UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Leidsche Begralenis-Onderneminq A ALPHEN. Bij Kon. baslnit is aan den heer S. C. van der Pelt, boekdrukker bij de firma Samson, alhier, de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. HAZERSWOUDE. Bij het steeds toenemend verkeer wordt de hoek aan den Gemeeneweg (dorp) een steeds grooter punt van zorg voor de veiligheid aldaar, en groote voorzichtigheid vooi het wieirjjdend publiek kan niet genoeg worden aanbevolen. Ook thans was daarvan weer het bewijs. Een meisje, dat per rij wiel den hoek van den Gemeeneweg kwam afrijden, kwam in botsing met een wielrijder van het Dorp. Beiden kwamen te vallen. Het meisje, dat in café „Sport" werd bin nengebracht, had zich nogal aan de knie bezeerd en zal daardoor voorloopig wat rust moeten houden. De andere wielrijder kwam met den schrik vrjj. LEIMUIDEN. De Emmabloem-collecte heeft alhier f GO opgebracht. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Elsje, d. v. A. v. Klaveren en J. Demmendal. Martha Saakje, d. v. D. J. Bastmeijer en S. M. v. d. Horst Antoon, z. v. L. C. C. Volkers en S. van Heusden. Getrouwd: J. H. v. d. Meer en M. J. Berst OUDEWETERING. Een collecte in de Ned.-Herv. Kerk alhier gehouden voor het tekort bracht f511.371/: op. RUNZATERWOUDE. Verdronken. Zaterdagmorgen had een droevig ongeval piaats. De 23-jarige J. W. de Boer geraakte docr een nog onbekende oorzaak, terwijl hij aan het werk was, te water en verdronk. Het lichaam van den ongelukkige was spoe dig weer op het droge. De levensgeesten bleken 'echter geweken. Waarschijnlijk heelt men te doen met een geval van hart-ver- lamming. WOUBRUGGE. Een kind van den heer J. E. S. alhier kreeg in een onbewaakt oogenblik een veiligheidsspeld in den mond en slikte deze door. Het mocht onzen plaatselijken geneesheer, dr. L. E. Loth, gelukken, dat gevaarlijk voorwerp uit de keel van de dreumes te verwijderen. WADDINXVEEN. Bevestiging en intrede dr. Grisnigt. Zondagmorgen had de bevestiging plaats in de Chr. Afg. Gemeente van ds. Gris nigt, overgekomen uit IJselmonde. Ds. Meijer van Utrecht trad als bevestiger op. Zijneerw. koos als tekst Joh. 3 vera 30. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente met de woorden uit Lukas 10 vers 5. Ds. Grisnigt richtte het woord nog tot den burgemeester dezor ge meente die in dezen dienst aanwezig was. Beide keeren was het kerkgebouw overvol. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. De aankoop van „Buiten* dorp" Wat er thans zal ge- benren. Voorzitter de heer P. Hoogenboom, bur gemeester. Waarnemend secretaris de heer J. Th. Hoogleijling, ambtenaar ter Secretarie. Aanwezig 6 leden. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de heer J. Hoeks, wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt het lezen der notulen aangehouden tot de vol gende vergadering. Vervolgens deelt de Voorz. mede, dat van Ged. Staten is terug ontvangen de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1927, met een opmerking omtrent de raming der Plaatselijke Inkomstenbelasting. Aangezien deze missive pas is ingekomen, moet no^ worden nagegaan in hoeverre hel mogelijk is aan den wensch daaromtrent van Ged. Stalen te voldoen. Thans komt in behandeling het punt waarvoor deze spoedeischende vergadering is belegd, n.l. tot het vaststellen van een raadsbesluit, waarbij goedkeuring van Ged. Staten wordt gevraagd omtrent den aan koop bij publieke verkooping van de bui tenplaats „Buitendorp" met daarbij behoo renden grond, annex boerderij met weiland De Voorz. herinnert er aan, hoe naar aanleiding van gehouden besprekingen in een geheime raadsvergadering opdracht werd verleend om zoo mogelijk bovenge noemde buitenplaats met aanhoorigheden voor de gemeente aan te koopen en hoe in verband hiermede wethouder Hoogendijk bij den afslag op jj. Donderdag deze perceelen voor de gemeente heeft afgemijnd. Aangezien deze zaak geheim was, was het niet mogelijk om hieromtrent van te voren de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Wel heeft de Voorz. enkele inlichtingen op de Provinciale Griffie ingewonnen en is hem daar verzekerd, dat in dergelijke bui tengewone gevallen de goedkeuring op. een raadsbesluit bespoedigd wordt Een onlwerp-raadsbesluit. hetwelk is op gemaakt, wordt hierna voorgelezen en be sproken. Het besluit wordt hierna met algemeene stemmen overeenkomstig het ontwerp vast gesteld en zal terstond met begeleidend schrijven en memorie van toelichting aan Ged. Staten worden ingezonden. Voorts wordt machtiging verleend om de kosten aan den notaris, zijnde een bedrag van f 2605 voorloopig uit de loipende mid delen te voldoen en voor de betaling der kooppenningen zijnde 32 900 op 15 Mei a s. gelden op te nemen bij de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. Na de goedkeuring door Gedep. Stalen zal voor het geheel een geldleening worden aangegaan en zullen nu reeds voorberei dende maatregelen worden getroffen om deze leening zoo voordeelig mogelijk le plaatsen. Wethouder Hoogendijk geeft in overwe ging om bij de aanvraag tot goedkeuring aan Ged. Staten tevens een soort schema over te leggen omtrent de voorgenomen af lossing der leening. De voorz. antwoordt dat zulks ook de be doeling is, terwijl het plan voor aflossing zoodanig zal worden opgemaakt, dat in de eerste jaren de aflossingen het kleinst zul- len zijn en deze aflossingen na enkele jaren regelmatig zullen worden verhoogd. Wethouder Hoogendijk. die zich nog naar elders moet begeven, verlaat hierna de ver gadering. Een breedvoerige bespreking ontstaat hierna hoe met het gekochte zal worden ge handeld. Algemeen is men van oordeel dat in de toekomst naar uitbreiding der ge meente moet worden gestreefd, nu daarvoor thans zulk een gunstige gelegenheid be staat. Een deel van hel terrein zal voorts be stemd worden tot begraalplaals, indien in de naaste toekomst het thans beslaande kerk hof te klein wordt. B. en W. stellen voor hen machtiging te verleenen om met het oog op het nu daar voor geschikte seizoen de boerderij met wei land voor. den tijd van drie jaren publiek te verhuren. Teneinde echter te allen tijde de beschikking te hebben over het gekochte, zal in het huurcontract een bepaling worden opgenomen dat de verhuurder gerechtigd is, met een schadeloosstelling aan den huurder, een gedeelte of meer vóór het eindigen der huurovereenkomst weer tot zich te nemen. De Baad kan zich hiermede geheel ver eenigen, waarna besloten wordt een en an der zoo spoedig mogelijk te regelen. Bij de rondvraag klaagt de beer Van Vliet over de wijze waarop de ontgravin gen in het bestraate gedeelte van den Oud- Bodegiaafsehen weg worden hersteld. Het is noodig, dat daar wat meer toezicht op gehouden wordt, want zooals de bestrating door herhaalde ontgravingen voor gas, wa ter en electriciteit wordt achtergelaten, laat veel te wenschen over. De heer Linschoten wijst op de moei lijkheid daar bedoelde werken door drie verschillende bedrijven worden uitgevoerd. Do Voorz. zal met den gemeente-opzichter bespreken om zich in verbinding met de bedrijven te stellen. De heer Linschoten vraagt, of B. en W. al een voorstel hebben omtrent het ver zoek van den heer P. van Wensveen, en voorts of het uitbreidingsplan reeds gewij zigd is. De Voorz. antwoordt op het eerste ont kennend; wat het uitbreidingsplan betreft, dit is nu gereed en wordt hierna ter tafel gebracht. Besloten wordt na inzage door de leden, dit plan, zooals hot. thans is opgemaakt ter verdere goedkeuring door te zenden aan de bevoegde autoriteiten. De heer van Wijngaarden vraagt of het werk van het herstel der bestrating van de Brugstraat al is overgeleverd.'Dit is nog niet in orde, er zijn nog kuilen. De Voorz. zegt dat dit werk meer als re paratie-werk is beschouwd. Hij erkent ook dat het niet op bevredigende wijze is uitge voerd. Hij zal dit met den gemeente-opzich ter nog bespreken. Ten slotte deelt de Voorz. nog mede, dat de bestratingskosten van de voetstraten in de Schoolstraat door verandering van het plan en door staking onder de straters, be langrijk hooger zijn geworden dan eerst was geraamd. Nadat niemand meer hel woord verlangt, sluit de Voorz. de vergadering en begeven de leden zjch naar het gekochte terrein om een en ander voor evenlueele plannen in oogenschouw te nemen. AALSMEER. De gemeenteraad komt Donderdag middag in openbare vergadering bijeen ten raadhuize. HAARLEMMERMEER. Jaarvergadering CoSp. Boerenleenbank. In het hotel-Nijssen, te Nieuw-Vennep,' werd de jaarvergadering gehouden van de coop, boerenleenbank aldaar. De directeur, do heer P. van Staveren, opende de bijeen komst en deelde o.a. mede, dat de bank thans is aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht. In verband met de rente werd bepaald, dat sinds 'Nieuwjaar de rente voor voorschotten is bepaald o p5 pet. en voor een vast jaar f4.44 van elke f 100. Uit het jaarverslag van den kassier bleek o.m., dat 8 nieuwe leden toetraden; 11 leden werden afgeschreven wegens over lijden, vertrek of anderszins; het aantal spaarders bedraagt 328, het aantal in om kop zijnde voorschotten 87, waaronder 23 nieuwe, terwijl 16 voorschotten geheel wer- afgeiost. Medegedeeld werd, dat de boekjes door nieuwe zullen worden vervangen, echter geleidelijk. De schuld aan de bank te Alk maar, welke het vorig jaar nog bedroeg f 3474.28, bedraagt thans nog slechts f 1302.91. De totale omzet in het geëindigde boekjaar bedroeg f 256.007.92. De heer Th. Bisschop werd als bestuurs lid met bijna algemeene stemmen herkozen; do heeren P. Munsterman en P. van Ste'ijn evenzoo als leden van den raad van toezicht, terwijl de heer C. Suidgeest als kassier bp acclamatie werd herbenoemd. Het salaris van den kassier werd vast gesteld op f 750 per jaar. Het bestuur vroeg machtiging der ver gadering, om in overleg met den raad van toezicht inzake verhooging of verlaging der rer.te naar bevind van zaken te mogen handelen, welke machtiging werd verleend. KATWIJK-AAN-ZEE. Beroepen. Als predikant bij de Nederl. Herv. Gem. alhier is beroepen ds. Kalkman, predikant te Werkendam. NOORDWIJK. Loop der bevolking. Gevestigd: R. Aten en fam., van Zaan dam naar Noord-Boulevard 17; B. M. Lin deman, linnenjurfr., van Nijmegen naar Oranje-hotel; C. A. Kemming, van Wad- dinxveen naar Schev. straat 6; A. B. van Riezen, van Zeist naar Oude Zeeweg 11; J. Foppen, dienstbode, van Harderwijk naar Oranjeweg 2z, J. C. van der Kamp, dienst bode, van Katwijk naar Oude Zeeweg 26; M. S. Medemblik, van Bussum naar Voor straat 52. Vertrokken: G. Zeilstra .verpleegster, naar Rotterdam, Bergweg 323; L. H. L. van Ca- merijk en fam., bouwarbeider, naar Am sterdam, Vlietstraat 8 III; C. Th en M. G. Jongerheld, naar Oudewater, Pensionaat ,,St. Franciscus"; C. van Essen en fam., waschmccster, naar Rijswijk, Kerklaan 158. Mej. Brunlngs gaat heen. A.s. Zaterdag 30 April legt mej. M. G. Brunings haar betrekking naar als onder wijzeres aan de O. L. S. alhier. Wij ver nemen uit goede bron, dat die dag niet on opgemerkt zal voorbijgaan, en met recht. In de eerste plaats is zij 46 jaren aan de zelfde school verbonden geweest, eerst in het oude schoolgebouw aan de Voorstraat, daarna in het tegenwoordige gebouw, maar vooral heeft zij zich door haar onderwijs een blijvende plaats weten te verwerven in de harten van de talloos velen, die van haar onderwijs ontvingen. Er heeft zich een commissie gevormd, die gemeend heeft, dat genoemde datum niet onopgemerkt mocht voorbijgaan; zij heeft allerlei maatregelen getroffen opdat zoowel 's morgens in de school als de9 avonds in het Hof van Holland de laatste schooldag getuigenis zal afleggen van veler dankbaar heid, waardeering en hoogachting. Zoowel namens de schooljeugd als vaj de zijde van oud-leerlingen en anderen zal- len haar stoffelijke blijken van herinnerini worden aangeboden aan haar arbeid vas bijkans een halve eeuw. De heei C. J. L. d. Meer overleden. Gisteravond is plotseling overleden de heer C. J. L. van der Meer. Frisch, gezond en opgewekt is hij gistermiddag van huis gegaan. In de tram onder Wassenaar voelde hij zich niet we! worden en schreef zeil een briefje, waarop hij zich identificeerde. Dit gaf hij aan een der medereizigers. On. middellijk werd de tram stopgezet en de heer Van der Meer de dichtstbijzijnde wo. ning binnengedragen. De spoedig aanwe- zige geneesheer kon niet anders dan den dood, veroorzaakt door een beroerte con* stateeren. De heer v. d. Meer. die den leeftijd van ruim 75 jaren heeft bereikt, heeft zoowel op zakelijk als op politiek en principieel terrein een zeer voorname plaats bekleed, Als pionier trok hij reeds voor ruim 50 ja. ren als bollenverkooper naar Engeland. Hij was oprichter van de thans bestaande N V. Noordwijks Royal Nursery, waarvan hij directeur was. Verscheidene jaren nam hij zitting in het hoofdbestuur van „Bloem bollencultuur" en was een der bekendste mannen in onze bollenstreek.. Ruim 25 ja ren wa9 de overledene lid van onzen ge meenteraad, waarvan meerdere jaren als wethouder en loco-burgemeester. Nog kort geleden mochten wij melding maken van zijn 25-jarig lidmaatschap voor de B K. Staatspartij, van Prov. Staten, waarvan hij zich bij de laatste verkiezing wegens hoo- gen leeftijd voor de volgende zittingsperiode heeft teruggetrokken. Meerdere gewichtige functies heeft de heer v. d. Meer verder nog vervuld. Zoo was hij jaren lid van de Ge zondheidscommissie, district Katwijk, voor zitter van het H.B. van den R -K. „L.T.B president-commissaris van de N.V. De Leid- sche Courant. Met hem is een veelbewogsn leven heengegaan. Hij ruste in vrede. NOORDWIJK-BINNEN. JUBILEUM R. A. v. d. PUTTELAAR. Op 1 Mei herdenkt onze dorpsgenoot, de heer R. A. v. d. Puttetaar den dag, waarop hij voor 25 jaar als onderwijzer werd benoemd. De laatste 10 jaren was hij aan do R.-K. Jongensschool alhier werk zaam. Het zal den jubilaris dien dag niet aan de noodige belangstelling ontbreken. Alj toonbeeld van kalme waardigheid -en vrien delijkheid heeft hij ieders achting en ge negenheid verworven. Naar wij vernamen, bestaat er gelegenheid den jubilaris dien dag tusschen 2 en 4 uur te zijnen huize le complimenteeren. NOORDWIJK AAN ZEE. De Sts.Crt. bevat de statuten van da N.V. Mij. tot exploitatie van hotels en pen sions, v. h. pension Hollander, alhier. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Wouter Hugo, z. v. G. Reu7e- kamp en A. C. v. d. Voort. Petra Adrianus, z. y. M. v. d. Burg en A. v. i Raad. Gerardus Jacobus, z. v. J. y. Eeden en W. H. Langendjjk. Cornelia Andreas, z. v. P. v. Amsterdam en A. v. d MSer. Geertruida Alida, d. v. IV. A. F. v. d. Zalm en A- C. Warmerdam. Theodora^Francisca Clasina, d. v. J. Tim mermans en W. M. v. d. WieL PetrrJ Cornells, z. v. C. P. v. Stejjn en M. M. Koot. Gerardus Leonardus, z. v. J. v. d Ploeg en Q. Raaphorst. Overleden: Anna Maria Theresia Lange veld, IV: j-, alhier. Johannes Cornel, C-uldemond, 91 j., te Noordwijk. __Fra- ciscus Johannes Adrianus v. d. Staat), 51 j., te Woerden. Huw.-aangiften: Johannes Marinas v. Pan don, 32 j. en Adriana Antonia Gerarda Ver stejjnen, 21 j. Johannes Bregman, 3 j. er- Adriana Johanna Timmers, 33 j. Adrianus Josephus Koot, 27 j. en Catbarin C. Warmerdam, 21 j. Theodorus Cornelia Smakman, 24 j. en Hendrika v. Kampen, 23 j. Cornells Petrus Lagerberg, 29 j. ei Hendrika Alida Duivenvoorden, 23 j. Felrus Hulsebosch, 43 j. en Johanna Cor nelia Duivenvoorden, 28 j. Gehuwd: Hendrik v. d. Berg, 41 j. Anna Petronella Kniest, 37 j. Gisteren werd met een groot aantal arbeidskrachten begonnen met de grondwer ken voor het R.-K. Vrouwen-Krankzinnigen gesticht .in 't Langeveld, alhier. De heer A. H. van Noort, lid vaa den gemeenteraad, zal den 7en Mei a.s, gehuldigd worden ter eere van zijn zilveren huwelijksfeest. hoorzaal wederom 5 abonnementsconcerten worden gegeven. Deze concerten zijn als volgt vastgesteld: Vrijdag. 28 Oct., 8 uur Triester-Strijk- kwartet, Italiaansch ensemble; Vrijdag. 16 Dec. 8 uur. Cecilia Hansen, violiste; Vrij dag, 10 Febr., 8 uur, Jan Smeterlin, Poolsche pianist; Vrijdag. 23 Mrl. 8 uur, Myra Mor timer. Amerikaansche alt-zangeres en tot besluit op: Vrijdag, 20 April. 8 uur het vol ledige Concertgebouw Orkest onder leiding van Willem Mengelberg. Zooals men ziet wederom een keur van artisten. Diploma's ad f 10 alles inbegr. verkrijg baar bij de fa. J. Eggers. Botermarkt 14. NIEUWE UITGAVEN. Aan de stammoeder van het vorstenhuis Oranje-Nassau, Juliana van Stolberg heelt onze wethouder van onderwijs, de heer J. B. Meynen een boekje gewijd, dat ter gelegen heid van den achttienden verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana door de N.V. Korleweg en Stemerding te Botterdam wordt'uitgege ven. Ds. Is. Voorsteegh van Katwijk a. Zee schreef bij het Doekske dat er eenvoudig maar keurig uitziet een voorwoord. Hij wijst er op, dat het den schrijver op uitnemende wijze gelukt is den lezer te doen zien van welk een groote beteekenis de Godvruchtige Vrouwe, naar wie Prinses Juliana is ge noemd, moet worden geacht voor de geschie denis van ons volk. Terecht merkt ds. Voorsteegh op, dat de heer Meynen in zijn boekje Juliana van Stolberg prachtig geteekend heeft in haar edel leven en haar gezegenden arij-id op de,> Dillenburg. Het boekje wordt speciaal aanbevolen voor de leerlingen uit de hoogere klassen der Lagere en der scholen voor Mulo. Bij bestelling van meerdere exemplaren is het werkje voor populairen prijs verkrijg baar. Vam A. W. Bruna's Zoon'a Uitg -Mij. te Utrecht ontvingen wij „De bandieten kon-.ngji" door Detect. Dunn, geautoriseerde vertaling van Felice Jehu, prijs gei art f 1.25. Van de fa Holkema en Warendorf te A'dam „JannaEen liefdeleven door J. P. ZoomersVe-rmaer, ingen. f3.90 geb. f 4.90. „Het Jezus-Mysterie", door P. L. Cou- choud, geautoriÊecide vertaling van L.S. C. FehrKylstra, met een voorwoord van ds. H. G. van Wijngaaiden, ingen. f 2.25, gebonden f 2.90. Van J. B. Wolters Uitg. te Groningen: „Wegwijzer voor het Mulo-examen in de Nederl. Taal door D. Tol, ingen. f 1.10, geb. f 1.30. Deel I. „Handelstekenen voor het Staats pi akt i !c Diploma.'door H. L. C. Kok, mg. f3.50, geb. f3 90. Van G. B. van Goor Zonen te Gouda „Hoe Puck 'n Canneheuveltje werd", door Marie Ovink—Soer, me-t platen van Sijtje Aafjcs, prijs ing. f 1 geb. f 1.65 „Dc Canneheuveltjes in Indië", door Ma ria Ovink—-Soe-r, met bandteekening en platen van Rie Cramer, ingen. f 1 geb. f 1.65. Van W. J. Thieme Co. Uiig. te Zutphen Grieken en Trojanen. De ondergang van Troje door Laura Orvielo, uit het Italiaansch vertaald door J Henzei „Langoor" het boschkonijn, Reintje de Vos en het Eekhoorntje door W. J. Long, uit het Amerik. vert, door R. Stoffel. ..Oorspronkelijke meesterwerken onder ieders bereik" Etsen en litho's van beroemde schilders door C. Henny, opgedragen aan zijn leermeester en vriend H. P. Breramer. Door de British American Tabaeco Cie te Rotterdam, fabrikante der bekende Clvs- ma-sigaretten, is voor de lezers van dit blad op aanvrage aan de afd. reclame, Schiekade 12—14, te Rotterdam, gratis een reclame- hookjo beschikbaar gesteld, waarin alle teekeningen, zooals die successievelijk in ons Blad als advertentie zijn verschenen en wrlke door den bekenden teekenaar Rodi Rc eters waren ontworpen, zijn opgenomen. In de serie Deutsche Verkehrsbücher js zoo juist verschenen: Deutsche Hotels, een boekje waarin men alle' gegevens kan vin den betreffende hotels in Duilschland, prij zen, enz. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KKEREWEER TELEFOOV 801 - LEIDEN 4030 (vooral in het laatste uit 1909 is de illusie van het licht zeer schoon) de donkerpaarse en roode anemonen in gembèrpot. beide meesterwerken, zuoals alles wat nu volgt en het merk van zijn grooten geest draagt. De' uitingen van den lateren Verster slaan haast alle op een zeer hoog plan, soms overtreft hij zich zelf. Uil de spheer van voorname rust d[ie op Groenoord heerschte, kon men wel aanvoelen dat de bewoner zich overgaf aan rijpe bezinning. Veel schokkende gebeurtenissen, zooals die in het leven van een kunstenaar zoo veel vuldig plaats plegen te vinden, onderging hij, althans tot kort voor zijn dood, niet; maar natuurlijk leed een sensitieve natuur als de zijne veel gedurende den wereldoorlog. We weten hoe hij toen eens zei' „Men ver liest alle lyriek, alle fantasie, ik kan niet werken, alles drukt." Dramatisch als schil der was hij. de absolute visueel, slechts bij hoog'e uitzondering; eens, het was in 1924. was hij hezig aan het stilleven met de groote baardmankruik no. 160. toen een plots opkomende donderbui een onheimeliik licht wierp over het gansche stilleven. liet ge heel werd als een sombere vreemde ver schijning. Hij had het willen schilderen, maar het moment was le kort geweest Zelfs in de (luister fonkelende cactus uit '18 was slechts de kleurzoeker bezig. Anders is het echter met de beide groote koninklijke tul pen-stillevens uit 1914, het oorlogsjaar. Hier is werkelijk iets als van een tumult, opdoe mingen van haast giftige kleuren, die zijn als wilde angstige klanken. Maar dit be hoort bij Verster dan toch tot de zeldzaam heden en het duurt ook maar even, want nog datzelfde jaar ontstaat de houten nap met eieren, vol diepe bezonkenheid. Uit dergelijke stemmingen zijn ook de beide stillevens met den kristallen kandelaar geboren, vooral dat met de kostbaar warmroze camelia is van een smettelooze schoonheid. De geslepen kristallen kandelaar met de afgebrande kaars is op zich zelf al een wonder van schilde ring, het geheel daarenboven een van de ingewikkeldste en delikaatste maar ook diepst overwogen composities die hij ooit maakte. Veel komt er niet uit zijn handen gedurende de oorlogsjaren In 1915 slechts één van de nappen met eieren en de zoo even genoemde roosjes met kandelaar, in 1916 de camelia's met kandelaar, het witte Delftsche vaasje met donkerroode tulpen en de glazen kom met maandrozen, 1917 brengt drie stillevens, de al vaker genoemde baard mannetjes, de schaal met duizendschoon, die hij zijn vrouw schonk en nog een hier niet aanwezig werk. We mogen dit echter niet zien uitsluitend al9 gevolg van de deprimee- rende tijdsomstandigheden, want wel juist in déze werken, die ontstonden toen alle3 rondom verscheurd lag en verwrongen, ver minkt en gespleten, en in grenzenlooze chaos verkeerde, wendde Verster zich af en schiep in de stilte een complete orde, een hooge volmaakte rust. Het was een machtige samenvatting van zoo heel veel wat hij tot dusver gevonden had en dat vergde het uiterste van zijn krachten, er kon dus ook daarom niet zooveel ontstaan. Een uiterst productief jaar is 1918. Negen van de waar schijnlijk veertien werken, die hij dat jaar maakte zijn hier aanwezig, maar hij is dan ook weer in hoofdzaak de breede spontane impressionist, soms ontstuimig, de diepe studiejaren behoeden hem voor roekeloos heid. Hij kan echt blij en feestelijk zijn als in de drie bloemkransjes, de kleur laat hij hoog en kristalhelder opklinken. Tot het allerhoogste, van zijn vele hartstochtelijke verbeeldingen, behoort ongetwijfeld hellicht groene glazen inmaakfleschje met rose en witte tulpen Het is in een gelukkig uur. met zoo'n onwankelbare zekerheid geschilderd, de kleurcombinaties zijn zoo tot in het uiterst verfijnde nagejaagd, dat ook hier wel duide lijk wordt welk een buitengewoon begena digd mensch hij was. Misschien nog won derlijker is het stilleven, vlak hiernaast. Het is uit eenzelfden drang naar kleur, levend in het licht, geboren. Hij alleen ziet zoo het rood en het wit van de tulpen, het blauw van het glazen karafje en groen van de bla ren. Het is een van de zeldzaamste kleur- verschijningen; wanneer Verster dit maakt is hij de 60 al gepasseerd en komt er allengs een steeds verder gaande versobering; in het verborgene leeft de kleur des te dieper. Het meest sprekende voorbeeld is wel het stille ven met de inktzwammen, een van de ge- dragenste werken die ik ken. Wie zag ooit een tafellaken, zoo grauw en toch rijk van kleur, het fluweele zwart en wit van de zwammen en dan het tin van het bordje, ontzagwekkend diep en onnaspeurbaar ge schilderd? Onder zijn laatste ernstige wer ken die hij in den aanvang van den zomer van 1926 schilderde, behoort de wit-Chinee- sche schaal met de roode appelen op zwart grondvlak en met als achtergrond het zwart van een gelakt kistje Het ontstond naar aan leiding van de. in het Gemeentemuseum te Den Haag gehouden, stillevententoonstelling. Hij laat een héél ongewone stijl zien. die mijlen ver het werk dal hem er toe bracht, achter zich laat.- Was het een edel verweer van den kunstenaar? Hij was gevoeliger voocr meeningen dan men denken zou. Er rest ons nog op de portretten te wijzen, De aparte aanleg en levenshouding die hem een weergaloos slillevenschilder deed wor den, was levens oorzaak dat hij niet dan met schroom aan een portret begon, en i* het niet eigenaardig dat juist die portretten, waarbij hij zich met den afgebeelde nog het meest verwand voelde, tot het beste behoo- ren. In het bekende groot opgevatte portret van den bouwmeester Dr. Ir. G. W van Heukelom is de echte Verster onbelemmerd bezig geweest. Zijn vrouw schilderde hij verscheidene malen, het laatst in '24. Vooral de blouse van donker glazende stol en lichte tusschenzetsel is schitterend t schilderd. Een portret van zijn vrouw van veel vroeger datum heeft hij kort voor zi)n dood vernietigd. Zichzelf heeft hij ook noj al eens afgebeeld. Meestel waren hef niet meer dan kleurnolities Het verst doorga voerde en het mooiste en meest gelijkend® tevens i9 dat uit 1911. Hier heeft hij zich zelf moeizaam maar diep gepeild en hel af zonderlijke van zijn wezen als een open baring voor hel nageslacht bewaard. 2—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10