No. 20613 VRIJDAG 27 MEI Anno 1927 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENT1ÉN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat alt VIER Bladen EERSTE BLAD. De Kindercourant verschijnt heden Biet, doch morgen, Zaterdag. DE DIRECTIE. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux In de Kieskringen I, II en III der gemeente Leiden maken bekend, dat afschriften van de processenverbaal der zittingen van de Hoofdstembureaux, als bedoeld in art. 92 der Kieswet, betreffende de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, op de pers van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie (Kamer No. 10) voor een ieder ter inzage nedergelegd. De Voorzitters voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. J. F. X. SANDERS. J. B. MEYNEN. Leiden, 27 Mei 1927. 3284 VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld, als bedoeld in art. 97 der Kies wet, voor een ieder ter Secretarie der ge meente (Kamer No. 10) ter inzage is neder- gelegd. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 3283 Leiden, den 27en Mei 1927. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN .op MAANDAG 30 Mei 1927, des namiddags te twee nnr. De vergadering zal,, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van twee leden van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. (99) 2o. Benoeming van een opzichter, chef der afdeeling bestratingen bij den dienst der Ge meentewerken, in den rang van hoofd opzichter. (104) 3o. Praeadvies op het verzoek van J. J. Valkenburg, om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium. (108) 4o. Praeadvies op het verzoek van J. M Vos Jzn., om eervol ontslag als onderwijzer bij het openbaar vervolgonderwijs. (101) 5o. Praeadvies op het verzoek van J Koelma, om eervol ontslag als opzichter bij het Bouw- en Woningtoezicht (1001 6o. Voorstel tot verhuring van het perceel Haarlemmertrekvaarlweg No. 49, met tuin e.a., (Groenoord), aan J. W. Mante. (109) 7o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad. hekend gemeente Leiden, Sec tie K. No. 2222 (HOI 8o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaarlweg onder de gemeente Noordwijkerhout, Sectie B No. 811 ged., aan J. Warmerdam Pzn. (111) 9o, Voorstel tot verknop aan de gemeente barmond van de woning met bijbehoorende schuur en grond gelegen te Warmond, Dorp straat B. No. 34 (112) lo. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, om ver dunning tot uitbreiding van den watervang onder de gemeenten Katwijk en Wasse naar. (113^ llo Voorstel tot wijziging van de begroo- ijn2. dienst 1927. van den Districts-Keu- hngsdienst van Waren. (105) 12o. Beantwoording van de interpellatie van den heer Knuttel, in zake het niet ver enen van steun door het Burgerlijk Arm bestuur aan uitgetrokken arbeiders.- 13o. Voorstel inzakp nadere vaststelling VaQ het voorschot op de vergoeding voor *927, bedoeld bij art. 101 der Lager Onder wijswet 1920. aan de besturen van verschil- 'ende bijzondere scholen (102) l4o. Voorstel tot het verleenen van een Ming, krachtens art. 100 der Lager On derwijswet 1920, over 1925, aan de besturen verschillende bijzondere scholen voor *Zer en uitgebreid lager onderwijs. (103) lbo. Voorstel tot beschikbaarstelling van delden j. a- ten behoeve van de kosten van aanslui ^2 van wijk I op de Centrale rioleering; b. ten behoeve van de kosten van exploi tatie van het hoofdrioolgemaal in het jaar 1927. (106) 16o. Praeadvies op de motie van den heer van Stralen, in zake verbetering en verbree ding van den Haarlemmerweg. (107) 17o. Nader praeadvies in zake het maken van een keerplaats op de Rijn- en Schie- kade. (114) MR. DR. SCHOKKING BURGEMEESTER VAN KATWIJK. Bij Kon. Beslnit van 23 Mei is benoemd tot burgemeester van Katwijk, mr. dr. J. Schokking. Naar men weet is de heer Schokking eer der minister van Justitie geweest (in het Ministerie Colijn), lid van Gedeputeerde Staten van Znid-Holland, en predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Leiden. Mr. dr. J. Schokking is thans o.m. nog lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai. Dr. Schcikking zal dus geen zitting kun nen nemen in den Leidschen gemeenteraad. Zijn opvolger wordt als zoodanig de heer M. II. de Reede. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. Dr. HUGO KRABBE. Reeds om voor hall twee begon het Groot- Auditorium zich Woensdag te vullen met studenten en andere belangstellenden die waren gekomen om het afscheidscollege van Prof. Dr. Hugo Krabbe bij te wonen. Om twee uur waren vrijwel alle banken en ook de galerij geheel gevuld en in de banken bestemd voor de hoogleeraren hadden circa twintig prolessoren van de Leidsche en van andere Universiteiten plaats genomen. On der de aanwezigen was ook prof. Hijmans uil Groningen. Om precies tien minuien over >wee kwa men eerst de heeren jhr. mr. dr. N. C de Gij- selaar. voorzitter en mr. Baron de Vos van Steenwijk secretaris van het college van cu ratoren binnen, terstond gevolgd door prof. dr. Hugo Krabbe, den scheidenden hooglee raar. Bij hun binnentreden verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels. Prof. Krabbe betrad den katheder en sprak met kalme duidelijke slem het auditorium toe. De hoogleeraar wees er op dat hij tij dens dit college, waartoe hij alleen de stu denten had opgeroepen, een onderwerp wil de behandelen dat niet nieuw was. De hoogleeraar sprak n.l over een onderwerp dat de kern vormt van het Staatsgerecht; de verhouding tusschen staat en recht welke aldus de hongleeraar. allereerst uiting vindt in de leer der rechts-souvereiniteit. Prof. Krabbe herinnerde er aan. dat hij over dit onderwerp reeds drie en dertig jaar geleden te Groningen en later te Leiden heeft mogen doceeren. Gekomen aan hel einde van zijn college, bestooi de hoogleeraar met de volgende woorden „Aan U. studenten, behoort de laak mede te werken aan de opvoeding van den bur ger. Ik wijs u op het citaat uit Goethe's Faust- Wër immer strebend sich bemühl, Den können wir erlösen. En nu helaas, vaarwel. Ik kan niet schel den van deze plaats zonder mijn dank te betuigen voor de talrijke ontroerende blijken van aanhankelijkheid die ik ter gelegenheid van mijn zeventigste verjaardag mocht ont vangen. „Blijft mijner in zachtheid gedenken Na deze woorden gesproken te hebben daalde de scheidende hoogleeraar van den katheder en begaf zich. gevolgd door den president en den secretaris van het college van curatoren, terwijl dp aanwezigen zich andermaal van hun zetels hadden verheven naar de kamer der juridischp faculteit, waar veten, zeer velen den hoogleeraar de hand gingen drukken en hem bedankten voor het genoten onderricht. Na afloop van hel afscheidscollege heb ben de leden van het huldigingscomité ten huize van prof. Krabbe hem een geschenk aangeboden, dat bestaat uit twee deelen Staatsrechtelijke Opstellen. Daarvan bestaat één deel uit herdrukken van een aantal ar tikelen van prof. dr. Krabbe zelf en één deel uit opstellen van een aantal oud-leer lingen van den hoogteeraar. De beide wer ken zullen zeer binnenkort, uitgegeven door Nijhoff in Den Haag, in den boekhandel verkrijgbaar zijn. Het huldigingscomité bestond uit de heeren: prof. Kranenburg, mr. baron De Vos van Steenwijk, griffier der Tweede Kamer, mr. F. J. A. Huart, prof. mr. dr. Frijda, mr. dr L. A. Scholtens, secretaris-generaal bij het Depart van Arbeid, mr. N. J. C. Kap- peyen van de Coppello, mr. dr. Schepel, mr. dr J. J. Boasson, mr. J. H. Carp en dr. E. van Raalte. Onder de aanwezigen tijdens het college van prof. dr. Krabbe merkten wij nog op, prof. dr. Anton van Gijn, prof. Ehrenfest, de hoogleeraren Muller Sr. en Jr., Knappert, Einthoven, De Blécourt, Colenbrander en vele anderen. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Tentoonstelling gewijd aan den H. Franciscns. In ons Blad van Woensdag j.l. waren wjj nog in de gelegenheid een min of meer uitvoerige beschrijving te geven van de historisch-wetenschappeljjke en artistieke ten toonstelling, welke van 25 Mei6 Juni in het Stedelijk Museum „De Lakenhal'' ge houden wordt tot besluit van de buiten kerkelijke viering ter gelegenheid van de herdenking van den zevenhonderdsten ver jaardag van het sterven van den H. Frau- ciscus van Assisië. In tegenwoordigheid van vele burgerlijke en geestelijke overheidspersonen had 's Da- middags te halfdrie in de tentoonstellings zaal de officieele opening plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op den burgemeester dezer gemeente, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de wethouders, de heeren Aug. L. Reimeringer en J. F. X. Sanders, den directeur en adjunct-directeor van het Museum vernoemd, de heeren mr. dr. J. C. Overvoorde en A. Coert, den bibliothecaris van de Nederl. Maatschappij van Letterkunde, den heer V. F. Büchner, het Tweede Kamerlid den heer A. H. J. Engels, de hoogleeraren prof. dr. W. H. Keesora, alhier, p-.of Aengenent, van War mond en prof. dr. Gerard Brom, uit Nij megen, den rector van het St. Willebrordus- college te Katwijk a. d. Kjjn, den heer J. H. Keysers, vertegenwoordigers van studen ten-corporaties en -vereenigingen, benevens een groot aantal geestelijken uit Leiden en naaste omgeving, die allen door den voor zitter van het hoofd-comité, pater A. J. M. van der Donk, hartelijk welkom geheeten werden en uien, voorzoover zij hadden mede gewerkt bij de voorbereiding dezer expositie, daarvoor dank gebracht werd. Spr. memoreerde daarna kortelijks het reeds plaats gehad hebbende gedeelte van de buiten-kerkelijke viering en gaf vervol gens het woord aan prof. dr. G. Brom, hoogleeraar te Nijmegen, op wiens welwil lendheid het hoofd-comité niet tevergeefs een beroep had gedaan, niettegenstaande den zeer drukken werkkring van den hoog leeraar. Rede van prof. dr. G. Brom. Er is, aldus ving spr. aan, een onweer staanbare macht, welke het tegenwoordige geslacht, ongeacht de uiteenloopende levens beschouwingen, opstuwt naar St.-Franciscus. De oorzaak hiervan is allereerst gelegen in het feit, dat er een - zekere bekoring uit gaat van het dichterlijke in dezen natuur- nteusch. Verschillende mannen van naam hebben in den loop der jaren er toe medegewerkt door woord en geschrift de Franciscus-be- weging in groei te doen toenemen. Er is, na Maria, wel geen enkele heilige in de kunst zoozeer verheerlijkt geworden als Franciscus, zoowel in de beeldende kunst als in de litteratuur. Is. Querido heeft eens gezegd, dat nie mand ter wereld een dieper menschciijk gevoel kon hebben dan St.-Franciscus en Louis Couperus en Jan Walch lieten zich in denzelfden geest uit. Echter, de beteekenis van Franciscus is meer dan uitsluitend aesthetisch, want achter dien glans schuilt een diepte van groote ethische waarde. Er is in zijn wezen iets teers, dat maakt, dat men zich tegenover hem zwak voelt, zooals iedereen zich zwak voelt tegenover de almachtige, ontwapenende en daarom zegevierende liefde. Tenslotte wees spr. nog op de persoon lijkheid van den hervormer, in welk ver hand prof. Brom opmerkte, dat het religieuze element in de Franciscus-figuur meer en meer op den voorgrond wordt geplaatst. Steeds weer, zoo zeide spr., wanneer wij staan voor afbeeldingen van S. F., herkennen wp in hem den heilige van de blijheid mils althans die voorstelling beantwoordt aan zijn gansche wezen en zien wg hem als de overwinnaar van het leed „met de zon in zgn oogen en een lach om den mond". Voor ons staat S. F. in het licht van het Kruis; hg lacht, wanneer hij lijdt, niet omdat hij lijdt, maar om de overwinning van dat leed, welke er op volgt. Bjj hem, aldus spr., voelen wij ons aan de bronnen van het leven; hij leert ons, dat het geluk, meer waard is dan het genot en dat de aanvaarding van de donkere, sombere harde werkelijkheid alleen kan leiden tot de zaligheid. Spr. besloot zijn met groote aandacht gevolgde rede met voor te lezen het „Zonne lied" van St.-Franciscus, waarin deze uiting geeft aan zijn overgroote dankbaarheid jegens Hem, die alle dingen geschapen heeft Nadat patar Van der Donk den spreker, mede namens het auditorium, zijn dank be tuigd had, werd gezamenlijk onder leiding vau pater Hoevenaars, bibliothecaris van het klooster te Weert, de tentoonstelling be zichtigd. CHR. ZANGVER. „EX ANIMO". Gelijk men elders in dit Blad zal of heeft kunnen lezen, behaalde de Chr. Zangvereeni- ging „Ex Animo" gisteren op het te Voor scholen gehouden zangconcours in de afd. „uitmuntendheid" den tweeden prijs. Alhoewel dit fraaie resultaat uit den aard der zaak moeilijk van te voren was vast te stellen, had het bestuur reeds bij voor baat gemeend dezen dag op eenigszins fees telijke wijze te moeten beëindigen en daarom gisteravond in den tuin van café-restaurant „Zomerlust" een uitvoering georganiseerd. Het laat zich begrijpen, dat de stemming onder de zangers en zangeressen na hun keurige prestatie uitmuntend was. Het programma werd geopend met het zingen van hel „Vaandellied", gevolgd door Psalm 121, van M. Blumer. Daarna werden de beide nummers ten gehoore gebracht waarmede „Ex Animo" haar succes behaalde waarvan vooral het vrjje nummer „Die Ster retjes", van J. P. J. Wierts, ons zeer goed kon behoren. Nochtans genoten beide nummers een der mate goede vertolking, «dat wg ons hun succes op het concours volkomen konden indenken. Do dirigent, de heer P. Mostert, uit 's-Gravenhage, kan inderdaad met veel vol doening op de resultaten van zijn werk, uitgedrukt in dezen tweeden prgs, terugzien. Het overige gedeelte van dezen avond werd op de meest aangename wijze gevuld door muziek van het L. S. E. „Euterpe", directeur de heer J. Noordanus Jr., dat zich wederom welwillend bereid verklaard had deze zeer gewaardeerde medewerking te verleenen en zooals ten duidelijkste bleek uit het hartelijk applaus na elk nummer, zeer ten genoegen der talrijke aanwezigen. Kortom: het was voor „Ex Animo" een waardig besluit van een welgeslaagden dag en voor „Euterpe" een verbreiding van haar goeden naam in don meest gunstigen CONCERT MUZIEKGEZELSCHAP „ORPHEUS". Voor slechts een handjevol toehoorders heeft Woensdagavond het muziekgezelschap „Orpheus", directeur de heer J. Vink, in den keurig-aangekleeden tuin van café- restaufant „Zomerzorg" een concert ge geven. Weliswaar was het weer vrij Irisch en zullen velen om die reden van een be zoek hebben afgezien, maar niettemin had den wij toch op een grootere belangstelling gerekend dan thans het geval was. temeer waar „Orpheus" zich gedurende haar meer dan vijf-en-twintig-jarig bestaan bij het Leidsche publiek een uitstekenden naam heeft verworven en er, getuige de voortref felijke uitvoering van Woensdagavond, prijs op stelt die goede reputatie ongerept te handhaven. Zoodat het,lijdt geen twijfel de af wezigen ook nu weer groot ongelijk hebben gehad. Dat de heer Vink c.s. zich door deze ge ringe belangstelling niet in het minste heb ben laten ontmoedigen, pleit voor hun op vatting van muziekbeoefening, kunst ter- wille van de kunst alleen. De dirigent heeft zijn orkest geleid met een jeugdig enthou siasme en den leden van zijn innerlijke be zieling medegedeeld, zoodat de helaas te kleine kern van ware muziekliefhebbers de avondkoelte vergat en naar hartelust ge noot van hetgeen geboden werd. Van harte hopen wij, dat ook het bestuur van „Orpheus" zich door dit geringe succes niet uit het veld zal laten slaan en er bin nen alzienharen tijd toe zal overgaan een tweede concert te organiseeren. Mogen alsdan vele stadgenooten door hun tegenwoordigheid blijk geven van hun be langstelling in het Leidsche muziekleven in het algemeen en in „Orpheus" in het bij zonder. Een genoeglijk dansje besloot dezen avond. LENTEFEEST VAN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Als het pijpkruid een der dankbaarste kinderen der lente, tot vollen wasdom is gekomen, pleegt de slichling het Leidsche Volkshuis met zijn talrijke clubjes, die er op den dag op eenigerlei wijze worden beziggehouden het lentefeest Ie vieren Hot kiest daartoe bij voorkeur den Hemelvaarts dag. Zoo ook gisteren. De clubjes van kleine kinderen, zoo van 6 lot 8 jaar. vieren het feest nog niet mee, evenmin de ouderen, die des avonds de lessen bijwonen. Zoo namen gisteren een 260-tal knapen en meisjes van 9 tot en met li jaar aan het feest, dat op het speelterrein aan den Zoeterwoudsch»- Singel werd gehouden. Oudere leerlingen hielpen mee aan de regeling en goede uit voering en het zangkoor van het Volkshuis zong er verschillende liederen, welke op de piano werden begeleid, BINNENLAND. Mr. Dr. Schokking is benoemd tot bnrge* meester van Katwijk (Stadsn. Ie blad). Zangconconrs van den Ring Leiden e. o. van den Cbr. Bond van Zangvereenigingen in Nederland (Omstreken 3e blad). Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging der Ongevallenwet en der Land- en Tninbouw-Ongevallenwet (Binnenl. 2e bi.)* Het resultaat der gemeenteraadeverkiezin- gen in de groote steden (Binnenl., 2e blad)» Huldiging van mr. Harm Smeenge (Bin* nenland, 2e blad). Opgericht is een monument ter berinne ring aan den watersnood (Binnenl. 2e blad), Gemeenteraadsverkiezingen te Alpben d. Rijn, Bodegraven, Boskoop, Haarlemmer meer, Leimniden, Oegstgeest en Waddinx- veen (Rijnstreek en Omstreken, 3e blad). Bij Arnhem is een zeilbootje omgeslagen; drie personen zijn verdronken (Gemengd 4e blad). De studentenroeiwedstrijden op het Noord zeekanaal (Sport, 4e blad). Nederland nnmmer twee in den 12-voets- jollen-wedstrijd te Gent (Sport, 3e blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis kenrt den breuk met sovjet-Rusland goed (Buitenl. Ie blad). Tsjitsjerin weer nit Parijs vertrokken (Buitenland le blad). Groote rede van Mussolini in bet Italiaan- scbe parlement (Tel. le blad). Er was voor dit aardige (eest een buiten gewone belangstelling. Honderden ouderen zaten of stonden om een afgesloten terrein geschaard in het midden waarvan een Mei boom was geplant, keurig getooid met groen en bloemen, waaromheen straks de kleinen zouden dansen en spelen. Het verdient op merking. dat de 90-jarige oud-hoogleeraar prof. dr. H. Oort. die nog altijd zich voor het jeugdwerk in het Leidsche Volkshuis bijzonder interesseert, het feest ook nog bij woonde. Om halfvier kwamen, ondanks het gure weer wie hebben daar gisteren niet ge dacht aan de karakteristieke teekening van onze Mei in De Genestets ,,'t Haantje van den toren?" de kleinen blijmoedig en opgewekt aan, verwelkomd door de muziek. Voorgegaan door het koor werd daarop door alle aanwezigen het in deze kringen bekende „Volkshuislied" aangeheven, ge volgd door het er nie( minder populaire „Pijpkruidlied". Daarop volgde de Kloppermarsch ter in leiding van de eigenlijke uitvoering- „Het lentespel met zang en dans" Wij kunnen van dit zang- en dansspel, dat ook als kunstwerk niet zonder ver dienste is, hier geen volledige beschrijving geven, genoeg zij, dat dit spel het jonge groeiende leven, het wonder, dat zich elk jaar in dezen tijd weer in de Natuur vol trekt, symboliseert op kinderlijke tiaïeve wijze, die echter ook aan ons ouderen niet voorbijgaat, zonder indruk te maken. De elfjes hebben op de Lente gewacht en komen te voorschijn, opdat de boeren en boerinnetjes het zaad aan de aarde kun nen toevertrouwen. Aarzelend komen dp bloemen te voor schijn, maar zij missen nog de zon en buit gen hun kopjes naar beneden. De zon heeft nu medelijden met blopm en kruid en zendt tot troost haar zonne kinderen, vergezeld van fladderende vlin ders, waarop ook de menschenkinderen naar buiten komen, spelend, zingend en dansend. Ondanks de nevelen, die de aarde vochtig maken en kikkers uit hun schuilhoeken lokken, verliest alles wai'leeft toch niet den moed en terecht: plots nadert de zon met haar zonnekinderen in haar stralenden glans en alles jubelt en zingt nu zijn blijd schap uit. De uitvoering was vrijwel onberispelijk, de costuums keurig, wa! te meer treft als men bedenkt dat zij allp in het Volkshuis gemaakt zijn door de jongens en meisjes zelf. onder toezicht van de leider? en leid sters. Na de uitvoering, die tp ruim vijf uur eindigde, trokken de meisjes en jongens we der naar het Volkshuis, waar in de groo'e bovenzaal de feestdisch gedpkt gereed stond- gekleurde eieren, boterhammen. li- •monade enz en waar voor den maaltijd de directrice, mej. Rufh. de geschiedenis van het Fluitekruid vertelde, waarna heerlijk werd geschransd en... gezongen Het is voor alle leiders, leidster? en dpeli nemers(sters) een heerlijke dag geweest,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1