H, M. PIERROT Bezichtig onze Speciale Expositie Een Departement van Defensie. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 April Derde Blad Anno 1927 BINNENLAND. Maarsmanssteeg 14, Tel 1293 Klokken en Pendules. No. 20584 STANDAARD-VLAG VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den 18en verjaar dag va.n Prinses Juliana zal voor het eerst de Standaard der Prinses worden gehe- Bchan. Men zal zich wel nuot algemeen herinne ren dat deze *mderscheidingsvlag door Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prin ses van Oranje Nassau. Hertogin van Meck lenburg te voeren, reeds werd vastgesteld bij Kon. Besluit van 8 November 1909, welk Kon, Besl. is aangenomen in Staats blad No. 358 van dat jaar. Daaruit blijkt o.a dat de vlag is een langwerpige vlag van oranjekleur, waar van de hoogte 5/6 van de lengte bedraagt. Zi] is driehoekig tutgesneden over 1/3 van de leDgte. De vlag is verder in vier vak ken verdeeld door een staand vier-ar mi g kruis van Nassausch-blauw. In het midden van het kruis bevindt I zich een medaillon van oranjekleur, waar- I op geplaatst is het wapen der Koningin; het schild gedekt met de Koninklijke Kroon; in het bovenste oranjevak aan de broekzijde bevindt zich een jachthoorn van I azuur, gesnoerd en geopend van keel, be- I slagen van zilver (oranje); in het onderste j oranjovak aan do broekzijde bevindt zich een aanziende stierenkop mot afgerukt I halsvel van sabel, gehoornd van zilver, getongd van keel en gekroond met een I driebladige kroon van goud (Mecklenburg). NEDERLAND EN BELGIfi. Ben stap der Nedeilandsche regeering verwacht. In Belgische politieke kringen doet het gerucht de ronde, dat de Nederlandsche re geering dezer dagen te Brussel een stap zal doen, verband houdende met de mogelijk heid van het openen van nieuwe Neder- landsch-Belgische onderhandelingen. De Nederlandsche gezant bracht gisteren een bezoek aan het Departement van Buitenland sche Zaken in de Weistraat, dat echter zeer kort was, daar Minister Vandervelde nog steeds op reis is en eerst in het begin !der volgende week in Brussel wordt terug verwacht. NED. GEZANT IN PERZIÊ. Mr. W. R. baron -van Weideren Rengers Ihppft 16 dezer zijn geloofsbrief als Ilarer IMajeteits Gezant bij den Shah van Perziê I overhandigd. AFSCHEID VAN Mr. NOYON. Als procureur-generaal bij den Hoogen Raad Ia verband met bet heengaan van mr. |T. J. Noyon als procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, heeft dat college gistermiddag een plechtige open- ïhore zitting gehouden. Mr. Noyon. De Minister van Justitie, mr. Donner, I woonde deze zitting bij. De Hooge Raad I was met de ambtenaren van. het O. M en |de griffie nagenoeg geheel volledig aanwe- |2ig. Voorts waren er verschillende andere Irechtelijke ambtenaren en tal van leden van Ne balie, benevens een groot aantal dames. JDok het personeel van parket en griffie was tegenwoordig. I Precies te vier uur werd de zitting door |di?n president, jhr. mr. W. L. de Savornin [I-ohman. geopend. Deze heeft vervolgens pn scheidenden magistraat toegesproken. Vervolgens heeft de Advocaat-Generaal |rnr. A. Tak. benoemd tot opvolger van mr. ■Noyon, het woord gevoerd. Ook de deken van de- Orde van Advo- Rlen, jhr. mr. W. M. de Brauw, heeft mr Noyon toegesproken. Ten slotte nam mr. Novon zelf het woord. De president heeft hierna de plechtige [sitting gesloten verklaard. DE PASPOORTEN. Een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend. Ingediend is bij de Tweede Kamer een l^'etsontwerp tof wijziging van de Zegelwet |l9l7 en van de Wet op dp Kanselarijrechten I Met strekt ten einde gevolg tgeven aan 1de ..aanbevelingen", aangenomen op dp van JP- 18 Mei 1926 te Genève op initiatief Ivan den Volkenbond gehouden Paspoorten- Iconferenlie, waaraan de Nederlandsche Re- Igeering heeft deelgenomen met betrekking |lof den duur en de kosten der buitenland sche paspoorten. Aangezien, volgens een der „aanbevélin- |fGn de heffingen wegens de afgifte van B uuenlandschp parpnorten het karakter van cgesheffinjren behooren te dragen, oordeelt dl- G5ePr'nff Net jui«l het tot dusver voor eze documenten in Nederland verschuldig- zegelrecht te doen vervallen. Het ligt in het voornemen de in de Koninklijke beslui ten van 26 Mei 1922 en 24 December 1923 voorkomende bepalingen nopens de heffing van leges wegens de afgiften en de verlen ging van paspoorten zoodanig te wijzigen, dat in beide gevallen een bedrag van slechts f 1-verschuldigd zal zijn. Zoodanige legesheffing beantwoordt baars inziens geheel aan de ..aanbeveling" der Paspoorlenconferenlie. Met het oog op den stand der schatkist zou de Minister van Fi nanciën het'bovendien onraadzaam achten, vorengenoemd bedrag lager te stellen. De wijzigingen, die in de Wet op de Kan selarijrechten wordeft voorgesteld, sluiten zich geheel bij het voorafgaande aan Het komt de Regeering voor, dat. indien de kos ten van afgifte of van verlenging slechts f 1 gaan bedragen, er geen voldoende redenen meer aanwezig zijn. om zedieden deze kosten in elk geval kwijt te schelden. De desbetreffende bepaling is daarom uit de Wet op de Kanselarijrechten geschrapt. Ook na de inwerkingtreding der hier- vc-ren opgesomde wijzigingen zullen onver- mogenden, zoowel in Nederland als in het buitenland gratis een paspoort kunnen ver krijgen, of kan hun paspoort gratis worden verlengd, zeelieden vallen, evenals ieder ander, onder de desbetreffende bepalingen Aangezien de heffingen wegens de afgifte of de verlenging van paspoorlen uitsluitend het karakter van legesheffingen zullen gaan dragen, acht de regeering geen reden aan wezig te dezer zake een onderscheid le maken lusschen paspoorten, die bestemd zijn voor één persoon en die, welke voor meer dan één persnon bestemd zijn. De minister van Buitenl. Zaken zal bij de inwerkingtreding der voorgestelde wij zigingen de overheden in Nederland en in het buitenland, die belast zijn met de af gifte ep de verlenging van paspoorlen over eenkomstig de op 21 October 1920 door de raspoortenconferentie te Parijs aangenomen resolutie van instructie voorzien, nopens de vraag, aan welke personen gezamenlijk een paspoort kan worden uitgereikt. Bij die gelegenheid zal hij Ipvens ter kennis van genopmde overheden brengen, dat paspoor ten voortaan behoudens uitzonderingsgeval len. sleeds voor den duur van twee jaren behooren te worden afgegeven en verlengd. De minister van Buitenlandsche Zaken acht het. op grond van de ervaring, onge- vvf nscht den geldigheidsduur der Nederland sche paspoorten aanstond op 5 jaren te hrengen. Aan zoodanigen langen geldig heidsduur zijn belangrijke bezwaren ver bonden. n.l. in geval oen paspoort in ver keerde banden geraakt (het aantal gevallen, waarin houders van Nederlandsche pas poorten deze verliezen, is helaas nog groot), ingeval met een Ncderlandsch paspoort on regelmatigheden worden gepleegd, of inge val de houder de Nederlandsche nationa liteit verliest door naturalisatie in een ander land of op andere wijze. Hij geeft er daar om de voorkeur aan. vnnrloopig lot niet verder dan twee jaren le gaan. SAMENVOEGING VAN PETTEN EN ZIJFS. Ged. Staten van Noord-IIolland hebben aan de gemeentebesturen van Petten en Zijpe toegezonden een voorontwerp van wet tot samenvoeging van deze 2 gemeenten^ teneinde daarover het advies van den dub belen raad te vernemen. HET TREINVERKEER EN DE BLOEMBOLLENVELDEN. Naar wij vernemen zullen de Nederland sche Spoorwegen a.s. Zondag uitgebreide maatregelen nemen om het, bij gunstig weder, te verwachten zeer drukke vervoer van reizigers naar en van de bloembollen- velden dóór het inleggen van vele electrische en stoom-extralreinen op het baanvak Am sterdamDen Haag geregeld te doen plaals hebben. Bovendien loopen er nog drie goed- koope treinen, nl. één van Kampen, Meppel en Enschedé naar Leiden: een van Eindho ven naar Haarlem; en één van Nijmegen. Arnhem over Geldermalsem en Woerden naar Leiden en Haarlem. HET VUIL IN DEN OVEN OF IN DEN AKKER. Naar Het Volk verneemt, zullen volgende week Woensdag de gemeenteraadsleden van Den Haag een bezoek brengen aan Nieuw koop ten einde daar in verband met het vraagslyk der Haagsche vuilverwijdering, de plassen en proefvelden in oogenschouw te nemen. UIT ROTTERDAM'S GEMEENTERAAD. Bij de gistermiddag te Rotterdam gehou den Raadsvergadering veroorzaakte de heer Van Burink. doo^ weer een debat over wer- keloozenadressen aan te vangen, een rel letje op de publieke tribune, die daarna, op last van den voorzitter, wethouder De Jong, werd ontruimd. De daarop volgende verkiezing van een wethouder voor financiën en bedrijven had, evenals den vorigen keer. geep resultaat. Het grootste deel der stemmen werd, tot driemaal toe, blanco uitgebracht. Bij den aanvang werd de heer Jos. de Jonge, die den heer Schouten als Raadslid vervangt, geïnstalleerd. De volgende week Donderdag zal opnieuw vergaderd worden om te trachten een wei- houder te benoemen. „SCHUTTEVAER". In hotel „Wilhelmma" te Delft ving gis termiddag de 64ste algeraecne vergadering van de schippersvereeniging „Schutte vaer" aan. De voorzitter, mr. H. Sme#nge, her dacht bij zijü openingswoord de nagedach tenis van den heer G de Groot, die bet vorige jaar aan do vereenigng is outval len en die zoovele jaren als hoofdbestuur^ lid de belangeD van de vereemging heeft gediend. Spr herinnerde vervolgens aan verschil lerrde jubilea op scheepvaartgebied. Up 17 Nov. a.s zal het honderdjarig bestaan van het kanaal Gent—Ter neuzen worden herdacht en spr. hoopte, dat bij do vierrng van dit foitr de Belgen tegenwoordig zul len zijn. Door de vcreenigiüg is in het afgeloo- pon jaar vruchtbaar werk verricht. Veel van het gevraagde is ingewilligd, doch intusschcn blijven nog talrijke wenschen op het programma staan Spr. noemde o.a uitvoering vaD de ontworpen kanalen in West-Friesland, verbetering van waterwe gen in het Westland, verbetering van de Mallegatssluis te Gouda, verbetering van de vaart Groningen—Lemmer en het gra ven van het TwenteRijnkanaal. Een belangrijke gebeurtenis, welke bin nenkort te wachten staat, is de opening van het Maas-Waalkanaal Spr. bracht hulde aan 's Rijks W aterstaat, die in staat is iets machtigs tot stand te breDgen. Spr. deelde ten slotte nog mede, dat bin nenkort zal worden onthuld een monu ment ter nagedachtenis aan den oud-se cretaris en medeoprichter van Schuttevaer wijlen dan heer J Vlieser. Dit monument zal worden geplaatst aan een der Rijksge bouwen te Vreesrwijk of" aan het Maas- Waalkanaal. Hierna werd aangevangen met do afhan deling der agenda. Over de toestanden op den Gelderschcn IJsel en de bruggen bij Doesburg en De venter, werd door verschillende afgevaar digden ernstig geklaagd. Een voorstel van de afd. Deventer, om aan de Regeering te verzoeken den Gelderschen IJsel we rangschikken onder de groote rivieren voor internationaal verkeer, werd daarop aan genomen. Bij de behandeling ^an het voorstel van het hoofdbestuur: Verbetering van oen vaarweg ZuidlarenGroningen", hielj de heer R. van Luttervelt, burgemeester van Zuidlaren, een uitvoerig pleidooi, er op wijzende, dat met de verbetering van die vaart een groot streekbelang is gemoeid De vergadering werd hierop verdaagd tot hedenmorgen Nadat ganpodigden, hoofdbestuurders en afgevaardigden officieel ten stadhuïze door het gemeentebestuur waren ontvangen, werd een bezoe'k gebracht aan de kerkge bouwen. Namens „Schuttevaer" werden kransen gelegd op het praalgraf van Prins Willem van Oranje in de Nieuwe kerk en op bet praalgral van Maarten Harperts zoon Tromp m de Oude kerk. Des avonds volgde een gezellig samenzijn in het gebouw ,,De Tent." BOND TEGEN VLOEKEN. De jaarlijksche vergadering van den Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heiligen Naam, is dezer dagpn te Amers foort" gehouden. In zijn openingsrede deelde de tweede voorzitter, ds. II Janssen, mede, dat dr. Schreurer om gezondheidsredenen, als voorzitter moest bedanken. Besloten werd dr. Scheurer een telegram met dank betuiging voor zijn arbeid als voorzitter te zenden en hem tot eere-voorzitler te benoe men. Uit de jaarverslagen van secretaris pu penningmeester bleek, dat de Bond in het afgeloopen jaar krachtige actie had ontwik keld. Het aantal plaatselijke corresponden ten bedraagt 175. De verstrekking van op schriften voor winkels en alsmede van vlug schriften en kaartjes geschiedde in rui ma mate. De huurcontracten met de Nod. Spoor wegen en het hoofdbestuur der Posterijen voor de bekende opschriften werden gecon tinueerd en andere huurcontracten werden geslotpn. Besloten werd de verbleekte op schriften op de stations te vernieuwen. Ds, II. Janssen werd benoemd tot voor- zitier en de heer K. Kruithof tot 2e voor zitter. OVERHEIDSPERSONEEL. Naijiens hel comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsper soneel (A.C.O.P.) en het permanent comité van christelijke organisaties in publieken dienst hebben de heeren F. S Noordhoff en L. Vermpulen den voorzitter der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken verzocht, een spoedver gadering te willen uitschrijven ter bespre king van de positie van het rijkspersoneel, dat op arbeidscontract is aangesteld. Het ligt tevens in de bedoeling, inlich tingen te vragen over de herziening van het bezoldigingsbesluit, over de herclassificatie van de gemeenten en over de ambtenaars- wet. Bovendien zal waarschijnlijk de regeling van den arbeidstijd van het personeel bij de proefsrations aan de orde komen, zonmedu de salarieering van hel personeel bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en een aantal andere aangelegenheden. VEREENIGING VAN HANDELAREN IN VERWARMINGS- EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Te Utrecht is ooidor bovenslaanden titel door winkeliers in haarden cd kachels een nationale vereenigkig gesticht. Tot voor zitter werd benoemd de heer D. van Veen Jr., te Rotterdam tot secretaris B. II. J. Alink, te Amsterdam. UIT DE STEENINDUSTRIE. Zooals bekend is, worden sedert eenigen tijd door de steenfabrikanten pogingen in het werk gesteld om in onderlinge samen werking te geraken tot reorganisatie van het productiesysteem, waardoor het aanbod van de verschillende steensoorten meer in over eenstemming zal komen met de vraag Het heeft er allen schijn van dat deze pogingpn zullen slagen. In een de vorige week te Utrecht gehouden vergadering, waar verre weg het grootste gedepltp van de Nederland sche steenindustrie was vertegenwoordigd ondervonden de ontworpen plannen om tol verbetering te geraken, in bpginsel alge- meenp instemming Zooals de zaken thans staan, mag dan ook met stelligheid' worden RECLAME. 1563 verwacht, dat na de inzinking, welke de steenindustrie den laalslen tijd heeft onder vonden. binnenkort een periode van opbloei zal volgen. De Emmabloemcollecte die gisteren te Den Haag is gehouden, heeft naar schatting ruim 11.000 gulden opgebracht. BIJ DE KAMERLEDEN NOG DE MEENINGEN VERDEELD. Inlichtingen gewenscht over de bezuiniging. Thans is het Voorloopig Verslag versche nen omtrent de nieuwe overwegingen in de afdeelingen der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp houdende wettelijke voorzie ningen, naar aanleiding van de opheffing van de departementen van Oorlog en Ma rine en lot instelling van een departement van Defensie. Verscheiden eleden waren van meening, dal, waar van de gronden, die in den brief van den minister van Marine a.i. aan de Tweede Kamer dateerende 7 Maart j I over de samenvoeging van de beide militaire departementen aangegeven, wordt afgewe ken van die, in de Memorie van Toelichting over het wetsontwerp aangevoerd, het juis ter ware geweest, indien do minister de indiening van een wetsontwerp had bevor derd. Indien hiervan is afgezien uit een oogpunt van spoedbetraehling. dan zouden de leden hier aan het woord, dit niet ge rechtvaardigd achten. Tot het betrachten' van bijzonderen spoed met de behandeling van dit wetsontwerp bestaat li.i. niet do minste reden. Andere leden zouden het op prijs stellen, dat de Raad van Defensie, die -zich in 1920 in ongunstigen zin over het wetsontwerp heeft uitgesproken, andermaal om advies zou worden gevraagd, en dat dan dit advies aan de Kamer zou worden overgelegd. Voorts werd gevraagd of over dit wetsont werp het advies van de Indische regeering is gevraagd, en zoo ja, in welken zin dit advies luidde. Tegen het wetsontwerp zelve, hadden verscheidene leden zeer ernstige bezwaren. De daarbij voorgestelde samen voeging der militaire departementen kan, zoo merkten zij op. niet worden beoordeeld los van de vraag der splitsing, n.l een marine voor Nederland en een voor lndië. De politiek van de regeering ten aanzien van deze beide kwesties, zoo werd betoogd, kenmerkte zich tol heden allerminst door vastheid en duidelijkheid. In den jongstcn brief van den. minister wordt de samen voeging van de departementen bepleit zon der dat van de splitsing wordt gewaagd. Men vreesde, dat men na de samenvoeging zal beloogen. dal nu splitsing onvermijde lijk is De Kamer zou aldus min of meer voor de consequenties van een voldongen feit kunnen komen te staan Men wenschle daarom le vernemen, hoe de regeering thans tegenover het vraagstuk der splitsing staat. De maritieme verdediging van lndië. Naar voorts gezegd werd. kan overbren ging van de verantwoordelijkheid voor de behartiging der maritieme verdediging van lndië van den minister van Marine aan den minister van Koloniën geen enkel voordeel dienen. Het onvermijdelijke ge volg zou zijn, dat de zoo noodige eenheid cn deskundigheid in de leiding der marine verionen gaan. Ook zou een degelijke be handeling van de marine-politiek in de Kamer dan niet meer mogelijk zijn. Zich plaatsend op dit standpunt verzetten de hier aan het woord zijnde leden zich krach- lig tegen de voorgestelde samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine. Eén minister kan h i. beide zoo uiteenion- pende takken van defensie niet behoorlijk leiden. Hij zal geleid worden door zijn ambtenaren Proeven met een fusie van de beide departementen zijn dan ook steeds op een mislukking uitgeloopen. Sommige leden voegden hieraan toe, dal mede uit een internationaal oogpunt dit oogenblik wet het minst geschikt is. om te pogen het aanhangig wetsontwerp tot wet verheven te krijgen. Zij wezen daarbij op de gebeurtenissen' in bet Oosten. De voor stellingen het schrijven van den minister gewekt, alsof de taak van den minister van Marine, wat de zorg van de maritieme ver dediging van lndië betreft, van minder be- teekenis is en deze bewindsman le dien aanzien min of meer ondergeschikt zou zijn aan den G. G. achlle men voorts ten eenen- male onjuist. Ook het argument van do wenscheüjkheid van meer samenwerking lusschen land- en zeemacht werd niet over tuigend geacht. Die samenwerking kan ook zonder samenvoeging der departementen j worden verwezenlijkt. De minister voert «als een belangrijk ar gument voor de samenvoeging der depar tementen aan. dat het noodzakelijk is. dat alle voor de defensie beschikbaar le stellen gelden door één hand worden beheerd, ten einde waarborg te verkrijgen voor epn ra- tioneele verdeeling daarvan ten behoeve van leger en vloot De strekking van dit betoog werd niet begrepen Ook in de be grooting van het toekomstige departement van Defensie zullen de kosten toch gespe cificeerd en door den begroottngswelaever goedgekeurd moeten worden Bedoelt de mi nister. dat de vloot minder het lener meer moet krijgen? Vreest hij dan niet dat de maritieme verdediging van lndië daardoor onvermijdelijk in het gedrang zal komen? De bezuiniging. Wat dc door de samenvoeging te berei ken bezuiniging betreft, werd opgemerkt, dat de minister zich le dien aanzien zeer vaag uitlaat. Met aandrang werd gevraagd, naar een nauwkeurige opgave van de ten departemente gemaakte berekeningen Men achtte het allerminst uilgesloten dat de be zuiniging zeer zou tegenvallen. De hier aan het woord zijnde leden kwamen 'derhalve lot de slotsom, dal de opheffing van het afzonderlijke departement van Marine een gevaarlijke proefneming zal wezen, die op teleurstelling zou moeten uilloopen. Verscheidene andere leden oordeelden nadere inlichtingen nondig om hun stem over het wetsontwerp le bepalen. Zij ver klaarden niet te gelooven ann'een splitsing- van de marine in een voor het moederland en een voor lndië. Intusschen behoeft daar om tegen samenvoeging der departementen geen bezwaar te beslaan, mits vaststaat, dat onder deskundige leiding de marine- belangen even goed zullen worden behar tigd als bij handhaving van een afzonder lijk departement. Zij zouden gaarne ver nemen of het de bedoeling is wijziging le brengen in de regeling van de bemoeiing met lndië van den minister, die de marine- belangen behartigt, voorts of er zal komen een generale staf voor de beide takken van defensie. Verder werd dezerzijds betoogd, dat na alle wijzigingen in de denkbeelden en plannen van de opeenvolgende kabinot- ten het nu wel tijd is. dat de Kamer duidc- lijk verneme, wat zij aan de rcgccring hoeft. Omtrent de vraagf of de splitsing thans van de baan is. dan wel in eenigcr- lei vorm in het voornemen der regeering blijft liggen, mag na de wisselende uitspra ken der regeering in de laatste jaren geen twijfel hl ij ven geslaan. Aanvragen van materieel. Gevraagd werd welke minister de aan- vragen omtrent nieuw materieel voor de defensie van Ned.-lndië aan de orde stelt en of het de bedoeling is op dit punt wijzi ging te brengen in (Je verhoudingen in het kabinet. Wat de belangen der defensie in Neder land betreft, konden eenige leden gevoelen voor; het belang eener éénhoofdige leiding. Ook voor het belang, dat een minister de zaken van Oorlog en Marine met de Slatcn- Generaal behandelt. De marinebelangen behoeven daaronder niet te lijden, mits de afdeelingen „Marine" en ..Oorlog" werke lijk aan elkander nevengeschikt zullen zijn. Deze leden waren nog niet voldoende over tuigd. dat dit werkelijk het geval zal zijn. Tn de laatste jaren is bij de regeering een neiging gebleken, zoo werd gezegd, steeds minder gelden voor de marine aan te vra gen. Men vroeg welke waarborgen er zijn, dat de kleinere afdeeling „Marine" niet in verdrukking zal raken onder de zooveel grootcre afdeeling „Oorlog". Ook verzoch ten zij de toezegging, dat de afdeeling ..Marine" zal staan onder een marineman met voldoende ervaring, als rechterhand van den allicht ondeskundigen minister. Ecnigo andere leden verklaarden nog, het denkbeeld van een splitsing der marine niet in beginsel 'lc willen afwijzen. Tndien het mogelijk is deze splitsing te verwezen lijken. zou voor dit wetsontwerp veel te zeggen zijrt. Verscheidene andere leden verklaarden zich ten volle met dit wets ontwerp te kunnen vcreenigen. en daaraan hun slem to zullen geven Sommigen hun ner we nscht en echter niet de aanstelling van twee directeuren-generaal. Dezen zou den de bezuiniging weder illusoir maken. Sommige leden achtten den naam ..Depar tement van Landsverdediging" te verkiezen hoven dien van ..Departement van Defen sie". Andere leden zagen gaarne, dal ge sproken zon worden van „Departement van Oorlog en Marine", of van „Departement van Land- en Zeemacht". RECLAME. pLUtnVEE VOCDERFABPlErt VOQRBUR0 per 50 K.G. f 9.50 EI ER MEEL 10 -2.25 8. 2'A -0.60 per 50 K G. GRATIS een Droogvoederbak bij aankoop van 50 K G of bij inlevering van 20 bons, van pakken van 2'A K.G. VRAAGT UWEN WINKELIER. 3559 Hoofdagente N V VAN DER GRAAF's Handel-Maatschappij - Leden

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9