips' zender was, werd beantwoord met de mededeeling, dat deze uitstekend en zonder fading ontvan gen werd. Verder werd op een vraag uit Eindhoven naar de gebezigde lampen door Malabar medegedeeld, dat aldaar eveneens alle ge bruikte lampen Philips' lampen met wa terkoeling waren. Ook dit is een feit, dat tot verheuging stemt. Het eerste telefonische kruisgesprek tusschen Nederland en Indië werd dus niet alleen verwezenlijkt door Nederlandsche ingenieurs, doch ook met behulp van Ne derlandsch fabrikaat. Waar ook bij deze proeven de Philips' zender in Indië zoo goed ontvangen werd en door het sfation Malabar steeds onmiddel lijk geantwoord werd na de woorden, in de Philips' studio gesproken, mag men aan deze eerste geslaagde proeven zeer zeker de verwachting verbinden, dat een telefo nische verbinding met Indië niet lang meer op zich behoeft te laten wachten. HET BESLAG OP DE RADIO-LUISTER- GIDS OPGEHEVEN. Voor de rechtbank te Amsterdam is Za terdag de kwestie van het in beslag nemen der Radio-Luistergids behandeld. Het be slag werd opgeheven. In het vonnis wordt overwogen, dat ge daagde verlof heeft gekregen tot beslagleg ging. Dö vraag of dit beslag rechtvaardig is staat of valt met de vraag of 't auteurs recht aan gedaagde al of niet toekomt. De president acht zich niet bevoegd in deze rechtvraag uitspraak te doen. Mr. De Vos wenscht zich daarom te beperken tot de vraag of het beslag rechtvaardig was. Vast staat, dan wanneer het beslag niet wordt opgeheven, de Luistergids zijn verplichtin gen tegenover zijn lezers niet zal nako men, wat tot gevolg moet hebben, dat het beslag een, vrijwel onherstelbare slag is. Daarom meent mr. De Vos, dat het beslag niet mag worden gehandhaafd. Voorts herinnert de president er aan, dat op 25 Mei de minister het besluit heeft uit gevaardigd, dat alle radiovereenigingen. die gebruik maken van een slation, elkan ders volledige programma's moeten uit wisselen en alle andere dergelijke vereeni gingen een verkort programma behooren te leveren. Bovendien is dezer dagen in deze kwes tie een ministerieel besluit te wachten. Recht doende, heft de president het be slag op. HET ONTWERP-ZIEKTEWET. Een adres van de drie Nationale Middenstandsbonden. De Nederl. Middenstandsbond, de Nederl. R.K. Middenstandsbond en de Vereeniging voor den Christelijken Ilandeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Nederland hebben dezer dagen het navolgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden: In verband met de door de Internationale Arbeidsconferentie te Washington aangeno men ontwerp-conventie, betreffende den ar beid van vrouwen voor en na de bevalling, is door minister Slotemaker de Bruine in het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet een bepaling opgenomen, krach tens welke den vrouwen voor en na haar bevalling ziekengeld moet worden uitgekeerd. Adressanten meenen goed te doen, reeds thans van hun bezwaren tegen deze rege ling te doen blijken. Bedoelde regeling toch maakt geen on derscheid tusschen gehuwde en ongehuwde vrouwen. De Middenstandsbonden hebben er ernstig bezwaar tegen, dat de werkgever premie moet betalen voor uitkeering van zieken geld bij zwangerschap en bevalling van on gehuwde vrouwen. Daargelaten de vraag, of het in beginsel juist is om te dezen de ongehuwde vrouwen met de gehuwde op één lijn te stellen meent men, dat het in geen geval opgaat om de werkgevers mede te doen bijdragen in het betalen der premie voor uitkeering bij zwan gerschap en bevalling van de ongehuwde vrouwen. Een werkgever, die een gehuwde vrouw in dienst neemt, heeft rekening te houden met het normale risico, dat die vrouw zwan ger kan worden, en bevallen kan. Maar een werkgever, die een ongehuwde vrouw in dienst neemt, mag redelijkerwijze veronder stellen, dat hij dat risico niet loopt. Adressanten wenschen niet te treden in de beantwoording van de vraag, of het al gemeen belang eischt, dat ook de onge huwde moeder ziekengeld moet ontvangen. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoordt, lijkt het hun in ieder geval on toelaatbaar, om de lasten aan uitkeeringen verbonden, geheel of gedeeltelijk op de werkgevers te leggen. Anders gaat men rechtdraads in tegen het beginsel, neergelegd in art. 1638 c. B. W., waar bepaald is. dat de arbeider zijn recht op het naar tijdsruimte vastgestelde loon verliest, wanneer zijn ziekte of ongeval ver- oorzaakt is door zijn opzet of onzedelijk heid. Het wil adressanten voorkomen, dat dit beginsel volkomen juist is en ook dient te worden gehandhaafd in de Ziektewet. DE STORMRAMP IN DEN ACHTERHOEK De steunverleening. De Koningin heeft aan het Nationaal Steuncomité Stormramp 1925, dat thans ook ten bate van de slachtoffers van de jongste Stormramp in den Achterhoek en Tjvente werkzaam zal blijven, f 5000 doen toe komen. Prinses Juliana heeft voor hetzelfde doel aan dit comité f 3000 gegeven. Ook H.M. de Koningin-Moeder heeft een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld. Door het Smeroe-fonds te Batavia is reeds f 50.000 gezonden. Het Papefonds te Den Haag heeft f 10.000 beschikbaar gesteld. In een onderhoud heeft de burgemees ter van Neede, de heer S. K. Hailsma Mu iier, medegedeeld, dat de dakloos geworden ingezetenen op het oogenblik na de ramp zijn opgenomen door h.ulpvaardige ingezete nen der gemeente. Langen tijd zal deze ver zorging niet kunnen duren, doch het ge meentebestuur is reeds druk bezig te zorgen voor woonketen en noodwoningen. Heden. Dinsdag, reeds zullen eenige noodwoningen arriveeren, waarin dan het allereerst de grootste gezinnen der dakloozen zullen wor den ondergebracht. De allerarmste dier ge zinnen gaan daarbij voor. De barak, door H.M. de Koningin geschonken, ten behoeve der dakloozen. wordt reeds heden getrokken. De hulpschool, beschikbaar gesteld door de gemeente Deventer, dient alreeds tot tijde lijke woning van eenige gezinnen. Dank zij ook het Oranjekruis, dat onder goederen zond. kon men den slachtoffers, die niet meer aan kleeren hadden dan het geen zij droegen tijdens de ramp, van ver schooning voorzien. Het Centraal Genootschap voor kinder herstelling- en vacantiekolonies bood door mevr. Spanjaard geb. Polak uit Borne een 30-tal plaatsen aan, voor het lijdelijk onder brengen van kinderen. Heden heeft de Eibergen een vergadering plaats ter bespreking van de maatregelen voor de vaststelling van de geleden schaden. De minister van financiën, jhr. de Geer. zal vandaag derwaarts vertrekken om over deze kwestie te confereeren. Het bezoek aan de zwaarbezochte streek een bezoek, dat om de daaruit te trek ken baten buitengewoon welkom is was Pinkster-Zondag wel druk, maar mocht een vergelijking met Borculo in 1925 niet door staan. Gelukkig zijn er stroomen bezoekers geweest, die ook hun offer op het altaar der naastenliefde hebben gebracht. Doch de grootte der liefdegaven staat niet in de juiste verhouding tot hetgeen in de strppV worrtt geleden. Op Pinkster-Zondag moeten 6000 auto's te Neede hebben geparkeerd. het rijkswegi;nplan. Verbetering van het wegvak naar Leiden. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting der W ater- staatsbegrooting voor dat dienstjaar en tot wijziging en verhooging van de begrooting van Financiën voor 1927 (voorschot aan het Wegenfonds) deelt de minister mede dat het Rijkswegenplan door de Kroon is vastgesteld. Het beoogt veel ingrijpender wijziging dan dat van minister Lely. Op het plan is slechts de algemeene richting van bepaalde verbin dingen aangegeven. Mocht wijziging van het plan achteraf noo- dig blijken dan wordt zulks door niets belet maar de minister meent in de samenstelling er van aanvankelijk niet ongelukkig te zijn geweest. Hij deelt verder mede dat o.m. ver betering van het wegvak naar Leiden in het voornemen ligt. Onderhandelingen met het gemeentebestuur van Alphen zijn reeds gaande. de herclassificatie van gemeenten In aansluiting op het bericht in zake het besluit der regeering, betreffende de her- classificatie van gemeenten, verneemt de „Tel." van welingelichte zijde, dat het rap port der sub-commissie van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in zake Ambtenaarszaken er toe strekt om één gemeente, namelijk Yelzen (met uitzonde ring van het onderdeel IJmuiden) van de eerste naar de tweede klasse te brengen, en voorts om de volgende gemeenten te ver- hoogen van de tweede naar de eerste klasse: Den Haag (voormalig gedeelte Loosdui nen), Zandvoort, Tilburg. Eindhoven, Alk maar, Zwolle, Middelburg, Vlissingen, De venter, Schrans (gemeente Lceuwardera- decl), Wageningen, Enschedé, Zutphen, Apeldoorn (komï en Breda: voorts van de derde naar de tweede klasse de volgende gemeenten: Urk, Marken, Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlieland, Texel, Boxtel, Veur, Epe, Culemborg, Zaltbommel, Zevenbergen, Bolsward, Zevenaar, Drachten, Soeslerberg. Aallen, Lonncker. Ede (kom), Leerdam. Ooslerhout, Beilen, Nieuwe Pe- kela. Weert, Joure, Nieuwe Schans en Blokzijl. Welke van de overige der genoemde ge meenten onder het besluit der regeering zullen vallen, is nog niet bekend. Daarom trent schijnt nog overleg gepleegd te wor den in de plenaire zitting van de genoemde Centrale Commissie, welke binnenkort bij een kpmt. provinciale staten. De zomerzitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zal aanvangen Dinsdag 5 Juli a s des voorm. 11 uur. De vergade ringen zullen worden gehouden in de ver gaderzaal der Eerste Kamer. De heer H. de Wilde heeft geen ontslag genomen als lid van Ged. Staten, gelijk ge meld. Hij heeft zich ec.hler voor de nieuwe periode niet beschikbaar gesteld. nederland en de volkenbondsraad Naar gemeld wordt zal Nederland in de zitting van den Raad van den Volkenbond, welke 13 Juni a s. aanvangt, worden verte genwoordigd door den minister van Buiten- Jandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts v. Blok land. de aanvaring met de sluis te ijmuiden. Tegen drie uur is men Zaterdag gereed gekomen met het uitlichten van de bescha digde sluisdeur te IJmuiden en daarna is een reserve-deur geplaatst, zoodat de scheep vaart weer kan plaats vinden. RECLAME. Prikkelbaarheid. A komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spljsverterings- stoornlsseo moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel, bij uitnemendheid. Foster's - Maagpillen /Uora verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. 3754 OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openb. Ministerie bij de kantonge rechten te 's Gravenhage, Delft, Alphen en Woerden, ter standplaats 's Gravenhage: mr. J W. Bosch, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Groningen, Appin- gedam en Onderdam, ter standplaats Gro ningen. LUITENANT-GENERAAL MULLER MASIS Naar de „Avondpost" meldt, is bij den commandant van het veldleger, luitenant-ge neraal Muller Massis, het voornemen gere zen, om binnenkort het leger te verlaten. Als zijn opvolger komt, naar het blad uit zeer goede bron verneemt, ernstig in aan merking de generaal-majoor E. F. Insinger, inspecteur der Artillerie. 60-JARIG JUBILEUM NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubi leum van het Ned, Roode Kruis heeft het hoofdbestuur hun, die thans aan de Ver eeniging verbonden zijn en langer dan 10 jaren bij het hoofdbestuur of de afdeelingen een functie bekleeden, een draagmedaille voor 10 jaren trouwen dienst verleend. Over geheel Nederland zijn nu 621 perso nen gerechtigd de medaille te dragen. In verband met de stormramp zal aan de jubi leum-herdenking elk feestelijk karakter worden ontnomen. JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. De Jeugdbond voor Onthouding heeft te Utrecht zjjn negende algemeene vergadering gehouden. Vertegenwoordigd waren 105 af deelingen door# 379 afgevaardigden. Het ledental* bedraagt thans 3080, ver deeld over 116 afdeelingen. Het'bondsorgaan „De Jonge Onthouder" werd in 105.000 exemplaren verspreid. De ontvangsten bedroegen f 6014, de uitgaven f5661. De ontvangsten van het bondsblad bedroegen f3436, de uitgaven f3378. De ontvangsten van den brocliuren- bandel bedroegen f 1917, de uitgaven f 1899. De verslagen en het beleid van het hoofd bestuur en de redactie werden goedgekeurd. Tot Jeden van het hoofdbestuur werden herkozen Harry van Dorssen, uit Utrecht, en Beb Tellegen, uit Maarscen, en gekozen Tjeerd de Boorder, uit Nieuwendam; Haaye Vcldstra, uit Maarssen, en Johan Waldus, uit Enschedé. In de redactie van De Jonge Onthouder werd gekozen Garmt Stuiveling, uit Buiten post. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f7093 aan ontvangsten en uit gaven en die van De Jonge Onthouder op f 4248. Aan hét hoofdbestuur werd opgedragen de uitgave van De Jonge Onthouder in zijn tegenwoordi^en vorm te doen voortbestaan, eventueel uit te breiden, en daarvoor de contributie-afdracht aan het hoofdbestuur, ingaande 1 Augustus, met 2Va cent per maand te verhoogen. Verder werd het hoofdbestuur opgedragen tot vorming van een karaphuisfonds over te gaan. ONTHULLING VAN HET CANISIUS-MONUMENT. Gisteren werd te Nijmegen in het lluner- park het standbeeld ter eere van den H. C'anisius, in de 16e eeuw te Nijmegen ge boren, onthuld. Zondagavond had in de De Roman van een Circnsmeisje. Uit het Engelseh van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 35) Als ze verwacht had hiermede Roric te kunnen verteederen, had ze een misrekening gemaakt. Een gevoel van afkeer bekroop hem. Nog geen twee weken dood en nu had ze zelfs zijn aandenken al uit haar leven weggevaagd. Wat heb je toch Roric? vroeg ze op eens verschrikt. Je doet zoo eigenaar dig. dat deed je vroeger nooit, me zoo aanstaren zonder een woord te zeggen. Hij liep onrustig de kamer heen en weer. Het is allemaal zoo anders dan vroe ger, zei hij. eigenlijk niet goed wetend wat hij zeggen moest. Je moet me een beetje tijd laten. Ik had immers nooit kunnen den ken dat dit alles gebeuren zou. Misschien laterLilian. O, ik begrijp wel wat je denkt, zei ze bitter. Je denkt dat ik je niet wou heb ben toen je arm was en dat ik bij je terug- bom nu Barlett dood is en het blijkt dat jij toch fortuin hebt. Maar dat is niet zoo; ik heb altijd van jou gehouden... dien avond dat je zoo boos bent weggeloopen heb ik aan één stuk zitten schreien. Vraag maar aan moeder. Maar ik was zoo bang om arm te zijn. En nu 8ie vrees niet meer bfhoeft te bestaan....? klonk het scherp. Dal is heel onvriendelijk van je, zei ze terwijl ze vuurrood werd. Och jamisschien heb ik het je eigen lijk wel nooit echt kwalijk genomen, zei hij vergoelijkend. Lilian kreeg tranen in de oogen: Wat ben je toch gped, Roric. Ja, ik ben slecht en zelfzuchtig geweest, dat weet ik.. maar nu is alles veranderd, nu zullen we echt gelukkig worden, nietwaar? Ze keek hem warm aan en wilde het ant woord dat ze verwachtte, wel van zijn lip pen aflezen maar het scheen of zijn tong verlamd was. Hij kon niet zeggen wal ze verlangde te hooren: het zou een hoon zijn. Wat scheelt je toch Roric? vroeg ze eindelijk. Ik dacht dat je blij zou zijn, heel blij. Ik was het die er op aandrong om hier langs te rijden en je op te zoeken. Ik kon het niet langer uithouden, toen ik hoorde dat je uit Londen wa3 weggegaan. Waarom kijk je me niet aan? Waarom wil je me geen kus geven? Er staat nu immers niets of niemand meer tusschen ons. „Niemand tusschen ons!" Hij dacht aan het kleine meisje met de droefgeeslige oogen. Een sombere trek kwam op zijn knap gezicht. .Lilian legde haar handen zacht op zijn schouders. Ze was heel ernstig en aan gedaan nu. Hel was waar wat ze zei, dal ze van hem alleen altijd gehouden had.. voor zoover haar zelfzuchtig hart, aan weelde verslaafd, tot werkelijk liefhebben in staat was. Waarom ben je toch zoo vreemd en ge reserveerd tegen me? drong ze opnieuw aan. Of denk je nog altijd dat het me om je geld te doen is?.Daarvoor behoef je niet meer bang te zijn hel zou me niets kun nen schelen, al bezat je geen shilling. Ik zal het je maar meteen vertellen: ik ben rijk, Roric, rijker waarschijnlijk dan jij zelf... Barlett heeft mij zijn halve ver mogen vermaakt Roric heeft nooit geweten wat er in de volgende oogenblikken precies met hem ge beurde. H«ij moest'in een soort verdooving vervallen zijn en zijn koel oordeel en nuch- teren kijk geheel verloren hebben. De bevende stem van het mooie meisje, de zware geur van de bloemen op haar kleed, de zachte druk van haar handen op zijn schouders, haar gejaagde, hartstochtelijke ademhaling.het was alsof dit alles hem benevelde. Toen hij weer van het besef van de dingen om hem heen kwam. rustte Lilians hoofd tegen zijn schouder en.... Banshells verlegen gezicht grinnikte hun tegen de deuropening van de schilderijen galerij. Neem me niet kwalijk dat ik sloor, Bri ton. maar mrs. Fane zegt dat ze gaan moet; het begint te regenen en ze wil niet te laat aankomen. Roric nam met een linksche beweging zijn arm weg. die hij om Lilians middel gesla gen hadhij kon zich niet herinneren hoe die daar gekomen was. We wilden juist gaan. zei hij toonloos Hij was boos dat Banshell ze overrompeld had. woedend op Lilian die hem zijn hoofd had doen verliezen, ziedend op zichzelf dat hij zich het hoofd op hol had laten brengen. Ze gingen met z'n drieën zwijgend naar be neden. Lilian was overtuigd van haar triomf; ze stTaalde. Mrs. Fane keek onderzoekend naar hel gezicht van haar dochter; de rit van Londen was tengevolge van het meer-dan-slpchte humeur van de jongedame, een ware kwel ling voor de arme vrouw geweest. Zij hoopte nu maar dat de gebeurtenissen in de schil derijengalerij zich zoodanig ontwikkeld mochten hebben, dat het tweede deel van de tocht wat plezieriger mocht uitvallen. Een blik op het lachende en voldane gezicht van haar dochter stelde haar aanvankelijk gerust. Maar ze schrok toen ze naar Rode- riek keek: er was een grimmige, toornige trek om zijn mond; hij zag er eerder uit als iemand die betrapt is op een misdrijf waar zware straf op staat, dan als een jong geluk kig minnaar. Toen de groote auto weggereden was in de nu weer hevig-neerkletterende regen, trok Roric Banshell bij den arm. Geen woord tegen de anderen, Nick. Banshell keek zijn vriend verbaasd aan. In orde, hoor, zei hij lakoniek. XIX. Eustace Myers zat in zijn studeerkamer en staarde over de met papieren bedekte schrijftafel voor zich uil in den tuin. Do trieste herfstavond viel snel Op zijn ge zicht was een sombere uitdrukking; hel was alsof de grijze, weemoedige herfslrmddag iels van zijn troosteloosheid aan hem had mee gedeeld; hij steunde zijn hoofd in zijn han den en zuchtte een paar maal. Door de hall drong hel geluid van piano muziek tot hem door en het zingen van een dunne, een beetje schelle vrouwenstem. Brenda was daar net boos de studeerka mer uitgeloopen en had de deur achter zich dichtgeslagen. Zij had (weemaal iets tegen haar man gezegd, maar hij was zóó in zijn correspondentie verdiep! geweest dat hij haar niet gehoord had en zij was heengegaan met de verzekering da' ze hem een akeïigen man vond en mei begreep dat er zooveel menschen waren die hem roemden om zijn vroolijkheid en opgewekte hulpvaardigheid. Verontwaardigd had ze haar troost ge zocht, bij de piano.. terwijl haar man juist had te kennen gegeven dat hij be hoefte had aan rust en stille. Bovendien had hij een hekel aan klassieke muziek, vooral aan die welke zij aan haar keel en haar klavier ontlokte.... hij vergeleek ze wee moedig met de jolige concerten, die hij in zijn studententijd op zijn kamers had gear rangeerd. De klok in de hall sloeg vijf uur. Hij stond op. Hij had beloofd om zes uur in Bedmund te zijn. Morgen zou de groo'e Iddler komen om Rosalie Dean te opereeren. Eerst had deze een paar dagen geleden do patiënte nauwkeurig onderzocht en goede hoop op een volledig herstel getoond. Rosa lie had met ernstige oogen naar het gezicht van den specialist gekeken. Word ik beter? had ze in koor I sac htigo spanning gevraagd en de beide doktoren waren ontsteld geweest door de hevige huil bui die op hun hoopvolle voorspelling was gevolgd. Myers dacht er weer aan terwijl hij zijn jas aanlrok; hij wist dat ze wanhopig verlangde naar den dood. Scherp klonk het geluid van de bel door het huis. Myqrs fronsle de wenkbrauwen; hij had op het oogenblik tijd noch lust om menschen te woord te staan. Hij wilde juist het dienstmeisje in de gang opvangen en haar zeggen dat hij niet te sprpken was. toen de deur openging en aangediend werdRoderick Briton. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5