No. 20616 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Mel Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA RADIONIEUWS. ALPHEN. Bnrgeilijks Stand. Bevallen: P. M. Verkerk, geb. Van Kan, D. v. Vliet, geb. v. Eijk, z. M. Kamping, geb. Snippe, d. J. B. Bezemar, geb. Vermeulen, d. M. M. Mens, geb. wolawgk, M- E. Ham, geb. De Vlieger, j, P. v. d. Heijden, geb. Geerlof, z. J. H. Spelt, geb. Nehmelman, a. H. Kolster, geb. Roozeboom, z. Gehuwd: G. H. D. Schuurman, jm., 24 j., en L. v. 4. Born, jd., 18 j. Overleden: J. A. Paalman, jd., 6 j. C. v. Eist, jd., 6 w. F. J. M. Wils, wed. v. F. V. Quadekker, 71 j. M. P. Verkletj, jd., 6 j. Ingekomen personen: M. Hoogendoorn, Steekterweg 33, uit Zwammerdam. W. Broker, Zaalbergstraat 33, uit Ketkel en Spaland. Ma. J. v. d. Heijden, Juliana- straat 26, uit Den Haag. J. H. Remmer, Bloemhofstraat 35, uit Wageningeu. B. v. Leeuwen en gezin, Groeneweg 4, uit Boskoop. L. Paling, Kortsteektenveg 50, uit Koudekerk. G. Houtman en gezin, Steekterweg 114, uit Bodegraven. Ja. M. Binken, Steekterweg 178, uit Boskoop. 1L van Veen en gezin, Machineweg 14, uit Ter Aar. J. v. Leeuwen en gezin, Goncordiastraat 21, uit Rotterdam. H. L. Lucassen, Julianastraat 53, uit Wageningen. J. Lepoeter en gezin, Hooftstraat 172, uit Leiden. F. H. Baars en gezin, Vjjver- straat 4r., uit Geertruidenberg. J. Kuil en gezin, v. Boetselaerstraat 7a, uit Leeuwar den. Ja. W. A. Havinga, Hooftstraat 299, uit Heino. Vertrokken personen: D. Dompeling, naai Den Haag, Pletterijstraat 154. C. J. A. v. Bergen, naar Boskoop. K. Kootstra, naar Voorschoten. Ka. C. Westerbrink, naar Valburg Zetten. Pa. Buis naar Woubrugge. B.a. M. Streng, naar Reeu- wjjlc. Naar wjj vernemen, zullen de zomer avond-concerten weder wekelijks gehouden worden van half Juni tot half September. De Chr. Muziekvereeniging „Arti et Reli- gioni" zal dezen keer de rij openen. Bjj Kon. besluit is de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver toegekend aan C. van Klaveren, onderbaa3 bij de firma F. P. Bos Zoon, alhier. Onze plaatsgenoot, de heer K. R. Humelen, komt als no. 1 voor op een vbor- dracht voor gemeente-ontvanger te Hoog kerk. BODEGRAVEN. Aanbestedingen. Door den Hilversumschen architect C. de Groot Jzn., Arch. B. N. A„ werd in hotel Van Haaften aanbesteed het bouwen van een beursgebouw, alhier, ten behoeve van de N. V. „Beursgebouw", alhier. De uitslag hiervan is: J. Gesman, Alphen a. d. Rijn, f32985; Jac. de Bruin, Bodegraven, f33.8SS; M. H. v. d. Poll, Bodegraven, I342G0; 1'. Kort, Kjjnsburg, f34459; O. Kok, Utrecht, i 34843A. Voordouw, Zwammerdam, f 34880; M. Kool, Warmond, f34900; M. Scheer, Bodegraven, f35700; W. Snel Zn., Hil versum, f35940; M. van Vliet, Bodegraven, f35950; H. Hoogendoorn, Nieuwerbrug, f35965; D. Middelkoop, Vleuten, f36900; v. d. Meulen Matthjjs, Utrecht, f36900; Wed. H. v. Driel, Koudekerk a. d. Rijn, f37500; T. Merbis, Nieuwerkerk, f37700; G. en J. Broertjes, Bloemendaal, f38151; P. G. H. Veelenturf, Bodegraven, f38520. Het werk werd aan den laagsten inschrij ver gegund. Door den gemeente-architect, den heer Dn. Scheer werd aanbesteed het bouwen van een transformatorenstation, ten behoeve van de electrificatie van de Meye, te bouwen aan den Meyeweg. Ingekomen waren de volgende biljetten: M. van Driel, Woerden, f2674; Grooten- dnrst, Gouda, f 1725Hoogendoorn, Nieuwer brug, f 2660M. H. v. d. Poll, Zwammerdam, f2030; M. v. Vliet, Bodegraven, f2560; Overes Zonen, Bodegraven, f2643; A. Ooms, Bodegraven, f2290; S. Mulder, Bo degraven, f 2644. De gunning werd nog aangehouden. De aitslag der Gemeenteraadsverkie zingen is in een zitting van het Hoofdstem bureau definitief vastgesteld volgens de officieuse cijfers, die wij vorige week aan gaven. De opgenomen uitslag blijkt echter een tweetal fouten te bevatten. Het totaal aantal der R.-K. stemmen bedraagt niet 559 doch 522. Dat der A.-R. stemmen daar entegen inplaats van 796, 834i- LETT"*r,nORP. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit, z. v. W. v. d. Zwan en D. Vervark. Ondertrouwd: Jacobus Bruné, jm., 29 j„ en Alida Vervark, jd., 20 j. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ »37Sa Het goedkoopst en vertrouwdst adres voor het omlijsten van platen en foto's enz. is het van onds bekende adres ,DK CONCURRENT", Hanrl.str. 62. i AALSMEER. Het ligt in het voornemen van ons gemeentebestuur de aloude Weteringbrug, welke Dorpsstraat en Verlengde Dorpsstraat riet elkander verbindt, nog dezen zomer °P te ruimen. Daarmede wordt weer een brokske typisch Aalsmeer geofferd aan do eischen, welke het moderne verkeer stelt, *3 dat gebiedt, dat iedere sta-in-dea-weg zoo spoedig mogelijk verdwijnt En dat was t ze geworden, de oude brug over de Kerfc- wetering. In den tijd, toen het Haarlemmer meer nog de groote plas was, was de Kerk- wetering een der voornaamste toegangs wegen voor de scheepkens, welke 't zjj ter visscherjj aan- en afvoeren, 't zjj in den zomer aardbeien, augurken en booncn over het wijde watervlak naar Amsterdam en Haarlem brachten uit deze gemesnte. De tijden zijn veranderd, en sedert eenige jaren is voor de scheepvaart voor een beteren waterweg gezorgd, welke de Ringvaart met het dorp verbindt. Door de Kerkwetering- brug was reeds lang alle scheepvaart on mogelijk en nu zal ze dan worden opgeruimd de opritten zullen worden weggegraven, een duiker zal nog op haar plaats worden gelegd, om voor de noodige doorstraling van 't water dienst te doen. De straten zullen er in aanzien floor winnen, de vei ligheid van het verkeer zal er door ver- hoogen, 't is het beste, dat zij verdvijnt, al missen we ook weer hiermee een plekje, dat we zoo recht mooi vonden. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Juni 1927, benoemd lot adjunct- Hijkstuinbouwconsulenl de tijdelijk adjunct- Rijkstuinbouwconsulent C. Koeman,, alhier. HAARLEMMERMEER. In tree-predikatie. Na des morgens bevestigd te zijn in rijn nieuw ambt door zijn vader, ds. C. J. Bo3, te Uithuizen, heeft de heer B. A. Bos, candidaat tot den Heiligen Dienst, uit Kam pen, des avonds zijn intree-rede gehouden voor een zeer talrijk gehoor, in het nieuwe kerkgebouw der Geref. gemeente in Haar lemmermeer (Oostzijde). De jonge predikant hield een met veel warmte voorgedragen predikatie naar aanleiding van de woorden van Paulus: „Wij hebben dezen schat in aarden vaten," waarop de gebruikelijke toe spraken volgden. De heer Joh. Colijn sprak den nieuwen predikant namens kerkeraad en gemeenteleden hartelijk toe, terwijl ds. Wielenga, uit Hoofddorp, hem welkom heette namens zijn ambtsbroeders in de classis Haarlem. Zondagnacht la Ingebroken In een schuur, staande bij de woning van den graanhandelaar Los, aan den Huigsloterdgk bij Oude-Wetering, alhier. De dief heeft zich door uitsnijding van een ruit toegang tot de schuur verschaft en zich tevreden gesteld met een nog in uitstekenden staat verkeerend heerenrijwiel. De politie stelt een onderzoek in. HILLEGOM. Op 27 Juni zal zuster Oda van da R.-K. Wijkverpleging haar zilveren profes sie-feest neren. Er heeft zich een (omitê voor huldiging gevormd, waarvan de beide pastoors het voorzitterschap hebben aanvaard. Eenige dames zullen gelden inzamelen om de zuster een eenvoudig huldeblijk aan te bieden. KATWIJK AAN ZEE. Mej. H. Hofman, van hier, assistent- onderwijzeres te Groesbeek, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onder wijzeres te Haarlem aan de Noorderschool. De heer H. J. W. Huisken is geslaagd voor het voorloopig diploma groote stóom- vaarl en geplaatst bij de Rotterdamsche Lloyd als assistent-machinist, alwaar hij nog deze week in functie treedt. KATWIJK AAN DEN RIJN. De St. Barbara-vereeniging hield haar jaarvergadering-in de zaal „Vreeburg Na opening en lezing der notulen volgde het jaarverslag. Het ledental bleef volgens dit verslag stationair; de vereeniging behoeide weinig actieven dienst te doen in 1926, vat als een gelukkige omstandigheid aange merkt kan worden. In het bestuur kwam geen verandering. Volgde rekening en ver antwoording van den penningmeester. Ook de financien, die een geheel ondergeschikte rol spelen in deze vereeniging, zijn best, n.l. een kas van f 140. Daarna werd de conlributie vastgesteld als in 1926. De heer A. v. Paridon was als lid van het Kerkbestuur door dat College als be stuurslid aangewezen; het periodiek aftre dend bestuurslid de heer Meijer werd her kozen. Enkele zaken van huishoudelijken aard werden nog besproken, waarna de vergadering door den voorzitter met gebed werd gesloten. LISSE. De Zusters Franciscanessen jnbileeren. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de Zusters Franciscanessen zich in het St. Aga- thagesticht hier ter plaatse vestigden en de zorg op zich namen van het onderwijs aan de bewaarschool en de meisjesschool. Nadat des morgens de schoolkinderen ter H. Tafel waren genaderd, werd te half tien een plechtige H. Mis in de parochiekerk op gedragen. waarbij al de kinderen tegenwoor dig waren. Na de H. Mis had in de gvmnasliekzaal der school de huldiging der Zusters plaats. Daarbij waren o.m. aanwezig de geestelijk heid der parochie, de weleerw. pater Timp van Mill-Hill en de eerw. zusters Francisca- i nessen, onder wie Sr Carolina uit Rotter dam die bij de stichting der school vicaris was. Verder het schoolbestuur en andere genoodigden. Het woord werd gevoerd door den zeer- eerw. heer pastoor Thomann. die na een ge- lukwensch aan de Zusters, haar namens school- en kerkbestuur en de ouders der leerlingen dank bracht voor alles wat zij te Lisse hebben gedaan voor de opvoeding der kinderen. Als blijk van waardeering kon spr. na mens de gansche parochie een geschenk aanbieden voor de kapel. De eerw. zuster Carolina dankte daarna pastoor en kerkbestuur voor de steeds onder vonden medewerking. Namens de onderwijzeressen voerde mej. F. Faase nog het woord, waarna de vicaris der school, de eerw. zuster Augustina, het slotwoord sprak. NOORDWUK. Loop der bevolking. Ingekomen personen: A. Marijnis, dienst bode, van Lisse, Offemweg 29; H. Koenen, winkelbediende, van Zeist, Schoolstr. 70 b; C. F. Droogh, van Voorhout, Bronckhorst- straat 75a. Vertrokken personen: G. D. van Went, naar Hillegom, Hoofdstraat 79. OEGSTGEEST. Omstreeks 11.20 gisteravond, bemerkte de heer S. een eigenaardige lichtflikkering in de Oegstgeestsche Apotheek van den heer Kwant in de De Kempenaerstraat. Bij on derzoek bleek brand te zijn ontstaan in den winkel. Deze gesloten vindende, werden direct de bewoners gewekt, die op de bo venste verdieping rustig sliepen. Een ver stikkende rook belette hen reeds in den winkel te komen, zoodat van buitenaf de ruit van de deur moest stukgeslagen wor den. Inmiddels was de nachtpolitie gewaar schuwd, die de brandweer opriep en on middellijk met emmers water uit de naastbij zijnde woning van den heer Mulder ver scheen. In den uitersten hock van den winkel was reeds een wandkast door het vuur aan getast en deelden de vlammen zich mede aan een op die kast staande flesch met benzine. Door den rook werd hef onmoge lijk om eenig overzicht te krijgen, zoodat men zich bepaalde tot het inwerpen van water. Gelukkig doofde plotseling de ben zine en werd het electrisch licht aange draaid, en bleek het gevaar geweken. Waar schijnlijk is de brand ontstaan in een vóór de kast geplaatst papierbakje. Een aantal laden met inhoud werd zoo goed als geheel vernield. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen, hoewel binnen 6 minuten na het ontdekken, door één der politiemannen, een slang op de wa terleiding was geplaatst. Was de brand riet zoo spoedig ontdekt geworden en kracht dadig aangepakt, dan was zeer zeker een groote ramp het gevolg geweest RIJNSBURG. Gisteravond gaf het Harmoniegezel schap Wilhelmina, directeur de heer W. J. Smolders, een muziekuitvoering in de tent alhier. Dank zij de uitgebreide voorzorgsmaatre gelen konden de muziekliefhebbers thans on- pestooid van de muziek genieten en kwamen de verschillende nummers uitstekend tot hun recht. Er was voor deze uitvoering veel belang stelling. Het echtpaar de Winterde Mooij al hier aan de Langevaart herdenkt dezer da gen, dat het voor 50 jaar door de band des huwelijks werd verbonden. Het echtpaar, dat zich in aller sympathie mag verheugen, ontvangt, zooals te begrij pen is, veel bewijzen van belangstelling. VOORSCHOTEN. Brand. Gisteravond ontstond brand, in de wo ning van de fam. Z. in de Tramstraat, die zich direct zeer ernstig liet aanzien. Spoe dig was de brandweer gewaarschuwd en waren buren bezig de huisboedels, eveneens van de belendende perceelen, te bergen. In middels waren een paar slangen op de wa terleiding aangekoppeld en werd de vuur haard, die op zolder woedde, bestreden. Spoedig was men den brand meester. De fam. Z., was niet verzekerd. Waar het gezin bestaat uit man, vrouw en tien kin deren en beddegoed en kleeren zijn verbrand is de schade niet gering. Op het terrein waren o.m. aanwezig de beide wethouders de heeren L. H. v. Wissen en C. Egging Sr. en de heer A. P. Schram de Jong. Er was veel waterschade. NED. HERV KERK. Drietal: Te Koog a. d. ZaanJ. Eikema te Witmarsum; J. D. van der Veen te Pur- merend en W. Zwiep te Ooslzaan. Beroepen: Te Midlum (Fr.): P. N. Schouwenburg, cand. te Amsterdam; Te Haarlo: J. J. Thomson, le Varsseveld. Aangenomen: Naar Deurne: T. G. Meester, te Helenaveen; Naar Zierikzee: D. A. Hoekstra, te Uitwierda. GEREP. KERKEN. Beroepen; Te Koog-Zaandijk: J. Hoek stra, te Dalfsen; Te Oudehorne: G. C. Ber- kouwer, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen: Naar SchiedamC. van der Woude, te Gorredijk. Bedankt: Voor Zwartsluis: A. J. Fanoy, te Ferwerd, Voor Barendrecht: W. H. den Houting, te Huizum; Voor Delft: J. H. Tel- kamp, te Middelburg. DE KRINGINDEELING BU DEN NEDERL. PROTESTANTENBOND Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond heeft de kringindeeling met spoed tot uitvoering gebracht en wel op grond van het plan, dat op de laatste alge- meene vergadering te Utrecht is aangenomen, evenwel rekening houdende met de daarna nog uitgebrachte wenschen van verschillende afdeelingen. Van de leden van het hoofd bestuur, die geen bepaalde functie vervullen, heeft- ieder twee kringen toegewezen ge kregen. Nog in de maand Juni zal in iederen kring een vergadering van de besturen der binnen dezen kring gelegen afdeelingen wor den belegd. Op deze vergaderingen zullen een aantal door het hoofdbestuur opgemaakte punten, die zoowel voor den bond in zjjn geheel als voor de afdeelingen van belang rijn, worden besproken. Op de a.s. hoofd bestuursvergadering brengen de leden boven bedoeld verslag uit van het in die ver gaderingen behandelde. VAN ZADELHOFF. In de laatst gelhouden vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers is op eenvoudige maar har telijke wijze het feit herdacht-, dat de ge delegeerde voor Zui<f-Holland, de heer Jan van Zadelhoff te Dordrecht, oen kwart eeuw lang hoofdbestuurslid van den Bond i® geweest. In het orgaan der vereeniging ,,De Bode" wijst, de Redactie in een warm gesteld artikel op de groote verdiensten, die Van Z. voor de onderwijzersbeweging, het onderwijs en het schoolkind ongetwij feld heeft. VEREENIGING VAN LEERAREN AAN RUKS H. B. SCHOLEN. In de te Utrecht gehouden vergadering der Vereeniging van Leeraren aan Rijks II. B. Scholen werd op voorstel van het bestuur het werkplan 1927'28 vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal gestegen was van 309 tot 320, terwijl nieuwe afdeelingen werden opgericht te Oostburg en Almelo. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 2658 bedroegen, de uitgaven f2519, zoodat er een saldo van f139 was. De begrooting werd vastgesteld op', een bedrag van f2480 aan ontvangsten en uit gaven. Na vaststelling der contributie werd het verslag van den vertegenwoordiger in hel bestuur van de Centrale van Hoogere Rijks ambtenaren alsmede het beleid van het II.B. der vereeniging goedgekeurd. Vervolgens werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering van de A. V. M. O. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. EXAMENS HOOFDAKTE. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de commissiën, welke in 1927 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77 b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127) benoemd te 's-Gravenhage: a. tot lid en voorzitter: J. N. Pattist, te 's-Gravenhage, b. tot lid en ondervoorzitter: J. J. 'tHart, te Dordrecht; c. tot leden: R. Wijmenga, te 's-Graven hage; dr. J. van Ham, te Leiden; J. Fillekes, te 's-Gravenhage; A. Zuiderveld, le Middel burg; II. van Sloolen, te Leiden; J. Schaap Hzn., te Leiden; W. J. Visser, te 's-Graven hage; J. Labruijere, te 's-Gravenhage; R. v. d Welle, le Middelburg; M. van Wamelen te Leiden; W. J. Smit, te 's-Gravenhage; d. tot plaatsvervangende leden: J. Vor- rink, te 's-Gravenhage; N. J. Ouwehand, te 's-Gravenhage; A. G. Poelje, te 's-Graven hage; J. H. Pik, te Zierikzee; mej. C. M. Timmermans, te 's-Gravenhage; mej. G. Braam, te 's-Gravenhage; H. J. Jacobs, te 's-Gravenhage; G. Kalsbeek, te 's-Graven hage; II. Schilp, te Leiden; J. Brouwer, te 's-Gravenhage; F. den Eerzamen, te Rotter dam; H. J. van der Kraan, te 's-Graven hage. VOOR WOENSDAG 1 JULI. Hilversum (ANRO), 1050 M. 12 u.: Polit'ieber. 12.352 u.Lunchmuziek door bet Trio J. Catetrelli. 23 u. Engelsche les voor kinderen. 34 u. Concert door het A-N.R.O.-meisjeskoor. Frau Sjouwk Gesterkamp, zang. Dirigent: Willem vaD Warmelo. 5.306.15: Voor avondconcert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. Mevr. Truus Berkhout Scheepens, mezzo-sopraan. 6.156.45: Lezing door den heer dr. M. Amir, over: Pelgrimstocht naar Mekka. 6.457.45: (Vervolg) Vooi avondconcert. 7.45: Po- litieber. 8.10: Christel. Radio-avond. Uitzending uit de Oude kerk te Vlaardin- gen. Spr. dr. M. M. den Hertog, Ned.- Herv. predikant te 's-Gravenhage. Mej. D. Kruyt, zangeres. M. Groeneveld, orga nist. 1. Votum. 2. Pb. 66 8. 3. ,,Komt zielen, deze dag", Bach (zang). 4. Lezen: Joh. 16 515. 6. Solozang: „Pinkster lied", J. W. Franck. 6. LezenHandelin gen 2 1421 7. Gebed. 8. Gemeen schappelijk zingen: Gez. 99 3. „Bij de belijdenispredtkatde." 9. Preek over „Han delingen 2 33b. „Hij heeft dit uitgestort, wat gij nu ziet en hoort." 10. Solozang: Aria uit de „PinksteT-Cantate", van Bach. 11. Zingen: Ps. 143 10 en 11. 12. Dankgebed. 13. Slotzang: Gez. 265 1. „Bede om den Heiligen Geest." 14. Zegen- bedè. 10.30 c.a.Persber. 10.3512 u.Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 11.20: Daventry-kwar- tet en solisten (contra alt, tenor, piano). 12.05: Pianoconcert door R. Silvester. 12.20: (Vervolg) concert. 1.20—2.20: Orkestconcert. 2.50: Verloop van de Derby-paardenrennen in Epsom. 4.05: Lezing: Health and commonsense. 4.20: Daventry-kwartet, en soldaten (viool-piano) 4.50: Voorlezing van gedichten van J. Braddock. 5.05: )Vervolg) concert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Orgelbespe ling. 6.40: Tuinpraatje. 6 50: Tijds., weerb., nieuws. 7 05: (Vervolg) Orgel bespeling. 7.20: Lezing: Insects and disease. 7.35: Werken van Bach. Piano muziek. 7.45: Lezing: Plant communi ties. 8.05: Militair concert. Band, trom melslagers, pijpers en hoornblazers, van H. M. 2nd Batfc. Bedfordshire and Hert fordshire Regiment. 8.35: Variété. 9.20: Weerb., nieuws. 9.40: Causerie. 9.55: E. Bartlett, sopraan. 10 u.„The Prince of Court painters", schets. 10.20: E. Bartlett, sopraan. 10.3012.20: Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.20: Concert. 12.50—2.10: Ortiestcon- cert. 5.05—5.55: Trio-concert, (piano, viool, cello). 9.05—11 u.„Faust", ope rafragmenten van Gounod. Orkest, koor en solisten. Langenberg. 469 M. 1.50—2.60: Or- kestcoueert. 5.506.50: Operetiecon- eert. Orkest en solisten (piano sopraan, tenor). 8.35—9.20: Vroolijk concert. 9.20: Nederlandsche composities door het Werag-orkest. Daarna tot 12.20: Dansmu ziek. Könn'gswusterhauiscn, 1250 M. 12.20— 8.05: Lezingen en lessen. 8.20: Feest- concert ter gelegenheid van de opening van de vergadering „Reichsverbandea Deut scher Orcheeter und Orchest-Musiker in Maagdeburg. Daarna tot 12.10: Dansmu ziek. Hamburg. 39-1.7 M. 2.50— 3.50: Feest ter gelegenheid van de opening van den Spoorweg naar het eiland Sylt, bijgewoond door den Rijkspresident. 5.205.50: Dansmuziek. 7.207.50. Orkestconcert. 8.2012.10: Feestconcert in Maagdöburg Daarna tot 12.10: Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20: Concert. Orkest, en Mme. Cambier, harp. 8.20— 10.20: Philemon et Baucis", opera-comique in 2 acten van Gounod. EEN PUBLIEKE R ADIO-FOTO GRATIE- DIENST. De openstelling van de radiofotografie- dienst voor het publiek tusschen Berlijn en JVeenen is reeds spoedig te verwachten. De installatie van meerdere stations wordt reeds overwogen. Het tarief voor radiofoto's is reeds vastgesteld en be draagt voor een foto van 9 bij 12 c.M. 2 Mark. Dit geldt ook voor een aan één kant beschreven papier van dezelfde af metingen. MILAAN MET 7 K.W. Binnen enkele dagen ral de nieuwe otn- roepzender in Milaan in bedrijf gesteld worden-. De antennemasten zijn geheel uit hout vervaardigd ter hoogte van 80 M. De nieuwe zender, welke thans 5 K.M. buiten de stad ligt, zal een energie van 7 K.W. bezitten De klankzaal, die volgens de nieuwste gegevens omgebouwd is en een zeer goede acoustiek bezit, bevindt zich in MaJaan en is door telefoonlijnen met het station ver bonden. EEN MONSTER-MILITAIR-CONCEIIT. Zondag 5 Juni (leu Pinksterdag) om 11.20 v.m. wordt door het omroepstation in Wee. nen e^n monster-militair-concert nitgeaon- den. Alle militaire kapellen van Weenen worden op den Heldenplatz aldaar ver- eenigd en zullen verschillende werken ten gehoore brengen. DE A. N. R. 0.-OMROEP. Met ingang van 1 Juni houdt de H.D.O. op to bestaan en treedt de Algemeene Ne derlandsche Radio Omroep, kortweg A.N. R.O. genaamd in werking. Het aantal zend-uren is belangrijk uitgebreid en de programma's worden met nog meer zorg en smaak samengesteld als tot dusver reeds het geval was. Er zal meer plaats inge ruimd worden voor operette en radio-too- ncel, terwijl uitsluitend le klasse krachten voor den microfoon zullen verschijnen. Wij meenen dat wij van de A.N.R.O. veel mooie programma's mogen verwachten. OOK IN ZWITSERLAND EEN SUrER- STATION. Naar wij vernemen overweegt de Zwit- sersche regeering in de nabijheid van Ge neve een supcr-omroepstation te bouwen, waarvan de antenne-energie c.a. 120 K.W. za] bedragen. HET WONDERKRISTAL OFIII Den laatstcn tijd hoorden vele luis teraars in Kopenhagen cn een groot deel van Jutland op c.a. 700 M. een omroepsta tion dat zich aankondigde als „Swinemün- de auf wellJe 720 M.", dat iederen avond een le klasse muziekprogramma uitzond. Het bijzondere was dat dit station ook zeer duidelijk op kristal to hooren was. Het regende ingezonden stukken aan de redacties van de vakbladen, die feitelijk geen juiste verklaring van het ve-rechijnsel wisten te geven. Swmtanünde is een tus- schenzender met slechts geringe energie, die op grooten afstand niet hoorbaar is. Pas na maandeD lekte het uit dat ae luisteraars bij den neus genomen waren door een rodiohaudelaar in Kopenhagen, die zelf een eenvoudig zendertje in ziin woning had opgesteld en daarmede Daven try en andere stations her-uitzond. De kristalbezittere verkeerden werkelijk in de meening dat zij de stations zelf hoorden. Op 'n goeden dag komt'bij den bewustcn handelaar een vertegenwoordiger binnen die hem kristallen aanbiedt met een tot nu toe ongekende gevoeligheid. Onze han delaar had moeite zich goed te houden en vroeg den reiziger wat er dan al zoo mede te hooren was. Wel zeide reizigiger zelfs Swinemündo komt iederen avond „kei hard" door. Nu dan voelde de handelaar wel wat voor een groote partij, mits hij er eerst een mocht beproeven, 's Avonds hoorden de luisteraars: „Hallo, hallo, hier Swin-cmünde op 720 M. Goeden avond mijn heer Petersen* hier is de kristalbeproe- ver Sindsdien worden de „wonderkristallen" niet meer bij de winkeliers in Kopenha gen aangeboden, en had de handelaar zijn goed bewaard geheim prijsgegeven-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9