PAPIEREN ROZEN No. 20620 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4.Juni Derde Blad Anno 1927 Buitenl. Weekoverzicht UIT RUSLAND. RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON. Sovjet-Rusland in moeilijkheden Ook Engeland heeft tegen slag Mussolini weer op het oorlogspad Onzekerheid op den Balkan Nu de breuk tusschen Engeland en êov- 5et-Rusland een fadt accompli is geworden ondervindt Moskou in menig opzicht reeds dem terugslag daarvan. Tal van adressen zijn bekend geworden van sovjet-agenten en in eenige landen is men bij dezen al eens een kijkje gaan nemen. Tot zelfs in Zuid-Amerika toe. Voeg daarbij, dat Tajitsjerin in Parijs totaal niets heeft kun nen bereiken, dat integendeel de sympto men van herleving der entente cordiale tussohen beide Kanaallanden toenemen, dat Duitschland niet denkt aan een partij kiezen ten gunste van het Oosten Mos kou tracht den tegenslag te verbergen door het opzetten van een grooten mond we trekken er ons niets van aan, het kan ons niets versohelen, Engeland heeft zeif de schade van zijn doordrijven etc. Maar uit het ferit, dat juist nu hals over kop een binnenlandsche leening is uitgeschre ven wat wel zal neerkomen op een ge dwongen leening blijkt reeds, in welke financieele moeilijkheden de Russen ver- keeren, die zij geheel zelf zullen hebben op te lossen. Gezien, hoe zij eensdeels het kapitaal in Rusland hebben vernietigd, anderdeels dat hebben besteed voor hun ondergrondsche actie in het buitenland, kan hun dat op den duur wel tens te zwaar vallen Typisch is ongetwijfeld, dat de eerste maal de beste, dat het Engelsche kiezers volk zijn stem doet hooren sinds de breuk, deze een nederlaag voor de regeering heeft opgeleverd. Het is een liberale overwin ning geworden, die de Engelsche liberalen moed geeft ten aanzien van de eerstkomen de verkiezingen. In hoeverre deze ver wachtingen zullen woiden bewaarheid 1 Ook Engeland heeft een paar tegenval lers. In de eerste plaats zijn er weer moei lijkheden met Egypte, waar de nationalis ten een actie waren begonnen om de leger macht vrij te maken van allen Engelschen invloed. John Buil zal dat niet dulden en heeft daaraan geeD twijfel doen. overblij ven. In een vriendelijk gestelde nota heeft Albion niettemin de puntjes op de i go- zet en bovendien de nota kracht bijgezet door het zenden van een drietal oorlogs schepen. Het laat zich aanzien, dat de Egyptische regeering alles in het werk zai 6tellen, om tot een minnelijke schikking te komen, al kan zij niet rekenen op een parlementaire meerderheid, tengevolge waarvan, de afloop nog in 't duister ligt Op succes bij parlementsontbinding heeft de regeering bovendien niet te hopen. De Engelsone eischen spruiten geheel voort uit veiligheidsredenen. Engeland moet zich in Egypte safe weten met het oog op zijn verbindingen die voor het land werkelijk een levensbelang zijn. Een onbe trouwbaar Egypte zou het Engelsche we reldrijk op zijn grondvesten kunnen doen schokken. Daarom zal het zijn eischen in geen enkel opzich matigen of doen wijzi gen. Dat kunnen de Egypteharen zich voor gezegd houden. Verder dit in de tweede plaats heeft Engeland tegenslag in de Chinee- sche affaire. Het heette toch, dat de bolsje wisten da^t op het punt van verplettering stonden; Borodin was reeds gevlucht Op dit dit keerpunt is echter een keer punt gevolgd, zooals tot dusver steeds in den Chineeschen burgerkrijg plaats vond. Telkens, wanneer een der leidende vech tersbazen hopeloos verloren scheen, keerde de kans door verraad, omkooperij etc. 't Is nu niet anders gegaan. Tsjang-tso lin scheen overwinnaar op Hankau door ver raad is hij in Honau beslissend verslagen, zoodat hij volledig op den terugtocht w. Borodin is reeds weer te Hankau terug De nederlaag is zelfs van dien aard, dax Engeland en Japan militaire versterkingen zenden naar Peking en Tientsin, terwijl Amerika zijn ambassade uit Peking dichter naar de kust .wil brengen. In hoeverre dit noodig zal blijken, is nog de vraag, doch dat er rekening meo wordt gehouden, is teekenend I De rol van Tejang-kai sjek bij dit alles is zeer onzeker. Het klinkt niet zoo vreemd, dat hij met Hankau het op een accoordje heeft gegooid. Met dit al kaD men zeggen, dat in China de strijd van allen tegen allen nog onver minderd van hevigheid voortduurt, de vre- dospropaganda-wolk, die over den aardbol gaat, ten spijt. In strijd met deze laatste is ook de joDg- ste groots rede van Mussolini, die natuur lijk een verheerlijking was van het fascis me, den dwangtegenhanger van het bolsje wisme, doch daarnevens zeer oorlogszuch tig klonk. Italië moet een bevolking krijgen van 60 millioen om zijn eischen te kunnen doorzetten, met behulp van een tot in de perfectie uitgerust leger en een dito vloot... Heerlijk vooruitzicht. De eenige troost is, dat die bevolkingsvermeerdering niet is een kwestie van korten termijn! Maaraan den anderen kant blijft waar, dat een volk, en vooral een zoo heet- bloedig volk als het Italdaansche, niet on gestraft „oorlog-sfahig" kan worden ge maakt. Die oorlogshit si ng kan gevaarlijk worden. Was het toeval of wat anders dat ook de Hongaarsche premier, graaf Bethlen, ongeveer tezelfder tijd een rede hield, die eveneens allesbehalve ,,mak" klonk On- wrllekeurig denkt men aan de toenadering tusschen Italië en Hongarije. In de Kleine Entente zal men ongetwijfeld de ooren wel hebben gespitst. Trouwens, de Italiaansch- Zuid-SLavische verhouding gaat tengevolge van aJlerlei kleinigheden opnieuw bergaf waarts, hun oogsprong. dat spreekt vanzelf vindend in Albanië Het blijft gisten daar in Europa's Zuid-Oosten. En dit te meer, waar ook verder op den Balkan weer in wendige moeilijkheden zijn gerezen, die nog moeilijk zijn te bekijken in helder licht. In Roemenië schijnt tusschen den zie. ken koning Ferdinand en den premier Averescu het niet meer te boterende koning voelt voor een concentratie-kabinet. En in Griekenland is de strijd tusschen re publikeinen en monarchisten weer ont brand, al zijn 500 monarchistische officie ren, destijds op non-activiteit gesteld, in functie hersteld als teeken van verzoening. Zelfs zou Venizelos ip. de actieve politiek willen terugkeeren: tot bescherming der republiek. In dit troebele water pogen daarnevens de communisten zich te roeren met Saloniki als basis. 't Is dus onzekerheid en nog eens onze kerheid in Europa's broeinest: oude en nieuwe Balkan (Nadruk verboden). DE SOVJET-REGEERING EN ENGELAND. De huiszoeking in het gebouw van Arcos te Londen en de afbreking van de diploma tieke betrekkingen met Rusland hebben de uitwerking gehad van een plotseling ont plofte bom. West-Europa was reeds zoo ge wend aan het feit, dat de bolsjewistische ..diplomalen" stelselmatig alle verdich tingen overtreden, dat de talrijke amblena- Ten van de „handelsdelegaties", de „parti culiere handelsorganisaties en hoe dit instellingen verder mogen heelen, commu nistische propaganda voeren, dat zij spion- nage-diensten verrichten, dat zij al het mogelijke doen om de onrust in het land, waar zij gastvrijheid genieten, en vooral in de koloniën van dat land (voorzoover het land koloniën heeft) aan te wakkeren, om er stakinge'n te organiseeren, om de mili taire en industrieele macht van het land zooveel mogelijk te fnuiken, West-Europa is zoo aan al deze „eigenaardigheden" van de sovjet-diplomatie gewend geraakt, dat het dit alles als iets onvermijdelijks be schouwde. En bovendien, wat was de aanleiding tot de afbreking van de diplomatieke be trekkingen? Wat werd gevonden tijdens de huiszoeking bij Arcos? Streng gesproken, heeft de Engelsche politie daar niets gevon den, waarvan het bestaan niet eerder zou bekend zijn geweest. Het gezochte stuk is, zooals bekend, niet gevonden Dat beteekent geenszins, dat het er ook niet is geweest. Integendeel, alles wijst er op. dat de inlich tingen van de Engelsche politie juist waren en dat 't gestolen document zich inderdaad in het gebouw van de Arcos heeft bevon den, maar het is even waarschijnlijk, dat de bo.lsjewiki het stuk bijtijds in veiligheid hebben gebracht. Want alles wijst er op, dat de bolsjewiki hebben geweten, dat een huiszoeking in hel gebouw van de Arcos mogelijk en zelfs waarschijnlijk was en zij hebben de noodige maatregelen getroffen, dat de politie geen belangrijke documenten zou vinden. De Engelsche regeering heeft nu bewij zen in handen, dat de sovjet-regeering do communistische beweging in Engeland en de andere landen financieel steunt, dat de communistische beweging overal van uit Moskou geleid wordt, dat de communistische leiders door de sovjcl-regeering betaald worden enz maar dat wist iedereen al lang. Trouwens, dat vertellen de commu nisten zelf bij hun veelvuldige onderlinge ruzies. Wie de verwijten, die de communis ten dan elkaar doen en met bewijzen sta ven, maar heeft gevolgd (en het is toch niet aan te nemen, dat de Engelsche politie en recherche deze ruzies niet gevolgd heeft), weet, dat de geheele communistische ybe- weging alleen maar bestaat dank zip den geldelijken steun van de sovjets, dat zonder de gelden, die de sovjet-autoriteiten den hongerlijdenden Russisehen boeren en ar beiders afperst, de communistische bewe ging en de communistische blaadjes geen dag hadden kunnen bestaan. Daarvoor was de huiszoeking niet noodig. Het is dus duidelijk, dat de Engelsche regeering een voudig naar een aanleiding heeft gezocht, waardoor de breuk voor het volk acceptabel zou worden. De regeering liep reeds lang met het plan rond, de bolsjewistische spion nen en onruststokers over de grens te zet ten, een einde te maken aan het broeinest van anli-Britschc propaganda, dat boven dien nog de voordeelen van exterritoriali teit genoot. De militante conservatieven hitsten de regeering op, drongen aan op daden, eischten een cordate politiek. In dien de bolsjewiki niet de bolsjewiki, maar normale menschen waren, dan hadden zij de breuk nog kunnen vermijden. Zij wisten wat hen boven het hoofd hing. en zij wisten ook. dat door een matiging, door het tijdelijk staken van de propaganda of althans van de ergste excessen daarvan, zij de breuk wel konden vermijden, dat zij de positie van dc industrieelen. die met Rusland goede zaken hoopten te doen, die aan de leveran ties „aan die wilden" veel konden verdie nen, zouden versterken. De bolsjewiki zijn nu echter eenmaal geen normale menschen, maar bolsjewiki. Zij gingen dus voort met hun „apenkunstjes" (een uitdrukking van MacDonald). En het onvermijdelijke is ge beurd. De diplomaten, zij die door de ervaring hebben geleerd, van welk belang het on derhouden van min of meer normale be trekkingen met de groote mogendheden voor de Sovjet-Unie is, hebben steeds te Moskou aangedrongen op matiging, op het tijdelijk staken van de propaganda; zij smeekten de sovjet-regeering den Engel schen leeuw niet te veel te tergen. Kres- tinsky, de sovjet-vertegenwoordiger te Ber lijn, heeft dringende telegrammen naar Moskou gezonden, waarin hij op het ge vaarlijke van de gevolgde politiek wees en om matiging smeekte. In denzelfcien, geest adviseerden ook andere diplomaten. Alles was echter vergeefs. De oorzaak daarvan is begrijpelijk. De bolsjewiki vormen geen normale nationale regeering, zij hebben op het oog niet zuo zeer de belangen van Rusland, als de be langen van het phantoom van de wereld revolutie. De werkelijke leiders van do Russische politiek zitten niet in de offi- cieele regeering van de Unie, maar in het bestuur van de communistische partij. Het is bijv. typisch voor de Russische locstan den, dat het werkelijke hoofd van Rusiand, de onbeperkte dictator, die een veel groo- tere macht dan Muusolini bezit, de Geor giër Stalin, officieel niet eens lid van ao regeering is. Dat weet iedereen in het buitenland en diemand verbaast er zich over. De sovjet-regeering bestaat uit '.ede- poppen, die achter de schermen in bewe ging worden gebracht. Hetzelfde geldt voor de sovjet gezanten enz. L'e feitelijke leiders van de buitenlandsehe politiek zijn niet zij, maar de „ondergiichikte ambte naren" die de communistische partij ver tegenwoordigen. Elk sovjet-gezantschap, elke handelsver tegenwoordiging heeft een of meer dezer avonturiers, voor het grootste gedeelte menschen met een zeer verdacht verleden. Deze lieden behandelen de cfficieele diplo maten als quantités ncgligeables, zij be schikken over het gebouw van het gezait schap of van de handelsvertegenwoordiging als over hun particuliere woning en gebrui ken de brandkasten en kluizen van de ge zantschappen 'voor het bewaren van op ruiende literatuur, van wapenen, dynamiet en andere dergelijke diplomatieke stuk ken." De gezanten s*aan volkomen mach teloos tegenover deze sinjeurs. Een enkele diplomaat, die bijzonder belangrijke rela ties in de communistische partij heeft, kan nu en dan de terugroeping van deze liee- ren verkrijgen; zoo bijv. is dit een paar keer den kort geleden overleden Krasin gelukt. Maar de meesten hunner, al di« Krestinsky's, Rosengolz's enz. zijn volko men machteloos en schikken zich met woede en wrok in hun lot. Zij weten, dat die ,,oogen van Moskou", die gewoonlijk in een ver afgelegen gedeelte van het ge bouw zetelen, dingen uitvoeren, welke vroeger of later tot diplomatieke verwik kelingen kunnen leiden, maar zij zijn machteloos tegen al die machinaties, die in de meeste gevallen zinloos zijn cn niets anders dan moeilijkheden voor de sovjets kunnen meebrengen. Engeland kan nu niet meer bij dezen eersten stap blijven stilstaan. De afbre king van diplomatieke relaties beteekent gewoonlijk het begin van een oorlog. Te Moskou vreest men vooi mogelijkheid van een militaire actie en er worden in derhaast maatregelen getroffen om niet ge. heel onvoorbereid te zijn. De Russische Oost-Zeevloot is naar haar steunpunt te ruggeroepen en de Engelsche schepen, di© nu ..toevallig" een reis naar dc Oostzee hebben ondernomen., zullen op Kroonstad forten vinden, die klaar zijn een even- tueelen aanval van de Engelschen af te weren. Wij gelooven echter in de moge lijkheid van een spoedigen oorlog tusschen Rusland en Engeland niet. Engeland zal geen oorlog tegen Rusland voerenhet kan dit trouwens ook niet doen. Wat <ie Engelsche regeering wel kan en zal doen, dat is de omsingelingspolitiek, die reeds maanden geleden begonnen is, met meer kracht door te voeren. De Sovjet-Unie zal nu overal den grimmigen buldog op haar weg vinden; overal zal de houding van de naburen vijandig worden. Vroeger hadden de bolsjewiki zich niet veel van deze iso latie, van deze algemeen© vijandschap aan getrokken. Nu ia de toestand echter ge heel anders. Naast deze omsingelings-po- litiek zal de Engelsohe regeering een zeer actieve politiek in het binnenland van Rusland gaan voeren. Het zal alle oppo sitiepartijen steunen, het zal alle moge lijkheden van opstanden steunen, het zal aan hen, die een gewapenden opstand in Rusland willen uitlokken, de middelen voor deze onderneming verschaffen. De politieke gevolgen van de breuk zul len dus zeer groot zijn. Niet minder be langrijk zullen de economische gevolgen zijn. De sovjet-regecring beweert nu bij hoog en laag, dat Engeland meer belang bij het onderhouden van handelsrelaties met Rusland heeft dan ue sovjet-regeering. Dat is een van de vele bolsjewistische leu gens. De economische ineenstorting in Rusland zal door deze breuk nog grooter worden, de crisis zal nog gevaarlijker vor men aannemen. De leiders van de bolsjewiki zijn zich volkomen bewust van den ernst van den toestand, al bewereD zij, dat zij niets vreezen. Dergelijke snoeverijen moeten echter niet au serieux genomen worden. Om den toestand te redden, zoeken de bolsjewiki nu een mogendheid, die de plaats van Engeland zou willen innemen. De sovjet-regeering strekt naar alle kan ten haar voelhorens uit, Zij is bereid zeer ver gaande economische concessies te doen om zulk een plaatsvervanger te vinden. Zal dit echter gelukken 1 Wij betwijfe len het. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. VOOR ZONDAG. 5 JUNI. Hilversum, 1050 M. - 8.30-9.30: Mor genwijding. Caecilia-kwartet. de dames M. HillerHöline en I. Nesvadba, sopraan, d? dames C. Poederbach en J. Bartelsman, all; do heeren G. Visser, tenor; W. v Tuldor. bas, o. 1. V. mej. A. van Booyen. 1. Gebet, Handel 2. Hymne, Gluck; 3. Wann leb cinmal soil scheiden. Bach; 4. Jesu me.ne Freude, Bach; 5. Bede door den heer P. de Waart, red. van „De Tijd", lid v. d. Klare Waarheid, over: Pinkstergedachten. 6. Ave verum Corpus, Mozart. 7. Morgengebet, Mendelssohn Bartholdy. 8, Wer bis an des Er.de beharri, Mendelssohn Bartholdv. fac regem, Ilauptmann 9.20 v.m. Dienst in de Geref. Kerk te Apeldoorn. Voorgan ger: Ds J. R. Goris. 1. Orgelspel. Organist G J. Bruins. 2. Zang Ps. 118 12 en 14 3. Votum en Zegenbede. 4. Voorlezing van do Wet 5. Lezen- Handelingen 2 1—13. 6. Tekst: Hand. 2 1—4. 7. Zingen Psalm 119 3 8. Gebed. 9. Inleiding. 10. Zingen Ps 87 1,3.-1 en 5. 11. Treek. 12. „Onzo Vader". 13. Zingen: Ps. 105 2. 14. Zéfcen, 11.15: Eerste uitzending van de Neder- landsche Omroep-Vereeniging. Mevr. Lies- belh PoolmanMeissner en de heeren W. de Jong (cello) en J. R. Gravelotte, piano 11.15: Openingsrede door den \oorzit- ter der Nederlandsche Omroepveree- niging oud-Minister dr. F. E. Posthuma 1.002.30; Kamermuziekmiddag door het Haydn-Kwarlet. P. Kramer. Ie viool. A. de Groot, 2de viool,- H. v. d. Bosch, alt viool, H. J. Lysen, cello. Allen,leden van het Concertgeboiiw-quarlet, Tusschen de nummers treden de leden van het kwartet solistisch op 2.30: Middagconcert lr« „Arlis", Amsterdam. Het muziekkorps van het 5e Reg. Inf. te Amersfoort. Dirigent: J. W. v. d. Glas 6.45: V. P. R. 0.-uilzer> ding in het Gebouw van den N. P. B. te Hilversum. Margot Spoel, zangeres, F. Kloek, orgel, V. P. R. O.-koor, o. 1. v. F. Kloek. 1. Praeludium et Fuga in C, Bach (uit 16 kl. Prael. et Fugen); 2. Votum. 3. Komt zielen, deze dag, Bach (solozang). 4. Voorlezing: 1 Cor. 2 411. 5. Gebed. 6. Evang. Gez 272: 1 en 2 (koor). 7. Preek. Ie ged. 8. Evang. Gez. 265 1 (koor). 9. Preek, 2e gcd. 10. Improvisatie, Kloek (or gel). 11. De wereld zingt Gods lof, Franck (solozang). 12. Het licht des geestes. Kloek (Vrouwenkoor en orgel). 13. Slotvotum. 14. Sluiting. De preek wordt gehouden door Ds. F W. J. v. d. Poel, over: Wij hebben niet ontvangen den geest der wereld, maar den geest die uit God is (1 Cor. 2 12, le ged.) 8 00: Persber. en sportuitslagen 8 10: Symphonie-Concert door het A. N. R. O.- symphonie-orkest, o. 1. v. Willem v. War- melo, met medew. van Bussumsch A ca- pella-koor, dir. A. G. v, d. Voort. Daventry, 1600 M.: 3.50: Concert. Wire less mannenkoor en Railway clearing House mannenkoor. Symphonie-orkest. „The lovo feast of the Apostles", Wagner. Een bijbel- sche scène voor koor en orkest 4.35: Vertellingen uit het Oude Testament 4.40 (Vervolg) Concert 5.20British Memorial Service, uitgezonden van de Cenotaph. Speeches en zang door het Westminster Abbey-koor 5.405.55: Lezing: Crui sing among the cannibals 6.508 05: Kerkdienst 8.20: Schotsche psalmen in dichtmaat, Koorzang 9.15: Liefdadig heids-oproep 9.20: Weerber, nieuws 9.35: Concert, Albert Sandlpr-orkest en O. Kavann, contra-alt, tot 10.50. Parijs, Radio-Paris, 1750 M. 1220 1 05; Gewijde muziek. Gem. koor. Gods dienstige causerie 1.052.20: Orkest- concert 5.055.55: Concert. Homonyme Jazz 8.5011.00: Dansmuziek door het orkest Mario Cazes. Langenberg, 469 M. 7.509.20: Pink sterconcert. Orkest en koor 9 2010 20: Kath. morgenwijding 1.202.20: Pink- sterconcerl. Orkest en koor 5 506 50: Concert, Meldericher Soloquartet 8.20: „Troubadour", opera in 4 aclen, Verdi. Daarna dansmuz. tot 12 20 Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 6.508.20: Morgencon- cert 9.20: Morgenconcert 11.501.10: Orkestconcert 5.206.50: Orkestconcert 7.50: „Hanneles Himmelfahrt", opera De Roman van een Ciicusmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk Verboden). 34) Roris nam den wenk dankbaar aan. Hij inviteerde dienzelfden avond nog enkele clubvrienden. Drie namen de uitnoodiging aan en hoewel het weer nog niet bijzonder opklaarde, steeg Roric's stemming bij de minuut. De drie vrienden kwamen Woensdags met elkaar aan. Er was juist een hevige bui ge vallen. waardoor de wagen vol modder en glibberig waren toen Roric hen met zijn auto-tje van het station haalde. Met een beetje goeden wil kunnen jelui er alle drie wel in. zei hij opgewekt. Het is bovendien maar een klein eindje. Toen ze op „Four Winds" aankwam-n waren ze zoo uitgelaten als schooljongens, die met vacantie 'thuis kwamen Blunt was in zijn schik; hij hield'van vroolijk gezel schap en sinds den dood van de jonge vrouw des huizes, waren gasten en vooral vroo- lijke een zelfzaamheid geweest. Halsham was een van de drie gasten. Ondanks zijn eigenaardige opvattingen van geldzaken was hij wel een aardige kame raad, die met allerlei grappen en rake op merkingen de vroolijkheid in een gezel schap kon gaande houden. Hij was nooit tevoren op het landgoed geweest en het over trof zijn stoutste verwachtingen. Drommels Briton, dat is niet mis! Geen wonder, dat alle moeders mdt dochters je naloopen! De onschuldige opmerking trof Roric on aangenaam. Plotseling moest hij weer aan Lilian denken. Hij was eigenlijk verbaasd, dat hij zich sinds zijn aankomst op hel bui ten in zijn gedachten zoo weinig met haar had beziggehouden. Maar zij behoorde voor hem tot het begrip „Londen" en de voor stelling van haar persoon verbond zich voor hem met dure Westendwinkels en mon daine restaurants. In het kader van het leven op zijn landgoed paste zij niet. Een van de anderen mengde zich ook in het gesprek Zeg Roric. dal is ook wat, wat fk gisteren op de club over je hoorde beweren: iemand beweerde notabene. dat je.... getrouwd bentl De verteller leunde achterover in zijn stoel en schudde van het lachen. Maar Roric lachte niet mee. Hij hield zich overigens goed en vroeg kalm: Wie was die gek, die dal vertglde? Maar Banshell liet zich niet vangen Ik heb plechtig beloofd zijn naam niet te noemen. Roric dronk zijn glas wijn leeg en Halsham. die naast hem zat. zag dat zijn hand beefde Hij sprong opeens op en hief zijn glas omhoog in het roode schemerlicht. Op de gezondheid van de toekomstige mrs. Briton, wie het ook mag zijn, zei hij vroolijk. Dal ze gelukkig mag worden, hè Roric? Maar de jonge Briton antwoordde niet Hij dacht opeens weer aan Rosalie, zooais ze hem vol teederheid aangekeken had. dien ochtend na hun trouwen Den volgenden morgen regende het niet; de geweren werden voor den dag gehaald en 's middags was er een groote opruiming ge houden onder de konijnenbevolking van de streek. Maar de echte afleiding schonk de jacht hem toch niet. De gebeurtenissen van de laatste weken wilden maar niet uit zijn hoofd verdwijnen. Het leek wel een steeds- doordraaiende film, die hij niet bij machte was stop te zetten. Aan den maaltijd na de jacht zei hij plot seling midden in een prachtig verhaal van Ilalsham: Zeg eens. is iemand van jullie bij de begrafenis van Barlett Juerne ge weest? Er volgde een pijnlijke stille. De vraag viel ook wel wal plotseling midden in de feestvreugde. Ik ben' er geweest, zei Banshell. Reusachtige vertooning. Moeten een enorm fortuin aan bloemen besleed hebben. Maar hij scheen overigens kip noch kraai op de wereld te hebben. Allemaal lui als wij wa ren er bij, die er in werkelijkheid nu niet zoo erg om treurden. Banshell had een luchtige manier van praten, maar onder zijn keurige kleeding was een verrassend week hart verborgen. Op zijn altijd-vroolijk gezicht kwam even een eïnsliger trek, maar opeens viel hij uit: Erg gezellig. Roric, om hierover te beginnen. Ga maar verder met je verhaal, Halshamr De lunch eindigde in uitbundige vroolijk heid en het viertal zou juist weer de bos- schen intrekken, toen het diepe zware ge luid van een autohoorn klonk en een prach tige. slanke wagen de inrijpoort kwam in- zwenken Banshall. die al op de stoep stond, rende het huis weer binnen. Visite, Roric, zei hij uit zijn humeur. Wie zouden hel zijn? De jonge Briton liep vlug de hall door en keek de oprijlaan af. Ik weet het niet Opeens brak hij af: door de ruit van dsn wagen, die stopte, had hij een damesgezicht gezien. Het zijn miss Fane en haar moeder, zei hij kalm. Hij wierp zijn pet in de hall en ging de stoep af. Een palfrenier in livrei was van den wagen gesprongen en opende het por tier, maar geen van de beide dames maak ten aanstalten om uit te stappen. Mrs. Fane boog met uitgestoken hand naar voren, toen Roric bij de auto kwam. Dag Roric, ben je niet vreeselijk ver rast? Wij moesten hier voorbij en ik heb er op aangedrongen om even te laten stoppan om je goeden dag te zeggen. Neen..v. we zullen niet binnenkomen. We moeten vóór den avond in Chislehurst zijn. Lilian had behoefte om er eens uil te zijn en de dokier vond landelijke rust het beste voor haar. Roric keek langs mrs Fane naar Lilian; haar mooi gezicht bleef onder den afhan genden rand van een grooten hoed wat in de schaduw, maar hij kon toch duidelijk zien, dat ze bleek was en haar oogen ver drietig stonden. Maar natuurlijk moet u toch even bin nenkomen. Even een kopje thee of iets anders drinken. U verlangde immers altijd zoo om „Four Winds" te zien. Op Rodericks roepen kwamen de drie vrienden, die zich achteraf hadden gehou den, te voorschijn. De dames lieten zich overhalen om binnen te komen. Mr9. Fane ging met Halsham het huis binnenLilian met Roric. Ze legde haar keurig-gehsndschoend handje op zijn hand en fluisterde Roric. ik moet je alleen spreken, al is het maar één minuut Kan dat?.... Hij hoorde, dat ze gejaagd ademhaalde. De geur van de bloemen, die ze droeg, was weer zwaar en zwoel. Haar mooie, fluweelen oogen zochten de zijne en zonder het eigen lijk te willen beantwoordde hij den druk van haar vingers. We kunnen wel even de schilderijen gaan zien. Ze zijn wel tamelijk vervelend, maar.Ze lachte zacht. We hoeven er niet naar le kijken, fluisterde ze. Het viel Roric niet moeilijk een téle-^-tête met Lilian te hebben. Mrs. Fane had een aangeboren talent voor deze zaken; ze ar rangeerde de heele comedie met buiten gewone tact. Vóórdat het goed en wel tot hem doorgedrongen was. bevond Roric zich met Lilian alleen in ds donkere schilderijen galerij. Hij draaide het licht aan en liet de be- kleede deur geluidloos dichtvallen. Ze viel met de deur in huis: Ben je niet blij om me te zien, Roric? Er lag iets smeekends in haar slem. Ro derick voelde het bloed naar hel hoofd stij gen. Hij stamelde wat.dat het zoo gauw was.... dat de arme Querne.... en zoo meer. Maar hij verbaasde zich over zichzelf, dat hij haar, na haar ondubbelzinnige inlei ding van het gesprek niet terstond in zijn armen nam. Hij kon er zich geen reken schap van geven wal hem eigenlijk weer hield. Ik moet je wal vertellen, Roric. Ja? Hij keek zonder hartstocht of verlangen naar haar, al was hij zich er van bewust hoe buitengewoon mooi en gracieus ze was. Maar haar schoonheid scheen hem onont- roerd te laten. Toen ze haar handschoenen had uitgetrokken, ontdekte hij dal zij den diamanten ring, dien zij van den Ameri kaan had gekregen, niet meer droeg. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9