BON BON 5 PORTRET VAN WO. 20594 WOENSDAG 4 MEI Anno 1927 STADSNIEUWS. Schilderij van H.K.H. Prinses JULIANA PRINSES JULIANA PORTRET VAN S PRINSES JULIANA i Burgerlijke Stand v. Lelden. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS OER A.DVERTENTIEN: 80 Ct». per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine AdvertenliSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij un maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.85 per week'i 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week«0.18, Franco per post f 2 86 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VEREENIGING HERSTELLINGSOORD „DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL". Gisternamiddag hield bovengenoemde ver- eeniging, onder voorzitterschap van prof. dr. E. Gorter, haar jaarlijksche vergadering in een der kamers van het perceel Bree- straat 119. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, dr. M. D. Horst, gelezen en on veranderd vastgesteld. Daarna werden de verschillende jaarver slagen uitgebracht. Allereerst dat van den secretaris over den toestand der vereeni- ging, waaraan wij het volgende ontleenen: Het tweeslachtig karakter eener Buiten school: aan de ééne zijde Herstellingsoord, aan de andere zijde school, geeft zeer licht moeilijkheden bij de dagelijksche leiding. Dit werd ook hier ondervonden en was oor zaak, dat mej. A. A. van der Endt tegen 1 November haar ontslag vroeg als directrice. Het bestuur zag haar met leedwezen ver trekken. Zij heeft veel voor het Herstellings oord gedaan en heeft vanaf de opening dit deel der Buitenschool met vaste hand geleid. Ten einde soortgelijke moeilijkheden in de toekomst te voorkomen, werd besloten één hoofdige leiding in te voeren en de directie in handen te geven van een vrouwelijke arts. Mej. T. T. Hoogenboom werd bereid ge vonden de leiding te aanvaarden, en den lsten November als zoodanig benoemd. Mevr. A. de GijselaarViruly zag zich genoopt als eere-voorzilster te bedanken, ter wijl mevr. M. G. SeretFrentzen aftrad als lid van het bestuur. Beide plaatsen werden niet vervuld. In overleg met beide penningmeesters werd besloten de boekhouding te reorgani- seeren ten einde een duidelijker inzicht te krijgen in de kosten van Herstellingsoord en School afzonderlijk. Den heer C. W. Oostveen, procuratie houder van Scheurleer en Zoonen's Bank, werd verzocht hieromtrent van advies te willen dienen. Omtrent de voorgenomen uitbreiding kon einde 1926 nog niets met zekerheid worden medegedeeld. De samenwerking met autoriteiten bleef uitstekend, terwijl evenals vorige jaren aan verschillende gemeentebesturen, besturen van vereenigingen e.a. uitgebreide inlich tingen over de Buitenschool werden ver strekt Het geneeskundig verslag werd uitge bracht door den kinderarts dr. J. Munk. Het begin van 1926 was voor de kinderen niet zoo gunstig; in de maanden Januari en Februari was de gewichtstoename der kinderen niet zooals anders. Slechts een enkele kwam aan in gewicht, de overigen bleven staan of vielen iets af. Eenige oor- Kaak hiervoor wa9 niet duidelijk of het moest misschien beschouwd worden als de voorlooper van een griepepidemietje onder de kinderen. Eind Februari toch waren er! veel absenten en vrijwel alle kinderen, hebben korteren of langeren tijd gehoest. Gelukkig waren er slechts enkele ernstig* zieken, die geruimen tijd verzuimden. Gedurende het zomerseizoen was de Ge zondheidstoestand bevredigend. In Augustus moest een kind van de school verwijderd worden, daar de oudeTS in het geheel niet meewerkten. Namens de onderwijscommissie bracht roej. C. B. Renaud een verslag uit Daaruit bleek, dat de school bezocht werd door f»l leerlingen, verdeeld over het hoofd oer school den heer J. A. Bastiaans en mej. E. A Glauner als onderwijzeres der lagere klassen. Neemt men in aanmerking, dat de helft van dat aantal weer onderverdeeld is in drie klassen en dat die leerlingen af komstig van verschillende scholen, tijdelijk wordgn samengevoegd, dan wordt duidelijk hoeveel moeilijkheden zich voordoen, voor dat er eenige lijn en eenheid in het onder- wijs kan komen. De bij de school aangelegde tuintjes le verden gewaardeerde stof voor de lessen in Natuurkennis. De directrice, mej. T. T. Hoogenboom, deelde ook nog een aantal gegevens mede In totaal waren de kinderen 216 morgens en 221 middagen buiten, tegen 66 morgens en 71 middagen binnen. In het voorjaar werd door de Heide- aalschappij het terrein in orde gebracht. De tuintjes in het duindal. die de kinderen Zelf bewerken, zijn een groole attractie De j-'jen, die door de vereeniging worden ge houden, leverden 60 pond honing op. Dr. J. Hueting verleende zoo vaak dit uoodig was zijn bereidwillige hulp en bij stand, waarvoor de directrice hem in dit Verslag nog gaarne hulde bracht. Deze verslagen getuigden alle van een opgewekt leven in dp Vereeniging en de °orzitter dankte allen, die ook dit jaai i- erom hun beste krachten aan Herstel- ogsooTd en School gaven, j. ^e.n financieelen toestand over 1926 e wij hier nog mede, dat in 1926 in J Tegen afgifte van dezen BOK J I heeft bonder zoolang de voor- raad strekt, recht op een (Aquarel van W. MARIS Jzi».) Niet Ingelijst f0.40 per stuk Tegen afgifte van dezen BOK J heeft houder zoolang de voor- cfl raad strekt, recht op een (Aquarel van W MARIS Jzn.) Ingelijst f 2.50 per stuk ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT!! totaal werd ontvangen voor het Herstel lingsoord f 21.689,26, voor de school I 6055.711/». De batige saldi waren resp. f 1328,44 en f 35,37l/i In verband met deze cijfers werd daarop de begrooting voor het jaar 1928 vastg» steld. Met leedwezen werd geconstateerd, dat het aantal leden achteruitgaande is en dat propaganda voor het winnen van nieuwe leden moet worden gevoerd. Hierna werd na rondvraag de vergade ring gesloten. AUTOBUSSEN IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan K. Bolhuis te Noordwijk aan Zee vergunning verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Noordwijk aan Zee (Huis ter Duin) over Noordwijk-Binnen, Noord wij- kerhout, Zilkerduinweg, Ruigenhoek, Zilk, Vogelenzang naar Haarlem en omgekeerd, zulks in combinatie met Jac. Heemskerk te Noordwijkerhout, en voor zoover de in deze provincie gelegen gemeenten betreft Ged. Staten hebben, voor zoover de in bun provincie gelegen gemeenten betreft, afwij zend beschikt op een verzoek van de N. V. Haarlemsche Broekwavbus-mij. te Heem stede om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Noord wijk aan Zee over Noordwijk-Binnen, Noord wijkerhout, Bennebroek, Vogelenzang, Bloe- mendaal en Heemstede naar Haarlem, aan gezien naar hun oordeel op het traject Noordwijk aan ZeeHaarlem, voor zoover de in Zuid-Holland gelegen gemeenten be treft, door de autobusdiensten der onderne mers van de bestaande diensten voldoende in de behoeften voorzien. Ged. Staten hebben aan de N.V. Haarlem sche Brockwaybus-mij. te Heemstede, voor- zooveel de in Zuid-Holland gelegen gemeen ten betreft, vergunning verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Leiden (Turfmarkt) over Oegstgeest, Sassen- heim, Lisse, Hillegom naar Haarlem en om gekeerd. Voorts hebben zij vergunning verleend aan de N.V. autobusonderneming De Sleu telstad te Leiden tot het in werking houden van een autobusdienst van Leiden (Pape straat) langs Oegstgeest en Sassenheim naar Lisse en omgekeerd. Afgewezen is het verzoek van laatstge noemde N.V. tot het in werking brengen van een nieuwen dienst van Lisse naar Hillegom en verder tot Haarlem, voor zoover de ge meente Hillegom aangaat, daar in het ver keer op dit traject loor de treinen der Hol- tandsche Spoor, de stoomtram en de auto bussen der Haarlemsche Brockwaybus-mij. h. i. voldoende wordt voorzien. Ged. Staten hebben aan de heeren J. Maarse en C. Kroon le Leimuiden, voorzoo- ver de in hun provincie gelegen gemeenten betreft, vergunning verleend lot het in wer king houden van een autobusdienst: a. van Rijnzaterwoude over Leimuiden, Oude en Nieuwe Wetering naar Leiden; b van Oude Welering langs Roelofarendsveen naar Lei den en c. van Aalsmeer en Leimuiden en verder langs de route van lijn a naar Leiden en omgekeerd, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het aanvullingsdocto- raal examen Indisch recht, de heer D. Dursma (Hoogezand) en voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (letteT E), de heer J. van Heyningen (Koudekerk. aan-den-Rijn). Gistermiddag zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg per auto op doorreis van Den Haag naar het Loo door Leiden gereden De vorste lijke personen werden door verscheidene stadgenooten herkend. Morgen herdenkt onze stadgenoot J. Voskuil, den dag waarop hij voor 25 jaar als eerste motorschipper in dienst trad bij de N. V. Werninks Betonfabrieken. Voor het examen apothekersassistent zijn geslaagd de heeren A. Voorwinde (Rot terdam) en J. P. Parijs (Soerabaja), en mej. C. M. M. Diebe'n, alhier. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot bouwkundig ambtenaar 1ste klasse bij den rijksgebouwendienst de bouwkundige amb tenaren 2de klasse A. Nate»r en A. van Rijnswou, beiden alhier. De collecte ten bate van de kaa van het Centr. Genootschap voor Kinderher- Btellings- en Vacant-iekolonies, afd. Lei den, Zaterdag j.L gehouden, heeft een be drag van f 200 opgebracht. Het bouwen van het gebouw interne kliniek met de daarbij behoorende Radio logische afdeeling op het terrein van het Nieuwe Academisch Ziekenhuis is opgedra gen aan Gebrs. C. en A. v. d. Loo te Rotter dam voor f 316.857. De Leidsche Uitgeversmaatschappij doet ons toekomen een exemplaar van het „Officieel stratenboekje van Leiden 1927," samengesteld door den heer K. W. Wijk, inspecteur van politie te dezer stede. De inhoud van dit handige boekske is, waar daaraan de behoefte zich deed ge voelen, grondig herzien en bijgewerkt en bovendien nog uitgebreid met een lijst ver meldende de hotels en logementen in de Sleutelstad. Men verzoekt ons nogeens de aan dacht te vestigen op den propaganda-avond, uitgaande van de dames-afdeeling der Leid sche Zwemclub, welke Zaterdag in de groote Stadszaal wordt gehouden. Er is, gelijk wij al eerder meldden, een aardig programma samengesteld, dat zeker de belangstelling waard is. Op den Witte-Singel geraakte door onbekende oorzaak hedenmiddag een reddingstok die terzijde van het brugje dat den Witte-Singel met de Paterstraat vertrindt, hangt te water. Een agent van politie haalde den drenkeling met behulp van een dreg weer boven. GEBOREN: Elias Abraham Thomas, Z. van H J. Vogelenzang en E. Velthuyzen en Bartho. lomeus, Z. van dezelfde ouder9 Adrianu9 Cornelis, Z. van J. de Heer en A. C. Jaspers Willem, Z. van J. Siera en M. v. d. We tering Theodorus Wilhelmus, Z. van W. F der Kinderen en H. Sieval Gerhardina, D. van P. v. Buitenen en H. L. Remorid Gatharina, D. van J. Mièloo en M. P. de Wit Johanna, D. van G. Overdijk en H. M. de Gunst Bartholomeus, Z. van B. v. Dam en C. de Ridder Hester, D. van T. de Vos en L. E Gebraad Abraham, Z. van G. Bronmeyer en G. Schneppe Geer- truida Barba. Hermina, D. van P. J M. Kemperman en M. B. Botermans Pieter, Z. van A. J. Dubbelaar en H. A. Hensing Elisab. Magd. Nicoletta, D. van C. E v. Nieuwenhuizen Segaar en E. N. v. Walz Isaac, Z. van I. Bekooy en A. Schoon- derwoerd den Bezemer Christiaan, Z. van H Schouten en M. F. v. d. Steen Jacoba Johanna, D. van I. B. M. van Meurs en J. G. Noordeloos Reino, D. van A. v. Leeu wen en B. Majolie Yke, Z. van P. Meyer en H. Bakker Arie Adrianu9, Z. van G. Broer en A. Terhorst Johannes, Z. van J Boom en J. C. Fontein Johannes, Z van M. L. Hereur en J. Jansen Gerarda Christina, D. van P. Zevenhoven en E. Strik Arend Izak, Z. van A. Stuart en B Bij Gerardus Johannes, Z. van P G. Kikkert en J. Meyers Johannes Jacobus, Z van J. Kenbeek en J. C. v. d. Berg Anthonie Wilhelmus, Z. 'van W. N. Phi- lippo en E. J. v. d. Berg Joha. Catha. Maria, D. van A. J. M. Verhoogt en J. C. Kok Johanna Anlhonya, D. van A v. d Hoek en J. Teunissen Dirk Hendrikus, Z van E. v. Wijhe en R. Baarslag Pieter, Z. van J. H. Pardon en A. Hoppenbrouwer Geert Melle Ruurd, Z. van P. A de Haan en M. Megchelse Jan, Z, van C. Volkers en J. M. Bodrij. GEHUWD: J. F. Lefeber, jm. en A. S. Boelee. jd. H. J. Sips. jm. en J. M. C. A. Devilee, jd. G. Mulder, jm. en G. W. H. Bültjes, jd. F. Serlier. jm. en C. Masurel, jd. J. Zwart, jm. en J. v. d. Klis, jd. L. L. Cavé, jm. en C. H. de Vos, jd. S. Fuchs, jm. en P. v. d. Linden, jd. C. Bogerd, jm. en M. Kokkedee, jd. W. M. Lagerberg, jm. en S. de Haas. OVERLEDEN: J. J. Gijzenij, m., 55 j. K. Pot. m., 66 j. A. Seijsener. zn., 72 j. M. J. ZandbergenSalman, vr.( 48 j. G. Rit- man, m.. 57 j. M. HolverdaWetselaar, m.. 55 j. L. C. Ju. m., 74 j. H. J. Teeuwen, m.. 66 j. M v d. Meijv. d. Zon. vr., 61 j. J. v Egmond. dr 58 j. H. J. v. Kerkhof, m., 63 j. C. C. Spreij, zn., 24 j. J. M. C. C. Huge, zn., 25 j. F. G W. v. d. Berg, zn.. 6 j. J. F. W. GaljaardNederberger, vr., 58 j. GEVESTIGD: A. W. de Witt, dienstbode, De Laat de Kanterstr. 1 M. M. van de Ven, werk meester, Heerenstr. 123 H. W. Braun en fam., kweeker. Oude-Vest 187 C. Breider, linnenmeisje, Diaconessenhuis K. Brou wer, kantoorbed., v. Lennepstraat 2a Wed. ,A. A. VerwerJager, Kaiserstr. 21 IJ. vn Daalfzen, meubelmaker, Langegr 54 J. van der Tuijn, Ambonstr. 3 Dr. P. C van Arkel, dir. Chr. H. B. S., Warmon- derweg 17 J. G. Roseboom, dienstbode, idem Raden Mas Soekadarie, Rijn- en Schiekade 111 F. P. M. Poleij, schilder, Javastraat 13 E. Schouten. Hooigracht 75 A. M. v. Oijen, Oude-Rijn 158a Th. Opdam en fam., conducteur, v. Hogendorp- straat 1 G. M. A. L. v. Noort, Doezastr. 2 H. L. Goedhart, Rapenburg 43 A. Eshuis, dienstbode, Rijn- en Schiekade 37 A. Lips en fam., serg.-majoor, Bronk- horststr. 2a J. Pels en fam., schipper, Langebrug 57 M. J. van den Ende, on derwijzer, H. Rijndijk 104 G. H. Kriek, Koestraat 9 L. G. KooremanDe Jong, St. Aagtenstr. 16 N. P. Somerwil, klerk P. en T., Hoogewoerd 24 P. H. Koevoets, barbier, Levendaal 26 B. Blaaser, Hoef- straat 13 J. de Geus, fabr.arb., Rijndijk- straat 31 J. Brittijn en fam., kok, Rijn en Schiekade 39 A. Verbeek en fam., koopman, Rijnsb.weg 41 I. Nijenhuis, onderwijzeres, Oegstg.laan 27 P. Hou- weling, chauffeur, K. Mare 36 J. L. la Rivière, Haven 52 J. G. H. Dijkerman en fam., reiziger, Hoogewoerd 175a A. F. Baarslag, verpleegster, Rijnsb.weg 3 J. Linker, verpleegster. Acad. Ziekenhuis G. Lagewaard. verpleegster. Acad. Zieken huis A. M. W. v. Miltenburg, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis J. G. Borg, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis Wed. J. Wolf Blumenkrohn, Rijnsb.weg 93 G. P. v. d Leun. kinderjuffr., Witte-Singel 41 R. F. Beerling, Rapenburg 110 A. C. Alber- son, winkeljuffr.. Hoogstraat 1/2 A. An- dringa. dienstbode. Pres. Steynstraat 8 C. v. d. Linden, Pres. Steynstraat 8. VERTROKKEN: J. M. M. Bitter, Apeldoorn, v. Zwieten- laan 1. B. J. de Leeuw, Den Haag, Pr. Mariestr. 25. N. Ravens bergen, Leider dorp, Zijlweg 21. M. Stark, Voorburg, Parkweg 197. A. C. H. Wagtho, id, id. N. J. Beversen, id. id.. L. Knol, Landsmeer, Tuinpad C 93. W. fr. J. Hakkaart, Den Haag, Camera Obscurastr. 225. M. J. v. Laarhoven, Schoten, Scho terstraatweg 152. H. Keizer, Apeldoorn, Gruthoweg 15. T. Lamens, Leiderdorp. Dorpstr. 172. J. C. S. W. Blan'kwaardt, Den Haag, Vaalrivierstr. 106. J. J. J. v. Giezen, Rotterdam, Crispijnlaan 109e. J. Hovy, Dén Haag, Nieboerweg 240. J Vinkestein, Katwijk, Gymnasium. J. P. v. Weeren, Eindhoven, J. v. Luykenstr. 6. D. de Vries, Rotterdam, le Pijnak- ker8tr. 95. J. A v. Akefn, Dordrecht, Crispijnscheweg 101. J. v. Bostelen, Voorschoten, firma Wins, Voorstr. Cra- maMieremet, Helder, Anemonenstr. 37. Ch. v. Spall, Wasèenaar, L. Kerkdam 78. E. Schaap, id. id. H. Boom, Oegstgeest, Deutzstr. 21. H. F. Kok, Schiedam, v. der Elststr. 2b. K. Veen- huizen, Leiderdorp, Hoogmadenscheweg. G. Lüsohen, Gronngen, Pottenbakkers- rijge 2. C. Meijer, Den Haag, le v. d. Boschstr. 24. L. M. Odijk, Alphen a. d. Rijn, Steet bij de wed. Odijk. P. v. Ede, Mijdrecht, 2e Bedijking Post 54. J. Vèr- duin, Leiderdorp, Hoogmadenscheweg. L. Burggraaf, Hillegom, Meerensteinstr. 125. T. J. Huij, Enschedé, Kortelandstr. 10. H. M. A Heuvelmans, Swalmen, Boschstraat. A. A. Friesema, Den Haag, Daendelsstr 10. Smits geb. Montanus, Den Haag, Schenkkade 104. J. v. Dijl, Dordrecht, Maarte<nshof 34. J. A. Moor man, Helder. Weststr. 27. P. Meerburg, Katwijk, Voorstr. 30. W A. M. Elgers, Amsterdam, Wagenaarstr. 60 III. W. y. Iterson, id Makassarstr. 54 II. J. H. de Wilde, Uitgeest, Assummerweg 4 huis. J. G. M. Rademaker, Apeldoorn, O. Beekbergerweg 43. S. Dellebarre, Zand- voort, Boulevard de Favauge 17/20. Van DriebHoppenbrouwer, Amsterdam, 2e Jan Steenstr. Ill D. Op den Dreest, idem. Marinekazerne W. Giezen, Rot terdam, Coumelstr. 30a. Th. J. Arts, Noordwijk, bij Schulte, Voorstr. 10. M. Lamens, Zegwaard, bij de ouders. C. F. BINNENLAND. Do memorie van antwoord van Minister Lambooy inzake de samenvoeginn van Oor» Ion en Marine (2e blad). Wijziging van de dienstplichtwet. Het systeem der voor geoefendheid (Binnenl. 2e blad). Hoeveel personen niet gestemd hebben in 1925 en wat vervolging kost (Binnenl. 2e blad). Huldiging van dr. De Visser en mr, Smeenge (Binnenl. 2e blad). Een drama in een hotel te Maastricht. (Gem. 2e blad). De samenstelling der elftallen voor den voetbalwedstrijd A. S. C.A. D. O. (Sport 3e blad). BUITENLAND. Heden aanvang der economische confe rentie te Genève. (Buitenl. le blad). Voortzetting van het debat in het Engel- sche Lagerhuis over de vakvereenigingswet (Buitenl. le blad). Nieuwe dreiging tegen Zuid-Slavii? (Buitenl. le blad). Coolidge wil geen nieuwe nota meer zenden inzake Nanking. (Buitenl. le blad), Beijen, Aalsmeer, Zuiderlegmeer bij Voe- kark. H. J. Bouwman, Voorschoten, Leidscheweg 179. B. A. v.Ulden, Amster. dam, Kr.- Mijdrechtstr. 1. P. v. Strar len, Voorschoten, Leidscheweg 141. Fr. W« de Raad, Voorburg, v. Deventerlaan 45. A. v. Tijn, Amsterdam, KI Katten- burgerstr. 130. L. Houniet, Haarl.liede c.a., Onderweg 31a. S. Mr. Bergamo, Zoutelande, Vroomhuis. KI. Drewes, Wildervank, Oosterdiep bij Gastelaar. J. M. Vringer, Hilversum, Gladiolenstr.. 33. H. Korff, Alkmaar, Emmastr. St. Elisabeth. M. V. Sorel, Haarlem, Schee per str. 35. L. Waterloo, Ommen, Om- merschans P 53. M. M. C. Arend8, Rot terdam, Benthuizeretr. 91a. J. G. M. Dademaker, Apeldoorn, Oude Beekberger- weg 43. DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie. De economische wereldconferentie zou hedenochtend te elf uur aanvangen. De eerste zitting zal slechts de officieele ope ning zijn. Na de opening door minister Theunis zal worden overgegaan tot de ver kiezing van vice-presidenten en tot de samenstelling van het Bureau der Confe rentie. De algemeene debatten zullen in verband met het feit. dat de Russische delegatie eerst hedennamiddag te Genève kan aan komen, eerst vanavond of Donderdagochtend beginnen. De algemeene debatten zullen worden geopend door professor Cassel, uit Zweden, waarna de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en Duitschland het woord zullen voeren. De Zwïtsersche politie heeft speciale vei ligheidsmaatregelen genomen voor de be scherming der Russische delegatie. Te Genève bestaat voor de aankomst van de Russen groote belangstelling. De leider der bolsjewistische afgevaardigden heeft „aan de Russische massa" bekend gemaakt dat het besluit, aandeel te nemen aan de conferentie, niet beteekent. dat er een wij ziging komt in de houding ten opzichte van den Volkenbond, maar dat het ten doel heeft om ,,de kapitalistische vijanden te ontwa penen. die anders zouden kunnen beweren, dat de onthouding van de sovjets de oorzaak zou zijn van het mislukken van de con ferentie". Ossinski en Sokolnikof, de leiders der der delegatie, zijn beiden gewezen volks commissarissen en behooren beiden tot de oppositie in de Russische communistische partij. Op het in den herfst van 1926 ge houden partijcongres heben ze met hun standpunt in gezelschap van Trotski. Sokol nikof en Kamenef de nederlaag geleden. Sokolnikof stond daarop de door hem be heerde portefeuille van financién aan een ander af. Hij gold op dit tijdstip overigens

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1