BERICHT. No. 20610 MAANDAG 23 MEI Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Iedere abonné in Leiden ontvangt heden gratis bij de bezorging van ons Blad een exemplaar van onze Zomer dienstregeling van spoor- en tram wegen, autobussen en vervoer te water. De abonné's bulten Leiden ontvan gen deze dienstregeling morgen. DE DIRECTIE. De Gemeenteraadsverkiezingen Zooala bij iedere verkiezing hier ter stede pillen wij ook morgenavond ter gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen den uit slag op de welbekende borden voor onze Bureaux publiceeren. De zoo populaire mnziekvereeniging hWerkmans Wilskracht" zal met haar vol ledig orkest vanaf halfzeven den belang stellenden op een concert vergasten. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. A. D. MEETER. In de Pieterskerk had zich gistermorgen te tien ore een groote schare verzameld, om de bevestiging bjj te wonen van den niéuwen leeraar, ds. A. D. Meeter, die van Loosduinen gekomen" is. Dr. A. D. Meeter. De bevestiging. De bevestiging had plaats door ds. Joh. IW. Groot Enzerink. Het samenzijn werd gecpend met het zingen van Gez. 1 vs. 1, 2 en 4, waarna het votum werd uh> gesproken, gevolgd door de voorlezing van de Wet des Heeren en 2 Cor. 2 vs. 14 3 vs. 11. Daarna werd gebeden en zong de gemeente andermaal, thans Ps. 89 va. 17 en 8. Daarna ging ds. Groot Enzerink over tot de bevestiging. Aan zjjn bevestigingsrede liet ds. Groot Enzerink een inleidend woord voorafgaan. Z.Ew. herinnerde aan Alexander den Groote, die door zpn durf de bewondering van zijn vader had opgewekt, die hem toevoegde: »Mjjn zoon! zoek gy een ander koninkrijk. ■Voor u is Macedonië te klein." Alexander stichtte zich een wereldrijk, maar stierf op 33-jarigen leeftijd. Hij werd op zijn beurt overwonnen door den dood. zooals 't allen grooten der wereld gaat. De voorganger wees er vervolgens op, hoe daar maar één uitzondering op is. Daarna koos ds. Groot Enzerink zich als tekstwoord 2 Cor. 14. Z.Ew. las dit tekstwoord voor en gaf er een uitlegging van, waarop hij de schare 45 vs. 2 liet zingen. Daarna speelde bet orgel de melodie van het Lutherlied. En vervolgens had na de voorlezing van het gebruikelijke formulier de bevestiging Plaats van den nieuwen leeraar, die op de hem gestelde vragen antwoordde met: „Ja, ik. van ganscher harte". Dp verzoek van den bevestiger zong de |cineente toen Gezang 91 vs. 2 (in den en laatsten regel iets gewijzigd), waarna h®t gebed werd uitgesproken en Ps. 68 Js- 16 werd gezongen. Na den zegen te lebben ontvangen ging de gemeente huis waarts De intrede. Ook om zes uur 's avonds was de Pieters kerk geheel gevuld. Het was zelfs moeilijk om iedereen een plaats te bezorgen en de koster en zijn helpers hadden geen ge makkelijk werk. Om precies zes uur betrad de nieuwe leeraar, ds. A. D. Meeter, den kansel en nadat de gemeente Ps. 19 vs. 5 en 7 had gezongen, las Z.Ew. Efeze 3 voor, dat hij zich tot tekst koos. Na de predikatie zong de gemeente Ps. 84 vs. 3 en 5. Daarna sprak ds. Meeter eenige woorden van dank, en h\j richtte zich in de eerste plaats tot het gemeentebestuur en den kerke- raad. Onmiddellijk daarop richtte ds. Meeter zich tot zijn bevestiger, op wie, als op één na de jongste predikant, de taak gerust had hem te bevestigen. Ds. Meeter herinnerde er ds. Groot Enzerink aan, dat hij een3 in zijn plaats te Leeuwarden was beroepen en hij prees zich gelukkig thans naast Z.Ew. te mogen staan. Ds. Meeter bracht zijn bevestiger dank voor hetgeen hij tot hem, tot zijn vrouw en tot z\jn zoontje had ge zegd des morgens. Ds. Meeter zeide vervolgens, altjjd te hebben gehoord, dat de samenwerking te Leiden goed was en hij sprak den wenseb uit, dat die zoo moge blijven. Spr. dankte zijn collega's, ook die uit den omtrek, en in het bijzonder zijn collega en vriend, ds. Bosman, uit Maassluis, voor hun tegenwoor digheid. En ook richtte spr. zich tot den kerkeraad, tot de ouderlingen en diakenen en hij sprak de hoop uit, dat men steeds één van zin zou zijn en verstaan, dat een dracht maakt macht. Dank bracht spr. ook aan het kiescollege voor het in hem gestelde vertrouwen, dat spr. niet hoopto te zullen beschamen. Daarna richtte ds. Meeter woor den van dank tot de kerkelijke commissie en tot do notabelen. En vervolgens bracht Z.Ew. dank aan prof. Van Nes, zijn vrosgoren leermeester, van wien hij de eerste felici tatie mocht ontvangen. Ook tot prof. Plooy, zijn voorganger, richtte ds. Meeter zich met een persoonlijk woord. Nog dankte de nieuwe leeraar het korps vrijwilligers, het wijkcomité, de kosters, organisten en het overige kerkpersoneel, de vereenigingen, de collectanten van diakenen en uit de gemeente en ten slotte verzekerde ds. Meeter den velen leden van zijn vorige gemeente Loosduinen dat hun aanwezigheid bij de intrede te Leiden Z.Ew. veel genoegen deed. „Ik heb het in de vier en half jaar in uw midden goed gehad, vrienden, en hoop van harte, dat gij er niot op zult achteruit gaan," besloot ds. Meeter. Daarop ging ds. Meeter voor in het gebeid en liet hij zingen Gez. 46 vs. 48 en 55, waarop de gemeente den nieuwen predikant vers 7 van den Avondzang toezong en dank baar huiswaarts keerde. ZESDE INTERNATIONAAL CONGRES DER GESCHIEDENIS VAN DE GENEESKUNDE. Voor het zesde Internationaal Congres der Geschiedenis van de Geneeskunde, dat van 18 tot 23 Juli a.s. hier ter stede en Am sterdam zal worden gehouden, heeft zich een uitgebreid eere-comité gevormd Daarin hebben zitteng Z. K. H. de Prins der Nederlanden, beschermheer van het Congres, en de eere-voorzitters mr. M. A. M. Waszink, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland; jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, W. de Vlugt, burgemeester presi dent-curator van de Universiteit van Am sterdam, en mr. A. van de Sando Bak- huyzen, burgemeester dezer gemeente^ Het uitvoerend comité wordt gevormd- door: dr. J. G. de Lint, voorzitter; dr. D. Schoute en dr. B. W. Th. Nuyens, onder voorzitters; dr. J. E. Kroon en dr. J. B. F. van Gils, secretarissen; dr. F. W. T. Hunger, penningmeester; dr. M. A. van Andeldr. F. M. G. do Feyfer; dr. J. van der Hoeven en A. J. M. Lamers Maandag 18 Juli, 's middags te 3 uur, zaï het Congres .in het Groot-auditorium der Universiteit alhier geopend worden door dr. J. G. de Lint, terwijl het Congres te 5 uur officieel ten stadhuize zal worden ont vangen. Dinsdagmorgen zullen sectie-vergaderingen worden gehouden, terwijl 's middags dr. Crommelin in het Natuurkundig Laboratorium een rede Z3l uitspreken. Na afloop daarvan zal een bezoek worden gebracht aan het Museum van Natuurkundige Instrumenten en zal het Natuurkundig La boratorium worden bezocht. Te 5 uur zal een bezoek worden gebracht aan het huis, waar Boerhaave heeft ge woond, waar het congres door den huldigen bewoner, mr. Fokker, zal worden ontvangen, 's Avonds zal de v. Leeuwenhoek-film ver toond worden. Woensdagmorgen en -middag zal een bij eenkomst worden gehouden in de Univer siteit. Te 8 uur 's avonds wordt p6r auto een bezoek gebracht aan Den Haag, Sche- veningen (Kurhaus). Te 9 uur zal het Con gres in het Cabaret Pisuisse worden ont vangen door het Medisch Genootschap van Den Haag. Donderdag 21 Juli vertrek naar Amster dam, bijeenkomst in de Universiteit te half- elf, terwijl 's middags een bezoek zal worden gebracht aan de medisch-historische ten toonstelling in het Suasso-Museum, -Voor dracht van den voorzitter der tentoonstelling dr. Nuyens; te halfvpf officieele ontvangst ten stadhuize. Vrijdag 22 Juli algemeene vergadering «an de Association Internationale d'bistoire de la Médecine. Zaterdagmorgen excursie per boot naar Enkhuizen, waar het Congres officieel ten stadhuize zal worden ontvangen, 's Avonds siuitingsdiner in het Paviljoen van het Vondelpark. Voor dit Congres zijn 55 voordrachten aangekondigd. In den loop van "deze week wordt aan alle deelnemers het voorloopig programma toegezonden. ZILVEREN JUBILEUM J. v. d. LINDEN. In de Conserven fabriek van de firma Tie- leman en Dros is hedenmorcen met eenigs plechtigheid hetf eit herdacht dat de heer J. v. d. Linden voor vijf-en-twintig jaar aan deze zaak werd verbonden. In dienst gekomen als magazijnknecht heeft de heer Van der Linde zich door ijver en nauwgezetheid, trouw en volharding, op gewerkt tot de positie welke hij thans be kleedt, die van chef van het magazijn der Binnenlandsche goederen. Met zijn echtgenoot© heeft men den ju bilaris hedenmorgen van zijn woning per auto naar de fabriek laten halen, waar bij in het versierde magazijn werd ontvangen door het personeel dat onder zijn leiding werkt en door vele anderen van het groote personeel. Daar werd de jubilaris toegespro ken door den heer H. W. Nelck. die in eenige zeer waardeerende woorden zijn ver diensten schetste en hem namens het ge- heele magazijnpersoneel gelukwenschle. Spr. prees vooral de aangename wijze waarop de jubilaris met -iedereen weet sa men te werken. Namens het magazijnper soneel werden den jubilaris twee fauteuils en vïer stoelen aangeboden en de echtge- •noote van den jubilaris werden bloemen vereerd. Nog werden aangeboden geschen ken van het Chefs- en Kantoorpersoneel (een fraai rookstel) en van het personeel der afd. Buitenland en 'eenige collega's van den jubilaris (een plant). Ook ontving de jubilaris een album bevattende de namen van de gevers der verschillende cadeaux. Zichtbaar aangedaan Heeft de heer v. d. Linden bedankt voor de hulde en voor de geschenken. Hij was er een beetje verlegen mede en had zulk een grooische hulde niet verwacht Nadat eenige verversohingen wa ren aangeboden en velen den jubilaris had den gelukgewenscht, werd de jubilaris nog ten Kantore der directie ontvangen, waar hem met waardeerende woorden een gratifi catie werd aangeboden. Daarna ging de jubilaris met zijn echts- vriendin naar huis, waar hij het verdere deel van den dag wel in vreugde zal door brengen. ZILVEREN JUBILEUM J. VAN ES. Heden herdacht de heer J. van Es het feit dat hij voor vijfentwintig jaar in dienst trad bij de Conservenfabriek Nieuwenhuizen al hier. De jubilaris werd 's morgens ontvan gen door de directie in haar kantoor, waar hem een geschenk onder couvert werd aan geboden. Des middags hebben de firmanten den jubilaris in zijn woning bezocht en hem daar nogmaals gecomplimenteerd. OUDERAVOND OPENB. JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O. Vrijdag j.l. werd in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht een ouderavond ge houden. uitgaande van bovengenoemde school. De agenda vermeldde o.a. causerie met lichtbeelden over: Oude gebouwen in Leiden, en verkiezing van nieuwe leden der Oudercommissie. Nadat de heer Hibma om half 9 de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, knoopte hij hieraan eenige mede- deelingen omtrent de school vast. Hij wees er de ouders op de verwachtingen omljent den uitslag der Mulo-examens niet te hoog te spannen, daar dit jaar om verschillende redenen het aantal dat zal slagen niet groot zal zijn. Er zijn jongens die hard hebben ge werkt, maar velen laten 't op 't laaist aan komen. wat niet voldoende resultaat ople vert en ook worden de eischen, aan de exa mens gesteld, hoe langer hoe hooger. Het blijft van groot belang als de ouders contact houden met de schoolde onderwijzers zijn dan ook steeds bereid de noodige inlichtin gen te verschaffen. Daar het nog niet voldoende donker was om de projectielantaarn te vertoonen, werd eerst tot punt 3 overgegaan, n.l. de verkie zingen, 4 aftredende leden werden bij accla matie herkozen en voor de overige 3 leden die niet herkiesbaar waren werden Mevr. Kern en de heeren dr. Borgerhoff Mulder en Nieuwland benoemd. De heer Hibma richtte een kort woord van afscheid aan de aftredende leden, spe ciaal aan den heer Mens, die reeds als jon gen de school had bezocht en later als voor zitter der oudercommissie weer met den heer •H. en de school in contact zou komen. In zijn antwoord yestigde de heer Mens nog eens de aandacht op het groote nut van het instituut oudercommissie, wat beoogt goede samenwerking tusschen school en huis. Hij dankte de commissieleden voor de aange name samenwerking pn in 't bijzonder het hoofd der school en de secretaresse mevr. Franck voor haar ijver in dié 6 jaren ge toond. De heer Hibma hield nu zijn interessante bespreking over oude gebouwen, met plaatjes toegelicht. We kregen zeer fraaie oude ge vels te zien en aardige geschiedenissen daar aan verbonden, te hooren. Er zijn in Leiden ruim 500 huizen en gevels, uit architecto nisch oogpunt van groot belang. Natuurlijk was de tijd te kort die alle te vertoonen, maar op de meest bekende werd de aandacht weer eens gevestigd. De aanwezigen toonden door hun onverdeelde aandacht en luid applaus, dat ze de causerie ten volle waar deerden. Hierna werd door de ouders de gelegen heid benut om met de heeren onderwijzers over hun jongens te spreken. Nadat de com missie den heer M. G. Bon tot voorzitter had gekozen, sloot het hoofd der school dezen pretligen ouderavond die door pl.m. 50 ouders werd bezocht. De afwezigen hadden veel verzuimd. „DE TREKVOGELS". Zaterdagavond hield de H.B.S.-vereenigtng „De Trekvogels" een vergadering onder baar leden, alwaar besprekingen werden gehouden tot het organiseeren van een Trek vogelsH.B S.-kamp in de zomervacantie te Putten op de Vel uwe. De voorzitter, de heor Christiaanse, opende de vergadering. Spr. memoreerde het H.B.S.-kamp in 1926, dat zoo schitterend geslaagd is, en waar de H.B.S.'ers zoo volop hebben kunnen ge nieten van de natuur. Spr. besloot, met alle leden op te wekken weer aan het kamp, dat van 20—30 Juli gehouden zal worden, deel te nemen. Darrna las de heer Smolders het kampverslag en de heer Verboog het financieel verslag voor. Beide verslagen werden goedgekeurd. Vervolgens werd het programma voor het nieuwe kamp vast gesteld, hetgeen schitterende fiets- en wan deltochten inhoudt. Daarna werd een nieuwe kampadministratie gekozen, hetgeen tot resul taat had, dat gekozen werden: de heeren F. Jutte, F. Abels en A. C. ter Poorten. In de rondvraag werd nog de mogelijkheid besproken tot het organiseeren van een meisjes-H.B.S.-kamp. Het bleek echter, dat hieraan te groote kosten verbonden waren, en de prijs tot deelneming dus veel te groot zou worden. Helaas moest men hier van dus afzien. Daarna werden een dertigtal lantaarn plaatjes geprojecteerd, die foto's uit het vorige H.B.S.-kamp te zien gaven, hetgeen een duidelijk beeld gaf, hoe heerljjk de H.B.S.'ers daar konden genieten. Daarna sloot de voorzitter de bijeenkomst, waarbjj hjj een woord van dank bracht aan den heer Veltema, die zich weer als hoofd leider van het kamp beschikbaar had ge steld, en tevens aan den heer Dee, voor het maken van de lantaarnplaatjes, en den heer Jonker voor het beschikbaar stellen van zqn projectie-lantaarn. LEIDSCH HARMONIEGEZELSCHAP „DE POST". Bovengenoemd muziekgezelschap heelt gistermiddag met de uitvoering van een wel verzorgd programma de zomerconcerten in den tuin van Musis Sacrum ingeluid. De muziektent, geheel gerestaureerd en opnieuw geschilderd, was er als voor geknipt om „De Post"-muzikanten in hun mooie fris- sche uniformen te ontvangen Het gezel schap dat gedurende het geheele jaar onder leiding van zijn ambitieusen directeur, deu heer M. Bolderdijk, ijverig had gestudeerd, bleek in goede conditie, zoodat er aan het welslagen van de matinée niets in den weg stond dan het gure weer. Het viel ons bijzon der mee, dat ondanks dit, nog zoovelen waf- ren 'opgekomen, die. behalve dat enkelen het waagden in den tuin zelf plaats te ne men. de waranda en de zaal geheel vulden. De vlot gespeelde marsch: „Aaux bords du Rhin" van Herzer, was gen goede inzet. De krachtige tonen der koperinstrumenten klonken ver buiten den tuin en dwongen de wandelaars in het Plantsoen en Singel tot luisteren. Het tweede nummer „La Reine Maud", Ouverture, de concert van L. Boyer, waar mede op den 2den Pinksterdag het gezel schap o m. zal uitkomen op een in Ridder kerk te houden muziekconcours, werd schoon ten gehoore gebracht. Er bleek aan kenners overtuigend uil, dat het gezelschap in den stillen tijd zich op meerdere volma king had toegelegd Met dit stuk zal „De Post" zeker geen slecht figuur maken evenmin als met het volgend nummer: .Suite-Ballet" van Popy, welk stuk, uit vijf afdeelingen bestaande, op meesterlijke wijze werd gespeeld. De qpen- schen die stil en aandachtig luisterden wer- galen er de kou bij. Na de pauze volgden er nog vijf nummer3, alle eveneens vlot en zuiver gespeeld. Ook daarbij waren er twee nummer9, nl. Erl- könig, „Ouverture Dramatique" van Joh. Boers en „Cythère, Fantaisie Ballet" van Francis Popy die werden gegeven als een generale repetitie voor het concours in de hoofdstad des lands op Hemelvaartsdag a.s. Ook de andere nummers hadden veel succes. OPENLUCHTMEETING S. D. A. P. Tot besluit van haar verkiezingsaclie hield Zaterdagavond de Leidsche afdeeling van de S.D.A.P. op „Den Burcht" een openlucht meeting. waar de voorzitter, mr. D. A van Eek als spreker optrad en waarvoor de be langstelling vrij groot was, al bleef zij dan BINNENLAND. De laatste dag van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam (Binnenland, 2e blad). Verhooging van den wijnaccijns? (Bin nenland, 2e Blad). Jaarvergaderingen van „Dierenbescher ming", „Eerste Hnlp bij Ongelnkken" en „Alg. Ned. Geheelonthoudersbond" (Binnen-» land, 2e Blad). Bevestiging en intrede van ds. A. D« Meeter te Leiden (Sladsn. Ie Blad), BUITENLAND. Lindbergh heeft den vliegtocht New-York Parijs succesvol volbracht (3e Blad). De Rnssen ter economische conferentie bezorgen de conferentie groote moeilijk heden (Buitenl. Ie Blad), De vliegers, die van Engeland naar Britsch- Indië zouden vliegen, zijn bij Perzië in zee gedaald en gered. (Buitenl. Ie Blad). ook hier beduidend onder het peil bij dd verkiezingen voor de Tweede Kamer. De heer van Eek heette allereerst allen welkom, sprak zijn voldoening uit over de bevredigende opkomst en gaf den wensch te kennen, dat velen zich door deze bijeenkomst gedrongen zouden gevoelen zich als lid dei; S. D. A. P. op te geven. Nadat de socialistische zangver. „De Stem de9 Volks" eenige liederen ten gehoore had gebracht en ook het muziekkorps „Nieuw Leven" zich had laten hooren, ving de heer van Eek zijn rede aan met op te mérken, dat deze bijeenkomst eenigszins overeenkomt met die ten tijde van de verkiezingen van 1919, toen onze mannen het eerst onder het „algemeen" kiesrecht slemden. Toen verkeerden wij in het onzekere wat de toekomst ons brengen zou cn thans is dit evenzeer het geval; niettemin zien wij den uitslag hoopvol tegemoet, temeer daar allen in onze partij er zich ten volle van bewust zijn. dat het thans niet enkel gaat om uit-, breiding van het aantal raadszetels, maar tevens om onze vertegenwoordiging in het dagelijksch bestuur der gemeente. Inzonderheid is ons vertrouwen gericht op de vrouwen en wij kunnen niet anders aan nemen, dan dat deze dit vertrouwen niet zullen beschamen, gelet op de steeds groeiende belangstelling voor het politiek- economisch leven onder hen. Op de mannen rust de plicht deze belang stelling door hun bezielend voorbeeld aan te wakkeren. De verkiezingen voor den Leid-» schen gemeenteraad, aldus vervolgde spr., zijn slechts een onderdeel van den grooten strijd, welke over de gansche wereld door hoc proletariaat tegen het kapitalisme wordt ge^ voerd. Immers het is onbillijk, dat, waar do wereld rijk is door grondstoffen en techniek de toestand v. d. groote massa ellendig is als gevolg van de groote mate van bestaanson-. zekerheid. Het lage bestaanspeil van en de toenemen-» de behoeften onder de arbeidersklasse vor men wel een groote tegenstelling met onze overtuiging, dat lijden onnoodig is. Onze fractie is in den raad, zegt spr., steeds opgekomen voor de belangen der groote massa, nochtans zonder daarbij de beharti ging van de algemeene belangen ten achter te stellen, laat staan te verwaarloozen. Wanneer er in de afgeloopen zittingspe riode criliek op onze fractie werd uitgeqefend bepaalde zich deze steeds lol algemeenheden en betrof nimmer onze handelingen in den raad als zoodanig. Spr. ging vervolgens na hetgeen van ver schillende zijden aan de S.D.A.P. wordt ver-, weten, te beginnen met de communisten, die er ons een heftig verwijt van maken, dat wij de leuze „productief werk of vol loon niot hebben aapgenomen, maar blind zijn voor ue praclische onuitvoerbaa rheid. Het communisme. aldu9 spr.. breekt at-, leen af, het voedt niet op voor verwezenlij king van de socialistische gedachte en is daarom even eenzijdig als de opvatting, be-, treffende de waarde van het aantal stem men. welke alleen Zaligmakend is. Een der leiders van de Christelijke ar-, beidérs in den raa<l. de heer Grootenhuis, noemt het socialisme in hel anli-révolution- naire verkiezingsblad „De Koerier" anti- Christelijk en arbeiders-vijandelijk. Het eerste doelt waarschijnlijk op den 1-Mei-op- locht en het tweede is wel zulke groots nonsens, dat spr. er nipt nader op wil in gaan. Zou dus de S D.A P„ die toch uit arbeiders is voortgekomen, vijandig tegen over zichzelf staan? Het programma van de Chr. Hist. Unio

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1