PAPIEREN ROZEN D.V.S. KAMPIOEN VAN DEN L.V.B. No. 20605 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Klei Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. officieele berichten. Djj Kon. besluit is de beer M. de Vries hoofdcommies bij het Deportement van Arbeid, Handel en Nijverheid, tijdelijk be last met de functie van inspecteur voor je werkverschaffing. het voorontwerp-winkel sluitingswet. Bezwaren van Joodsche bakkers. Door de Vereeniging van Werkgevers in hel ïsraëlielisch Bakkersbedrijf in Neder land zijn voor de commissie van advies uit den Iloogen Raad van Arbeid de bezwaren uiteengezet, welke zij heeft 'tegen de voor ontwerpen van een Winkelsluitingswet en een werktijdenbesluit voor winkels. Na artikelsgewijs haar bedenkingen te hebben ontwikkeld, is zij tot de volgende re- sumpüe gekomen: „De materie der Joodsche broodbakkerijen eischt een aparte regeling, zooals deze reeds hij de Arbeidswet 1919, art. 36 is voorzien. Jnplaats van bescherming van den arbei der, verbetering van diens toestand, za! in de plaats treden grootere werkloosheid en het inboeten van reeds verkregen rechten. Zoo wordt tengevolge van collectieve ar beidsovereenkomsten. zeer zeker, in de groote steden des lands, des Zaterdags avonds na het einde van den Sabbath geen hakkersarbeid door gezellen in de Joodsche bakkerijen verricht. Bij de inperking van den Zondagsarbeid zal dus ieder wettelijk locgelaten uur moeten worden benut. Onze oppergeestelijken in den lande steunen dan ook volkomen onze bezwaren en zijn met ons overtuigd, dat alleen door een speciale regeling, als bedoeld bij de Arbeidswet 1919 art. 36. de geopperde bezwaren kunnen wor den opgeheven". misbruiken bij den uitvoerhandel in haring. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp ter voor koming van misbruiken in den uitvoerhandel iü haring. Hoewel in het algemeen tot kort na den ioorlog de Nederlandsche pekelharing zich goed op de wereldmarkt heeft kunnen hand haven, bleken er bij een in 1922 door onze diplomatieke en consulaire ambtenaren in het buitenland ingesteld onderzoek ver schillende klachten te bestaan over kwali teit, sorteering, de wijze van pakken, den gewichtsin houd der tonnen en over de kwa liteit van het fust. Ook langs officieelen weg werden uit verschillende landen, doch vooral uit Duilscbland, dat nog steeds de voornaam ste afnemer is van onze haring, steeds meer kiachten vernomen over verkeerde praktijken van de zijde van onzen haringhandel. De overtuiging won steeds meer veld, dat, wil men het verloren terrein herwinnen, alle krachten daartoe moeten worden ingespan- peri. Van de zijde der verschillende belang hebbenden zijn daartoe pogingen in liet werk gesteld, welke tot dusverre alle gefaald hebben, als gevolg van krachtigen tegen stand van een deel der handelaars. Een en ander had tot gevolg, dat den laatsten tijd uit de kringen der belangheb benden zelf reeders zoowel als handelaren er met klem bij de regeering op werd aangedrongen, maatregelen te nemen om misbruiken tegen te gaan, hetgeen geleid RECLAME. Dat benauwde gevoel als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. ^Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. 2735 heeft tot de indiening van het onderhavige ontwerp. Wanneer echter door de getroffen maatregelen de goede naam van dit product v.eder hersteid is, zal de Minister het toe juichen, indien later een vereenigir.g van belanghebbenden de controle zelf ter hand zal kunnen nemen onder voldoende waar borgen, dat deze afdoende zal kunnen wor den uitgeoefend. Mocht dit oogenblik aan gebroken zijn, dan zal ook voor de Regee ring het tijdstip gekomen zijn, om te over wegen zich van dit terrein terug te trekken. Volgens art. 1 van het wetsontwerp zal worden verboden, haring van een der bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen soorten uit te voeren of aan een middel van vervoer tot uitvoer aan te bie den, wanneer die haring niet verpakt en de verpakking niet gemerkt is op de bij ons K. B. voorgeschreven wijze. Het ligt n.l. in de bedoeling regelen te stellen t. a. v. de maten van het fust. De handelaar wordt verantwoordelijk ge steld t. a. v. de voorgeschreven maten der tonnen en de merken, die hij gebezigd heeft, terwijl eveneens regelen gesteld kunnen worden omtrent hetgeen in het fust verpakt wordt. L>e controle van Rijkswege zal zicli be palen tot het houden van toezicht op de riehtigo haieving van de gegeven voorschrif ten van de zijde van den handel. Dc klachten hebben voornamelijk betrek king op pekelharing; reden waarom het in het voornemen ligt. om in de eerste plaats t. a. v. deze soort regelingen te treffen. Valschheid in merken, als bedoeld in het artikel, wordt beheerscht door art. 219 Strafwetboek (maximum 2 jaren gevange nisstraf). Het ligt in de bedoeling, dat do merken zullen worden geleverd door het Rijk tegen een prijs, waarin tevens een bijdrage ligt ter tegemoetkoming in de kosten uit de uilvoering van de wet voortvloeiende. Het ligt in het voornemen om de lei ding van den controledienst op te dragen aan één der reeds in dienst zijnde inspec teurs der visscherijen, werkzaam bij den dienst van het Rijkstoezicht op de ansjovis- controle, mede voor een deel te belasten met de controle op haring. SMOKKELHANDEL IN SUIKER. Een wetsontwerp ter bestrijding. Blijkens bij het Departement van Finan ciën ingekomen berichten, begint in de omgeving van de lot het Belgisch grond gebied bchoorende gemeente Baarle-Herlog, met name in hel dorp Alphen, een leven dige smokkelhandel in suiker op te bloeien. De toestand is daar zoo ingewikkeld. dat op eenigen afstand dikwijls niet is waar te nemen, of iemand zich op Nederlandsch dan wel op Belgisch grondgebied be weegt, zoodat onwettige invoer van Baarle- Herlog naar Nederland gewoonlijk niet te bewijzen valt. Daar het terrein rondom Baarle-IIertog behoort tot dat omschreven in art. 177 der Algcmeene Wet, is de hoe veelheid suiker, welke daar zonder docu ment mag worden vervoerd, beperkt lot één kilogram. Daarom vervoert ieder persoon, die suiker uit Baarle-Herlog haalt, niet meer dan één kilogram Iegelijk. Dit smokkelen van suiker geschiedt voor namelijk door kinderen, die daartoe van rij wielen gebruik maken en dit dikwijls meermalen daags doen. Niet alleen lijdt de schatkist daardoor belangrijke schade, maar de kinderen raken vertrouwd met bet smok kelen. Het moreele gevaar, dat het beslaande kwaad oplevert, is op zichzelf reeds zoo groot, dal het naar het oordeel van den mi nister noodig is onverwijld maatregelen te beramen tot bestrijding daarvan. Aangezien de mogelijkheid beslaat, dat zich ook elders de behoefte' doet gevoelen aan krachtiger middelen ter bestrijding van fraudtileuzen invoer van suiker, wordt voor gesteld aan de Kroon de bevoegdheid le verleenen gedeelten van bet terrein, om schreven in art. 177 der Algemeene Wet, aan le wijzen waar suiker of wel suiker van een aangegeven soort niet, of niet boven een bij algemeenen maatregel van bestuur te bepalen hoeveelheid mag worden vervoerd zonder gedekt le zijn door een geleibiljet of ander geldig document. Het ligt in de bedoeling van den minister een proef te nemen met een beperking van Ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap der ic klasse van den Leidschen Voetbalbond werd D. V. S. Zondag" i.l. op haar tcr&ein aan de Maaldrift gehuldigd. Onze foto toont dc kampioenen, die het volgende seizoen in dc 4de klasse van den N. V. B. zullen uitkomen: Van links naar rechts, zittend: I. Bronsgcest, W. Roozcndaal en I. Filippo; geknield: II. IIollc- bcek, A. de la Rie en W. van Soest; daarachter staand: II. v. Duuren, P. Piket. T. Ilillebrandt Ir., C. Puin en H. v. d. Water. dc hoeveelheid, die vrij vervoerd mag wor den lot 250 gram. doch dc bevoegdheid moei bestaan zoo noodig verder le gaan. eerste kamer. De Eerste Kamer der Slaten-Generaal is thans in openbare vergadering bijeenge roepen op Dinsdagden 21-en Mei a s., des avonds te half negen. directe belastingen. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de werkzaamheden, waarmede bij de Wet op de inkomstenbelasting 191 i. de Wet op de Vermogensbelasting en de Wet op de Verdedigingsbelasling 1 de inspecteurs der directe belastingen zijn belast, tevens wor den opgedragen aan de inspecteurs der re gistratie. en dal de werkzaamheden, waar mede bij de Wet op de Verdedigingsbelasting I de inspecteurs der registratie zijii belast, levens worden opgedragen aan de inspec teurs der directe belastingen. oud-minister colijn naar indië. Naar Aneta te Batavia verneemt, heeft de heer II. Colijn het voornemen, een bezoek aan Indië te brengen, waarschijnlijk in 192S. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt in verband hiermede, dat cr kans bestaat, dat deze reis reeds eind 1927 gemaakt zal wor den. een buslijn scheveningen—amsterdam. De Nederlandsche Reisauto-Maalschappïj, gevestigd te Rijswijk, die totnogtoe van Scheveningen uit rondritten per autobus door Den Haag cn Wassenaar organiseerde, heeft bij God. Staten vergunning gevraagd tot hel exploiteeren van een nieuwen bus dienst Scheveningen (Palaceslraat)Am sterdam (Dam). De route is- Scheveningen, Den Haag, Wassenaar, Leiden, Ilaarlejn, Halfweg, Amsterdam. In iedere gemeente wordt 1 minuut ge stopt in het centrum, behalve le 's-Graven- hage (Hertenkamp) en in Leiden (bij den overweg der N. S Hef vervoer per rit kost evenveel als die per N. S. van Den Haag naar Amsterdam, tweede klas. Bezwaren tegen het verleenen eener ver gunning door Ged. Staten zijn ingediend door de Nederlandsche Spoorwegen, de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij B. en W. van 's-Gravenhage en de Haarlemsche Brockwav Bus-Mij., die een busdienst orga niseert van Haarlem naar Leiden. Hol bedrijfskapitaal van den nieuwen bus dienst bedraagt f 10.000. Bussen behoeven niet aangeschaft le worden, omdat de bus sen, waarmede de rondritten door Den Haag op het oogenblik gemaakt worden, op de nieuwe lijn dienst zullen doen. consulatie-bureaux voor moeilijke kinderen. Na afloop van de algemeene vergadering van de Centrale Vereeniging ter beharti ging van dc maatschappelijke belangen van zenuw, en zielszieken is Zaterdagmid dag te Utrecht nog een bijeenkomst gehou den, uitgeschreven door een commissie, bestaande uit prof. J. H. Gunniüg Wzn., G. A M. de Bruyn, dr. F. S. Meyers, prof. Ph. Kohnstamm, mr. N. Muller en rnej. mr. E. G. Lekkerkerker te Amsterdam ais secretaresse, welke de vraag besprak, in hoeverre ook hier te lande de wenschc- lijkheid bestaat, consultatiebureaux op te richten ten bate van de moeilijk opvoed bare kinderen. Deze commissie, welke reeds van velo zijden blijken vaD instemming mocht ont vangen, is voortgevloeid uit een bespre king, welke op 12 Februari 1.1. op aanstich ting van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen te Amsterdam is gehouden Genoemde commissie meende thans met een voorstel te moeten komen tot oprich ting van en Centrale Vereeniging ter be vordering van het tot stand brengen van eonsultatiebureaux voor moeilijke kinderen. Daar in het algemeen psychiatrische voor lichting bij de uitvoering van de plannen gewenscht is en de zorg en opvoeding van het moeilijke kind voorkoming van ver minderde of onmaatschappelijkheid beoogt verdient haars inziens samenwerking met de Centrale Vereeniging ter behartiging van dc maatschappelijke belangen van ze nuw- en zielszieken ernstige overweging. Daarom werd de bijeenkomst der genoem de commissie uitgeschreven in aansluiting aan de jaarlijksche vergadering der Cen trale Vereeniging, welke de maatschappe lijke belangen van zenuwzieken cn abnor- malen in iederen Voim, in het algemeen wenscht te behartigen. In beginsel werd besloten tot stichting van een Centrale Vereeniging ter bevorde ring van het tot stand brengen van ren- sultaticbureaux voor moeilijke kinderen. Voor de verdere leiding werd genoemd© commissie voorloopig bestendigd. De lieer de Vlugt burgemeester van Amsterdam, is met ingang vun 20 Juni a.s. herbenoemd in deze lunclie. ernstig verzet tegen de politie. In den nacht van Zondag op Maandag tussehen één uur en halflwee, surveilleerde een agent van politie in de Ripperdastraat te Scheveningen, toen zijn hulp werd in geroepen voor een hevige huiselijke twist in de Van Hoornestraat. Aldaar was een geweldig spektakel, terwyl een oude vrouw, die zich als eigenares van het huis bekend maakte, om hulp riep. Drie gebroeders waren hevig kijvende met hun moeder. De agent verzocht den belhamel even mee naar buiten te gaan om daar te bespreken wat er gaande was. De man liep gewillig mee naar buiten, doch eenmaal op straat, viel hij den politieman onverhoeds aan, terwijl de andere broeders dit voorbeeld volgden. De agent trok zijn gummistok en trachtte zich te verdedigen, doch dit kon hij met volhouden. Juist, toen hij uitgeput neerviel en door drie man tegelijk geslagen en ge stompt werd, kwam er een andere agent op het lawaai af en slaagde er in één van de vechtersbazen, nadat hij zelf ge duchte klappen had opgeloopen, te over meesteren en met behulp van een paar burgers over te brengen naar het bureau- Duinstraat. Ook de andere broeders, die in de omgeving van het polilie-bureau waren gekomen, werden door eenige agenten in minimum van tijd ingerekend. De drie belhamels blijven voorloopig in politiebewaring. Het is niet onmogelijk, dat nog een vierde arrestatie zal volgen. De Roman van een Circusmeisje. Uil hel Enjelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 19) Myers ging vooruit het smalle pad op dal naar het kleine landhuisje voerde. Het stond in een tuin vol late, kleurige herfst bloemen en was helder wit gepleisterd. Op de bruine deur wras boven de brieven bus een klein naamplaatje geschroefd: Mrs. Fowler. Voordal de dokter zijn hand kon uit trekken naar de bel. werd de deur reeds Geopend en een kleine levendige vrouw, *"nel aan de slapen grijzend kastanjebruin a^r- Ze droeg een verpleegslerscostuum. Fenigszins verwonderd zag ze naar mr jerSerson. Myers legde zijn hoed op een 'oulen stoel in de gang en duwde een °J,r aan de linkerkant open. Zijn heele Ptreden had iets huiselijks: iels levendigs n Pittigs dat zijn opwekkende uitwerking j!P zjjn patiënten zelden miste. Mergers°n bleef aarzelend in de gang staan. (lir> JWler vroeg, terwijl ze de voordeur c tdeed. win u ook niet binnenkomen, to'uiheer? ^cm voor naar kamer. Deze k'ein, maar gezellig; een helder vuur brandde in de groole schouw; voor de ra men hingen korte mousselinen gordijnen met zwierige strookjes, een vaas met chry- sanlhen stond op de tafel en aan den wand hingen een paar vroolijke gekleurde, van goeden smaak getuigende prenten. Maar van dit alles nam de advocaat wei nig of geen notitie. Zijn heele aandacht werd in beslag genomen door liet meisje dat dicht bij het vuur in een helder bed lag. Dr. Mvers ging naast haar zitten en nam haar hand in de zijne, terwijl hij opgewekt tegen haar praatte. Zij keek naar hem met een matten glimlach. Haar oogen met de lange zwarte wimpers leken helblauw in het strakke wit van haar gezicht. Ze lag plat uitgestrekt op het bedde oude Fergerson kon de teekening der slanke lijnen van haar figuur onder de deken volgen. Hel trof hem hoe jong ze er nog uitzag: nog een kind bijna liet meisje had haar gezicht naar hem toegekeerd en haar oogen ontmoetten zijn vriendelijke blik. De oude jurist, die in zijn loopbaan zooveel ongelukkige menschen had ontmoet en zich geharnast had tegeD alle nultelooze sentimentaliteit, voelde een groot medelijden warm in zich opkomen voor het .zielige kind-vrouwtje van Roderick Briton. Hij ging naar het bed en nam de hand die dr Mvers juist had losgelaten. De dokter stelde hem op zijn gewone joviale manier voor- Een oude vriend van me. Teddy Fergerson. Hij heeft me heel wat keeren afgerost toen we nog schooljon gens waren. Dat zou je nu ook niet meer zeggen hè? De zwakke glimlach werd helderder, de doorschijnende vingers sloten zich wat vas ter om Fergerson's hand. U hebt er toch geen bezwaar legen dat ik U eens korn bezoeken, vroeg hij met iets ongewoon-bescheidens in zijn slem. Hij zette zich op een stoel die mrs. Fowler had bijge schoven. Ik moest voor zaken hier in het dnrp zijn en dr. Mvers vertelde mij van u. Ik hoop dat u u al wat beier voelt. Ze keek hem onderzoekend aan. Is u ook dokter? Myers lachte hardop. Pas maar op, hoor. Hij is een oude gehaaide advocaat. Je hoeft je niets fe verwonderen als hij je straks r.og één gulden tachtig voor het advies in rekening brengt, miss Dean. Mrs. Fowler dreigde glimlachend met haar wijsvinger U maakt toch maar overal een grapje van dokter! Myers stond op. Hij wenkte mrs. Fowler 0111 hem buiten de kamer le volgen. Fergerson kon het geluid van hun stem men in de gang hooren. Ze spreken over mij. zei Rosalie Dean. Ik wou dal ik hooren kon wat ze geiden. Ik ben heelemaal niet bang. Ik hoop dal u gauw weer heelemaal beter zult zijn. zei Fergerson afleidend Ik wil niet beter worden Er klonk eindelooze wanhoop in haar zwakke stem en haar vingers plukten zenuwachtig aan de deken. Waarom laten ze me toch niet maar rustig sterven? De oude Fprgerson kreeg een prop in de keel door haar hartstochtelijk verlangen om uit dit leven weg te gaan. Hoe groot moest de ellende van dit trieste meisjesbestaan wel niet zijn! Zoo iets mag je niet zeggen, kind, ant woordde hij zacht Bovendien zit er iets heel egoïstisch in. Het is niet goed om naar den plood te verlangen a's ie weet dat er men schen zijn, die je zullen missen en verdriet hebben. Er is niemand die mij zal missen of be droefd zijn. Ze zei hel rustig; zonder de minste opzet telijke poging om medelijden op le wekken. Zij constateerde eenvoudig een voor haar vaststaand feit. Niemand? Geen vader, geen broer of zuster.... zelfs geen jonge man? Hij vond zelf deze vraag verre van nobel, maar, bedacht hij het was toch ook in haar belang om le welen te komen welke plaats Roderick in haar liarl en gedachten innam. Een blos kleurde haar bleek gezicht, er kwamen tranen in haar oogen en een paar dikke druppels vielen over haar magere wangen. Geen mcnsch, zei ze met een diepe zucht. Arme meid! Ilij greep haar hand weer en streelde zacht over haar vingers. Een ge voel van wrok tegen den jongen Briton kwam in hem op. om de onveranlvvoordp- lijk-egoïslische manier waarop hij dit kind aan zich gebonden had en om zijn poging om haar te bewegen dat zij haar rechten niet zou doen gelden. Als je beter bent, zei de oude Ferger son zacht en ernstig, heb je nog een heel leven voor je. Je begint waarachtig pas! Als God wil. zijn er nog een heeleboel gelukkige dagen voor je weggelegd. Gelukkige dagen! Bij Sherny mis schien? zei ze schamper Fergerson herinnerde zich den naam van Roric en van Mvers gehoord te hebben .Met een lichte huivering zei ze: Hij noemt zich mijn voogd; hij is de baas van het cirsus. Ie wilt niet naar 1ip( circus terug? Dan zeker liever dood! Fergerson kon zich, het schokte hem diep tot die conclusie le moeten komen, niet ont- vejnzen dal dit werkelijk de boste oplossing was voor alle partijen. Dr. Myers kwam weer binnen. IIij legde zijn hand op den schouder van den advocaat. Klaar? Ja. Mr. Fergerson nam met een harlelijken handdruk en een bemoedigenden lach aD scheid van het kleine meisje. Toen hij weer in het rijtuig van den dokter zal besefte hij dat hij voor een moeilijke en uiterst verant woordelijke beslissing stond Was hel niet zijn plicht om direct naar Londen terug te gaan en Roric te vertellen dat zijn vrouw nog leefde? Maar gesteld dal zij toch spoe dig sterven zou? Schiep hij dan geen noode- looze complicaties door zijn mededeeling? Zou het kind in hel leven blijven, Eustace? vroeg hij den arts. Er is goede hoop, maar zekerheid h:-!> ik nog niet. De moeilijkheid blijft dat ze zelf niet meewerkt; ze hecht geen waarde aan het leven. Ze was erg met jou ingenomen; ze vroeg me bij het weggaan of ik jou nog eens wou meebrengen. Ze zei me dal ze het verschrikkelijk zou vinden als ze weer naar het circus terug moest. Ze zal nooit weer in staal zijn dal werk le doen. Als ze in het leven blijft, is ze toch voor goed gedeeltelijk invalide. Fergerson's adem slokte in zijn keel. Hij bedarht wat'dat in de gegeven om standigheden beleekende: Roderick, gesteld op vrijheid en amusement, gebonden aan een invalide vrouw; een vrouw die hij dood waande pn die zijn liefde niet had. Het zou een weldaad zijn om haar le laten sterven. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5