No. 20605 DINSDAG 17 MEI Anno 1927 fficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, leine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en aterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven O Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DOORVAARTWIJDTE OUDE JANVOSSENBRUG. urgemeesler en Weihouders van Leiden ngen ter kennis van belanghebbenden, in verband met het afbreken van de e Janvossenbrug over de Oude Vest, ingang van 23 Mei a.s., de doorvaart- dte dier brug wordt teruggebracht tot Mr. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden, 17 Mei 1927. 2784 HOUDEN VAN VARKENS. urgemeesler en Wethouders van Leiden, gen ter openbare kennis: dat alle vergunningen tot het honden varkens MET INGANG VAN 1 NOVEM- a.s. zijn ingetrokken; dat zij, die ook nó. 1 November 1927 ■gunning tot het houden van varkens ■nschen te hebben, vóór 1 Juli a.s. een Bartoe strekkend verzoek behooren in te fd^nen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 17 Mei 1927. 2783 HET HISTORISCH MUSEUM N NATUURKUNDIGE INSTRUMENTEN. Iet Historisch Museum van Natuurkun- Instrumenten in het Natuurkundig La- atonum alhier, heeft onlangs van den r L. Th. Dee, pedel der Leidsche Univer- it, een belangrijk geschenk ontvangen, een bijzonder fraaie antieke microscoop, gens het model van Scarlet en Culpeper het midden der 16de eeuw. let instrument, vermoedelijk Engelsch ■k, munt uit door fraaie bewerking en •lijken vorm, het is bovendien uitstekend onserveerd, zoodat het als een zéér be- grijke aanwinst voor het Museum is te chouwen. Met Museum schijnt zich ïwens langzamerhand in toenemende be- gslelling te mogen verheugen. Het mocht den laatsten lijd vele geschenken in likleen of voor voortdurend bezit ont- ïgen. Us een der belangrijkste giften vermelden hier het geschenk van vier antieke •roscopen. voor eenige maanden van par- iliere zijde ontvangen. Een dezer is een m^plaar van de zeldzaam voorkomende ldmicroscopen van Johan van Tusschen- iPk. den beroemden Leidschen inslru- ntmaker (omstreeks 1700), (wee zijn ge- van ivoor gemaakt en eigenhandig [b van Edmund Culpeper (eveneens om- fepks 1700). de vierde is vermoedelijk uit midden der 16de eeuw afkomstig. Ook microscopen zijn voor het Museum vat hoogste waarde. oorheelden, die zeker navolging verdie- Er bevinden zich in Nederland nog Hr>nze oude microscopen in particulier be- nslrumenlen, die voor de bezitters wei- >f geen waarde hebben, doch die voor eidsche Museum van het hoogstp be- znuden zijn ter completeering van de "Hie microscopen, die nu reeds bijna 40 s bevat. Ion de bezitters eens overwegen of zij eigendommen nief aan het Leidsche om ten geschenke willen geven, of in B'1 'een willen afstaan, of als hel in het H1 niet anders kan te koop aanbieden. v^nde zich in dit geval tot dr. Crom- jff adjunct-directeur van genoemd La- BUorium. 'i rijksmuseum van oudheden. Jjoor den directeur van het Rijksmuseum Oudheden, dr. J. H. Holwerda. werd H het Ministerie van. Onderwijs. Kunsten etenschappen een verslag uitgebracht- B den toestand en de verrichtingen van instelling over het jaar 1926. groote gebeurtenis van het afgeloopen hvas de bijeenkomst van 14 December F gelegenheid van het feit, dat het ge- |f' museum in zijn nieuwe gedaante ge- was gekomen en voor het publiek kon ^pn opengesteld In 1914 werd de Neder- afdeelin? reeds van het gebouw ^Bdp Breestraat naar hel Rapenhurg over- a 1st. en sinds zim geleidelijk andere 'ngen gevolgd In I R' begon echter de groole verhuring nr hel toen vrij- n'ruimde Museum van Natuurlijke r'P hoop in het vorig jaarverslag uitgespro- a' het geheele Museum in 1926. wat "ph'fting betreft pn de opstelling aan- „_^?preed 7ou komen, i= dus in vervulling en de geheelp „Museum gids" is 'in compleet geworden. Bij de openstel- 1 ling van het Museum verscheen verder een ..Kleine Wegwijzer door 's Rijks Museum van Oudheden", bestemd voor de bezoekers, die zich bij een enkel vluchtig bezoek willen oriënteeren. Een treurig verlies leed het Museum door den dood van zijn ouden trouwen portier L. v. d. Meer. die zijn taak op uitstekende wijze vervulde en de inrichting lief had. Als zijn opvolger werd benoemd de gewezen sergeant G W. H. Inklaar. De conservator A. E. Remouchamps zette dit jaar de kroon op zijn studiën, door de doctorspromotie (cum laude) te Freiburg, onder prof. Dragendorff. Evenals vorige jaren werden een aantal archaeölogische lezingen en museumrond gangen gehouden. De belangstelling was in het algemeen zeer bevredigend. Een nieuw middel om de belangstelling levendig te hou den was een tentoonstelling van schilde rijen, vervaardigd door de Fransche schil deres Mil. Baud, naar wandschilderingen in Egyptische graven vervaardigd. Deze tentoonstelling werd o.a. ook bezocht door Z.Ex. Ahmed Moussa Pacha, gezant van Egypte aan ons Hof, Verschillende afdeelingen werden met be langrijke aanwinsten verrijkt, 'tzij door schenking, 'tzij door aankoop, of door opgra vingen verkregen. Het aantal bezoekers bedroeg in totaal 12534. GOUDEN DOCTORAAT PROF. J. A. KORTEWEG. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat prof. dr. J. A. Korteweg, oud-hoogleeraar aan de Universiteit alhier, thans adviseur bjj de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, aan de Leidsche Hoogeschool werd bevor derd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: „De oorzaken van breukbeklemmingen". Prof. dr. J. H. Zaayer heeft in verband hiermede gisteren bij den aanvang van een zijner colleges dank gebracht voor het vele, wat prof. K. gedurende den tijd, dat hü te Leiden doceerde, voor de heelkunde, voor de heelkundige afdeeling in het Academisch Ziekenhuis, voor zijn leerlingen en in het bijzonder voor zijn assistenten heeft gedaan, daarbij wijzende op de enorme werkkracht, waarvan prof. K., ook nadat hij het hoog leraarsambt had neergelegd, heeft blijk gegeven. Door den Academischen Senaat en den Senaat der medische faculteit is heden aan den jubileerenden oud-hoogleeraar een har telijk schrijven van gelukwensch gezonden. VERKIEZINGSVERGADERING DER S. D. A. P. Er schijnt ditmaal niet zoo heel veel be langstelling te zijn voor de Gemeenteraads verkiezingen bij de linksche partijen. Al thans. de vergadering van den Vrijheids bond die de vorige week werd gehouden was matig bezocht, en ook bij de vergade ring gisteren door de afd Leiden van de S D. A. P. belegd, was de Stadsgehoorzaal slechls half gevuld. Na een kort openingswoord van den 2den voorzitter der afd. Leiden, den heer Wakka, trad als eerste spreker op de heer Van Stra len die er de vergadering op wees dat de kiezers, vooral de mannelijke en vrouwe lijke arbeiders op 24 Mei voor een zeer be langrijke vraag zullen komen te staan. Spr. wees er op dat zijn partij nimmer een en kele verkiezingsbelofte had geschonden en hij herinnerde aan hetgeen de S. D. A. P. in de laatste vier jaar had gedaan. Aan de burgerlijke partijen weet spr. de schuld dat zijn fractie te weinig had bereikt en vooral den Vrijheidsbond en den christelijken par tijen. die als reactionaire m.eerderheid steeds de voorstellen van de S. D A. P afstemmen. Spr wees op de cfnvenjlraagznamheid van de christelijken die tot uiting was gekomen in hun protest tegen den 1-Mei-optocht. Mij bracht hulde aan den burgemeester voor diens krachtige houding waardoor hij het belang van de minderheid had gediend. Deze woorden werden met instemming door de vergadering ontvangen. Daarna bepaalde spr zich tot het vraag stuk der werkloosheidszorg. De volgende spr. zou dc partijzaak in het algemeen be handelen. De heer Van Stralen zeide dat ook weer np dit gebied den vertegenwoordi gers der burgerlijke partijen veel te ver wijten valt. zij voelen aldus spr den gcesel niet. die de menschheid teistert. Het is hun niet in de hersens te hameren welk een ellende de werkloosheid in zoovele ge zinnen veroorzaakt Ook het college van B. en W. was volgens spr. steeds onwillig verbetering ter zake te bevorderen Ook wees spr er op hoe de voorstellen van de S. D A. P. in zake demping van het Leven daal, aanleg van sportterreinen, uitvoering van rioleeringswerken. afbraak van krotten en nieuwbouw van arbeiderswoningen steeds waren verworpen. En tot slot van zijn rede trok spr. van leer tegen de afschaffing der huurwetten np 18 Juli. waarvan als gevolg is Ie verwach ten de meest matelooze willekeur van de huiseigenaren. Snr. achtte het noodzakelijk een gemeentelijke huurverordening in 'e stellen en hij verzekerde dal ziin partij deze idee met kracht zal verdedigen. Nog wees de heer Van Stralen op he* goede werk der sociaal-demncratiscbe wet houders te Amsterdam en hij nrees ook het werk van de propagandisten, de huisbezoe kers, die nu reeds eenige dagen in Leiden met hun mooi werk zijn begonnen Wij moeten ditmaal een bres schieten in den burcht van het Leidsch conservatisme, wij moeten op een geduchte manier den bezem hanteeren, aldus spr. Daarop eindigde hij met een beroep op de arbeiders die al dus spr. moeten beloven elkander te zul len helpen aan het verwerven van de over winning van de democratie. Daarna was het woord aan den heer Van Eek, die begon met te zeggen dat: Politiek in het algemeen en vooral politick van de arbeiderspartij, om vertrouwen le wekken, duidelijk moet zijn Spr. zeide dat het doel van deze vergadering was. le. om verant woording af te leggen, en 2e om plannen voor de toekomst te ontwikkelen Politiek in den goeden zin van het woord beteekent de verzorging van de belangen der bevolking door middel van de openbare macht. Die openbare macht is in zijn wezen souverein. De te nemen maatregelen moeten zijn bin nen het raam van het kapitalisme Maar onze actie aldus spr. moet strekken tot lotsverbetering binnen en tot strijd tegen het kapitalisme. Dikwijls loopt beiderlei taak ineen. Om practisch te blijven moeten wij aldus de heer Van Eek bij het stellen van eischen rekening houden met de kapitalistische verhoudingen En dan vraagt spr., wat hebben wij tot taak in den Raad? Maar daarop heeft, aldus spr., de heer Van Stralen voldoende gewezen. En spr gaat daarom slechts in op enkele belangrijke punten en wijst er op. dat zijn partij steeds is opgekomen voor de belangen van het proletariaat, daarbij de belangen van de bevolking in het algemeen nimmer verwaarloozend Hij zegt dal zijn partij maatregelen ter bevordering van handel, nijverheid, verkeer en onderwijs alsook goed financieel beheer steeds heeft bevorderd zonder zich ooit af te vragen van wie der gelijke voorstellen kwamen. Spr. ontkent dal hij en zijn parlijgenoo- ten in den raad alleen gezeten hebben vnrtr propaganda Hij zegt dat de S D. A P 'ers het het college van B. en W nimmer lastig hebben gemaakt en dat zij in de commis sies nuttigen arbeid verrichten. En ook deze spreker verweet de burgerlijke partijen door geregeld afstemmen van de voorslellen der S D A P.-minderheid veel te hebben te gengehouden wat zou hebben kunnen die nen ip het belang van^v-arbeiders Spreker noemde een reeks voorbeelden. Hg wees vooral op de plicht van de ge meente om voor levensmiddelen tegen be hoorlijke prijzen te zorgen en bepleitte de instelling van een gemeentelijken dienst voor de levensmiddelenvoorziening, die zich volgens spr. best zich zelf zou kunnen bedruipen. Ook de heer Van Eek acht bc-tere woningtoestanden een gebiedenden eisch. En voorts noemde hij nog verschil lende belangen, die door de gemeente be hartigd behoorden te worden. Tot zoover over het verleden. Veel belangrijker noemde spr. de toe komst, vooral omdat de S.D.A.P. zich be reid verklaard heeft op bepaalde voorwaarden deel te willen uitmaken van het dagelijksch bestuur der gemeente. Spr. wees op die voorwaarden en legde er den nadruk op, dat, wanneer het doel van de partij niet kon worden bereikt door deelneming in liet dagelijksch bestuur, de S.D.A.P. onmiddel lijk weer in de oppositie zouden gaan. Nimmer zouden de S.D.A.P.'ers hun mede werking verleenen om een stempel te druk ken op „zuiver kapitalistische- besluiten". Nadat spr. nog vele voorbeelden had ge geven van de onderdrukking van het pro letariaat en herhaaldelijk had doen uitkomen, dat de S.D.A.P. streeft naar bevrijding van het juk van het kapitaal, wees spr. op het nuttige en mooie van de internationale samenwerking van de arbeiders om te ko men tot een maatschappij, waaraan orde en maatschappelijke gelijkheid ten grond slag liggen. Met klem raadde spr. den aanwezigen aan te stemmen op een der candidaten van de S.D.A.P. Zij zullen aldus spr. de kiezers niet teleurstellen. Van een kort debat, waarin drie sprekers samen een half uur gelegenheid kregen het standpunt van „andersdenkenden" ten op zichte van de politiek en het programma van de S.D.A.P. te ontvouwen, maakten twee communisten, de heeren Metzger en Knuttel, en een anti-revolutionair gebruik. De heer Van Eek beantwoordde de spre kers, waarop de heer Wakka de vergadering, die ook de laatste spreker luide had toe gejuicht, sloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tol doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld: ,,De ontwik keling van de Hypophysis Cerebri hij het schaap (Ovis Aries)de heer II. W. Lubber huizen, geboren te Oosterbeek. Op de tentoonstelling van werken van wijlen Floris Versier, die gistermiddag om vier uur gestolen is, zijn in totaal 6354 be talende bezoekers geweest. Er werden circa 2000 catalogi verkocht. Tol deskundigen hij de eindexamens der H. B. S. voor Mei-jes alhier op 22 en 23 Juni zijn benoemd de heeren: W. J. van der Hurk, dr. H. van Gulik, mr. dr. J. B. Breukelman. en tot diens plaatsvervangers mr. B. Grootenboer, dr L. W. A M. Lason- der. allen te 's-Gravenhage en dr. J. G. Bruins le Dordrecht. In de hedenmiddag in „Den Vergul den Turk" gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. „Nationaal Veem" voorheen firma Los Wyntjes, werd na goedkeuring van de balans met winst- en verliesrekening het dividend vast gesteld op 4 pet. Tot commissaris werd herbenoemd de heer F Los en in de bestaande vacature benoemd de heer G. J. Verhey van Wgk. Op Maandag 23 Mei a.s. hoopt onze stadgenoot, J van Es. het feit te herdenken, dat hij 25 jaar geleden op dien datum in dienst trad bij de conservenfabriek van de firma L. E. Nieuwenhuizen, alhier. De Stscrt. no. 94 bevat de statuten van do N. V. Internationale Bouwmaterialen- handel en de gewijzigde statuten betreffende de N, V. Fabrieken van kapok, bedveeren, gewatteerde en donzen dekens, voorneen R. M. Beuth Zonen, beide alhier ge vestigd. Door het afdeelingsbestuur van de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging van voor Huisvrouwen werd op voorstel van de de eere-voorzitster, mevrouw Eerdmans De Hol, besloten aan de op 14 April ge boren dochter van onzen burgemeester, mr. A v. d. Sande Bakhuyzen, namens de af deeling aangeboden een zilveren beker met inscriptie: „Hillegonda Geertruida". Voor de aanbesteding voor de levering van vleesch en spek. benoodigd ten behoeve, van de soldatenmenages te Leiden gedu rende hel tijdvak 1 Juli31 December 1927 kwamen 5 biljetten in. De fa. G W Zandvoort alhier schreef in: rundvleesch 68 cent per K.G., gerookt en gezouten spek voor 69 cent per K G. De fa. I Zandvoort. bedong voor bevroren rund vleesch 58 cent per K.G., voor versch rund vleesch 93 ct per K.G.. voor spek 73 ct. per K G. de fa. Ph. van Gelderen alhier schreef in voor bevroren rundvleesch r>8lh ct. pet K G., voor versch rundvleesch 84 cent pe> K.G.. terwijl de fa Nico Aenmey inschreef voor bevroren (Argent.) rundvleesch k 581/» ct per K G. en de fa. Th M. W. Bergers, alhier, voor de levering van gerookt en ge zouten spek k 08 cent per K.G. De levering van het bevroren rundvleesch werd gegund aan de fa. I Zandvoort. die van het gerookt en gezouten spek aan de firma Th. M. W. Bergers, alhier. Men verzoekt ons te willen herinneren ann een advertentie, voorkomend in ons blad van gisteren, waarin wordt gewezen op de heropening van het magazijn van de fa P H. Fggink, in sanitaire artikelen, gas- artikelen en electrische ornamenten. Door verbouwing is de nieuwe winkel zeer fraai geworden en een uitgebreide sorteering artikelen.op sanitair zoowel als op gas- e.n electrisch gebied is er aanwezig In een perceel aan de Hooigracht, be- wrnond door den heer J G., ontstond gister avond een begin van brand, door het in brand vliegen van een gasslang. Ook liet behang vatte vlam. maar de bewoners wis ten het vuur spoedig te bezweren zoodat de brandweer die was uitgerukt, niet behoefde op te treden. Op de Haarlemmerstraat sprong gis teren het reservoir van een auto, waardoor eenige vertraging van het verkeer in deze drukke straat ontstond. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bezoek van het Fransche staatshoofd aan Engeland De Kleine Entente De economische conferentie Doumergue en Briand brengen bun offi cieel bezoek aan Engeland, waar de bla den hen een hartelijk welkom toeroepen Zij scheepten zich te Calais om 11.40 in aan boord van de „Invicfca", die naar Do ver vertrok met een escorte van 6 Fran sche torpedojagers cn 6 watervliegtuigen. Om 1 uur kwam de Pnns van Wales te Dover aan boord en begroette Doumergue in naam van den Koning. Het gezelschap werd, toen het aan wal stapte, begroet door hoerageroep en stapte toen in een specialen trein Daar Londen, waar men om 3 uur arriveerde Doumergue werd aan het station begroet door den Koning, Prins Henri, Baldwin en Chamberlain. Bij het verlaten van het station juichte een dichte menigte den president toe, die de troepen schouwde. Onder gejuich richtte de stoet zich naar Buckingham Palace, waar hij om 3.25 u. aankwam 's Middags legde Doumergue een kran6 neer voor de Cenotaaf ter eere van de slachtoffers uit den oorlog eD begaf zich naar Westminster Abbey, waar hij een krans legde op het graf van den onbeken den soldaat. 's Avonds was er een gala-maaltijd in Buckingham Palace. BINNENLAND. De opbrengst der Rijksmiddelen. (Finan ciën, 2e blad). De herdenking van dr. P. J. H. Cuypers, (Kunst, 3e blad). Een wetsontwerp ter voorkoming van misbruiken in den nitvoerhandel van haring. (Binnenl., 2e blad). Levenslang geëischt tegen de verdachten inzake den roofmoord te Cnlemborg. (Recht zaken, 2e blad). -JU. BUITENLAND. President Donmergne brengt een officieel bezoek aan Engeland. (Buitenl., le blad). Ernstig incident in het Engelsche Lager huis over de vakvereenigingswet. (Buitenl., le blad). De Arcos-gebouwen te Londen door de politie weer ontrnimd. Verklaring van mi nister Hicks. (Buitenl., le blad). De bijeenkomst der Kleine Entente ge ëindigd. (Buitienl., le blad). Er waren meer dan 150 gasten, staatslie den, politici, vooraanstaande officieren, zeelieden en vliegers, met hun echtge- nooten. Koning George verwelkomde Doumergue en zeideDoor meer dan 20 jaar van nau we samenwerking zijn de betrekkingen tus- schen de Engelsche en Fransche regeerin gen inniger geworden. Sedert de ondertee- kening van den vrede heeft onze gemeen schappelijke arbeid tal van resultaten tot stand gebracht. Er blijft nog veel te doen over. Doch, evenals boide regeeringen haar krachten vereenigd hebben in den. oorlog, zullen zij verder samenwerken in de zaak van den vrede, die berust op do algemeene welgezindheid. DOUMERGUE. Doumergue antwoorde dat de Entente cordiale, door Koning Eduard gesticht tus- schen Frankrijk en Engeland onverbreek bare banden gelegd heeft welke de toe komstige geslachten zullen handhaven als een heilig erfdeel Hij beantwoordde har telijk de woorden van den Koning over de Fransch-Engelsche aamenwerking en zeide: Wij zullen al onze krachten vereeni gen voor de verdediging, de versterking en de organisatie van den vrede, teD einde Europa een tijdperk van bloei te verzeke ren en den terugkeer van verwoestende oorlogen te voorkomen. De conferentie der Kleine Entente te Jachimof is geëindigd. Na afloop ontvineren dc drie ministers van buitenlandsche zaken gezamenlijk de vertegenwoordigers der pers. Allereerst legde de Roemecnsche minister van buitenlandsche zaken Mitilineu een verklaring af, in welke hij bevestigde dat tusschen de staten der Kleine Entente vol komen overeenstemming bestaat De ver houding tot Frankrijk is hartelijk en duur zaam. De betrekkingen met Engeland en Italië zijn goed. De vriendschap van Italië is in het bijzonder voor Roemenië van groot belang. Ook de verhouding tot Duitschland is goed en men streeft er naar deze nog te verbeteren. Na oplossing van eenige nog hangende kwesties zal er voor Roemenië geen bezwaar bestaan met het Duif«ehe rijk nog nauwere betrekkingen aan te knoopen. De betrekkingen van de stalen der Kleine Entente tot Polen zijn zeer goed. Ook lot

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1