Rook geen gewone sigaretten maar rook CHIEF betere sigaret voor gezondheid! d e Uw Amateur-Fotografen! De Stormramp in den Achterhoek. AGENDA. JOH. GEIJTENBEEK Breestraat 79 - Telefoon 1851 BUITENLAND. Zaterdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bidstond >v hallnegen. Zondag. Jeruël (ii'oenesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Nat. Reddingsleger: Samenkomslen t« 10 uur voorm .en 8 jjur nam. Stad9avangelisatie (MoT9chweg 59): Radio 8.20 uur. pijbellezing 8 uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegr. 8): 10 nur en 7 uur. Haandag. Jeruël (Groenesteeg 16): Openluchtsamen komst b(j dem molen de Vak., te halfdrie; 'b avonds 7 uur in de raai. Nat. Reddingsleger: Samenkomsten te 10 nur voorm. en te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelste gr. 8): Mor gendienst Alp hen ad. Rijn: Openlucht-samen komst Ned. Leger des Heils aan de Aar kade. 2 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Spr. de heer A. Spijkhoven, van Driebergen. Nam. halfacht. R ij s w ij k: Wielerbaan. Kampioenschap pen van. Nederland, en achter motoren 2 uur nam. Wassenaar (Raaphorst): Voorschotensch Zendingsteest. 2 uur nam. Dinsdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijbelbespreking 8 uur. Leiden. Vrije Paardenmarkt. Stadsevangelisatie (Morechrveg 59): Radio 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Mei tot en met Zondag 5 Juni (lslen Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren: G. F. Reyst, Sleenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; den 2den Pinksterdag neemt waar de apo theek van den heer W. Pelle, Kort Rapen burg 22, tel. 691. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond 8 uur, tot Zondagmorgen. 9 uur, waargenomen door de doctoren Hovens Greve, Kors, Mulder, Rasscrs en Van Voorthuvscn; en van Zon dagmorgen, 9 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, door de doctorenBoonacker, Muy- lOTt, Poortman, Timmermans en Veldhuy- zen. Te Oegstgeest wordt deze dienst Zondag waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916 en Maandag door dr. Timmer mans, tel. 390. RECLAME. Oegstgeestsche Apotheek P. H.C Vliïtsta Br.kds, Apotheker. De Kempenaerstraat 1. Telefoon 274. Nacht en Zondags dienst. 7085 ta Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem en Utrecht. Na ampele besprekingen werd over het principe gestemd. Van de vertegenwoordi gers der organisaties slemden 12 er voor en 6 er tegen. Van de vertegenwoordigers der gemeente (raadsleden) waren er 4 tegen en 2 voor. Ter drukkerij C de Bink en Zoon alhier is verschenen „Warmond Voorheen en Thans" door W. C. H. Machen en wijlen C. Lugthart met vele teekeningen naar oude Prenten, Zegels en Munten van Alex Machen en met een inleidend woord van prof. dr. P. J. Blok. De directie van „Zomerzorg" deelt ons mede, dat het tuinfeest op Donderdag 9 Juni ('s avonds halfnegen), waaraan behalve een groot orkest, verschillende operazangers van naam en.waarschijnlijk zelfs tach tig militairen zullen deelnemen, grootsch belooft te worden. Kosten noch zorgen wor den gespaard om ook dit feest evenals dat van 31 Augustus 1.1. te doen slagen. Er zal vuurwerk zijn en illuminatie en er kan ge danst worden, tot diep in den nacht. Het laat zich aanzien dat ook dit tuin feest door den heer Batenburg opperbest wordt voorbereid. Aan de Hoogewoerd 1 wordt heden geopend een winkel in parapluien en wan delstokken en kleedjes voor tafelbedekking van de N.V. Colombine die in verschillende plaatsen van ons land reeds sinds langen tijd dergelijke winkels exploiteert. De win kel maakt een keurigen indruk en is spe ciaal voor het doel betimmerd door de firma J. H. van der Blij alhier. Een uitge breide collectie parapluies. parasols en tompouces voor dames en wandelstokken voor dames en heeren is in de nieuwe ruime winkel aanwezig. Wij verwijzen naar een tweetal offi- ciëele kennisgevingen van B. en W. in dit Blad belretfende de inschrijving van leer lingen voor de openbare scholen en bewaar scholen. Aan de Haarlemmervaart is gister avond weder een steen geworpen door een raam van een voorbijgaanden trein. Het vermoeden wint veld dat dit kwa- jongenswerk is Wellicht is het door den zelfden jongen of jongens gedaan die een paar dagen geleden ook ruiten inwierpen. Door den 16-jarigen P. M. is bij de po litie aangifte gedaan dat hij Donderdag avond op den Morschweg is mishandeld ge worden door zekeren W.t die hem onder meer met een stok op hel rechteroog heeft geslagen. Door de politie is bes'ar ec'egd op - open vlet die in de s. Isji.i.-ht oij de Kraaierslraat werd gevonden zonder dat de eigenaar bekend is. Inlichtingen aangaande dit vaartuig zijn te verkrijgen bij de politie. De 18-jarige H., groentenhandelaar le Katwijk, kwam gistermidag circa zes uur, toen hij zijn gespan even onbeheerd liet staan aan den Apothekersdijk, tot de ont dekking dat een wollen paardendeken, die op den wagen lag werd vermist. Een voor bijganger heeft dezen deken waarschijnlijk handig gestolen. H. deed van het geval aan gifte bij de politie die een onderzoek in stelde. Met de Staalscourent 107' zijn verzon den afdrukken van de statuten van de Ver. tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart alhier. RECLAME. Het meest gesorteerd Magazijn voor alle merken Platen, Films, en Papiersoorten, is 3741 2en Pinksterdag geopend. RECLAME. 6355 Het bezoek van de Koningin en Prinses Juliana Het verhaal van een landbouwer De verkeersregeling. nende op de boerdertf „Kortbink", te Lichtevoorde, met wien de Koningin een half uur had gesproken. De heer Reirink vertelde, wat hg aan H. M. had gezegd: 't Was ongeveer vier uur, zoo luidde zjjn verhaal, en omdat er een bui kwam opzetten hebben wg voor den hagel de vensters, dat zijn de buitenblinden, dicht gedaan. Zoodoende heb ik niets van het aankomen van den wervelstorm gezien. Toen het begon te kraken, vluchtte ik naar de deur; greep mijn dochtertje van vier jaar, dat dicht bg mij stond, gooide de deur open, maar wefd op datzelfde oogenblik weggeslingerd. Mijn dochtertje, dat ik bij den schouder had vastgegrepen, werd mij ontrukt. Vijf en twintig meter van de voor deur verwijderd, kwam ik weer overeind en toen de warreling van flanken en zand voorbij was, kon ik zien, dat mijn geheele boerderij vernield was. Het bloed in mgn gezicht (Reirink kreeg eenige hoofdwonden) belette me goed te zien. Ik keek het eerst rond naar mijn dochtertje. Het lag niet ver van mij af en het huilde niet eens. Toen ik het kind vastgreep, begon het hard te huilen. Het wederzien wa9 voor mg een gewaarwording van groot geluk, doch daartegenover moest ik het aanzien, dat alles vlak voor den grond lag, Ik hoorde het angst- geschrei van mijn ouders. Ook mijn kind van vijftien maanden moest onder het puin liggen. De wonden, aan mrin armen en beenen opgeloopen, kreeg ik brj het zoeken naar de oudelui. U gelooft niet, wat een mensch in zulke oogenblikken doen kan. Met behulp van toegesnelde buren kon het mij in een half uur tijds gelukken de oudelui en ook rngn kind te redden. De zware balkon, die intact gebleven waren, hebben het kind beschermd. De oude menschen hebben ver scheidene wonden opgeloopen. Toen ik het kleintje vond, speelde het met een tabaks doos. Als het kind in de wieg had ^gelegen, zon het ongetwijfeld verpletterd zgn, want de wieg was totaal uiteengescheurd." H. M. vroeg hem naar de personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt en de heer Reirink noemde zijn beide buurt bewoners De Walwaard en Willemsen. De eerste had onmiddellijk na de ramp veel menschen bij elkaar geroepen voor de red ding. Gistermiddag hebben H. M, de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. Aan gezien de bevolking vrijwel overal onkun dig was van dit vorstelijke bezoek was men men allerwege ten zeerste verrast. Te halfelf kwamen zij per trein in Ruurloo. Daarna gingen zij in auto's ieder een kant uit ter bezichtiging van de streek. De prinses ging naar Beltrum en Avest, de Koningin allereerst naar Lichtenvoorde, waar zij, vergezeld van den commissaris der ko ningin, baron S. van Heemstra, arriveerde. Onder leiding van den burgemeester werd daarna een wandeling door de buurtschap gemaakt. Belangstellend informeerde II M. telkens naar de geleden schade. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Winterswijk. Groenloo en Neede. waar de Prinses zich weer bij haar voegde. Deze had intusschen daar reeds een bezoek gebracht aan de verwoeste textielfabriek der firma Ter Weeme en Zoon. Door de directie werd H. TC. H. Prinses Juliana daar rondgeleid. Te kwart over vier werden de gasten ont vangen op het gemeentehuis te Neede. De burgemeester stelde aan H. M. voor dr. A. Th. Planten, die de eerste hulp aan de gewonden heeft verleend. Nadat de Ko ningin langdurig met den geneesheer had gesproken, werd de burgemeester uitgenoo- digd naast H. M. de Koningin plaats te nemen. De Koningin reed daarna naar de ver woeste gemeenlcwoningen en sprak daar met de getroffen bewoners. Ook heeft de Koningin in oogenschouw genomen het werk; dat door de genie tot herstel van de aangebrachte verwoesting is verricht. Hare Majesteit heeft vervolgens een bezoek afge legd ten huize van den conducteur Van Zandwijk, wiens vrouw en dochter in het ziekenhuis te Lochem worden verpleegd, waar, zooals reeds gemeld, de dochter is overleden. De Koningin sprak troostwoor den tot den man en uitte den wensch, dat zijn vrouw weer spoedig hersteld terug zou keeren. Te vijf uur hebben de Koningin en de Prinses de gemeente Neede verlaten, om zich per auto naar Enschedé te begeven. Aldaar brachten zij een bezoek aan de beide Ziekenhuizen, waar de gewonden verpleegd worden, n.l. het R.-K. Ziekenhuis aan de Risschopsstraat en ..Ziekenzorg" aan de Veensfraat. De Koningin en de Prinses, die resp. door de Moeder-Overste en de w n. directrice werden rondgeleid, onderhielden zich gernimen tijd met de patiënten en boden hun bloemen aan. Vervolgens trok ken de Hooge Bezoeksters met gevolg in auto's naar het station, om per trein van 7.10 terug te keeren naar Het Loo, waar zij te 8 24 uur arriveerden. Een somber verbaal. Een verslaggever van het persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud met een land bouwer gehad, den heer G. Reirink, wo- Aanwijzing voor bezoekers van Neede. De districtscommandant der marechaus sees te Zutfen heeft in verband met het drukke verkeer van en naar Neede een verkeersregeling ontworpen. Van Twente uit gaat de verkeersweg naar Neede via Haaks bergen, Eibergen, Haarlo, van uit het Vesten (Holland) over Lochem. Het verkeer van uit Neede, dus in terug gaande richting, wordt geleid over Delden en Diepenheim. De heer J. Abing, fabrikant te Neede, heeft bij zijn fabrieksterrein aan den Bor- culoschen weg een parkeerpark voor auto's ingericht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Russen en Engelschen uit Lon den en Moskon vertrokken De arbeidscouferentie Geen H011- gaarschTsjecho-Slowaaksch in cident. De Russische handelsdelegatie is gister ochtend ifit Engeland vertrokken. Het ge zelschap telde ongeveer 75 personen en Rosengolz, de zaakgelastigde, en Chintsjoek, het hoofd der delegatie, waren onder hen. Een aantal leiders der arbeiderspartij -leden hun uitgeleide. Onder hen waren Lansbury, Henderson, Saklatvala en Ben Tillett. Rosengolz kreeg verscheidene ruikers rcode bloemen. Hg heeft een afscheidsbrief gepubliceerd, waarover nader wordt gemeld: Hg constateerde met voldoening, dat de vriendschappelijke gevoelens van de beide volken jegens elkaar niet geleden hebben, ook al zgn de diplomatieke betrekkingeu vr^roken. Ongelukkigenvgze hebben som- migf leden van de huidige regeering bij voortduring een intense propaganda tegen de sovjet-regeering gevoerd en hg sprak het vermoeden uit, dat zulke paladijnen tegen de sovjet-regeering als lord Birkenhead en Churchih de breuk zullen gebruiken voor nieuwe propaganda tegen de sovjets. Hij zou het een ongeluk voor de geheele we reld achten, als zulke oorlogszuchtigen niet in bedwang worden gehouden. Hij noemde het een bedroevend feit, dat de kwestie van de Engelsch-Russische betrekkingen in Groot-Brittannië worden behandeld als een troef in het spel van de binnenlandsche politiek. Hg zou hot eervoller en aanbe velenswaardiger heb'jen gevonden, als aan het fiasco van den inval in de Arcos en do handelsdelegatie het prestige van één minister ware opgeofferd, inplaats van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen tsvee groote rijken en bovendien nog de wereldvrede. Hij eindigt met te zeggen, dat Groot-Brittannië nog berouw zal hebben van deze onberaden en waanzinnige stappen. Ook de Engelsche missie te Moskou is via Riga vertrokken. Ter internationale arbeidsconferenlie is de rtaliaansche arbeiderr.afgevaardigde tenslotte toegelaten na he' gebruikelijke verzet uit arbeiderskringen. Jovkaux verklaarde, dat de arbeiders- vertegenwoordigers de fascistische organi saties nooit zullen erkennen, daar zjj een onderdrukking der arbeidersklasse ten ge volge hadden. Rossoni zelf verdedigde de fascistische arbeidersbeweging en zeide, dat de confe rentie het recht niet had, om zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Italië te mengen. De arbeidersafgevaardigden verlieten, toen Rossoni sprak, de zaal. Deze verklaarde ten slotte, dat Italië de internationale arbeiders organisatie niet zal verlaten, maar gaf tevens te verstaan, dat Italië wellicht in de Vol kenbondsvergadering eenige kwesties ter sprake zou kunnen brengen, welke deze organisatie betreffen. Dezer dagen is melding gemaakt van een diplomatiek incident tusschen Hongarije en Tsjecho Slowakije, naar aanleiding van een onhoffelijkheid van Bethlen jegens den Tsjeco Slowakschen gezant. Volgens een te Praag van het gezantschap te Boedapest ontvangen bericht is van een beleedigende handeling geen sprake geweest, zoodat deze zaak ook tot geen diplomatie- ken stap te Boedapest aanleiding kan geven. 't Loopt, gelijk wg voorzagen, met een sisser af. BELGIE. Anti-gok-ontwerp. De Brusselsche Kamerleden Wauwermans en Devize hebben een wetsontwerp ingediend dat tot strekking heeft het „gokken" tegen te gaan. FRANKRIJK. Poincaré bijt van zich af. De Kamer hervatte gisteren het debat over de communistische propaganda. Namens de radicalen en radicaal-socia- listen voerde Hutin het woord; deze spre ker zeide, da/t het eenige middel, om het communisme te bestrijden was het inzetten van een politiek van sociale hervorming. Daarmede zou men meer bereiken, dan met een financieele politiek, welke in hoofd zaak niet anders doet, dan indirecte be lastingen invoeren. 1 Poincaré interrumpeerdeIk ben de eerste, die begon met de beloften te ver wezenlijken, welke gij hebt gedaan. En ik kon die beloften verwezenlijken, dank zij die financieele politiek. De vergadering werd onmiddellijk zeer rumoerig en temidden van het lawaai zeide Poincaré nog, dat de politiek der linksche partijen het land tot dicht bij den afgrond had gevoerd; toen hijPoincaré eer- sTe minister werd, waa de toestand zoo slecht, dat men te Londen wilde gaan on derhandelen over den verkoop van den kopervoorraad van het departement van Oorlog. Links zat men Teel ijle te kijken....w OOSTENRITK. De aansluiting bij Dnitschland. Apold, de directeur der groote metaal industrie van de Alpina Montan, heeft ge zegd, dat een zelfstandig bestaan van Oos tenrijk misschien in theorie mogelijk is, doch in de praktijk steeds onmogelijk zal blijkoa Aansluiting bij Duitschland zal ook op I n duur onvermijdelijk blgven, daar de eco nomische noodzakelijkheid Oostenrijk daartoe dwingt. Oostenrijk, zei Apold ten slotte, mag niet langer een proefkonijn van de grootere mogendheden blgven. Men ziet: de aansluitingsidee blgft levendig bestaan ROEMENIE. Het kabinet Averescn afgetreden. Generaal Averescu heeft het ont-slag van het heele kabinet aan den koning aange boden. De koning heeft het ontslag aan genomen. Er heeft een conferentie plaats gehad van al de partijleider». ZUID-SLA VIE. Ontspanning met Albanië. Kcmal-bey, de Albanceache gezant te Belgrado, heeft een onderhoud gehad met Marinkowitsj, den minister van Buitenland- schc Zaken, over de kwestie der arresta tie van een tolk der Zuid-Slavische legatie te Tirana. Zuid Slavië had gedreigd met het afbre ken der diplomatieke betrekkingen. Kemal- bey deelde echtei mede, dat de Albanee- »che regeering het conflict zoo spoedig mogelijk uit de wereld zou helpen en dat de tólk direct zijn vrijheid zou herkrijgen. Dank zij dez3 verklaring is er een op luchting gekomen in den gespannen toe stand tusschen Belgrado en Tirana* GRIEKENLAND. Nog onzekere toestand. De politieke toestand in Griekenland fs nog steeds onrustig. De wacht voor het departement van oor log werd teruggetrokken en door betroaw- bare manschappen der republikeinsche lijf garde vervangen. De ministerraad heeft den president Kondoeriotis dezer dagen telegrafisch van zijn landgoed naar Athene teruggeroepen. De president is per vliegtuig in de Griek- scne hoofdstad aangekomen. De regeering heeft, onder Zgn presidiom, ever den toestand beraadslaagd en o. a. be£ loten geen gevolg te geven aan den oproep van Venizelos tot het houden van een Dieuwe volksstemming over den staats vorm. In een communiqué, na afloop van den ministerraad uitgegeven, heet het: De regeering, die door den volkswil aan het bewind geroepen werd, om het normale politieke leven te herstellen en 's lands vitale belangen te regelen, heeft besloten onwrikbaar aan haar program vast te hou den en heeft alle maatregelen getroffen, om haar besluiten te doen eerbiedigen. EGYPTE. De nota aan Engeland overhandigd Het Egyptische antwoord op de Engel sche nota i» aan den Engetachen Hoogen Commissaris overhandigd. De inhoud van de nota is niet bekend gemaakt, maar men verwacht te Kaïro, dat de Egyptische re geering haar standpunt van non-interven tie bij legerbenoemingen gehandhaafd heeft. MEXICO. Inval in de sovjet-legatie. De federale Mexicaansche geheime poli tie en de gendarmerie hebben gisteren kort ma middernacht een invaJ gedaan in de sovjet-legatie te Mexico en tien aan wezigen, verdacht van het houden van een revolutionnarre bijeenkomst, gearresteerd. Op protest vanwege de legatie werden de gearresteerden later weer op vrije voeten gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE STORM IN DUITSCHLAND. Gisteren werd in de vroege middaguren ook het Zuidelijk deel van Mecklenburg over een groote uitgestrektheid door een orkaanachtigen wervelstorm en onweder geteisterd, dat met hagelslag en wervel winden gepaard ging. Te Parchim werden fabrieksschoorstee- nen door den storm omgeblazen en de da ken beschadigd. Zware regens overstroomden de straten. Talrijke vensters werden door de groots hagelsteenen vernield. Een groot aantal boomen knakte af. Donderdagnamiddag tegen 5 uur heeft in de omgeving van Guezburg in Beioren een wervelstorm gewoed. Hij ging verge zeld van een hevig onweer en hagelslag- Er is groote schade aangericht. Van vele huizen zijn de daken afgeslagen; de toren van de Protestantsche kerk is verwoest* Een zeer groot aantal boomen is ontwor teld. Het verkeer over de wegen is ver sperd. Bij een zwaar onweer, dat gisteren bo ven de stad Breslau woedde, sloeg de blik sem midden in een groep 1416-jarige meisjes. Een harer werd getroffen, ten ge volge waarvan haar kleeren in brand vlo gen. Haar vriendinnetjes bluschten de vlammen, doch het bleek reeds te laat om het meisje te redden. Nog twee andere meisjes kregen eveneens brandwonden; een harer verkeert in ernetigen toestand. Het Pruisische S taatsdepartement beeft tot leniging van den eersten nood in de gebieden, welke door den cycloon geteis terd werden, een bedrag van 200.000 Mark beschikbaar gesteld. BOOTONGELUK. Een boot, die pelgrims van Miniek naaf Samallout in Egypte vervoerde, is in bot' sing gekomen mot een sleepboot. De boot sloeg om en zestien personen verdronken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2