PAPIEREN ROZEN No. 20611 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Mei Derde Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. DE PILOOT GEYSENDORFFER GEHULDIGD. Aanbieding der Harmon-trophee. In tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins, Generaal Snijders, burgemeester de Vlugt, en de meest vooraanstaande figuren in het Nederlandsche vliegwezen is de piloot van de K. L.~M., de heer P. Geijsendorffer te Amsterdam gehuldigd, als winnaar van de Harmon-trophee .Deze Harmon-trophee is uitgeloofd door den Amerikaan, den heer Clifford Harmon, den stichter en voorzitter van de sinds een jaar beslaande Ligue In- nernationale des Aviateurs, die mede aan wezig was om de huldiging bij te wonen. Nadat Z. K. H. de Prins de zaal van hotel de l'Europe. waar de bijeenkomst gehouden werd, was binnengetreden, werd het Wilhel mus en daarna het Amenkaansche volkslied gespeeld. De heer F. Koolhoven, voorzitter van le Nederlandsche sectie der Ligue begroette dan Z. K. H. en de overige aanwezigen. Het is het streven van den heer Harmon, aldus deelde spr. niede, de belangstelling in de Ligue, die reeds in ongeveer 20 landen secties heeft, te verhoogen en den kameraad- schappelijken geest der leden internationaal aan te wakkeren. Als middel daarvoor heeft hij ook aangegrepen het uitloven van tro- phees, o. a. de Harmon-Trophee, die jaar lijks in elk land uitgereikt wordt aan den vlieger, die de beste praestatie, ter bevorde ring van de luchtvaart heeft geleverd. Vervolgens werd een huldigingstoespraak gehouden door generaal Snijders, terwijl de heer Harmon nog eens nader de bedoeling van het uitloven der trophee uiteenzette. Z. K. H. Prins Hendrik sprak dan den heer Geijssendorffer als volgt toe: Het is mij een groot genoegen u voor uwe bijzondere verrichtingen als vlieger deze onderschei ding uit te reiken. Ik hoop, dat uw naam en die van onze vliegers, die reeds internatio nale beteekenis hebben, eens mogen prijken op de Lafayetle-trophee. (Applaus). De heer Geijsendorffer dankte hierop voor de hem verleende onderscheiding. Ik heb, zoo zeide hij, niet meer gedaan dan mijn plicht tegenover de Luchtvaartmaatschappij en de Nederlandsche luchtvaart. Mogen mijn kameraden de vriendelijke woorden, die tot mij gesproken zijn ook als tot hen gericht beschouwen. Wij zullen alles doen om de Nederlandsche luchtvaart aan den spits te brengen. (Langdurige toejuichingen). De vlieger nam daarop de trophee, een groot bronzen beeld, voorstellend een adelaar op den wereldbol onder gelukwenschen van alle zijden in ontvangst. PER VLIEGMACHINE NAAR AZIË. Betrouwbaarheid en kalmte der Nederlandsche piloten. De Amerikaansche millionnair Van Lear Bfack (o.a. eigenaar van de „Baltimore Sun"), deelde aan een Londenschen mede werker van de „Tel." nadere bijzonderheden mede over z\jn voorgenomen vliegtocht. H\j ia van plan om 11 Juni a.s. te vertrekken en zijn plezierreis door de lucht zal waar schijnlijk wel de langste zijn, welke nog ooit werd ondernomen. H\j zal, zooals be kend is, te Croydon starten. Het doel van de reis is Java, terwijl hij, zooals men weet, gebruik zal maken van een vliegtuig der K.L.M., met den Nederlander Geysen- dorffer als piloot. Het geldt uitsluitend een plezierreis en er wordt gedaald naar believen van den passagier, met name wenscht deze Meso- potamië, Palestina, Perzië en Indië te be zoeken. De geheele tocht (heen- en terug reis) zal, naar verwachting, een vjjftal weken duren. De heer Van Lear Black wenschte zich niet over de kosten uit te laten, doch wel zeide hij, dat deze in vergelijking niet hoog zijn. Hjj zal gewone en avondkleeding mee nemen, terwijl de lunch aan boord gebruikt za! worden, denkt men op de landingsplaatsen te ontbijten en te dineeren. De route is nog niet vastgesteld. Geysendorffer komt heden te Londen, ten einde daaromtrent nader te confereeren en verdere plannen naar Indië te bespreken. De heer Van Lear Black zeide de voor- keur te geven aan Nederlandsche piloten, wegens hun betrouwbaarheid en kalmte en ook sprak hij vol lof over de Nederland sche vliegtuigen. Hij zal Woensdag a.s. een luchtreisje ma ken naar Scandinavië met zijn dochter. Deze is gisteren 18 jaar geworden, en het uit stapje is bedoeld als een verjaarsgeschenk. De heer Van Lear Black heeft in totaal reeds ongeveer 20.000 mijlen boven Europa gevlogen in 180 uren. DE VLIEGER SMIRNOF VIJF JAAR BIJ DE K. L. M. Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor: Heden, 24 Mei, is bet 5 jaar geleden, dat Iwan Wasiliwitsj Smimof als vliegtuig bestuurder bij de K.L.M. in dienst trad. Hjj is dus in korten tijd de derde piloot, welke dit 5-jarig jubileum bij de K.L.M. viert De eerste was Geysendorffer, de tweede Sillevis. In het geheel heeft Smirnof 5500 uren gevlogen, waarvan 3750 in dienst van de K.L.M. NA HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Bij het verlaten der Hoofdstad heeft de Koningin den Burgemeester verzocht, der burgerij hartelijk dank te zeggen voor de zoovele en oprechte bewijzen van liefde en aanhankelijkheid, wederom gedurende dit bezoek aan de Hoofdstad van alle zijden aan de Koninklijke Familie ten deel geval len; in het bijzonder verklaarde de Koningin zich getroffen te gevoelen voor de wijze, waarop Juliana bij dit haar bezoek wa9 verwelkomd. Prinses Juliana sloot zich bij deze dank betuiging aan en betoonde zich eveneens zeer erkentelijk voor de groote hartelijkheid waarmede zij begroet was. PROV. STATENVERKIEZINGEN. Wegens het bedanken van den heer A. Verduyn Jr. (Lisse), is tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer A. van Egmond, te Koudekerk a. d. Kjjn. ONZE DELEGATIE VOOR HET CONGRES DER VOLKENBONDSVEREENIGINGEN. De .Nederlandsche delegatie naar het van 2631 Mei te Berlijn te houden Con gres van de Unie van Volkenbondsvereeni- gingen zal zijn samengesteld als volgt: Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, voorzitter van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede; voorzitter der delegatie; mevrouw mr. C. Bakker—Van Bosse, lid van het hoofdbe stuur der ver. voor V. en V.mr. F. A. van Rijckevorsel, Lid van de Tweede Ka mer, vice-voorzitter van het hoofdbestuur der Ver. V. en V.; mr. A. M. Joekes, Rd van de Tweede Kamer, lid van het hoofd bestuur der Ver. voor V. en V.; dr. E. van Raalte, secretaris van de Haagsche afdee- ling der Ver. voor V. en V.; mr. H. J. van Maanen, 2e secretaris van het hoofdbestuur der Ver. voor V. en V., secretaris der de legatie. MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN DEN SNOEK. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, gezien zijn beschikking van 14 Mei 1925, No. 978, Afdeeling Visscherjjsn, en het nader advies van de Commissie, ingesteld bjj beschikking van 21 April 1923, No. 639, Afdeeling Visscherijen, tot onder zoek van de vraag, voor welke wateren in het belang van de bescherming van den snoek,^het visschen met den hengel, geaasd met visch, zal zijn te verbieden, bepaald: a. dat in 1927 van 1 Juni af tot weder opzegging, doch uiterlijk tot 15 October, het visschen met den hengel, geaasd met visch, in de in nagenoemde provinciën, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, ge legen wateren, zal zijn verboden; 1. De Winkel; 2. het Gein, vanaf de Vink tot Loenersloot; 3. de Angstel; 4. de Oude Vecht; 5. de Leidscbe ltijn van Utrecht tot Leiden; 6. de Bqleveld7. de Bijleveld- sche Vaart onder Wilnis; 8. de Schalkwjjk- ache Wetering; 9. de Linschoten, vanaf den I Leidschen Rijn te Woerden tot aan Oude water; 10. de Nieuwe- of Montfoortscbe Vaart, vanaf de Linschoten tot aan Mont- foort; 11. De Grecht; 12. de Kameriksche Wetering; 13. de Zegveldsche Wetering; 14. de Grachten om de stad Woerden; 15. de Kromme Mijdrecht; 16. de Oostvaart, vanaf den Leidschen Rijn tot aan het Dorp Hazerswoude, 17. de Westvaart of Ge- meenewegschevaart, vanaf den Leidschen Rijn tot aan het Dorp Hazerswoude; 18. de Westeinder Vaart ten Noorden van het Dorp Hazerswoude; 19. de Vliet onder Hazerswoude, vanaf de Oostvaart tot de Schutsluis van het Rietveld; 20. de Drecht; 21. de Leidsche Vaart; 22. de Dwarswete- ring; 23. de Stroomsloot; 24. de Hofdijk- sloot; b. dat door den Inspecteur der Visscherijen in het 4e, 6e en 7e district aan de vis- schers, die in bovengenoemde wateren hun bedrijf uitoefenen, voorwaarden zullen wor den opgelegd met betrekking tot de in zending van vangstcijfers en de wijze van bevissching van hun vischwater. OPLEIDING GEVANGENISPERSONEEL. Een bespreking heeft plaat-s gehad van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, de Alg. R.-K. Ambtenaarsvereeniging, den Bond van Personeel bij de Gevangenissen, Rijks-op voedingsgestichten, Rijkswerkinrichtingen en Tuchtscholen en den Centralen Nederland- schen Ambtenaarsbond met de Vereeniging tot Ontwikkeling van het Personeel aan de Strafgestichten. Overeengekomen werd, dat de door de 4 vakbonden aangevraagde vergadering der der Bjjz. Commissie voor Georganiseerd Overleg, waar een voorstel behandeld zal worden, strekkende een sub-commissie te doen instellen, welke tot taak zou kunnen hebben een advies voor te bereiden ter for muleering van de eischen, welke in „het nieuwe strafstelsel" aan het bewakingsper soneel eventueel zullen worden gesteld, dient te worden afgewacht, wijl eerst daarna zekerheid zal bestaan omtrent den te volgen weg. Na de vergadering der Bijz. Commissie zaï een nieuwe conferentie der vyf boven genoemde organisaties worden uitgeschreven, waar eventueel de vraag van samenwerking onder de oogen gezien zal kunnen worden. INDO-EUROPEESCH VERBOND. Gisteren heeft de afd. Nederland van het Indo-Europeesch Verbond een drukbezochte vergadering gehouden in een der zalen van het café de Galerij te Den Haag. De benoeming door het bestuur van den heer J W. Frick als secretaris en den heer E. H Simon als bestuurslid werd door de vergadering goedgekeurd. Tat bestuurslid werd nog benoemd de heer G. W. M. Struijk Afgetreden zijn de heeren v. Rhee en v. Steenbergen. De voorzitter, de heer Willems, maakte melding van een telegram van: het hoofd bestuur in Ned.-Indië, hem verzoekende het I. E. V. te vertegenwoordigen bij de plech tige hijzetting van het stoffelijk overschot van Generaal v. Heutsz. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het congres te Utrecht. Zondag werd in het N. V. Huis te Utrecht het daags te voren aangevangen congres van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramper soneel voortgezet. De voorzifter, de heer P. Moltmaker, deelde mede dat van mr. Troelstra het vol gende telegram was onlvangen: „Dankbaar voor uw hartelijk telegram, spreek ik den wensch uit, dat de ontwikkeling van uw vakbond door alle moeite en strijd heen onder de prachtige leiding van uw bestuur, het beeld moge zijn van de toekomst der gansche Nederlandsche arbeidersklasse in haren opmarsch naar het socialisme." Vervolgens werden de besprekingen over het beleid van het H. B en de jaarversla gen voortgezet, waarover door een groot aan tal afgevaardigden het woord werd gevoerd. In de middagzilting werden de sprekers door het H B. beantwoord. Achtereenvolgens werden de redactie van I „Hel Weekblad", het beleid van het H. B.. alsmede de jaarverslagen met algemeene stemmen goedgekeurd. Onder applaus werd vervolgens de vol gende motie aangenomen: Het Congres, kennis genomen van het feit dal de direc tie der Ned Spoorwegen, tot nog toe den Personeelraad geen taak wil doen vervullen bij het onderzoek voor belangrijke spoorweg ongevallen, eveneens er van kennis genomen hebben de van de weigering van den Minister van Waterstaat, om uitvoering te geven aan de in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen motie van den heer Van Braambeek, overwegende dat er groote belangen zoo wel van het personeel als van het publiek mee zijn gemoeid, dat aan den Personeel raad in dezen een taak wordt toegewezen, spreekt zijn diepe teleurstelling uit over dc houding dezer autoriteiten en roept het spoorwegpersoneel op door een versterking der Ned. Ver., hen te noodzaken, deze afwij zende houding te laten varen, en gaat over tol de orde van den dag. Daarna werd de vergadering verdaagd. Gisteren werden besprekingen gevoerd over het financieel verslag, waarbij de vrees werd uitgesproken dat de strijdbaarheid der organisatie is verminderd doordat ongeveer f 600.000 in het N. V. Huis is gestoken. De voorzitter verklaarde dat men gerust kan zijn en het hoofdbestuur de strijdbaarheid niet uit het oog zal verliezen. Hel financieel verslag werd onder dank zegging met algemeene stemmen goedge keurd. Alleen Hilversum stemde blanco. De voorzitter dankte onder luid applaus voor hetvertrouwen aan het hoofdbestuur geschonken. Verder werden besprekingen gevoerd over de begrooting voor 1927 en 1928 en daar mede in verband staande voorstellen. Voor elk der beide jaren werd een bedrag voorge steld van f 453.000 aan ontvangsten en uil gaven w.o. een kapitaalvorming van f 75 000 per jaar. Verschillende voorstellen werden vervol gens naar het hoofdbestuur ter afdoening verwezen. Aangenomen werd het voorstel tot vor ming van een extra-fonds voor evenlueelen strijd tegen de werkgevers in het trambedrijf. Daarna werd de begrooting ongewijzigd vastgesteld. Zonder tegencandidaat werd tot voorzitter herkozen de heer P. Moltmaker. Met zoo goed als algemeene stemmen wer den herkozen als leden van het dagelijksch bestuur de heeren H. J. van Braambeek, W. van Delft. G. Joustra, L. W. Pelerse. A. Groeneveld. E. van Hinte, F. P. A. Lands- kroon en N. Nathans. Hierna schorsing der vergadering. NATIONALE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS". In de vergadering van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", op 25 en 26 dezer te Rotter dam te houden, zal het jaarverslag behan deld worden, dat dezer dagen in druk is uit gegeven. Uit dit verslag blijkt, dat het ledental op 31 December 1926 bedroeg 6099. Gewag wordt gemaakt van de verschillende beslui ten en handelingen, ter uilvoering van het werkprogram. Uitgekeerd werd uit het ziekenfonds f9177.17, uit het werkloosheidsfonds f57.100.54, uit de weerstandskas f394.50, uit het ondersteuningsfonds f 9.283.40 en uit de tijdelijke commissies tot steun in natura f 1059.33. De onderscheiden kassen toonden op het einde des jaars een bezit aan van in totaal f 139.278.32 (vorig jaar f 120.189.72). TREINEN VOOR LANDVERHUIZERS. De toevoer van landverhuizers uit Duitsch- land is te Oldenzaal zóó groot, dat, evenals vóór den oorlog, de Ned. Spoorwegen weel extra landverhuizerstreinen laat loopen. DE OVERWEG BIJ HOOGKERK. Vragen van den heer Zijlstra. Het Tweede Kamerlid Zijlstra heeft de volgende schriftelijke vragen tot den mi nister van Waterstaat gericht: Is het den minister bekend, dat bij den RECLAME. Staat alles U tegen? /f&\ Gebrek aan eetlust m - Verstopping v f Slechte spijsvertering en Y J a"e vocdingsstoornlsseo f moeten spoedig zwichten iv voor F°stcr's Maagpll- l'en* die uw geheele or ganisme verkwikken. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar d f 0.65 per Bacon. 3106 onbewaakten overweg, waaT de spoorlijn Nieuwe SchansHarlingen den weg, die den Peizerweg verbindt met het dorp Hoogkerk, snijdt en waar Donderdag 19 Mei j.l. een auto, komende van het Zuiden, door den sneltrein, welke 12.25 uit Gronin gen vertrekt, gegrepen werd, met het be kende ongelukkige gevolg, het uitzicht op de spoorlijn zoo goed als geheel belem merd wordt door de celluloïd-fabriek, die zich daar bevindt? Is het den minister bekend, dat de auto mobilist, die met zijn auto uit Zuidelijke richting komt, daar ter plaatse eerst vol doende uitzicht op de spoorlijn heeft, wan neer hij zich op de lijn zelf bevindt Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen en de maatregelen te doen treffen, die in den gevaarlijken toestand aldaar de noodige verbetering kunnen brengen 1 FRAUDE BIJ VERKIEZINGEN. Te Aardenburg heeft de officier van Justitie uit Middelburg gisteren de be scheiden betreffende de verkiezing voor den gemeenteraad in beslag doen nemen, in verband met vermeende fraude met stembiljetten van R.-Kath. zijde. Het persbureau Vaz Dias meldt nader: Bij hot stembureau I, waarvan de bur gemeester voorzitter was, waren slechte ze» stemmen van onwaarde en vier in blanco. Bij het stembureau II, waarvan een der wethouders voorzitter was, waren zeventig stemmen van onwaarde, n 1. 14 blanco, 64 met meer dan één hokje ingevuld en twee op andere wijze ongeldig gemaakt. Het hoofdstcmbureau had vastgesteld, dat er een stem minder blanco was inge vuld. Er zijn in verband met het vaststel len van den uitslag aan het stembureau II nu eenige klachten ingekomen. Door den Haagschen gemeenteraad is het vermenigvuldigingscgfer op 1.3 bepaald. De Belgische Minister Van der Velde heeft Zondag per vliegtuig een bezoek ge bracht aan de Waalhaven te Rotterdam, om met het Nederlandsche luchtverkeer ken nis te maken en eenige uren later op de zelfde wijze weer vertrokken. Een gezelschap van 120 personen, in- duslrieelen, ingenieurs en kooplieden, uit 40 West-Duitsche steden, zal van 1 Juni tot 4 Juni een bezoek brengen aan ons land ter bezichtiging van de Zuiderzeewer ken en van den sluisbouw te IJmuiden. Blijkens een bjj het Departement van Marine ontvangen telegrafisch bericht, is het oefeningskader, bestaande uit Hr. Ms. Hertog Hendrik, de Z. 5, Z. 6, Z. 7, Z. 8, de O. 10 en O. 11, Zaterdag 21 Me! te Oslo aangekomen. De audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag a.s. niet plaats hebben, UIT NED. OOST-INDIE. CONTROLE OP EMIGRANTEN. BATAVIA, 22 Mei (Aneta). Een aan zienlijke verscherping van de emigratie bepalingen is te verwachten, welke zou strekken om, in verband met de gisting in Oost-Azië, langs administratieven weg de controle op emigranten te vergemakkelijken. De Roman van een Circusmeisje. Uil het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 25) Roderick gaf geen antwoord, maar het was tam een lief ding waard geweest om er achter te komen hoeveel de man wist. Zijn aanmatigend gezicht bracht hem buiteu zichzelf en hij voelde opnieuw den lust in zich opkomen om zijn vuist weer eens op <tan man te probeeren. U heeft niet de vermoorde onschuld le spelen, mr. Briton, ging Sherny kalm voort. Daarvoor heeft u zich op den avond van het °ngeluk te veel bloot gegeven. Hij leunde lels verder over de tafel. Zal ik u eens *at vertellen? U bent het, die haar ver- ^ootd hebtl Er was een gemeene gluiperige ^drukking in zijn oogen. Zij heeft zich opzei laten vallen, omdat u haar eerst tat hoofd op hol gebracht hebt en daarna f'tas meer met haar te doen wilde hebben. J* N'eet precies hoe dal zaakjp in elkaar zat. J* stuurde haar briefjes met dien opgedirk- 'e° knecht van uu hebt haar het hof ge- Iöaakt, blijkbaar met succes Hij ging 0voreind zitten op zijn stoel En ik kan Precies voorstellen hoe dat gesehiedenisje 'lleP, eindigde hij met een afschuwelijke fijns. Toen het haar ernst werd. hebl u haar ^ielegd, dat ze zich geen gekke dingen in het hoofd moest halen, want dat zij lang niet goed genoeg voor u was, omdat u een gentleman bent en zij maar een arm circus meisje, heel aardig voor een kort avon tuurtje. En dat heeft dat arme kind zich zoo aangetrokken, dat ze zich.Enfin, ik heb het u al gezegd. De hatelijke woorden van den bezoeker, waarin ongetwijfeld toch een kern van waarheid lag. troffen Roric als zweepslagen en deden het gebeurde van de vorige week weer in geuren en kleuren in zijn herinne ring opleven. Hij was bleek geworden en achter zijn rug balden zijn handen zich tot vuisten. Hij gaf zich er rekenschap van, dat Sherny zoo goed als zeker niet op de hoogte was van hun huwelijk. Anders zou hij deze troef we! direct hebben uitgespeeld. Hij wendde zich naar zijn bezoeker. U moet vooral niel denken dat u mij met zoo'n verhaal kunt overbluffen, zei hij uiter lijk kalm. U kunt veel beweren, maar niets bewijzen. U zegt. dat Rosalie het kostte hem moeite den naam in tegenwoordigheid van dezen mensch over de lippen te bren gen zich mei opzet liet vallen, dus zelf moord pleegde, omdal ik haar slechl behan deld heb Maar als dit alles is. waarvoor u kwam. dan kunt u wel weer vertrekken. Bewijzen hebl ge niet Roric strekte de hand uit naar de bel. Sherny was overeind gesprongen en hield Roric's hand terug Geen bewijs? schreeuwde hij. Geen bewijs? Was uw gpzicht op den avond van het ongeluk geen bewijs? Was uw heele gedrag niet meer dan voldoende bewijs9 Ieder van de omstanders zal het kunnen bevestigen wal ik zeg. Al had Rosalie ook geen. woord gezegd, zou ik het immers ge weten- hebben. Al had ze ook nooit een woord gesproken .het arme kind. Al praatte hij nog zoo aangedaan, Roric had Sherny's grove truc direct doorzien. Hij zag de geforceerde uitdrukking van smart op de gemeene tronie van den kermis gast, toen deze huigelend vervolgde: Maar zij dacht er niet aan u de schuld te geven, met haar laatsten adem probeerde zij u nog Vrij te pleiten terwijl zo ineen kromp van pijn. Ze was zoo dapper als een man. het arme. kleine ding.... Roric's adem ging zwaar. Het was hem, of die man daar hem bij de keel greep en hem met geweld terugsleurde naar dien vreeselijken avond; of hij hem dwong bij het doodsbed van zijn vrouw te staan en haar martelende angsten en smarten te zien. Toen hij weer sprak klonk zijn stem heesch: Hoeveel verlangt u? Hij kon hel niet langer uithouden-, hij had het gevoel alsof hij alles zou willen geven om maar van dien verschrikkelijken kerel bevrijd te zijn. om te ontkomen aan de herinneringen, die op hem aanstormden Zijn zelfbeheersching en zijn vermogen om helder door te denken waren verdwenen het berouw en de knagende zelfkwelling van den avond van Rosalie's dood waren op nieuw over hem gekomen. Hoeveel verlangt u? vroeg hij nog eens Hij was niel dapper genoeg, om zijn zieleleed. waarvan zijn eigen zwakheid de oorzaak was. als een man, die de conse quentie van zijn daden aanvaardt te dra gen Hij zocht hel af te koopen Eindelijk kunnen we dan eens ver standig praten Sherny ging gemakkelijk zitten en haalde zijn sigaretten koker voor den dag. Hij presenteerde Roric. maar deze weigerde abrupt, woedend om 's mans vrij postigheid en ongegeneerdheid. Sherny zelf stak een sigaret op en legde den afge- branden lucifer op het aschbakje. Laat eens kijken zei hij, lerwjjl hij zijn ruige, borstelige wenkbrauwen plukte: Wat dacht u van 500 pond? Hoeveel? Sherny haalde de schouders op. Kom, kom, mr. Briton, we weten allemaal wel, dat dit bedrag voor u niet veel te beteekenen heeft. Wat is nu 500 pond voor u? Als Rosalie leefde, zou de verbroken trouwbe lofte u meer hebben gekost; u komt er nog voor een koopje af. Het laatste argument van Sherny werkte op Roric als een roode lap op een slier. Hij liep langs hem heen en gooide de deur wijd open. Er uit!was alles wat hij zei. Roric zag er werkelijk angstwekkend uit. Sherny maakte dan ook aanstalten om aan het bevel te voldoen, want hij had weinig lust in een hernieuwde kennismaking met Roric's stevige knuisten. Luistert u toch eens naar rede. mr. Briton. zei hij sussend. Het is toch evengoed in uw belang als in het mijne, dat we tot overeenstemming komen. Wal wilt u daarmee zeggen? Sherny aarzelde even. Kijk eens daar is Bunch, de gebrekkige. Hij was dol op Rosalie; hij zou u nog dien zelfden avond vermoord hebben, als ik er niet lusschen gekomen was U hebt het werkelijk aan mij te danken, dat u nog leeft, mr Briton. al wilt u het misschien niet gelooven. Behandel mij billijk, dan zal ik wel voor hem zorgen. Scheer je weg. brutale kerel: zei Roric nog eens. Gauw, of ik trap je er uit! Sherny begreep dat het meenens werd. Goed dan. U zult later niet kunnen zeggen dat ik u niet gewaarschuwd heb en een redelijke kans heb gegeven. Als u niet luisteren wilt.... er zijn anderen. di9 dat maar al te graag zullen doen, eindigde hij veelbeleekenend. Roric nam er geen notitie van. zoodat Sherny besloot nog een betere troef uit te spelen. Misschien zal het miss Fane interes- seeren te hooren, wat voor soort man u is, mr. Briton.... om een arm kind het hoofd gek te praten en dan in den dood le drijven. Sherny was zichlbaar tevreden over het melodramatische slotgedeelte van zijn zin. Het is een stichtelijk verhaal voor de ooren van 'n lady. vindt u ook niet, mr. Briton? Ik wensch u goeden avond. Wacht nog evpnl Roderick sloot de deur weer. Het noemen van Lilian's naam opende hem de oogen voor het geweldige schandaal dal volgen zou als de historip bekend werd Hij dacht aan de graagte, waarmee zijn kennissen zouden smullen aan het verhaal, waarvan zp de ongunstigste lezing zouden gelooven en waarin zp het zielen-probleem dat er toch ook in school, nooit zouden kunnen be grijpen of willen gelooven Hij had zelf niet altijd tol deze op schandaaltjes-beluste menschen behoord en mocht hij zich be kingen als hij nu zelf hel slachtoffpr werd? Maar er was nog iets veel belanprijkers: Rosalie, wat had zij misdreven, dat haar naam ook nog mee door de modder moest worden gehaald? (Wordt vervolgd}.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9