No. 20591 ZATERDAG 30 APRIL Anno 1927 Offlcleele Kennisnevlnoen. De Heugelijke Gebeurtenis. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. - LEIDSCH DAGBLAD PRUS OBR ADVERTtNTlEN: SO Cta per rtgel Bi) regHattoiuiemeni belangrijk lageren prija. Kleine Adv**rtHotiSo uitsluit- nd hn v.-.n.nt..-iaiiiig Woei.-dag» en Zaterdag» *>0 Ot» bij u maximum aantal «morden ran 30 Incasso volgen? pnstrecbt Vom ev^iitunele opzending van brieven 10 Cis nnrto te betalen Rewii«nwr»mef 5 CL» Bureau Noordemdspieln Telefoonnummers roor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS ÜEÏER COURANT) Voor LoldfD per 8 maauJ.-D 8 86 pet week Buiten Leiden waar agenten geveatigd rijn. per week Franco pet p<»«1 2 36 Dortnkoeten. /0 18. „0.18. Dit nummer bestaa' uit VIJF Bladen benevens de Kinder Courant. EERSTE BLAD. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGER- SCHOOL MET 5-j. CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.s. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen bij voorkeur des Donderdags, uitge zonderd Hemelvaartsdag, van 34 uur n.m. en Vrijdags van 1011 uur v.m. Jl van de §ande bakhuyzen. Burgemeester. van STR1JEN Secretaris. Leiden, 30 April 1927. 1899 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de Bataafsche Import Maatschappij ▼.h. N V „Acetylena". om vergunning tot bet oprichten van een inrichting voor het bewaren en aftappen van benzine, petro leum en gasolie op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie P. No. 319, gelegen aan den Hooge Morschweg: b. de Vereenieing ..Het Kaasmcrk", om vergunning tot het oprichten van een fa briek voor het maken van kaasmerken op het perceel 'kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie M. No. 4355, gelegen aan den Roomhurgerweg. c J M. Jansen, om vergunning tot het oprichten van een boekbinderij in het per ceel Oude Rijn No. 90. kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie H No. 3422 d de firma W. van den Wijngaard en 7n. om vergunning tot het uitbreiden van de brood- en banketbakkerij in het perceel Oranjeg^cht No. 71. kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie C No. 1808. e de N V. Leidsche Kalkzandsteenfa briek. om vergunning tot het oprichten van een kalkzandstecn fabriek op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie N Nis 351 en 352 gelegen aan de Riinknde. Gelet op de nrtt 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publick. dat ge roemde verzoeken met de biilagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag 14 Mei e.k des voormiddags te haUelf upen op bel Raadhuis gelegenheid zal worden gereven om bezwaren legen deze verzoeken in te brengen terwiil zij er de aandacht on ves tigen dat niet tot beroep gererhbrd znn zij. die niet overeenkomstig art 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een ziiner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren rrondel'ng toe te lichten. a. VAN DE SANDE RAKHUYZFN. Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 30 April 1027. 190" AFSLUITING VERFTER MORSCHPOORTS- BRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemoene kennis dat de Morschpoortsbruq. wegens het aanbrengen van wlizigingen vanaf Maandao 2 Mei a.s. tot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuinen .zal zijn a'nerlnten, zullende in het verkeer voor voetuaunnrs, rijwielen en Heine handwagens, op andere wijze worden voorzien. a. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STOMEN. Secretaris. Leiden. 28 April 1927. 1732 Achttien jaar geleden leefde heel ons .volk in groote spanning omdat het wist< dat de vervulling der blijde verwachting nab'j was De communiqués uit de Residen'ie hadden het bericht gebracht dat de geboorte van een Oranje'elg. de eerste uit het huwe lijk van H. M. Koningin Wilhelmina. de eerste regcerende Vrouw uit het Huis van Oranje en Z K. H Prins Hendrik, binnen Mzienbaren tijd te wachten was. Op 22 December van hel iaar 1908 was de officieele bevestiging gekomen van de geruchten, die reeds lang in het tand de ronde deden, in den vorm van een ver klaring van den toen ma li gen minister president mr Th Heemskerk die in een vergadering van de Tweede Kamer der Stalen Generaal daartoe door H. M ge machtigd. de mpdedceting dped van een verklaring van prot. dr. B J Kouwer en G Roesringh volgens welken de ge- hriorip van een koningskind te wachten wa« denzelfden avond verscheen de be luste verklaring in de Staatscourant. Er was dus vanaf dat oogenblik geen sprake meer van geruchten; het volk mocht zich verheugen, hel mocht medeleven met het Vorstelijk Echtpaar in de blijdschap, die de te verwachten heugelijke gebeurtenis verwekte. En hel heeft dat —In alle lagen wél gedaan. Gedurende den tijd. die verliep tusschen den datum waarop dit eerste officieele be richt verschpen en den dag van de ge boorte van het koningskind kon men dage lijks hooren spreken over de tp verwachten gebcur'enis En uit die gesprekken kon men duidelijk opmaken, dat de gedachte aan de geboorte van een Oranjetelg het volk aangenaam was Maar heter nog. en voor de -geschiedenis bewaard, getuigde de be richten. die voor en na dp geboorte van hot koningskind in de dagbladen ver schenen Ook het „Leidsch Dagblad" heeft zijn lezers in die dagen geregeld op de hooete gehouden van hetgeen er te melden viel omtrent de Landsvrouwe in blijde verwach ting. Bij het naslaan van den jaargang 1909 van ons blad vinden wij talrijke berichten, die kenmerkend zijn voor hetgeen er in die dagen in ons volk leefde. Het zou ondoenlijk zijn alles te citeeren wal er destijds over „de blijde verwachting" werd geschreven. Maar enkele typische bijzonderheden zullen zoowel den lezer die zich den tijd van de geboorte van ons Prinsesje voor.den geest kan halen, als den jeugdigen lezer, die met de Prinses is groot geworden of na Ilaar het levenslicht aanschouwde, belang inboezemen. Natuurlijk bad ook het ,.L. D." het be richt gebracht dal. naar den wensch van H. M., in December van 1908 in de Staats courant was verschenen. En sinds dien dag kon men telkens onder hel hoofdje ..De blijde verwachting" bijzonderheden verne men omtrent den gezondheidstoestand van de Koningin. Doch het bleef daar niet bij, want weldra begon men in de B.esidfcntie vooral en ook in de Hoofdstad des lands met de vorming van comité's, die de rege ling zouden verzorgen van dc feesten die men wilde organiseeren als eenmaal de blijde mare door het land zou zijn gegaan. Doch deze voorbereidende maatregelen bleven niet beperkt lot de beide genoemde steden. Ook elders stak men de*hoofden bij elkaar en beraamde plannen voor de vie ring van de te verwachten Hooge geboorte. En de Leidenaars bleven niet achter. De burgerij wilde feestvieren, de studenten zouden vreugdeklanken doen hooren en ook het garnizoen maakte zich paraat om de geboorte van den Prins of de Prinse9 met de gebruikelijke ceremoniën te doen gepaard gaan. Naarmate het tijdstip van de geboorte vorderde namen de belangrijke berichten in aantal toe, en de couranten die na de helft van de maand April 1909 verschenen, brachten nieuwtje op nieuwtje. Zoo lezen wij in het ,,L. D." van 21 April, dat ter stond na de geboorte van het koningskind door Z K. H. Prins Hendrik aan de Com missarissen der Koningin in de verschil lende provincies een telegram zou worden verzonden, waarna de Commissarissen ver der zouden seinen aan de burgemeesters, met het verzoek tie klokken te doen luiden en de vlaggen uit te steken. Ook de voor zitters der beide Kamers van de Staten- Generaal zouden een dergelijk telegram ontvangen en zij kouden op hun beurt van den inhoud van dat telegram mededeeling doen aan de leden der Kamers en hun op roepen om zich dadelijk in vergadering te vereenigen. De leden van de Rechterlijke macht zouden het bericht eveneens telegra fisch ontvangen, evenals de militaire auto riteiten. die na ontvangst onverwijld saluut schoten zouden doen lossen. Ook aan H. M.'s gezanten zou de ge boorte telegrafisch worden bericht en zij zouden worden uitgenoodigd den inhoud van het telegram mede te deelen aan de Hoven waar zij geaccrediteerd waren en aan de consuls der Nederlanden. En na tuurlijk zou ook worden gezorgd dat in onze koloniën de blijde tijding zoo spoedig moge tijk bekend werd. Teneinde het bericht van de geboorte zoo snel mogelijk in alle oorden des lands be kend te rnaken. zorgde de Rijkstelegr dat ook de kleinste telegraafkantoren in deze dagen tot des avonds elf uur bereik baar waren. Op 24 April brengt het Leidsch Dagblad hel bericht dat men zich ook te Antwerpen opmaakt ter viering van hef heucliike feit. De Wilhelmina-vereeniging in de Schelde- 9tad deed een oproep aan alle ..maatschap pijen" en fanfares ter plaatse om op den Zondag volgende op den dag van de ge boorte van den Oranjetelg deel te nemen aan een feeststoet. De krant "van Woensdag 28 April 1909 bevatte het bericht, dat „de heeren prof. Kouwer en dr. Rotssingh een consult heb ben gehad, waaruit gebleken' is dat de toe stand van de Koningin uitmuntend is". Uit de volgende berichten viel duidelijk op te maken dat de geboorte spoedig te wachten was. Reeds hadden valsche ge ruchten de ronde gedaan die van de ge boorte spraken.#Een bulletin opgenomen in het „L. D." van Donderdag 29 April bevat de mededeeling. dat de Koningin den nacht kalm heeft doorgebracht en dat H. M. een lange rustpoos genoot. „In den vroegen ochtend van dezen dag", aldus luidde het bulletin, „viel nog niet het uur aan te wij- zeA. waarop op dezen dag de zoo vurig gekoesterde wensch der natie in vervulling zou gaan." Dat was op Donderdag 29 April.... Weinige uren later was er van een blijde verwachting geen sprake meer. Men sprak toen reeds van het heuglijke feit. Want om zes uur vijftig minuten, tien minuten voor Zevenen dus, werd onze Koningin die ten tijde van Haar bevalling in Haar paleis aan het Noordeinde in Den Haag vertoefde, een dochter geboren. De Koningin was een dochter geboren.., het volk had dus een Prinses gekregen! Het „heuglijke feit" was spoedig alom in den lande en ver over onze grenzen he kend. En allerwegen heerschte er blijd schap over deze lijding. Immers de elkan der snel opvolgende telegrammen die naar wijd en zijd verzonden werden gaven alle reden tot vreugde. Luidde niet reeds hel tweede telegram: „De bevalling van Hare Majesteit de Koningin geschiedde voorspoe dig. De Koningin is wel". En bracht niet de reeds dienzelfden morgen verschenen bui tengewone Staatscourant behalve het offi cieele bericht van de geboorte der Prinses een bulletin van de genecsheeren, mel dende dal de Koningin het naar omstan digheden zeer goed maakte en dat de jong geboren Prinses welvarend wa9.... Waarlijk het geschal der herauten en muziek en het gezang dat opsteeg uil de verheugde massa waarvan zich in alle ste den duizenden lot groote stoeten vormden, die rondtrokken urenlang, was wel gepast. Het Nederlandsche volk was blij en op spontane wijze gaf het overal uiting aan zijn vreugde. Op de beurs te Amsterdam werd zoo lezen wij in het „L. D." van 30 April 1909 met confetti en serpentine geworpen, men ontstak vuurwerk en ging met muziek rond. Ook in de Sleutelstad kende de vreugde geen grenzen.» De gemeenteraad kwam des middags ora kwart voor twee in buitengewone vergade ring bijeen. Burgemeester De Ridder sprak de feestrede uit en las den inhoud voor van een telegram dat hij voorstelde aan de Ko ningin te verzenden. De Raad had den in houd van hel telegram staande aangehoord. Na afloop van de korte maar plechtige zit ting bleef de Raad bijeen in afwachting van de huldebetooging. Tegen halfdrie werden de klanken van de muziek in de Raadszaal hoorbaar. De stoel naderde het Stadhuis en de deputaties betraden het huis der gemeente, waar het gemeentebestuur en de Raad in de kamer van B. en W. recepieerdert. 's Avonds waren het Raadhuis en de so ciëteit „Minerva" en vele andere gebouwen feesteliik verlicht. Dagenlang duurde de feestvreugde voort. Hel Nederlandsche volk besefte wel. de groote beteekenis van deze Koninklijke ge boorte. van de geboorte van een Prinses van Oranje, van wie eens gevraagd zal worden den last der regeering over een land en een volk te dragen. Dat oogenblik is, nu er heden achttien jaren verlonpen zullen zijn sedert de ge boorte-van de Prinses, genaderd. En al hoopt het gansche Nederlandsche volk op recht dat het onze Koningin gegeven moge zijn. nog vele jaren zelf den Kroon te dra gen. het ontveinst zich niet, integendeel het hoopt vurig en van harte dat eens de dag zal aanbreken waarop Prinses Juliana ge roepen za! worden tot den Troon Harer vaderen. Bij gelegenheid van den dag van heden mogen wij gelijk wij dal bij de geboorte van de Prinses deden den wensch uit spreken. dal Haar daartoe zoowel de licha melijke als geestelijke kracht gedurende vele jaren gegeven moge zijn. PRINSESSE-VERJAARDAG TE LEIDEN Tei gelegenheid van den achttienden ver jaardag van Ü.K..H. Prinses Juliana wapperde beden van alle openbare gebouwen de vader land sche driekleur, terwijl ook vele parti culieren de vlag hadden uitgestoken. De gepavuisseerde trams en de mot oranje ge tooide burgerjj zorgden er mede voor, dat Leiden op dezen dag een feestcijjken aaubl.k bood, welke door een beerijjk Uranje-zon- netje nog werd verhoogd. Het was alsof de Leidenaars in het voor uitzicht van de groote eer H.K.H. eerstdaags in hun midden te hebben, wanneer Zij aan de oude Alma Mater Haar studiën zal vol tooien, zich eens extra hadden uitgesloofd als om te toonen, hoezeer zij zich in Haar komst hier ter stede verblijden. Ver verschillende zijden werden op dezen voor onze Prinses zoo gewichtige!) dag aan H.K.H. telegrafische gclukwen-cben gezon den, n.L door het col ege van Bu g -mocster en W et houders namens den Gemeenteraad. Verder werden de volgende tel grammen nog verzonden Afdeeling Leiden van den Vrijheidsbond betuigt U op 'dezen gewichtigen dag haar groote verknochtheid en wenscht U eer biedig geluk. (w.g.) EERDMANS, voorzitter. AARSE, Secretaris. De Leidsche Chr. Oranje- Veroeniging. verheugd om den rijken zegen, dien God ip Uwe Koninklijke Hoogheid aan Oranje en Nederland schonk, begroet met groote dankbaarheid en hoop dezen heuglijken dag, biedt Uwe Koninklijke Hoogheid met Hare Ouders en Grootmoeder onderdanig de har telijkste gelukwenscheD aan, biddeud, dat deze vurige begeerte onzes, het boste voor onze Prinses, een rijke vervulling moge vinden. Ook ter bevestiging van de lieflijke banden tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche Volk. hetwelk Uwe Konink lijke Hoogheid oprecht en hartelijk bemint, (w.g.) THOMAS, voorzitter. L BOEKKOOI, secretaris. Namens de afd. Leiden van den Bijzon- deren Vrjjwilligen Landstorm, wenscht de Plaatselijke Commissie U op dezen voor Volk en Vaderiand heuglijken dag hartelijk geluk, met betuiging van hulde en ver zekering van onwankelbare trouw a3n liet geliefd Huis van Oranje. (w.g.) THOMAS, voorzitter. LAMERS, secretaris Om kwart voor elf begon het Leidsch Muziekgezelschap zijn rondreis door de stad. Urn ell uur sleide hel zich op voor 't Stad- huiö en speelde eenige nummers, w.o. het Wilhelmus. Daarna werd het bestuur met den dirigeot in de kamer van B. en W. door den Bur gemeester, als hoofd der Politie, ontvangen. Met den burgemeester waren daar aanwezig: de wethouders, de heeren Sanders en Splin ter, alsmede de secretaris, mr. dr. Van Strijen, en de hoofd-inspecteur van politie, do heer Balfoort, ter vervanging van den commissaris, die door ongesteldheid verhin derd was. Nadat het bestuur aan den burgemeester was voorgesteld, nam de voorzitter van het kurps, de heer W. Post, het woord om er zijn voldoening over uit te spreken, dat do burgemeester zich bereid had verklaard het bestuur van het Leidsche Muziekkorps to willen ontvangen en er mee kennis te willen maken. Dit wordt door het geheele korps op hoo- gen prijs gesteld en wjjst er op, dat de goedeverstandhouding, die er tusschen den ambtsvoorganger van den burgemeester en het korps bestond, bestendigd zal blijven. Daardoor zal de positie van het korps wor den verhoogd. Muziek veredelt den mgnsch. Spreker is ook van meening, dat dit mede getuigd kan wonier waar hel de politie geldt en dat door het samenwerken in dit gezelschap de al- geraeene ontwikkeling van den agent wordt gehaat eD bij zich leert aanpassen bij de toestanden van onzen tijd. Het doel. met de oprichting mede beoogd, ia geweest de goede verstandhouding tusschen de burgerij en de politie te bevorderen en als hij zich niet bedriegt, heeft de muziek daartoe inderdd merif gewerkt. Daarom te meer verheugt het spr., dat ook de burgemeester, als hoofd der politie, door deze kennismaking te be- geeren, toont, dat h(j het nut van het I'ojitie-muziekgezelschap erkent. De burgemeester, hierop het woord ne roent, verklaart, dat hg persoonlijk goede muziek waardeert en naar hetgeen hij zoo even heeft gehoord, meent hij te kunnen zeggen, dat de Leidsche Politie-muziek goede muziek geeft. <èok hg is van oordeel, dat het wenschelijk is. dal er een goede verstandhouding lus.-rhen de burgerij en de politie bestaat en wanneer het muziekgezelschap daartoe iets kan hr|- drauen dan is dit te apprecieerén, terwijl het ook te waardeeren is, dat het gezel- schap er toe bijdraagt, dat in het politie korps zelve een goede geest neerscht. In vele landen heeft de burg'moester de politie leeren kennen en haar nobel v erk Ieeren waardeeren. en door verge'ijking is hem gebleken, dat dit in ons land niet het meest wordt gewaardeerd. BINNENLAND. De 18e Verjaardag van H. K. H. Prlnm# Juliana. Vele telegrammen van geluk- wensch. Aanbieding van geschenken. De Eerste Kamer la tot 10 Mei nlteenje- gaan (2de blad). Conclnstes van tm aantal directeuren van woningdiensten inzake gemeentelijke hnnrverordeningen (Binnenl. 2e blad). Samenstelling dei N)ordploegen roor de Stndentenr oei wedstrijden (Sport, 6e blad). De inschrijvingen voor de seilwedetrijden om het twaalivoetsjollen-kampioenschap. (Sport 6e blad)t BUITENLAND. Sovjet-Rusland naar de economische con- fcientie iBuitenl. Ie blad). Bijeenkomst der Kleine Entente (Buitenl, le blad). Tot de meerdere waardeering wilde de burgemeester gaarne tiet zijne bijdragen En daarom verheugde hem deze kennismaking Dat de politie daarvoor den datum van 30 April had uitgekozen, gaf daaraan oog een hoogere beteekenis. Dat onze Prinses den leeftijd heeft bereikt waarop zij zooal niet meerderjarig, toch meer zeil standi g het le ven ingaat is ons een groote verheugenis. Wij mogen van haar nog veel verwachten. Voor Leiden en voor de Leidsche politie is het feit ook van beteekenis dal zij Hare- Koninklijke Hoogheid voorlaan dikwijls in onze stad zal zien, waar zij haar studie zal voltooien. Hierna werd de eerewijn rondgediend, waarna de heer Post nog een kort woord van dank tol den burgemeester richtte en mecte den wethouder, den secretaris en den heor Balfoort er voor dankte dat zij bij deze bijeenkomst hebben willen tegenwoordig zijn. Hierna begaven de heeren zich naar het bordes van het Stadhuis, waarna de muziek nog eenige nummers speelde. VRIJHEIDSBOND, AFD. LEIDEN. In de 1.1. gehouden buitengewone leden vergadering van den Vrijheidsbond, Afd. Leiden, te het navolgende urgentie-pro gramma voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen opgesteld. Verdediging van de geestelijke, zedelijke en economische vrijheid der burger-* tegen de toenemende zucht om alles door verorde ningen te regelen en tegen beperking van de vrijheid op Zondag. Zuinigheid in het gemeentebeheer en «pe daal een meer commercieel beleid voor gemeentebedrijven en publieke werken. Onthouding van onnoodige overheidsin menging en beperking van bureaucratisch® heerschappij van ambtenaren met name van de brandweer. Aantrekkelijk maken van Leiden als woon stad door alle daarvoor in aanmerking ko mende middelen met name het aanbrengen van een behoorlijke bestrating, het ophef fen rler belemmering van den spoorwegover gang aan den Rijnsburgerweg en van den asohreeen der Lichtfabrieken. Mei kracht streven naar vermindering van de drukkende tasten der ingezetenen met name verlaging van de pl. inkomstenbe lasting. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN OEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN In de gistermiddag gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde vereeni- ging werd door den secretaris mr E A. Cosman het 35e jaarverslag uitgebracht, •waaraan wii het navolgende onllecnen Hel jaar 1926 was voor de Vereniging een jaar van voorbereiding Het Re>luur hepft verschillende besprekingen gehad en correspondentie gevoerd me| B en W., welke de verwachting rechtvaardigen, dat in het volgend jaar mei de stichting van een nieuw woningcomplex zal kunnen worden aangevangen. Reeds hebben B. en W zich berpid ver klaard daarvoor een terrein Ier beschikking te stellen aan den Morschweg en heeft de architect der Vereniging de heer B Buur man. de plannen en feekpningen voor den bouw in gpreedheid gebracht. Wanneer de raad dpr eemeente Leiden hare goedkeuring hecht aan die plannen en de nondiep gpldpn voor de uifvoprine be schikbaar sloll en ook het rifk de plannen goedkeurt, zal in 1927 hef werk kunnen worden aanbesteed met de uitvoering kunnpr worden begonnen De verhuring der w-.ningen leverdp gpen moeilijkheden op. Het personeel der Vereeniging vervulde

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1