No. 20616 DINSDAG 31 MEI Anno 1927 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per week. mVm ƒ0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LEIDSCHE DUINWATERMAATSCHAPPIJ. In de hedenvoormiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Dumwatermaatschappij werd door den directeur, den heer Ch. van Spall het jaarverslag over 1926 uitgebracht waaraan wij het volgende ontleenen. In het afgeloopen jaar werden te Katwijk aan. den Rijn uit het Duinreservoir opge pompt 2.228.880 M3. duinwater, tegen 2.138.971 M3. over het jaaT 1925, zoodat 89.909 M3. meer is opgepompt dan in het vorige jaar. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 6106 MS. tegen 5860 M3. over 1925. De pomp-installaties in den watertoren en in het pompgebouw, alsmede de lucht- eompressor, gedreven door electrische kracht, werden op 16 Februari goedgekeurd en in bedrijf genomen. Behoudens het gewone onderhoud aan le diverse gebouwen weiden o.a. de volgende werken uitgevoerd: het aanbrengen van een tweede aard- verbinding van 8 mm. rood koperen draad, tusschen den bliksemafleider van den wa tertoren en een 225 mm. gegoten ijzeren buis, waardoor de weerstand verminderde van 11 tot 1 ohm; de verbetering van den weg achter het pompgebouw, alsmede van den weg in het talud van het laag-reservoir; het herstel van het rookkanaal van de beide ketels. Ten behoeve van het plaatsen van 32 put ten werd de bestaande weg ten Z.O. van Berkheide verlengd. De verbindingsweg tusschen beide wegen ten N.W. en Z.O. werd over een klein ge deelte verlaagd, op het niveau van 9 m. A.P., gelijk de overige. In den weg, ten Z.O., werden geplaatst 32 putten met diverse soorten filters, op een diepte van lm. A.P. De boringen hier voor geschiedden door de firma H. van Schuppen en Zoon te Teteringen, terwijl ae filters hiervoor werden geleverd door de firma A. van den Ouweelen te Leiden. Beide centrifugaal-pompen met een capa citeit van resp. 80 en 160 m3. per uur, zoo mede de electrische motoren en de vacuum- pompen, werden overgeplaatst van pomp gebouw 1 naar 2. De oude luchtketel der vroegere H.D. pompen in den watertoren werd veranderd door de N.V. Kon. Neder- landsche Grofsmederij te Leiden en doet thans dienst als vacuumketel in gebouw 2. Het leggen van alle zuig- en persleidin gen werden in eigen beheer uitgevoerd. Aan het voor de Noord-Zuid-IIoll. Tram wegmij. te kennen gegeven voornemen om de rails te verleggen naast de wegen Rijns- burgerweg, gemeente Oegstgeest en Sandt- laan en gemeente Oegstgeest werd. gevolg gegeven. De rails lagen meerendeels dichtbij of boven de 300 m.M. dikke hoofdbuis. Door de verplaatsing is het mogelijk gewor den de toevoer van het duinwater paar Lei den te verbeteren. Het was noodig de 300 m.M. hoofdbuis te vervangen door een 500 m.M. gegoten ijzeren buis van uit Katwijk a. d. Rijn, via Rijnsburg tot den Rijksweg (Den HaagHaarlem) te Oegstgeest. De totaal vernieuwde lengte bedraagt 3534 M. Tengevolge van het dempen van de sloot nabij het Militair Hospitaal te Leiden, werd de bestaande 300 mm. zinker opgeruimd en een nieuwe verbinding tot stand gebrachf. Eveneens wegens het dempen van de Vol molengracht, tusschen Langegracht en Oude Singel, werd de 150 mm. brugpijp verwij derd en een nieuwe verbinding gemaakt. Dank zij de belangrijke uitbreiding van het buizennet bedroeg de geheele lengte van het buizennet der Maatschappij op 31 De cember 1926: 96809 M. Het buizennet in de omliggende gemeen ten, eigendom dier gemeenten, bedraagt: te Katwijk 20350 M., te Rijnsburg 4968 M te Oegstgeest 10703, is 36021 M.; zoodal het totaal van het verzorgingsgebied bedraagt 132830 M. Het water werd het geheele jaar chemisch «n bacteriologisch onderzocht, resp. door ir A. M. van Deventer ^n dr. W. G. N. v. d. Sleen. Het oordeel was steeds gunstig. De 2384 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 878.192 M3., zoodat, gerekend naar het totaal verbruik van 2228.880 M3., door de abonnementen rooet gebruikt zijn 1.350.688 M3.. waaronder echter het water voor spuien, brandblus- sching en lekkage begrepen is. Voor brandblussching werd van een 8-tal órandkranen gebruik gemaakt. Het saldo der exploitatierekening in 1926 bedraagt f 256.118,2072, zoodat na afschrij ving op de rekening „Eigendommen", ver hooging van de reserve voor extra lasten in 1927 tot f 16.000 en bijvoeging van het onverdeeld dividendsaldo 1925. een bedrag van f 198.432,867a ter verdeeling overblijft, Jaardoor aan aandeelhouders aan rente en dividend 13/1» pCt. en aan de gemeente Lei- Oen een som van f 79.602,85 kan worden Mzekeerd. De balans werd onder Voorbehoud van goedkeuring door B. en W. dezer gemeente, vastgesteld. De aftredende gedelegeerde-commissaris de heer jhr. J. A. van Kretschmar van Veen werd herkozen. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER TE LEIDEN EN OMSTREKEN. Bovenstaande vereeniging hield gister avond in een der bovenzalen van café restaurant ,,In den Vergulden Turk" haar algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. W. Frentzen, opende de als naar gewoonte slecht be zochte bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet. de notulen der vorige vergadering las, welke onveran derd werden vastgesteld. De penningmeester, de heer A. J. den Hollander, deed daarna verslag over den financieelen toestand der vereeniging, waaraan het volgende is ontleend; Het jaar ving aan met 315 gewone leden, 9 donateurs en 1 lid voor het leven en ein digde met 303 gewone leden, 16 donateurs en 1 lid voor het leven. De ontvangsten en uitgaven in 1926 be droegen f8937.59. Met leedwezen maakte de steller gewag van het steeds terugloopend ledental, terwijl ook het aantal in de loods der vereeniging gestalde rijwielen, verge leken bij vorige jaren iets verminderde. De oorzaak hiervanmoet gezocht worden in het zich steeds uitbreidend aantal vervoer middelen. zooals autobusssen, auto's, enz. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd en de penningmeester voor zijn gevoerd beheer gedechargeerd. De voorzitter wees op het belang der ver eeniging en wekte krachtig tot toetreding als lid op. Mej. de Haas wilde meerdere propaganda voeren in de kringen der neringdoenden, wien het bestuur der vereeniging h. i. niet -genoegzaam bekend is en die toch in de eerste plaats belang hebben bij een druk vreemdelingenbezoek. De heer Ch. van Spall was het hiermede eens en zeide goede verwachtingen te koes teren van persoonlijk bezoek. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer E. W. Wichers Rollandet, memoreeren wij, dat ofschoon de werkzaamheden in het afgeloopen jaar meerendeels binnen de ver eeniging beperkt bleven, V. V. V. toch bij diverse gelegenheden naar buiten optrad, zooals o.m. bij de serenade aan het bestuur der 3-October-verecr.iging ter gelegenheid var) het 40-jarig bestaan dier vereeniging, tot het houden waarvan V. V. V. het initia tief nam; bij het bezoek der Engelsche pad vinders aan Leiden in Juni 1926 en gedu rende de American Week aan de Leidsche Universiteit, tot besluit waarvan V. V. V. den gasten een boottocht naar de Kager- meren aanbood, welke uitstekend slaagde Voorts werd nog adhaesie betuigd aan een adres aan den gemeenteraad, waarin werd aangedrongen op het oprichten eener overdekte zweminrichting. Het informatiebureau mag zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen; in het afgeloopen jaar werden door mej. Schuyt Best niet minder dan 6426 inlich tingen verstrekt en 1617 gidsen en spoor wegkaarten verkocht. De voorzitter bracht hulde aan mej. Schuyt Best voor haar energie en toewijding en dankte ook mej. De Haas die haar. zoo noodig. steeds bereidwillig ter zijde stond Het jaarverslag werd hierna onveranderd goedgekeurd. Tot leden der commissie, be last met het .nazien der rekeningen over 1927 werden benoemd de heeren Van der. Heyden, Van der Laan en Riedel, tot hun plaatsvervangers de heeren Bursch, mr. Romijn en Van der Zanden. Alsnu was de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreden waren de heeren A. W Frentzen, A. J. den Hollander en Ch. van Spall, waarvan de laatste wegens vertrek naar elders niet voor een herbe noeming in aanmerking wenschte te komen Ook de heer J de Graaf zag zich wegens vertrek naar elders genoodzaakt als be stuurslid te bedanken. In deze beide vaca tures werden respectievelijk candidaat ge steld de heeren C. J. van Spall en mr A. W. J van Vrijberghe de Coningh. die even als de periodiek aftredende bestuursleden, bij acclamatie werden ge- c.q. herkozen. De voorzitter dankte de scheidende be stuursleden voor hetgeen zij gedurende vele jaren in het belang der vereeniging hebben verricht, waarna de heer Van Spall het be- sluur wederkeerig dankte voor de altoos prettige samenwerking en zijn beste wen- schen voor den voortdurenden groei en bloei van V. V. V. uitsprak Na een korte rondvraag werd de zeer ge animeerde vergadering onder dankzegging tot de aanwezigen voor hun opkomst, door den voorzitter gesloten EN DAT IN DE BLAUWE WEEK. Tn den nacht van Zondag op Maandag hebben tot nu toe onbekend gebleven indivi duen zich door inklimming toegang ver schaft tot een perceel aan den Haagweg waar zij de hand wisten te leggen op eenige flesschen jenever. KWAJONGENSWERK OF MISDAAD. De trein, die om 7 uur 44 mi nuten gisteravond van hier in de richting Haarlem vertrok, werd eerst nabij Zomer- zorg daarna bij den Haarlemmerweg met steenen bekogeld. Tengevolge van dit bom bardeeren braken drie ruiten, wonder boven wonder, zonder dat een der passagiers letsêl bekwam. De politie die een onderzoek in stelt naar de daders, is er niet zeker van of hier sprake is van baldadigheid of van misdaad. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuur kunde mej. C. Roelofsz. (Leiden); voor het candidaats-examen Indisch recht mej. M. F. Drognat Doeve (Den Haag)voor het docto raal examen geneeskunde de heeren A. Quartel (Leiden) en J. W. F. A. van der Berg de Bruyn (Leiden) èn voor het docto raal examen rechtsgeleerdheid, de heer Raden Soetikno (Den Haag). Aan den heer J. Schippers, concierge aan het Academiegebouw alhier, is op zijn Verzoek met ingang van 1 Sept. a.s. om ge zondheidsredenen eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de daarbij bewe zen diensten. Onze stadgenoot de heer P. J. Petit is geslaagd voor hel te Amsterdam gehouden examen voor het makelaarsdiploma der N O. S. Tengevolge van het ontstaan van kort sluiting op een wagen van een tramtrein der N. Z. H. T. M. nabij Voorschoten, heeft het tramverkeer op de lijn LeidenDen Haag van de N. Z. H T. M. hedenmorgen omstreeks halfelf circa een halfuur vertra ging ondervonden. Om ongeveer twaalf uur is gisteren mej. C. v. B. in een perceel aan de 2de Gorlestraat door een zoldergat gevallen. Dr. v. d. S. van den E. H. D.. die spoedig ter plaatse was, kon geen ernstige verwondin gen of fracturen vinden en raadde mej. v. B aan zich onder toezicht van haar huis arts te stellen. Ten nadeele van den student J K is gisteren op de Breestraat een rijwiel ont vreemd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de breuk Internationale bijeenkomsten. Rosengolz, de Russ. chargé d'affaires heeft een. brief geschreven aan Chamberlain om hem verlof te vragen voor een aantal amb tenaren der Arcos in Londen te blijven, ten einde de zaken te liquideeren; zoo dit ver lof niet wordt toegestaan, zal Rusland de Engelsche regeering aansprakelijk stellen voor de dientengevolge geleden verliezen. Een aantal Arcos-ambtenaren hoogstens 120, mag 6 weken in Duitschland vertoe ven. Te Berlijn is het congres van /olken- bondsvereenigingen bijeen. Aangenomen werd een resolutie, waarin bij Spanje en Brazilië, die zooals bekend uit den Volken bond zijn getreden, er op wordt aangedron gen, de Volkenbondsvereenigingen dier lan den iiiet uit den Wereldbond terug te trek ken. In de resolutie wordt voorts verklaard, dat het ten zeerste toegejuicht zou moeten worden wanneer Spanje en Brazilië weer tot den Volkenbond zouden toetreden. Het congres besloot op uitnoodiging van de Bulgaarsche Volkenbondsvereeniging 't herfstcongres van dit jaar te Sofia te hou den. Op uitnoodiging van de Nederlandsche delegatie werd besloten het'voorjaarscongres 1928 in Den Haag te doen plaats hebben. De tweede plenaire zitting van bet congres hield zich voornamelijk bezig met onder wijsvraagstukken. Namens de desbetreffende commissie stelde de Britsche gedelegeerde Gamett voor. dat opvoeding ten behoeve van den vrede door de Volkenbondsvereeni gingen krachtig ter hand dient te worden genomen. Met bijzondere instemming werd kennis ge nomen van een verordening van den Pruisi- sclien minister van Onderwijs, krachtens welke de school-autoriteiten worden uitge- noodigd in de hoogste klassen der volksscho len. handelsscholen, middelbare scholen, kweekscholen voor onderwijzers alsmede bij de opleiding voor leeraren, de organisatie en de instellingen van den Volkenbond uit voerig te doen behandelen. In zake de ontruiming van het Rijnland is met algemeene stemmen een door de Fran- sche delegatie voorgestelde motie aangeno men. waarin de vergadering o.a. de hoop uitspreekt, dat door toedoen van den Vol kenbond de oplossing moge worden bespoe digd van alle nog onopgeloste vraagstukken die thans aanleiding tot ontstemming geven of in de toekomst daartoe aanleiding kunnen geven. Verder wordt de hoop uitgesproken, dat de oplossing van deze vraagstukken Zoo danig zal zijn. dat alle daarbij betrokken na ties tevreden gesteld zullen woiden. De internationale arbeidsconferentie be sloot dat behalve Fransoh en Engelsch ook andere niet-offieieele tal^n, m het bijzon der het Duitsch en het Spaanscb ter con ferentie zuilen worden toegelaten; de of- ficieele tolken zullen zooveel mogelijk de in die taJen gehouden redevoeringen in de officieele talea? vertalen. #v De internationale mijnwerkersbond is te Parijs bijeen geweest ter bespreking van de kwestie-Hodgeis. De zitting heeft gis teren ruim zeven uur geduurd, zonder dat men tot een beslissing kon komen. Toen verliet Hodges vrijwillig de bijeenkomst en diende een kwartier later een schrifte lijk verzoek van ontslag in, dat de verga dering hem verleende. In zekeren zin heb ben de extremisten dus het pleit gewon nen 1 In zijn plaat-s is nu de Belg Del acre tot secretaris gekozen, en het hoofdbureau wordt van Londen naar Brussel verplaatst. De benoeming van Delacre en de over brenging van het secretariaat naar Brus sel is slechts voorloopig. Verder heeft do conferentie het secre tariaat opgedragen, aan het Internationaal Arbeidsbureau te Genève te vragen, hoe het staat met de enquête, door dat bureau in gesteld, naaT den toestand in de mijnin dustrie. Ook heeft zij nog een motie van protest tegen de Engelsche vakvereenigingswet aangenomen. DUITSCHLAND. De actie tegen Wirth De Rijksbanier te Mnnchen. Rijkskanselier Marx heeft in zijn hoeda nigheid van voorzitter der Centrumpartij het partijbestuur tegen Donderdag a.s. bijeenge roepen. Naar verluidt zal het bestuur zich op deze bijeenkomst bezig houden met de grieven der Duitsch-nalionale kabinetsleden tegen dr. Wirth, die in zijn rede te Konings bergen de Duilsch-naiionale partij en haar ministers met name minister Hergt in ver band met diens rede te Beulhen. scherp had becritiseerd. Dr Marx heeft reeds aan zijn partijgenoot, dr Wirth, een schrijven ge richt, waarin hij op de ontstemming der Duitsch-nalionalen heeft gewezen. Zaterdag en Zondag zijn te Mönchen sa menkomsten gehouden van de ..Reichs- banner" waarbij ook Wirth en Horsing aanwezig waren Een motie werd aangeno men den conslitutiedag dit jaar te München te vieren. Incidenten hebben zich niet voorgedaan behalve dan dat een zwart- en rood-gouden vlag is verbrand. FRANKRITK. Uitdaging van Dandet. De leider der royalisten, Léon Daudet, heeft voor de Fransche royalisten in Saint Barbant een rede gehouden, waarin hij een spoedigen staatsgreep der royalisten noo dig noemde. Hij daagde de autoriteiten uit, een ver* volging tegen hem in te stellen. ENGELAND. Nota aan Egypte. Te Kaïro is een Engelsche nota over handigd, inzake de legerkwestie. Deze is in krachtige, maar zeer vriendelijke be woordingen opgesteld. Er is geen termijn gesteld voor antwoord. De tegenwoordige agitatie in Egypte is gemaakt door de extremisten van de Wafd, die hopen aldus hun poeitae in de partij te versterken. Dit blijkt vooral uit de houding, die de Kamer verleden week heeft aangenomen. Er werd namelijk geïnterpelleerd over een receptie, die Lord Lloyd te Minia gehou- deD heeft en waar tal van notabelen en ook ambtenaren aanwezig waren. Lord Lloyd werd door verscheidene Kamerle den fe! aangevallen en ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de houding dier notabelen en dier ambtenaren werd afge keurd. De wenschen van de Wafd in zake hst opperbevel van het leger sluiten aan bij een felle anti-Engelsche agitatie onder de soldaten. Tot nog heeft men echter de dis cipline kunnen handhaven; mocht er ooit een einde komen aan het Engelsche op perbevelhebberschap, dan zou het leger spoedig een object zijn van den politieken strijd en D$et meer in staat zijn de orde te handhaven. De gebeurtenissen van 1921 bewijzen hoe gevaarlijk dit alles nog zou zijn. BULGARIJE. De verkiezingsuitslag. Bij de verkiezingen zijn 171 zetels door de regeeringspartijen veroverd, waarbij nog 11 afgevaardigden van de Macedoni sche groep komen De oppositiepartijen verkregen 81 zetels; de uitslagen uit 2 districten zijn nog niet bekend In de getalsterkte der partijen is geen noemens waardig verschil gekomen. RUSLAND. Binnenl. leening. Blijkens een bericht uit Moskou heelt de Russische Raad van Volkscommissaris sen besloten, een binnenlandsche staat? leening van 200 mil li oen roebel k 12 pCt., met oen looptijd van tien jaar, te emit- i teeren. 1 BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsvoorstel- Albarda tot Invoering van den leerplicht voor het zevende leerjaar (Binnenland. 2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot afslui ting van den crisisdienst (Binnenl., 2e Blad) Een rapport over het vuil verwij derings- vraagstuk (Binnenland, 2e Blad). Radioverkeer met scheepsstations (Bin nenland, 2e Blad). Doodelijk ongeval op een onbewaakten overweg (Gemengd, 2e Blad). Goede prestaties onzer landgenooten in de lawntenniswedstrijden te Parijs (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Een rede van Coolidge op Memorial Day (Buitenland, le Blad). Een Engelsche nota aan Egypte (Buitenl., le Blad). Hodges afgetreden als secretaris van den Internat, mijnwerkersbond (Buitenland, le Blad). Dit zal wel een noodsprong zijn. De sov jet» hebben geld noodig en het buitenland is thans voor hen gesloten na de breuk met Engeland VEREENIGDE STATEN, ij Rede van Coolidge. Coolidge heeft gisteren Memorial day een rede gehouden op de nationale be graafplaats te Arlington. Hij sprak over de ontwapeningskwestie en in verband met de dne-mogendhedenconferentie oveT de ontwapening ter zee, welke over drie weken begint, wordt er aan zijn verklarin gen bijzonder veel belang gehecht. Wij moeten, zoo zeide hij, onze betrek* kin gen met de andere volkeren niet gron den op de macht der bajonetten, maar op de geestelijke gemeenschap. Het is de weldoordachte politiek onzeT regeering om in het internationale leven steeds naar goede verstandhouding te streven. Wij willen vrede, maar geenszins een vrede, die door Amerika wordt opgelegdieder volk moet voor zichzelf vreedzaam zijn. De president, die deze week nog naar een vlootrevue te Hampedroads gaat, ver klaarde echter ook, dat het met de voor bereiding van de nationale verdediging goed in orde moet zijn. Hij bracht hulde aan alle gesneuvelde en alle nog levende soldaten, die het land gediend hebben ot nog dienen. Wij kunnen, zoo zeide hij, evenmin een leger missen als een politiemacht. Welis waar is het mogelijk den omvang van de defensiemiddelen door een internationale overeenkomst te beperken. Afschaffing van de legermacht zou echter eerst een aanval en dan den vol ledigen ondergang ten ge volge hebben. De Amerikanen moeten trotsch zijn op hun land, wat echter niet moet leiden tot hoogmoed tegenover de andere volken. Ieder volk munt in een of ander uit en heeft recht op den eerioied van de anderen. Onze houding zal nooit worden ingegeven door de gedachte aan het recht van den 'sterkste, maar wel in overeenstemming met het ideaal der algemeene rechtvaar digheid. Daarom willen wij nu ook een einde maken aan den ouden strijd om de beste bewapening en al onzen invloed la ten gelden ten gunste van ccn redelijke beperking. Wij willen het element van macht en geweld uit het internationale teven ver bannen en recht, en wet laten heerschen. Wij erkennen, dat dit ideaal thans nog niet rijp is voor de onmiddellijke verwe zenlijking, maar wij zullen niets nalaten wat die verwezenlijking kan naderbij bren gt». Onze regeering heeft onlangs volgens die beginselen gehandeld in China, Nica ragua en Mexico, alsmede door Engeland en Japan uit te noodipeD tot een drie- mogendhedenconferentie tei. beperking der oorlogsvloten. De buitenlandsche politiek wordt voor het land steeds belangrijker en het is noo dig dat ons volk er zich meer dan vroeger aan wijdt; 'retusschen ie de binnenland- sehe thans echter nog belangrijker Er is nop te veel tweedracht in bet land Blin den zullen zich immerf nooit door blin- «|pr laten leiden Alleen wanneer wij zelf de beginselen van rechtvaardigheid toepas sen. zullen wij de rol van een leidende mogendheid kunnen spelen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1