KINADRUPPELS voor alle verbruiksters varë Dr. H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VRAGENRUBB1EK. RECLAME. 3000 Ö-S NAAM) STRAAT». STAD: Het gebruik van de fijne door»1 schijnende Lux vlokjes geeft U dezen zomer niet alleen keurig heldere toiletjes, doch zelfs een mooie ca» mera, geheel gratis! Deze camera is een keurig, pree» tisch Instrument, zooals de naam van de fabrikanten, de Kodak fa» brieken dan ook volkomen waarborgt, Dit aanbod is zeker Uw aandacht waard. Welk een genot is het om al de leuke uitstapjes, vacantiege» noegens, roeitochtjes, enz. nog eens te doorleven door het aanschouwen van de aardige kiekjes die U met deze mooie camera kan maken. De behandeling der Lux camera is hoogst eenvoudig. Een groot ge mak is, dat de films bij daglicht in de camera kunnen worden geplaatst en ook het ontwikkelen van de films bij daglicht kan geschieden. Wat de Lux verbruiksters doen moeten om in het bezit van zulk een camera te komen, staat omschreven in het speciale prospectus dat op aanvrage gratis en franco verkrijgbaar is. Dus de onderstaande bt>n heden nog invullen en verzenden! De Lever's Zeep Mij. Vlaardlngen Zend mij gratis het prospectus voor het verkrijgen van een Lux Camera A 44 geseraal Snijders en generaal Van Ter» wisga. De Haghe-Sangers, die de samenkomst bi geopend hadden met het atatige Wilhel mus, rongen nu nog Morgenlied. Daarna betrad minister Lambooy het podium. Onder warme woorden van hulde Spelde hij hem het kruis op de borat. De heer J. M. Krijger Jr. vereerde me vrouw De Viaaer een mooien ruiker van seringen en rozen, en Die Hagheeangera zetten het Jubilate in. Dr. de Viaaer dankte den miniater. De heer Duymaer van Twist laa nog een huldetelegram van generaal Muller Maseia voor. I Mi. BARM SMEENGE 73 JAAR. Er heelt zich een commissie gevormd om mr. H. Smeenge op den 25en Mei, den dag waarop hij den leeftijd van 75 jaar zal heb ben bereikt, te huldigen Zij stelt zich vjor, hem bij deze gelegenheid hetzij zijn te schilderen portret, hetzij zijn borstbeeld of een gedenkplaat met borstbeeld aan te bie den, hetwelk zij dan een plaats hoopt te kunnen geven In de Mr. Harm Smeenge- school of op een openbare plaals Blijft er dan van de voor dit doel te ontvangen gel den een voordeelig saldo, dan zal dit ver moedelijk wonden bestemd voor het school fonds Schuttevaer. Voorzitter van het huldigingscomité Is mr. G. Vissering, secretaris-penningmeesler mr. G. A. H. Grosheide, Singel 313, Am sterdam. Het comité bestaat verder uit de heeren dr. C. J. K. van Aalst, J H. Berg man. L. F. Duymaer van Twist. T. P. Keijzer, dr. C. Lely, A. D. Muller, G. C. Nuy, mr R. J. H. Patijn, E. Polak, mr. A. H. Seylhouwer en P. J. M. Verschure. DE WEGENBELASTINGWET. De Bond van Bedrijfsautohouders heeft een adres aan den Miniater van Financiën toegezonden, bedoeld in art. 4 sub. 4 van de wegenbelastingwet »a een uitvoerige toelichting wordt verzocht, te bepalen, dat 60-dsgen-kaarten rullen worden veretrekt voor reeerve-wagena onder bepaalde voor waarden. Adressant wijet er daarbij op, dat velen, die de volle belasting onmogelijk kunnen betalen anders gedwongen zullen worden, door een ongewenscht beroep op art. 10 der wet den belastingambtenaren onnoemelijk veel werk te veroorzaken, waardoor bovendien de baten der sohat- kist niet onbelangrijk zouden verminderen. In een ander adres van genoemden bond aan denzelfden Miniater wordt verzocht een regeling te treffen voor expediteurs, die regelmatig in Duitschland rijden. In dien zin bijv., dat de betrokkenen eerst de volle wegenbelasting betalen en dan aan het einde van het jaar op grond van een behoorlijke controle-basis, naarmate van het aantal malen, dat zij de grens naar het buitenland paeseeren, restitutie ontvangen. OPENING LUCHTLIJN AMSTERDAM—BAZEL. Bloemen naar Zwitserland. Een noodlanding. Ter gelegenheid van de opening op Maandag van de nieuwe luchtverbinding tusschen Amsterdam en Bazel heeft de Aalsmeersche Tuinbouwbond namens het bloemencentrum Aalsmeer een bloemen- groet verzonden aan den Bondspresident van Zwitserland en den Nederlandschen gezant in dat land. De Zwitsersche maat schappij de Balair stelde voor het overbren gen van deze bloemen van Bazel naar Bern een extra vliegtuig ter beschikking. Aan hel Haagsche Aneta-kantoor wordt nog gemeld, dat bij de opening van de nieuwe luchtlijn tusschen Nederland en Zwitserland, welke geëxploiteerd wordt door de K.L.M. en de Zwitsersche Maat schappij Balair, uit Amsterdam een K. L. M.-toestel vertrok met 1 passagier aan boord en ruim 400 K.G. monsters van Ne- derlandsche artikelen, welke, zooals reeds gemeld is, in Bazel zullen worden tentoon gesteld en daarna bij opbod verkocht, ten bate van de Zwitsersche Tuberculose-ver- ecniging. Uit Bazel vertrok het Zwitsersche toestel met 3 passagiers aan boord en goederen. In Brussel stapten nog 5 passagiers voor Am sterdam in. Deze snelverbinding, waarmede de af stand van Nederland tot Zwitserland in 6 uren wordt afgelegd, schijnt zich reeds da delijk in het begin in een groole belang stelling te mogen verheugen, want terstond zijn de boekingen voor deze lijn begonnen. De tijden van aankomst en vertrek uit Bazel zijn ook dusdanig gekozen, dat het mogelijk is van de verdere groote treinverbindingen op Zwitsersche sleden en op Noord-ItaliS gebruik te maken. Op den eersten tocht van Bazel naar Am sterdam heeft het vliegtuig van de „Ba lair", naar de „Maasb." meldt, een nood landing moeten maken nabij Brasschaet. Het toestel bereikte behouden den grond in een korenveld te midden van de boschjes, terwijl geen der inzittenden werd gewond Het vliegtuig werd bestuurd door piloot Schar en had als passagier aan boord de hoofden van de departementen van Binnen- landsche Zaken en van de kantons Zürich, Bazel en Genève en vier Nederlandsche vak- vereenigingsleiders, onder wie het vroegere Rotterdamsche gemeenteraadslid H. Linde man, thans secretaris van den Ned. Lilho-, Fhoto- en Ohemigrafenbond. Toen men in Brussel van het geval hoorde, is van het vliegveld daaar de K L. M -vlieger Duijmelaar, die met zijn toestel naar Parijs was gekomen en zijn lading en passagiers aan den bestuurder van de Fokker 157. Schar, had ovèrgedaan en toen zelf niet naar Rotterdam was door gevlogen. naar het vliegtuig te Deume hij Antwerpen gevlogen, om te trachten, van daar met de passagiers en lading van de bij Brasschaet neergekomen machine ver der te vliegen Oponthoud bij de douane verijdelde dit plan echter, waarop hij weer naar Brussel is teruggekeerd. De luchtrei zigers moesten de reis met den trein voort zetten. De oorzaak van de noodlanding moet wor den gezocht in een defect aan den motor. Blijkens het verslag over 1928 telde de Algem. Nederl Metaalbewerkersbond op 1 Jan. l.L 25.752 leden, tegen 23.795 einde December 1925. Het totaal bezit van den Bond bedroeg op 1 Januari f 925.8z9 en wel: weerstandskas f770.534, bondskas f 100.796, overlijdenskas f 54999 en reserve f49.000. Verder wees het tuberculose-fonda een bezit aan van f 23.938. Het bezit van de werkloozenkas steeg in 1926 met f 173.612 en bedroeg op 1 Januari f263 636. De gemeenteraad van Viissingen heeft het voorstel inzake de regeling met de Kon. Mij. de Schelde aangenomen. De audiëntie van den minister van Onderwijs, KunBten en Weten schaopen tal Maandag niet plaats hebben. RECLAME. 3022 BRANDEN. Maandagavond werd de Haagsche brand weer gewaarschuwd voor een feilen uit- slaanden brand op het Groenewegje. Toen zij daar aankwam met twee motorspuiten, vond zij de vlammen slaan uit de eerste etage van het bovenhuis no. 131, bewoond door den betonwerker Franchimont en diens vrouw. Dezen waren van omstreeks zeven uur van huis geweest en volgens het verhaal van den man aan de politie had hij, omstreeks halftwaalf met zijn vrouw terugkeerend, de huisdeur geopend gevon den en de muntmeter gelicht. Een paar politieagenten, die aan de over zijde van de gracht op een rijwiel voorbij kwamen, werden aangeroepen, op vermoe den, dat er inbraak was gepleegd, maar te gelijkertijd ontdekte de vrouw dat de boel boven brandde. In de alkoof tusschen de voorkamer en de achterkamer lagen bran dende kleeren uit de kast over den vloer en in een ommezien stond toen, volgens de bewering van man en vrouw, alles in lichte laaie. De brand was spoedig gebluscht. De voor zijde is uitgebrand. De bewoners bleven ten polltlebureele bij hun eerste verklaringen. Deze verhalen zijn de jjolltie zeer ver dacht voorgekomen en wekten argwaan tegen de bewoners. Het echtpaar is dan ook, als verdacht van den brand meer af te weten dan voorgegeven wordt, opgesloten. Vaststaat in ieder geval, dal de brand is aangestoken. Het huisraad was voor f 6000 verzekerd, hetgeen veel te hoog was. Te Klundert is de schuur van de stoom- zuivelfabriek ,,De Volharding" afgebrand. Honderden kazen en eenige landbouwwerk tuigen gingen verloren. Te Rucphen is de woning van A. M. door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden. Niets kon worden gered. Ook een viertal geiten kwam in het vuur om. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gisternacht is de student M. C. G. Mid delburg. uit Wageningen, die met anderen per motorfiets uit Arnhem kwam, in de Kievilsdel onder Renkum tegen een boom gereden. In zeer ernstigen toestand is hij naar het Diaconessenhuis te Arnhem ver voerd. HET DEVENTER-PAASCHVUUH. De V.V.V. te Deventer wilde een oud volksgebruik weeT in eere herstellen, n.l. het stoken van een Paaschvuur. Daartoe was aan den IJsseioever een groote houtmijl opgericht, maar baldadige handen staken er ontijdig den brand in, en voor men het vuur kon blusschen, was de mijt half in vlammen opgegaan De overige helft, die weer wat aangevuld was, zou Maandag avond als vreugdevuur moeten branden. Maar ook dat heett niet mogen zijn. Een al daar studeerend jongmensch heeft 'des nachts de aardigheid gehad in een kano naar de mijt te roeien en dezen, na er een hoeveelheid benzine te hebben overheen ge goten, in brand te steken. Toen hij na het plegen van zijn snoode daad weer terug keerde naar de stad, werd hij door de politie ingerekend. INBRAAK. Te Tilb'urg heeft een brutale inbraak plaats gehad in de woning van den schoen fabrikant A. C. van Arendonk aan den Kor- velschen Weg. De inbrekers, vermoedelijk drie in getal, zijn langs een achterdeur binnengekomen. Vooraf hebben ze in de autogarage een hoe veelheid vet medegenomen om de deurkruk ken te besmeren. Naar de sporen uitwijzen, droegen ze schoenen met gummi-zolen. Een maal binnen hebben ze in den kelder een pot boter medegenomen en verder in de huiskamer een kistje sigaren, benevens een bedrag van f 75, dat in een buffetlade gebor gen was. Na uit champagne-glazen een flinken bor rel gedronken te hebben, zijn ze weer even geruischloos verdwenen. Allerlei voor de hand liggende zilveren voorwerpen bleven onaangeroerd. De politie schijnt de daders op het spoor te zijn. Vermoedelijk heeft men met een wraak neming Ie doen. Van de huisgenoolen heefl niemand iets van het nachtelijk bezoek gemerkt. Den waakhond had men vergiftigd voed sel toegediend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van den heer A. C. B. aan den Burgemeester Martenssingel te Gouda. De inbraak werd door de bewo ners eerst Zondagavond te 9 uur ontdekt, aangezien zij toen van een reis terugkeer den. In de woning was het een ware chaos. Verschillende voorwerpen lagen over den grond verspreid. Men heeft zich tot de wo ning toegang verschaft door het uitsnijden van een stuk glas uit een der serredeuren aan de achterzijde ran de woning, waarna men zijn hand daardoor heeft gestoken en zoo de klink van de deur heeft opgelicht. Gebleken is, dat in hoofdzaak gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Een politie-onderzoek wordt ingesteld. HET BESTUUR VAN DE H. D. O. GEDAGVAARD. De directie van de drukkerij Jacob van Campen heeft als uitgeefster van De Radio- Luister-Gids het bestuur van den Hilver- sumschen Draadloozen Omroep in rechten aangesproken. Zaterdag j.l. zijn de bestuursleden van den H. D. O., -te weten de heeren baron Tindal, voorzitter, Willem Vogt, secretaris, B. Suermondt, aris, L. J. Smit Duyzent- kunst, opticien, C. W. van der Woord, boek handelaar, George William White, inge nieur, allen te Hilversum, gedagvaard, om op Dinsdag 17 Mei a s. te halfelf te ver schijnen voor de eerste kamer der arr.- rechtbank te Amsterdam „om" zooals de vordering luidt „te worden veroordeeld tot schadevergoeding wegens onrechtmati- gen handel jegens de uitgeefster van de Radio-Luistergids gepleegd". (Volk), NAAR (BENEDEN GESTORT. Gistermorgen, omstreeks 11 uur, Is aan de mergelgroeve te St. Pieter, op de plaats waar de cementfabriek wordt gebouwd, de arbeider B. uit Maastricht naar beneden gestort. De ongelukkige werd naar het zie kenhuis aldaar overgebracht. EEN DRAMA IN EEN HOTELKAMER. Gistermiddag heeft zich in een hotel te Maastricht een vreeselijk drama afgespeeld. Sinds eenige dagen verbleef daar de 26-ja- rige J. K., uit Dflsseldorf afkomstig, met een meisje, dat thans is gebleken te zijn de 22-jarige E. K., uit Eygelshoven, een verre verwante van den jongeman, en die sinds een week uit de ouderlijke woning werd vermist. Gistermorgen omstreeks elf uur was J. K. nog even uitgegaan en een half uur later teruggekomen waarop hij zich naar zijn kamer begaf. Toen des middags een kellner aan de kamer klopte, kreeg hij geen ant woord. Hij begaf zich daarop naar binnen en zag tot zijn groote ontsteltenis J. K. daar liggen met een revolver in de hand. Hevig ontdaan snelde hij naar beneden, waarop de politie werd gewaarschuwd en men op nieuw naar boven ging. Men vond toen bei den dood, met een schot door den slaap. Blijkbaar heeft de jongeman eerst het meisje en daarna zichzelven gedood. Blijkens een door 't meisje achtergelaten brief, moet de oorzaak van het drama wor den gezocht in het feit, dat de ouders geen toestemming voor een huwelijk wilden ver- leenen. De politie heeft de lijken In beslag ge nomen. Van de schoten had men in het hotel niets gehoord, DE BOSCHBRAND BU VENLO. Door het maken van tegenvuren en met behulp van militairen is men er in geslaagd den brand tot staan te brengen. De geheele strook tusschen Boschweg en Veldweg in de richting van den weg van Kaldenkirchen naar Heerlen is inmiddels in vlammen opgegaan. OVERREDEN. De opperman K. te Vriescheloo, geraakte aldaar onder een met cement beladen wa gen en werd ernstig inwendig gekneusd. TUSSCHEN EEN MACHINE. In de Noord-Ned. Machinefabriek te Win schoten, geraakte de 21-jarige Jan B., bank werker, tusschen een schaafmachine. Dr. Brand achtte opneming in het ziekenhuis gewenscht. De toestand van den ongeluk kige is bedenkelijk. DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Bij de cartonfabriek Roiderland te Win schoten heeft P. A. in een vlaag van krank zinnigheid zijn halfbroer met een mes le vensgevaarlijk in de zij gewond. De man is later overleden. De krankzinnige is ge vat. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De justitie te Assen heeft weder in vrij heid gesteld de 17-jarige Jan S. te Emmer Erfscheidenveen, die zich in voorarrest be vond als verdacht medeplichtig te zijn aan den roofoverval op de familie Ensing te Emmerhout. HOLLANDSCH TEHUIS VOOR ZEELIEDEN TE LONDEN. Vanwege den Chr. Ned. Zeemansbond te Londen is een Tehuis voor Zeelieden geopend in het Scandinavian Temperance Home West India Docks E 14. De heer Mart. Brinksma, zendeling van genoemden Bond, die reeds geregeld de Hollandsche schepen en de Engelsche Hos pitalen bezoekt, waar Hollanders worden ver pleegd, is belast met de leiding van dit Tehuis. Het ligt in de bedoeling Zondags mm., van 45 uur, een Hollandschen Kerkdienst te bonden, waar Hollandsche Zeelieden en ook andere belangstellenden van harte wel kom zjjn. Rechter: „Als maar half waar is, wat getuige van u zegt, dan moet je geweten wel zoo zwart zijn als je haar." Beklaagde tot den kaalhoofdige'n rech ter: „Ais u iemands geweten beoordeelt naar zijn haar, dan hebt u zeil beelemaal geen geweten." NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Breda, J. H. H. van Beem.te Nieuw-Vennep; te Denekamp (toez,), J. Hofker te 's Heerenhoek c.a. (2) te Willige-Langerak c.a., P. A. A. Klüsener, cand. te Zeist; te Ouddorp (Z.-H.), 2de maal, J. Bus, te Aalburg en Heesbeen; te Morra Lioessens, C. M. de Jong, cand. te Ter- heyden. Aangenomen: Naar Zevenhuizen, J. C. M. Jansen, te Terhorne. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Utrecht (vac.-J. C. de Moor), dr. Van Dijk te Groningen; te Otto- land, D. Bremmer te Bruinisse-Oosterland; te Hijlaard, G. Tom, cand. te Hilversum, CHRIST. GEREF. KERK. Tweetal: Te Noordeloos: D. Driessen te Den Haag en J. Jongeleen te Hilversum. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Beroepen: Te Aardenburg, F. van de Wissel, prop. te Appelscha; te Edam, J. Wuite, cand. te 's-Gravenhage. CHR. NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Tegen 6 Juli wordt voorbereid het oude groote Christelijke Nationale Zendingsfeest, ditmaal op het schoone en uitgestrekte land goed „Raaphorst" bij Wassenaar. H. M. de Koningin stelde het voor dit Zendingsfeest beschikbaar. Men verwacht, dat velen zich zullen opmaken om aan dezen echt Christe- lijken feestdag deel te nemen. DE SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. De maand April was, wat de inkomsten betreft voor de Samenwerkende Zendings corporaties, beter dan de drie er aan vooraf gaande maanden van dit jaar. Ongeveer f38.000 werd ontvangen, dan zij vooral de speciale collecte, die gehouden werd. Toch is ook dit bedrag belangrijk minder dan het volgens de raming per maand benoo- digde (f70.000). Het tekort op de ontvang sten groeit dus nog steeds aan. Dat de Zendingsbesturen het dus zeer op prijs zouden stellen ais de maand Mei een be langrijke verbetering in den financieelen toestand zou brengen, behoeft geen betoog. HOOFDINSPECTEUR K. BRANTS. In verband met de herdenking van zijn 40-jarige loopbaan bij het L. O., heeft de heer K. Brants, hoofdinspecteur in de vierde hoofdinspectie, in zijn woning te Haarlem een receptie gehouden, waarop zeer velen tegenwoordig waren. Voor de Ver. voor Volksonderwijs sprak prof. Aalders gelukwenschen uit; voor be> stuur en personeel van de scholen der Herv. Gem. te Amsterdam spraken de heeren Houtman en Lubman; voor hel bestuur van het Ziekenfonds voor Onderwijzers braebt de heer J. C. van Vessem gelukwenschen over, voor de Ver. van Chr. Onderwijzers eu Onderwijzeressen en de Ver. voor Mulo de heer J. Th. R. Schreuder, voor de afd, Am» sterdam van de Ver. van Chr. onderwijzen eD onderwijzeressen de heer C. van Dijl, da afd. Haarlem van deze vereeniging de heer Warmelink. Aanwezig waren verder ver» tcgenwooidigers van het departement van O., K. en W., van Ged. Staten van N.-Hol- land en van het gemeentebestuur van Haar» lem. Oud-minister De Visser had schriftelijk zijn gelukwenschen gezonden. Mej. Jeanne T., te N. Natuurlijk is bel geen zonde om het gelaat zoo mooi en zM frisch mogelijk te houden. En dure schoon» heidsmiddelen behoeft u daarvoor niet aan te schaffen. Neem 30 gram zoete amande len, 8 gram bittere en 1 Hectogram rozen» water. Doe de amandelen eenigen tijd i° warm water en ga ze dan pellen, fijn slaro» pen en giet er van lieverlede het rozen water op, om het vocht langzaam door een linnen doek te laten zijgen. Op het daar» door verkregen vocht voegt u een gr» 01 benzoë bij. Hiermede gaat ge 's morgens en 's avonds het aangezicht wasschen. K. S., te L. De Prinses is niet meer derjarig. Dat zou zij wel zijn als zij regentes moest optreden. Wel krijgt zij id ling in den Raad van State en geniet een inkomen van f 200.000,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6