BËRICHT. No. 20612 WOENSDAG 25 MEI Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekv. ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morgen, Hemelvaartsdag, ver schijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. DE UITSLAG DER RAADSVERKIEZING. Er waren weer heel wat menschen op de been gisteren, die belangstellend waren, te weten wat het resultaat van de stembus zou zijn. Terwijl er op vele stembureaus nog druk werd geteld, stelden de eerste belangstellenden zich reeds op het Noord- cindspiein op om op de bekende borden v3n ons Blad de uitslagen te volgen. Om vóór zessen stonden er al menschen voor ods gebouw te wachten. Lang duurde dat wachten niet, want om ruim halfzeven verschenen reeds de eerste cgfers op onze borden. Intusschen had de Muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" de eerste togen doen hooren en waren steeds meer stadge- nooten gekomen, zoodat het reeds om zeven uur vol, heel vol stond voor ons gebouw. In steeds sneller tempo kwamen de uit slagen op de borden en steeds vermeerderde ook de toeloop van het publiek. Om acht uur was er geen doorkomen aan. In dichte rijen verdrong de menigte zich om de aan kondigingen op onze borden te volgen. En intusschen waren onze menschen er reeds met bulletins op uitgegaan, om hen, die meer achteraf stonden op de hoogte te brengen van de uitslagen en om in de stad het resultaat van de stembus bekend te maken. Reeds om halfnegen waren de volledige uitslagen op onze borden bekend gemaakt, maar nog steeds bleef het druk voor ons gebouw. Wellicht ook om te luisteren naar de muziek van „Werkmans Wilskracht", die allen lol verdient en door het publiek merk baar werd geapprecieerd. Ook op andere punten in de stad, waar de verschillende politieke partijen de uitslagen hekend maakten, was belangstelling. Vooral 'm de Stadsgehoorzaal, waar de S.D.A.P. ha3r kiezers had bijeengeroepen, om na een korte bijeenkomst in optocht en met muziek door de stad te trekken. Achter de muziek gingen vele A.J.C.'ers en verder liepen eenige honderden S.D.A.P.'ers mede in den stoet, dje na een wandeling van ruim een uur bij 't Volksgebouw op de Heerengracht werd ontbonden. Politie te paard en te voet be geleidde de wandelaars, maar alles verliep ordelijk en keurig. Ordelijk en rustig was het trouwens den geheelen dag in de stad. Prof. Dr. HUGO "KRABBE. .Met het door de wet gedwongen aftreden van olrzen stadgenoot. prof- mr- Hugo Krabbe, als hoogleeraar in bet Staats recht aan de Rijks-Universiteit alhier., welk ambt hij 4 Maart 190S aanvaardde, nadat hij van 1904 af denzelfden leerstoel aan de Universiteit te Groningen had bezet gaat een merkwaardig geleerde heen. die vele jaren een eer voor de rechtsgeleerde wetenschap en voor die van de Leidsche Universiteit ;n het bijzonder is geweest Holland, doch verwierf intusschen zoo goeden naam als wetenschappelijk beoefe naar van het staatsrecht, met name door zijn in 1886 in het licht gegeven werk over de strafwetgevende bevoegdheid der ge meentebesturen. dat hij in 1904. op 37-jari- gen leeftijd, naar Groningen werd beroepen om daar aan de universiteit het staatsrecht te doceeren. Toen hij dit ambt twee jaar had vervuld, verscheen vaD zijn hand het werk, waar mede hij den eersten stoot gaf aan de tradi- tioneele opvattingen omtrent de grondsla gen van recht en staat. Het was ..die Lehre der Rechtsouveranital". waarin hij als grondslag van de moderne staatsidee aan wees het gezag des rechts, uitsluitend wor telend in 's menschen rechtsgevoel en rechtsidee. In wetenschappelijke kringen trok dit geschrift, getuigend van zijn scherpzinnigheid en helderheid van betoog, zeer de aandacht en het was een der oor zaken, dat (oen in 1918 prof. Oppenheim het hoogleeraarsambt neerlegde om het lid maatschap van den Raad van State te aan vaarden. prof. Krabbe naar Leiden werd be roepen. Daar heeft hij. in 1915. zijn hoofd werk: ..de Moderne Staatsidee" het licht doen zien en daar heeft hij met kracht van woord zijn inzichten op dit gebied verde digd. Prof. Krabbe was in Leiden evenals in Groningen een door zijn leerlingen buiten gewoon geliefd en vereerd docent; en te verwonderen is dat niet. Zijn op vattingen omtrent recht en rechtvaar digheid zijn van hoog gehalte; en hij ontwikkelt ze op een wijze, die men wel haast profetisch zou mogen noemen. Zijn invloed op leerlingen en meer in het algemeen op de rechtsgeleerde wereld in Nederland en daarbuiten is dan ook van groote beteekenis: de stellingen, die hij sinds jaar en dag omtrent het wezen en de bronnen van het recht heeft ontwikkeld, zijn reactie tegen eng en benepen forma lisme. waar het geldt het vinden van dat recht, zijn opvatting omtrent het wezen van den Staat, en zijn leer. dat het recht niet moet worden afgeleid van dien Staat, maar dat die Staat, evenals ieder ander, aan dat recht onderworpen is, dat wij dus leven onder de souvereiniteit niet van den Staat, maar van het Recht, zijn langzamerhand tot gemeengoed geworden, zoo hier als elders Dat moet voor hem de groote voldoening zijn- den strijd om zijn eerlijke overtuiging heeft hij in zijn leven gewonnen, niet in het minst juist door de groote eerlijkheid, waar mee hij hem streed. Hedenmiddag heeft prof. Krabbe onder groote belangstelling ziin afscheidscollege gegeven, waarop wij nader hopen terug ie komen. DE POLITIE VERHUISD. Eindelijk dan heeft vandaag de politie haar oude hoofdkwartier verlaten om haar intrek te nemen in het fraaie nieuwe ge bouw aan de Zonneveldstraal dat voorlaan i het Hoofdbureau der Leidsche politie zal I zijn. Om tien uur vanmorgen is het korps in de groote wacht van het oude bureau onder het Stadhuis bijeengekomen en werd voor het Stadhuis een stoet gevormd waarin voor op ging het Muziekkorps met het vaandel en de Leidsche vlag en waarin behalve de Commissaris de heer P Stapel en de Hoofd inspecteur. de heer W Ba'.foort. de inspec teurs. hoofd-agenten. rechercheurs en agen ten meegingen voor zoover zij uit den dienst gemist konden worden om in op tocht naar het nieuwe bureau te trekken. Lans de Breestraat en het Rapenburg is de stoet onder groote belangstelling en (er- wijl de muziek zich onafgebroken deed hoo ren naar de Zonneveldsïraat gemarcheerd. Daar stonden eveneens talrijke nieuwsgieri gen het ongewone schouwspel gade te slaan. Onmiddellijk na de aankomst op het nieuwe bureau verzamelden de politie- menschen zich in de groote wacht, waar de burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huvzen het korps als volgt toesprak: Met de geheele politiemacht, banieren en muziek voorop zijl gij heer Commissaris van het Stadhuis getrokken door Leidens stra len naar dit gebouw dat de gemeente voor u heeft doen zetten om van nu aan te zijn uwe werkplaats, het middenpunt van waar uil u en uwe manschappen zullen waken dat den burgers geen gevaren dreigen, dat zij in rust en orde hun werk kunnen ver richten dat het leven hier ongestoord kan verder gaan. een ieder die mate van vrijheid geniet die vereenigbaar is met ordelijkhei 1. En ik roep u dan een hartelijk welkom toe uit naam van het gemeentebestuur. Wel kom omdat wij u dit goed uitgeruste en keurig ingericht verblijf van harte gunnen. Stiefmoederlijk zijt ge tot nu toe bedeeld ge weest en het was niet te vroeg dat u een omgeving gegeven werd. die uw werk ver dient. en die ook meer zal doen uitkomen het karakter van het politiewerk, dat niet in duister? spelonken tot zijn recht kan komen. Maar al is het nu waar dat deze ge meente aan de politie veel had goed te ma ken wat haar behuizing betreft, ze heeft dit dan nu ook op zulk een wijze gedaan, dat de rollen van heden af meer omdraaien en de polilie een taak er aan zal hebben zich een dergelijk schitterend ingericht ge houw waardig te toonen. Waar ik zoo juist een verwijt scheen te •naken aan voorgaande geslachten, d'e u te lang in donkere holen liet huizen, was ik niet geheel rechtvaardig tegenover onze voorgangers. Er is toch een zeer groote ver andering gekomen in het wezen van de politie. Het afstraffend karakter van toen heeft plaats gemaakt voor een opvoedend, hel pend. voorlichtend, maatschappelijk werk. Ik sta hier niet om kritiek op het Leidsche politiecorps te oefenen. Ik heb daartoe geen aanleiding, maar ge kunt mij niet ten kwade duiden dat ik er met nadruk op wijs dat ge u toch in meerdere mate rekenschap moet gaan geven van de verandering die er in het wezen van de politie gekomen is. En ik doet dat daarom omdat ge hier volop gele genheid zult vinden u voor die betere aan passing aan de meer moderne opvatting te bekwamen. Want vergeet het niet het is er nog ver vanaf dat gij in de samenleving die plaats inneemt, waarop ge ook zelf recht hebt en, vergeet niet dat met de hulp van den bur gemeester, noch het meest schitterend po litiepaleis u op die plaats kunnen brengen. Door eigen werk, door eigen streven, door eigen verdiensten moet gij di« hoogte be reiken. En gij hebt bet in uwe macht. Ge kunt de eerbied van het publiek, dat thans nog maar al te dikwijls op politie neer ziet, daarin zijn vijand ziet, afdwingen en daar moet het heen. De bevolking is in aantal snel toegeno men. Zij woont hoe langer hoe dichter op een. Zijn wij hier nog zoo gelukkig, meest al een gezin in een huis te kunnen her bergen, in grootere steden zijn aJ de groote huurkazernes ontstaan, waar één dak tal van gezinnen dekt. Maar die ver dichting der bevolking, die verscherpte strijd die zij onder elkaar voert om het bestaan, die zoo ontzaglijk verhoogde en vermenigvuldigde wrijving, zijn aan het handhaven van de orde en rust hooger eischen gaaD stellen. Kon men vroeger er mede volstaan dat enkele regelen werden nageleefd, dat dronkenschap en vechtpar tijen werden onderdrukt, thans stelt het ingewikkelde verkeer in de stad de opeen hoping van van menschen geheel andere eischen. In meerdere mate dan vroeger heeft de politie zich met iedereen te bemoeien, de voetganger, het voertuig, zij konden vroe ger gerust aaD zichzelf worden overgela ten, gevaar dreigde hen niet, noch dreigde dit van hun kant. Thans moet er voor vijf soorten van verkeer gewaakt worden, het moet geleid bescheimd, geremd worden. Dat alleen al stelt aan den politieagent veel hoogere eischen hij heeft tact te be zitten en om tact te bezitten, moet hij een groote mate van men schenk en nis zich weten te verwerven, want men kan wel iedereen gelijke rechten toekennen, dat wil echter niet zeggen, dat men iedereen op dezelfde wijze behandelen moet. Wat men van den een slechts door gebieden ge daan krijgt, zal een ander eer door een verzoek doen. Dat is nu de het moeilijke in het poli tiewerk, dat ge het publiek moet leeren dat ge niet zijt de straffende, maar de hel pende hand, dat ge het publiek eerbied, niet angst moet inboezemen, dat ge het publiek door uw gedrag, door de manier van uw gezag te doen gelden, uw meer derheid niet uw macht moet doen erken nen. Het optreden van een agent moet zelf bewust ,en moedig zijn Zelfbewust door dat ge tot het alleruiterste gaat om het gebruik van geweld te vermijdenmoedig doordat ge niét dan in den hoogsten nood de hulp van collega's inroept. Dat inder daad mag en moet voor u een reden zijn om trotsch te zijn, dat ge in een moeilijk geval, noch uw wapens gebruikte, noch uw fluitje deed hooren. Leer uw gummi stok, uw sabel goed hanteeren, eisch ge rust, dat u gelegenheid geboden worde tc schennen, revolver te schieten, te boksen, stel er een eer in om op concoursen daar in de eersten te zijn, maar leer vooral, dat ge u ook nog kunt doen gehoorzamen zonder de wapenen te gebruiken en dat daarin een zekerder basis voor uw ge-zag berust. Naast uw optreden tegenover lastig pu bliek is optreden uwerzijds noodig tegen over pubKek dat hulp noodig heeft. Dit zal een beroep doen op uw steun, voorlich ting, kennis van 'wegen en adressen, prac- tische hulp. Een steeds toenemende mate van algemeene ontwikkeling en eenige ta lenkennis, zal daarbij voor u noodig zijn. In tal van kwesties van bestuursbeleid zal de regeering van de stad wiilen ge bruik maken van de kennis van toestan den en menschen, die uw dagelijksch ver keer in de stad u~ geeft Leert dus ook uw oogen de kost geven. Niet minder veelomvattend is de ken nic en scherpzinnigheid die het naspeuren van misdaden, die gepleegd werden, van misdaden die beraamd zijn, van u eischen. Om een politiecorps te kunnen hebben, dat op de hoogte van zijn taak is en blijft, moet dus voortdurend, naast het werk, het leeren blijven gaan Daarop is bij het bouwen en inrichu van dit politiebureau ten volle gerekend waar voor meer dan leeren is gezorgd 'Van neer van u gevergd wordt zelf be wust en flink optreden, dan is een eersU eisch dat ge zelfbewust' kunt zijn ovei fljrkheed te beyehikker» en daarvoor is een goed ontwikkeld krachtig lichaam noodig, J gepaard met bedrevenheid in het gebruik maken daarvan. Een gymnastieklokaal bevindt zich naast dit wachtlokaal. Op de noodige leiding daarbij hebt ge aanspraak en in overleg met den conmussaris zal ik daarvoor trachten het noodige te doen. Voor u mijnheer de commissaris, hoofd inspecteur en inspecteurs, die in dit ge bouw veel tijd zult doorbrengen is, ge kunt het niet ontkennen, een voortreffelijke be huizing gereed gebracht. Niet te vergeefs doe ik, naar ik vertrouw, een beroep op u, om te zorgen dat uw werk en uwe pres taties daaraan evenredig zijn Op u rust de zware taak het politiecorps tc vormeü en te leiden. Uw voorbeeld, uw voorlich ting, uw onderwijs, zullen de manschappen er toe in staat moeten stellen, goede po litiemannen te zijn. Nu u zulke goede hulp middelen zijn verstrekt, heeft de gemeen te het recht veel van u te verwachten. Ge kunt nu het gebouw in gebruik ne men, ik draag er u de zorg voor over. Geen gemeente in ons land bezit zulk een modern voortreffelijk gebouw voor zijn politie, zorg, heer commissaris en gij allen die onder hem dienende zijt dat dit go- bouw herbergt een politiecorps voortreffe- 1 ijk er dan welke gemeene in ons land ook bezit. De commissaris, de heer Stapel, ant woordde den burgemeester, dankte hem voor zijn rede en zeide dat deze dag wel de grootste en blijdste is voor het Leidsch politiekorps. De heer Stapel zeide er van overtuigd te zijn, dat de woorden van den burgemeester zouden doordringen tot het hart van ieder die bij de plechtigheid te genwoordig was. Spr. is er zeker van dat ieder zijn best zal doen om dit fraaie ge bouw in eere te houden en gaf den bur gemeester de verzekering, dat het ge heele politiekorps zal trachten te werken in de lijn zooals de burgemeester die had aangegeven. De heer Stapel herinnerde tenslotte aan den eed dien ieder politie man heeft afgelegd en zeide dat ook de Leidsche politiemensehen daaraan onwrik baar trouw zullen blijven Het muziekkorps blies een fanfare en bracht daarna op verzoek van den burge meester, op de oude toonzetting het Wil helmus ten gehooro, waarna mr. Van de Sande Bakhuyzen een ieder verzocht aan zijn werk te gaan. Bloemen waren gekomen van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Politiebond, van de Algem. Bond van Politiepersoneel, van <ie Ohr. en R.-K. Politiebonden, van de Inspecteurs en het Administratief personeel der Politie en van hot Muziekkorps. Om kwart over elf was d© onaïl'edaag sch'e plechtigheid ten einde. BINNENLAND. De uitslag dei Gemeenieraadsverkierino te Leiden (2e Blad). De overbrenging van de politie te Leiden naar het nieuwe gebouw (Stadsn. Ie Blad) en overhandiging van het geschenk der burgerij (Laatste Ber. Ie Blad). De overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging (Binnenland. 3e Blad). He! voorloopig verslan der Tweede Kamer inzake de begrooting van het Wegenfond! (Binnenland. 3e Blad). Het deelnemen van militairen aan ver kiezingen (Binnenland. 3e Blad). Het congres van Spoor- en Tramwegper soneel gesloten (Binnenland. 3e Blad). Uitspraak betreffende het militaire oproer te Assen (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. De breuk tusschen Engeland en sovjet- Rusland is volledig (Buitenland le Blad). Bezoek van Tsjitsjerin aan Parijs (Bui tenland. le Blad). De Pinedo is opgepikt en te Faval geland (Buitenland 4e Blad). Bestemd is voor uitzending naar Ned - Indië de heer F. Bezemer alhier, gouverne- mentsarls bij den Dienst der Volksgezond heid. Op de Langegracht is vanmorgen om streeks halfelf de expediteur Sch. met paard en wagen te water gereden. Na veel moeite gelukte het het paard op den wal te halen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij den portier van dc Stedelijke Licht fabrieken is een postduif komen aanvlie gen; het is vermoedelijk een Belgische vogel. De eigenaar kan zich aan genoemd adres vervoegen. Het Leidsche Politiekorps hedenmorgen gefotografeerd om kwart over tien, even voor het „officieele" vertrek van het Hoofdbureau in de spelonken van 't Stadhuis 't Ipfem i h - m ,r y) Bij het nieuwe Hoofdbureau verzamelde zich hedenmorgen om elf v eerste maal honderden stadgenooten om de aankomst van hel Politiekorps, dat met muziek voorop zijn joyeuse entrée maakte, bij le wonen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1