WAALS SUB-AGENT FRANCISCUS EN ZIJN WERK Vitrages Vloerzeilen Gordijn stoffen GROOT KINDERFEEST Fa. B. S. VAN KLOETEN. 2^ (Ikrzoit Tricot-Japonnen TENTOONSTELLING RIJWIELBANDEN Ook deze week NOG EEN BEPERKT Heerenhuis met Tuiiii UIT ONZE STAATSMACHINE. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Onze Telefoonnummers DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 IN DE LAKENHAL TE LEIDEN IN DE HISTORIE en IN DE KUNST oor den besten'! buitenband. PARTIJEN, Vrij Eolréa Vrij Eotrée HAAPLEMMERSTRAAT-130-136 G. VAN DONGEN, GEVRAAGD: JUNCKER J.C.R Breestraat 52 Telefoon 1703 TOMPOUCE Gelepenheidskoopje. bieden wij Spot oedkoop aan VOORONTWERPEN. WINKELSLUITINGSWET EN WERK TIJDENBESLUIT VOOR WINKELS (ID. In onze vorige bijdrage in deze serie heb ben we den inhoud weergegeven van het voor-ontwerp-Winkelsluitingswet, gelijk dat gezonden werd aan den Hoogen Raad van Arbeid om praeadvies. Ten nauwste met het doel der winkelsluiting zijn natuurlijk ver bonden de werktijden voor winkelpersoneel. Het één is zonder het andere moeilijk denk baar. We bespreken thans het voor-ontwerp- Werktijdenbesluit. Dit besluit komt voort uit de artikelen 4-1, 47 en 68 (11e al) der Arbeidswet 1919, in welke artikelen reeds gesproken wordt van aangelegenheden als deze, waarin een nadere regeling gebracht kan worden door middel van een algemec- nen maatregel van bestuur. De volgorde thans weer in acht genomen is dezelfde als die in 3 der Arbeidswet gevolgd is, n.l. eerst de Zondagsrust, dan de wekelijksche rusttijd en vrije middag met de noodzake lijke uitzonderingen, zoo voor Joodsch per soneel (artt. 14), vervolgens de arbeids duur, de grenzen van den arbeidsdag en de nachtrust (artt. 58), dan de schafttijden (art. 9) en het overwerk (art. 10). De in vloed, welke aan vakvereenigingen van ar beiders wordt toegekend ten aanzien van overwerkvergunningen, is eveneens geregeld (art. 11). Bijzondere regelingen worden ge troffen voor barbiers- en kappersonderne mingen, met bijzondere bepalingen voor tooneelkappers. terwijl ook de reinigings- en bewakingsdiensten zijn opgenomen (artt. 1216). Een drietal slotbepalingen volgen daarna. Ziehier een overzicht van het in liet geheel 19 artikelen tellend voor-ontwerp, dat we thans hier in de groote trekken weergeven. De vrije Zondag is de vaste regel, waarop echter uitzonderingen worden toegelaten, welke parallel loopen met die in de bespre king der Winkelsluitingswet Teeds aangege ven. De inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor ge bruik ter plaatse worden-verkocht: in melk- winkels uitsluitend voor den verkoop van melk vóór halféén des namiddags; in bloemen- en banketwinkels op Nieuwjaars dag, 24, 25, 26 en 31 Januari, zoo deze op een Zondag vallen-, in het spoorboekhandel- hedrijf iederen Zondag vóór 2 uur des na middags-, mag ook des Zondags werk worden verricht door mannen en vrouwen, terwijl de Sint Nicolaasdag, zoo deze op een Zon dag valt, eveneens builen de Zondagsrust bepaling dezer wet valt. Een arbeider, die in een winkel pleegt te werken, moet een wekelijkschen rusttijd hebben van ten minste twee en dertig uur. Behalve dien wekelijkschen rusttijd moet die aiheider bovendien op één dag der week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur des namiddags, wanneer de rust van twee en dertig uur aansluit aan dezen vrijen tijd moet hij minstens een en veertig uur rust tijd hebben. Voor Israëlieten en anderen, die niet den Zondag als wekelijkschen rust dag erkennen, is het toekennen van een wekelijkschen rustdag zóó geregeld, dat zij den wekelijkschen rustdag in plaats van den Zondag kunnen doen samenvallen met den door hun godsdienst voorgeschreven rustdag. De rusttijd voor Joodsch personeel kan tot zes en twintig uur teruggebracht worden, omdat bij een twee en dertig-urigen rusttijd de verkoop door Joodsch winkelper soneel op Zaterdagavond nagenoeg onmoge lijk worden zou. Een arbeider mag in win kels niet langer arbeid verrichten dan negen uur per dag en vijftig uur per week, welke uren moeten vallen tusschen 6 uur des voormiddags en halfnegen des avonds Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling van den minister gelegen het aantal arbeids uren per dag en per weck afhankelijk te stellen van de sexe van de personeelsleden en van den aard van den arbeid, zoodat voor inspannenden arbeid een kortere werit- duur zou worden voorgeschreven dan voor minder inspannenden. Deze onderscheiding zou echter moeilijk door te voeren zijn, van daar dat de minister ten slotte met een ai- gemeene regeling voor den dag gekomen i?. Het eindigen van den arbeidstijd werd gesteld op des avonds halfnegen. waardoor de gelegenheid geboden wordt, die klanten nog te helpen, die om acht uur in den winkel zijn. Op die dagen, welke we in ons vorig artikel genoemd hebben, waarop de winkels langer geopend mogen zijn, mogen de winkelbedienden langer werk verrichten. Artikel 9 regelt den rusttijd gedurende den arbeidstijd, terwijl tusschen het einde van den arbeid op een dag en het begirt van den arbeid op den volgenden dag een rustpoos liggen moet van minstens elf uur. Wanneer een arbeider meer dan zes uren iiv winkels arbeid verricht, moet hij op eiken dag na ten hoogste vijf en een half uur in het genot gesteld worden van een onafbro- ken rusttijd van ten minste een half uur Tn afwijking daarvan werd weer bepaald, dat de arbeider, die vóór twaalf uur des mid dags zijn weTk aanvangt, één rusttijd heb ben moet van l'/a uur, welke geheel gelegen moet wezen tusschen halftwaalf uur drjs voormiddags én halfvier des namiddags. Deze rusttijd valt dus samen met den ge- bruikelijken tijd van het middagmaal. Ten opzichte van den rusttijd kunnen door het districtshoofd van den Arbeid nog andere eisehen gesteld worden, waarvan de nood zakelijkheid en den aard in het tweede lid van dit artikel nader uiteengezet worden. Indien in een winkel een opeenhooping van werk voorkomt of zich aldaar bijzondere omstandigheden voordoen, kan het districts hoofd- voorwaardelijk of onvoorwaardelijk vorgunnen, dat in dien winkel mannen en vrouwen arbeid verrichten evenals jeugdige personen beneden zestien jaar op andpre lijden dan door dit besluit toegelaten wordt, liet artikel maakt verder onderscheid tus schen overwerk voor mannen en vrouwen of .jeugdige personen. Deze beide laatsten mogen niet langer werken dan 10 uur per dag of 55 uur per week. de mannen niet langer dan 11 uur per dag en 62 uur ppr week. Het maximum-aantal uren. dat inge volge een overwerkvergunning mag worden gearbeid is volgens art. 28 der Arbeidswet 1919. Gaat het gevraagde verlof voor over werk over langeren termijn dan in dit arti kel voor verschillende gevallen genopmd is, dan moet het districtshoofd de machti ging vragen aan den Directeur-Generaal van"Arbeid. Verder loopen de overwerkbe- palingen parallel met wat te dezen opzichte in dé Arheidswet en de betreffende Ko- nirtklijke Besluiten reeds is vastgelegd. Irtdien zoowel vakvereenigingen van werkgevers als van arbeiders in een bedrijf of bij ontstentenis daarvan een behoorlijks vertegenwoordiging van werkgevers of ar beiders uit een bedrijf van oordeel zijn. dat het gewenscht is in een onderneming of groep van ondernemingen, waarin dat be drijf wordt uitgeoefend, ten aanzien van mannen of vrouwen af te wijken van ar beidstijd en rustbepalingen dezer wet, dan kan de Minister voorwaardelijk of onvoor waardelijk de toestemming daartoe verlee- nen, waarbij echter een vaste grens in acht genomen moet worden. Flier zien we dus de vakvereeniging ingelabcht in de wet. Het kappersbedrijf krijgt volgens dit voor ontwerp een afzonderlijke rrgeling. Voor kappersondernemingen toch schijnt een twaalfurige arbeidsdag op Zaterdag onver mijdelijk, deze wordt dan ook voorgesteld, althans voor de mannen, met dien ver stande, dat een wekelijksche arbeidstijd van 50 uren niet overschreden mag worden, ter wijl verder nog eenige ondergeschikte be palingen worden voorgesteld, waardoor de kapner beschermd wordt tegen te inspan nenden arbeid. Verder wordt verhinderd, dat jeugdige personen, behoorend tot de bloed- aanverwanten van den kapper tot in den derden graad, overmatig langen arbeid, in het bijzonder natuurlijk op Zaterdag, zou den verrichten. Tooneelkappers of -kapsters komen weer in een bijzondere regeling te vallen, Immers bun wordt toeges'.aan om arbeid te verrichten op werkdagen tusschen 9 en 11 uur des namiddags en tusschen 12 uur des middags en 11 uur des avonds oo de Zondagen: Het ligt in den aard van dit bedrijf, dat ook de reiniging van de salons op andere tijden" geschieden moet dan in de gewone bedrijven, vandaar dal het vooront werp voor wil schrijven, dat daarin dos avonds tusschen halfnegen en 11 uur ar beid verricht mag worden door mannen of vrouwen, beslaande in het reinigen der loka liteiten en aanhoorigheden, onder voor waarde. dat deze personen geen anderen ar beid in deze onderneming verrichten. Uit het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen is de overeenkomstige be paling overgenomen met betrekking tot den kerktijd voor de bewaking van winkels. Deze bedraagt 12 uur per dag en 72 uur per week. mits de belrokkene in acht ach tereenvolgende weken tenminste op twee Zcndagen geen arbeid verricht en dat tus schen het begin en het einde van een be wakingsdienst ten hoogste twaalf uur zijn gelegen. DE GENEESKUNDIGE STAND. ITet wetsontwerp betreffende het instellen van oen beroepsrechlspraak voor genees kundigen geeft mij gereede aanleiding om enkele beschouwingen aan den geneeskun digen stand te wijden. Het ontwerp heeft toch de bedoeling, dien stand hoog Ie hou den. de standseer te beschermen en dat wel voornamelijk door mogelijk te maken, dat geneeskundigen voor nafotigheid en misdra gingen gestraft woTden. Wanneer zoo iels noodig geoordeeld wordt, moet er aan dien stand toch zeker wel een en ander man- keeren. Over het algemeen verheugt de arts zich in de uiloefening van een zeer vrij vak. Hij heeft, nadat zijn studie aan de academie voltooid was, het artsexamen gedaan en daarmee de bevoegdheid gekregen, de ge nees-, heel- en verloskunde in vollen om vang uit te oefenen. Hij kan derhalve zijn gang gaan of, zooals de student zelf hel wel eens minder parlementair uitdrukt: hij wordt op het men9chdom losgelaten. In de practijk gekomen, ivordt hij al spoe dig een man van gewicht. Hoe veel hij van zijn vak ook weet. toch wordt hij door zijn patiënten gewoonlijk nog hooger aangesla gen dan hij waard is. En geen wonder; op zijn gebied gevoelt de patiënt zich vol maakt vreemd, daarbij komt de wensch oin beter te worden, waartoe de arts zijn hulp moet verleenen. Hij is dus als het orakel, waarop alle hoop gevestigd is zonder veel moeite of inspanning beheerscht hij de ge- heele situatie. Zooals de onderwijzer voor de klasse, is hij tegenover zijn patiënten de eenige, die het weet; hij duldt geen tegen spraak en heeft slechts te hevelen om zon der protest gehoorzaamd te worden. Het ligt voor de. hand, dat hij zoodoende grooten invloed op zijn patiënten kan uit oefenen. een invloed, welke zich verder uit strekt dan een bepaald ziektegeval en het geen daarmee annex is. Hij ziet en hoort alles wat in het gezin omgaat, wordt de ver trouwde van ouders en kinderen, van pa troon en bedienden; familiegeheimen zoowel als commercieele en financieele toestanden worden, hem onwillekeurig geopenbaard. Tel kens en telkens weer moet hij naast zijn eigen rol, die van biechtvader spelen. Bovenstaande schildering moge vroeger meer algemeen gegolden hebben dan tegen woordig. in hoofdzaak' is zij ook thans nog juist, althans voor den huisarts. Misschien geldt zij minder voor sommige specialisten, die op het spreekuur worden opgezocht, zich daar lot het zieke orgaan bepalen, dit min of meer als ervaren technicus behandelen en dan den patiënt laten vertrekken zonder in ecnigszins meer innerlijk contact met hem te zijn gekomen. Maar er zijn nog ge noeg echte huisartsen over, die om zoo te zeggen bij de familie behooren als een on misbaar onderdeel. Lettende op zijn belangrijken invloed mag het dus een algemeen belang heelen, dat de arts een positie inneemt van onbeperkt ver trouwen en dat hij dit vertrouwen ook waard is. Daarvoor is noodig dat hij niet alleen voldoende bekwaam in zijn vak is, maar dat hij vooral moreel hoog slaat. Dit laatste is zelfs nog nuodiger dan het eerste. Met deze bewering bedoel ik het volgende: Ik zei reeds dat de arts met zijn artsdiploma de bevoegdheid erlangt om alle geneeskun dige verrichtingen uit te voeren. Maar dit beteekent nog geenszins dat hij voor alles bekwaam zou zijn. Men begrijpt gemakkelijk dat dit onmogelijk is. Het gebied is zoo uit gebreid, dat een menseh slechts een klein gedeelte'volledig beheerschen kan. Voor den huisaTts is het ook niet noodig. Hij moet al gemeen inzicht hebben en bekwaam zijn om het meeste, wat zich zoo gewoonlijk in de dagelijksche praktijk voordoet, te behan delen. Daarnaast is het voldoende als hij weet, hoe te handelen, wanneer de grens van zijn weten en kunnen is bereikt. Dan staan in het algemeen twee wegen voor hem open: de eerste is, dat hij zijn leerboeken en literatuurschat voor een gegeven geval raad pleegt, de tweede, dat hij voor bepaalde af wijkingen weel, welken coUega-specialisl hij te hulp moet roepen. Hiermee hoop ik dus duidelijk gemaakt te hebben, dat de be kwaamheid van den arts altijd in zekeren zin beperkt is, maar dat hierin geen be zwaar te vinden is, zoolang hij de gelegen heid heeft om aan te vullen wat hem per soonlijk ontbreekten deze gelegen heid niet ongebruikt laat voorbijgaan. Met het moreele peil van den arts is het anders. Daarvoor kan hij geen leentjebuur spelen; daarvoor blijft hij zelf persoonlijk ten volle aansprakelijk. En voor het aanzien van den geneeskundigen stand is het daar om van het grootste belang, dat ieder arts individueel .zijn waardigheid weet hoog te houden. De rnensch is nu eenmaal een feilbaar we zen. Welke eisehen in het algemeen ook ge steld mogen worden, er zullen steeds artsen ge vónden worden, die aan die eisehen niet ten volle voldoen. En omgekeerd, weik hoog standpunt ieder arts persoonlijk en de artsenstand als geheel ook ipneemt, toch zal het voorkomen, dat niet die waardeering cn behandeling ondervonden wordt, waarop zij mejl goed recht aanspraak kunnen maken. De artsen hebben dit reeds lang ingezien en begrepen, dat.in vereeniging het besle middel Ie vinden is om zich tegen de beide genoemde gebeurlijkheden te verweren. In den tijd der gilden bestonden ook gilden van geneeskundigen. Beroemde Hollandsche schilders hebben er voor gezorgd, dat chi rurgijnsgilden en anderen ook nu nog be kend zijn. In het midden van de negen tiende eeuw ontstond in ons land de Neder- landgche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Terwijl bet algemeen belang op den voorgrond stond, werden de stands- belangen niet uit het oog verloren, maar toch voornamelijk in dezen zin, dat vermeer dering van het aanzien, waarin de genees kundigen en de geneeskundige sland zichi mochten verheugen, tevens bevorderlijk was aan hel algemeen belang. Die Maatschappij bestaat nog als een machtig lichaam. In den loop der tijden is zij echter wel eenigszins van karakter ver anderd en zij heeft allengs meer de allures van een vakvereeniging aangenomen. Zij heeft haar aandacht ook gewijd aan de ver dediging der slandsbelangen en treedt op tegen die leden, wier gedrag en handelingen den stand in aanzien kunnen doen dalen. Als middel wordt door haar een soort ver- ecnigingsrechtspraak gebezigd. Elke afdee- ling heeft een afdeelingsrpad. waar geschil^ len tusschen de leden onderling of met an deren worden berecht Gevoelt een der par tijen zich .niet bevredigd, dan kan de zaak voor eeri hooger college worden gebracht. Een tijdlang was dit dp Districtsraad. thans alleen de Raad van Beroep. Hierover hoop ik in een volgende brief nog iets te zeggen in verband met het wetsontwerp om deze geneeskundige rechtspraak van de Maat schappij naar een wettelijk ingesleld college over le brengen. H. A. S. VAN 26 MEI—6 JUNI 1927 Handschriften - Ihcunabels - Postincnnabals - Boeken Schilderijen - Teekeningen - Beeldjes - enz. enz. :- prnpCWn op werkdagen van 10 nur v.m. tot 4 nnr n m ULUrLliU i 0p 2on. 6n Feestdagen van halt 1—4 ENTREE f 0.30. 3191 Verkrijgbaar bij He to meeste Rijwiel-handelaren»^ BUITENBAND 2.50 BINNENBAND 1.50 12 mnd. garantie. Nontagekosten extra. Iper/ 2.50 i-r- rimers hiervoor heht gij den j i M1CHELIN rijwiel-builen-1 band; betaali beslist niet méér! j Deze lage prijs is alleen mo- gelijk door den enormen omzet over de geheele wereld, die het gevolg is van de bijzondere kwaliteiten, die dezen band stem pelen tot den snelsten en onver- slijtbaarstcn van allen. Alleen de biina 40 jarige ondervinding der MICHELINingenieurskanzoo'n band voor zoo'n lagen prijs ft- briceeren. Laat U dus niet een „even goe den" of zgn. „beteren" band ver- koopen, doch eischt beslist; flmporteurtj. LEONARD LANG AMSTERDAM zeer groote waarbij thans ook 3187 ALS m tedere VOETSTAI' eene MARTELING la. DIRECT baat! Pédicure specialist Breestr. 173, Tel. 1320 LUIDEN. 7164 Inrichting dag geopend v. 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. voor Katwijk en omgeving jBen voor een der groote nierbrouwerijen. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2841a. H.n. GARAGEHOUDERS Radiotenrslanjjen en Rem- bamlvoerin,, alt voorraad SLV. Teclm. Bar. voorheen VAN DUUREN - Tel. 1089 3157 Pondre comprimée Coty, Honbigant Cheramy. Bij GEBRS. SUSAN, Haarlemmerytraat 39—11. 3203 'Off* Breekt toch met sleur! Houdt een open oog voor hetgeen rondom U gebeurt. Hebt Gij nog niet bemerkt, dat het meer en meer het rijwiel der toekomst wordt? In prijs zeer matig. In qualiteit het hoogste wat technisch bereikt kan worden. JÜNCKER&C? Rotterdam 3060 aantal plaatsen hebben wij beschikbaar. Om nu al onze klanten in de gelegenheid te stellen hun kindzren van ons te laten profitecren, zullen wij vanaf heden bij aankoop tot een bedrag van f 1.— een Gratis Entreebewijs verstrekken. Er is plaats voor c.a. 1200 personen, waarvan reeds ruim 900 plaatsen zijn bezet. Het is dus zaak, niei lang meer te wachten. Voor cén gulden heelt men spoedig besteedt. Op vertoon van entréekaart zijn bcgeleidmgskaarten zonder vcrp'ichting to koopen Gratis Verkrijgbaar. s GEKLEURDE Prima Glo ria, dubb. baleinen, moderne knop pen. Voorradig in bruin, marine en groen 3183 Zeldzaam moo e zijden in diverse kleuren 31S9 In het „15 lauwe Iluis" van Al. lift VRIES, 203 Haarieninierstr. 203 TE KOOP OF TE BUUR. Johan de Withstraat en Hoo- gerbeetsstraat in de onmid dellijke nabijheid der te stichten 8633 LEIDSCHE HOUT, desgewenscht 80 pCt Hyp°' theek beschikbaar. Adres- H P JAVSEN. Oude Singel 20; Telef 2271.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 8