VRAAGT 10 ets NIEUWE BEREIDING PAPIEREN ROZEN REEPEN No. 20610 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Mei Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. VOOR DE HUISKAMER. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. het koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De laatste dag. Zaterdagavond te acht uur is het Konink lijk gezin en gevolg in gesloten auto» uit gereden voor een bezoek aan den Stads schouwburg te Amsterdam. Langs Voorburg wal en Singel, waarlangs de stoet trok, stonden weinig menschen. doch in de tweede helft van de Leidscheslraat en op het Leidscheplein, dat door de politie wa9 afgezet, was zeer veel publiek op de been. De Koningin droeg een wit hermelijnen, de Prinses een witzijden avondmantel. De eer ste had een diamanten diadeem in het haar. De koninklijke auto werd geflankeerd door een adjudant en een ordonnansofficier te paard. In den schouwburg was de élite sa mengekomen. Tal van autoriteiten, civiele en militaire, waren aanwezig. De konings loge was met oranje en lathyrus versierd. In den Schouwburg werden de hooge bezoekers ontvangen door de wethouders F. M. Wibaut, Vos en v. Freytag Drabbe, de beide laatslen in ambtscostuum. Inga Poons, de dochter van Elsa Mauhs en Greet Verkade boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. Toen de Koningin, de Prinses en de Prins, die de admiraalsuniform droeg, in de loge verschenen, werd het Wilhelmus gespeeld en door nagenoeg alle aanwezigen medege zongen. De eerste opvoering van Maeterlincks ..De Blauwe Vogel van het Geluk", door het Vereenigd Tooneel van Verkade. maakte zichtbaar grooten indruk op de Koninklijke gasten, die zich in de pauze met verschil lende leden van het Vereenigd Tooneel on derhielden. Aan het slot der voorstelling heeft de Ko ningin de heerèn Ed. Verkade en Dirk Ver beek doen ontbieden en hun haar groote tevredenheid met het gebodene betuigd. Gisteren, op den laatslen dag voor het ver trek. bezochten de leden van de Konink lijke familie de Belhlehemkerk aan de over zijde van het IJ. waar ds. Koningsberger voorging. De kerk was geheel bezet, terwijl de dienst een gewoon verloop had. De pre dikant herdacht in zijn gebed het Konink lijk gezin. Gezongen werd: ps. 100 1 en 3 en gezang 52 13. De predikant had tot Ickst gekozen Johannes XIV, het 6e vers. Na de rede werd gezongen ps. 45 1, 2 en 3, on tot slot der godsdienstoefening gezang 2:3. De hooge bezoekers keerden vervol gens naar het Paleis terug en maakte in den namiddag een rijtoer, waarbij o a. een be zoek werd gebracht aan den Hortus Botani cus. Zij werden daar ontvangen door dr. C. C. Delprat en voorts door den staf van den Hortus, prof. Th. J. Stomps, directeur, prof. Th. Weevers en den heer A. J. van Laren, horlulanus. Van de vestibule werd de Koninklijke familie naar de Victoriakas geleid, waar de orchideeën en een fraaie collectie vleeschetende planten in vollen rijkdom bloeiden. Bij eenige mooie exemplaren bleef Hare Majesteit vol bewondering stilstaan. Tel kens vestigde zij de aandacht van haar dochter op datgene, wat haar bijzondere be langstelling trok. Gedurende de wandeling dooT den tuin en het verblijf in de kassen stelde de Koningin haar begeleider, prof. Stomps, voortdurend vragen. Prof. Weevers <?n de heer Van Laren zagen zich belast met de rondleiding van den Prins en de Kroon prinses. Bij het afscheid boden een nichtje van prof. Stomps en het dochtertje van prof. Weevers de Koningin en de Prinses een rui ker orchideeën aan, dezelfde, waarvoor HM. in de kas zooveel bewondering had getoond. Gedurende de voortgezette rijtoer werd het Koninklijk gezin op het Jonas Daniël Meyerplein een Zanghulde gebracht door ongeveer 1200 kinderen, leden van „De Joodsche Slem", waarna in een stortbui naar het Paleis werd teruggereden. VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. In verband met export-moeilijkheden. Naar het persbureau Vaz Dias van be trouwbare verneemt, zal in verband niet de moeilijkheden, die aan den invoer van Nederiandsche exportartikelen op buiten- landsche markten in den weg worden ge legd, en in verband met de miskenning van het feit, da/t gereede fabrikaten in Nederland ingevoerd, niet hooger belast worden dan met 8 pCt. van de waarde, binnenkort een wetsontwerp het ministe rie van Financiën verlaten, inhoudende een aanmerkelijke verhooging van den ac cijns op wijnen, afkomstig uit landen, die den invoer van Nederlandsche artikelen aldaar door prohibitieve tarieven zoo goed als onmogelijk tra-chten te maken. DIRECTEUREN ARBEIDSBEURZEN. Te Utrecht hebben, ODder leiding van den directeur van den Rijksdienst der \yorkloosheidsvei-zekering en Arbeidsbe middeling, de directeuren van districts- en andere arbeidsbeurzen hun voorjaars vergadering gehouden. Behandeld werd de arbeidsbemiddeling voor handels- en kan toorbedienden. Na een inleidiDg over dit vraagstuk door den heer M. H. Roodschild, hoofdcommies bij voormelden Rijksdienst, volgde een uitvoerige bespreking Daarna werd uitvoerig gehandeld over de bekendmaking van werkgevers-aamvra gen door hert. geheele land, en vervolgens over de arbeidsbemiddeling in den tuinr bouw en de bloemisterij, waarna de erva ring, opgedaan mot de arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers en handelsagenten werd besproken aan de hand van inleidin gen, gehouden door de heeren A. v. Gec- len, directeur van de Arbeidsbeurs te Utrecht en Th. van Lier, referendaris bij den Rijksdienst. De vergadering was zeer druk bezocht. VERGADERING VAN DIERENBESCHERMING. Een telegram aan de Prinses. Zaterdag is de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren in algemeene vergadering bijeen gekomen te Haarlem, onder voorzitterschap van jhr. mr. J. L. W. C. von Wei Ier. De voorzitter opende met een korte wel komstrede, waarna de vergadering besloot telegram te zenden aan de Koningin-Moeder, beschermvrouwe der vereeniging en aan Prinses Juliana, waarin de hoop en het ver trouwen werden uitgesproken, dat ook de leniging van de nooden der van ons afhan kelijke dieren haar belangstelling moge heb ben. Uil hel jaarverslag bleek, dat de vereeni ging er niet slecht voor staat, en thans 60 afdeelingen met 13.000 leden telt. Er is een nadeelig saldo van ruim f8000. In de middagvergadering oefenden eenige afdeelingen critiek op het financieel beleid van het hoofdbestuur. De afdeeling Breda is met het beleid tevreden, maar zou minder hoofdbesluursvergaderingen willen zien. met het oog op de kosten. Er zal getracht worden do uitgave van hot orgaan rentabeler te ma ken. De begrooting voor 1927 wordt hierop goedgekeurd. Verslag wordt uitgebracht over de finan- eieele toestand van de Criellaert-stichting die een voordeelig saldo heeft van f2218. Een voorstel van het hoofdbestuur om jhr. L. J. Quarles van Ufford, die bijna 40 jaar lid is geweest, tot eerevoorzitter van het hoofdbestuur te benoemen, werd met alge meene stemmen aangenomen. Uitvoerig wordt gediscusseerd over een voorstel van de afdeeling Zwolle op het aan tal zetels van het hoofdbestuur met een uit te breiden en le brpngen op 15. De afdeeling Zulphen stelt voor het voorstel in te trekken en te pogen te komen tot een betere verdee ling van de hoofdbestuurs-leden over hel ge heele land. Van andere zijde werd het voor stel bestreden. De afdeeling Zwolle diende een motie in, waarin de wenschelijkheid van een betere verdeeling van de hoofd bestuursleden over het geheele land uitge drukt wordt. De motie wordt na eenige dis cussie ingetrokken, evenals het voorstel van Zwolle. Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen de door dat bestuur gestelde candida- ten jhr. W. E. Engelen, die aftrad, doch her kiesbaar was en in de vacature Quarles van Ufford, die periodiek moest aftreden, kolonel W. van den Burg. Luitenant Aberson, die door het hoofdbestuur candidaat was ge steld trok zich terug om zijn candidatuur af RECLAME. 3070 WARE GROOTTE te staan aan een jongere kracht. In de vaca ture werd gekozen de candidate van de af deeling Zwolle mej. C. Eindhoven. Bij een voorstel van de afdeeling Zand- voort om schildjes verkrijgbaar te stellen die bij de leden aan do deurposten bevestigd kunnen worden werd na een levendige dis cussie vastgesteld, dat de plaatjes zullen worden verstrekt aan hen. die dit wenschen, en die ze betalen willen. Hel aantal leden dat in aanmerking wenscht te komen zal door de afdeelingen opgegeven worden, en in het orgaan vermeld worden Gedurende de vergadering kwam een tele gram van antwoord binnen van de Koningin- Moeder. Als plaats voor de volgende vergadering werd na eenige gedachlenwisseling Zutphen aangewezen. Het hoofdbestuur zal nader onder de oogen zien een voorstel van de afdeeling Zand- voort tot het houden van permanente raam- tenloonstellingen met offerbus naar Engelsch voorbeeld. Bij een voorstel van de zelfde afdeeling het hoofdbestuur opdragende op te treden legen de wreedheid bij het schoon maken en levend vervoeren van visch, zeide het hoofdbestuur medewerking toe. Bij de rondvraag werden door verschillen de afdeelingen opmerkingen gemaakt met be trekking tot vervoer en behandeling van die ren. die door den voorziller en den algemee- ncn inspecteur beantwoord worden. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De jaarvergadering te Haarlem. De Ned. Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken. vergaderde Zaterdag te Haarlem. Aan de jaarvergadering ging vooraf een buitengewone vergadering ter behandeling van een voorgestelde statuten wijziging. Deze wijziging werd na langdu rige discussie aangenomen. Vervolgens werd de algemeene vergade ring geopend door den voorzitter, dr. C. B. Tilanus, te Amsterdam. Het jaarverslag werd onveranderd vast gesteld. De rekening van den penning meester, den heer Boas, vermelde een ba tig saldo van f 172.28; de controle-commis sie vond alle bescheiden in orde. Voor de verkiezing van 4 leden van het hoofdbestuur waren 12 candidaten gesteld; gekozen werden dr. S. B. Nathans, voor zitter der afd. Groningen, dr. Van der Hoeven, voorzitter der afd. Zwolle, mevr. NieswaagDe Bruin, secretaresse der afd. Schiedam en na herstemming dr. O. L Schmidt, voorzitter der afd. Amsterdam. Tenslotte werd gesproken over de op richting van een maandblad, waartoe werd besloten. Het zal 16 pagina's tellen. Het hoofdbestuur zal f 50 in de exploitatie bij dragen. NATIONALE VEREENIGING TEGEN WERKLOOSHEID. De nationale vereeniging tegen de werk loosheid heeft te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden Ier behandeling van de voor deze vereeniging uitgebrachle prae- adviezen over de vraag: Is het wenschelijk om in lijden van slechte arbeidsmarkt met het oog op de werkverruiming de uitvoering van openbare werken te bevorderen, en zoo ja, hoe moet men dan in de financieering van die werken voorzien o.m. leencn voor productieve, maar niet onmiddellijk ren dabele werken? Praeadviezen over dit onderwerp hebben uitgebracht jr. dr. C. E. Bongaerts, oud minister van waterstaat; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal bij het depar tement van financiën, en de heer F. M. "Wi baut, wethouder voor de financiën le Am sterdam. De minister van Waterstaat had zich doen vertegenwoordigen door hoofd-ingenieur Re- deker, de minister van arbeid door den heer Folmer, het gemeentebestuur van Amster dam door wethouder dr. I. H. J. Vos. ALG. NED. GEHEELONTHOUDERSBOND. Te Utrecht is de algeaneene vergadering van den Algcmeenen Nederlandsche Ge- heelonthoudersbond begonnen. De voorzitter richtte enkele hartelijke woorden van welkom tot prof. dr. J. v«n Rees uit Hilversum, oud-voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond, buitengewoon lid van het hoofdbestuur. Volgens het jaarverslag was het ledental op 31 December 1925 2690 Besloten werd voor de provinciale pro- pagan da-comité's f 300 en voor de jeugd club f 250 beschikbaar te stollen. NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Onder voorzitterschap van den heer P. Moltmaker werd Zaterdagmiddag in hel N. V. Huis Ie Utrecht het congres van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel geopend. Het N. V. V. was vertegenwoordigd door de heeren Stenhuis en v. d. Lende; de I. T. F. door den heer Fimmen; het Zweed- sche spoorwegpersoneel door den heer F. W. Franzen; voor het Ocstenrijksche per soneel waren aanwezig de"Tieeren Berthold König en ir. C Künig en voor den Indischen Spoorbond de heeren II. de Bont en J. P. Worp. Verschillende heeren hielden een begroe tingsrede. Zij werden door den voorzitter bedankt. Op een voorstel uit de vergadering werd besloten, een telegram aan mr. P. J. Troel- slra le zenden met de beste wenschen voor zijn gezondheid. "Vervolgens werden besprekingen gevoerd over de jaarverslagen en het beleid-van het hoofdbestuur, waarna de vergadering werd verdaagd. Op de meiaalwarenfabriek van C. Kuurs Co. te Tiel is een staking uitge broken, in de afdeeling bruininakerij, we gens het aan een der arbeiders gegeven ontslag. Het aantal stakers bedraagt een kleine 20. Allen zijn georganiseerd. een rekensommetje. De opkissing van de opgave van Zater dag is als volgt: Het verschil in leeftijd v.) blijft steeds gelijk In het eerste geval is het verschil in leeftijd van den patroon met dien van sollicitant v. jaar geleden dus 2 v. Daar die leeftijd tweemaal zooveel is, moet dus het verschil gelijk zijn aan den leeftijd van den sollicitant v. jaar geleden. De sollicitant is echter momenteel v. jaar ouder, dus 3 v. jaar oud en de pa troon 3 v. v. 4 v. In het tweede geval worden patroon en sollicitant ieder v. jaar ouder, dus respec tievelijk 5 v. en 4 v. Samen zijn zij 63 jaar of 5 v. 4 v. =63, dus 9 v. 63 of v. 7. Het verschil is dus 7 jaar. Momenteel is dus de sollicitant 3 v. 3 x 7 21 jaar en de patroon 4 v. 4 x 7 29 jaar. -SI- NA HET DRAMA IN DEN HAAG. Zaterdagmiddag ia onder enorme belang stelling het stoffelijk overschot van mej. Alio Janse die in de Wagenstraat te Den Vlaag op zoo tragische wijze om het leven gekomen is. op de Algemeene Begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Bij de ouderlijke woning in de Terwesten- straat waren legen twaalf uur honderden menschen samengestroomd. Toen de kist het huis werd uitgedragen, drong het publiek zóó op, dat de dragers groote moeite hadden den weg vrij te hou den. Achter den lijkwagen, waaraan een drietal kransen werden gehecht, sloot de familie zich aan in twee volgkoetsen Eerst toen de stoet zich in beweging had gesteld, kwam een inspecleur met eenige agenten, om ruimte le maken. Van de vele honder den belangstellenden, begeleidden velen den stoel een eindwepgs. Op de begraafplaats, waren weder hon derden, hoofdzaak vrouwen gekomen oni van de uilvaart getuige te zijn. Op verzoek van den directeur der begraafplaats had de politie met touwen voor een behoorlijke af zetting zorg gedragen, zoodal binnen de af zetting ruimte was vrijgehouden voor de familie. Aan hel graf werd niet gesproken: slechts de vader zeide. terwijl hij bloemen op de kist strooide, in ontroerende berusting: Het heeft zoo moeten zijn. Alice, de liefde was t e groot voor jou. Met de familie, strooiden eenige vriendin netjes bloemen in het graf. Nadat een broer van het meisje bedankt had voor de deelneming, door de familie de laatste dagen ondervonden, verlieten allen diep onder den indruk de begraafplaats. DOODELIJKE ONGEVALLEN. In den Bergen Hout bij Alkmaar is het 12-jarig dochtertje van den heer Fecnstra, aldaar, door de auto van den heer Z. uit De Roman van een Circnsmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). (fS Mrs. Fane keek haar dochter onderzoe- wonende schilderijen daar zijn al- eei> al een klein vermogen waard. Hou jfch op met huilen. Lilian, je gaat er nog t:'zien Maar Lilian bleef ontroostbaar. I Ik heb nooit van iemand anders dan *an Koric gehouden, snikte ze. Op haar ma nier sprak ze de waarheid, maar dal ze op dit oogenblik lol dat besef kwam. was wel heel erg een gevolg van de mededeelingen van haar moeder over het tweede testamentl XII. Roderick legde den heelen afstand van Ildersley Gardens naar zijn kamers- te voet af. Het was een heet eind, maar het drong nauwelijks tot hem door. Hij had zich nog nooit zoo ellendig gevoeld. Het beste was maar om naar het buiten land te gaan. veel te reizen en zoo vergetel heid te zoekener was zooveel, dat hij vergeten wilde. Het was opeens, alsof de ge stalte van het kleine meisje in felle duide lijkheid voor hem stond. Hij had dat zoo vaak de laatste dagen. Hoe kwam het toch. dat hij zoo dikwijls aan haar moest denken, aan het zachte, eenvoudige kind. dat maar zoo kort zijn naam gedragen had. Rosalie Briton hoe het kwam wist hij niet, maar opeens schoot deze namen- combinatie fel in zijn brein omhoog. En even later wilde de geda^Jite aan de verma ning van den ouden Fergerson. om een man in de wereld te worden, hem niet met rust laten. Maar wat kon hij doen? Zijn zelfonder zoek had een negatief resultaat. Als men hem zou kunnen gebruiken, was het alleen om zijn geld. Toen hij zijn weelderige kamers binnenging, scheen zijn toekomstig leven hem dor en eenzaam. Een helder vuur brandde in de gezellige, luxueuze zitkamer. De gloed van dat haard vuur weerkaatste op een portret van Lilian, in zilveren lijst op den schoorsteen In een plotselingen impuls legde hij het portret neer met den voorkant naar beneden. Wrokkend dacht hij bij zichzelf, dat hij er geen recht meer op had. Hij kon niet besluiten om hoed en jas af te doen er was een zeldzame loomheid over hem gekomen en de voor name luxe van zijn kamer nam zijn gevoel van verlatenheid niet weg. De tafel stond keurig gedekt voor het souper en Roric be dacht met bitterheid hoe heerlijk hel zijn zou als er nu eens een hartelijk menschen- kind was, om zijn eenzamen maaltijd met hem le deelen Zou de oude Fergerson willen komen als hij hem opbelde? Maar daarvoor geneerde hij zich een beetjel Er zouden genoeg club vrienden zijn. die wel zouden willen komen om zijn wijn te drinken en zijn sigaren Ie rook en, maar daar verlangde hij niet naar het waren niet de vrienden die hij be hoefde. De deur ging zachtjes open. Roric's kamer dienaar stond in de opening. Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, maar ik had u niet thuis hooren komen. Wilt u nu direct eten? Ik eet heelemaal niet. zei hij geïrri teerd. Hij deed hoed en jas af en smeet ze dwars door de kamer op een sofa. De bediende zei niets. Hij kende deze buien van zijn meester. Hij raapte den hoed en jas op en deed alsof hij een en ander op ruimde in de kamer, tot de bui zou over drijven Niemand hier geweest? Neen. mijnheerDat is te zeggen, er is een man hier geweest, een ordinaire persoon, met een astrakan kraag op zijn jas. Hij wou zijn naam niet zeggen; hij kwam nog wel eens terug, zei hij. Een bedelaar, denk ik. Dat geloof ik niet. mijnheer. Hij droeg een gouden ring met een diamant. Zegt ook nog niets. Nagemaakt spul. Dc bet ging. Dat za! misschien de man met de diamanten ring zijn, zei Ronc sar castisch. De bediende ging de kamer uit om open te doen. Rorie hoorde een vreemde stem. Een oogenblik kwam Ferne, de bediende, weer binnen. Hij scheen uit zijn humeur. Hij is het. mijnheer; maar hij wil zijn naam niet zeggen. Hindert niet; laat maar hier komen. Roric had niet hel- flauwste vermoeden wie zijn bezoeker zou kunnen zijn, maar wie het ook mocht zijn. alles leek hem beter dan als eenig gezelschap zijn wifd-woelende gedachten te hebben. Hij was bijna verlan gend om den man te verwelkomen. De deur werd geopend en Roric staarde opeens in het brulaal-lacbende gezicht van Sherny, den „directeur van het reizende circus." Het was geen wonder, dat de jonge Briton even de kluts kwijt raakte Van de vele menschen. die hij kende, was de nobele Sherny nu wel de laatste, dien hij op den laten avond verwachtte. Hij had geloofd, dat hel vreemde avontuur van de vorige week in den meest letterlijken zin dood en begra ven wa9 en daar stond een personage uit het treurspel in levende lijve voor hem. Sherny scheen bijzonder op zijn gemak. Ilij keek Roderick glimlachend aan en steun de met zijn eene hand waaraan de dia manten ring zat familiair op een stoel. Ferne trok zich zwijgend terug, maar niet zonder een onderzoekenden blik op de vreemde combinatie dezer twee mannen te hebben geworpen. Het geluid van het sluiten van de deur bracht Roric weer tot de werkelijkheid terug. Het bloed steeg hem naar het gezicht en met gebalde vuisten deed hij een dreigenden stap naar voren. Wat moet dat beleekenen voor den drommel? Ik dacht dat u al een lesje van mij gehad had, maar als u lust hebt in een tweede, komt u precies op hel goede moment. Sherny haalde de schouders op. Ik twijfel er niet aan of u bent daar volkomen toe in staal, zei hij met voorgewende kalmte; want inwendig was hij wel een beetje bang voor Roric's athletische begaafdheden. Maar als u verstandig bent, doet u dat niet en luistert u eerst naar wat ik u te zeg gen heb. Er was iets in Sherny's toon en houding, dat Roric een beetje kalmeerde. Hij lift zijn handen zinkeh en ging wat achteruit. U kunt me hier komen vertellen wat u wilt; inleressceren doet het me niemendal, zei hij. Maar nu u hier toch eenmaal bent, kunt u wel voor den dag komen met wat u op het hart hebt Dat dacht ik ook. zei hij met opdrin gerige jovialiteit. Hij draaide den stoel, waarop zijn hand rustte om en ging zitten zonder een uitnoodiging daartoe af te wach ten. Welnu. mr. Briton, wat is u bereid te doen? Te doen? herhaalde Roric verbluft. Ja. te doen met betrekking tot dat meisje, Rosalie Dean. Ze was niet mijn eigen kind. maar ik heb haar groot gebracht alsof ze mijn eigen kind was Ik heb jaren be sleed aan haar opvoeding en training. Als dit niet gebeurd was. zou ze met een iaar een goudmijn voor me geweest zijn en daarom wil ik wel eens weten wat u van plan bent. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5