A.Th. CAHEN AGENDA. Nieuwe Rijn 32 ENGELSCHE STOFFEN INGEZONDEN. VISS CH ER IJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. Donderdag. Hooglandsche Kerk: Marekerk-avond. 8 u. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek- en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam „Zomerzorg": Opvoering revue „Film" t b. v. Handelsreizigersver. „Hermes" 8 uur. Alphen a. d Rijn (terrein Rijnstroom): Bazaar der Martha-stichting. Van 2'/r5 en 710 uur nam. Vrijdag. Rapenburg 131: Bazaar Leidsche Kweek en Bewaarschool. Van 2-5 en 7-11 u. nam. A 1 p h e n a. d. R ij n (terrein Rijnstroom)- Bazaar der Martha-stichting. Van 25 en 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Mei tot en met Zondag 15 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. RECLAME. KleedermakeriJ Telel. «8 2500 STEEDS DE NIEUWSTE Op aanvraag worden de Stalen ter bezichtiging aan huis gezonden met de anti-revolutionairen, die deze begin selen ook in het openbare leven willen door voeren. B(j de behandeling van 3e K.-K. Staats partij, zegt spr., dat men onderscheid moet maken tusschen Rome op staatkundig en op kerkelijk gebied. Hoezeer ook waardeorend den steun van haar ondervonden op staat kundig terrein, mag geen Calvinist deze partjj toch door zijn Btem steunen. Het dichtst staat onze partjj bij velen van de Chr.-Historisohe Partjj, ontstaan uit drie groepen, waardoor nog steeds in deze partjj vogels van diverse pluimage voor komen, hetgeen nog onlangs bleek, toen de burgemeester, die ons aangediend werd als een man van Chr. Historischen huize, den 1 Mei-optocht der S.D.A.P. op Zondag toe stond. Tegen deze geste van den burge meester, dien wjj overigens eeren als een man van het gezag, ga ons ernstig protest. Tenslotte stond spr. nog stil b\j de Staat kundig Geref. Partjj (ds. Kersten) en de Herv. (Gerei.) Staatspartij (ds. Lingbeek), waarvan de eerste ontwikkeling van het volksleven in streng-gerelormeerden zin wenscht, waar wjj vrjjheid van godsdienst willen, zooals deze gepropageerd is door Kuyper en Groen van Prinsterer, tenvjjl de tweede haar kracht zoekt in smalen en schelden op anderen en reeds daarom alleen onze afkeuring verdient. Een pleidooi voor de eigen partjj wilde spreker thans niet meer houden, doch slechts verklaren, dat hjj zich anti-revolutionair voelt in hart en nieren en de A.-R. beginselen in den raad onder biddend opzien tot God •n naar beste wetea zal behartigen. Hierna kwam de heet Goslinga aan het woord. die tot onderwerp had gekozen: „Waar zouden onze betastingpenniogen bijjven7" De heer Goslinga ving aan met te ver-, klaren, dat het financieel beheer onzer ge meente in het algemeen lof verdient, waar voor spr. den oud-burgemeester en het zittend ooilege van wethouders gaarne hulde brengt. Niettemin zijn de belastingen nog hoog, al werd bet vermenigvuldigingscjjfer, dank zjj het toenmalige A.-R. raadslid, den heor J. de Lange, eenige jaren geleden van 1 terug gebracht op 0.9. De linksche partijen wjjten deze hooge belastingen aan liet bijzonder onderwjjs, dat, volgens hen, veel te duur is. Dit is onjuist, zegt spr., hetgeen hjj aantoont met cjjfers, ontleend aan de begrooting onzer gemeente voor 1927. Spr. wjjst vervolgens op belang rijke stjjgingen in de posten, uitgetrokken voor brandweer, politie, verlichting, reini gingsdienst, openbare werken, volksgezond heid en -huisvesting. Hierover meent spr., dat het oog van een zuinig raadslid moet gaan. Wnt zou er van onze belastingpenningen komen, wanneer tweo socialistische wethouders aan het he- wind komen? Wibaut, een der voormannen der S.D.A.P., heeft dezer dagen in een vergadering ge zegd, dat het geld voor voorziening in de sociale behoeften er komen moest, desnoods door belastingverhooging, en wanneer wjj het programma van de S.D.A.P. 6ens na lezen, zien wjj, dat deze partjj niet bepaald gematigd is in haar eiscben, zooals spr. uitvoerig betoogt. fraotisch zou dus eon socialistische meer- derbeid geljjk staan met belastingverhooging, een verhooging, die ons opgedrongen worct en in wezen niet anders is als een on- recbtmatigen aansl3g op de gemeenschap, reilen, waarom spr. aandringt om op 24 Men zjjn stem uit te brengen op nummer één van Ijjst twee. Ten slotte sprak nog de heer Grotenhuis over „De soolaie taak der gemeente", die begon met te zeggen, dat den laatsten tijd gebleken is, dat de beginselen van de A.-lc. I'artjj sterk genoeg zjjn om verschillet) on derling te beslechten tot volkomen bevre diging van beide partij e-n. Komende tot zjjn onderwerp, zegt spr., dat de belastingen hier ter stede tot bet uiterste zjjn opgevoerd, zoodat bezuiniging oen gebiedenden eisch is geworden. Als anti-revolutionairen stellen wjj ons op het standpunt, dat de kinderaftrek zoo groot mogelijk moet zjjn, omdat wjj nog altjjd kinderen in het huisgezin beschouwen als een zegen Gods. Ten aanzien van de positie van het ge- meentepersoneel spreekt de heer G. zich uit véór doorvoering en handhaving van het georganiseerd overleg, maar niet op de wjjzo, zooals de S.D.A.P. dit wil bereiken, en een gi.ede loonsregeling. De zaak van de volks huisvesting eischt, dat de krotwoningen opgeruimd worden en goede woningen be schikbaar worden gesteld tegen niet te hooge prjjzen. De werkloosheidsbestrijding heeft onze voort durende aandacht, vooral ten opzichte van de productieve werkverschaffing en de be strijding van werkschuwheid. Wij zjjn vóór steunverleening aan werklooze arbeiders, mits het bona-fide arbeiders zjjn. Ten slotte wijdde spr. nog eenige woorden ann de Zondagsrust, die wij volstrekt door gevoerd wenschen, om te besluiten met een krachtige opwekking tot het voeren van een krachtige actie, opdat de Anti-Revo lutionaire Partjj zegevierend uit den Stem busstrijd te voorschijn trede. (Applaus). De voorzitter dankte do drie sprekers voor hun gloedvolle woorden en wekte nog maals op tot krachtigen strjjd, waarna ds. Kauwenhoven de bijeenkomst met dankgebed sloot. TUINIERS- EN BLOEMISTENVEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". In de gisteravond gehouden ledenverga dering van bovengenoemde vereeniglng, werden na afhandeling van eenige huishou delijke zaken, en nadat het reglement was behandeld, en een drietal vragen waren in geleid waarop een aangename discussie volgde, door den voorzitter de prijzen be slaande uit medailles, uitgereikt welke be haald waren in den wedstrijd in het ontwer pen van kleine tuintjes, zooajs deze voor komen in do nieuwe wijken der stad, meer speciaal bij de Woningbouw-vereenigingen. Deze wedstrijd was verdeeld in 2 ru brieken Leeken en Vaklieden. Als commissie van heoordeeling hadden zich bereid verklaard de heeren E. Th. Wille, Jan Kriest Jzn. en J. J. v. d. Windl. De volgende bekroningen werden toege kend: Afd. Leoken: J. Ph. v. d. Bosch, 2de prijs; C. Smit. 3e prijs. Afd. Vaklieden: P. Ph. v. d. Blom. 2de, 3de en 4de pfijs-, J. v. d. Berg, 3da prijs; J. Lngorberg 3da-prijs; M. Galjaard,_4de prijs. Hel bestuur der Leidsche Zwemclub' had besloten aan alle bruggen van het Levend-aal haken aan ie brengen, omdat op 14 April de heer H. v. d. Mark genoodzaakt was zich in het verontreinigde water te be geven óm een jongen ie redden. Gisteren is evenwel dooy de jeugd een ge weldige aanslag daarop gepleegd. De haak Belhlehemsbrug is doorgebraakt; die aan de Geeregracht is verdwenen en die aan de Korevaarsbrug was in het water geworpen, 's Is droevig dat juist daar, waardoor het vuile water reddingsmateriaal hoog noodig is het vandalisme zoo tiorL Merken de omwonenden dan niels van deze vernieling of laat het hun koud? Het besluur zal nog eenmaal de haken laten aanbrengen, mochten deze weer vernield worden, dan is hel haar niel meer mogelijk eenig materiaal op het Levendaal te sla- lioneeren. Op het Waagpleintje is weer een red- dingskaslje geplaatst. Het nieuwe kantoor- en fabrieksge bouw van de firma wed. E. van Nelle, aan lie Aalmarkt, beter bekend als de Leidsolie Kubus, heeft al heel wat tongen en pennen in beweging gebracht en het zal in de ko mende dagen wellicht in nog meerdere mate opzien wekken door de grootsohe licht reclame, welke door de firma Langezaal Inniger, Nieuwe Rjjn alhier, aan den voorgevel van dit gebouw is aangebracht en die gisteravond voor het eerst in werking is gesteld. Het hier toegepaste systeem is althans op deze schaal het eerste van dien aard hier ter stede; de eigenljjke installatie bestaat uit een aantal holle glazen buizen, gevuld met neongas, waardoor de electrische stroom wordt gevoerd. Tenge volge van een spanningsverschil van 3500 volt aan beide polen, gaat het gas gloeien en verspreidt een zeer intensief licht, dat tot op grooten afstand zichtbaar is. Hierdoor en tengevolge van het feit, dat de vurige roode letter tezamen de woorden „Van Nelle's thee, koffie, tabak" vormen, tweemaal in de minuut aan- en uitgaan, trok do zoo-al-niot-schoone, toch pakkende reclame reeds gisteravond veler aandacht, hetgeen ten slotte in da eerste plaats de bedoeling is. Het succes van deze overigens vrij ge compliceerde installatie straalt mede terug op de firma Langezaal Inniger. Zooals reeds eerder gemeld verheugt de Leidsche Geitenfokvereeniging zich in veler belangstelling. Weder werden prijzen voor de tentoonstelling ontvangen van de heeren C. Kok, H. D. Sirag, Koninklijke Melaalfabrieken Begeer te Voorschoten, ad ministratie 14-daagsch blad „de Geit", te Gendringen en van N- N- Door een sterfgeval zal de opvoering van de Revue „Kom je ook eens kijken" niel doorgaan op 14 Mei. Op 28 Mei zal zij nu worden gegeven. Wij verwijzen naar d? advertentie. In het Noordeinde kwamen heden middag omstreeks twaalf uur, twee auto's, resp. bestuurd door mej. O. en den heer R., met elkaar in aanrijding. Van eerst- genoemden wagen werd een wiel beschadigd. De politie heeft wederom een rijwiel in bewaring genomen, dat onbeheerd in de Lucas van Leijdenstraat werd aangetroffen. [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE 1 MEI-OPTOCHT. Leiden, 12 Mei 1927. Naar aanleiding van uw geplaatst verslag van de Gemeenteraadszitting aangaande den optocht op Zondag 1 Mei, waarin de Edelachtb. Heer JJurgemeester zegt- „ik vraag mij af waarom, toen in 1924 op een Zondag (21 September 1924) aan dezelfde bevolkingsgroep een vergunning voor een optoch! met muziek, banieren en verlichting verteerd was, daarvoor geen woord van pro- lest viel, dat nu wel geschieden moest," de volgende opmerking: Dit is niet juist, want door de Staatk. Ger. Partij afd. Leiden is toendertijl aan den Burgemeester als hoofd der politie een pro test of schrijven gericht, waarin zij baar afkeuring en spijt hierover betuigt en ver zocht zulks in het vervolg niet meer loe te slaan. Het bestuur der Staatk. Geref. Partij afd. Leiden. IJMUIDEN, 12 Mei 1927. VISCHPRIJZEN, 51 Tarbot por kilo f 1.25f 0.75, 11 Griet per kist van 50 kilo f 48f 21, 3252 Tongen per kilo" f 1.56f 1.25, 1 Groote Schol per kist van 50 kilo f 56, i Middelschol per kist van 50 kilo f46, 13 Zeischol f40—(32. 530 Kleine Schol f 24—f 3.60, 10 Bot f 13—f3.50, 26 Schar f 9—f 2.40, 15 Tongschar 30—f 27, 2 Roggen per 20 stuks f 19, 24 Vleeten per stuk f 2.75f 1.92, 34 Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f 23f 3.90, 4 Groolo Schelvisch f34—f 29, 10 Middel Schelvisch 123f 16, 49 Kleinmiddel Schelvisch f 17 f 9.50, 188 Kleine Schelvisch f 11—f 3.10, 30 Kabeljauw per kist van 125 kilo f27f 13, 180 Gullen per kist van 50 kilo f 7.50f2.10 18 Lengen per sluk f 1f 0.60, 80 Heilbot p. kilo f 1.20f 1, 86 Wijting per kist van 50 kilo f 4.70—2.80, 75 Koolviseh per stuk f 0.2910.15, 27 Makreel per kist van 50 kilo f 15—f6. Binnengekomen zijn 11 stoomtreiiere en de logger KW 173 met f 433 besomming. NICOLAAS ANSLIJN. 150 jaar geleden werd te Leiden geboren Nicolaas Anslijn. In zijn jeugd oefende hij zich in teekenen en schilderen om zich daarop echter toe te leggen op het onder wijs. Toen er in 1803 een onderwijswet tot etand kwam, behoorde hij tot de eer sten diö' zich met succes onderwierpen aan de daarbij ingestelde eischesn tot heb ver krijgen van een acte voor het geven van onderwijs In 1807 kwam hij aan het hoofd te staan van een armenschool te Haarien», welke betrekking hij in 1819 neerlegde, om privaat-onderwij8 te gaan geven. Hij over kleed te Alkmaar 12 Sept. 1839 ten huize •van zijn zoon, die daar hoofd eener school was. Den grootsten roem heeft hij geoogst door het uitgeven van vele schoolboeken, waarvan er eenige meer dan 20 herdrukken beleefden. Bert>emd is o.a. zijn: „De Brave Hendrik." Naast zijn schoolboeken schreef hij ook -andere, die deelden in de groote belang stelling, o.a. op het terrein der Natuur lijke Historie, Art-aeni.igewassen etc. Bekend ia deze verdienstelijke Leide- n-aar ook, doordat hij Nicolaas Beets' leer meester is geweest. DE ALGEMEENE TOESTAND, De economische conferenties ie Geneve, De Fransche gedelegeerde Serruys heeft ju de handelsconferentie van de economische wereldconferentie een nieuw voorstel inge diend om een einde te maken aan de be lemmeringen van den internationalen handel. Volgens dit voorstel van den Volkenbonds raad aan do economische commissie van den Volkenbond opdragen onmiddellijk een ern stig onderzoek in te stellen naar de maat regelen voor een uniform douanestelsel. Het voorstel wjjst er op, dat het groote verschil in de douanetarieven een der voornaamste moeilijkheden is voor het sluiten van han delsverdragen en dat het gewensobt is han delsverdragen op langen termjjn te sluiten. Het beginsel van gelijke rechten is niet voldoende voor een goede ontwikkeling der handelsbetrekkingen, indien niet een vol ledige gelijkheid in de douanetarieven be staat. In de toelichting van het voorstel wordt er op aangedrongen, dat de Raad van den Volkenbond de economische commissie van den Volkenbond zal opdragen het onderzoek te doen geschieden zoowel door de regee- ripgen als door de kringen van industrie en handel. Na mededeeling v.:n dit voorstel werd het wcord gevoerd door Loucheur, die opkwam tegen de verklaring van den Britschen ge delegeerde Layton in de vorige zitting, die had verklaard, dat de Fransche voorstellen geen vooruitgang beteekenden. In de sub-commissie voor de douane-ta rieven en handelsverdragen werd aan een redactiecommissie opgedragen aan de hand van de Fransche voorstellen besluiten op te stellen, welke in de eerstvolgende dagen aan de handelscominissie en daarna aan de plenaire zitting van de economische wereld conferentie zullen wordep voorgelegd. De industrieele commissie heeft eeq uit eenzetting gehoord van den leider der Rus sische delegatie, Ossinski. Spreker zette het verschil uiteen tusschen de rationatisecring van de industrieën, die volgens kapitalis tische beginselen en die, welke op commu- nistischen grondslag worden geleid. In het eerste geval moeten de arbeiders krachtig hun rc-ehten en belangen bij dn ratioaali- seenng verdedigen, terwijl in het tweede geval de belangen der arbeiders, die zelf de eigenaars en controleurs der industrieele productie zijn, automatisch gevrijwaard zijn. in Sovjet-Rusland heeft men bjj do rationaliseering rekening gehouden mèt de overweging, dat de menschelyke arbeidskracht niet te vroeg mag worden uit geput. Voorts heeft men er voor gezorgd, dat in geval van gebrek aan werk, de ar beiders een anderen werkkring of schade vergoeding krjjgen. De gemiddelde werk dag in Sovjet-Rusland bedraagt 7Va uur. (SicI) Loucheur vroep Oboienski om nadere gegevens over zgn uiteenzettingen, die de Rus beloofde. ENGELAND. De vakveieenigingswet. Het gezantschap bij den Pans per manent, Ierland krijgt niets. Het- debat over het ontwerp op de vak- vereenigingen had weer een groote menigte menschen naar het Lagerhuis gelokt. Alle tribunes waren geheel gevuld en de-voor ste banken van de regeering zoowel als van de oppositie waren geheel bezet. Voor het huis in comité ging, moest de voorzit ter beslissen over een aantal moties. Een motie, door het liberale lid Tom Kennedy verdedigd, wensehte dat de be handeling van liet ontwerp vrijgesteld zou worden van de „guillotine" en de kan garoe" (twee manieren om de discussie te eluiten) doch wevd verworpen, omdat het streed tegen hot reglement van orde. Een motie van de arbeiderspartij, inge leid door Arthur Henderson, wensehte con trole op alle voor politieke doeleinden ge bruikte fondsen van werkgeversvereenigin- gen. Ook deze weid na eenige discussie door den speaker afgewezen, daar dit, naar hij zeide, buiten de bedoeling van het ontwerp lag. Hij ze-ide eohter dat het voor stel wet als amendement kon worden in gediend, waarop van de arbeiderspartij een groot applaus weerklonk en een stem in bokser-terrmnologie opmerkte: „Eerste ronde, ronde tegen Baldwin!" Verscheidene andere moties van de arbeiderspartij wer den nog ter rijde gelegd en toen ging het huis in comité-generaal. Het eerste amendement van arbeiders- kant, verdedigd door Sir Henry Flesser, wilde duidelijk maken, dat het ontwerp niet was wat het beweerde te zijn, n.l. een uitleg van de bestaande wet, doch een ontwerp van wet op de rechten van stakerB en vakvereenigngen, zooals die 100 jaar hadden bestaan. Do eerste booze woorden werden wederom door den onverbeterlijken Jack Jones geuit, f-n wei tegen den ad vocaat-generaal Sir Douglas Hogg, toen deze van eenige van Sir Henry's argumen ten gezegd had, dat zij met de zaak niets te maken hadden. Jack Jones riep uit: „Hij 6preekt do waarheid en dat kun jij niet!" Een opmerking waarvoor hij tot de orde werd geroepen. Er worden 12 dagen voor de behandeling van het ontwerp gegeven eo de regeering, die het Lagerhuis had gevraagd, de 11- uurs-regeling op te heffen, wat met groote meerderheid is aangenomen, rekent er op, dat de debatten verschillende dagen den heelen nacht zullen duren. Aan Chamberlain werd gevraagd of het gezantschap bij het Vatikaan thans be schouwd werd als een permanente instel ling. Hij antwoordde van ja. De regeering is niet voornemens de missie bij den Heili gen Stoel terug te trekken. Zij heeft het tvensehelijk gevonden dat gezantschap op te richten in tijden van internationale on rust en hij zou het haast beleedigend achten het thans weer af te schaffen. Bovendien weike opvatting men er persoonlijk ten aanzien der Roomsehe kerk op' nahoudt, er bestaat geen twijfel, dat het hoofd dier Kerk een groote macht vertegenwoordigt in de wereld en door vele miilioenen Brit- sehe onderdanen vereerd wordt. Het opperste gerechtshof van den Staat New-York heeft den eisch afgewezen van den Ierschen Vrijstaat, die beweerde de opvolger te zijD van de Iersehe Republiek en als zoodanig aanspraak maakte op het bedrag van 2',$ millioen doilaT, voor het werk in de Vereenigde Staten ingeschre ven was voor de zaak van het republikein- sche Ierland, Het Hof wees eveneens den eiseh van De Valera van de hand, die dit bedrag opeiscjitede rechter besloot, dat de be wijzen der inschrijvingen verkocht moeten worden en de opbrengst aan de oorspron kelijke inschrijvers teruggegeven. ITALIË. Onderscheiding voor Mnssollnl. De keizer van Japan heeft Mussolini het grootkruis van de orde der Opgaande Zon verleend. POLEN. Gemeenteraadsonthinding, De Silezische Landdag heeft een wet aan genomen, waarbij de gouverneur de bevoegd heid krijgt gemeenteraden zonder opgaaf van redenen te ontbinden en door een commis soriaal bestuur te vervangen Mon vreest in Duitsche kringen dat deze wet misbruikt zal worden tegenover gemeenteraden met een Duitsche meerderheid. LÏTHAUEN. Voorstel tot grondwetswijziging. Volgens een bericht uil Kowno heeft de regeering een voorstel voor de wijziging van do grondwet van Lithauon uitgewerkt, waar over door een volksstemming zal worden beslist. In dit ontwerp wordt o.a. de leeftijdsgrens voor de kiezer9 van 21 tot 25 jaar verhoogi Verder zal de staatspresident, die tot nu lo« voor een termijn van 3 jaar door het parit- ment werd gekozen, voortaan door de kit. zers voor een termijn van 7 jaar worden ge kozen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE VERMLSTE VLIEGERS. Volgens een „United Press" zou de „Ca- merania" van de Cunardiijn Nungesser ge- red hebben; doch deze boot heeft in ant woord op een radio, uitgezonden door haar Maatschappij, geantwoord, geen spoor van Nungesser te hebban gezien en ook geen be richten over hem te hebben ontvangen. Het wordt thans meer en meer als zeker beschouwd, dat een ongeluk het vliegtuig heeft getroffen. Het Amerikaansehe departement van ma rine stelt in overleg met de Fransche regee ring alles in het werk om naar de vermisle vliegers te zoeken. Aan alle Engelsche schepen in den Noord- Allantischen Oceaan is verzocht om bij de nasporingen behulpzaam te zijn. terwijl op ia6t van het Engelsche luchtvaartministerie draadlooze telegrammen uitgeseind zijn, waarin ieder, die hel vliegtuig tijdens het begin van den tocht boven het Zuid-Westen van Engeland of boven het Zuiden'van Ier land heeft gezien verzocht wordl daarvan kennis te geven aan het hoofdkantoor van de posterijen te Londen. Kapitein Byrd verklaarde dat hij er piel over denkt om ie vertrekken voor zijn po ging om over den Atlantjschen Oceaan Ie vliegen,-zoolang er twijfel bestaat over hst lot van Nungesser en Coli. Behalve over Nungesser en Coli groeit ooï de onrust over het lol van de Saint-Roman en zijn mecanicien Mouneyres. die vorige week Donderdag van Wesl-Afrika opslegen om over den Oceaan naar Zuid-Amerika le vliegen. Tol dusver is nog niels van hen ver- norpen en daar zij zonder drijvers zijn ver, trokken reden waarom zij van de Fran sche autoriteiten geen verlof voor den tocht konden krijgen hebben zij niet op het wa ter kunnen dalen en is het vrijwel zeker dat ze zijn verongelukt, DOOR: EEN GRANAATONTPLOFraa GEDOOD. In een smederij le Toggenburg bij St. Gal len trachtten drie jonge mannen een sluk granaat, dat van de manoeuvres afkomstig was, met een 6teekvlam uit elkaar ie halen, De granaat ontplofte en doodde de onvoor> ziehtigen. EEN LIJK IN EEN KOFFER. Dinsdagmorgen werd door de bevoegds autoriteiten in het bagage-depot van het Charing Cross-Station te Londen een zwarte lederen koffer geopend, die daar Vrijdag was afgegeven. In den koffer werd in acht bruine stukken papier verpakt het in stukken ge zaagde lijk gevonden van een vrouw van omstreeks dertig jaar. De chef van den detective-afdeeling van Scolland-Yard heeft al zijn ondergeschikten gemobiliseerd, om het geheim, dat achter de lugubere vondst moet liggen, aan het licht te brengen. Een der „witkielen" kon omtrent den kof fer een belangrijke verklaring afleggen. Hij herinnerde zich, dat de koffer Vrijdagmor gen omstreeks negen uur was gebracht. Te gen dien tijd arriveerde een taxi voor het slation, de chauffeur riep hem aan en over handigde hem den koffer, om dien in hel bagage-depot onder te brengen; hij zou wel komen zeggen, waarheen hij moest worden getransporteerd. De witkiel voldeed aan 's mans verlangen en gaf hem voor zijn bagage een repu, dal later op het stationsplein werd teruggevon den. J)e chauffeur was tusschen de 30 en 40 jaar. Het onderzoek van de politie wordt intus- schen bemoeilijkt door het feit, dat Vrijdag niet minder dan 12 zwarte leeren koffers in het Charing Cross-station werden gedepo neerd, dje alle vrij veel overeenkomst ver toonden, zoodat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de witkiel zich ten aanzien van de persoon, die den betrokken koffer afgaf, vergist. De sectie op het lijk wees uit, dat de vrouw vermoord is en dat eerst daarna het lijk in stukken werd gesneden of gezaagd. De politie heeft de portretten van een aan tal vermiste vrouwen met het lijk vergele ken, maar de toestand waarin zich dit be vindt maakt eenige herkenning buitenge woon moeilijk. Andere herkenninesteekenen werden in den koffer niet gevonden, tenzij een pa«r schoenen en een leeg leeren hand- taschje. LAFEE MOORD. In de buurt van het plaatsje Zienau, is een 65-jarige vrouw uit Gardelegen, die Dinsdagmiddag in het bosch was gegaan era hout te sprokkelen, met afgesneden keel ver moord gevonden. Van den dader heeft men nog geen spoor kunnen onldeltken. ERNSTIGE AARDVERSCHUIVING Door een aardverschuiving van den in de buurt der stad Tiflis gelegen Davids- berg zijn 8 huizen verwoest Tot nog tos zijn 14 lijken geborgen. De opgravingen worden voortgezet. ERNSTIG VLIEGONGEVAL TE WARSCHAU Een ernstig vliegongeval had te War schau plaats bij het Belvedere-pate:6. Lui tenant-kolonel Plodowska, assisteut-chef van de luchtvaartafdeeiing van het Pooj- sohe leger, geraakte op 1500 Meter hoogte in een vreeselijken storm Het schijnt dn' kolonel Piodoivski pogingen deed om uit zijn moeilijke positie te komen, waarbij hij ene] daalde. Tengevolge vaD den beu gen sneeuwstorm, di,e juist boven WarschW woedde, vloog hij met zijn toestel tegen een klein gebouw in de Gorskastrapt Het dak van bet huis vloog er af. Het toestel viel op straat bd werd totaal vernield. Het lijk van Plodowaki werd onherkenbaar ver minkt uit do overblijfselen van bet «heg tuig te voorschijn gehaald 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2