AGENDA. TELEGRAMMEN. KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. Gebouw R.-K: Volksbond (Steenscl.uur 15) Tentoonstelling van werkstukken Brood- en -Bankethakkers „St. Hubrecht". 710 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sar mc ïikomst te 8 uur. Stadszaal (foyer): Lezing van den heer A M. de Jong over „Merijntje Gijzen's jeugd". 8 uur. Stadszaal (kleine zaal)Kookdemon stratie. 8 uur nam. Sladszaal (groote zaal): Ned. Reisver. afd Leiden. Filmavond over de Noorsche fjorden. Kwart over acht. Woensdag. Gebouw R.-K. Volksbond (Stecnschuur lb) Tentoonstelling van werkstukken Brood- en Banketbakkers „St. Hubrecht". 710 uur. Jcruël (Groenesteeg 16): Samenkomst te 8 uur. R.-K. Vakschool voor Meisjes (Noordeinde 50): Tentoonstelling. Van 3—5 en 79 u. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst te 8 uur. Dagelijks. „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-malinée. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags mallnée te 2 uur. ..Luxor-lhealer". Stationsweg: Bioscoop- tn Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te uur Scala, Den Haag: Operette: „De dappere soldaat". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 April tot eii met Zondag 1 Mei a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezaslraat 31 telefoon 1313; G. F. lleyst, Steenstraat 35, telefoon 136. seho politiek der Vereenigde Staten ge houden. De voornaamste punten welke hij behandelde waren Mexico, Nicaragua, China cn de verschillende vraagstukken, welke do Vereenigde Staten in deze lan den raakten. Hij begon met een pleidooi voor ,,een intenser en dieper Amerikanisme"' in den toon der pers. Ilij veroordeelde de critiek op Amerika cn do Amerikaansche instel lingen, er aan toevoegende, dat geen Ame rikaan er belang bij kon hebben zijn eigen land voor bui tenia ndsche gunst te verkoo- pen. De politiek, welke Amerika in de wereld wil bevorderen, zeido Coolidge, was er een van vrede en goeden wil, gebaseerd op beter wcdcrzijdsch begrijpen door recht vaardigheden en eevlijke behandeling. Na den nadruk gelegd te hebben op de gematigdheid der Vereenigde Staten in htm militairo instellingen en op den aard der beginselen, welke hun handelsbetrek kingen met de andere naties regelden, zeide do president, dat Amerika eens blij geweest was zelf de voordeelcn van het buitenlandsehc kapitaal te genieten. Maar nu het Amerikaansebo volk een surplus aan kapitaal bezat, gebruikte het dit om niel-ontwikkeldo landen daaruit te helpen, wat in overeenstemming met de wet der wederzijdsche diensten is. Deze operaties moeten echter uitgevoerd worden met. rechtvaardigheid en menschelijkheid en mogeu niet tot het peil van louter exploi tatie vervallen. Zij rechtvaardigen niet het inbeslagnemen van de natuurlijke hulp bronnen der vreemde landen, noch geven recht om aan den arbeid de hem toeke- mende vergoeding te onthouden. Do president hechlte groot gewicht aan de rol der pers, welke een geweldigen in vloed op vrede of oorlog kan uitoefenen. 3'len slecht gerichte pers kan den handel van een land in gevaar brengen. In dit verband betreurde hij ten sterkste de on gemotiveerde aanvallen der pers op de buitenlandsehc politiek der regeering. De president meende, dat de regeering eer te laks dan te actief was om de rechten der Amerikaansche burgers in het buitenland te verdedigen Coolidge verwierp absoluut het senaats- voorstel om de geschillen met Mexico over de olie- en landwetten aan arbitrage te onderwerpen. Hij dacht veeleer tot over eenstemming te komen op de basis der jongste onderhandelingen met den Ameri 'kaanschcn gezant, die hem medegedeeld had, dat Mexico niet voornemens was Ame rikaansche eigendommen in beslag te ne men en veel ijver had getoond om Mexi- caansche bandieten te straffen. Do oorzaak van alle conflicten met Mexico was geweest de weigering van Cal les om de overeenkomst met Obregon te erkennen. Terwijl de V. S. nooit een inbe rlagneming eigendommen van hun on derdanen zouden erkennen, stelden zij het recht van Mexico niet in twijfel om eigen dommen tegen een billijke vergoeding over te nemen. Amerika heeft groote belangen in Nica ragua en had zich het recht verzekerd een kanaal te graven een vloot basis aan te leggen, waarvoor zij drie millioen dollar betaald had Toen president Diaz verklaard had, dat bij niet in staat was leven en eieendom- jiien der Amerikanen te beschermen, heb ik. zeide Coolidge, er voor dat doel raari- xietroepen heengezonden. Wij hebben wa penen cn munitie aan de regeering var» Nicaragua verkocht, zooals dat ook het ge val met Mexico geweest >s. Coobdge verklaarde dat de V. 8 geen oorlog voeren tegen Nicaragua, evenmin nl* een politie agent op straat oorlog voert tegfi': de voorbijgangers Zij waren er al (een om te voorkomen, dat hun onderdanen vermoord en dezer eigendommen vernield werden. De grootste moeilijkheid in China is de bescherming van leven en eigendom der Amerikanen. Er zijn daar Amerikaansche zendelingen en enkele instellingen. Maar Amerika heeft er geen concessies en heelt er nooit eenig grondgebied bezet. Betreffende de gebeurtenissen te Nan king zeide de president EeD onzer bur gers is daar gedood en een gewond. Het consulaat der V. S. is overweldigd en toen het gebouw, waarheen de Amerikanen ge vlucht waren, omsingeld was, was het noodzakelijk, dat een Amerikaansch oor logsschip met een Engelsch spervuur legde om de Chineesche soldaten en het gepeu pel te verdrijven en de burgers in staat te stellen een veiliger plaats te bereiken. Amerika voelt echter voor China de diepste sympathie in deze sombere tijden. De Amerikaansche vriendschap voor China is spreekwoordelijk geworden Amerika wil niets doen dan China helpen en elke wet tige aanspraak op eenheid en vrijheid aan moedigen. Het wil geen agressieve politiek tegen het Chineesche volk voeren. Amerika is in China om aanvallen op zijn eigen volk door wanordelijke elemen ten te voorkomen. Steeds zal Amerika een welwillende vriend bezorgd voor het wel zijn van het Chineesche volk blijven, of schoon het natuurlijk zijn waardigheid moet handhaven en eischen, dat zijn gezag ge ëerbiedigd wordt. MEXICO. Aandrang tot bezuiniging. President Calles publiceert een decreet, waarin hij een krachtige bezuiniging der re- geeringsuitgaven bepleit. De minister van financiën zal in zijn departement ingrijpen de veranderingen invoeren. De rente op de builenlandsche schuld zal nauwgezet worden betaald, maar Deoca, de minister van financiën zal worden gemach tigd om met de binnenl. crediteuren van het land onderhandelingen te voeren over een uitstel van de betalingen door de regeering. Galles gaf last de begrooting met minstens 50 mill, pesos te verminderen. CHINA. TsjanD hai sjek tegen de communisten. De laatste berichten uit Nanking zeggen dat er overal, in de stad een anti-communis tische proclamatie namens Tsjang kai sjelc is aangeplakt. De toestand is thans vrijwel normaal. Het groote gebouw van de inter nationale exportmaatschappij is bezet door 1500 man aan troepen, die zich behoorlijk gedragen. Er is een einde gekomen aan het plunderen. Er worden scholen gewisseld tus- schen den Leeuwenheuvel en Poekau aan de overzijde der rivier. Te Sjanghai waar het rustig blijft hebben de leiders der Kuomintang in een onder houd met journalisten verklaard, dat de communisten bestreden en uitgeworpen moeten worden, omdat zij,de drie beginselen van Soon Vat Sen ontrouw zijn geworden en getracht hebben de partij te beheerschen en vreemde denkbeelden aan hot Chineesche volk op te dringen. Tsjang Kai Sjek heeft een nieuwe com muniqué uitgegeven, waarin hij verklaart, de orde te zullen handhaven en communis tische woelingen te ziillen onderdrukken Amerikaansche mariniers hebben drie' employé's van de Standard Oil Cv. bevrijd, die te Hankau in hun eigen woning wei-den gevangen gehouden door hun Chineesche bedienden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTO-ONGEVAL. Te Hoomburg auf der Höbe is een auto dia naar Frankfort terugkeeren wilde, bij het passeeren tegen een andere auto aan gereden. De wagen sloeg over den kop en van de zes inzittenden werden er vier dood opgenomen, terwijl de beide anderen zwaar gekwetst naar een ziekenhuis zijn gebracht. Beide voertuigen zijn zwaar be schadigd. KONINKLIJKE BEDIENDEN VERDRONKEN. Op een landgoed van den koning, by Pisa, zijn vier man van het personeel bij het visschen met een motorboot verdronken. GROOT BOSCHBRAND. Te Losheim en omgeving, district Trier, heeft een groote boschbrand gewoed, waar aan 600 H.A. boscli, over meerdere ge meenten verspreid, ten offer zijn gevallen. Met groote moeite gelukte het de brandweer met krachtige medewerking der bevolking het vuur aan den straatweg Weiskirchen Zerst, die midden door het bosch loopt, tot staan te brengen. EEN ONTPLOFFING. In een kolenmvin te Montignies sur Sambrc is een machineketel ontploft. De stoker en twe* arbeiders waren op slag dood. De machinekamer is totaal verwoest, zoodat de exploitatie van de mijn tijdelijk moet worden stopgezet. EEN PONT OMGESLAGEN. Op do Havel bij Potsdam is gistermiddag een veerpont tengevolge van den zwaren sterm gekenterd. 18 arbeiders, die zich daar op bevonden, verdwenen in de rivier, die aldaar ter plaatse ongeveer 120 meter diep is. Verscheidene hunner z\jn verdronken; het aantal slachtoffers is nog niet precies bekend. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISIPPI. Volgens de berichten uit Amerika heeft de Mississipi reeds 3.000.000 acres land overstroomd, en, volgens de deskundigen, zal daar nog de noodige oppervlakte land bpkomen als het hooge water ook tot daar is doorgedrongen. Zondag deed zich te New-Orleans het merkwaardige geval voor. da d peilschaal een geringe val aanwees, een gevolg van het doorbreken van zoo vele waterkeeringen hooger op de rivier. Te Greenville stond Zondag het water al 4 5 M. hoog in de straten. Er zqn nog 5000 inwoners in de stad achtergebleven, die weigeren hun bezittingen in den steek te laten. Te New-Orleans gaat men voort de ban- dijkeu te versterken en van kistdammen te voorzien. Verscheidene lieden slaan groote voorraden leeftocht in om voorzien te zijn als de stad geïsoleerd mocht worden. Ook zijn er velen, die zich op hun erf voor zien van bootjes of vlotten, om in geval van nood te gebruiken. Volgens de bladen zou de schade al op 20 millioen dollar te schatten zijn, maar het is uit den aard der zaak thans nog onmogelijk om ook meer reeds bjj bena dering aan te geven hoever de verwoesting zich uitstrekt. Reeds zijn ruim 100 lijken geborgen. DOOR ZIJN VRIENDEN GEWROKEN. Tom Meany, een Canadeesche vallenzetter, heeft een jaar geleden in een gevecht met een reusachtigen grijzen beer, het onderspit moeten delven. Zijn beide makkers, Jack Yarzeau en Martin Davten, zwoeren aan zijn graf, dat zij hem zouden wreken. Dat hebben zij ook gedaan. Zij zjjn Zaterdag uit de bergwoestentj aan de McGregor terug gekeerd met het vel en den schedel van den reus. De pels is 2.70 M. lang en 1.65 M. breed. De schedel vertoonde een breuk, die al verscheidene maanden eerdet toegebracht moet zijn. Tom Meany zal zijn vijand dien wel hebben toegebracht in zijn laatsto gevecht, dat onder de jagers en vallenzetters van Britsch-Columbie een klas sieke vermaardheid heeft gekregen. VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. Wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsche 50-pfennig-stukken rn 2-mark-stukken zijn te Dusseldorf een schil der, een machinist en een handelsbediende gearresteerd. De laatste had reeds groote hoeveelhe den valsch geld in den omtrek van Darm stadt uitgegeven. De politie te Florence stelde een onder zoek in om in deze stad de Grieksche me deplichtigen to ontdekken van de vervaar digers van valsche Engelsche ponden. De politie overviel in hun werkplaats 5 leden der valschemuntersbende en nam voor meer dan 3 millioen biljetten in beslag, bene vens de machines, die voor de fabricatie dienden en een groote hoeveelheid spe ciaal papier. BANKROOF. In een filiaal van de Torontobank te To ronto hebben Donderdagmiddag bandieten een inval gedaan. Ze hielden de vier be dienden met hun revolvers in bedwang on wisten met een buit van f 50.CK30 te ont komen. INTERNATIONALE GRAANCONFERENTIE ROME, 26 April (V. D.). Mussolini heeft gisteren de Internationale Graanconferentie in het Internationaal Landbouwinstituut geopend. In zijn openingsrede deed hij een beroep op alle landen van de wereld samen to werken ter verhooging van de graan- productie. Tachtig landen, voegde hij er aan toe, leveren hun technische en parclische kennis in het algemeen belang van allen. De conferentie wordt bijgewoond door onge veer dertig delegaties uit verschillende lan den. De besprekingen zijn over liet alge meen van technischen aard. Mussolini gaf verder in zijn rede nog een overzicht van hetgeen Italië heeft gedaan ter bevordering van de graanproductie. Hij beëindigde zijn rede met de begroeting van de gedelegeerden uit naam der Italiaan se he regeering. Na Mussolini werd het woord gevoerd door gedelegeerden uit Argentinië. Austra lië, Canada, Frankrijk, Perzië en Japan. SARRAUT IN ALGIERS. PARIJS, 26 April. (Havas^. Naar het Jour nal uit Rome meldt, is Sarraut in een aldaar gehouden redevoering nog eens op het drij ven der communisten teruggekomen; hij verklaarde, dat juist omdat Frankrijk den inboorling heeft welen te betrekken bij den arbeid van broederlijke samenwerking, de regeering zich kant tegen degenen die dien arbeid willen vernietigen of bezoedelen. „Wij zullen niet dulden" zeide hij „dat men daaraan raakt. Wij richten ons tegen zekere partijen, die de Zaak van den vreemdeling dienen, niet die van het prole tariaat, en roepen hun toe: dat zult ge laten DE BANDIETEN-OVERVAL IN MEXICO. MEXICO, 26 Aprjl. (Reuter). Het depar tement van oorlog maakt bekend, dat zestig van de bandieten, die den Ireinoverval bij Limou hebben gepleegd, op 23 April wer den gedood in een gevecht met bondslroe- pen, dat 5 uur duurde. UIT CHINA. NEW YORK, 26 April (N. T. A., draad loos). Naar uit Peking verluidt, meent men daar dal het nationalistische getij in het sta dium van den vloed is gekomen, en dat het hoogtepunt verleden maand werd bereikt, toen eerst Shanghai en daarna Nanking moesten bukken voor de troepen van Chi- angkaishek-, heerschte er niet zulk een ver deeldheid in de gelederen der partij, dan zou over het grootste gedeelte van het land ten Z. van den Groolen Muur thans de vlag der Kuomintang wapperen. PEKING. 26 April. (Reuter). Gisteravond hebben de gezanten der vijf groote mogend heden een langdurige bespreking gehouden. SHANGHAI 26 April. (ReuterC. Een ma rinier werd ernstig gewond en verscheidene 'anderen kreggn kwetsuren tengevolge eener beschieting van het Amerikaansche oorlogs schip Penguin door nationalisten met ma chinegeweren en geschut, dat langs den oever der Yangtse, 100 kilometer ten W. van Shanghai staat opgesteld. SJANGHAI, 26 April. (Reuter). Uit Ja- pansche bron wordt uit Peking gemeld dat, ingevolge Amerika's verzet tegen het nemen van sancties voor de te Nangking bedre ven wandaden, in een tweede nota der mo gendheden waarschijnlijk alleen zal worden verlangd dat aan de in de eerste nota ge stelde drie eischen zal worden voldaan, en later, zoo noodig, over een verderen eisch zal worden beraadslaagd. OVERSTROOMING DER MISSISSIPPI. NEW-YORK. 26 April. (Reuter). De over- slroomingen der Mississippi duren voort. Reeds was bekend dat 100 menschen zijn omgekomen, maar bovendien moeten er nog 500 slachtoffers zijn. Naar schatting stroomen langs Memphis 2 millioen kubieke voet water per uur, dus een tienmaal groo- tere hoeveelheid dan in normale omstan digheden. Gisteravond waren zes steden overstroomd, waaronder ook Arkansas City, dat zes voet onder water ligt. KERKCONCERT „CON AMORE". Het bestuur der Chr. Oratorium-Vereeni- ging „Con Amore" verzocht onze mede werking om het publiek in kennis te stellen van een belangrijke wijziging in haar pro gramma voor het kerkconcert van Vrijdag 29 April. In de nummers, die door hel koor zullen worden gezongen, komt geen wijziging, maar wel in de nummers door het Amster- damsch Instrumentaal Solistenkwarlet ten gchoore te brengen. In stede van twee ..bewerkingen" Daar koorcomposilies van Klein en Haydn, die op het programma onder de nummers 2a en 2b zijn vermeld en die het kwartet korten tijd geleden reeds hier uitvoerde, komen nu een Pastorale en een Gloria (thema Ostinato) van Ru de Vlaming, die voor eenigé weken speciaal voor dit kwartet werden gecompo neerd en in de Hooglandsche Kerk hur» eerste'uitvoering zullen beleven. IJmuiden, 26 April. 18 Tarbot per K.G. f 1.751.60. 12 Griet per kist van 50 K.G. f6226. 2807 Tongen per K.G. f 2—1.50 7 Zetschol per kist v. 50 K.G. f6340. 467 Kleine Schol p. kist van 50 K.G. £27—4.10 15 Schar f 10 50—7. 6 Tongschar f 52—42. 10 Roggen p. 20 stuks f 29.20. 6 Vleeten p. stuk f 2.33. 06 Pieter man en Poontjes p. kist v. 50 K.G. f 12.50 2.20. 12 Groote Schelvisoh f 6330. 25 Mid del Schelv. f 38—25. 113 Kleinmiddel Schelv. f 24—15. 410 Kleine Schelv. f 18 3.40. 33 Kabeljauw per kist 125 K.G. f35 20.50. 197 Gullen per kist v 50 K.G. f 14.50 5.50. 346 Lengen p. stuk f 2.15—0.50. 167 Heilbot p. K.G. f 1.30—1. 450 Wijting per kist van 50 K.G. f 5—3. 5565 Koolvisch per stuk f 1—0.17. 168 Makreel per kist van 50 K.G. f 1-1.50—10. Binnengeloopen15 stoomtrawlers en do loggers KW P178, met f358; KW 5, met f 221KW 48, met f 362. ALG. R.-K. ARCHITECTENGROEP TE LEIDEN. Zaterdag hield de Alg. R.K. architecten groep alhier eeil ledenvergadering onder voorzitterschap van architect J. M. Harde- veld. De vergadering die zeer druk bezocht was en waarbij zich nog eenige leden beeld houwers en kunstnijveren der andere groe pen haddon aangesloten begon met een be zoek aan het Museum van Oudheden. Onder de eminente leiding van dr. IIol- werda werd een rondgang gemaakt door de preahislorische afdeeling. Dr. Holwerda gaf op zijn onderhoudende wijze een uitmun tend overzicht over den stand der opgravin gen in Nederland en het bereikte resultaat, waarbij hij zijn bezoekers vooral opmerk zaam maakte op de gegevens die tot het op sporen van Oudheden aanleiding geven. Onder leiding van dr. v. Wijngaarden wer den nog vluchtig de nieuwe aanwinsten der Egyptische afdeeling bezien. Behalve diverse punten van huishoude- lijken aard behandelde de vergadering: De bemoeiing van den architect inzake de be taling van den onderaannemers op bouwwer ken. Na een levendige discussie werd door den voorzitter de conclusie geformuleerd die de algemeene instemming kon verwerven: Dat het in sommige gevallen en onder bepaalde omstandigheden wel eens nuttig kan zijn in het bestek een bepaling op te nemen, waarbij de betaling aan de onder aannemers gewaarborgd wordt. Voor een algemeene toepassing daarvan bestaat echter, vooral bij nona-fide aanne mers geen aanleiding. Een slecht-willend aannemer kan deze bepaling op velerlei wijze ontduiken terwijl er eindelooze verwikkelingen kunnen ont staan. Tenslotte rijst de vraag of het ethisch te verdedigen is een algemeene regeling te makerf waarbij een derde zich mengt in de rechtstreeksche verhouding tusschen ande ren. Inzake de z.g. Bisschoppelijke voorschrif ten voor zakenplichtige besturen werd vast gesteld dat deze. zooals ze nu in het Bis dom Haarlem bestaan, behoudens een klei ne aanvulling, door de gewijzigde tijdsom standigheden noodig geworden, over het al gemeen zeer goed werken De wensch werd uitgesproken dat zulke Bisschopplijke voor schriften ook binnenkort in de andere Bis dommen worden ingevoerd Relreffendp de afschaffing der borgslelling werd een op nieuw door Mr. v. Schaik in overleg met de —7 aannemersbonden opgestelde clausule voor gelezen. In deze clausule zijn al de bezwa ren der architecten voldoende opgelost zoo dat deze algemeene instemming kon ver werven. Door enkele Brabantsche architecten werd ter sprake gebracht dat door diverse architecten of zich architect noemende per- sonen voor zoo lage honoraria wordt ge werkt dat men zich afvraagt hoe het mo gelijk- is dat zij daarin een voldoend be staan vinden en de vraag rijst wat er over bluft van de ook door den opdrachtgever zoozeer geweDSchte onafhankelijkheid van den architect Door zulke praktijken wordt de indruk gewekt dat een architect een concurreerend koopman is. Dat dit tot schade van alle betrokkenen moet leiden en ongewenschte toestanden in het bouw vak in het leven roept ligt voor de hand, zoodat die leden verzochten te overwegen of hieraan iet-s te veranderen is. Besloten werd een commissie te benoemen teneinde gegevens te verzamelen en middelen te beramen om uitbreiding van dit euvel te voorkomen. Na een uitvoerige bespreking van de medewerking aan het orgaan v. <1. vakgroep wordt I de vergadering gesloten. Vervolgens was er onder leiding van ir Jan v. d. Laan een excursie dooi Oud-Leiden gemaakt waarbij een bezoek gebracht werd aan de St. Pieter en de St Pancras-ker- ken, en enkele door ir. v. d. Laan ge maakte bouwwerken. EEN NIEUW DRAADLOOS TIJDSEIN. Wij vernemen, dat ten telegraafkantore te 's-Gravenhage een klok is geplaatst, waar mede met ingang van morgen ieder geheel uur. waarop dit zonder bezwaar mogelijk is, tijdsein zal worden gegeven door middri van den radio-telefonie-zender voor den zake- 1 ijken omroep (Scheveningen Haven, golf- le.igte 1950 M.) Met ingang van dienzelfden datum zal, in verband hiermede het draadlooze tijdsein, dat sedert 31 Maart 1922 het Persbureau Vak Dias te Amsterdam tweemaal per dag gaf, vervallen. FLESCH AANGESPOELD. Op 23 April is te Westkapelle aan het strand aangespoeld een flesch, waarin zich een briefje bevond d.d. 25 Maart 1927, ge steld in de Engelsche taal, waarin werd meegedeeld, dat vier personen van een schip (naam onleesbaar) op weg van Bal- timore naar Engeland zich in nood bevon den voor de kust van Dover in een klein bootje. Onder bedoeld briefje stonden de na volgende namenJoseph Crana, Wil. Long, Jerry Atlas, John Smith. Door den burgemeester van Westkapelle is bedoeld briefje opgezonden aan den Britschen vice-consul te Middelburg. DE EXPLORATIE IN DBN ACHTERHOEK. De boringen te Ilupsel en te Meinsink nabij GroenJo, welke door de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijn- bouwkundige Werken, directie ir. J. Koster te Heerlen, werden uitgevoerd, zijn thans geëindigd. Bij de boringen te Ilupsel werd een (otale diepte bereikt van 1329.10 Meter en bij de boringen te Meinsink een totale diepte van 1358.58 Meter. Bij de boringen te Hupsel zijn in het geheel 10 ontginbare kolenlagen doorboord en een zoutlaag ter dikte van 92 Meter, terwijl bij de boringen le Meinsink 5 ontginbare kolenlagen zijn doorboord en een zoutlaag ter dikte van 380 Meter Bij beide boringen zijn ook spo ren van aardolie aangetroffen. De boorgaten worden thans dicht gemaakt, terwijl de.bui zen zooveel mogelijk uit de gaten verwij derd worden. Het is nog niet bekend, of de boorinstal laties thans ook nog op andere plaatsen nieuwe exploratie-werkzaamheden zullen neginncn. De in gang zijnde boringen fe Meddeho beeft het steenkolenterrein op 915 Meter diepte bereikt. Het is de bedoe ling om met deze boringen nog geruimen tijd voort te gaan. Ook bij deze boringen is reeds een zoutlaag ter dikte van 97 Meter boven het steenkolenterrein doorboord. Met de verschillende boringen, die door Mijnbouwkundige Werken zijn uitgevoerd, is de aanwezigheid van steenkolen bewezen in het geheele aangevraagde concessie gebied ter grootte van 12000 H.A Men mag thans aannemen, dat'het geheele ontgin bare kolengebied nabij Winterswijk en Grocnlo. inbegrepen de reeds vroeger ver kregen resultaten, een oppervlakte van circa 18000 H.A. beslaat. DROEVIG ONGEVAL TE DEN HAAG. Hedenochtend omstreeks 12 uur is in het Westeinde te den Haag een droevig onge luk gebeurd dat aan een 7 jarig jongetje 't leven heeft gekost. Op dien tijd speelde daar de 7-jarige C. v. d. Z., wonende in de Doubletslraat Op een gegeven oogenblik slak het knaapje, zonder om zich heen te zien. plotseling den rijweg over. Op hetzelfde oogenblik naderde een autobus der ILT.M. De chauffeur, die niet bedacht was op een zoo plotseling over steken van den jongen, kon niet meer stop pen en het ventje kreeg een der wielen van de zware autobus over zich heen. De verwondingen waren van zoodanigen aard dat het knaapjo reeds overleden was, toen hij in het R.-K. Ziekenhuis werd bin nengedragen. Een voorloopig polilie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeur der autobus geen schuld treft. BRAND. Hedennacht te halfdrie brak brand uit te Amersfoort in perceel Melhorstslraat 16. pen der woningen der Vereeniging ..Volkshuis vesting II", bewoond door den spoorweg- machinisl D. J. Weslerink Het gezin wist zich te redden, doch bet perceel brandde ge heel uit. De aangelegen perceelen bekwa men slechts waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2