PAPIEREN ROZEN No. 20612 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Mel Derde Blad Anno 192T BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. lengd, is een ernstige belemmering op dezen weg. In het bijzonder werd ook aangedron gen op verbetering van den weg Rotterdam- Dordrecht-Moerdijk. die de voornaamste verbinding met het Zuiden vormt. Vooral met het oog op de a.s. Olympische Spelen is dit van belang. HET CONGRES VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. In de Maandagavond voortgezette zitting van het Congres der Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel werden als leden van het hoofdbestuur, tevens vakgroepvoor- zitlers, herkozen de heeren: N. M. II. Lous- berg te Utrecht voor Vakgroep I; B. J. Dings- hoff te Zwolle voor Vakgroep II; H. M. Eik mans te Winterswijk voor Vakgroep III; R. Kuiper te Nijmegen voor Vakgroep IV; G. Steenhuizen te Utrecht voor Vakgroep V; II. Fremouw te Amsterdam voor Vakgroep VI, P. C. Oorgers te Utrecht voor Vakgroep VII; R. v. d. Weerdt te Rotterdam voor Vakgroep VIII; J. van Veen te Opheusden voor Vak groep IX, en P. Wijland te Den Haag voor Vakgroep X. Tot leden van den Personeelraad werden herbenoemd de heeren P. Moltmaker, H. J. van Braambeek en G. Joustra en' tot plaats vervangende leden de heeren F. P. A. Lands- kroon, E. van Hinte en A. Groencwoudt. Vervolgens werden behandeld voorstellen om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid tot stichting van een Partij van den Arbeid in Nederland en voorts om te onderzoeken de mogelijkheid om voor de leden een collectief abonnement te nemen op „Het Volk" en de „Voorwaarts". Het eerste voorstel zal woTden onderzocht. Het H. B. zal deze beslissing zenden naar het N. V. V., met verzoek dit onderzoek in te stellen in samenwerking met de S. D. A. P. Het voorstel inzake het nemen van een collectief abonnement werd ingetrokken. Na een met groote instemming aangehoor de inleiding van den heer G. Roolvink uit Hardenberg over ontwapening, sprak de ver gadering zich met algemeene stemmen voor de onlwapeningsgedarhte uit. Het congres werd hierna verdaagd tol gisteren. In deze voortgezette vergadering is besloten bij fdireclie- en regeering aan Ie dringen op vrij vervoer, vergoeding voor loonderving en gemaakte onkosten voor per soneel dat als getuige in strafzaken voor de rechtbank moet verschijnen. Tenslotte werden eenige referaten gehou den. waarna het congres werd gesloten. die de Regeering tot deze daad bewegen? 3. Indien de Regeering meent, dat ook nu nog te Shanghai een Nederlandsch schip aanwezig moet zijn om b\j eventueel gevaar voor de daar verblijvende Nederlanders dezen ter hulp te komen, zou de Regeering dan niet bereid zijn een ander schip, geen oorlogsschip, voor dat doel te charteren? BELANGRIJKE ORDER VOOR DE NEDERLANDSCHE SCHEEPSWERVEN. Gisteren heeft de gunning plaats gehad voor de vier motor-vrachtschepen, waarvoor de directie van de Stoomvaart Mij. Neder land onlangs offerteh heeft aangevraagd bij binnc-nlandsche en buitenlandsche scheeps werven. De geheele order is in Nederland ge plaatst kunnen worden, en wel bij de Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam, de Rotterdamsche Droogdok maat schappij te Rotterdam en de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlisslngan. Beide eerstgenoemde maatschappijen heb ben elk opdracht gekregen voor den bouw van een schip, terwijl de Kon. Maatschappij De Schelde twee dezer schepen zal bouwen. INT. VEREENIGING VAN WERKGEVERS. De Internationale Vereeniging van In- dustrieele Werkgevers heeft, volgens de „Tel.", in haar dezer dagen te Zürich ge houden algemeene vergadering onzen land genoot mr. W. Cort van der Linden gekozen tot onder-voorzitter, hetgeen medebreugt, dat genoemde vereeniging in 1930 haar al gemeen congres in Nederland zal houden. Z.K.H. de Frins is voornemens Don derdagmiddag 2 Juni het tuinfeest ten bate van den opbouw van Drente, te houden op de Wiltsangk te Wassenaar, te bezoeken. Schout bij nacht K. F. Sluvs. chef van den marinestaf, heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd. Heden vieren de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, baron E. C. Sweerts de Landas Wvborgh, en mr. Harm. Smeenge, het bekende Eerste Kamer-lid, hun 75stcn verjaardag. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, K. en W., zal op Maandag a.s. en 6 Juni niet plaats hebben. DE STEUNVERLEENING AAN DE ROBAVER. Het Toorloopig verslag der Tweede Kamer De risico voor den Staat Bleven de commissarissen der Nederlandsche Bank onkundig? Verschenen is het Voonloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1927 (overeenkomst Robaver). Verscheiden leden merkten op, dat de Memorie van Toelichting niet een juist beeld geeft van hetgeen >s geschied. Dit nader motiveerende, verklaarden deze le den gaarne een juiste reconstructie van de feiten te ontvangen; zij zouden het op prijs stellen indien de regeering eventueel de noodige correcties zou aangeven. Gaarne zouden de hier bedoelde leden vernemen of he^ initiatief tot den inkoop van aan deden der Robaver destijds van de Neder landsche Bank is uitgegaan en zoo niet, hoe dan het advies van de Nederlandsche Bank inzake dien inkoop luidde. In een initiatie* of zelfs in een gunstig advies, van de Nederlandsche Bank te de zer zake zouden ze een verzachtende om standigheid voor den toen ma li gen minister van Financiën kunnen zien. Maar dit zou dien minister niet geheel kunnen vrijwaren voor het verwijt, dat hij zonder noodzaak den staat een zeer gioot risico heeft doen loopen en daarmede nfet anders heeft be werkt dan een ongemotiveerde bevoordee ling van de aandeelhouders. Dat er thans een goede kans bestaat dat de ondernomen transacties zonder betaling of winstderving ten laste van 's rijks schat kist worden afgewikkeld en de aandeel houders dé kapitaalsafschrijving ten volle voor hun rekening krijgen in den vorm van lage dividenden, kan in hun oordeel over deze transacties geen wijziging bren gen. In het bijzonder zouden deze leden gaarne vernemen, waarom voor de ten slotte door het syndicaat overgenomen f 10 millioen amortisatiebewijzen het volSe be drag van 100 pCt. is betaald en aan wie deze amortisatiebewijzen toebehoorden. Deze leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de positie, welke zou ont staan bij verwerping van het ontwerp, bij het niet tot stand komen dus van de door de Nederlandsche Bank geëischte garantie. Voorts stelden ze de vraag of de regee ring er van overtirgd is, dat bi] de Rotter damsche Bankvereeniging thans in het ge heel geen moeilijkheden meer zijn te vreezeoi. Vele andere leden meenden het feit, dat de regeering buiten medeweten van de Stat en-Gen er aal zoo doortastend heeft dur ven optreden, te mogen toeschrijven aan het vertrouwen, dat die regeering stelde in het gezonde oordeel van de volksver tegenwoordiging. Dat vertrouwen mag thans niet worden beschaamd. Tegenover beschouwen van sommige le den werd opgemerkt, dat de verleende ga rantie met staatssocialisme niets te ma ken heeft, en niet anders is dan een be schermingsmaatregel om te voorkomen dat het bedrijfsleven in ons land zou worden gedesorganiseerd Bij verscheiden leden bestond, evenzeer als tegen de garantie zelf, bezwaar legen den vorm, waarin die aan het oordeel der Staten-Gcncraal is onderworpen. Dat de tegenwoordige minister van Fi nanciën, d-ie voor de geheele transactie peen verantwoordelijkheid heeft., wijl deze door zijn optreden plaats had, de Statem- Generaal in de zaak kent op een tijdstip, waarop van betaling of winstderving ten gevolge van de verleende garanties nog geen sprake is, achtten zij prijzenswaard, al merkten ze op, dat zulks eigenlijk, in dien hij de verantwoordelijkheid daarvoor niet mede wenschte te dragen, spoediger na zijn optreden had te bchooren geschie den. Versch'eiden leden hadden weinig bewon. dering voor de houding in deze aangele genheid door de Nederlandsche Bank aan genomen. Had zij niet kunnen voorkomen wat bij de Rotterd. Bankvereeniging ie geschied t Weinig fraai rond men het in elk geval, dat de Bajik ten slotte de hulp der regeering is gaan inroepen. Eenigen leden was ter oore gekomen dat tot voor zeer korten tijd zelfs de commis sarissen van de Nederlandsche Bank on kundig waren van de plaats gehad hebben de transactie* en de verFeende garantie. Zij vroegen nadere inlichtingen, welke ook op nog andere punteD werden verlangd. VERBETERING ONZER WEGEN. Ontstemming ran Tweede Kamer leden Het roorloopig verslag De vaststelling der provinciale wegenplannen moet worden opge schort. Verschenen i** het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds voor 1927 en de daarmede ver band houdende wetsontwerpen tot wijziging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1927 en tot het verleenen van een voorschot aan het Wegenfonds. Verscheidene leden waren over het beleid van de regeering ten aanzien van de wegen ernstig ontstemd. Terwijl vo rige jaren op de begrooting voor het depar tement van Waterstaat 41/» 5 millioen voor onderhoud en verbetering van wegen werd uitgetrokken, is voor dit jaar ondanks het protest van verschillende zijden bij de openbare behandeling van de begrooling slechts 2.6 millioen op die begrooting ge bracht, welk bedrag thans, vermeerderd met enkele uilgaven van minder beleekenis, naar het Wegenfonds wordt overgebracht. Dit is in strijd met de bedoeling, bij de totstandkoming van de Wegenbelastingwet uitgesproken, dat de heffing van de wegen belasting geen verlaging zou ten gevolge hebben van hel bedrag, dat tot dusverre voor wegenonderhoud en wegenverbetering was besleed. Daarmede is de mogelijkheid om in 1927 de wegenverbetering krachtig ter hand te nemen, afgesneden. Dp hier afin het woord zijnde leden drongen er op aan de rijksuil- keering alsnog tol ongeveer 5 3 millioen te verhoogen. Het voorschot van het Rijk aan het Wegenfonds zou dan achterwege kun nen blijven. Verscheidene leden betoogden, dat de wegenverbetering met meer voortva rendheid ter hand moet worden genomen, dan blijkens de onderhavige begrooting zal geschieden. En verder moeten ook nieuwe wegen worden aangelegd. Wil de wegen belasting niet aanstonds op groot verzet sluiten en zeer impopulair worden, dan moet spoedig blijken, dat het met de wegenverbe tering hooge ernst is. Vele leden betreurden bet. dat het Rijks wegenplan nog niet is vastgesteld. Te meer omdat nu ook de vaststelling van de provin ciale wegenplannen moet worden opge schort. Gevraagd werd. of de minister hel plan kan overleggen bij de M. van A. Tn ieder geval zou men over de plannen der regeering in de eerstvolgende jaren wen- schen te worden ingelicht De wensch werd voorts uitgesproken, dat het Rijks wegenplan niet zou worden vastgesteld al vorens de Kamer fn de gelegenheid zou zijn geweest daarvan kpnnis te nemen, en er zich over uit te spreken. Verscheidene leden betreurden, dal het ontbreken van een Rijkswegenplan blijkbaar ten gevolge heeft, dat de uil te voeren wer ken zich voorshands beperken tot wegen, die thans in onderhoud bij het Rijk zijn. Zij betoogden, dat alle wegen, die op hel Rijkswegenplan zullen worden gebracht, van groot belang zijn voor het verkeer en derhalve ~alle aanstonds onderhanden boe len worden genomen, onafhankelijk van de omstandigheid of zij thans in onderhoud zijn bij het Rijk dan wel door anderen wor den onderhouden. Zij vroegen, of bereids onderhandelingen zijn geopend mei de te genwoordige onderhoudsplichtigen van de over te nemen wegen, en, zoo ja, of er kans is, dat die onderhandelingen nog dit jaar tol een goed einde zullen wovden gebracht. Tn verbarfd hiermede drongen sommige leden er op aan, dat de weg Amsterdam- Wormerveer-Krommenïe in het Rijkswegen- plan zou worden opgenomen in aansluiting met den Rijksweg Haarlem-Alkmaar. Eerst genoemde weg is veel te smal en eisrht dringend verbetering. Ook de lol te Zaandijk, waarvan de hef fing eenige jaren geleden opnieuw werd ver- HET DEELNEMEN VAN MILITAIREN AAN VERKIEZINGEN. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft aan den Minister van Oorlog de vraag gericht of de Minister bereid is de noodige maat regelen te nemen, opdat voortaan alle kies gerechtigde militairen in de gelegenheid worden gesteld om aan de stemming deel te nemen, opdat niet, zooals bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden, militairen niet kunnen deelnemen aan de stemming wegens oefe ningen buiten hun woonplaats. UIT NED. OOST-INDIë. BATAVIA KRIJGT EEN CHINEESCH WETHOUDER. BATAVIA, 21 Mei; (Aneta). Dc gemeente raad alhier bepaalde, dat het ingezeten schap ophoudt na een afwezigheid van vier maanden. In verband met deze bepaling is dus de wethouder van Batavia, de heer N. Hoekstra, die voor acht maanden naar Hol land vertrokken is, automatisch afgetreden. Tevens besloot de raad het college van B. en W. uit te breiden met een Chinecschen wethouder, in welke functie gekozen werd de heer Tan In Hok. tenissen te Samarinda, waarbij, volgens de persberichten, 12 Chineezen zijn gedood en 25 personen werden gewond, alsmede om trent het optreden van den Nederl. gezant te Peking en het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken op de vragen van het Kamerlid, den heer Albarda. De VOORZITTER stelt voor beide inter pellaties toe te staan. De heer BIJLEVELD (A.-R.) maakt daar tegen bezwaar. Vooral het toestaan van de laatste interpellatie acht hjj niet in het belang van Nederland, noch in dat van Indië. In stemming gebracht, wordt de eerste interpellatie (betreffende de gebeurtenissen te Samarinda) toegestaan met 53 tegen 15 stemmen. De tweede interpellatie wordt s. h. st. toegestaan. Beide interpellaties zullen worden ge houden op een nader te bepalen dag. 0 De VOORZITTER deelt mede, dat de Centrale afdeeling besloten heeft heden, on middellijk na de openbare vergadering een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken, o.m. dat tot het instellen van een centrale miijdenstandscredietbank. Aldus besloten. De VOORZITTER? deelt vervolgens mede, dat de centrale afdeeling besloten heelt op 2 Juni eveneens een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. De VOORZITTER stelt voor, in de ver gaderingen, beginnende 31 Mei, een aantal wetsontwerpen te behandelen, o.m. die be treffende de collectieve arbeidsovereenkomst en betreffende instelling van een Depar tement van Defensie (samenvoeging der departementen van Oorlog en van Marine). Wanneer nog eenige wetsontwerpen voor behandeling gereed komen, zullen die wor den geplaatst voor het ontwerp betreffende da collectieve arbeidsovereenkomst. Aldus wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 31 Mei te 1 uur. RECLAME. Psoriasis, eczeem en tal van andere huid aandoeningen zijn besmettelijk en men moet trachten om uitbreiding der kwaal tegen te gaan. Zoodra dergelijke kwalen zich ver- toonen, dient men ze te behandelen met Foster's Zalf. Gij bespaart u zoodoende veel last en ongemakken. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar Si f 1.75 per doos, f 1.per tube. DOOR DE „BLAUWE TRAM" OVERREDEN Een wielrijditer ernstig gewond. Op de Koningin Wilhelminalaan te Voor burg, nabij de tramhalte de Nieuwe Tijd, is gistermiddag omstreeks 2 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 19-jarige mej. E-, uit Stompwijk, ging op haar fiets naar Den Haag en wilde bij genoemde halte de tram baan oversteken, juist toen een tram uit de richting Voorburg kwam aanrijden. Ze werd gegrepen door de tram, die door krach tig remmen dadelijk tot stilstand werd ge bracht, waarna bleek dat zij tusschen da rails onder het achterste gedeelte van den voorsten wagen lag. Met behulp van enkele personen werd zij uit haar benarde positie bevrijd. De inmiddels ontboden geneesheer dr O. constateerde, dat het slachtoffer aan het hoofd was gewond, en dat bovendien enkele vingers geheel waren verpletterd. Overbrenging naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag werd noodig geacht. Gisteravond was de toestand van het slachtoffer zorgelijk. JENEVERDIEFSTAL. Maandagmiddag zijn ten nadeele van dé firma M. en Zn., distillateurs aan de Noord- vest 95 te Schiedam, ontvreemd twee oks hoofden jenever, resp. 251 en 252 liter, en twee vaten, resp. inhoudende 106 en 108 liter. De okshoofden en vaten zijn gemerkt met een geschilderde zwaan en de letters S. D. en zijn voorzien van roode ijzeren TRACTAAT MET PERZIË. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat blijkens telegrafische medfr- deeling van den zaakgelastigde te Teheran, de Perzische regeering bij nota van 10 Mei j.I. het Tractaat van Scheepvaart en Handel, op 3 Juli 1857 met Nederland gesloten, heeft opgezegd. Overeenkomstig de opzeggingsclausule in dat verdrag ver vat, zal het mitsdien 10 Mei 1928 ophouden van kracht te zijn. DE „FLORES" NAAR SHANGHAI? De heer Vliegen heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Marine a i„ de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers mededeelen of het persbericht, waarin wordt gemeld, dat, nu de Sumatra uit Shanghai vertrokken is, waaruit toch moet worden afgeleid, dat ook de Regeering de verdere aanwezigheid niet noodig achtte een ander oorlogsschip, de Flores, naar Shanghai zal worden gezonden, juist is? 2 Kunnen de ministers mededeelen, welke, zoo het bericht juist is, de redenen zijn, (Zitting van gisteren). Ingekomen zijn berichten van afwezigheid van de heeren Diepenhorst, Wibaut, Michiels van Kessenich. Westerdijk en Blomjous. De VOORZITTER deelt mede, dat de Centrale Afdeeling, overeenkomstig zijn voor stel, besloten heeft de verschillende inge komen wetsontwerpen heden (Woensdag)- ochtend II uur in de afdeelingen te doen onderzoeken. De vergadering wordt tot nadere bjjeen- roeping verdaagd. (Zitting van gisteren). EEN INTERPELLATIE-DE VISSER. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den heer L. L. H. de Visser om verlot tot het richten van vragen aan de Regeering, in verband met de gebeur- De Roman van een Circnsmeisje. Uil het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaaid door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 26> Zij was dood. maar nu kon hij wat voor haar doen.... hij kon tenminste haar na gedachtenis tegen vuil en laster bescher men. Het was het eenige. wat hij nog kon doen, om iets van zijn onbekookte en on verantwoordelijke dwaasheid goed te maken. Sherny poogde onverschillig te doen, maar 2|jn hand beefde, toen hij de sigaret uit zijn mond nam. Roderick sprak langzaam; hij scheen elk ^ooM zorgvuldig te overwegen. Ik zal u voor uw zwijgen tweehonderd pond geven, maar u moet goed begrijpen, dat ik in geen enkel opzicht bang voor u bon, evenmin als voor den heer Bunch. Voorzoover het mij alleen aangaat, kunt Jj mijnentwege op Piccadilly gaan staan en geschiedenis aan alle inwoners van Londen toeschreeuwen, maar terwille van gieren ben ik bereid dezen stap te doen "aar denk er om: dit is de eerste en de laatste maal. Als u weer komt, dien ik een aanklacht in wegens afpersing. Sherny liet weer een gemeene grijns zien. Dat zult u niet doen. mr Briton Om de ame die er bij betrokken is Ik begrijp best. een arm circusmeisje het moet afleggen '•Son een chique beauty als miss Fane. Ik heb haar vanavond in een rijtuig zie'n slap pen; ze was gekleed voor een avondpartij. Ik bewonder uw smaak, dat moet ik zeggen, mr. Briton, voegde hij er met huichelachtige onderdanigheid bij. Maar jn zijn hart wist Roderick, dat het niet de geparfumeerd zijden japon van de gevierde, maar hartelooze schoonheid was geweest, maar de armoedige dunne manlei van het arme circusmeisje, dat stil en ver zwegen. zoo'n groote en onbaatzuchtige liefde voor hem in hel hart gedragen had., dat het niet de geur van de dure kasrozen was geweest, maar de herinnering aan de vertrapte papieren bloem, die hem tot dit be sluit hadden gebracht Toch was de toover- kracht van Lilian's oogen en het lokkende van haar heele persoonlijkheid nog niet ge doofd in hem. zelfs nu het beste deel van zijn liefde gestorven was. Dat kon hij niet ontveinzen. Hij treuzelde nog een oogen- blik daarop liep hij gedecideerd naar zijn schrijftafel en haalde zijn chèque-boek te voorschijn. XIII. Toen de deur zich gesloten had achter Sherny, kwam de jonge Briton tot de con clusie, dat hij een groote dwaasheid had be- gaan. Nu de druk van de aanwezigheid van dien bruut van hem was afgewenteld, kon hij weer vrij en objectief denken. De aanwezig heid van dien man had voortdurend allerlei beelden uit de afgploopen dagen voor zijn oogen geroepen, had zijn sentimenteel ver langen gewekt, om Rosalie's geheim te be waren en te beschermen tegen de onbe schaamde grofheid van haar „voogd". Hij liep gejaagd dp kamer op en neer. fTij had gemeend, dat hij de kortstondige historie met Rosalie al een weinig begon te vergelen, dat zijn verblijf in Londen alles al een beetje begon te verzachten, maar na het be zoek van Sherny stond hij weer middenin de schokkende gebeurtenissen. Fergerson zou hem ongewijfeld een zwak keling vinden maar die had goed praten; die had geen last te dragen van berouw en smart zooals hij. Sherny had buitengewoon sluw de juiste snaar bij hem welen aan te roeren. Roric keek naar zijn opengeslagen chèque- boek en den nog niet drogen inkt op het souche en hij zei in zichzelf, dat hij totaal dwaas was geweest, om zich zoo te laten afpersen. Sherny had hem nu min of meer in zijn macht. Hij vroeg zich nog eens nieuwsgierig af, wat mr. Fergerson er wel van zeggen zou, want dat hij het hem vertel len zou, wist hij zeker. Maar den volgenden morgen scheen dit hem toch absoluut onmogelijk. Roric was niet moedig genoeg om op te biechten hoe onmannelijk hij zich gehouden had. Mr. Fergerson ging met hem naar de bank van zijn vader en regelde zijn zaken voor- loopig. Dat deed Roric's stemming weer wat opklaren, want geld was toch wel een aller voornaamst ding bij iemand van zijn levens opvatting. Hij keek bijna weer vroolijk, toen hij met den advocaat de bank verliet. De zon scheen.... ondanks de kale hoo rnen leek de winter nog ver op dezen milden herfstdag het leven was toch eigenlijk nog zoo kwaad niet. U gaat toch met me mee lunchen? vroeg Roric aan Fergerson, maar deze be dankte voor de uitnoodiging. Roric was ontstemd: hij was niet gewoon dat men een uitnoodiging van hem afsloeg. Hij zei haast niets meer vóór de taxi voor het huis van den ouden Fergerson stilhield. De oude heer vroeg Roric niet om mee naar binnen te gaan. Adieu Roderick; als je me noodig hebt, weet je me te vinden. Hij zei het op een toon. alsof hun relatie hiermede geëindigd was. De onmiskenbare koelheid in de houding van Fergerson ont ging Roric niet; het prikkelde hem, maar verdroot hem toch ook. Hij had het gevoel gehad, dat de advocaat altijd klaar zou staan om hem in zijn moeilijkheden te steunen... nu scheen het wel, of er niemand meer was, op wien hij rekenen kon. Ik geloof, dat u nog altijd boos op me bent om mijn uitvallen van gisterenavond, zei hij half norsch, half verlegen-, maar het wa9 de waarheid wat u vertelde; ze gaat met Querno trouwen; ik heb hahr zelf ge sproken. Er kwam een vriendelijken trek op Fer- gerson's gezicht; wat was Roderick ondanks zijn forsche gestalte innerlijk toch nog een jongen! Wat is het toch een ellendige boel op de wereld, ging Roric dof voort; wat heb ik aan al mijn geld? Heel veel. hoop ik, klonk het rustige antwoord. Je heele leven ligt nog voor je. Hij aarzelde even. Ik zou je willen vra gen, Roderick, om mij iets te belóven.... Roric wist niet wat er komen zou, maar hij was in elk geval blij, dat hij. nu de ver houding een beetje gespanpen scheen, aan Fergerson maar niets verteld had van Sherny. f Je moet me beloven, dat je me in elk geval zult waarschuwen, als je er ooit over mocht denken, om weer te gaan trouwen, Roderick! Ik zal nooit weer trouwen, zei de jonge man kort en afgebeten. Mr. Fergerson glimlachte veelbeteekenend, Dus ik kan het gemakkelijk genoeg be loven, zei Roric weer met een geforceerde lach. In een plotselinge behoefte aan harte-» lijkheid stak hij den ouden heer de hand toe, Wilt u me niet af en toe eens komen opzoeken, mr. Fergerson? De advocaat nam de hem toegestoken hand aan en hield die een oogenblik vast. Kom mij maar opzoeken, als je mij noodig hebt, Roderick. Mr. Fergerson ging zijn woning binnen en de taxi met Roric reed weer weg. Hij ging gemakkelijk in een hoek zitten en strekte zijn beenen uit. Treurige boel op de wereld, zei hij in zichzelf. Iedereen is even zelfzuchtig en de oude Fergerson is geen haar beter. Hij was nog niet aan de waarheid toe, dat de schuld niet bij de anderen lag, maar bij hem zelf. Mr. Fergerson bleef een oogenblik in de open huisdeur staan en keek de wegsnor- rende huurauto na. Hij was nieuwsgierig hoe Roderick innerlijk reageerde op zijn be sluit om hem van nu af aan meer aan zich zelf over te laten, om hem uit eigen kracht zich uit zijn moeilijkheden te laten omhoog worstelen. Roric moest leeren teleurstellin gen te verdragen, moeilijkheden te overwin nen.... hij behoorde tot die naturen, die alleen door strijd en tegenspoed den weg naar werkelijk geluk vinden. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9