PAPIEREN ROZEN No. 20598 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Mei Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. FEUILLETON. VOOR DE HUISKAMER. ff MOTOR- EN RIJWIEL WET. In „SLbl." no. 143 is opgenomen het-Kon. Besluit van 30 April j.l. tot vaststelling van voorschriften ter uitvoering van de Motor en Rijwielwet. WINKELSLUITINGSWET EN WERKTIJDENBESLUIT. Advies van den Middenstandsraad. De Middenstandsraad heeft aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid ad vies uitgebracht over het aan dien Raad toe gezonden voor-ontwerp van een winkelslui tingswet en een voor-ontwerp van een werk tijdenbesluit voor winkels. De Middenstandsraad begint zijn advies met zijn erkentelijkheid aan den minister te betuigen, dat hij heeft willen voldoen aan den reeds in 1921 door den Raad geuiten wensch, dat de regeering geen voorstellen zou doen tot het invoeren van een werktij denbesluit, tenzij daarmee gepaard gingen voorstellen tot invoering van een onverbre kelijk met dit besluit samenhangende wet op de winkelsluiting. De Raad betreurt het intusschen, dat de thans voorgelegde ontwerpen op een voor den middenstand ongunstig tijdstip komen; de totstandkoming van de voorgestelde rege lingen zou thans, zoo wordt in het advies gezegd, den middenstand voor veel grootere moeilijkheden plaatsen, dan wanneer zulks wa9 geschied in het tijdvak van welvaart of schijnwelvaart, dat in 1920 en 1921 bestond. De economische toestand van den handel- drijvenden middenstand is heden ten dage dermate ongunstig, dat het zelfs zeer de vraag is, of op dit oogenblik de middenstand jesteld zou zijn op het totstandkomen van een winkelsluitingswet, niettegenstaande hij daarop een vijftal jaren geleden ten sterkste aandrong. De Middenstandsraad erkentoverigens.dat het een daad van sociale rechtvaardigheid is, dat de winkelbedienden niet langer ver stoken blijven van de voordeelen, die de Ar beidswet 1919 aan arbeiders in het algemeen heeft toegekend, en gaat er derhalve mede accoord, dat een werktijdenbesluit voot win kels wordt ingevoerd; vanzelf sluit zulks in, dat de Raad ook aandringt op het totstand komen van de wet op de winkelsluiting. Aan de opmerkingen, die de Middenstands raad meende te moeten maken, is verder het volgende ontleend; Regeling van de winkelsluiting. Met groote instemming heeft de Raad het voornemen van den minister begroet om de invoering van een wettelijk sluitingsuur in den avond te doen samengaan met de invoering van een wettelijke regeling van een wekelijkschen rustdag. Acht-uur-sluiting. Terwijl tegen het begin sel van de Zondagssluiting zich in den Raad jeen enkele stem verhief, waren er enkele leden, die de avondsluiting gaarne op 9 uur ,iagen gesteld. Men hun opvatting kon even- rel de groote meerderheid van den- Raad niet meegaandeze merkte op, dat in plaat sen, waar de avondsluiting om 8 uur aan vangt, zoowel de middenstand als het koo- pende publiek zich geheel aan dit uur heeft aangepast en daar geen aandrang bestaat om tot een later sluitingsuur te komen. Gaarne zag de Raad bepaald, dat het be dienen van klanten, die zich bij den aan vang van het sluitingsuur reeds in den win kel bevinden, mag plaats hebben „tot uiter lijk een half uur na aanvang van het slui tingsuur". Uitzonderingen op Zondagssluiting. Vrij wel eenstemmig was de Raad van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat, de Zondags sluiting niet te doen gelden voor 5 Decem ber of ten aanzien van bloemenwinkels en banketwinkels voor 1 Januari. 24. 25, 26 en 31 December. Is de Zondagssluiting eenmaal uitgevoerd, dan zal het publiek zich daaraan volkomen toepassen. De raad stelt dan ook voor, beide uitzonderingen te doen vervallen. Hetzelfde geldt ten aanzien van boekwinkels in spoor wegstations. Regeling voor Israëlietische winkeliers. Betreffende deze regeling zou de raad iets verder willen gaan, dan de minister. Door bet invoeren van den zomertijd gaat voor de bwaëlietische winkelier in de zomermaan den op den Zaterdag vrijwel alle gelegenheid De Roman van een Circnsmeisje. Uit het Engelsch van RYBY M. AYRES. Vertaald door J. van der Sluys. (Nadruk verboden). 12) Roric vroeg zich af, of Rosalie ook zoo zou zijn en voelde zich beschaamd alleen *1 bij de gedachte. Hij zag haar peinzende, [nooie oogen en hoorde haar gevoelige, ge ëmotioneerde stem, toen zij zei: Als ik ooit merk dat je er spijt van bobt. of ie voor mij schaamt maak ik e*n eind aan mijn leven. De jonge Briton voelde zich ellendig; baar stem had zoo ernstig geklonken or was zoo'n vast-besloten trek op haar ge zicht geweest En nu reeds schaamde hij zich voor haar T~" schaamde zich voor de bevlieging, die hem met haar had doen trouwen die e?oIstische bevlieging: het was immers anders dan de eenzaamheid, de te rugstelling geweest en de. vrees voor de toe- .°mst, die hem gedreven had. om zich van zoinand's vriendschap en toewijding te ver deren Als hij toch maar een dag, maar en uur gewacht had. P zeder geval moest hij nu de situatie P er de oogen zien Hij moest of naar tell*erS°n eaaD en kem de waarheid ver- en daarmee voorgoed afstand van Wwa en van het geluk en de weelde tot verkoop verloren; in verband hiermee acht de raad het wel wenschelijk, dat de winkeliers, die op Zaterdag sluiten, in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en Sep tember hun winkels in plaats van tot 12 uur, tot 2 uur geopend zullen mogen houden. Voorts stelt de raad nog regelingen voor ten aanzien van andere Israëlietische feest dagen. Ventverbod. De door den minister voorge stelde uitzonderingen voor den Zondag zag de raad gaarne ook toegepast op het „ven ten met bloemen in de onmiddellijke nabij heid van Ziekenhuizen". Verdere opmerkingen. De opmerking werd gemaakt, dat naar de ervaring geleerd heeft in plaatsen, waar eenVegeling voor de win kelsluiting is ingevoerd, in café's artikelen verkrijgbaar zijn, die anders in winkels ple gen gekocht te worden. Speciaal sigarenwin kels voelen zich daardoor benadeeld. Vooral wanneer de Zondagssluiting tot stand komt, is het gevaar groot, dat velen, die in winkels geen sigaren of sigaretten kunnen krijgen, deze in café's gaan koopen. Met het oog op een en ander is er, naar het den raad voor komt, alle reden, den verkoop van sigaren en sigaretten in café's na het wettelijke slui tingsuur voor winkels, alsmede op Zondag, geheel te verbieden. De Raad stelt verder voor, de bevoegdheid van B. en W. om te bepalen, dat voor win kels op tentoonstellingen en fancy-fairs de bepalingen dezer wet niet gelden, alleen te verleenen voor zoover de verkoop liefdadige doeleinden betreft. In verband met ontduikingen, die met name te Amsterdam vastgesteld zijn, acht de Raad het wenschelijk, het begrip „win kel" uit te breiden en daaronder te verstaan alle open of gesloten ruimten, waar of van waar uit voorwerpen of stoffen aan het pu bliek in het klein plegen verkocht of afgele verd te worden. W eiktijdenbesluit. Ten aanzien van het werktijdenbesluit merkt de Raad o.m. nog op, dat hij van oor deel is, dat niet getornd behoort te worden aan de bij totstandkoming van deze wet, ge dane toezegging, geen korter arbeidstijd voor het winkelpersoneel dan 10 uur per dag en 55 uur per week vast te stellen. De raad acht het billijk, dat. indien een vakvereeniging een verzoek indient tot in trekking van een verleende vergunning, geen beslissing genomen wordt, tenzij ook de or ganisatie der werkgevers gehoord is. Een desbetreffende bepaling ware alsnog op te nemen. Ten slotte wijst de raad erop, dat in dit voor-ontwerp niet wordt gesproken over fi liaalhouders en rayonchefs, die naar zijn oordeel met patroons zijn gelijk te stellen. In art. 19 van het Kon. besluit van 25 Nov. 1922 zijn voor arbeidersbazen uitzonderin gen getroffen; de raad neemt aan, dat het in de bedoeling is, dat voor fliliaalhouders en rayonchefs de bepalingen van het werk tijdenbesluit voor winkels niet zullen gelden. WIJZINGING VAN DE PENSIOENWET. Het dagelijksch bestuur der Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst heeft op 26 Februari j.l. een adres gezonden aan den minister van financiën, met verzoek, art. 147 der pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren (inhouding ouder domsrente op Rijkspensioenen) te laten ver vallen, daar door deze bepaling een cate gorie oud-ambtenaren en nabestaanden van ambtenaren met lage. dikwijls ontoereiken de inkomens, onnoodig zwaar getroffen wordt, terwijl het voordeel voor het pen sioenfonds. ook al wegens den hoogsten leef tijd der rente-trekkers, niet noemenswaar dig is. De minister van financiën heeft in ant woord daarop bericht, dat hij de intrekking van genoemd art. 147 zal bevorderen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING OVERHEIDSPERSONEEL. Om een studie-commissie verzocht. 3 Mei werden de heeren N. van Hinte, Jos. van Seggelen, W. van der Have en F. S. Noordhoff, resp. vertegenwoordigende den Nederlandschen bond van persoaoel in overheidsdienst, den Ned. R.-K. bond van overheidspersoneel „St.-Paulus", den Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst en den Centralen Nederlandschen ambtenaars- doen, of hij moest het meisje zien af te koopen. Een man kent zijn eigen kracht niet of zijn eigen zwakheid totdat hij plot- seiling overvallen wordt door de verleiding. Roderick Briton wa9 van nature een eer lijk man, maar de verschrikkelijke keuze waarvoor hij zich zoo onverwachts gesteld zag, nam den grond onder zijn voeten weg en vertroebelde zijn zuiver inzicht. Als hij maar tijd voor nadenken had gehad maar dat gunde hij zichzelf niet en had hij ook nauwelijks. Het was bijna negen uur, toen hij met de kleine auto weer den weg naar Alperton opreed. Hij wist, dat op dat oogenblik, dat hij het circus zou bereiken, Rosalie juist met haar voorstelling klaar zou zijn. Hij had goed geraden. Zij verliet juist in haar kale mantel en veel te groote overschoenen, het circus, toen hij de weide overstak, naar de opening van de tent. Zij zag hem oogenblikkelijk en stond stil met ingehouden adem en een plotselinge blos op haar gezicht Maar zij sprak geen woord, totdat zij bui ten bereik waren van de menigte, rondom de tent totdat zij in de schaduw waren van de gele flikkerende lichten toen greep zij zijn arm met haar kleine handen en legde haar wang tegen zijn mouw. 01 ik ben zoo blij lat je er bent. De dag is zoo lang geweest en Sherny en Bunch Zij huiverde. Zij laten mij geen oogenblik met rust, dan loert de een, dan de ander. Is het voor jou ook zoo'n lange dag geweest? Verlangdeverlangde je ook mij te zien? Zij praatte verlegen, zacht en stamelend. De jonge Briton had een gevoel alsof ia Taan d hsm een klap tegen zijn voorhoofd bond, door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in particuliere audiëntie ont vangen. In deze audiëntie ging de delegatie uitvoerig in op opmerkingen, welke de Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling bij schrijven van 23 Febr. 1927 had gemaakt naar aanleiding van verzoeken der organisaties, om, nu de re geering en ook andere overheidscollege's eenmaal waren overgegaan tot aanstelling van bepaalde personen op arbeidscontract, deze personen wel te willen behoeden voor algeheele broodeloosheid bg immer-dreigend ontslag. In dit verband deden de vertegenwoor digers der organisaties unaniem uitkomen, het levendig te betreuren, dat den laatsten t|jd op zoo ruime schaal tot aanstelling op arbeidscontract wordt overgegaan, terwijl dit, naar hun meening slechts bij wijze van uitzondering zou mogen geschieden bij wer ken van vooraf vastgestelden duur. Zg vestigden er verder de aandacht van den Minister op, dat de pensioenwet voor de hierbedoelde personen in de practijk geen uitkomst biedt en de jongste beslissing der Kroon ook de bepalingen van het Wacht gelden-besluit wat hun betreft, practisch buiten werking heeft gesteld. Wjjl verder het ontwerp ambtenaarswet van de vroegere staatscommissie-Dresselhuys de groep „arbeidscontracters" zeer nadruk kelijk uitzonderde, kwam het ook daarom de delegatie voor, dat wachten op het wets voorstel, dat ter zake door Minister Donner is aangekondigd, tegenover belanghebbenden niet to verdedigen zou zijn. Daarvoor dringt de zaak te zeer, oordeelden de organisatie- bestuurders, die anderzijds echter toegaven, dat de onderwerpelijke aangelegenheid niet gemakkelijk te regelen zal zijn, weshalve zg den minister voorsterden wel tot in stelling eener studie-commissie te willen besluiten, die wgl reeds zoo lang over deze zaak is gecorrespondeerd vrij zeker spoedig met een advies zal kunnen komen. Deze comnllssie zou kunnen worden samen gesteld uit organisatievertegenwoordigers, terwijl voorzitter en secretaris dezer com missie door den Minister zouden kunnen worden aangewezen. De Minister stelde verschillende vragen aan de delegatie en zegde ten slotte toe, liet verzoek der organisatie-vertegenwoor digers ernstig te zullen overwegen. HET ZILVEREN JUBILEUM DER STAATSMIJNEN. Zaterdagmorgen om 11 uur had te Heerlen de receptie plaats voor de beambten van het Staatsmgnbedrijf. De oudste ambtenaar de heer G. Reiber, bood namens het ge heel© personeel der Staatsmijnen gelukwen- schen aan. De beambten wenschten hun ge voelens ook door een stoffelgk blijk te ver tolken. Zg hebben daarvoor gekozen een gedenkraam, dat nog niet gereed was, maar waarvan een teekening werd aangeboden Het venster is bestemd voor het trappen huis van het centraal-gebouw te Heerlen, en wordt vervaardigd door den Limburg se hen kunstenaar Jonas. Spr. deelde mede, dat alle 792 beambten van do Staatsmijnen tot dit huldeblgk had den bijgedragen. De president-directeur der Staatsmijnen, rar. Frowein, dankte voor het aangeboden huldeblijk. Te halftwaalf arriveerde de Prins in ge zelschap van de Minister Van der Vegte en Slotemaker de Bruine. Zg werden ver welkomd door mr. Frowein. Na de receptie gingen in een zestal auto's de Ministers Van der Vegte, Waszink, Lainbooy en Slotemaker de Bruine, alle leden van den Mgnraad en de directie der Staats manen naar de mijnen, waar een optocht met praalwagens werd aanschouwd en vele ordeteekenen werden uitgereikt. Op de verschillende mijnen hadden den geheelen namiddag feestelijkheden plaats, terwijl concerten werden gegeven, voetbal wedstrijden werden gespeeld en bij de Staatsmijn Maurits paardenrennen plaats hadden. 's Avonds waren de mijnen geïllumineerd. In het Limburgsche heuvelland waren er talrijke plekken, waar men van de hoogte af op de prachtige verlichting der verschil lende mijnen kon neerzien. Een vuurwerk, dat bij alle vier de mijnen werd afgestoken, Bloot dezen feestdag. gegeven had. Het leek onmogelijk, dat hij haar ooit in staat gedacht had een scène te maken.te probeeren afpersing te plegen. Vóór hij nog kon antwoorden drong het tot hem door, zooals zij daar stond met den zachten druk van haar wang tegen zijn arm, dat wat hij haar ook zou zeggen, zij nooit zou aandringen.dat zij nooit aanspraak op hem zou maken, dat, als hij dat wenschte, zij dien avond konden scheiden.... voor altijd! En dit besef maakte hel nog moeilijker voor hem. Men kan met meer of minder goed recht een vijand slaan, die zich wil verdedi gen; maar hoe kan een man die nog een greintje ridderlijkheid bezit een vrouw slecht behandelen, die zelfs niet zal schreeuwen bij den slag? Het leek hem een eeuw vóór hij zijn stem terugvond. Ja, ik verlangde je te zien; maar Rosalie! er is iets gebeurd. iets geheel onverwachts.... Hij greep met zijn hand naar zijn boord; hij had een gevoel alsof hij zou stikken; hij praatte haastig voort zon der haar aan te zien Er is een ander testament gevondenik ben niet langer eeneen arme man Hij ademde vrij op, toen de woorden er uit waren. Hij had het gevoel, alsof een groote last van hem afgevallen was. Maar zelfs nu begreep zij niet. Zij slaakte een korten blijden lach. O, daar ben ik blij om. Nu zullen wij niet zoo hard behoeven te werken. Ben je erg blij? Natuurlijk. Weer kreeg hij dat verstik kende gevoel. Hij zou er alles voor over ge had hebben, dat er iemand langs hem geko men was. die hem wilde trappen. Hel egoïs tische besluit, om fortuin en positie niet te JUBILEUM LEGER DES HEILS. De viering van het 40-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland is Za terdag te Amsterdam op grootsche en luisterrijke wijze ingezet met het houden van een optocht, waaraan niet minder dan 52 groepen den ganschen machtigen ar beid betreffende elk gebied waarop het Leger werkzaam is ^ier te lande uitbeel dende hebben deelgenomen. De belangstelling van het publiek was buitengewoon groot. 's Avonds waren er jongelieden- en pad- vind ersdemonstrati es en later concert. Gisteren was er een groote bijeenkomst en huldiging. Daar zaten nevens den Commandant, mr. Howard en den Chef van den Staf Hig- ging, Z. K. H. Prins Hendrik, oud-minister De Visser, de Commissaris der Koningin in Overijsel, Baron van Voorst tot Voorst, Amsterdams burgemeester, de heer W. de Vlugt en mevr. De VlugtFlentrop, wet houder J. ter Haar, mr. dr. Sehoch en dr. J. Rauws, zendiïigsdirect-ot te Oegstgeest. Velen voerden het woord, w.o. de Prins. Enkele onderscheidingen door H. M. de Koningin toegekend, werden uitgereikt. „PRO REGE". Onder leiding van ds. Crousez, uit Strgen, heeft Zaterdag de afd. Zuid-Holland van de Nationale Vereeniging Pro Rege haar jaar vergadering gehouden in het Tehuis voor Militairen, 'Heemskerckstraat 42, te Den Haag. In zijn openingswoord betreurde de voor zitter de geringe opkomst op deze jaar vergadering, maar, aldus spr., wij moeten ons niet verstikken in cgfers, doch het oog naar boven slaan, waar de getroonde koning heerscht en waakt en ook over onzen arbeid zjjn zegen uitstort. Wanneer in de Vereeni ging niet alles gaat zooals we wenschen, dienen we te denken aan de lichtpunten, die er gelukkig altijd zijn, en spr. wekte allen op, vol liefde de voorgestane begin selen naar buiten uit te dragen. Want, aldus spr., wie in de kracht des Heeren mag strijden, i3 zeker van zijn overwinning. Vervolgens werd besloten een telegram van hulde te zenden aan Prinses Juliana. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Dat van den secretaris vermeldt een constant blgven van het ledentaL Een uitvoerige discussie werd gevoerd over den toestand van de vereeniging in de pro vincie en over de te nemen propaganda- inaatregelen. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit met een saldo van bijna f150. De jaarverslagen werden goedgekeurd en den penningmeester werd décharge verleend. Tot bestuursleden werden herkozen de heer J. de Groot, te Boskoop, en sergeant- majoor, M. van Wgck, te 's-Gravenhage. Gekozen werd tot bestuurslid de heer J. Visser, te 's-Gravenhage, dit in de plaats van den adjudant Van Oosterom, te Delft, die naar elders gaat vertrekken. De voor zitter sprak een woord van dank tot het aftredende bestuurslid. Nadat de heer Van Wgck nog een op wekkend woord had gesproken, werd de vergadering met dankzegging door den heer Van Oosterom gesloten. DE CHRIST-HISTORISCHE JONGEREN. De Federatie van Christel ijk-Historische jongeren-groepen heeft te Utrecht een alge- meene vergadering gehouden. In de middagbijeenkomst, welke een huis houdelijk karakter droeg en geleid werd door den voorzitter der Federatie, den heer N. G. J. van Schouwenburg, te Amsterdam, beeft de secretaris, de heer H. Kroon Jr., te Den Haag, het jaarverslag uitgebracht, blijkens hetwelk de Federatie than3 14 groe pen telt, waarin een 1000 leden zijn ge organiseerd. Op voorstel van de groep Amsterdam werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de band tusschen het hoofdbestuur der Unie en het Federatie bestuur in dier voege geregeld worde, dat het dagelijksch bestuur der linie met raadgevenden steun zitting neemt in het bestuur der Federatie. 'Na vrij uitvoerige bespreking vereenigde de vergadering zich bij meerderheid van stemmen met een motie van de groep Haar- laten glippen, wankelde; zijn eergevoel kreeg de overhand. Wanhopig ging hij voort: Er is iets anders. Als.als het be kend ia, dat ik getrouwd ben, raak ik alles weer kwijt. Dat is de voorwaarde. Wacht.. Rosalie had rustig zijn arm los gelaten. Zij ging een stap achteruit in de duisternis; zij sprak geen woord, maar hij kon haar ge- jaagden adem hooren gaan. Het is natuurlijk alleen maar een kwestie van afspraak, ging de jonge Briton haastig voort. Kijk eens, niemand weet, dat wij getrouwd zijn. Later kunnen wij immers weer opnieuw trouwen.... in het publiek. Het zal voor jou geen verschil ma ken. je bent mijn vrouw.daaraan kan niets veranderen, maar.... waarom zeg je niets? Tweemaal trachtte Rosalie t© spreken, maar geen geluid kwam over haar lippen. Rosalie ..De jonge Briton zocht naar haar hand in de duisternis; die was ijskoud, als de hand van een loode. Weer kwam een onberedeneerd gevoel van woede bij hem op; hij wou dat zij zou gaan schreien, woedend legen hem zou uitvallen, alles liever dan dit mokkende zwijgen. Ik geloof. dat er.niets.is te zeggen.. zei zij onzeker, alsof het haar moeilijk viel haar gedachten te ordenenzij trachtte haar hand los te maken, maar hij hield die stevig vast en zij berustte er in. Ben je boos op mij?vroeg hij haar. Jij moet beslissen. Als je wilt. kun je naar Fergerson gaan en hem vertellen dat we getrouwd zijn; je kunt weer een bedelaar van me makenik laat het heelemaal aan je over. Maar wat ik je vraag is niets slechls. Mijn vader is altijd een vreemd man geweest; hij zal niet geweten hebben wat hij deed, toen hij dal testament maakte. Het VERWISSELEN VAN VLOEISTOFFEN. De oplossing van de opgave van Zaterdag is als volgt: Beide glazen moeten volkomen vol zijn. Men plaatse nu op het glas met water een visitekaartje, keert het daarna voorzichtig om, het kaartje tegen het glas drukkend, en plaatst het -juist op het met wijn gevulde glas. (De omtrekken van beide glazen moe ten juist gelijk zijn). Vervolgens trekt men het kaartje een weinig op zijde, tot er een kleine opening (2 A 3 c.M.) ontstaat. Door deze opening zal nu het water naar be neden gaan en de wijn naar boven, totdat de vloeistoffen geheel verwisseld zijn. Zie onderstaand voorbeeld: Men kan dan het bovenste glas met he! kaartje, nadat men dit eerst weer op zijn plaats geschoven heeft, voorzichtig oplich ten, omkeeren en het glas op zijn plaats zetten. lem, waarin z|J als haar meening uitspreekt, dat tot de federatie slechts die groepen behooren te worden toegelaten, welke voor haar leden een leeftijdsgrens van ten hoogste 30 jaar hebben bepaald. Aan de commissie, welke tot taak heeft de volgende jaarver gadering voor te bereiden, een statuten herziening, een reglement voor de redactie van het orgaan, enz. werd in die motie mede het verzoek gedaan, met de daarin uitgesproken meening rekening te houden. Voorts werden enkele voorgestelde star tutenwijzigingen behandeld en heeft de heer Tilanus de groeten van de C.-H. Tweede Kamerfractie overgebracht. De afgevaardigden der verschillende groe pen, waaronder een vrij groot aantal meisjes, hebben zich daarna met het federatiebestuur en de gasten aan een gemeenschappelgken maaltijd vereenigd. Aan tafel hebben verschillende personen gesproken, o.a. de heer Snoeck Henckemans, mr. A. A. van Rhijn, uit Amsterdam, die zich verheugde over de belangstelling der jon geren voor het politieke leven, en de secre taris der Federatie, de heer H. Kroon Jr., die een heilwensch uitte voor Prinses Juliana, welken de talrijke aanzittenden bezegelden door een met geestdrift gezongen Wilhelmus, Des avonds werd weer een bijeenkomst gehouden, welke eveneens druk bezocht was. Mr. J. Schokking sprak een inleidends rede uit. Prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman sprak vervolgens over: Leuze of beginsel. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Zaterdag vergaderden te Utrecht een aan^ tal afgevaardigden van provinciale comité's van den Chr. Nat. Werkmansbond. Mr. dr. A. A. van Rhijn uit Amsterdam hield een inleiding over: „Het voorontwerp Ziekteverzekering-Slotemaker de Bruine". Op dit referaat volgde een zeer uitvoerige bespreking, waaruit de voorzitter de con clusie trok. dat men het in groote lijnen met den inleider eens was. Besloten werd een adres te richten tot den minister van ar beid, handel en nijverheid, waarbij de stel lingen van dr. v. Rhijn als leiddraad zullen dienen en dit zoo noodig in audiëntie to© te lichten. Deze stellingen luiden: I. Kring der verzekerden. Het verdient aanbeveling den kring van hen, die onder de Ziektewet vallen, gelijk te maken met geld komt mij wettig toe; wij kunnen later officieel trouwen. Ik zal je uit dit leven weg halen en zorgen, dat je een goede opvoeding krijgt. Een goede opvoeding.herhaalde zij langzaam. Door de duisternis trachtte zij op zijn ge zicht te lezen. De jonge Briton praatte maar door, te zeer vervuld van zijn eigen gedach ten om iets van haar gevoelens te begrijpen. We zullen heel wat gelukkiger zijn, dan als wij naar Australië gegaan waren Ik heb de plaatsen telegrafisch afbesteld. Het zou een harder leven voor je geweest zijn dan in het circus eh ik zou het gehaat heb ben Er kwam een geluid over haar lippen, half een zucht dadelijk weer onderdrukt. Je vertrouwt mij niet, Rosalie.... Roric's stem was heeschhij wist dat zijn houding niet nobel was en zijn beste ge voelens kwamen er tegen in opstand; maar het goede in eeD mensch heefl slechls een zwakke stem, die zich niet zoo gemakkelijk verstaanbaar kan maken tegen het aanma tigend geluid in van de lagere neigingen. De jongen Briton greep haar hand vaster; hij deed haar pijn, maar zij be merkte het nauwelijks. hij ging driftig voort- Je bent mijn vrouw.... ik ben je man Vertrouw mij en je zult- er nooit spijt van hebben; maar ik kan armoede niet verdragen. Rosalie. Ik dacht, dal ik 't kon: maar nunu dit gebeurd is.Hij hield stamelend op. En wal denk je van mij als je vrouw nu je rijk bent? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5