Leidsche Begrafenis-Onderneming UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. SCHAKEN. werd hierna vastgesteld sluitende in ont vangst en uitgaaf met een bedrag ad i 9381.35. De hoofd, omslag werd voor 1927 vastgesteld op f 10 per H.A. vorig jaar f 11. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot af- en overschrijving tot het uitvoeren van werken in eigen beheer of onderhand- sche aanbesteding. Tot leden van de com- niissie voor de rekening voor het volgende jaar werden benoemd de heeren W. Los Jzn, J. Bakker en C. J. Bontje en tot plaatsver-» vangende leden de heeren W. van Harte- veld, P. Heemskerk en G. van der Poel. Voorts werd nog na eenige discussie goedge vonden het salaris van den molenaar Borst met f40 te verhoogen overeenkomstig het bestuursvoorstel. Borst had zelf om een ver hooging gevraagd ad f100. Bij de rondvraag kwam ter sprake de ver pachting van het vischwater, welke heel wat beroering bracht. De heer Straathof diende een voorstel in om het water te verpachten met genot om daarin te hengelen door huis- genooten en derden in tegenwoordigheid van den pachter, welk voorstel na in stemming te zijn gebracht werd verworpen. Hierdoor bleef de bestaande toestand gehandhaafd, zoodat alleen in het water mag gevischt worden met schakels en eenige fuiken. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna werd overgegaan tot verpachting van het grasgewas en het vischwater, waar voor veel animo bestond, Na een woord van dank werd de vergadering door den voor zitter gesloten. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. GeboremCatharine D. v. D. Poot en C. Vogelaar. Roelof Cornelis, Z. v. J. va/n Kooten en J. G. Baars. Overleden: Antje van Sprang geb. Ver hoef, 63 j. J. Du Heme ij er, 2 j. GehuwdA. raai der Linden en W. Kort lever. Op Vrijdag 17 Juni a.s. zal alhier het jaarlijksche onderzoek van de groot-ver lofgangers voor de lichtingen 1915 en 1918 plaats hebben in de O. L. School aan de Brug. Het onderzoek vangt aan te kwart over tilen voorm. De mannen van dezelfde lichtingen uit Boskoop, Bonthuizen en Moereapelle zul len mede op dezelfde plaats alhier worden geïnspecteerd. Het laatste blok woningen aan den Onderweg, dat de bekende bouwonderne mer, de heer Smits uit Gouda, alhier zette ia thans gereed gekomen. Aangezien er geen gebrek aan woningen meer schijnt te zijn, zal hij voorloopig niet meer bouwen. Deze woningen zijn alle al weer bewoond. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON HBl LEIDEN 4030 AALSMEER. Verschillende groole bloemisten alhier, zullen gedurende de internationale tuin bouwtentoonstelling te Parijs, welke Woens dag aanvangt, met uitgebreide collecties potbloemen aldaar exposeeren. De groole col lectieve inzending van Aalsmeer is Maan dag door de K. L. M. naar Parijs vervoerd, terwijl de particuliere deelnemers hun arti kelen eveneens Maandag van Centraal Sla tion te Amsterdam hebben verzpnden. Met groote spanning wordt hier het oogenblik tegemoet gezien, waarop de uitslag van de bekroningen gemeld zal worden. Onze zich steeds nog uitbreidende snij bloem- en potplantcultuur, het kan gerust gezegd worden, heeft groote behoefte aan af zetgebied, en het is daarom verklaarbaar, dat wanneer zich een gelegenheid voordoet zooals nu te Farijs, om den buitenlander te laten zien wat wij op dat gebied kunnen leveren, deze gretig wordt aangegrepen, al kost zoo'n deelname dan ook duizenden gul dens. De hevige wind van Zondag heeft hier in den tuinbouw weer veel schade berok kend, vooral aan het jonge seringengewas. Gedurende deze maand toch is het nieuwe gewas nog zeer broos en het is dan ook niet te verwonderen, dat bij zoo'n hevigen wind als Zondag veel jonge takken afbreken. Door ondervinding geleerd, zijn verschillende kweekers er de laatste jaren toe overgegaan latwerk om hun akkers aan te brengen, waarmede het stukwaaien van het gewas wordt voorkomen. Dat vordert natuurlijk weer belangrijke uilgaven, doch het resul taat is zoo goed gebleken, dat op den duur alle kweekers er wel toe zullen overgaan. HAARLEMMERMEER. Een zoontje van den P. v. d. V. aan den Ringdijk nabij den Kruisweg alhier, had het ongeluk van eenige meters hoogte uit een boom te vallen. Gekneusd en met een versplinterde kade werd de knaap op genomen en voorloopig verbonden door dr. O., die overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk achtte. De 18-jarige J. B. had Zaterdag al- bier, terwijl hij werkzaamheden met een zaag verrichtte, door het uitschieten van dit gereedschap het ongeluk met zooveel kracht id z'd hand te zagen, dat twee vin gers nagenoeg geheel werden afgesneden. Geneeskundige hulp werd direct ingeroe pen. Zaterdagavond wilde de bestuurder van een personen-auto, afkomstig uit Den Haag, bij het afrijden van een oprit van den Ringdijk alhier, uitwijken voor een met een paard bespannen wagen. Plotse ling begon het paard te steigeren en slin gerde de wagen zoover naar links, dat de chauffeur zich genoodzaakt zag ter voor koming van een aanrijding het stuur om te gooien. Het motorrijtuig maakte daar door een zoo grooteö zweDk in den gras kant, dat 't omsloeg. De bestuurder liep door de scherven van een gebroken ruit eenige kwetsuren op en moest onder ge neeskundige behandeling worden gesteld. Met de aan de auto toegebracht schade liep 't nogal mee. Terwijl een auto van gebrs. G. op den Aalsmeerderweg iln Haarlemmermeer pas seerde, wilden twee meiisjea nog gauw den weg oversteken. Teneinde een ongeluk te voorkomen, wierp de chauffeur het stuur met zooveel kracht om, dat de auto eerst tegen een boom botste en daarna in den kant van de wegsloot omkantelde. Het mag een wonder heet en, dat ndet alleen de meisjes, maar ook de bestuurder er onge deerd zijn afgekomen. Het motorrijtuig werd ernstig beschadigd en naar een ga rage gesleept. Door de vereeniging „Vooruit" is be sloten ook dit jaar weer haar jaarlijksch sportfeest te houden en wel op twee dagen. Waarschijnlijk begint het Woensdag 20 Juli a.s., des namiddags om halftwee en Donder dag d.a.v. om halfelf. Op de vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente voor 19271928 komen voor de namen van 11.351 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 11.083 voor de Provinciale Staten en 10.712 voor den ge meenteraad. HILLEGOM. Drie jubilarissen. De drie bloemist-arbeiders L. v. d. Valk, P. v. Ruiten en C. v. Roode, herdachten tegelijk den dag, waarop zij 25 jaar ge leden in dienst traden bij de firma R. v. d. Schoot Zonen, thans N. V. R. A. v. rl. Schoot's Bloembollenkweekerjjen en -Han del. Do pakschuur was versierd en daar werden de drie jubilarissen 's morgens ont vangen en toegesproken door den heer C. J. W. v. d. Schoot, een der directeuren, die namens de directie elk een enveloppe mei inhoud overhandigde. Verder werd er gesproken door tuinbaas Noordermeer en schuurhaas Schrier, die namens het perso neel elk een fraai cadeau aanboden. Alle drie werden door patroon en collega's go- prezen om hun plichtsbetrachting en colle- j giale samenwerking. Muziek vroolijkte het j samenzijn op. KATWIJK AAN ZEE. Zaterdagavond werd in „Klein Du Rhin" assistentie verzocht van de politie, doordat een zekere v. d. O. het den overigen bezoekers van het café wat lastig maakte. Toen de politie kwam, was O. echter reeds vertrokken, sporen van zijn bezoek achter latend in den vorm van een ingeslagen spiegelruit. De politie wist hem echter in de Jan Tooropstraat te arresteeren en naar 't bureau te brengen. Een en ander lokte nogal belangstelling van het publiek. Proces-verbaal volgt. Gevonden voorwerpen: Een jong bont geitje en een grijze heerenhoed. Inlichtingen bjj de politie. Hedenmorgen had de groentenkoopman H. het ongeluk in de Tramstraat een wiel van zjjn wagen te verspelen, doordat het brak. Alleen met wat verlies van koopwaar, dat op de straat terecht kwam, liep het ongeval verder af. Gisteren zijn op verschillende plaatsen, zooals aan de Chemische fabriek en de Katwijksche Wasscherjj, door baldadigen eenige ruiten ingeworpen. De politie onder zoekt de zaak. De heer J. Huifman heeft bedankt als lid van het bestuur der kiesvereeniging „Gemeentebelang", waarin hij de functie van secretaris bekleedde. De voetbalvereniging D. V. V., onder- afdeeling van de Chr. Jeugdorganisatie her denkt dezer dagen haar 5-jarig bestaan. In verband daarmede heeft zij voor Hemel vaartsdag a.s. prijswedstrijden georganiseerd voor haar beide elftallen, voor welke wed strijden de prijzen te bezichtigen zijn in het magazijn van den heer W. Haasnoot aan de Voorstraat. KATWIJK AAN DEN RIJN. De jongejuffrouw C. A., aan den Was- senaarscben weg, viel van een trap, waarbjj zjj haar arm brak. Dr. H. verleende de eerste geneeskundige hulp. LISSE. Agenda. De raad der gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag den 25sten Mei, des avonds te halfacht. Aangehouden voorstel van B. en W. om de openbare M. U. L. O. school, om te zetten in een school voor lager onderwijs en in een school voor uitgebreid lager onderwijs. Voordracht voor de benoeming van een lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Katwijk, ter voorziening in de vacature C. J. L. van der Meer. Benoeming leden der schattingscommissie Rijksinkomslenbelasting. Verzoek van de heeren W. Roodenburg en J. Bekker alhier, om de hekwerken voor hun perceelen langs de Kanaalstraat van gemeentewege opnieuw te stellen in verband met de ophooging van die straat. Verzoek van den heer Joh. P. J. Wouters, alhier, om op het wachthuisje der tram op het Vierkant een reclamebord te mogen aan brengen. Voorstel van B. en W. en de gascommis- sie tot verschillende verbeteringen en uit breidingen van het gasbedrijf. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strook bouwterrein langs de havensloot aan den heer R. van Keimpema te Haarlem mermeer. Idem tot verkoop van een perceel bouw terrein langs de Julianastraat aan den heer W. Passchier, alhier. Idem om aan den heer B. H. Oosterwijk, alhier, voor de stichting van een slacht- afvalwerkplaafs een hoekje grond te verhu ren van het perceel Smitje, gelegen langs de Havensloot. Idem, om aan de firma van Waveren van der Voort, alhier, voor den opslag van zand en grind den grond langs de Haven te ver huren, waar de z.g. aschschuur gestaan heeft. Idem tot ruiling van grond behoorende bij de Rijksbloembollenschuol tegen grond behoorende bij het laboratorium, beide in bruikleen. Comptabiliteit. Kohier hondenbelasting 1927. Ingekomen stukken en mededeelingen. Reclames Hondenbelasting 1926. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Ingekomen personen: L. J. Duivenvoor den, landbouwer, van Noordwijkerhout, Langeveld 27. L. E. Buytenhek, dienst bode, van Den Haag, Gooweg 4. S. Hahn, dienstbode, van Den Haag, Emmastraat 33. J. Pauw, landarbeider, van Rijnsburg, Klei 1. J. P. de Lange, rijwielhersteller, van Boxmeer, Hoofdstraat 6. M. van den Engh, dienstbode, van Bloemendaal, Pr. Hen drikstraat 7. A. A. Ouwehand, dienstbode, van Voorhout, Duinweg 37. A. van Eg- mond, huisknecht, van Leiden, Hotel „Huis ter Duin". M. de Kruijff, kantoorbediende, van Den Haag, O. Zeeweg 22. A. W. C. M. de Ruijter, zonder beroep, van Echt, N. Zeeweg 47. J. en M. A. Alkemade, zonder beroep, van Ambt Hardenberg, Lijnbaanweg 2. M. H. Gulikers, religieuse, van Heerlen, Klooster St. Jozef. M. J. van Steijn, zon der beroep, van Lisse, Zandvoortschestr. 46. M .H. Kröger, dienstbode, van R.dam, Hotel „Huis ter Duin". A. Vink, dienst bode, van Vlaardingen, Rembrandtweg 9. Vertrokken personen: B. N. Eijmer, zonder beroep, naar Den Haag, Kemperstraat 177. P. Klobes, dienstbode, naar Leiden, Morschweg 77. J. M. Wentzler, religieuse, naar Breda, St. Elisabethgesticht. N. Pas schier (geh. met W. P. v. Zonneveld), naar Sassenheim. Hoofdstraat. M. K. Touw, huishoudster, naar Rijnzalerwoude, p.a. W. Touw. C. A. G. Alkemade, zonder beroep, naar Culenborg. Fensionast „Maria Kroon". J. A. Schmal, slagersbeaiende, naar Drie bergen, p.a. W. van Remmerden. NOORDWIJK-BINNEN. Zondagavond was het in een café al hier nogal rumoerig. Tijdens een twist werd door een der ruziemakers een knipmes ge trokken waarmede hij naar iemand stak; dit had tot gevolg dat een der omstanders aan de hand werd verwond. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Op hel gevaarlijk kruispunt Voorstraat- Schiestraat-Gooweg heeft alhier een aanrij ding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een personenauto, waarbij beide motor rijtuigen ernstig werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. OEGSTGEEST. Veikiezingsvergadering S. D. A. P. Voor de afdeeling Oegstgeest,-van de Soc. Dera. Arb. Partij trad in een algemeene ver gadering op mevr:-de VriesBruins, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: De S.D.A.P. en de gemeenteraadsverkiezingen. De vergadering, die slechts zeer matig bezocht was, werd geopend door den voor zitter, de heer K. Kruizinga, met een woord van welkom tot de belangstellenden en in zonderheid tot mevr. De VriesBruins. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de spreekster. Naar spr. vernam, wordt in deze gemeente de partij niet vertegenwoor digd, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat deze partij tot heden toe niet handelend durfde optreden. De invloed van de bezit tende klasse is .tegenover deze, nog kleine afdeeling verbazend groot. Nu echter met een candidatenlijst wordt uitgekomen, kan toch zeker de mogelijkheid geschapen wor den dat er een afgevaardigde wordt be noemd. Men zal wel zeggen, wat is nu één afgevaardigde? Juist een eerste sociaal democraat uit de arbeiderspartij heeft veelal een grooten invloed. Hoe groot is destijds de invloed geweest van Schaper in Groningen. De beteekenis van het woord van den soc.- dem. staat reeds geheel tegenover elke an der partij. Zoo langzaam aan echter komen in vele opzichten de andere partijen ons tegemoet, de communisten uitgezonderd. De klassenbepaling in de maatschappij besprekende, toont spr. aan de noodzakelijk heid van opheffing van den klassenstrijd, en invoering van opbouwing eener nieuwe maatschappij, waarbij de verdrukking van dc arbeiders worde opgeheven. Met de arbeiders wordt tevens de mid denstand verdrukt. Hiertegen moet gewérkt worden, waarbij de vertegenwoordiging van de S. D. A. P. in den gemeenteraad zulk een nuttig werk kan doen. Daar nu in dezen gemeenteraad zoo weinig „leven" zit, en de zaken de verdrukten betreffende, in het col lege van B. en W. veelal zoo laks behan deld worden, moet er gewerkt worden voor vertegenwoordiging van de S. D. A. P. Als voorbeeld haalt spr. aan de uitvoering van de gemeentelijke melkvoorziening in Am sterdam. Hierna worden enkele belangen bespro ken, de arbeidersvrouwen betreffende, waaraan de belastingpolitiek voorafgaat, en de „Volkshuisvesting". Aangestipt wordt dat het arbeidend personeel van de groote licha men in deze gemeente zich niet van een voor hun geschikte woning kan voorzien. Hiermede worden deze menschen als het ware uit de gemeente geweerd. Als oorzaak dacht spr. te kunnen noemen: de vrees dat mogelijk deze menschen armlastig kunnen worden. Ook de „Volksgezondheid" wordt besproken, een en ander met voorbeelden toegelicht. Een zeer voorname factor in deze is hel geneeskundig schooltoezicht; vooral dit laatste wordt door de sociaal-democra ten met kracht bewerkt in de gemeente raden Het sterftecijfer vanaf 1898 tot heden geeft een duidelijk beeld van de genomen maatregelen voor de volksgezondheid, even als het sterftecijfer van zuigelingen. Komende lot de algemeene volksontwik keling en ontspanning, deelde spr. mede dat reeds in enkele gemeenten z.g. dorpshuizen worden gesticht ten dienste voor de jeugd en volwassenen. De bezittende klasse ka,n zich zoo gemakkelijk hiervan voorzien, doch de arbeiders niet. De slichting van een ge bouw in de gemeente voor muziek, zang, lichamelijke oefening en het leeren van vakken enz. wordt voor de arbeiders zeer belangrijk geacht. Na een korte pauze worden de „Vrouwen- belangen" besproken, w.o. vereenvoudiging van de huishouding waarbij komt een ver eenvoudigde inrichting van woningen. Deze zijn thans nog ondoelmatig ingericht. Op dit terrein is voor den gemeenteraad nog oneindig veel te doen, alsmede aan den ar beidstijd voor de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen, voor winkelpersoneel, verple gers, voor personeel op kantoren en in café's enz. In Den Haag wordt thans op het ge bied van vereenvoudigde woningen reeds zeer veel gedaan door samenwerking van gemeente en een combinatie van personen. Spr. hoopt dan ook dat a.s. Woensdag door een krachtdadige samenwerking een belangrijk succes zal worden bereikt. Van de gelegenheid tot wisseling van ge dachten met de spreekster wordt geen'ge bruik gemaakt De heer Eisma bracht naar voren het ver kregen aantal stemmen in 1923, n.l. 115. Deze afdeeling, die thans 8 leden telt, blijkt toch een goede medewerking te verkrijgen. Spr. wekt allen op om deze laatste dagen sterk mede te werken tot verkrijging van vertegenwoordiging in den gemeenteraad. De voorzitter bracht dan dank aan mevr. de VriesBruins voor haar medewerking van dezen avond en sloot de vergadering. SASSENHEIM. Bij den heer Ph. is uit de garage een rijwiel ontvreemd. VOORSCHOTEN. Het zangconconrs op Hemelvaartsdag. Het zangkoor „De Lofstem" bestaat 45 jaar en ter eere daarvan wordt het zangcon cours van den ring Leiden en omstreken van den bond van Chr. zangvereenigingen op Hemelvaartsdag in het Benvenutopark ge-' houden. De directie der N.V. „Zilverfabriek" was zoo welwillend het park met muziektent en verdere gebouwen hiervoor af te staan. De vereenigingen, ongeveer 25, worden 's morgens om 10 uur op het feestterrein ver wacht. Vervolgens zullen zich op het raadhuis vereenigen hef eere-comilé, het uitvoerend comité, de regelingscommissie, juryleden, directeuren en voorzitters der vereenigingen, alwaar om 10 u. 15 de officieele ontvangst plaats heeft door het gemeentebestuur. Na afloop hiervan begeven allen zich naar het feestterrein waar de heer C. B. v. d. Zeeuw hel concours zal openen met een korte welkomstrede en gebed. F.en zoontje van den heer van der B. alhier wilde schuitjevaren op een plank, hetwelk natuurlijk niet ging. Hij geraakte te water en toen men hem opgehaald had was hij reeds bewusteloos. Na geruimen tijd kunstmalige ademhaling te hebben toege past, mocht men er in slagen de levensgees ten weer op !e wekken. Twee opkoopers uit Leiden hadden diverse dingen gekocht uit een faillissement alhier, waaronder zich ook een Norlonpomp bevond. Toen zij kwamen om een en ander te ha len was echter de pomp verdwenen. Aan gifte daarvan werd gedaan en de rijksveld wachter W. alhier heeft de pomp in beslag genomen bij zekeren v. M. WASSENAAR. Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag van de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing is als volgt: Stemdisbrict I: Raadhuis. Lijst I (Vrij zinnige partij). Uitgebracht 832 stemmen, verdeeld als volgt; J. M. Drop 311, D. Th. Ruijs 365, H. C. Provo Kluit 26, Jac. Mo- ret 37, J. OvervoordeGordon 26, F. van Praag 39, A. A. van der Linden 3, \V. M. Lankhorst 1, A. van der Lee 10, E. van der Kooi O, jhr. E. Berg 4, H. J. Mul der 10. Lijst II (S.D.A.P.) Uitgebracht 367 stera men, verdeeld aJs volgt: A. Content 357, W. Boender 5, J. Moret 5. Lijst III (A.-R.) Uitgebracht 515 stem men, verdeeld als volgt: J. Mansvelt 398, D. van Barneveld 12, C van Tol 78, K. Floor 16, G. F. Verboog 6, A. Nagtegaal 3, J. Korbee 2. Lijst IV (R.-K.) uitgebracht 1669 stem men, verdeeld als volgt; A. L. Rooijakkers 1526, C. C. van der Kroft 5, L. A. F. Prins 16, G. P. G. van Leeuwen 6, J. C. Vogels 18, J. Th Wouters 28, C. H. Vroom 53, Jac. L. Grevers 6, A. Berbee 1, O. J. Knijnenburg 1, J. MeJman 0, Th. J. F. van der Klauw 1, J. Th Remmersrwaal 4, A. H. Th. te Nijenhuis 2, J. E. Hooijmans 2. Lijst V. (Chr.-Hist Uitgebracht 3S7 stemmen, verdeeld als volgt; A. Versteeg 332, Ph. J. Idenburg 32 H. W. A. Paans 9, A. G. Landaal 3, G. J van der Stoel 11. Totaal uitgebracht 3837 stemmen, van onwaarde 67, aantal geldige stemmen 3770, verdeeld als volgt over de vijf lijsten Lijst I (Vrijzinnigen) 832, lijst II (S.D. A.P.) 367, lijst III (A.-R.) 515, lijst IV (R.-K.) 1669, en lijst V (Chr.-Hist.) 387. De kiesdeeler was 290. De nieuwe raad zal als volgt zijn samengesteld: Vrijzinnigen 3 leden n.l. J. M. Drop (aft-r.), D. Th. Ruijs (aftr.) en H. C. Provo Kluit (aftr.) S. D. A. P. 1 lid, n.l. A. A. Content. A.-R. 2 leden n 1. J. Mansvelt (aftr.) en D. van Barneveld (aftr.) R.-K. 6 leden n.l. A. L. Rooijakkers (aftr.), C. C. van der Kroft (aftr.), L. A. F Prins (aftr.), G. P. G. van Leeuwen, J C. Vogels (aftr.), J. Th. Wouters (aftr.) C.-H. l lid, n.l. A. Versteeg (aftr.) De C.-H. verliezen een zetel aan de S D. A. P. Overigens is er geen wijziging in de verhouding gekomen. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. GeborenBarbara Theresia, D. v. Overdevest en M. B. van der Geest. I drika Pe>tronella, D. v. A. O. Paardekoo. per en M. M. Straathof. OndertrouwdCornelis Pluister 26 j., rag Oostwoud en Jannetje van Leeuwen 21 j. Petrus Antonius Joseph Sej> 25 j. en Elisabeth JohaDna Janmaat 27 j. Jq. hannes Petrus Bensdorp 21 j. en Corne lia Janmaat 25 j. GetrouwdPetrus Casper Cornelis de Goede 23 j. van Leiden en Ida Maria Tijs- sen 22 j. Overleden: Johannes Vink 70 j. echtg, van Catharina van der Voort. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Hollandschi Maatschappij van Landbouw is het rapport van de commissie-ziektewet uit het Kon. Ned. Landbouw Comité uitvoerig besproken Het hoofdbestuur vindt het mede betalen door de arbeiders onmisbaar voor een be hoorljjke uitvoering van de wet. Op dit punt zal in het bijzonder de aandacht van het Kon. Ned. Landbouw-Comité worden gevestigd. Daar een individueele verzekering groole administratiekosten met zich brengen, en een splitsing in groepen van vaste, los-vaste en losse arbeiders moeilijk, heden geeft, wordt er' het meest voor ge- voeld, alle arbeiders onder de ziektewet ta doen vallen. Voor de uitkeeringen dient dan een zoodanige regeling te worden gemaakt, dat b\jv. een persoon, die voor bepaalde seizoenwerkzaamheden in loondienst is, tij ziekte een uitvoering ontvangt van korten duur. In het algemeen kon het hoofdbestuur meegaan met de hoofdgedachten in het rap port vervat, doch het behoudt zich het recht veor, bjj het bekend worden van het defi nitieve ontwerp-ziektewet zijn standpunt nader te bepalen. Verder werd het rapport besproken,, op de algemeene vergadering is uitgebracht over de inenting in Noord-Holland tegen mond- en klauwzeer. Daar op het oogen blik in ons land weinig gevallen van mond en klauwzeer voorkomen, meent men, dat door krachtige maatregelen de ziekte er onder te houden is. Voor een doelmatigs bestrijding is het noodig, dat streng wordl opgetreden tegen het verzwijgen van ziekte gevallen. Om de medewerkers van de vee houders te bevorderen, wordt het wensche- lijk geacht, dat de regeering de kosta van de bestrijding draagt. Goede oplossing probleem Jokisch van de! heer Van der Linden. De oplossing van het probleem van Laskei is: 1. Db5, Lb7, cd5; c5, dc6: e p.f De oplossing van het probleem van Vsfl der Linden is: 1 Tc7. De varianten zijn gemakkelijk te vinden. M. NIEMEIJER. 2de prijs Teplilz Schpjönauer Anzeiger 1922 Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Ka6, Df5, Tel, Pb3. Zwart: Kc6, Laö en c4, Pa8 en d5, pi l^i bd. c7, d7 en d6. Een interessant artikel van Spielmann in „Kagan's Neueste Schachnachrichten geeft bijgaande klassieke partij. New-York 1889. Tschigorin Pollok 1. ei eó 2. Pf3 Pc6 3. Lei Lc5 i. bi Lb4: Hel klassieke Evans gambiet. 5. c3 Lc5 6. 0—0 dG 7. di edi: 8. cdi: LbG 9. Pc3 Pa5 10. Lg5 [6 11. Lfi Pci: 12. Dait Kf7 Hier is jd7 te prelereeren. 13. Dci:f LeG 14 d5 Ld7 15. Pe2 De8 1G. ai Pe7 17. Le3 PgG IS. Lb6: cb6: Beter had zwart afgeruild. 19. Dbi De7 20. Pg3 ThcS .21. Pdi Tcó 22. fi TacS 23. Dd2 Tc4 24 Pe6 Phi Pe6 ma g niet genomen worden wegt® deG:, DeG en fó. 25. De2 Le6: Wit dreigde Dhót. 26. De6:f Kg8 27. Dgi PgG 28. Pfó Dc7 Wit speelt de sterkste zetten. 2-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6