■ih PUROL F? 'zxxeftte fuutijdL KUNST EN LETTEREN. TWEEDE KAMER. Leidsche Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA gens lijn antwoord van S4 Februari j.l. nog niet ontvangen had, thans reeds in zijn bezit Zoo ja, tot welke resultaten heeft een e<n Snder geleid? „NOSOKOMOS". De Nederl. Ver. tot Bevordering der Be langen van Verpleegsters en Verpleger» „Nosokómos" hield te Amsterdam haar jaar vergadering. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen: Zr. M. Berkelbach v. d. Sprenkel, Mevr. M. BrusseMeyer, Br. C. de Vos, Zr F. Bitter, Zr. D. Driessen, Zr. B. J. Pierik en Zb. S. Wesseling. Hiernaast zitten in het Hoofdbestuur Zr. M. Kehrer, Zr. M. Verwey Mejan, Zr. M. Buys en Zr. N. Olter. De jaarvergadering besloot tot het vor men van groepen in de organisatie, ten einde nauwer contract te krijgen tusschen leden van dezelfde groep en ook van de groepen onderling. Voor elk dezer groepen werd een kort referaat gehouden door eenige leden, hoe. deze groepsvorming wordt bedoeld. Verder werd besloten de Nationale Com missie van Opleiding op te dragen aan de hand van de ingediende rapporten over aanvullende opleiding voot wijk-, school- en zuigelingenverpleging en voor Maatschappe lijk Werk en voor Docente en Directrice, een rapport voor Algemeene Opleiding op te stellen. Bekrachtigd werd de Instelling van de Commissie van Advies voor oud-verplegen- den( arbeidsbemiddeling). De jaarvergadering verklaarde eenstem mig, dat „Nosokómos" als neutrale vereeni- ging niet voldoen kan aan het verzoek van- het Ned. Roode Kruis medewerking te ver- leenen bij de organisatie van verplegenden yoor oorlogsgevaar en andere calamiteiten. Wat de organisatie voor natuurrampen betreft, „Nosokómos" heeft in deze een re geling getroffen met het Oranje Kruis. Eenige interne zaken werden verder ge regeld. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: Aan de leden v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaat, „de vergadering, overwegende de onoverkomelijke bezwa ren voor de verplegenden lichamelijk en geestelijk om tot 65 jaar dienst te moeten Wijven doen, daar, althans de meerderheid der verplegenden, tot deze jaren niet meer haar volle arbeidskracht, waarop de zieken recht hebben, kan geven, wal voor deze ver plegenden vaak een moreel lijden beteekent, verwijzende naar het adres in deze van „Nosokómos" van October 1926, wendt zich opnieuw met het dringend verzoek tot de leden der Tweede Kamer, zorg te willen dragen de pensioenwet zoodanige wijziging te doen ondergaan, dat het recht op pen sioenaanvrage op 55-jarigen leeftijd den verplegenden worde verzekerd." HET VUILVERWIJDERINGSVRAAGSTUK. Naar 't „Hbld." verneemt is de commissie, welke een paar jaar geleden is ingesteld met de opdracht een onderzoek in te stellen naar het vuilverwijderingsvraagsluk in de hoofdstad, met haar werk gereed gekomen. (Het rapport komt lot de conclusie, dat het voor Amsterdam gewenscht ie de vuilver branding ie handhaven, met dien verstan de, dat technische perfeclionneering van het bedrijf in overweging wordt gegeven, waarbij o a. aandacht is gewijd aan de be strijding van de rookplaag. Het stelselom door in-werking van bac teriën stadsvuil in gesloten cellen te ver anderen in tuinaarde waarmode prof. Van Loghem geslaagde proeven heeft ge nomen is in hel rapport uitvoerig behan deld. Aanvankelijk heeft het in ds bedoe ling van de commissie gelegen B. en W. te adviseeren dit stelsel, naast de verbran ding, in toepassing te brengen. In het defi nitieve rapport is dit advies niet uitdruk kelijk te lezen. Wel wordt het stelsel onder de aandacht van B. en W. gebracht. Hoewel de commissie toegeeft verder, dat uit een oogpunt van landwinning voor het brengen van vuil naar den akker veel valt le zeggen, is zij van oordeel, dat van Am- sterdamsch slandpunt beschouwd, het aan wenden van stadsvuil voor ontginning niet economisch is en bovendien voor de verwij dering van het vuil uit de stad, niet vol doende bedrijfszekerheid biedt. Naar 'de „Msb." verneemt, heeft de heer H. de Wilde op geneeskundig advies besloten zijn ontslag te nemen als lid van Gedeputeerde Slalen van Zuid-Holland. RECLAME. Doos30-60,Tube 80ct.ByApoth.en Drogisten 3488 GEORGES EEKHOUD t Te Brussel is, 73 jaar oud, overleden de Belgische schrijver George Eekhoud. Hoewel hij steeds in het Fransch is blij ven schrijven (hij was in 't Fransch opge voed) heeft Eekhoud rich steeds een warm vriend der Vlamingen betoond. Buiten de gTenzen van des schrijvers vaderland, zijn vooral de Kermesses, La nouvelle Carthage en Escal Vigor gelezen. Eekhoud was lid der Belgische Académie •de Languo .et de Litfceraturs fran$aise. BESPREKING DER COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. (Zitting van gisteren). De VOORZITTER etelt voor, na de be handeling van het defensie-ontwerp voort te gaan met de behandeling van het ont werp aangaande voorziening betreffende besmettelijke ziekten. Aldus besloten. De heer ALBARDA (S. D.) acht het gewenscht, dat het wetsvoorstel-Cramer betreffende het geven van recht van en quête aan den Volksraad naar de onlusten in Indiê ten spoedigste te behandelen, na dat het advies van den Volksraad in komt Desnoods zou de heer Albarda de Kamer gedurende het reces bijeengeroepen willen zien. De VOORZITTER Is bereid, het ver zoek te overwegen, doch wijst er op, dat de Kamer met haar werkzaamheden gereed moet zijn. Spr. stelt vervolgens voor, eenige ont werpen op de agenda in te lasschen. Dit voorstel wordt aangenomen, zoodat aan de orde zijn de volgende punten: Wetsontwerp goedkeuring van den on- derhand9chen verkoop aan de Naamlooze Vennootschap Limburgsche Tramweg- Maatschappij, gevestigd te Roermond, van eenige strookjes grond onder Heerlen en Kerkrade. 2 Wetsontwerp goedkeuring van den ondorhandschen verkoop van een deel van den tuin, behoorende bij het post- en tele- graafgebouw te Venlo, aan de gemeente Venlo. 3. Wetsontwerp goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan de provincie Noord-Holland van de voormalige linie- of nundaliekade onder Onder-Amstel. 4. Wetsontwerp overneming in beheer en onderhoud bij het Rijk van een bij den pol der Walcheren in beheer en onderhoud zijnd gedeelte zeedijk met rijshoofd bij de buitenhaven te Vlissingen. 5. Wetsontwerp goedkeuring van de op 19 Juni 1926 te Parijs tusschen de Neder- landsche Regeering voor Nederland en voor Nederlandsch-Indië eenerzijds en de Regee ringen van Groot-Britannië en Noord-Ier- iand en van Indië anderzijds gesloten over eenkomst met bijlage en prolocol nopens het beheer van het quarantaine slation te Kama- ran, alsmede van de in artikel 14 der over eenkomst bedoelde notawisseling. 6. Wetsontwerp goedkeuring van het Verdrag mei Aanhangsel en bijbehoorend Protocol van onderleekening nopens de meting van binnenvaartuigen van 27 Nov, 1925, benevens aanvullende regelingen. 7. Wetsontwerp onteigening, met toepas sing van de wet van 27 Maart 1915 van eigendommen, erfdienstbaarheden of an dere zakelijke rechten, noodig voor verbree ding van de Slotlaan te Zeist. 8. Wetsontwerpen: naturalisatie van W. Beate en 19 anderen: A. C. H. Bergemann, weduwe van H. A. Kampmann, en 21 an dereik 9. Wetsontwerp onteigening ten Behoeve van een spoorwegverbinding van de Staats mijn Maurils met den mijnspoorweg Nuth- Staatsmijn Hendrik. W Wetsontwerp verhooging van hel IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1927 (uitbreiding van den Hoogen Raad en van de arr. rechtbank te 's-Gravenhage). De punten 1 tot en met 9 worden zonder Beraadslaging of slaging vastgesteld. Bij punt 10 dringt de heer KNOTTEN BELT (V. B.) aan op uitbreiding van de rechtbank le Dordrecht. Minister DONNER acht deze zaak voor Dordrecht niet zóó urgent als voor Den Haag. Dit neemt niet weg, dat de Dordtsche aangelegenheid sprekers aandacht heeft. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h. st. Aan de orde is het wetsontwerp: Nadere regeling van de collectieve arbeidsover eenkomst. De heer VERAART (R.-K.) bespreekt de ontwikkeling der collectieve arbeidsovereen komst in 't algemeen. Geen van beide partgon hebben de collectieve arbeidsovereenkomst beschouwd als een privaatrechtelijke rege ling. Zg moet beschouwd wordeu als eeo regeling van zeer vèrstrekkenden aard, van de grootste beteekenis voor het bedrijf. In vele gevallen is de schade bij verbreking der overeenkomst niet te schatten en ook door een partij niet te betalen. Het is dan ook een verkeerd standpunt bjj den kanton rechter aan te kloppen om vergoeding. Collectieve arbeidsovereenkomsten hebben oen eigen rechtspraak. Voor den gewonen rechter deugt deze materie niet. Wel is in 1925 de collectieve arbeidsovereenkomst in het Burgerlijk Wetboek geplaatst, maar toen waren er nog geen sterke vakvereeni- gingen, die de overeenkomst konden vra gen. Thans staan de zaken anders en de practijk stelt geheel andere eischen. Nu komt de regeering echter slechts met een regeling, die deels overbodige, deels hin derlijke- bepalingen bevat. Hij is dan ook voorloopig niet geneigd, zjjn stem aan het ontwerp te geven. De heer KNOTTENBELT (V.-B.) meent, dat het geheel in de lijn van onze burger lijke wetgeving ligt, dat thans een regeling wordt vastgesteld voor de privaatrechtelijke gevolgen der collectieve arbeidsovereen komst. De toelichting geeft echter geen ant woord op de vraag, welk beginsel den Mi nister geleid heeft bij het samenstellen daar van. Vooralsnog wil het spreker voorkomen, dat hier van stelselloosheid sprake is. Art. 14 acht spr. in strijd met ons contracten recht. Het B. W. zegt immers, dat de overeenkomst alleen van kracht is tusschen de handelende partijen. De regeering is hier op het terrein van bet publieke recht getreden. Bovendien ont breekt de bepaling van gelijkheid der par tijen. lie heer STENHUIS betoogt het nut van da collectieve arbeidsovereenkomst, die wel is waar de conflicten vergroot en van lan- gc-re;i duur maakt, maar z. i. verre te verkiezen is boven contractloosheid, die querilla-oorlogen mogelijk maakt. Bij spr. en zjjn partjjgenooten bestaat er tegen dit ontwerp geen bezwaar. Integendeel, hij is van meening, dat aan een wettelijke regeling van deze materie behoefte bestaat. Elr zjjn individueels fabrikanten, die het collectief contract niet nakomen. Dit ontwerp kan hierin verbetering brengen. Dat dit ontwerp het collectief contract in een verkeerde richting dringt, kan spr. niet toegeven. De publiekrechtelijke regeling kan onmiddellgk tot stand komen, als de R.-K. Staatspartij dat slechts wil. De rechtspraak is in dit ontwerp op onvoldoende wijze geregeld. Een machtsmiddel om onwillige werkgevers te dwingen, ontbreekt. De heer KERSTEN (S.G.P.) acht één der bezwaren van het ontwerp het scherper worden van den dwang voor den arbeider om zich te organiseeren. Dit stuit velen arbeiders tegen de borst. Velen kunnen het in het vereenigingsleven niet vinden. Het ontwerp brengt de vrijheid van den arbeider in gevaar. Het is spr. dan ook vooralsnog niet mogelijk, zijn stem aan dit ontwerp te geven. De heer OUD (V.-D.) mist in dit ont werp juist datgene, wat er in behoort. Het bedrijfsleven moet zich ontwikkelen in dier voege, dat partgen zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, hun verhoudin gen zelf te regelen. Het collectief contract kan daarbij een groote rol spelen. Daarom is het te betreuren, dat de regeering ds bindendverklaring niet onder de oogen wil zien. Wanneer zal de regeering ten deze haar standpunt nu eens te bepalen? Het vraagstuk is toch niet van vandaag of gis teren. De collectieve arbeidsovereenkomst dient feitelijk geregeld te worden als één geheel. Het gaat niet aan, een Scheiding te maken tusschen de privaat- en publiekrechtelijke. De scheiding is moeilijk vast te stellen en komt er ook minder op aan, mits maar een goede regeling wordt getroffen. Wat de regeering doet is alle3 kunstmatig, omdat zij geen kleur durft te bekennen. Het ont werp kan dan ook voor de ontwikkeling der collectieve arbeidsovereenkomst niet de minste beteekenis hebben. De heer SANNES (S.-D.) maakt eenige opmerkingen over de rechtspraak. Hij meent dat bij een collectief contract een perma nent scheidsgerecht de beste waarborg is voor zuivere rechtspraak. Waarom wil de minister geen verplichte arbitrage? Zelfs al is het grondwettelijk bezwaar der regeering juist, dan nog ontslaat dit de regeering niet van den plicht om de bestaande rechtspraak te verbeteren. Het instituut der arbitrage, dat zich ont wikkeld heeft, dient een wettelijke basis te verkrijgen. Doch zoolang dit niet geschiedt dient de rechtspraak zoodanig te worden herzien, dat zij de vergelijking met arbi trage kan weerstaan. Daarbij zou dan voor het eerst gebruik gemaakt kunnen worden van de bevoegdheid, geschonken in art. 156 der grondwet om niet tot de rechterlijke macht behoorende personen toe te laten tot deze rechtspraak. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer de wenschelijkheid uit spreekt, dat de minister met een desbetref fend ontwerp komt. De VOORZITTER stelt voor de motie te behandelen op een nader te bepalen dag. De heer SANNES stelt voor de motie te behandelen tegelijk met de algemeene be schouwingen. Het voorstel van den Voorzitter wordt verworpen met 53 tegen 36 stemmen, zoo dat de motie direct in behandeling komt De heer KORTENHORST (R.-K.) herin nert aan de staking in het typografenhedrijf in 1919, hoewel daar een collectieve ar beidsovereenkomst bestond. Dit was aanlei ding deze materie ter wettelijke regeling ter hand te nemen. Spr. ontkent, dat er sprake zou zijn van evolutie naar de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Dit ontwerp be weegt zich in de richting, die -de practijk aangeeft. Het vormt geenszins een beletsel voor verderen uitbouw in meer sociale richting. Wat de bindendverklaring betreft, spr. is daarvan een voorstander. Hij gelooft, dat er wel een meerderheid voor te vinden is, in dien het onderwerp aan de orde wordt ge steld. De heer HEEMSKERK (A.-R.) wijst er op dat het standpunt van den heer Kersten al te individualistisch is en tegen houdt een verzoening tusschen de verschillende klas sen, door overeenkomsi en samenwerking. Van het oogenblik af, dat zich in de maat schappij de ontwikkeling van collectieve arbeidscontracten heeft geopenbaard, zou het verkeerde politiek zijn, daarvan niet ge bruik te maken. Hoe zal het echter gaan met de oude en invalide arbeiders, in ver band met art. 14? Ook kunnen bedenkelijke misbruiken ontstaan doordat het verplicht lidmaatschap in collectieve arbeidsovereen komsten wordt opgenomen en een werk gever wordt verplicht alleen leden van een bepaalde politieke of godsdienstige richting aan te nemen. Indien misstanden zouden ontslaan, zal een novelle noodig blijken. Wat de motie-Sannes betreft, zou men bij teekenrechtspraak deskundigen van twee partijen moeten hebben en daarmee naderen tot arbitrage. In ieder geval acht spr. recht spraak zonder juridische leiding onmogelijk. Hij hoopt echter, dat de Minister deze zaak nauwkeurig onder de oogen zal zien. De heer KRIJGER (C.-H.) acht het juist leiding te geven aan een materie, die uit de maatschappij zelf is opgekomen. Boven dien is hij een groot voorstander der c. a. o. Als leider van een bedrijf kan hij dagelijks de voordeelen daarvan gewaar worden. Hij is dan ook voorstander van dit ontwerp. Aan de c. a. o. ligt de Christelijke maat schappijleer ten grondslag, die niet de ge lijkheid predikt, maar wel de saamhoorig- heid en de waarde van den arbeider erkent. De heer L. DE VISSER (C.-P.) acht de meening, dat de collectieve arbeidsovereen komst vrede in de maatschappij zal waar borgen, een illusie. Wat nu dit ontwerp be treft, het voldoet geen enkele partij en ook niet aan gevoelde behoeften. In het ont werp is bepaald, dat alleen een c. a. o. kan worden afgesloten door rechtpersoonlijkheid bezittende vereenigingen. Er zijn echter ook vereenigingen van vaste arbeiders, die die rechtspersoonlijkheid niet bezitten. Het ont werp schept dus door deze overbodige be paling -moeilijkheden. Een verbeterde ver houding zal het ook niet brengen. Spr. ge voelt er dus niets voor zijn stem aan het ontwerp te geven. De Minister van Justitie, de heer DON NER, zal heden het woord voeren. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Woensdag) 1 uur. Op het wetsontwerp tot nadere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst heeft de heer Knottenbelt c.s. een amende ment ingediend om art. 8 lid 2 te lezen als volgt: „De vereeniging staat voor haar leden In, voor zoover het tegendeel in de overeen komst niet is bepaald", en een amendement om art. 14 te doen vervallen. De heer Van Schaik c.s. heeft een serie amendementen ingediend, waarvan voor het meerendeel de strekking is om binnen de grenzen dezer privaatrechtelijke regeling de werkingsfeer van een collectieve arbeids overeenkomst iets ruimer te maken. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEEU TELEFOON 861 - LEIDEN 4030 ERNSTIG ONGELUK IN EEN WASSCHERIJ Door vlammen nit een oven in brand geraakt Gistermorgen omstreeks negen uur wer den de politie en de Eerste Hulpdienst te Den Haag gealarmeerd voor een ontploffing welke gebeurd zou zijn in de stoomwas- scherij van de N. V. voorh. Karei Roos aan den Loosduinscheweg. De oven in de wasscherij wordt met heete lucht verwarmd. Door middel van een handle wordt de luchttoevoer ge regeld. Do stoker moet voor hij de oven deur opent eerst de luchtventilatieklep sluiten. Doet hij dit niet, dan slaan de vlammen door den grooten trek naar bui ten. Wanneer hij het handvat eer9t om draait is dit onmogelijk. Do stoker was reeds eenige malen door den directeur en den chef-machinist ge waarschuwd en was er hem op gewezen, dat als hij doorging de ventilatieklep open te laten, wanneer hij kolen op het vuur wilde gooien er ongelukken zouden gebeu ren. Men moet n.l. weten, dat de heete lucht gevoerd wordt door buizen, welke verhit worden door de vlammen van den oven. Gistermorgen echter deed hij, ondanks waarschuwingen, toch weer kolen in den oven, zonder de ventilatieklep af te slui ten. 't Gevolg was dat op een gegeven oogenblik uit den vuurhaard groote vlam men sloegen, welke den rug van den sto ker, die juist een nieuwe schep kolen wilde nemen, aantastten. In een minimum van tijd stond de man, de 50-jarige G. van der B. uit de Westerbaenstraat in lichter laaie. De hem ter hulp snellende hoofd-machinist wikkelde den man in een deken, waardoor de vlammen spoedig doofden. De stoker had over hel geheele lichaam ernstige brandwonden en moest door den Eerste Hulp in ernstigen toestand naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd worden. De stoker gaf zelf toe, dat het ongeluk te wijten was aan zijn eigen onvoorzichtigheid. 8Ö0 GULDEN GESTOLEN. Terwijl de chauffeur zijn aulo repareerde. Te Den Haag kreeg de chauffeur J. G. v. d. K. uit de Voemaerstraat, die in dienst is van de firma W. aan den Zuid- Binnensingel, op den Rijswijkschen weg bandenpech aan zijn vrachtauto. I}aarom stopte hij, reed zijn wagen naar het trot toir, trok zijn jasje uit en begon met de reparatie. Toen hij hiermede klaar was en z'n jasje, dat hij aan de auto gehangen had, weer aantrekken wilde, bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat een tasch die hij in den binnenzak gestoken had ver dwenen was. In deze tasch bevonden zien geïnde en ongeïnde kwitanties. De chauf feur had reeds 900 gulden geïnd, welk be drag met de kwitanties verdwenen was. Eenigen tijd later werd op een weiland in de nabijheid de tasch teruggevonden, zon der geld en geïnde kwitanties. AUTO-ONGELUKKEN. Toen W. H. v. d. L. uit Delft Maandag avond een autobus van de Z. H. A. RL op den Delftweg bij de Hoornbrug te Rijswijk voorbij wilde rijden, kwam hij met zijn rij wiel vlak voor deze bus te vallen. Met eenige gebroken ribben, men vreest voor bekken en wervelkolomfractuur, werd De L. opge nomen en per ziekenauto naar het zieken huis te Delft vervoerd. Het rijwiel werd totaal vernield. Gisterochtend te omstreeks elf uur kwa men op den Schipluidschen weg bij Delft twee dames plotseling van achter een wa gen. Het gevolg was dat een kalm rijdende motorrijder een der dames, de 23-jarige dochter van den landbouwer Van Dijk, wo nende te Schipluiden, aanreed en ernstig verwondde. In bewusleloozen toestand werd zij opgenomen. Met een auto van de Delflsche politie werd het slachtoffer naar huis vervoerd. Te Smilde is het vijfjarig dochtertje van den heer G. K., toen het onverwacht de straat wilde oversteken, onder een autobus geraakt en vrijwel terstond gedood. Te Leuvenheim is een achtjarig doof meisje door een auto overeden en gedood. Den bestuurder der auto treft geen schuid. Te Dusseldorf is op het Schillerplein een auto, waarin drie leden der familie Van Gr. uit Deventer waren gezeten, in volle vaart op een tegemoelrijdende iram gere den. Van de inzittenden kreeg vooral een ongeveer 40-jarige dame zware inwendige kneuzingen. VieT en twintig uur na het ongeluk was zij nog steeds buiten bewust zijn. Ook de twee anderen liepen verwon dingen op. TEGEN DE TRAM GEREDEN. Te Den Haag i9 op de Koninginnegracht de 16-jarige drukkersleerling F. O., wonende in de Gevers Deynootstraat te Schevenin- gen, door een wagen van lijn 6 aangereden, De jongen kreeg een hersenschudding en werd door den Geneeskundigen Dienst in bewusteloozen toestand naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. BRANDEN. In (ie Peel onder Asten is geheel afge brand de boerderij van P. Lahey. Met hef huis verbrandde den inboedel en 12 varkens, Alles was verzekerd. Te Lierop is afgebrand het in de kom van het dorp gelegen café van C. van Ooster hout. Niets kon worden gered. Onder het verbrande bevindt ziefi ook het geheele be zit van de oude handboogschutterij Con cordia als boeken, pijlen, vaandel, bogen. De niéuwe boerderij van den heer G. Ger- rtts aan den weg Val teSI een, i9 door onbe kende oorzaak afgebrand. Een koe en eenige schapen kwamen in de vlammen om. Een en ander was laag verzekerd. Te Putten is door onbekende oorzaak de woning van C. de K. in de asch gelegd. Bij Veghel is de boerderij van F. de Vos op het Ham door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het vee was in de weide, Verzekering dekt de schade» Een boerderij op het Haveld aldaar werd eveneens door den bliksem getroffen, doch' hier werd brand voorkomen, INBRAAK. Te Olst heeft men zich door Inb'raak' toei gang verschaft tot de woning van den be jaarden landbouwer G. Trompert, Waar schijnlijk terwijl deze thuis was; doch de bewoner heeft geen onraad bemerkt. Ont vreemd is een bedrag van f 2600, en wel twee briefjes van f 1000 en kleiner papier, VERDRONKEN. Te Warmenhuizen is een vijfjarig kind van den heer M. in het kanaal geraakt en daaruit levenloos opgehaald. EEN DUUR MILITAIR BLOKHUIS. Het blokhuis te Ulft, aldus de „Tel.", dat voor eeniige jaren, voor de politietroe- pen gebouwd werd en aan het Rijk f 14.000 kostte, is thans verkocht yoor de som vanf 989. ONWEER IN LIMBURG. In Zuid-Limburg heeft gisteren; een he vig onweer gewoed, gepaard gaande met zwaren Pegenval» Vele beken zijn buiten haar oevers getreden. Mevrouw Meijer wil haar man die elketi avond laat zwaar aangeladen thuis komt, eens intimi deer en.. Als hij weer in 't donker de trap opkomt, gooit zij zich een beddelaken om en wil voor spook spelen. Wie zijt gij 1 stamelt Meijer.- Ik ben een geest, antwoordt het spook. God zij dank! riep Meijer ,ik dacht al* dat je m'n vrouw was. VOOR DONDERDAG 2 JUNI. Hilversum. (ANRO) 1050 M.: 12.00; Po- litieber. 12.35—2.00: Lunchmuziek door het Trio J. Castrelli 3.30-4.30: Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen 5.306.00: Concert door Corns. Zwanenburg, accor- deonvirtuoos 6.007.45: Concert door het A.N.R.O.-orkest, o. 1. v. Nico Treep, Louis Schuyer, cello 7.45: Politieber. 10.30: ca. Persber. 8.10: Concert door het A. N. R. O.-Symphonie-orkest, o. 1. v, Willem v. Warmelo; Hélène Cals, sopraan;! Dick Weiman, tenor; Jules Moes, bariton, Daventry. 1600 M. 11.20: Bronkhurts- trio en solisten (sopraan, bariton, cello) I.202.20: Gramofoonmuziek 3.15 J Voorlezing 3.20: Evensong van de West. minster Abbey 4.05: Kniples 4.20: DaVenlrykwartet en solisten (sopraan, ba. riton) 5.35: Kinderuurlje 6.20: Dans. muziek 6.35: Landbouwber. 6.40: Dansmuziek 6.50: Tijds., weerb., nieuws 7.05: Voor padvinders 7.20: Causerie 7.35; De werken van Bach, Pianomuziek 7.45: Lezing: Out of the shadows, 1900 —1914 805—9.20: Concert o. 1. v. Sir Edward Elgar, die zijn eigen werken diri geert. Symphonie-orkest, koor en M. Bruns. kill, contra-alt -9.20: Weerb., nieuws 9.40: Lezing; The songs of birds 955 (vervolg) Elgar Concert 10.6512.20: Dansmuziek in het Savoy-Hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. -10.50 II.20: Concert 12.50—2.10: Orkestcon- cert 5.055.55: Klassiek uurtje 9 05 10.50: Causerie: L'Histoire de la musique. Spaansche en Russische muziek. Langenberg, 469 M. 1.251.55: So- praanzang en pianosoli 1.652.55: Voor- lezing van de werken van Felix Timmer mans. 5.506.50: Nederlandsche liede ren en muziek. P. Mania, orgel; D. Feldin» cello; F. Mania-Coenen, mezzo-sopraan 8.50: „Ubern Sonntag", klucht in 3 acten van N. Coward, Daarna tot 12.20 Dans muziek. Königswuslerhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 3 20—8 05: Lezingen en lessen 8.50: Russische avond. Orkest en R Korst, bariton; F. Losey, sopraan 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 394,7 M. 12.50—3.10: Or kestconcert 5.206.15: Dansmuziek 6.20—7.00: Orkestconcert 8.201210: Het Duiische Volkslied. Causerie en zang. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20: Kindermalinee 6.206.50; Vlaamsche les 8.20: Or kestconcert 9.5010.50: Dansmuziek. a-aJ

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6