No. 20611 DINSDAG 24 MEI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentign uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden/2.35, per week..V. ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING GEMEENTERAAD. ZITTING HOOFDSTEMBUREAUX. De Voorzitters van de Hoofdstembureaux er verkiezing van de leden van den Ge- eenteraad van Leiden in de Kieskringen II en III maken bekend, dat de zittingen 'ier bureaux, als bedoeld in art. 92 der 'ieswet, zullen worden gehouden op Viij- ag 27 Mei a.s., des voormiddags te 10 nnr, oor zoovéél Kieskring I belrett in een der okalen van het Raadhuis, voor zooveel deskring II betreft in een der lokalen der -hooi aan de Heerenstraat en voor zooveel ieskrinr III betreft in een der lokalen der hooi in de Van dcT Wertstraat. De Voorzitters der Hoofdstembu reaux in de Kieskringen I, II en III: A. VAN DE SANDE BAKHDYZEN. J F. X SANDERS. J. B. MEYNEN. Leiden, 24 Mei 1927. 3154 VERKIEZING GEMEENTERAAD. ZITTING CENTRAAL-STEMBUREAU. De Voorzitter van het Centraal-Stembu- reau voor de verkiezing van de leden voor den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Cenlraal-Stembureau op Vrijdag 27 Mei a.s., des voormiddaqs te elf nnr. een zitting zal houden, als bedoeld in arl. 107 der Kieswet, in een der lokalen van het Raadhnis, tot hel vaststellen van den uitslag der op Dins- lag 24 Mei gehouden stemming. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, den 24en Mei 1927. 3155 De Gemeenteraadsverkiezingen Zooals bij iedere verkiezing hier ter stede zullen wij ook hedenavond ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen den uitslag op de welbekende borden voor onze Bureaux pnbliceeren. De zoo populaire muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" zal met haar volledig orkest vanaf halfzeven den belangstellenden op een concert vergasten. HET NIEUWE POLITIEBUREAU. Gislernamiddag is het nieuwe dienstge bouw van de Polüie aan de Zonneveldstraat waarvan wij reeds eerder een uitvoerige be schrijving met een photo van het gebouw zelf gaven, door een aantal leden van den gemeenteraad bezichtigd De burgemeester, was als hoofd der politie mede aanwezig, terwijl de commissaris van politie met den hoofdinspecteur, den heer Balfoort den inspecteur, chef der recherche, de heer Weyers en de bouwmeester de heer Neys- singh ook tegenwoordig warende laatste tot het geven van technische voorlichting. Als raadsleden waren aanwezig de hee- ren Costcr. Dubbeldeman. Eikerbout. Van Hamel Heemskerk. Sohüller, Van Stralen. Sijlsma en Wilmer Met kennelijke genoe gen werd de inrichting door de belangstel lende raadsleden bezichtigd en. zoowel over het geheel als over de verschillende onder- deelen, waren de raadsleden afgaande op hunne uitlatingen bijzonder tevreden. Hoe wel de meesten, voor zoover zij zich daar over uitlieten van oordeel waren zooals wij in onze beschrijving ook reeds opmerk ten dal van bepaalde overdreven luxe geen sprake is. roemde men zeer de smaak volle en ook uit architectonisch oogpunt doelmatige uitvoering. Men meende er een bepaalde streng volgehouden modernen stijl in terug te vinden, die, zoowel het geheel beheerscht als de onderdeelen. Een der leden ging zoover, dat hij. als z>in gevoelen uitsprak, dat men bijv. over een eeuw van dat bouwwerk zou spreken, zooals het nageslacht nu heeft gesproken en nog spreekt over het Stadhuis. Er werd ons verzekerd dat dit Bureau wat zijn inrichting aangaat met betrekking tot bet politioneel gedeelte in ons land zeker zijn wedergave niet heeft en dat er in het buitenland slechts enkele het zullen eve naren. De inrichting ten behoeve der recherche enz. is vooraf op uitnemende wijze inge richt. De fotografische installatie, een waar devol geschenk uit de Leidsche burgerij trouwens kan als een model worden he rbouwd. Woensdag voormiddag gaat de dienst van net oude gebouw over Hoewel dit niet met °fficieele plechtigheden zal geschieden, ^°rdt toch de vlag an het gpbouw gesto- jen en zal kader pp korps, voorafgegaan ®°r het Leidsche PolitiemuziekgezeÏ9chap zijn banier van het Stadhuis naar het nieuwe dienstgebouw marcheeren en er hun intrek nemen, 's Middags zal door het co mité uit de burgerij de fotografische instal latie een geschenk van circa f 2500 naar wij hoorden verluiden den Commissaris van Politie worden aangeboden. NEDERL. TOONEELVERBOND. Afd. Leiden. Gisteren vergaderde de afdeeling Leiden van het Nederl. Tooneelverbond onder voor zitterschap van mevr. v. Italliev. Embden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Goekoop, bleek, dat het ledental is gestegen tot 88. Toch kan dit nog meer worden en een beroep op aansluiting zij gedaan op alle tooneelliefhebbers. Uit het financieel overzicht van den penningmeester, den heer Bosman, bleek een klein tekort. Beide jaarverslagen werden onder dank zegging goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Goekoop en F. H. N. Bloemink, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. v. d. Woude. nader zal worden voorzien. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Haarlem op Zaterdag a.s. werd aangewezen de presidente, mevr. Van Italliev. Embden. EEN VAK-CURSUS VOOR SCHOENMAKERS. Gisteravond is alhier in een der lokalen van de gemeenteschool aan de Mare de voorbereidende cursus geopend voor het Rijksdiploma A (schoenhersleller) uitgaande van de Schoenmakers-Patroonsvereeniging Nieuw Leven", onderafd. van den Ned. Bond van Schoenm. Patr. en Winkeliers- vereenigingen. Na een woord van welkom door den voor zitter, spoorde deze de cursisten aan, vooral de lessen geregeld bij te wonen, opdat zij het volgend jaar aan de eischen van het examen zullen kunnen voldoen. Voor den aanvang der lessen zijn door een der leiders tot de cursisten de volgende woorden gesproken: In den breede betoogen over het nut van het diploma is overbodig. Dat u hier voor mij aanwezig zijt, is voor mij reeds bewijs, dat ge van de waarde er van, uit maat schappelijk oogpunt beschouwd, voldoende overtuigd zijt. Ge bewijst daarmede dat de de rotte plekken in uw vak kent, n.m. het gebrekkige onderscheid tusschen den vak man en den beunhaas; deze laatste is iemand, die speculeert op de onkunde van den leek en het ongelukkige prijsniveau tus schen goede reparatie en nieuw werk; van daar dan ook de groote bedriegerijen met inferieure soorten leder en voor den schoen slechte bewerkingen, ontstaan door goed- koope reparatie. De vakman die prima wa ren levert en goede bewerking geeft, kan daaraan niet meedoen, zonder zijn naam van goed vakman te verspelen. Het groote publiek is in dit opzicht gelijk aan een zeurend en dreinend kind; zeurt en dreint steeds over de duurte, gij allen kent dat, steeds de klacht ..schoenmaker wat ben je duur". Die klacht ligt de menschen op de lippen bestorven. Gaat de schoenmaker zich verdedigen dan heeft hij al bij voor baat verloren, want nietwaar, „Jan de knoeier kan het wel". Dit nu kan véranderd worden door aan eensluiting van de vaklieden in ons bedrijf, welke voorzien zijn van een Rijks-diploma, daarom is het ook ten zeerste toe te juichen dat er mannen zijn als Fred. Hoek en ande ren. die daarvoor gestreden hebben. Die diploma's zijn er niet om het publiek de guldens uit den zak te kloppen, doch wel om het verschil te laten zien tusschen den goedkoopen knoeier en den vakman; eerstbedoelde kan echter ook een diploma verwerven, indien hij zich daartoe ontwik kelt, doch hij weet dan tevens dat dit diplo ma bij weder vervallen tot knoeien, onher roepelijk afgenomen wordt, zoodat hierdoor hef groote kind ..Publiek" geheeten. tegen zich zelf beschermd wordt op hygiënisch en economisch gebied. Gemakkelijk is het diploma niet te halen, doch ons vak is daarvoor ook te uitgebreid. Dit kan ik u echter verzekeren, aldus be sloot spr.. dat bij eenig willen gij niet falen zult. fn den strijd om het bestaan van den tegenwoordigen tijd is het allereerst noodig met de noodige vakkennis dezen strijd aan te binden of anders onder den voet geloopen te worden. Hiermede verklaarde de leider den cursus voor geopend en wenschte allen een goed succes toe. EEN NACHTCURSUS DER NED. NATUUR HISTORISCHE VER., AFD. LEIDEN. Zaterdagnacht 28 op 29 Mei zal van wege de afdeeling Leiden een nachtcursus worden gegeven in de omgeving van het Keukenhof te Lisse. Het bestuur organi seerde reeds meermalen zoodanige cursus sen en had er veel succes mee. Vertrek 's avonds 10.50 met de stoomtram Leiden Haarlem. Het besfuur denkt nog niet dat de temperatuur die van een echten zomerschen nacht zal zijn. Het raadt al thans de deelnemers(sters) aan een dikke overjas of mantel mede te nemen, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren F. P. J. Gevers, J. Bots en W. J. de Haan, allen alhier. Prof. dr. H. A. Lorentz zal zich, naar wij vernamen, in September naar Italië begeven ter bijwoning van den lOOsten sterf dag van Alessandro Volta, te Como, waar hij is overleden, Gisteren is alhier aangekomen de Ja- pansche professor Ayoama. hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit te Sen- dai, teneinde in samenwerking met prof. dr. W. J. de Haas in het cryogeen-laboratorium alhier onderzoekingen te verrichten. De "eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op; Maan dag, 30 Mei a.s. Op de Heba (Banketbakkerstentoon stelling) te Haarlem behaalde de firma Backer Co. alhier met haar inzending Essences, kleurstoffen enz. de gouden me daille^ De Chr. Gem. Zangvereeniging „Ex Animo", dirigent de heer P. Moster' (Den Haag) zal op Hemelvaartsdag. 2P Mei a.s., deelnemen aan den zangwedstrijd voor Chr. gem. zangverenigingen uit Leiden en Om streken, welke gehouden wordt te Voor schoten en na afloop des avonds te ongeveer 7.45 uur per tram in Leiden arriveeren tot het houden van een dag-eind-bijeenkomst in den tuin van „Zomerlust". Medewerking zal worden verleend door het Leidsch Slrijk-Ensemble „Éuterpe", di rigent de heer J. Noordanus. „Ex Animo" zal een viertal liederen ten gehoore brengen, waaronder de wedstrijd- koren en „Euterpe" een vijftal muzieknum mers uitvoeren. De Ned. Spoorwegen zal in de maan den Mei, Juni, Juli, Augustus en September weer verschillende goedkoope treinen (ook van Leiden) laten loopen naar Arnhem, Nijmegen, Den Helder enz. ook op Zondag. Zondag 29 Mei looptTde eerste goedkoope tfein van Rotterdam Maas, Woerden, Utrecht naar Arnhem en Nijmegen. Evenals andere jaren zet het-Leidsch Drankweer-Comité in de Blauwe Week, welke duurt van Hemelvaartsdag tot en niet Pinksteren, een flinke actie voor geheelont houding op touw. In de stad zullen kranten, brochures, enz. worden verspreid. Op Dins dag 31 Mei en op Donderdag 2 Juni, zullen van 89V» uur slraatsprekers respectieve lijk in de „Kooi" en in „Tuinstadswijk" een propagandarede 'voor geheelonthouding hou den. Deze avonden worden opgeluisterd door het muziekcorps „T. en D." en door zang. Des Zaterdags zal op de markt een tent geplaatst zijn. waar goede lectuur over geheelonthouding wordt verkocht. Wij wekken onze stadgenooten op om op 28 Mei en 2 Juni het drankbestrijders- bloempje te koopen. Omtrent den toestand van de slacht offers van het ongeval in de fabriek van de firma Tieleman t Dros vernemen wjj nog, dat alle drie de verpleegden in het St.-Elisabeth-gesticht het zeer goed maken- Vooral de getroffene Klauw is er veel beter aan toe dan men aanvankelijk had durven hopen. Hij blijkt niets te hebben gebroken. Vrijdag en Zaterdag zullen ongeveer dertig leerlingen van de Molkerei-Schule te Wangen (Allgau) ons land bezoeken. Vrijdagmorgen te half elf zal een bezoek worden gebracht aan de fabriek van de Ver. „Het Kaasmerk", alhier. De3 namiddags, na in „Zomerzorg" het noenmaal te hebben gebruikt, vertrekt het gezelschap naar Alkmaar, ter bezichtiging van het Kaascontrolestation en eenige zui velfabrieken aldaar. De commissaris van politie te Gro ningen waarschuwt geenerlei verbintenis aan te gaan met de Ziekteverzekeringmaat schappij „De Nederlander", gevestigd te Groningen en Leeuwarden, of in relatie te treden met haar directeur Nicolaas Dorland, geboren te Leiden. 10 November 1901, wo nende te Groningen. Heereweg No. 17a, zich ook noemende Rudolph Dorland en Nicolaas Rudolfs, alvorens inlichtingen in te winnen bij de afdeeling Recherche te Groningen. Op den Oude-Singel nabij de Pauwen- steeg werd gisteren de wielrijder J. J. de J. aangereden door een door W. M. bestuurde vrachtauto. De jongen kwam er goed af. Alleen zijn rijwiel werd beschadigd. De negenjarige P. v. d. P. geraakte tij dens het spelen op de Oude Vest gisteren te water. Het kind zonk, maar werd door een agent van politie op het droge gehaald, waar het aanvankelijk bewusteloos word opgenomen. De E. H. D. paste kunstmatige ademhaling "toe en verzorgde het jongetje verder. Tengevolge van het springen van een hand van een autobus heeft het tramver keer gisteren op de Hoogewoerd eenige ver traging ondervonden, DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar een break tusschen Engeland en sovjet-Rusland De slniting der econo mische conferentie te Genève Tanger weer in bespre king. Er schijnvans weinig twijfel meer te be slaan of de betrekkingen tusschen Engeland en sovjet-Rusland zullen volledig worden af gebroken. Men zie onder Engeland. Daarop wijst ook volgend bericht uit Moskou. Miboyan, volkscommissaris voor den han del, heeft de handelsdelegatie te Londen be vel gegeven geen nieuwe orders meer te plaatsen bij de Engelsche industrie. Dat wijst er ook reeds op, dat Moskou overtuigd is, dat het „mis loopt". Door die afbreking men herinnert zich wellicht, dat Chamberlain nog maar kort ge leden „een laatste waarschuwing" tot de sovjet richtte zullen Éngeland en sovjet- Rusland als vijanden tegenover elkaar ko men te slaan zonder dat het direct oorlog is. Maar gestreden zal er niettemin politiek ongetwijfeld hard worden 1 De sovjets zullen in Britsch-Indië, China etc. overal, waar zij kunnen, de Engelsche macht zooveel moge lijk afbreuk gaan doen en Engeland wordt als van zelf geplaatst aan het hoofd der partijen, die zich keeren tegen sovjet-Rus land. Zal Frankrijk volgen? Dc bijzonder ernstige relletjes, die in het Fransche 105de artillerie-regiment hebben plaats gehad, waar een zestigtal manschap pen opgekomen voor herhalingsoefeningen, gedurende vier uur lang wanordelijkheden heeft onderhouden, worden in de geheele be houdsgezinde pers zeer ernstig gecommen tarieerd. Hèt is gelukt, de orde te herstellen en een paar communisten, die de aanstichters der relletjes waren zijn gearresteerd, maar men vraagt zich af, welke nu de houding der regeering zal zijn tegen de kernen van agitatie, die door middel van de communis tische bladen en organisaties allerwegen onder de reservisten een felle anti-militai- ristische actie onderhouden. In hel bijzonder wordt er nu op aange drongen, dat de regeering het Londensche voorbeeld zal vplgen om hel kwaad in de kiem aan te (asten. Gelijktijdig wordt weer scherper geageerd tegen de aanwezigheid te Parijs van een communistisch hoofdkwartier in den vorm van het sovjet-gezantschap. Trouwens de oud-minister van oorlog, Maginot, heeft in een rede in de Wagram- zaal te Parijs reeds op het terugroepen van den Franschen gezant te Moskou aangedron gen. Men kan verwachten dat de actie voor het verbreken der diplomatieke betrekkingen met de sovjets zeer zal toenemen. Het is echter zeer twijfelachtig, dat zij slagen zal, daar de radicalen en socialisten de aanstaande verkiezingen te zeer noodig hebben en de regeering tot werkeloosheid jegens het communisme zullen dwingen. Maar toch denkt de regeering niet meer aan een uitbreiding der relaties met de sov jets, gelijk nog een half jaar geleden. Briand's bezoek aan Londen zal daaraan ook niet vreemd zijn. Vermoedelijk zal Moskou zich nu tot Duitschland richten en door het doen van groote bestellingen trachten sympathie te winnen. Of dit lukken zal? Duitschland kan er wellicht een pracht- drang in vinden om de geallieerden en met name Frankrijk te bewegen tot concessies inzake ontruiming van bezet gebied etc. Heden zullen juist de onderhandelingen tusschen de Fransche en Duitsche delega ties, met betrekking lot het sluiten van een handelsverdrag te Parijs worden hervat. Deze onderhandelingen werden aan het einde der vorige maand geschorst, ten einde de experts van beide partijen in staat te stellen de economische conferentie te Genève bij te wonen. De douane-kwesties tusschen de beide landen worden thans ge regeld door een tijdelijke overeenkomst, die pp 30 Juni afloopt, en de Fransche minister van Handel, Bokanowski, heeft dan ook kort geleden de hoop uitgesproken, dat tegen dezen datum een verdrag zal worden geslo ten, dat de plaats dezer voorloopige overeen komst zal moeten innemen. En dan kan men Duitschland tegemoet komen in het verlangen vertegenwoordigd te zijn in de mandatencommissie van de Volkenbond. Als Duitschland nu ook maar iets toe schietelijk wil zijn. B.v. inzake de kwestie der ontmanteling der Duitsche vestingen in het Oosten. Inzake de Duitsche verzekering, dat de militaire deskundigen geen recht hebben het terrein van de forten in het OosleD te betre den om te zien of zij inderdaad vernield zijn. is de Engelsche zienswijze, dat Duitsch land wijs zou doen zijn goeden wi! te too- nen en de deskundigen uit te noodigen de betrokken terreinen te bezoeken. Tot dusver is er nog geen gemeenschap pelijke slap te Berlijn ondernomen, doch men is algemeen van gevoelen, dat deze genomen dient Ie worden. De economische conferentie heeft gis termiddag een pienumzitting gehouden, i BINNENLAND. Aanbieding van de Harmon-trophée aan den piloot Geysendorffer (Binnenland, 36 Blad). Maatregelen ter bescherming van den sneek (Binnenland, 3e Blad). Het congres van spoor- en tramwegper soneel (Binnenland, 3e Blad). Vragen omtrent den onbewaakten over weg bij' Hoogkerk (Binnenland, 3e Blad), Gemeenteraadsverkiezingen te Katwijk en Wassenaar (Omstreken, 2e Blad). Vergadering van Nentraal Overheidsper soneel (Laatste Berichten, le Blad), BUITENLAND. De economische conferentie te Genève is gesloten (Buitenl. le Blad). Een volledige brenk tusschen Engeland en sovjet-Rnsland is aanstaande (Buiten land, le Blad). Alle partijen in China behalen overwin ningen (Buitenland, le Blad). Nog eenige bijzonderheden over Lind bergh's tocht en zijn huldiging (Buitenland, le Blad). waarin de Engelsche arbeiders-gedelegeer de Pugh een resolutie indiende, weike reeds goedgekeurd was door de coördinatie commissie. Zij luidt: „De conferentie er- erkent, dat de handhaving van den we reldvrede in hooge mate afhangt van de grondslagen, waardoor de economische po litiek der staten wordt bepaald. Zij beveelt derhalve aan, dat de regeeringen en dc volken der teT conferentie vertegenwoor digde naties gemeenschappelijk en bij voortduring haar aandacht op dezen kant van het economische probleem richten. De conferentie wensoht daarom algemeen er kende grondslagen op te stellen, die ge schikt zijn die economische moeilijkheden uit den weg te ruimen." De resolutie van Pugh werd door de al gemeene vergadering der conferentie aan genomen. Professor Varga verklaarde namens de delegatie van eovjert-Rusland, dat zij vóór de resolutie stemde, daar zij eveneens overtuigd is van het nauwe verband tus schen vrede en economische samenwerking van alle volken. De Russische delegatie komt daarom ook op voor samenwerking van sovjet-Rusland met andere staten, of- seiïoon deze niet tot eenzelfde economische stelsel behooren. Eveneens werd met algemeene stemmen 'n voorstel van den Zweedschen econoom prof. Cassel, aangenomen, waarin een nau were internationale samenwerking aanbe volen wordt tusschen wetenschappelijke en onderwijsinstellingen ook op economisch gebied. Aan de orde was verder een voorstel van den Zweedschen senator Oerne, over het verband tusschen bewapeningsuitgaven en de industrieel© ontwikkeling. Daarin werd de levende wensch uitgesproken, dat de bemoeiingen in zake beperking der bewa peningen succes mogen hebben om aldus een vermindering der financieele lasten mogelijk te maken. Op voorstel van den heer Colijn heeft de coördinatie-commissie de resolutie tot bewapeningsvermindering, aldus gewijzigd, dat de conferentie alleen den wensch tot succes uitspreekt voor de pogingen tot vermindering van bewapening door een internationale overeenkomst, zoodat zij dus geen betrekking heeft op eenzijdige ont wapena n gspogin gen De aldus aangevulde resolutie werd een stemmig goedgekeurd. De coördinatie-commissie heeft voorts haar rapport ingediend over de vraagstuk ken, die buiten hot terrein van de drie cen trale subcommissies liggen, n.L over de financieele lasteD van Europa tegenover Amerika, de oorlogsschulden, en de uitga ven voor militaire doeleinden, in verband met de schuMenpolitick. Ten aanzien van punt 14, dat de verplich tingen, ontstaan uit de oorlogsschuldrege ling, behandelt, werd een voorstel aange nomen, waarin bepaald wordt, dat de af lossing in den vorm van goederen en dien sten mag plaats vinden en het niet meer noodig is, dat de debiteur direct aan ziin crediteuren betaalt. Compensatie door of namens derden wordt in beginsel geoor loofd geacht.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1