No. 20615 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Mel Derde Blad Anno 1927 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BOSKOOP. Gevonden voorwerpen: 1 twarte sok; 5 zilveren armband, eenige postzegels, 1 paar beenkappen. Inlichtingen bij de politie. HAZERSWOÜDE. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. C. J. M. Wezelenburg, geb. Mulder, Z. M. van Pol, geb. Laban, Z. ff. P. van Ofwegen geb. van der Kleij, D. A. van Dorp geb. Los, Z. Gehuwd: J. J. Verhorik 25 j. en A. M. W. Gordijn 23 j. Op Woensdag 1 Juni a s. zal er gele genheid zijn tot kostelooze Inenting. Men vervoege zich hiertoe des v.m. tusschen 9 en 10 uur aan de Ziekenbarak en verzuime alsdan niet de trouwboekjes mede te brengen. LEIDERDORP. De Sts.crt. no. 102 bevat de statuten ran de N. V. Leideche Kalkzandsteenfabriek fabriek alhier. ROELOFARENDSVEEN. De collecte, door den heer P. Timp, missionaris in de Congo, Zondag in de Kerk van St. Petrus Banden alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f615. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Evert, Z. v. P. Groolendorst en A. van Sprang. Leendert Andries, Z. v. A. Koster en N. Heijns. Willemijntje, D. v. S. J. Kelder en J. Langenberg. Comelia Hendrika, D. v. P. van Vuuren en C. S. Heezik. Mijntje, D. v. Chr. van-Rijswijk «n M. Kraan. Overleden: H. I. Fase, 16 j. Gehuwd: C. Zwakhals en Sj. van Lonk- buijsen. Gevonden voorwerpen: een zilveren broche en een paar damesgymnastiekschoe nen. Inlichtingen ter secretarie. Door den burgemeester dezer gemeente li aan de caféhouders alhier gedurende den duur der zomertijd vergund hun café's des Zaterdagsavonds een uur langer, dus tot 11 uur open te houden. Alhier werd de gewone jaarvergade ring gehouden van de R.-K. damclub T.O.G. Het jaarverslag werd uitgebracht; de altre dende bestuursleden, de secretaris, de heer Van Rooselaar en de spelleider, de heer Meuleman werden met algemeene stemmen herkozen. Het a s. eerste lustrum der club zal fees telijk worden herdacht. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Simon, Z. van H. J. d. Meer en F. v. d. Salm. Jacobus Ni- colaas, Z. van H. A. Schrader en P. A. van der Meer. Anna Wilhelmina, D. van C. v. d. Voort en A. M. Hoogenboom. Gehuwd: K. Mokkenstorm jm. 29 j. en 0. Boer jd. 26 j. H. J. van der Meer jm. 46 j. en W. Schrama jd. 36 j. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand: Ondertrouwd: Arie Goudkuil, jm., 20 j. ec Leentje de Jong, jd., 18 j., te Koudekerk. Getrouwd: Adiaaan Reinier Kroes, jm., 26 j., te Voubrugge, en Maria Molenaar, jd., 23 j. Roelof v. d. Poorte, jm., 24 j., te Bodegraven, en Wjjntje Pietje Lekker- kerker, jd., 22 j. Peter Baas, jm., 28 j„ te Jaarsveld, en Comelia Aartse, jd., 20 j. De gemengde zangvereeniging „Een dracht maakt Macht", alhier, directeur de heer J. M. Kouwenhoven, behaalde op Hemel vaartsdag op het te Muiden gehouden con cours van zangvereenigingen een 2en prjjs m de tweede afdeeling. RECLAME. Doorzitten ffg S3 B Stukloopen B Ufltf lo 3380 HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand: Geboren: Sebastianus Maria, d. van J. Kamp en C. J. Wessels. Johannes, z. van C. Valk en J. Segers. Johanna Clasina, d. van A. G. Monster en A. van Leeuwen. Wilhelmina Johanna Theresia, d. van K. Schoorl en C. J. Meiman. Reinier, z. van C. H. van Driel en N. Timman. Maria Hendrika, d. van J. A. Bul Iers en H. van Wel. Gijsbertus, z. van G. Camphorst en A. A. Bax. Johan, z. van M. Jongejans en C. van Staveren. Maartje Elisabeth, d. van A. Metzelaar en J. C. Koch. Gijsber- tü3 Arie, z. van A. van Bakel en G. J. van der Flier. Johannes Roelof, z. van J. W. Kost en L. Mulder. Jan," z. van C. van der Heek en G. van Rijswijk. Neeltje, d. van A. Slinger en G. A. M. Kost. Hendrikus Jacobus, z. van H. A. Vmk en J. Groes. Jan, z. van J. Visser en G. van Veen. Ma- rinus Izak. z. van M. Koole en P. BegtheJ. Francisca en Serephina Anna Maria, 2 d. van B. J. van Wieringen en B. Markus. Ondertrouwd: L. van Prooijen 19 j. en W. den Dekker 25 j. J. H. W. van Duijn 24 j. %pn M. Klomp 24 j. H. Wessels 23 j. en W. den Hertog 19 j. A. W. van Leeuwen 21 j en M. C. Verbeek 25 j Chr. Hemelaar GO j- en A* B. Gouweleeuw wede. 30 j, Gehuwd: M. J. Brouwer 33 j. en M. van Braak 34 j. W. Huigen 82 j. en J. van der Stelt 24 j. P. Fieman 28 j. en G. van Dragt 21 j. W. Dooijeweerd 31 j. en J. Cloo 40 j. M. van der Beek 24 j. en A. Alderden 20 j. J. Verhulst 23 j. en G. Ver does 22 j. S. Verhoeven 24 j. en P. H. Zandbergen 23 j. J. van der Linde 23 j. en H. Kievit 21 j. K. Joren 25 j. en G. van Veen 25 j. Th. Tichelaar 27 j. en E. M. van der Weele 26 j. L. van Reeuwijk 27 j. en G. E. A. van der Hor 25 j. Overleden: Tidde Folmer 76 j., gehuwd met S. M. de Pecker. Carel Eduard Hoog land 36 j., gehuwd- met S. Molenkamp. Hendrik Schalk 54 j., gehuwd met W. Reijn- goud. Johanna Maria van der Pouw 68 j., gehuwd met Th. de Heij. Willem, 3 we ken, z. van J. Kortleve en A. S. van Andel. Johannes Niolaas, 9 mnd., z. van N. J. Ran en H. Knol. Levenloos geboren kind van het mannelijk geslacht van P. van der Velden en C. van Beek. Brandt Bij den landbouwer v. D. te Vijfhuizen in Haarlemmermeer ontstond brand in. een bij de woning slaande schuur. De brandweer werd gewaarschuwd en yerscheen spoedig met de spuit ter plaatse, doch deze behoefde niet meer in werking te worden gesteld, om dat het gebouw reeds nagenoeg geheel was afgebrand en de brand voor de aangrenzende perceelen geen gevaar meer opleverden. Een wagen en eenige landbouwwerktuigen wer den door het vuur vernield. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschreven aan vonken uit een fornuis, dat in de schuur stond. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. In een daartoe in „de Beurs" te Hoofd dorp gehouden vergadering is opge richt een afdeeling van K. I. Z., die aan den landbouw in den HaaTlemmermeerpol der in ruime mate ten goede zal komen. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren S. van Wijk, voorzitter; P. C. de Zeeuw, secretaris-penningmeester en Th. van der Geest. Als adviseur voor deze afdeeling, die reeds een 40-tal leden telt, zal optreden de heer J. Woldendorp, directeur van de Landbouw- winterschool alhier. Met betrekking tot het groote plan om in de Badhoevebuurt in Haarlemmermeer een Tuindorp te stichten, vernemen we, dat door een combinatie van woningbouwver- eenigingen uit Amsterdam tot het gemeen tebestuur het verzoek is gericht betreffende den bouw van niet minder dan -850 wonin gen op een terrein, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 50 hectaren. De- besturen van genoemde woningbouw verenigingen. die in een uitvoerig aan de Raadsleden gericht .schrijven aantoonen. dat voor de gemeente Haarlemmermeer bij het steunen van deze plannen door het geven van de gevraagde garantie, elk finan- tieel nadeel beslist uitgesloten is. stellen al het mogelijke in het werk om het plan zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt te krijgen. De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 2 Juni a s. des namiddags te 2 uur (nieuwe tijdregeling) o.m. ter nadere behandeling van het voorstel-Biemond in zake een nieuwe rijbrug over de HoofdvaaTt te Ab- benes. Door B. en W. van Haarlemmermeer is aan den. sub-correspondent der arbeids bemiddeling A. Heemskerk eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd J. L. Hagoort, wonende te Zwanenburg nabij Halfweg alhier. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: E. Th. la Feber en G. H. Weyers. O. W. van Oorschot en P. F. v d. Aart. BevallenM. C. Imanse—Denaijere D. J. O. Heemskerk—Langeveld Z. M. v. d. Steen—Roos D. P. Kraak—Tibboel Z. A. A. v. d. Berg—De Winter D. H. C. van Dijk—Batenburg D. Overleden: H. G. Hilliger z. 14 j. De Hiliegomscjie Radio Oentrale, die een poosje gratis programma's leverde aan de aangeslotenen, zal nu Woensdag a.s. officieel geopend worden. Om 8 uur wordt het bedrijf in werking gesteld, en om 9 uur worden aangeslotenen en belangstel lenden verwacht. Tot ouderlingen der Geref. Kerk al hier zijn benoemd de heeren H. v. d. Hoogt en A. Veldhuyzen van Zanten en tot diaken de heer Korbée. De verkoop van het blauwe bloempje voor het Hillegomsch Drankweer Comité heeft f86.90 opgebracht. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis, Z. van J. van der Bent en C v. Duyn Jan, Z. van F. den Hol lander en A. v. d. Boon Pieter, Z. van P. de Vries en M. de Beet Jacob, Z. van M van Duyn en L. de Hollander Maria Johanna, D. van W. v. Klaveren en J. Var- kevisser Krijnije, D. van J. v. Duyn en A. v. Duyn Maarten, D. van J- v. d. Marei en J. Haasnoot. Overleden: Maria Geertniida Houniet, wed. van M. C. Overmeer Levenl. aan gegeven kind van D. v. Zuilen en N. E. Vrolijk. Ondertrouwd: J. v. Beelen en C.'Krijgs man C. v. Velzen en K. v. d. Marei C. v. d. Oever en A. Ruwaard. Gehuwd: W. v. d. Bent en G. Aande- wiel C. Plug en J. v. d. Plas. Onze oud-burgemeester de heer De Waal Malefijt is kort na zijn afscheid on gesteld geworden en wordt thans in een ziekeninrichting te Rotterdam verpleegd, waar hij een naar -het zien laat aanzien niet ernstige operatie zal moeten onder gaan* KATWIJK AAN ZEE. De haringvisscherij. Toen de wijze koning Salomo den natuur lijken loop der dingen beschreef, zooals het geboren worden en sterven, het zaaien en maaien, het dooden en genezen, het bouwen en afbreken, het liefhebben en haten enz., kwam hij tot deze slotsom: Alles heeft zijn bestemden tijd en: dat geweest is, is nu; en wat wezen zal, dat is alreeds geweest, zoodat er niets nieuws is onder de zon. Ten opzichte van de haringvisscherij gel den dezelfde stellingen. Er is een tijd van geboren worden der haringen en een tijd om te ontwikkelen en te groeien en een tijd om gevangen te worden. Toen we onze bomschuiten nog hadden, we spreken van zoowat 20 jaar terug vertrokken die omstreeks Pinksteren zeer vele nog later ter haringvisscherij, omdat de praktijk geleerd had, dat voor dien tijd geen rijpe, volgroeide haring te vangen was. En als dan met den Valkenburgschen marktdag 12 Sept. de eerste vaar tuigen terug waren, dan kón men van het nieuwe zeebanket smullen .en als het voor de consumptie klaar gemaakt werd, was het een en al vet wat meh zag. Dat vette goed moest dan ook zoo spoedig mogelijk worden verkocht, want als het warm weer was, kon men het niet lang goed houden. v Zoo'n schuit had dan minstens 8 dagen noodig als de wind gunstig was om van hier naar het vischveld te zeilen en na een voldoende vangst, of ook uit gebrek aan victualiën, huiswaarts keerende. kot\ men er weer eenzelfde tijdperk voor rekenen om thuis te zeilen. Vaak duurden beide reizen uit- en thuis-zeilen twee weken, zoodat dan 4 weken verloren gingen, zonder dat een net in het water geweest was. Hoe is dit alles veranderd. Het stoomschip van den tegenwoordigen tijd doet zulks een reis in 2 A 3 dagen en kan dus veel meer tijd gebruiken om het visschen uit te oefenen. En niet alleen dat men vlugger uit en thuis „stoomt", men kan zich ook veel ge makkelijker „om de Noord" verplaatsen, zoodat als men bemerkt dat er geen haring „zit", op een andere plaats geprobeem wordt. Denkt men hierbij de diensten, die telegraaf en radio bewijzen, dan is het voor ieder duidelijk, dat de haringvisscherij een geheel ander beeld vertoont dan twintig jaar terug. Nog zij gemeld, dat de schuiten^ met een veel kleiner getal netten vischten, dan de loggers van dezen tijd; dat ze. slechts één soort" netten hadden, doch dat de tegen woordige haringvisscherij verschillende soorten netten eischt en de schepen daar dan mee voorzien worden. Vooral het kleine-mazen-systeem doet op geld. En toch Is het de laatste jaren slecht. Hoe dat komt? We hebben het reeds fneermalen geschre ven: er wordt te veel en te vroeg gevischt. De haring komt niet tot ontwikkeling. Men tracht nog wel met allerlei kunst middelen de haring te vangen, maar men houdt geen rekening met de wijze spreuk van Salomo, als hij zegt; „alles heeft zijn bestemden tijd". De vroeg-visscherij, dip thans beoefend wordt in de Tersche zee, is ten eerste ook al niet loonend, ten tweede vangt men onrijp goed. zoodat ook deze visscherij bijdraagt tot uitputting van deze vischsoort en de resul taten voor het bedrijf steeds ongunstiger maken. Vroeger kocht men of kon men in eiken vi9chwinkel voor weinig geld een spekbok- king of een haring een vette van een kwart meter koopen. Kom daar nu eens om! Jan Toorop als een tweede Salomo heeft ons meer dan eens gezegd: „de natuur laat zich niet dwingen", iets wat vooral op het gebied der haringvisscherij geldt. Onze tuinbouwers zullen hierom'lachen, omdat zij vaak de natuur, met hun ..waren huizen" ver vooruit zijn. Ook bij de zoet- watervisscherij bereikt men soms mooie resultaten, doch in de Noord- en Iersche Zee kan men geen kunstmiddelen toepas sen, die de haring sterker en vlugger doet ontwikkelen, want daar is alles aan de natuur ondergeschikt. Maar ja, als in December de netten op zolder liggen, worden alweer plannen ge maakt en de een wil soms al weer vroeger naar zee dan de ander. „Het is visscherij", zegt men dan en het gaat op hoop van zegen. De matroos echter kan, gezien de laatste resultaten, niet meer „op hoop van zegen het bedrijf beoefenen. Deze wenscht thans een garantieweekloon, waardoor het be staan van zijn gezin verzekerd wordt. Uit dien hoofde is het te begrijpen, dat er thans schepen liggen te wachten op menschen, om het getal vol te maken. Doch daar we hier een ander terrein be treden, zullen we thans dit artikeltje ein digen om bij een volgende gelegenheid de loonen in het haringvisscherèbedrijf ten opzichte van reeder en schepeling te be spreken. Ds. Grootjans van Heerjansdam heeft voor de toezegging van het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier vacature ds. Voorsleegh bedankt. Door ds Rutgers werd f 8 voor de be trekkingen van omgekomen visschers en f 2 voor de armen ontvangen. In de Oude Kerk werd wederom f 10 en f 0.25 voor de Zending gecollecteerd. Het diac. verslag der Ned. Herv. Kerk alhier vermeld over April 1927 de volgende cijfers- Saldo Maart f512.02; ontvangst f 1333 03. samen, f 1845.05; uitgaaf f 1446 82. batig saldo f 398.23. Gevonden voorwerpenEen jongens jekker, een sleutelring, waaraan 3 sleutels en een zwarte hond. Int. bij de politie. LISSE. Overgang sex amen aan de Rijkstuinbouwschool. Bevorderd tot de 2e klasse onvoorwaarde lijk: J. Bijlo, Alkmaar; J. Bronkhorst, Heem stede; Gerda D. van Dijk, Oegstgeest; P. S. van Leeuwen, Noordwijkerhout; C. Marbus, Noordwijk aan Zee; A. A. J. Philippo, H. van Teijlingen, W. de Wreede, Hillegom; C. Verdegaal Jr., H. W. Verdegaal, Sassenheim; H. G. Verdegaal, Voorhout; A. J. A. Woud- stra, Leiderdorp. Voorwaardelijk (met herexamen in een of meer vakken): J. W. Bergman, Sassenheim; A. J. G. Hermans, C. de Jong, Hillegom; II. Koelewijn, Haarlem; P. D. Lindhout, Noord- wijk; J. H. J. Plooij, LeidenM. A. J. Roozen Mzn., Voorhout; J. Ruigrok Jzn., G. N. Veld huyzen van Zanten, Hillegom; D. v. Wie- ringen, Abbenes; W. van Zadel, Aerden- hout. Afgewezen werden twee leerlingen. Bevorderd tot de 3de klasse onvoorwaar delijk: P. H. Blom, D. E. Wijntjes, P. G. v. d. Geest, SassenheimL. C. Boogerd, Zierik- zee; S. Bijvoet, O verveen; T. W. Hulse bosch, Hillegom; J. W. A. Versteege, Noord- wijk. Voorwaardelijk (met herexamen in één of meer vakken): H. W. BadeT, J. Durieux, Sassenheim; J. H .Mooy, Haarlem; P. v. Reisen, Voorhout; A. H. v. Zadel, Aerden- hout. Afgewezen werd een leerling. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis, Z. v. P. van Luik en D. Kapteyn. Johanna Clasina, D. v. L. C. Romijn en A. H. Ruigrok. Johannes Martinus, Z. v. H. Kortekaas en C. Th. Romijn. Ondertrouwd: G. Duineveld en A. H. A. Prins. Gehuwd: A. van Riet en E. P. Jaeschke. Overleden: Cornelis van der Lans, wedr. van M. Haring. 80 j. Maria Broekhuizen, echlg. van L. de Vries, 69 j. De Christ, zangvereeniging „Excelsior" behaalde op het concouTS te Veenendaal in de 8e afdeeling een 2den prijs met 2911/» punt (max. 300 punten). De Stscrt. no. 102 bevat de statuien betreffende de N.V. Lissesche Kistenfabriek alhier. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende ingeschreven 54 per sonen, n.l. 27 landarbeiders, 19 visschers, 5 iosse arbeiders, 2 opperlieden en 1 stucadoo^* De heer J. L. Gelderblom, onderwijzer aan de vijfde Herv. School alhier is met in gang van 1 Sept. benoemd als onderwijzer aan één der beide Thabor-scholen te Scheve- ningen. De heer G, van der Rhee alhier, thans tijdelijk onderwijzer te Alphen a. d. Rijn is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd aan de bijz. school voor 1. en mulo, Doornstraat 6 te Scheveningen, hoofd de heer F. Jager. De opbrengst van den bloemenver koop ten bate van het „S. A. N. T. O. S."-> fonds bedroeg f 201. De uitslag van den alhier gehouden voetbalwedstrijd tusschen S. J. C. en L. en S was 913 in het voordeel van S. J. C. NOORD WIJKERHOUT. De R.-K. muziekverecn. „Jeanne d'Arc" neemt deel aan 't concours, te Rot terdam op 2en Pinksterdag, en zal uitko men in de afd. „Uitmuntendheid." OEGSTGEEST. Dezer dagen ondervindt het verkeer op den Rijksstraatweg reeds vele onaangename storingen door de gedeeltelijke afzetting van den hoek Dorpstraat-Almondeweg, waarvan wij de vorige week melding maakten. Een aardig moment had plaats toen een autobus van „De Sleutelstad" met den auto van dr. T. alhier gelijk aan dit punt kwamen en bijna een botsing veroorzaakten, als dr. T. niet plotseling zijn auto tot stilstand had ge bracht. Laatstgenoemde kwam uit de rich ting Leiden en had volgens de regelen voor het verkeer mogen doorrijden. Dit werd hem belet door de autobus, welks bestuurder niet genegen was om achteruit te gaan. Zeer ge noeglijk heeft dr. T. daarop gewacht, waarbij de autobusbestuurder in woede ontstak en ongepaste verwenschingen uitte. 'Bemerkende dat dr. T. in Zijn recht was, is na lang wachten de autobus achteruit ge reden om dr. T. te laten passeeren. Hoe lang zal deze toestand nog voortdu ren? zoo vraagt menigeen. Nabij de „Drie Witte Palen" had een aanrijding plaats tusschen een auto en den wielrijder J. B. uit Alfen, waarbij het rijwiel vrijwel geheel vernield werd. Gelukkig voor den wielrijder die er zelf goed afkwam, is het nummer van de auto opgenomen en is pro ces-verbaal opgemaakt. Door den Zendiïigsdirector van het Zendingsbureau alhier, dr. K. J. Brouwer, zal een dienstreis worden gemaakt naar Ned.-Oost-Indië met het doel de verschil lende Zendingsposten te bezoeken, inlich tingen in te winnen, en te verstrekken en zoo noodig raad en hulp te verleenen. De reis zal ongeveer drie jaar duren. Gisteravond had in het gebouw der Zen dingsschool een bijeenkomst plaats die een intiem karakter droeg en waar dr. B. af scheid nam van leeraren, kweekelingen en verder personeel en velten hem de hand tot afscheid drukten. RIJNSBURG. Gemeenteraad. De raad besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 160.000 ten behoeve van de elec- triiicatie De Oepstgeesterweg wordt opnieuw bestraat. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren P. Kort Sr. met kennisgeving wegens ziekte, en Q. D. y. d. Vijver, De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. Onder de ingekomen stukken bevindt zich de mededeeling van de leden der Schat tingscommissie, dat zij hun herbenoeming' aannemen. B. en W. bieden den raad aan het bere-i deneerd verslag van de gemeente over 1926, wat den leden ter kennisneming zal wor den toegezonden. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W., hen machtiging te verleenen in zake electrificatie. De voorzitter schorst de openbare verga-, dering en wordt tot geheime zitting over gegaan. Na heropening deelt de Voorz. mede, dat een concept-rapport van den deskundige aan de leden is toegezonden, waarna een commissie is benoemd, bestaande uit de heeren Jonker, Kralt en v d. Vijver. Gehoord deze commissie, vragen B. en W1 thans machtiging verdere stappen te onder nemen, ten einde de electrificatie than9 af te werken, behoudens regeling van nog eenige geschilpunten met de gemeente Lei den, waaromtrent in de geheime zitting be zwaren zijn geopperd. De kosten bedragen f 55.000 voor de elec trificatie en f 105.000 voor overname vali het gasbedrijf, totaal f 160.000. Omtrent de daartoe noodige geldleening deelt de voorzitter mede, dat deze waar schijnlijk zal zijn te plaatsen voor 30 jaar A 4 3/4 pCt. of iets hocger. Dr. H. G. Jonker, namens de commissie, deelt mede, dat het rapport van den des kundige nauwkeurig is nagezien en dat de commissieleden algemeen van oordeel zjjn, dat z\j met de plannen veilig in zee kunnen gaan. De commissie adviseert dan ook, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Wethouder J. van Klaveren verlaat thana de vergadering. Naar aanleiding van een ingekomen adree van de Vei lings vereeniging „Flora" eu „Bloemlust" inzake.bestrating van den Oegst- geesterweg, deelen B. en W. mede, dat z\j zgn teruggekomen op hun oorspronkelijk plan tot keibestrating en dat zij thans voor stellen klinkerbestrating, waarvan de kosten op f4000 zijn geschat. Het voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming worden B. en W. gemachtigd tot het wijzigen van de begroolingen 1926 en 1927 volgens hun voorn stel, en tot het aangaan van een geldleening ad f 18 100 voor de bestratingen. Bij de rondvraag vraagt dr. H. G. Jonker naar den uilslag van het onderzoek omtrent openstelling van het telephoonkantoor, waar tegen spr. bezwaar heeft, doch waarvan do voorzitter meende dat dit verplicht is. De voorziter antwoordt, dat nog geen on* derzoek is ingesteld, waarop dr. Jonker den' voorzitter verzocht in de volgende verga dering deze vraag te beantwoorden. Dr. Jonker wijst op een zeer slecht ge-< deelte van den weg naaT Katwijk, onmiddel lijk van de brug over het Kanaal en vraagt wie aldaar met het onderhoud belast is. Van menigen auto zijn aldaar veeren gebroken. Wethouder S. Schoneveld antwoordt dat het onderhoud hij Rijnland is. Dr. Jonker dringt aan op stappen ter ver betering. De heer W. L. v. d. Gugten wenscht een opmerking te maken over de Sandtlaan. Deze weg is wel opgeknapt, maar voldoet toch niet aan Spr. verwachting. Spr. heeft indertijd boompjes gevraagd, waarlegen toen bezwa/ren waren, maar spr. kan die niet dee len. Voor voetgangers en fietsers is niet vol doende gezorgd. Spr. vraagt of daarvoor, zij het dan ook in de toekomst, niet alsnog ge zorgd kan worden. Wethouder Schoneveld voelt weinig voor de plannen van den heer v. d. Gugten. Doel is geweest verbreeding van de Sandtlaan en geen wandel- of fietspad en dit is niet gevoeTd volgens de plannen aan den Raad voorgelegd. Iedeale toestanden, vooral met beperkte middelen, zijn niet te scheppen. De heer v. d. Gugten is daarmede niet vol daan, en hoopt dat alsnog de gevraagde ver beteringen zullen worden aangebracht. Spr. maakt bezwaar dat de mooie raads zaal woTdt gebruikt voor ijk- en herijk van gewichten en vraagt of geen andere oplos sing mogelijk is. Dr. Jonker sluit zich hierbij aan. De voorzitter antwoordt, dat wethouder Schoneveld deze zaak reeds ter sprake en nadere voorstellen zijn te wachten. De heer W. L. v. d. Gugten zegt, dat het gebruik van slingerapparaten door de tram, inplaals het verplicht stoppen door den Raad niet is toegestaan, terwijl thans toch die apparaten worden aangebracht. De voorz. antwoordt, dat trots het besluit van den raad, aan de tram de plaatsing is toegestaan waartegen niets te doen is. Ten slotte merkt dr. Jonker op, dat de Noordwijkerweg door of vanwege de Irani is opgebroken en het verkeer wordt be lemmerd. Spr. dringt er op aan terdege toezicht te houden, dat de Maatschappij zonder toestemming geen opgravingen in gemeentegrond doet. De voorzitter antwoordt, dat hrj de Maat schappij hierop reeds opmerkzaam heeft gemaakt en dat deze naar die werkzaam heden, die door een aannemer worden uit gevoerd, een onderzoek doet instellen. Hierop sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad in geheime sitting ter vaststelling van Set kohier hon denbelasting 1927. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk Johannes, z. v. Joh. van Delft en G. Bloemendaal. Grietje Eliza beth, d. v. Corn. Hogewoning en C. W. Zandbergen. Jacobus Johannes, z. v. .Jac. Joh. Kort en D. Rademaker. Kornelia Gerritje, d. v. Corn. Ravensbergen en K.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9