No. 20601 DONDERDAG 12 MEI Anno 1927 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentifin uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 .0.13 Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE ONDERZOEKIN GEN TAN PROP. VENING MEINESZ. Inleiding ran prof. De Sitter. Ter inleiding van de voordracht, die prof. I dr. ir. F. A. Vening Meinesz a.s. Vrijdag te I Leiden zal houden over zijn onderzoekingen aan boord van K. XIII, heeft prof. dr. W. de» I Sitter, hoogleeraar in de Sterrekunde aan I de Leidsche Universiteit, gistermiddag in de I collegezaal van de Sterrewacht een over- I zicht gegeven van de problemen, die men I zich in de latere jaren ter oplossing heeft I gesteld. Het zou ons te ver voeren hier het zuiver I tls wetenschappelijk college bedoelde be- toog van prof. De Sitter in zijn geheel weer I te geven. Wij volstaan derhalve met het I kortweg vermelden van de hoofdzaken van de inleiding waarbij wij in herinnering brengen, dat gedurende den tocht van de X XIII, waarnemingen worden verricht om door nauwkeurige zwaartekrachtsbepaling den vorm van den aequator na te gaan. Voorts zij er even op gewezen, dat de onder zoekingen van prof. Vening Meinesz ver richt aan boord van de K XIII, als vervolg zijn te beschouwen van zijn reis van 1923 en dat de laatste reis als het ware het waar nemingsnet om de geheele aarde heeft vol- I iooid. Nauwkeurige zwaarlekrachtswaarnemin- I gen nu zijn van zeer groote beteekenis_voor de kennis van den vorm der aarde. Waar het aantrekkingsveld, dat de aarde volgens de attractiewet van Newton, aan haar op pervlakte uitoefent, van den vorm der aarde afhankelijk is, zal men omgekeerd uit dit aantrekkingsveld conclusies kunnen maken over den vorm der aarde. Prof. De Sitter wees er nu op, dat de oppervlakte der aarde wel zeer onregelmatig is, vooral door de groote vormverschillen van het vastenland I (bergen etc.), maar dat die vormverschillen vergeleken bi) het geheel toch van weinig beteekenis zijn. Voor de bepaling van den vorm der aarde aldus prof. De Sitter I wil men nu uitgaan van een theoretisch op- Ipervlak geoïde genaamd waarin de [intensiteit van de zwaartekracht op alle punten even groot is, zoodat men ten op zichte van dit aequipotentiaal-vlak verschil lende punten op aarde zal kunnen bepalen De aarde bestaat, zooa'ls langs verschil- I lende andere wegen is gevonden voor het grootste deel uit een zij het dan ook taaie vloeistof, behalve dan de betrekkelijk dunne vaste korst van een honderdtal kilometers. Die dunne so'hors zal te zwak zijn om een van den evenwichtstoestand afwijkenden vorm van de inwendige taaie vloeistof te be waren en derhalve zal de aarde ook den evenwichtstoestand moeten aannemen van een rondwentelenden vloeistof, de ellip soïde-vorm, in doorsnede lahgs de miridiaan ellipsvormig, in doorsnede langs den aequa tor (loodrecht op de omwentelingsas) cirkel vormig. In de latere jaren heeft men zich nu bezig gehouden met de bepaling van een opper vlak, dat zich zoo goed mogelijk aansluit «an het hier bovengenoemde aequipoten- tiaalvlak, de geoïde. In het aepuipotentiaal- vlak zal de zwaartekracht loodrecht op het vlak staan, en daarenboven zal de intensi teit van de zwaartekracht in alle punten «ven groot zijn. Om tot de geoïde te komen kan men derhalve of wel de richting van de zwaartekracht op bepaalde punten bepalen, of wel de intensiteit van de zwaartekracht meten. hetgeen in de laatste jaren vrij wel uitsluitend door slingerwaarnemingen is ge schied. In dit verband wees prof. De Sitter op de moeilijkheden van slingerproeven en de tegenstrijdigheden die daaruit dikwijls zijn voortgevloeid. Tot slot van dit eerste deel van zijn inlei ding behandelde prof. De Sitter de bezwa ren. die zich bij beide methoden voordoen. Bij de bepaling van de richting der zwaarte kracht moeten wij op volkomen bepaalde punlen onze waarnemingen doen, bij de in tensiteitsmeting rijn wij daarop niet aan gewezen. omdat ieder deel van de aarde tot die intensiteit van de zwaartekracht mede werkt. De intensiteits-meting levert echter eerst resultaten op als een geheel waarne mingsnet over de aarde is uitgespannen en dat nu is het geval bij de onderzoekingen van prof. Vening Meinesz. OPENBARE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. De afdeeling Leiden van den Vrijheids bond had tegen gisteravond half negen in d? Nutszaal een openbare vergadering be- |«gd waarin de heeren Aug. L. Reimeringer, lr Bosman, mr. Romijn en Moolenburgh als bekers optraden. De vergadering werd geopend door prof. jv- B D. Èerdmans voorzitter van de afdee- jm? die er met nadruk op wees, dat ook in deze vergadering gelegenheid tot debat zou zijn. Spr. deelde voorts mede dat de Vrij heidsbond voor de Gemeenteraadsverkie- Zln2 °P 24 dezer nog een openbare vergade rs zal houden, waarop o.a. de heer mr P. rooglever Fortuin uit den' Haag het woord w voeren. Deze vergadering is bepaald op 20 dezer. Als eerste spreker verscheen daar op de heer Aug. L. Reimeringer, die al9 nummer één voorkomt op de candidaten- lijst van den Vrijheidsbond. Spr. zeide dat hij het niet noodig achtte zich aan de ver gadering voor te stellen, wijl hij eerst ge durende veertien jaar als raadslid, en vier jaar als wethouder tot Leiden's vroede vade ren behoort. De heer Reimeringer zeide dat zijn partij in' de eerste plaats wil strijden voor het beginsel van vrijheid. De bond wil geen klemmende verbodsbepalingen, geen tapverbod. geen Zondagswet, geen overdre ven politiemaatregelen, en vooral geen ver ordening die den verkoop van melk die in den zomer b.v. noodig kan zijn, versch op Zondag, voor kinderen en zieken verbiedt, maar den verkoop van ijswafeltjes toestaat. Spreker wees op de houding van de afge vaardigden van den Vrijheidsbond bij be oordeeling van sollicitaties waarbij zij in de eerste plaats vragen naar de kunde en de geschiktheid van den sollicitant, zonder da delijk te vragen naar politieke kleur. Spr. noemde het beginsel van zijn partij heerlijk en zeide dat het beginsel nooit ten onder zou gaan. Na nog te hebben gewezen op enkele lo cale toestanden die verandering of verbe tering behoeven, spr. noemde o.a. de stati onskwestie. eindigde de heer .Reimeringer zijn kort maar krachtig pleidooi voor de Vrijheidsbondgedachte. Daarna voerde de tweede candidaat, ir. Bosman het woord. Hij behandelde aller eerst het tweede punt van het urgentie-pro gramma, dat luidt: Zuinigheid in het gemeentebeheer en spe ciaal een meer commercieel beleid voor ge meentebedrijven en publieke werken. De gemeentelijke organen werken, aldus 9pr., altijd heel duur, zooals velen die daar wel eens mee te maken kregen, het beste weten. Spreekt men echter met de bestuur ders. dan krijgt men gewoonlijk te hooren dat het erg overdreven is en dat het in elk geval niet beter en niet goedkooper kan. Daarom gelooft spr., dat indien wij radicale bezuinigen verlangen en wij daarop zouden moeten wachten tot deze door de tegenwoor dige Bestuurders werden aangebracht, wij lang zullen moeten wachten. Zonder eerst verandering te brengen in den Bestuurs vorm, gelooft spr. niet dat wij er toe komen zullen. Spr. vergeleek de leiding van Gemeente bedrijven met die van groote commercieele bedrijven, waar men als directeuren te weinig menschen die den handel en zijn. knepen kennen aanstelt. De door de Gemeente gevolgde gedrags lijn. om n.l. ondanks den voortdurenden groei der gemeentelijke instellingen, de al- gemeene leiding uitsluitend aan technici toe te vertrouwen, lijkt spr. in strijd met de lessen der praktijk. De vakopleiding van den technicus, waar borgt niet tevens goede organisatorische eigenschappen en garandeert evenmin com mercieele aanleg; eigenschappen die beide toch onmisbaar zijn om een groot bedrijf goed te kunnen beheeren. De gemeente zal volgens spr. dan ook ver standig doen, naast den technischen ook een commercieelen bestuurder aan te stellen, evenals in de particuliere bedrijven, in on derling overleg werkende. Of wel men hervorme de Commissies van Bijstand en kieze daarin inplaats van leden van den Gemeenteraad, bekende bedrijls- leiders, genegen hun zakenkennis en han delservaringen voor de gemeenschap be schikbaar te stellen. Spr. achtte het niet de plaats daarover verder uit te wijden. Zijn bedoeling was en kel de aandacht te vestigen op gemeentelijke instellingen op welke ongetwijfeld voor groote bedragen te bezuinigen valt en waar toe ieder, onverschillig tot welke partij be- hoorende, zal kunnen medewerken. Maar wij moeten dan niet rustig blijven wachten achter de zetels waarop onze tech nische Hoofdambtenaren plaats namen, al dus ir. Bosman, hoe voortreffelijke ambte naren zij ook zijn mogen, en hoe bekwaam ook op hun gebied. Wij moeten onze finan- tieele belangen leggen in andere handen. In die van menschen uit de praktijk 1 Uit de school van het dagelijksch leven! In die van menschen, getraind in den levensstrijd, en daaruit naar voren gekomen. Menschen die ook den handel begrijpen en zijn knepen kennen en die daardoor klippen weten te omzeilen, waarop oningewijdden meestal stranden. Tot zoover ir. Bosman. Na hem sprak mr. Romijn over Onthou ding van onnoodige overheidsinmenging en beperking van bureaucratische heerschap pij van ambtenaren, met name de brand weer." De klacht over onnoodige overheidsin menging aldus spr., is thans algemeen. Vooral menschen van zaken, uit de industrie en den middenstand ondervinden dagelijks dat het terrein waarop zij zich vrij naar eigen inzicht en oordeel willen bewegen, steeds begrensder wordt en welhaast dage lijks stuiten zij op een of andere ambte naar of voorschrift, waarvan belang en noodzakelijkheid, uit een oogpunt van het algemeen belang, bezwaarlijk valt ih te zien Doch niet alleen die zakenlieden voe len dit ongemak, ook allerlei andere perso nen en instellingen. Spr. wijst b.v. op het jongste jaarverslag van de 3-October- yereeniging, waarin dit punt ook op zeer ernstige wijze wordt aangevoerd en waarbij de secretaris zich er ernstig over beklaagt, dat van de bestuursleden nog zooveel ander en onnoodig werk wordt gevorderd in die toch al ontzettend drukke dagen, door al lerlei overheidsvoorschriften en besluiten. Een beklag in dien vorm van een dergelijk lichaam verdient volgens spr. wèl de aan dacht en ieder zal goed doen ook thans bij het uitbrengen van zijn stem daarmede re kening te'houden. Het tweede punt dat spr. nog nader wilde toelichten is „het 'aantrekkelijk maken van Leiden als woonplaats, door alle daarvoor in aanmerking komende middelen met name het aanbrengen van een behoorlijke bestra ting. het opheffen der belemmering van den spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg en van den aschregen der Lichtfabrieken". Leiden is om vele redenen aantrekkelijk waarvan ik slechts noem universiteit, his torische musea, verbindingswegen, ligging en industrie. Doch als woonplaats wordt het niet erg geprefereerd. Iedereen die er niet meer te maken heeft, trekt er zoo spoedig mogelijk uit. Daarin behoort verandering te komen. Meer een beroep op de stadgenooten die spreker's in zichten deelen. om op een der candidaten van den Vrijheidsbond te stemmen besloot spr. zijn rede. Na hem sprak nog de heer Moolenburgh die wees op de drukkende belastingen, die volgens spr. een belemmering vormen dat personen zich hier zullen vestigen, terwijl zij het vertrek van anderen bevorderen. Daarna ontspon zich een levendig debat, waaraan verschillende aanwezigen deelna men, waarna de voorzitter de sprekers, de baters en toehoorders dankte en hun uit- noodigde op 20 Mei weer van hun belang stelling voor den Vrijheidsbond te doen blij ken. De Nutszaal was matig gevuld. CHR. HIST. JONGERENGROEP LEIDEN. Gisteravond hield de Chr. Historische Jongerengroep in het gebouw „Prediker" in de Janvossensteeg een vergadering van le den en belangstellenden onder leiding van den heer J. C. B. Huhner, hoofd der o. I. school op het Schuttersveld. De goed bezochte bijeenkomst werd ook bijgewoond door mevrouw Schokking en me vrouw Spaargaren die de zaal met bloemen hadden getooid en voor limonade en gebak hadden gezorgd terwijl de Ohr. Mandoline club „Marjakof" hare medewerking ver leende door het spelen van eenige nummers. De vergadering ving aan met het gemeen schappelijk zingen van Psalm 25: 6, begeleid, door de mandolineclub. Daarna ging de voorzitter voor in gebed en las een gedeelte van Matth. 7, beginnen de met: „Oordeelt niet opdat gij niet geoor deeld wordt" tot aan het einde. Vervolgens heette hij de aanwezigen wel kom in het bijzonder den spreker van heden avond de heer J. Bakker, van Menaldum, lid der Tweede Kamer en de dames, die straks ververschingen zouden ronddienen en de andere ouderen waaronder het raads lid, de heer Deumer en de Chr. Mandoline club die reeds eerder hare medewerking verleende. Het was de tweede openbare ver gadering door de club gehouden en al was zij nu niet zoo druk bezocht als de eerste, het bestuur was over de opkomst buitenge woon tevreden. Hij zette nogmaals het doel van de jongeren clubs uiteen nl. om de jonge menschen voor te bereiden voor staatsbur gers en burgeressen en in te leiden tot de politiek. Hij erkende de gevaren die er voor de leiders zich op dit terrein kunnen voor doen. Vandaar dat het bestuur de eerste mannen in de partij uitnoodigt om van voor lichting te dienen. De heer Bakker, die hij daarna het woord gaf, ving aan met op te merken dat hij met bijzonder genoegen hier vanavond optrad, waar hij een aantal jongelieden en geluk kig ook een aantal ouderen voor zich ziet. Hij wil spreken over de „Christelijk Histo rische Unie" en de Jongeren. Eigenlijk zijn het twee onderwerpen, die echter bijeen hooren, dank zij de oprichting van groepen van jongeren die bij de Unie behooren. Deze groepbeweging is nog jong, maar de ontwaking is gekomen. Spr. herinnert er aan dat de sociaal-democraten de jongeren beweging het eerst naar voren brachten. En als de Christelijke jongeren in aanraking kwamen met de socialistische kameraden, dan bleek het dikwijls dat deze veel meer van sociale vraagstukken en van politiek af wisten, zij het dan ook bezien van uit het socialistisch oogpunt. Dat dit de ouderen onder de Christelijk Historischen deed inzien dat het noodig was ook een jongeren bewe ging op Christelijk Historischen grondslag in het leven te roepen, ligt voor de hand. Deze beweging is er gekomen en zij groeit bij den dag. Het heeft spr. wel eens toegele- ken dat de groei te snel ging. Want daarin ligt een gevaar. De jeugd is geestdriftig en meent spoedig mee te mogen en te kunnen oordeelen. Daarom fnoet zij dikwijls getemperd, zeker geleid worden. En dit is de taak van ons ouderen, zeide spr., en een der redenen waarom spr. het toejuicht dat de Christelijk Historische jeugdbeweging zich gaarne stelt onder de leiding van oudere vrienden. En zoo wilde spr in de eerste plaats twee vra gen beantwoorden: lo. wie zijn wij? en wat is onze taak in de maatschappij? En dan deed hij uitkomen dat de Chr. His torischen eenerzijds steunen op Gods Woord, doch daarbij tevens letten op de historie, de historie vooral beginnende bij den eersten Christelijk Historischen man in ons land nl. Willem van Oranje, die immers een ver bond sloot met den Vorst der Vorsten. Na op eenvoudige wijze de Christelijke Historische beginselen te hebben beschreven, schetste hij in het bijzonder welk standpunt ook de jongeren straks zullen moeten in nemen tegenover de maatschappelijke vraag stukken. In vogelvlucht ging hij de maat schappelijke verhouding in verschillende landen van Europa na en wraakte zoowel de kapitalistische dictatuur in Italië als de proletarische dictatuur in Rusland om ver volgens het klassenstandpunt der sociaal democraten scherp te critiseeren. Het gaat m de maatschappij als met de golvende zee de klassen gaan over en door elkaar heen. Men heeft de Chr. Historischen wel eens conservatief genoemd. Zeer ten onrechte meende spr., wat hij trachtte aan te toonen door uiteen te zetten wat de Christelijk Historischen in de openbare lichamen ten opzichte van de sociale vraagstukken ver dedigen en trachten te verkrijgen. Met name noemde hij hun streven om het particulier initiatief op te wekken en te bevorderen. Wat aan vereeniging en organisaties wordt toegestaan en vergund moet ook het indi vidu worden gegeven. Hij had daarbij in het bijzonder het oog op den woningbouw met medewerking der overheid en wees er op dat minister Slotemaker de Bruyne op aanstichting der Chr. Hist, fractie dienaan gaande maatregelen voorbereidt. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd. Er werd door enkele dames limonade rondgediend terwijl de mandolineclub eenige nummers speelde. Na de pauze verkreeg de heer Bakker weder het woord om de roeping der over heid van Chr. Historisch standpunt gezien nader te doen uitkomen. Ook de overheid moet zich gebonden achten aan God en aan de historie. Met betrekking tot twee punten ging spr. dit nader uiteenzetten nl. ten opzichle van het Chr .huwelijk en van de viering van den Zondag, waaromtrent ook de overheid een taak en wel een 9choone taak is wegge legd, wat hij verder nader uiteenzette. Aan het slot richtte hij zich in het bijzon der tot de jongerengroep. Hij riep de jonge menschen met ernst toe dat zij zich als on- mond'igen behooren te beschouwen, die moe ten leeren door nadenken en door leiding van ouderen tot politiek inzicht te komen. Zoo bestaat door hen de kans mondig te worden. De jongeren moeten voorgegaan worden door de eersle mannen en vrouwen op het gebied der Christelijke beginselen. Anders kon het nog wel gebeuren dat in de toekomst de liberalen voordeel zullen hebben van ds beweging thans onder de jeugd gewekt door on9, zeide spr. Spr. ziet in de jongeren beweging niet in de eerste plaats een instrument tot verkrij ging van politieke macht, maar tot het aan- kweeken van zuivere Ohr. Historische be ginselen en verwacht daarom ook meer van cursusavonden onder goede leiding dan van openbare bijeenkomsten. Na de warm toegejuichte rede speelde het mandolinegezelschap nog eenige nummers waarna na een woord van dank door den voorzitter, speciaal aan den spreker, deze laatste de openbare bijeenkomst met dank gebed sloot. Het bestuur en de leden bleven echter nog eenigen tijd bijeen, EEN JUBILEUM. Hierboven geven wij het portret van den nog krassen bqna 83-jarigen molenaar van den Bosch- en Gasthuispolder onder de ge meente Leiden, L. Zonderop, die heden den dag herdenkt, waarop h(j 45 jaar geleden, deze functie aanvaardde, nadat bjj daarvóór reeds ongeveer 10 jaar werkzaam was op een zelfden molen in den Oostvlietpolder (gemeente Zoeterwoude). Zonderop is altjjd, ook bij nacht en ontq, op zjjn eenzamen post, de polderbelangea dienende, wat door het polderbestuur en de ingelanden zeer wordt gewaardeerd. Dit is op den dag van heden tot uiting gekomen Al vroeg in den morgen wapperde de rood-wit-blauwe vlag van den molen en nog voor den middag kwam het voltallige polderbestuur den jubilaris gelukwonschen, onder aanbieding van een stoffelijk blijk van waardeering. Ook da landbouwers -en veehouders, met BINNENLAND. De doer den minister Ten Arbeid, H. en N. ingestelde commissie r xnke het institnut Tan iabrieksarle heelt gunstig over dit ins stitnnt geadviseerd. (Binnenl, 2e blad). Circulaire Tan minister Ken otct mond en klauwzeer en da Nederl. industrie. (Bin nenland 2e blad). De zitting der Tweede Kamer weer ge sloten. (2e blad). De Nederlanders Terliezen het dobbelspel in den wedstrijd tegen de Amerikanen. (Sport, 8e blad). De heer I. Vermeulen wint het damkam pioenschap Tan Leiden en wordt Toor dén jaar houder van den „Lriisch Dagblad-dam- beker". (Sport, 3e blad), Goliwedstrljden Toor prois, te Noordwijk. (Sport, 3e blad). BUITENLAND. Commissoriaal werk ter economische con ferentie te Genève (Buiten!. Ie blad). BetTatting Tan het debat OTer de Engel- ache vakvereenigingswet (Buitenl. Ie blad), Nog altijd geen bericht oTër de vermist» vliegers. Opnieuw valsche berichten over redding. (Buitenl, le blad). wien Zonderop uit hoofde van rijn betrek king veelvuldig in aanrakiug komt, bleven niet achterwege en kwamen hem op dezen gedenkwaardige» dag complimenteei en, even als de heer H. J. Christiaanse, alhier, bij wien Zonderop langen tijd in dienst waa. Laatstgenoemde bood hem een groote foto in ljjst van den molen aan, waarop h(j nu reeds zoovele jaren trouw de wacht ge houden heeft. ANTI-RE VOL. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Door de Anti-revolutionaire. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" werd gister avond in de Graanbeurs een openbare ver gadering gehouden, waarvoor als spreker» waren aangekondigd dr J. G. van Es en de heeren T. S. Goslinga en J. B. H. Gro tenhuis, allen candidaten voor de a.a. gemeenteraadsverkiezingen. Da voorzitter, de beer G. Kujjper, opende de vrij goéd bezochte bijeenkomst met gebed, las daarna een gedeelte van het derde hoofd stuk van de Openbaring van Johannes, liet vervolgens zingen Psalm 133 vs. 4 en heetto tenslotte allen wolkom, inzonderheid de sprekers van dezen avond. De te voeren strijd, aldus vervolgde apr., zal hevig zijn; immers de linkerzijde zal alios in het werk stellen om de meerderheid in den raad te verkrijgen. Laten wjj daar tegen ons be6t doen, dat wjj een anti revolutionaire meerderheid vormen. Hierna gaf spr. het woord aan dr. Van Es, die sprak over: „Welke partij verdient uw vertrouwen?" Rede van dr. Van Es. Het kan, aldus spr., niet ontkend worden, dat in onze politieke agitatie in het Lvjzunder in Leiden, een kleine inzinking valt, waar te nemen. Niettemin is spr. er van over tuigd, dat met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen een verandering ten goede zal in treden; zoo niet, dan is het voor wellicht langen tijd met de zaak van de A.-R. Partij hier ter stede gedaan en daarom is het dringena noodzakelijk, dat de geest der lauwheid verdwijne. De zinspreuk „Ora et labera' (Bid en werk) zij daarom onze leus. Ook in de gemeentepolitiek moeten God» ordinantiën en inzettingen richtsnoer zijn, en daarom nogmaals: stemt recht». Achtereenvolgens behandelde spr. daarna de verschillende partijen in den raad, te beginnen met de communisten, die zich fel kanten tegen het tegenwoordig gezag en daarom wel in de laatste plaats onze stem verdienen. De S.D.A.P. kan spr. al evenmin nanbe- velen; immers ook zij huldigt het beginsel „Ni Dieu et ni maitre" en maakt den ar beider diep ongelukkig, ook al vult zij zijn benden met goederen van deze wereld De overige linkscbe partijen kan Spr. vrijwel buiten beschouwing laten; van do vroeger oppermachtige liberale partij weinig meer over en ook de vrjjzitinig-dc- mecraten, democraten, vrijheidsbonders en plattelanders speleD geen politieke, rol van beteekc-nis en degenen onder hen, die de Christelijke beginselen nog belijden, meenen toch den go i-dienst beperkt te moeten hou den tot de binnenkamer, in tegenstelling

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1