Kruschen Nog steeds de eerste No. 20591 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 April Derde Blad Anrio 1827 (§1 Buitenl. Weekoverzicnt. leidsctieBenratpn's-Ofdwminn FLANEEREN. Mijn indrukken uit Amerika. Ontwapening in handen der volken gelegd Blijvende dreiging m Europa's Z.O. hoek Verkiezingen in Oosienrijk Chineesche chaos. De voorbereidende ontwapeningsconfe rentie i# uit elkaaJ gegaan. Het wae het beste, wat sij doen kon. Tot een resul taat was toch niet te komen en bovendien (peelde Boncour, de Fransche afgevaar digde een spel, dat op het laatst heel wei nig verschilde vaD sabotage Hij bleef zelfs kalmpjes na een bezoek aan Parijs in la ville lumière, het verder aan een der mm dere goden overlatend, 't Werd dus wel tijd, om op te houden en zoodoende te probeeren de mislukking der conferentie nog zooveel mogelijk te maskeeren Want mislukt is de conferentie, goed beschouwd. Slechts op bijkomstige punten bleek over eenstemming mogelijk, op de hoofdpunten was geeD compromis zelfs te bereiken. Het gevleugelde woord na den jongsten wereld brand: ,,dat nooit meer" scheen grooten deels in het vergeetboek te zijn geraakt Ontwapening werkelijke ontwapening is met dit al al weer verschoven tot, ja tot wanneer.. Het is nu aan de volkeren, om weer kracht bij te zetten aan dien roep „dat nooit weer", opdat zoo van binnen uit voor de ontwapeningsidee de propa ganda wordt gevoerd, die misschien eens tot bet gewenschte doel zal voeren. In ver verschiet. Door de jongste conferentie ia als het ware nog eens de volle aandacht der pu blieke opinie gevestigd op het groote pio- bleem en dat is de eenige en groote winrt., i allo mislukking ten spijt. Alle vredesvrien den moeten georganiseerd worden. Zoo en ioo alleen zullen de politici worden genood- taakt den weg te betreden des vredes. H Zal echter een lange, lange weg zijn en toor 1 Nov. wanneer de voorbereidende conferentie opnieuw bijeenkomt, zal o.i llechts weinig worden bereikt. Troosten we one met de gedachte, dat ftlle goede dingen langzaam komen! Het eerst aan bod is nu Coolidge's ont wapeningsconferentie, een dric-mogendhe den-onder-onsje, zij het dan ook van de drie grootste zeemachten. Van Amerikauu- sohe zijde toont men veel optimisme, wat wonder, doch geenszins durven we dit op timisme deelen. Hoe zal inzake het klein- materiaal iets kunnen worden afgesproken, waar Frankrijk, Italië etc pertinent wei geren zich hierin te binden Kwaad kan de bijeenkomst te Washington evenwel niet. Onwillekeurig zal er toch in de goede rich ting worden gestreefd. Dit Laatste willen velen en ongetwijfeld j ook Bri&n-d, die juist een zilveren jubileum heeft gevierd. Het zilveren jubileum van I rijn eervolle, politieke loopbaan. Zijn stre ven wordt echter danig geremd door val I t&d oorlogsleuzen, die als erfenis van den oorlog zijii blijven hangen. Hij kan niet roo vlug vooruit, als hij zelf wel zou wen- i «chen. Ongetwijfeld is zijn naam bestemd in de historie een voorname plaats in te nemen en een wRardeering te erlangen, waartoe het huidige geslacht niet in staat is. Men weet, een profeet is pas gevierd na zijn dood In Europa blijft het Italiaansch-Zuid- 61avisob conflict het zwaard van Damocles, dat den vrede bedreigt Het verdrag van Tirana is het groote struikelblok. Zuid- Slavië wil dit verdrag doen bezien in het licht van Albanië's onafhankelijkheid Ita lië moet er niets van hebben, het verdrag onder de loupe te doen nemen Reeht- Btreeksche onderhandelingen zijn dienten gevolge nog onmogelijk en voor interven tie voelt Italic niets Door een en anüer drijft in 't Zuid Oosten van ons werelddeel een somberé welk. dreigend en zwaar Het pogen van weerszijden om zich bond genooten te scheppen maakt deze dreiging des te erger. Mussolini heeft Italië inmiddels gelukkig gemaakt met een charter van den ar- j beid", dat zich zoo op 't eerste gezicht niet zoo 'slecht aandient, maar dat toch eerst in de praetijk van deugdelijkheid zal moeten doen bleken Ongetwijfeld is niet gunstig dat een dictatuur geroepen is, ait in en door te voeren Een dictatuur is immers voor beschikt om eens te verdwij nen en bij de ineenstorting pleegt dan alles mee te gaan in den maalstroom der ver nietiging, wat daaronder is tot stand ge bracht. .Dit doet ons voor dit „charter iii de toekomst reeds het ergste vre.ezen. Toch in Europa's Zuid-Oosthoek vertoe vend, willen wil nog even de aandacht vestigen op den uitslag der verkiezingen in Oostenrijk Deze hebben een overwin ning gebracht voor de social'sten, zij het dan een overwinning die toch geen direct succes opleverde De regeeringscoalitH I blijft toch beschikken over een meerder- beid. al ie deze afgebrokkeld, zelfs gevaar- I lijk afgebrokkeld Nog ëën zoo'n verkiezing «n dan is de regeering van thans in de 1 m;nderheid. Tot slot springen we nog even over naar China, waar de chaos voortdurend groot er wordt Het aantal partijen is Roeiende Naast de regeeringen van Peking, Hankau en Sjanghai ziin nog eerngc onzekere fac toren in het geding zooals de z.g. christen- generaaF Feng, 't Wordt steeds meer on doenlijk. om te zegeen, waarop het gebeu ren in China zal uitloepen Nfltnorlük weren de communisten zicb geducht om RECLAME AUTü-TR WSIM >KTKN. CRKM A TIE H P. H. RRRRRWRRR Tl!l,ISKOO\ set - LK1IIKN 4030 het verloren prestige en het verloren gezag te herwinnen, edoch tot dusver zonder re sultaat De re geeringswisseling in Japan is hen trouwens niet gunstig Het optreden der mogendheden wordt verzwakt door Amerika, dal heel weinig voelt voor eeu krachtig optreden, zicb daarbij beroepend op hei feit, dat het geen concessies bezit. Hetgeen een doekje vour het bloedeD is, daar d l heei weinig heeft uit te staan met de feiten, waarvooT satis factie wordt gevraagd, Zoodoende heeft Tsjen, de leider van Hankau nog geen antwoord op zijn jongste nota Of wil men eerst afwachten, hoe de strijd tusschen Hankau en Sjanghai wordt beslecht? 't Zou nog niet zoo vreemd zijn. De grootste bekoring van Parijs bestaal niet in zijn menigte theaters, zijn concer ten. zijn musea, noch in zijn amusements gelegenheden, maar in den rijkdom van in drukken die deze stad biedt aan den lief hebber van flaneeren. tn geen enkele stad ter wereld inderdaad levert het flaneeren zonder doel zonder haast, zonder bijoog merken, zóóveel schilderachtige, zooveel pikante, zooveel grappige en onverwachte dingen op als in Parijs. En dat. vooral dit is de bijzondere charme die van Parijs uit gaat, iets eenigs in de hééle wereld. Want, om de waarheid te zeggen, verschillen de Parijsche I heaters, de Pnrijsche musea, de Parijsche dancings en de Parijsche amuse- menls-gelegenheden nu zoo heel veel met die van andere groote wereldsleden? Wanneer gij in Amsterdam, in Berlijn of in Londen een museum wilt gaan bezoe ken. dan begeeft ge u daarheen langs den koristen weg. neemt een tram. een bus of een taxi zelfs om er zoo gauw mogelijk te zijn In Parijs daarentegen.... in Parijs gaat ge op uw dooie gemak uw woning uit, en drentelt langzaam de straten door en ge geeft u over aan het" genot van een beha- gelijke „flanerie" er is geen Flol- landsch woord, dat met juistheid de betee- kenis van deze Fransche uitdrukking kan weergeven Het flaneeren is dan ook een speciale Parijsche liefhebberij. Om te kun nen flaneeren moet men zelf reeds een beetje Parijzenaar zijn geworden en vooral, vooral moet men niet gehaast zijn. Ge stapt dus uw woning uit. met een wandelstok in uw hand een sigaret in uw mond. Ge blijft even stilstaan om u af te vragen ..Welke kant zal ik uitgaan? Daar komt een straatjochie van een jaar of twaalf op u af. met een mand op zijn hoofd, die grooter is dan hijzelf en met een dikke sigaarstomp in zijn hand. ..Een beetje vuur alstublieft, meneer?.. Zijt ge verontwaardigd over zoo'n rookend kind en voelt ge behoefte hem te vertellen, dal hij, op zijn leeftijd enz. Gaat uw gang! Maar met een paar ondeugend- lachende oogen kijkt hel jog u aan. en ant woordt: ..Is u niet nog een oom van me? ,,Een oom? hoedat?" „Zoo, omdat u me zoo bepreekt!" Heel uw preek in het water gevallen!.. Maar ge kunt niet anders dan glimlachen om die Parijsche strantjongens'geest. En glimlachend gaat ge verder Om echter wel dra weer stil te staan en even met een troepje omstanders mee te luisteren naar wal een straatventer aan het vertellen is; om zijn waar aan den man te brengen. Poincaré. Herriot. Briand en het hcele mi nisterie haalt hij er hij. en de buitenland- sche politiek. Amerika, Engeland en met een handige zwenking komt hij terug op zijn koopwaren, die hij aanbiedt natuur lijk legen ongelooflijk lage prijzen naar zijn eigen zeggen. Even verder trekt een oud. somber ge bouw uw aandacht, wat een enorme koets deur heeft dat huis, wat zijn daar al een generaties menschen in en uil gegaan!.... Op zij van de deur is een gedenkplaat aan gebracht. Ge leest. En leeft nu plotseling niet uw verbeelding vele eeuwen terug, in verre, lang-voorbije tijden, die hun gratie hadden en hun tragiek. Maar ge verdiept u niet te erg ge zijt een flaneerder. ook voor de dingen des geestes. En ge zijt het oude huis met zijn herinneringen al weer vergelen, als ge een plantsoentje langs komt, waar ge even in loopt, even de keurig verzorgde grasperken bekijkt en even blijft stilslaan voor een paar sierlijke standbeelden, die u herinne ren aan een over de heele wereld bekend schrijver, dichter, musicus. De banken zijn allemaal bezet met moeders en kinderen en met flaneerders zooals gijzelf er een zijt. Even laat ge u neer op een open plekje. Een opmerking, een praatje, en weldra zijt ge ingewijd in de bijzonderheden van ver schillende u onbekende levens, ge hoort over huishoudelijke moeilijkheden, over zorgen om de kinderen en over veel intie mere dingen ook wel Ge blijft niet te lang. Slecht9 even. Slechts even" dal is hel parool van den flaneerder. Ge stapt op en wandelt verder. Dan komt ge uit op een drukken boulevard. Hier hebt ge maar te kijken en aan alle kanten rond u heen ziet ge dingen, die de moeite waard zijn. schitterende ma gazijnen. etalages vol fantasie en smaak, voorbijgangers en vooral voorbijgangsters, waarvan de jongere bijna allemaal gracieus, coquet en blij van uiterlijk zijn. Wal is dat daar voor een ouden koopman met dien breedgeranden hoed op achter zijn handkarretje? Wat verkoopt hij? Er staan, heel wal menschen om zijn karretje heen, veel burger-juffrouwen en veel jonge meis jes ook. Maardat is een rijdend boe kenstalletje! Door elkaar liggen er op dat karretje almanakken van meer dan tien jaar geleden, en'de beduimelde laatste ro mans van een tweederangsch Panisch schrijver; Homerus ligt daar naast Xavier de Montépin Wat is dat voor een roman. baas. ..Het Verloren Paradijs" van Milton? is dat een mooi boek? vraagt een jong meisje, dat er uitziet als een modish Irerlmeetje. Dat? nee, dat is niets voor jou, ma fille, dat is eerder een boek voor dien me neer daar; voor jou heb ik een ander boek, veel interessanter, een roinan in tieD deelen nog wel. de geschiedenis van een jongen prins, die verliefd werd op een naaistertje, en tot aan het laatste deel toe is het vree- selijk boeiend, en heelemaal niet duur, 1 franc per deel een prijs van voor den oorlog nog. en je hoeft niet eens alle tien de deelen tegelijk te koopen. Hier. omdat jij het bent krijg *je de eerste drie deelen samen voor 40 stuiver! Een eindje verder ziet ge op het ijzeren hek voor een gesloten winkel een jonge man zitten met broeden hoed. lange haren, artistiek uiterlijk. Ook een koopman. En al zijn koopwaar, die uit enkel aquarellen be slaat. heeft hij tegen de gesloten ijzeren winkelluiken opgehangen. Het zijn schilde rijtjes. die Afrikaansche landschappen voor stellen, fel gekleurde zonsondergangen, die een oasis belichten, een violette of roode moskee. Nogal grof werk, maar toch heeft hel iets onverwachts, iets fantastisch, dat charmeert, en er is een zekere harmonie in de kleuren. Maar lang en aandachtig kij ken, dal zijn ze toch niet waard, die aqua relletjes, noch de koopman En dus vooruit maar weer. Verder fla neeren Want er is nog een heeleboel te zien, zoo ge wilt, er wachten u nog heel wat verrassingen Parijs is er immers vol van! Daar bij voorbeeld, die twee straatjongens, die elkaar aan het uitschei dden zijn Luister even naar hun beeldrijke taal en hun prachtvondsten: „Ruk uit. iii leelijkc jazzband-aap!" en „Schiet op, Cupido van de Vlooienmarkt!" is het on middellijke antwoord. Om zulke scheldna men uit te vinden moet je Parijsche straat jongen zijnl Verder 1 - Of zijt ge reeds moe geworden? Zet u dan wat neder op een café-terras. Zoo ge wilt. hier vlak bij, daar wordt ge onthaald op radio-concerten, die een groote Parijsche krant Ier reclame den voorbij gangers'toezendt. En daar ziet ge heel het boulevard-leven rakelings langs u heen tfiekken, het ononderbroken en steeds wis selend schouwspel dat een Parijsche drukke straat u biedt. Maar weldra voelt ge lust zelf ook weer deel uit te maken van al dot bewegende leven, en uw flancer-tochl voort te zetten. En zoo is uw middag om voor ge het weet! En ge hebt dien allergenoeglijkst doorgebracht. Herhaal die flaneer-wandclingen. En bij lederen keer zuil ge méér gaan begrijpen, dat het inderdaad niet de schouwburgen, musea en plezior-gelegenheden zijn. die zooveel vreemdelingen naar Parijs lokken en ze daar soms jaren en jaren vasthouden, maar dal hel de stad zelve is, de heele stad met al wat ze te bieden heeft aan dengene, die in staat is haar te genieten onder de charme van een rustig genoeglijk, behaag lijk en urenlang flaneeren! M. DE ROVAtfNO. Parijs, 20 April '27. door' Dr. NEIL VAN AKEN. Cultuurverschillen tnsschen Europa en Ar.'.e:.ka. Manieren als baro- metora voor be3chav.no. Hol- landsche klaagliederen over den „onbeschaaiden" Amerikaan. Geen Aziaiische kasten- en geen Euiopeosch klassenslolsel. Snel heid, ongedwongenheid en gelijkheid Geleidelijk naderen de oude en de nieuwe wereld eikaars kusLen.Transallanliekera hadden den aistand reeds zeer vennind. rd, niaar radio en vliegtuig hebben de beirek- kuigen der beide werelddeelcn in een nfeuwe phase gebracht. Hel zilte nat is niet meer zulk een belemmerende iaclor vuur een meer intensief verkeer en een betere verstandhouding Maar al is sneller verkeer en meer toenadering in de geschiedenis steeds de dirccle uurzaak geweest van nieuwe en zeer dikwijls gruulsehe moge lijkheden, nieuwe markten en ruimere vul- tureele horizonten, loch zal voorloopig tus- schen Europa en Amerika een merkbuat cultureel verschil blijven voortbestaan He nieuwe wereld bezit voorzeker al tiet be- noodigde ruwe materiaal voor een nieuw en eigen beschaving. Wal Euru|ia betreft is het geen ongewoon verschijnsel, dat boeken ge publiceerd worden over het verval van liet Europeesehe vasteland Ik behoel slechts te herinneren aan de bekende Untergang des Al.endlandes, hetwelk een paar jaar ge leden zulk epn grooien opgang maakte Vele historici zijn hel er over eens. dal in den huidigen culiureelen toestand van Europa een periode van verval ingetreden is en deze. zoowel moreel als maatschappelijk kan bestempeld worden als' hel twintig eeuwsche tijdperk van decadentie en bederf Dit is niel het geval mei hel nog mnge Amerika Waar men in Eurojia reeds rot- tingsversehijnselen waarneemt, door de meesten erkend, door sommigen geloochend, daar contrasteert Amerika in slerke mate Dat de onlwikkeiing hier volkomen normaal ii en zieh langs geleidelijke lijnen ontwik kelt. kan echter nok niel gezegd worden Wel is deze onlwikkeiing gebondpn aan be slist Amerikaansehe laetoren Zij is van een geheel anderen aard en gesehiedl in een veel sneller tempo De mogelijkheden zijn enorm de bronnen lijken onuitputtelijk en de kracht onovertrefbaar. Dikwijls geeft Amerika nog den indruk alsnl hel nog sleed- in het eerste pionierssladium is. helwelk een tijdperk was van grnnlen durl. van voortvarendheid en expansie Wal Amerika in de laatste ISO laar genflprd hepfl aan de harre prairiekn en vruehlhare streken van het binnenland, heeft veelvuldige vruchten gedragen zoowel in eeonnmisrhen. commereieelen als morrelen zin De sterke, zedelijke krachten van Amerika liggen in hel een'nim. waar de bevolking nog in dapeliiksrhe verbinding slaat mei moeder Aarde. De Amerikaansehe cultuur RECLAME. 1830 Thai „ht uschcu /eelingJ en het valt den ouden baas niet zwaar. Bijna So jaar geleden won pij zijn eersten wedstrijd, l ot op den dag van vandaag laat hij zijn mede dingers ver qclilcr zich en toch zijn er bij die zijn zoons konden zijn. In het dagelijkscbe leven is hij een gevaar Jijke concurrent een zakenrelatie die ge graag tot vriend zoudt hebben, een stoere werker. Toch is zijn geheim niettegenstaande de won dereivdie liet verricht, zeer eenvoudig. Met is hem n.l. gelukt in den loop der jaren zijn jeugd te bewaren, zoodat hij nog steeds met hetzelfde onoverwinnelijke zelfvertrouwen in de toe komst kijkt als 50 jaar geleden. Maar hij had ook steeds den ernstigen wil gezond te zijn. Sedert hij jaren geleden er mede begon, 's-morgens een likje Krusclien zout in zijn tetslfn kop thee of koflie te nemen, had hij het pleit gewonnen. Sindsdien sloeg bij geen enkelen morgen over. De kleine aagtlijkscJn dosis die in thee of koffie smakeloos is en beslaat uit een combinatie van de zes onmisbare zouten, die ons lichaam noodig heeft om gezond te zijn, houdt hem steeds in pracht conditie. Kruschcn bevrijdt zijn bloed van alle on zuiverheden, die het gevolg zijn van een zittend leven en de oorzaak zijn ^an verschillende kleine kwalen. Met spoort lever en nieren aan beter te werken, zoodat zuiver, krachtig bloed dogr zijn aderen stroomt en zijn gehecle wezen straalt van levenskracht. Wanneer gij inderdaad den wensch hebt ge zond te zijn. de weg is er. Koopt een flesch Kruschcn en begin morgen een nieuw leven. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Vraagt Uw huisarts 1 PRIJS 1.60 I ZR FLACON, GEZONDHEID VOOR ÉÉN CENT PER DAG. t-abrik»mco e ühipmths Huuhes Ltd. Matichcaici, Engclaod. Importeur: ROWNTREE HANDELSMIJ, KEIZERSGRACHT 124, AMSTERDAM. in haar samenstelling en in al haar vormen draagt hiérvan den merkbaren invtoed met zich mede. Het draagt den ouden stempel van den pioniersgeest, namelijk: vtrlrou- wen, zekerheid, ruwheid, opgewek'.heid openharfteheid. eerlijkheid gelijkheid, welke ook terzelfdertijd kenmerken zijn van het Purifeinsche karakter, dat den Hollander eeuwen lang getvpeerd heeft Deze karak tereigenschappen zijn bijvoorbeeld heel dui delijk te onderscheiden van den Spaanschën pionier Hel onderscheid tusschen den An- gel-Sakscr, den Hollander en de Lalijnsch-» volken is ook hierin Ie herkenen Mani-'ren nu zijn steeds barometers van beschaving geweest, alhoewel zij nief al lijd kunnen Hp schouwd worden als belrouwhare aanwij zingen voor beschaving van den geesl en het gemoed. Europa heeft in dil opzichl in de laatste eeuwen zeer onder den invlopd gcs'aan van Frankrijk en voornamelijk van de Fransch hofkringen, hetgeen aan vele mode wijsgeeren veel bruikbaar materiaal geleverd heeft over ..imitatie, welke niel des geestes is!" Ontegenzeggelijk is ook Holland nief geheel stiefmoederlijk bedeeld gewor den. en vooral sedert de Napoleontische be- zetling hebben de Fransche manuren en zeden, sterk gpsteund door taal en politiek, blijvende kenteekencn achtergelaten op de Holtandsche vo'rmen van belopfdheid Mijn persoonlijke overtuiging is, dat, zon der deze Fransche invasie Holland een ge heel eigen manieren code zou óntwikkc-ld en behouden hebben. En deze zou gewis iD vele opzichten op den huidigen dag over eenstemmen mei de wezenlijke karakte ristieken der Amerikanen. Dp Hollander zou zich dan hier ook heel wat meer op zijn gemak gevoeld hebben dan nu hel geval is Hel koml maar heel zelden voor. dat een Hollander, zoodra hij voel aan wal gezet heeft, niet onmiddellijk begint te schelden en te kankeren op Amerikaansehe onbe leefdheden. onbeschoftheid, ruwheid enz Er zijn er maar weinigen, die hun oordeel op schorten totdat zij beier onderzocht hebben Gewoonlijk leggen zij er den nadruk op. dat zij dp kal uit den boom kijken (een gelief koosde opmerking), maar onderlusscben ge ven zij hun beschouwingen ten beste, die meeslal heet van de pan zijn, en den eer sten sympalhieken indruk geheel te niet doen. De Hollander is nu eenmaal van cri- tischen. ik zou bijna zeggen, gedachtig aan de vele godsdiensttwisten, van dogmatise hen huize. Hij kan dien waren aard ook in het buitenland moeilijk verloochenen. Hij ver wacht. dal de ganse he wpreld overeenstemt met zijn opvattingen over opvoeding en be leefdheid. en verbaast er zich over. dat de Amerikaan niet een Amsterdammer of een Parijzenaar is, of althans op hem gelijkt! Hel is hem onverklaarbaar, dat dil jonge vi:ale volk, dal nog niet lijdt aan ziektever schijnselen van decadentie, de arrogantie heeft om er een geheel eigen, onafhanke lijke religie van beleefdheid en manieren op na te houden Er is in Holland, naar het ons soms toeschijnt maar weinig bekend van den ^merik°an. dan wal van hem ge zien wordt als hij op bezoek komt in de Kalversraat. De nietreizende Amerikaan heeft overigens van zijn tlollonds'hen vriend geen andere voorstelling dan een Volendamrner mei pofbroek pn klompen De snplle. verbluffende groei, beschreven in steeds ellenlange cijfers, weki verbazing en afgunst op in den pas gearriveerden Man van Oranje. De opeenhoping van dpn Ame- rikaanschen nationale n en persoonlijken rijkdom wordt onafscheidelijk verbonden ge acht. zoowel met de cocnmercieplp schran derheid en de verstandelijke eenzijdigheid van den Amerikaan als met zijn moreele tekortkomingen. Terzelfdertijd wordl zijn ondergang voorspeld in het duistere rijk van den Mammon. Bij een langer verblijf in Amerika koml men echter tot de conclusie, dat dit volk zulke rijke niet-aatigelniorde bronnen van culiureelen en zedelijken rijk dom en kracht heeft, dat het nog slechts be zig is met de grondslagen van een nieuwe wereld en een nieuwe geschiedenis te leg gen De Hollander stiuikelt gewoonlijk over den haasl van den Amerikaan Zoodra hij hier aangekomen is. word! hij overweldigd door haastige snelheid Hij wordt onmiddel lijk den ondergrnndspqprwrg letterlijk inge dreven. de deur wordl achter hem toege knepen. mannen en vrouwen trappen op zijn teenen. Niemand kan er doorheen dringen en de beleefdheid tegenover dames, zooals die op sommige plaatsen in Europa bekend is wordl niel in achl genomen fn het vol gende station wordt onze Hollander weer uil den trein geperst mei de menschenmassa mee, en berpikl zoodoende ten slotte het doel van zijn reis. waar hij denkt uit te rusten In zijn hotel aangekomen, wordl hij echter dadelijk naar boven geheschen en af geleverd in zijn kaïqfr Tijd voor denken, tijd voor galante beleefdheden, tijd voor' ru'sig genieten, heeft hij niet meer, klinkt zijn klaagrede. Aan hem word| overivens gepn andere vereering en adoratie gebracht dan door middel van de almachtige ..Ser vice". waarvoor hij geacht wordt te betalen. Niemand buigt, niemand groet met veel om slag en veel gebaar ledpreen staat klaar ora hem van dienst te zijn en om hem zoo spoe dig mógelijk te expodieeren Nergeflf- ter wereld is de oude Eurnpeesche spreekwijze van ..Tijd is GMd" op meer fanatieke meer doelmatige wijze toegepast dan in het land van den Yankee Wat een leven, zucht de nieuweling Wat een menschen, leremineert hij Hoe kunnen zij leven zondeT de wel daden van Goede Vormen Hij heefl zich echter schromelijk vergist m de 'ongema nierdheid van den Amerikaan En gewoon lijk troosten wij de nieuwelingen met de verzekering, dal zij spoedig van inzicht zul len veranderen en de vruheid. de ongedwon genheid. de ruwe harlelijkheid en de opge wektheid van dit .opperv'akkige" volk zul len waardeeren fk herinner me hoe in Hol land dikwijls geklaagd werd over hel op- j houden van een „stand" onder alle omstan digheden hetgeen gepaard ging met veel moeite, veel qn kosten. veel opofferingen en veel gedwongen omvang. Reeds <pnedig be merkt de pas aangekomene echtpr, dal hij hiervan niel zooveel lasi zal hebben Wel dra begint hij er zich over te verheugen Hij tracht zich aan te passen, maar het kost hem heel wal insj»anning alppr hii hel zoo ver gebracht heeft, dat hij mei de Ameri kanen op denzelfden ongedwongen voet omgaat. Hel duurt gewoonlijk een langen tijd alvorens hij het opgeefl bij de minste gelegenheid te groeten en Ie huigen als een knipmes Amerika wordl niel gelpislerd door de luchl van een Aziatisch kartenshl«cl, hetwelk een godsdienstige fendenz heeft en voor dp Onstersche volken inderdaad tol een geesel Gods geworden is. omdat h«-t allp po- ginrren lol pendrachl Pn samenwerking rppds in de kiem smoort. En naneezien Ameri kaansehe onderdanen hiina allen in een zeker opzichl deel hebben aan den grooten voorspoed is he' onderscheid hicaehen rok en arm niel zoo seherj) al? in Europa Het geen hier nvPT klas«f>nde|sel en klassen strijd hekend is. werd voornamrliik geïmpor teerd uil Europa In weinig gevalt pp heeft deze strijd zulke geweldig^ r»oliije|fP pn re volutionaire afmetingen aangenomen als op

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9