CHAMBERLAIN'S tocht naar Berlijn INSCHRIJVING GELDERSCHEN ACHTERHOEK EN TWENTE. No. 20621 DINSDAG 7 JUNIAnno 1927 STADSNIEUWS. ViSSCHERIJ-BERECHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wei'c 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VOOR DEN Wij ontvingen van- N. N. 15; M. J. D. 11.50; P. V. f 1.— G. S. f 1.—; L. G. f 1 M. H. N. f 10.—; D. K.—W. f 25.—; spaar pot van Jan B. f 5.dames B. 125. mevr. wed. Sch. 12.50; N. N. f2.50; C. J. V. f 1.W. en L. f2.50; de Balvaders J 300.korporaals en soldaten le school- compagniê tde R. I. f 9.38; fa. P. f 10. In totaal ontvingen wij f 615.18. ARTSENCURSUS VOOR DUITSCHE ARTSEN. Hedenmorgen te 9 uur is in het Trop'sch Hygiënisch Instituut aan het Rapenburg de cursus voor Duitsche artsen aangevangen. Het aantal deelnemers bedraagt 30 Duit- schers en eenige Hollanders. Prof. Storm van Leeuwen heet de deel nemers welkom en houdt zijn aangekon digde voordracht over grondbegrippen der allergie, en grondslagen der behandeling van allergische ziekten. Na een historisch overzicht gegeven te hebben over de ontwikkeling der begrippen allergie en allergische ziekten (waarhij het belang van de werken der Amerikanen naar voren Wordt gebracht) wordt bespro ken de overgevoeligheid tegenover polien (hooikoorts), tegen voedingsmiddel» n en tegen klimaat allergenen, en terloops ook de door Walker op den voorgrond gebra-hte overgevoeligheid legen bactèriënproducten. die theoretisch interessant is, maar zelden voorkomt. Uitvoeriger wordt bespnken d» eigenschappen der allergenen en vervolgens de therapie Deze mo*' allereerst bestaan in hat ver mijden der allergenen, maar de uitvoerige bespreking daarvan wordt uitgesteld tot den -volgenden dag. Verder komen in aanmerking: le. De specifieke behandeling, bestaande In inspuiting van kleine hoeveelheden al lergenen. Als typisch voorbeeld wordt be sproken de behandeling van de hooikoorts; deze behandeling is relatief eenvoudig en geeft de beste resultaten. De specifieke be handeling van asthma is moeilijker. 2e. De niet-specifieke behandeling, waar bij o.a. vermeld wordt de door de Leidsche school Ingevoerde behandeling met inspui tingen van zwavelsuspensies. Daarna sprak prof. dr. G. Rost uit Frei burg over: „Allergie in verband met huidziekten". Bij zijn onderzoekingen van de laatste jaren is prof. Rost erin geslaagd uit het groote gebied der eczemen een belangrijke groep te isoleeren, die zoowel wat oorzaak als behandeling der ziekte betreft duidelijk van de rest te onderscheiden is. Prof. Rost noemt deze eczemen „spat- exudative Eczematöïde" en is van oordeel, dat bij deze eczemen de oorzaak schuilt in overgevoeligheid tegenover verschillende allergenen. Hij kon waarnemen, dat 100 pCt dezer menschen met positieve huid reactie reageert op een extract van meit- schenhuidschubben, dat hij het „Storm'sche Reagens" noemt. Zooals bekend hadden reeds voor drie jaren Storm van Leeuwen en medewerkers aangetoond, dat een extract bijna steeds positief is bij lijders aan allergische ziekten en negatief bij nor malen. Bij jonge' kinderen gaat de reactie niet op. In overeenstemming met de Leidsche school vond Rost ook. dat bij lijders aan „Spatexudatives Eczematoïd" het vermo gen tot binding van salicyl in het bloed verminderd is, zooals dat door mej. Dzrimal in het instituut van Storm van Leeuwen gevonden was bij allergikers. Zeer belangrijk noemt pTof. Rost zijn er varing, dat hij bij den beschreven vorm van eczemen zeer gunstige resultaten bereikt door de patiënten te brengen in een aller- geenvrije kamer. Hij heeft n.l. in de derma tologische kliniek in Freiburg een derge lijke kamer naar het Leidsche model laten inrichten. Door de ervaringen van de dermatologi sche kliniek te Freiburg worden dus de onderzoekingen van prof. Storm van Leeu wen en medgwerkers over asthma en men volledig bevestigd. JUBILEUM H. VAN RIJK. Heden herdacht onze stadgenoot de heer H. van Rijk den dag, waarop hij vóór 40 jaar als vernisstoker in dienst trad bij de firma Herfst en Helder, alhier. Zoowel hij zijn patroons als bij zijn kameraden geniet hij alle achting, waardoor het le begrijpen is, dat men dezen dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij wilde zien gaan. De jubilaris werd heden met zijn echtge- noote per auto van zijn woning aan den Maresingel gehaald en in het kantoorge bouw aan de Hoogewoerd ontvangen door zijn patroons en het personeel. De heer M. J. B. Herfst, als oudste der firmanten, richtte tot den jubilaris eenige hartelijke woorden en overhandigde hem als blijk van waardeering een couvert met inhoud. Namens het personeel van kantoor en fa briek ontving de heer Van Rijk een fraai rooktafeltje en zijn echtgenoote een bloe menmand. Nadat de jubilaris zijn dank had betuigd en allen, onder het genot van eenige versnaperingen, gezellig waren bij een geweest, ging de jubilaris het verdere gedeelle van den dag in den huiselijken kring doorbrengen. De jubilaris ontving van H. M. de Ko ningin de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver en van de Maatschappij voor Nijverheid de gouden medaille met oorkonde. IS ER NOG WONINGNOOD? In 't Juni-nummer van „Volkshuisvesting" orgaan van de Federatie van Woningbouw-» vereenigingen te Leiden, wordt betoogd dat er, in weerwil van de bevredigende uitkom sten van de officieele woning- en gezinstel ling, voor bepaalde bevolkingsgroepen te dezer stede nog van woningnood moet wor den gesproken. De bouw door particulieren is n.l. in gebreke gebleven te voorzien in de behoefte aan woningen met een huurprijs van 3 tot 5 gulden per week. Als bewijs wordt aangevoerd, dat de hui zen van Plan II van de woningbouwvereni ging „Tuinstadwijk" bestaande uit 70 be neden- en 70 bovenwoningen met een huur prijs van ongeveer f5 per week onmid dellijk vol liepen toen ze 't vorige jaar ge reed kwamen en het bestuur nog een flinke lijst van liefhebbers heeft, die reikhalzend uitzien naar 't oogenblik", dat ze een woning in dit complex zullen krijgen. Opgemerkt wordt dan ook, dat de bouw verenigingen nog een taak hebben te ver vullen door in de behoefte aan deze wonin gen te voorzien. GROOTE SUCCESSEN VOOR DE HARMONIE „DE POST". Het Leidsch Ilarmoniegezelschap ,,De Post" is dit jaar wel fortuinlijk met haar uitkomen op concoursen. Na het succes te Amsterdam dezer dagen behaald waar „De Post" een eerste prijs in de wacht sleepee, behaalde de Harmonie met Pinksteren te Ridderkerk in de afd. Uitmun tendheid den eersten prijs, met 105 punten. Het hoogste aantal toegekende punten over het geheele concours bedroeg 106 punten, zoodal „De Post" nummer twee kwam te staan. Daar onze stadgenooten in hare afdee- ling het hoogst aantal punten behaalde werd haar ten slotte de eereprijs, een zilveren lauwerkrans toegekend. Ook in de marsch- wedstrijd van de hoogste afdeeling behaalde De Post het maximum aantal punten. Uit Amsterdam kwam nog bericht in dat de Harmonie daar vorige week behalve de eerder genoemde prijzen nog een derde prijs was toegekend in den eere-wedstrijd, terwijl „De Post" door haar succes gisteren te Rid derkerk zich in de supérieure afdeeling ziet geplaatst. Hulde aan dit kranige Leidsche Harmonie- gezelschap en haar bekwamen directeur den heer M. Bolderdijk. LEIDSCHE GEITENFOKKERSVEREEN. Keuring van geiten. tyaandag. Tweeden-Pinksterdag werd van wege de Leidsche Geitenfokkersvereeniging een keuring van geiten gehouden in den tuin '„Musis Sacrum" aan het Plantsoen, Het doel dat de vereeniging met de keuringen beoogt is de soort der dieren te veredelen en de geitenhouders op te wekken goed voor deze dankbare, weinig eischende „arbeiders- koetjes" te zorgen. De deelneming was bevredigend, hoewel er verleden jaar meer exemplaren ter keu ring waren aangeboden. In totaal waren er 46 dieren aanwezig, in hoofdzaak uit de gemeente zelve, hoewel ook geitenhouders uit Katwijk, Oegstgeest, Voorhout en Zoeter- woude zich een wandeling uit deze plaatsen met hun huisdieren ^naar Leiden hadden getroost. De algemeene indruk van de collectie was goed. Zooals de keuringscommissie, be slaande uit de heeren P. A. Clemens uit Lisse en Hugo Roest uit Hoogvliet, ons ver zekerde; dit maakte de keuze voor het aan wijzen der bekroningen moeilijk. Er waren verschillende medailles door di verse vereenigingen zoowel door het bestuur als door particulieren uitgeloofd, waaronder ook een medaille van den Provincialen Bond van Geitenfokkers in Zuid-Holland, alsmede een zilveren lauwertak en prijzen in natura (haver), benevens eenige geld prijzen. De kampioensprijs werd toegekend aan de witte, ongehoornde geit van den heer H. D. Huisken te Katwijk aan Zee. Als reserve kampioen werd aangewezen de geit van den heer W J. Slootweg te Oegstgeest. Verder werden verschillende geiten van leden uit Leiden en andere gemeenten met le. 2e en 3e prijzen bekroond. Vooral waren de des kundige keurmeesters tevreden over de in zendingen voor de kringkeuring. Zoo kan geconstateerd worden dat deze tentoonstelling goed geslaagd is. In verband met de reorganisatieplannen heeft het bestuur goed vertrouwen dat de tentoonstelling een volgend jaar nog beter slagen zal. Vermelden wij tenslotte nog dat de jury bijzonder tevreden was over den stamvader (den bok) van de meeste der tentoongestel- den dieren. Hij was hagelwit en het inte rieur van het dier was uitmuntend. Aan den verzorger den heer L. van den Berg werd daarvoor hulde gebracht Mogen alle geitenhouders door deze ten toonstelling tot de overtuiging komen dat het hun plicht is het streven van de ver eeniging le steunen door zich er bij aan te sluiten of zich als donateur op te geven. RECTIFICATIE. Zaterdag hebben we vermeld, dat ter drukkerij C. de Bink en Zoon alhier is ver schenen „Warmond Voorheen en Thans" door W. C. H. Machen en wijlen C. Lugt- hart, met vele teekeningen naar oude Prenten, Zegels en Munten van Alex Machen en met een inleidend woord van prof. dr. P. J. Blok. Dit was voorbarig. Alleen de inteekening op dit werk is opengesteld, dat zeer interes sant belooft te worden, gelijk wij nu reeds kunnen mededeelen. Het verschijnen kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Geslaagd zijn voor het examen reke ning-courant boekhouden, afgenomen door het Instituut Mercurius, Amsterdam, de da mes J. van Alphen, Marianne Beumer en de heeren W. P. Seybranda en D. van der Put ten, alhier. Het is aanmerkelijk rustiger gebleven in de stad op de beide Pinksterdagen dan in andere jaren. Wel vervoerden de treinen en autobussen heel wat menschen, vooral op den tweeden Pinksterdag, maar de trams hebben veel minder personen vervoerd dan zij hadden kunnen „verwerken". De drukte in de stad nam gistermiddag eenigszins toe, maar goed kon het, ook al kwam toen het zonnetje door, niet meer worden. En de drukte bleef daarom voorna melijk bepaald tot de café's en de bioscopen. Die hebben het druk gehad met Pinksteren. Met Pinksteren zijn hier ter stede evenmin als met Paschen trouwens, geen ernstige verkeersongevallen voorgekomen. Op den eersten Pinksterdag heeft de Arbeiders-Muziekvereeniging „Nieuw Le ven" alhier op het concours van den Bond van Arbeiders-Muziekvereenigingen, onder leiding van haar directeur den heer J. B. Verdoorn een tweede prijs behaald in de derde afdeeling en een eerste prijs in de eerste afdeeling marschwedstrijd. Zondag 12 Juni a s. zal er een goed- koope trein van Den Haag S.S. (ook van Leiden, vertrek 6.48) loopen naar Apeldoorn, Zutphen, Laren, Almen en Lochem. De wethouder van Onderwijs de heer J. B. Meynen is verhinderd morgen zijn ge wone spreekuur te houden. Gistermiddag omstreeks vijf uur wer den de bewoners van de anders zoo rustige Johan de Wittslraat opgeschud door een verwoed gevecht tusschen een grooten her dershond en een kleine forlerrier. Bewoners schoten te hulp, wierpen em mers water over de vechtende dieren, maar konden niet verhinderen, dat de als dolle herdershond het arme dier minuten lang aan zijn keel heen en weer slingerde en het trachtte te verscheuren. Geheel verminkt en hevig bloedende wan kelde de fox nog eenige stappen weg en zeeg toen ineen. Het geheel was een meer dan weerzin wekkend tafreel; reeds meermalen werden kleinere hondjes door dit ondier aangeval len, zoodat het tijd wordt, dat hieraan door de politie definitief een einde gemaakt wordt. Herhaaldelijk bij de eigenares ingediende klachten schijnen haar niet te kunnen doen bewegen die maatregelen te treffen, waardoor dergelijke voorvallen niel kunnen geschieden. Op den hoek van den Rijnsburger- singel en Stationsweg heeft gistermiddag een kleine aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door iemand uit Alkmaar en een meisje dat op een fiets zat. Een lichte beschadiging van het rijwiel was het eenige gevolg van de botsing. In den nacht van Zondag op Maandag is ten nadeele van den letterzetter A. V. al hier een rijwiel dat hij onbeheerd had 1 :n staan op den Hooge Rijndijk ontvreemd. Zaterdag is door de politie alhier ge arresteerd de zwervende muzikant G. B., die gesignaleerd stond in het Algem. Politieblad wegens een tegoed van acht dagen hechte nis. Op den H. Rijndijk heeft Zaterdag een aanrijding plaats gehad tusschen de fietser N. W. v. R., een 15-jarige jongen, en een door H. E. F. N. G. uit Utrecht bestuurde auto. De jongen liep een paar lichte schaaf wonden op, die door een dokter van den E.H.D. werden Vérbonden. De aanrijding liep nogal #goed af. De politie heeft zekere J. J. V., een koopman wonende in het Woonwagenkamp, gearresteerd omdat hij stond gesignaleerd voor een boete van f5 of 5 dagen hechtenis. Na de boete te hebben betaald kon de man weer vrijuitgaan. De 47-jarige J. S. die wegens dronken schap Zaterdagavond door de politie werd opgepikt, werd heden naar Den Haag ge transporteerd om daar de vijf-en-dertig da gen hechtenis uit te zitten, die hij nog te goed bleek te hebben. Op de Houtmarkt is Zondagavond on der het spelen een 9-jarig kind te water ge raakt. Door een agent werd het kind even later naar huis gebracht. Op den tweeden Pinksterdag omstreeks 10 uur had op de Prinsessekade hoek Haar lemmerstraat een aanrijding plaats tusschen de N. Z. H. Tram en een autobus van de „Sleutelstad" met gevolg dat de koplantaarns vernield werden. Het nieuwe magazijn van parapluies en wandelstokken van de N.V. Colombine is niet gevestigd aan de Hoogewoerd. doch aan Korevaarstraat 1 alhier. In de afgeloopen week zijn opgenomen in de Stedelijke Werkinrichting 224 volwas senen en 6 kinderen, totaal 230 personen. IJMUIDEN, 7 Juni 1927. VISCHPRUZEN. Tarbol p. K G. f 1.0510.75; Griel p. kist van 50 K.G. f42f 17Tongen p. K G. 12 f 1.20; Middelschol f35, Zetschol 136— f30, Kleine Schol f 16—13.70, Bot f5.70— f 3, Schar f 6f 4, alles p. kist van 50 K.G.; Roggen p. 20 stuks f 14, Vleeten p. stuk f 2.40f 1.70, groote roode Poon f 45i 37, middel *oode Poon f 36f 32, kleine roode Poon f42f26, Pieterman en Poontjes f 14 f2.40, Groote Schelvisch f52132, mid del schelv. f25120, Kleinmiddel Schelv. f 16—f 13, Kleine Schelv. f 12.50—f 7, alles p. kist van 50 K.G.; Kabeljauw p. kist van 125 K.G. 147—f30; Gullen p. kist van 50 K.G. f 11f 3.40; Heilbot p. K.G. f 1.60; Wijting p. kist Tan 50 K.G. f5.50f3.60; Makreel p. kist van 50 K.G. f 10f 6. Aangekomen 27 stoomtrawlers en de log gers: KW. 60 met f 177, KW. 96 met f 144, KW. 53 met f 96 en KW. 15 met 1 200 be somming. Ook Chamberlain is zjjn tocht over den Oceaan gelukt. Voor da tweede maal heeft stoutmoedigheid en onverschrokkenheid ge zegevierd. Dubbel jammer daarom, dat in het gezicht van het einddoel, dat men zich gesteld had, de tocht is onderbroken, gelijk wij gisteren nog konden bulletineeren. Maar geven we een verhaal van den tocht, voor zoover deze reeds is te volgen. Het vertrek. Het vertrek was Amerikaansch-dramatisch. Chamberlain was met zjjn voorbereidingen bezig gebleven tot 1.30 uur v.m. (Amerik. tjjd). Toen ontving hjj gunstiger weerbe richten, ging naar zjjn hotel en gaf opdracht hem om 3.30 uur te wekken. Dit nieuws werd spoedig bekend en toen de vlieger met zjjn vrouw, vergezeld door den heer Charles Levine, den directeur van de Co- lumbia-luchtvaartmaatschappij, en diens echt genoote later op het Roosevelt-vliegterrein arriveerde, waren er duizenden belangstel lenden aanwezig, die door de politie werden in bedwang gehouden. De mecaniciens hadden de machine bereids uit den hangar gerold. Chamberlain vroeg zijn vrouw oi zo ook zenuwachtig was. Neen, luidde het antwoord, maar anderen wel. Toen verschillende per sonen den vlieger met vragen wilden lastig vallen, zeide zij: Val hem toch niet lastig op het oogenblik, dat hjj zijn leven in zjju handen houdt. Een mail vaö een honderdtal brieven, bestemd voor personen in verschillende lan den van Europa, werd aan boord gebracht. Verder werd proviand geladen, bestaand» uit 6 sinaasappelen, twee Thermosflesschen met kippensoep, een Thermosflesch met koffie, wat drinkwater en tien met kippen- vleescb belegde boterhammen. Kort voor zijn vertrek schreef Chamberlain nog vlug een briefje, voor Lindbergh be stemd, met den volgenden inhoud: „Het spjjt me, dat ik je terugkomst niet kan afwachten om je te begroeten, maar ik moet gebruik makeD van de weersomstandig heden. Ik vertrek." Toen alles gereed was, stapte plntseiing de directeur Levine in het toestel om den tocht mee te maken. Zijn vrouw Had hjj van dit voornemen onkundig gelateD '>m haai niet ongerust te maken. Daarom was hjj ook in gewoon wandelpak op het terrein verschenen en met zjjn colbertje aan g'ng hjj mee de lucht in. Toen zjjn vrouw zich van de plannen van Levine bewust werd, BINNENLAND. Een voorstel van een commissie nlt hei Alg. Ned. Verbond inzake de Nationale Draadlooze Omroep (Binnenl., 2e blad). Een adres der Middenstandsbonden be treffende het ontwerp-Ziektewet (Binnenl., 2e blad). Een geheimzinnige misdaad te Gilze, in Noord-Brabant (Gemengd, 2e blad). Groote Brand te Echt. (Gemengd, 2d blad). Een onbewaakte overweg bij Veenendaal eischt weer een slachtoffer (Gemengd, 2e blad). Het afdeelingsverslag der Indische be grooting (Uit. Ned. Oost-Indië, 2e blad). Het internationale tnmfeest te Ostende (Sport, 3e blad). Mej. Bonman wint het dames-enkelspel in de lawntenniswedstrijden te Parijs (Sport, 3e blad). De Nedeilandsche wielerkampioenschap pen (Sport, 2e blad). Het Olympisch voetbaltouinooi in gevaai (Sport, 3e blad). BUITENLAND. De vlieger Chamberlain bereikt bijna zijn doel. Noodlanding bij Kottbns (le blad). Tnsschen Zuid-Slavië en Albanië is het tot een breuk gekomen Tuiten!., le blad). Overleden is de Engelsche staatsman Lansdowne (Buitenl. le blad). In Polen vliegt een kruithuis in de lucht (Buitenl. le blad). De sovjet-gezant te Warschau is ver moord (Tel. le blad). Nieuwe moeilijkbeden tnsschen Enge land en Egypte (Buitenl. le blad). viel zij in onmacht. De echtgenoote van Chamberlain wist zich te beheerschen, doch toen de machine was opgestegen, kreeg ook zij het met haar zenuwen te kwaad. De start zelf mislukte den eersten keer. Do machine taxiede tot aan het einde van het veld en stopte toen plotseling. Ze werd gedraaid en naar de startplaats teruggerold en toen liep het vertrek vlot van stapeL Verschillende vliegmachines met film-ope rateurs stegen mede op en begeleidden de Columbia een eradweegs. Bij terugkomst deelden ze mede, dat Chamberlain eea snel heid had van ongeveer 100 mijl per uur toen ze afscheid namen. De weersomstandigheden. De weerberichten, die Chamberlain voor zijn vertrek ontving, waren zeer goed. Het was gunstig vliegweer boven Nieuw Schot land en Nieuw Foundland, met gunstige winden tot aan de Iersche kust. Alleen ten Noord-Oosten van New Foundland hing mist enregen. De Engelsche en Iersche meteoro logische dienst meldden eveneens goed weer en wind in den rug. De westkust van Ierland berichtte, dat boven het Oostelijk deei van den Altantischen -Oceaan heldere zonneschijn heerschte, terwijl de lucht meer Westelijk daarentegen vrjj nevelig was Zater dagmorgen. Zaterdagmiddag luidden de weer berichten minder goed. Toen hingen over New Foundland en het Noord-Westelijk dedl van den Oceaan dichte mist en fegenwolken met Zuid-Westelijken wind. Oostelijk betrok de lucht en heerschten Westenwinden, terwijl alles er op wees, dat het weer nog slechter ging worden. De route van den tocht. Het doel van den tocht was weinig bekend en de berichten daarover liepen zeer uiteen. Ook toen de vliegers vertrokken waren, wist men nog niet met zekerheid in New-York welke landingsplaats Chamberlain zich voor stelde. Een bericht meldde, dat hij naar Rome ging, terwijl een vriend van den vlie ger, die een zijner proeftochten meemaakte, van hem zeide vernomen te hebben, dat zijn plan was St.-Peterburg of Konstantinopel te bereiken. Dit zou er van afhangen hoe lang de benzine-voorraad strekte. Toch had Chamberlain wel degelijk het voornemens naar Berlijn te vliegen. Dit blijkt uit een boodschap van de Amerikaanse ha National Aeronautic Association aan de Gestrand in het gezicht bijkans van het doel.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1