AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. „Jeruêl" (Grbenesteeg 101Samenkomst te halfnegen. „t'Union": Eerste Leidschc Klucht- en Rovuegezelschap. 1ste Lustrum. Stadszaal: Slotbal S. P. Wieünga. 0 uur. Zondag. „Jeruëi" (Groenesleeg 1G': Samenkom sten te 10 uur' voorm. en halfzeven nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 19 tot en met Zondag 24 April a.s. waargenomen door dc apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. phonie" No. 6 (met paukenslag) van Jos. Haydn beviel niet minder goed. Wij kunnen het geheele programma, dat enkel werken van beroemde toondichters be vatte, hier niet op den voet volgen, doch ■■moeten tocli nog de bijzondere aandacht vestigen op de door de adspiranlenatdeeling (kinderen van 12 tol 14 jaar) gespeelde Sere nade: „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart, dat uitnemend werd gespeeld en dan ook hartelijk werd toegejuicht. Twee leerlingen van den directeur: P. van I.uyken (viool) en Marie Blok (piano) oogstten voorts veel bijval met „Menuet" van Mozart en „Boijrree" van Handel. Na de pauze speelde eerst het gezelschap „Itungarischer Tanz" van Brahms, waarna do adspirantleden Willy Sandmann (viool) on Belsie Smolders (piano) „Romance op. 00" van Beethoven en Gavotte van Gosser (en beste gaven, dat zeldzaam goed gespeeld werd. Mej. Smolders werd daarvoor een bloemstuk aangeboden. De kostelijk geslaagde avond werd beslo ten met de kindersymphonie van Jos. Haydn gespeeld door de adspirantenafdeeling, die ook daaryoor warme hulde in ontvangst had den Ie nemen. Mej. Smolders kreeg weer bloemen evenals de directeur. AANBESTEDING STEDELIJKE WERKINRICHTING. Bij de opening van de biljetten voor de aarbesteding door de bestuurderen van de Stedeljke Werkinrichting voor de levering van levensmiddelen, benoodigd gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 31 October van dit jaar, zjn de volgende biljetten binnen gekomen: Van A. A. Kelder Zn.: gort f0.20, rjjst t'0.23, koffie f 1.55, stroop 10.30, alles per KG.; cichorei 4'/a et. per pond; Van B. Ouwerkerk: gort 10.24, rjjst f0.22, groene erwten f0.34, eapuc'jners f 0.42, bruine boonen 10.22 per K.G.; Van Verkouw Stokhuyzen: koffie No. 1 f 1.50; No. 2 f 1.40, No. 3 f 1.30 per pond; Van W. den Heeten Zn.: aardappelen 17.42 per 100 K.G.; van Th. J. B. Haan: aardappelen f7.28 per 100 K.G.; van N. v. d. Vlist: aardappelen 17.50 per 100 K.G.; Van Z. v. d. Mey: kropbrood f 0.153/, per K.G.; vhd de Leidsche Broodfabriek: krop- brood f 0.15 per K.G.; Van I. Zandvoort: gesmolten rundvet f0.38 per K.G.en van M. Franke: gesmolten rundvet 10.68 per K.G. BRAND AAN DE CENTRALE. Gistermiddag even half vijf is er aan de clcctrische Centrale alhier een brand ont slaan, dio ernstig had kunnen worden doch door kordaat en vlug ingrijpen in de kiem is gesmoord. Er ontstond in een der machinekamers waar een nieuwe turbogenerator werd ge probeerd de machine was nog niet aan tie Lichtfabrieken opgeleverd een lek in de olieleiding, tengevolge waarvan olie- dampen onlstoken werden door de warmle der gloeiende buizen. De olie kwam in brand, onder verspreiding van een ontzet tende rook. Met zand en water van de spuit der Lichtfabrieken, weldra nog geassisteerd door de zeer vlug aanwezige brandweer, werd'direct de brand gebluseht. De schade aan het gebouw bepaalde zich tot eenige vernielde ruiten en een paar planken, ter wijl beneden wal waterplassen stonden De machinist verdienl nog lof voor zijn kordaat optreden. Door de vlam heen draaide hij loch nog vlug een kraan af. De licht- en krachtvoorziening heeft ge: lukkig niel de minste stagnatie ondervon den. PAST OP UW RIJWIEL. Gisteren zijn hier. ter stede liefst zes rijwielen ontvreemd. Drie fietsen werden nog denzelfden dag teruggevonden.... zonder bclastingplaatje evenwel. Men late vooral geen rjwielen onbeheerd staan zonder het belastingplaalje van het stuur te verwijderen. I In navolging van andere steden heeft zich ook hier ter stede uit oud-Drentenaren een comité gevormd voor het Drentsche veenkind, welk comité bestaat uit de hu eren W. Koops, voorzitter, ir W. J. Modderman, secretaris, .1. Neysingh. penningmeester en rnevrj A II. BosmanVan der Sluis, de hecren G. E. E. Kuyntjes. H. P. Linthorst Human, mevr. C. E ModdermanMeilink en den heer H. A. Vriend. Het ligt in het voornemen om op 30 April n.s. (er gelegenheid van den 18den ver jaardag van Prinses Juliana een open- sehaalcoliecle langs de huizen te houden. In dc gisteren gehouden herstemming van een hoofdingeland in het 5de district van het Hoogheemraadschap Rijnland werd gekozen de heer P Ravensteyn te Aalsmeer en bij de herstemming voor een hoofdinge land-plaatsvervanger in het 0de district de heer G. Domburg, te Zevenhoven. De heer A. Barendse. alhier, onder wijzer aan de Hen', schor;! te Sassenheim, is benoemd tot hoofd eener Kjz school fe Ter Aa, en heeft deze benoeming - inge nomen. In de gistermiddag gehouden vergade ring van het bestuur van de Stedelijke werkinrichting werden de door den gemeen teraad benoemde leden in de plaats van wijlen den heeren dr. J. G. van der Sluys en A. I. Witmans Mz„ de heer J. Heringa en mevrouw DietrichDe Rooy geinstalieerd Tot voorzitter werd benoemd de heer J. A. Bots en tot vertegenwoordiger der instelling in den Armenraad de heer K. Sytsma ter wijl mevrouw DietrichDe Rooy en de heer I J. van Stralen werden aangewezen tot leden van de voedingscommissie. De rekening over 1926 werd vastgesteld en zal tot nadere goedkeuring naar het Col lege van B. en \V. worden gezonden. De toestand van den glazenwasscher, wien gisteren het ongeluk overkwam van de ringen te vallen en zjn nekivervel te breken, is nog steeds hoogst ernstig. De dertien-jarige jongen W. de G. werd gisteravond, toen hij op den Haagweg achter een verhuiswagen komende, wilde oversteken, door een met kalmen gang rijdende auto, bestuurd door H. L„ over reden. Met een schedelbreuk werd de jongen naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zjn toestand is redelijk. De koetsier A. C. heeft bj de politie aangifte gedaan van dé on'vreemding van zijn winterjas, dien trj op den wagen had achtergelaten toen hj aan een schuit in de cr.middel!jke nabjheid arbeid verrichtte. Het euvel van diefstal van contact sleuteltjes uit onbeheerd staande auto's, schijnt thans van Den Haag ook naar hier overgewaaid te zijn. Een auto-garage-houder hier ter sledo deelde ons althans mede, dat alleen gister avond en hedenmorgen reeds van zeven auto's, die op straat stonden, de contact sleutels waren ontvreemd. 'I Is wel een hijzonder flauwe aardig heid, daar de sleutels voor de dieven van nul en geenerlei waarde zijn. Hef, aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 662, tegen 492 op 21 April 1926. NED. HERT KERK. Drietal: Te Soest: J. C .W. Kruisloop, te Arncmuiden; A. v. d Kooij, te Kampen; en J. Goslinga, (e Utrecht. Beroepen: Te Oosterwolde: C. J. v. d. Graaf, te Ameide. Bedankt: Voor Bedum:. J. C. Wissing, te Vught; voor Grosthuizen en Avenhörn, F. W. Boers, te Abbekerk-Lnmbertschaag; voor Gouderak: J. Rongc, te Hoog-Blok- land. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwendam (Amster dam-Noord): S. J. Popma, te Engwierum; Ie Edam: J. Tom, cand. te Hilversum. Aangenomen: Naar Amsterdam- West: B. v. d. Werft, te Doorn. Bedankt: Voor Barendrccht: K. Min- nema, fe Garijp. OLYMPISCH NIEUWS. DE SPELEN IN 1926. Reeds nu bereiken het Comité 1928 vele klachten over de exploitatie van z.g. olti- cieelc uilgaven voor de Spelen in 1928. Het is in het belang van het publiek, dat er ge waarschuwd wordt, voorzichtig te zijn met elke aanbieding, die niet voorzien is van een machtiging van het Comité. Tot dusverre zijn nog geen offieieele uitgaven gepubli ceerd. Wel zal eerstdaags begonnen worden met de exploitatie van het offieieele propa- ganda-boekje, dat over de geheele wereld verspreid zal worden en dan in een oplage van 600 000 exemplaren verschijnt. Behou dens nadere publicatie kan het Comité dan ook alleen voor dit boekje do verantwoorde lijkheid aanvaarden. VOETBAL. WEDSTRIJD VAN ZWALUWEN-ELFTALLEN. As. Zondag vindt volgens de „Spkr." op het torreen van Ajax te Amsterdam een wedstrijd plaats tusschen de twee volgen de Zwaluwen-elftallen Elftal A: Itambonnet (Be Quick); Van Ron (P.S.V.), v. d. Geest (Sparta); Tap (Vitesse), Dinkla (E.D.O.), Vaags (Vi tesse); Mansscn (Excelsior), N. N. (V.O. C.), Bogerman (V.I.O.S.), Post (D.H.C.), Vermeer (Quick H.) Elftal B: v. d. Ziel (Zwoische Boys); Warnsteker (A.S.C.), Koster (Stormvo gels); Geutskens (B.SH.), Den Doodt (D.E.C.), v. d. Broek (Xerxos); Landaal (A G.O.V.V.), Meinsma ('t Gooi), Lungen (A.F.C-), Halle (Go Ahead), Twelker (Ajax). KORFBAL. ROTTERDAM—AMSTERDAM. In den op a.s. Zondag te spelen wedstrijd om den Maasstad-beker zullen A'dam en lUdam door de volgende twaalftallen verte genwoordigd worden; Rotterdam: Dames: Richel: Vaandrager; Nieuwland (Het Zuiden); v. DijkVijfwinkel; Zeef (Velox); v. d. Eerden (O.S.C.RJ. Heeren: Dorsman; Looy; van Eek (Het Zuiden); V. d. Welle; Mazure (Velox); Hey- boer (OS.CR.). Amsterdam Dames: Scholte (D.T.V.); Stvarts (D.E.V.); v d. Bruggen (K.V.D.); de Vries (Hercules); Kille. De Bruyn (Eendr.). Heeren: Gerding: Bakker (D.D.V.): Mad am Ploos van Amstel (D.T.V.); Kolle (Een dracht); Bockcl (Weslerkw.). SCHAKEN. WINTERWEDSTRIJD LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de eerste groep zijn nog de volgende partijen afgespeeld- Dc afgebroken partij W. dc BruinG. Schoppen won eerstgenoemde, de afgebroken partij M. BloemW. de Bruin is remise geworden P. C. Segaar trok zich terug, de zes door hem nog te spelen partijen gingen reglementair voor hem verlóren. In de tweede groep verloor Th. A. M. Cou- wenberg van N .N„ terwijl de afgebroken partij- F. de BruynW. N. Samsom door eerstgenoemde is gewonnen. In de eerste groep moeten thans nog 6 partijen gespeeld worden, Bol moet nog spelen tegen G. Bosscha. G. Schoppen en W. de Bruin, voorts Schoppen nog tegen ir. v. Hoek en Bloem, ten slotte is er nog de afgebroken partij M. M. SegaarDe Bruin. De tweede groep is nog niet zoo ver gevorderd, hierin moeten nog 26 partijen gespeeld worden. 414e STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrildag 22 April, 3e Klasse 3e Ltlst. Hooge prijzen; 19664 1000. Prijzen vin 4S: 107 205 271 328 364 994 1299 1301 1390 1519 1579 1686 2955 3766 .3878 .3955 4005 4257 4640 4644 4775 5101 5252 5571 5687 5803 5987 65.38 6881 7124 7243 8513 8907 8979 9154 9226 9383 9956 10084 10118 10130 10196 10373 10757 10980 11159 11246 11514 12178 12346 12700 12977 13159 13165 13566 13856 14220 14308 14354 14850 14867 14881 15277 15667 15816 15959 16203 16697 17236 17497 18560 18603 18626 18634 18864 18872 18903 18947 19080 19156 19167 19189 19268 19443 19667 19744 20036 20050 20150 20287 20300 20371 20373 20415 20481 20487 20828 20908 20928 3e Klasse 2e Lifst; 3992 m.z. 3993. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Lord Cecil en Boncour waren gisteren beiden afwezig van de voorbereidingscom missie der ontwapeningsconferentie. Cecil wegens een lichte ongesteldheid, Boncour, omdat hij in Parijs was gebleven. Boncour toont opnieuw op een voor de commissie weinig eerbiedige wijze zijn wrevel over het feit, dat de commissie na het Britsch- Fransch meningsverschil over de vlootbe- porking het werk niet neergegooid heeft, doch besloten heeft haar taak voort te zetten. Boncour's staking vindt begrijpelijker wijze bij velen een slechte ontvangst. Frankrijk is thans vertegenwoordigd door graaf Ciauzel. De belangrijkste discussies betroffen gis teren het Nederlandsch voorstel, om de regeeringem te verplichten, jaarlijks den volkenbond een lijst toe te zenden van het aantal wapenen en mum ties in dienst cn in voorraad Dio lijst zou over twaalf ru brieken te verdoelen zijn en den toestand vaststellen op 31 December van het voor gaand jaar. Aanvankelijk wilde niemand spieken en meende voorzitter Loudon het Neder landsch voorstel reeds aangenomen te mo gen verklaren. Plotseling kwam toen Sato met een on gekend scherpen tegenstand. Hij verklaar de, dat bij de bestaande internationale onveiligheid zekere geheimhouding inzake de wapenen onvermijdelijk is. Tevergeefs merkte Bernstorff op, dat dc ontwape ningsgedachte onvercenigbaar is met ge heime bewapening; tevergeefs verzocht Rutgers den Japatoner artikel acht van het volkenbondsverdrag tc herlezen, dat do volken bondsstaten tot openhartige uitwis seling en zoo volledig mogelijke inlichtin gen verplicht. Japan handhaafde zijn prito. cipièelen tegenstand en verklaarde, öal het eerste lid vain artikel 8 spreekt over ontwapening, vereenigbaar met de natio nale veiligheid en dat deze woorden ook in het laatste lid van artikel 8 moeten ge acht worden begrepen te zijn. Een nimmer geboorde interpretatie dus, die echter door Frankrijk aanvaard werd. Ondanks de pvlncipieele instemming met het Nederlandsche voorstel door Bel gië, Polen, Zweden 6chijnt na Frankrijks steun van Japan's oppositie de kans op aanneming verkeken, ofschoon heden nog een voortzetting der discussies zal plaats vinden. De Noderlandsohe delegatie beschouwt dcize verwerping der openbaarheids-gedach te vrijwel als de grootste telcurstelline der discussies in de voorbereidingscom missie. DUITSCHLAND. Chauifeurstaking te Berlijn. Gisteren is te Berlijn een staking uitge broken onder de chauffeurs. Van de 9000 taxi's die het normale aan tal in de Berlijnsche straten vormen, ble ken cv -2500 tot 3000 aan deto oproep toe staking gevolg to hebben gegeven, zoodat het vei keer eenige stagnatie maar qog geen ernstige moeilijkheden ondervonden heeft. In vele gevallen zijn werkwilligen ge molesteerd, banden weiden stukgesneden en ben zin ©reservoirs met water gevuld. Van verschillende motoren werden de magneten beschadigd. Enkele stakers wier pen zelfs steenen naar voorbijrijdende auto's. De directeur van de Roland-lijn werd op deze wijze door ecw steen getrof fen eti ernstig gewond. Ln verband met dit incident werden vier stakers /in hech ten is genomen Voort? werden enkele te- lefooDs voor hel bestellen van taxi's dooT de stakers bewaakt. Dezen dreigden de toestellen te zullen verbrijzelen, indien de telefonisten de autobesfellingen doorga ven De directie van de Auto Rufgesell 6chait heeft reeds om bescherming van dc toestellen verzocht. De rijksmanieter van arbeid heeft de onlangs door het scheidsgerecht voorge stelde loonregeling voor beide partijen bin dend verklaard. Deze regeling bepaalt een. dagloom van 1 25 mark bij een ontvangst van gemiddeld 10 mark per dag en voort 4 25 pCt. van de geheele dagelijksche ont vangst. De patroons hebben besloten, de politie te verzoeken na deze beslissing van den minister den stakers de bevoegdheid voor het besturen van automobielen te ontne men. Wordt aali dit verzoek niet voldaan, dan zullen zij hun ondernemingen van Maandag af sluiten. FRANKRIJK. Communist gearresteerd. Te Nantes is een communist, Guilbert, gearresteerd, die de gedelegeerden der plaatselijke cellen uitnoodigde hem inlich tingen te verschaffen over de industrieel e organisatie van het Westen. ENGELAND. Lloyd George over den Landbouw. Te Pwilheli, in Wales, heeft Lloyd George een rede gehouden, geheel in het Welsch, voor een vergadering van boeren en boerenarbeiders uit Carnarvonshire. Hij zeide o.a.Wij hebben Duitschland uitgehongerd, vóór Duitschland er in slaagde ons -uit te hongeren. De staatsman die dit beleefd heeft, is verplicht het land te zeggen dat. het nooit meer zoo'n risico mag loopen. Het is een levenskwestie voor de natie, om de pro ductie van het land te vermeerderen en het aantal menschen dat er op werkt. Veertig jaar geleden, zoo zcidc Lloyd George nog, waren er in het graafschap Carnarvonshire 5000 boerenarbeiders. Se dert dien tijd is de bevolking er sterk toe genomen, maar er zijn nu nog maar 3000* veldarbeiders. Het werkelijk tragische is, dat het juist de jongelui zijn, die weg trekken. RUSLAND. De sovjets en de vrede Verdrag met Afganistan. Het Sovjetcongres stelt in een motie de consequente vredesdoeleinden op den voorgrond, die de Sovjetregeering nastreeft en draagt aan de regeering op ook vorder de vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlamdsche StateD te bevestigen. Het congres Btelt met voldoening vast dat dit streven bij eenige Staten weer klank gevonden heeft en wijst er op dat de vreedzame politiek der Sovjetunie door de groeiende vijandigheid der regecringen van eenige Staten tegenover de Sovjet unie zeer bemoeilijkt is. Het congres keurt de politiek der Sovjetunie tegenover China goed, die uitgaat van de erkenning der volkomen souvereimtedt van China en van de volledige verzaking, van de zijde vaD Rusland, van de bijzondere voorrechten welke de onderdanen Van andere Staten in China geniefcen Rykof heeft bevestigd, dat d© Sovjet-re- geering bereid is aan elk concreet voorstel dat ten minste op een vermindering van bewapening aanstuurt, deel te nemen en de overige staten daartoe eveneens opge wekt. Aan him houding dienaangaande zal men kunnen afmeten, wat er voor ernst steekt achter het vredesgepraat te Ge neve. Een te Kaboel tusschen Rusland en Af ganistam gesloten vordiag van neutraliteit cn vriendsoha<p is gisteren te Moskou be kend gemaakt. Dc Sovjet-pers beschouwt het als een zeer beJangrijk document, im mers in 1907 had de Russische tsaristische regeering Afganistan erkend als Engelsch belanger. gebied, terwijl de souverehriteit van Afgorxistari nu door Duslatnd gewaar borgd wordt. ITALIË. Feestdag. Ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van Rome en van het nationale feest rustte het werk in alle fabrieken, ateliers, scholen, openbare en particuliere bureaux van geheel Italië. Alle winkels waren gesloten. Alleen de openbare diensten functionneerden als ge woonlijk. Geheel Rome was met vlaggen versierd. Kunstvolle versieringen verhoogden den luis ter van den dag. •De gouverneur der stad, prins Potenziani, hield een „wapenschouwing" over G0U0 „bal lila's", alsook over een delegatie der leer lingen van alle schooien te Rome. Vervolgens had op de Piazza dei Popoio een groote samenkomst plaats van leden van alle branches van werkliedencorporaties. Afgevaardigde Rossoni, president der ver- eenigde corporaties, hield een toespraak, waarin hij de ontwikkeling van het vereni gingsleven schetste. Intusscben gingen de autoriteiten op we tenschappelijk, letterkundig en artistiek ge bied de groote werken bezoeken, uitgevoerd rondom het Kapitool. CHINA. Tsjang kai sjek baas. De nieuwe regeering van Tsjang kai sjek te Nanking, heeft de regeering van Hankau volkomen verdrongen. Tsjang kai sjek heeft Borodin en al zijn helpers ontslagen, evenals drie communis tische ministers. Het onmiddellijke doel van Tsjang kai sjek is de mogendheden te bevredigen, de communisten op te ruimen en de bedrei ging te bezweren van Tsjang tso lin's offen sief. De troepen van Tsjang tso lin hebben de grens bereikt van Honan en Hoepeh, waar zij gestuit zijn op de hoofdmacht van de Zuidelijken. De nationalisten verklaren, dat Tsjang tso lin in nijpenden geldnood verkeert en dat zijn leger door onderlinge twisten verdeeld is Dit laatste is,-twijfelachtig! BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GRUWELIJKE TREINMOORD IN MEXICO. Volgens den officieelen Amerikaanschea draadloozen dienst biedt de plek. waar d trein, die naar Mexico-stad onderweg wa«. door bandieten overvallen en verbrand werd een beeld van gruwelijke verwoesting. De aanval op den trein, waarin zich 600 reizigers bevonden, werd uitgevoerd door een bende van 500 goed gewapende bandie ten. die den trein eerst hadden laten ontspn. ren. De passagiers trachtten uil de trein, diï in brand was géraakt, te ontkomen, doch werden door de bandieten met een snelvuur ontvangen. Alle personen, die niet meer wis ten te ontkomen, werden in de achterste wagons samengedrongen, die vervolgens me', petroleum overgoten en in brand gestoken werden. Een dochter v. d. oud-president Obregon werd uit een wagon gesleurd en ernstig mishandeld. Volgens dc laatste berichten vreest men, dat meer dan 200 personen om het leven zijn gekomen. De Moxicaansche minister van oorlog heeft zich persoonlijk aan het hoofd gesteld van een afdeeling ruiterij, die de bandieten zal achtervolgen. De trein was geheel bezet met reizigers, die terugkeerden van een heilige-week-her- denking. Onder de slachtoffers zijn veel vrouwen en kinderen. De chef van den staf van president Calles generaal Alvarez, heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij het Mexicaansche epis copaat onomwonden beschuldigt de aan stichter te zijn van den treinaanslag bij Limon. Als bewijs voor de juistheid van zijn beschuldiging publiceert hij het rapport van generaal Carrillo, die Dinsdag uit Guadala jara vertrok, toen de trein daar niet op tijd aankwam. Toen de troepenafdeeling van den generaal op de plek des onheils aan' kwam. namen de bandieten de vlucht naar de bergen. Aan hun hoofd bevonden zich di priesters Vega, Pedroza en Angulo, een ad. vocaat, genaamd Loza, een vertegenwoor diger van den bond voor de religieuze vrij heid en een bandiet, bekend als nummer 14. Carrillo beschrijft uitvoerig den aanval op den trein, die, naar hij zegt. met ongei kende wreedheid is uitgevoerd door de ban dieten, die 500 a 1000 man sterk waren. Zij drongen verscheidene wagons binnen en begonnen daar in het wilde weg te schieten en te moorden. Ten slotte werden de wa gons, zooals gemeld, met petroleum begoten en in brand gesloken. Het was onmogelijk, zegt de generaal. <1* gewonden te redden, daar alle wagons reeds in brand stonden. Alle gewonden zijn dan ook in den brandenden trein omgekomen. Deze beschuldiging is wel zeer bruiaal! MOORD OP EEN GENERAAL. De Russische generaal Gawrilenko. com mandant van een cavalerie-divisie van hot roode leger, is in zijn garnizoen Samarkand vermoord. Waarschijnlijk is hier sprake van een wraakoefening. Gawrilenko toch heeft in de jaren 19JS—1919 de leiding gehad van de gewelddadige onderdrukking van op sla nden der boeren in het Wolga-gebied cn heeft zich daarbij zeer gehaat gemaakt door zijn onbarmhartig optreden. De daders zijn nog onbekend. HET DUITSCHE HANDELSVERDRAG MET FRANKRIJK. BERLIJN, 22 April. (V D.). De bladen melden, dat de economische onderhande lingen tusschen Frankrijk en Duitschland zijn verdaagd in verband, met moeilijkhe den, die voortspruiten uit de nieuwe Fran- sche douanetarieven. Posse is te Berlijn aangekomen om van de Duitsche regeering nieuwe instructies in ontvangst te nemen. UIT CHINA. SHANGHAI, 22 April (Reuter). Het stoom schip Jvhiva" is aangekomen en zal. na te zijn gelost, in het droogdok herstellingen ondergaan. Volgens een draadloos bericht uit Hankau is de toestand ernstig. Chen heeft het consulaire corps kennis gegeven, dat, zoo de buitenlandsche kooplieden hun zaken niet hervatten, hij geen enkeleD waarborg voor do veiligheid hunner pak huizen kan geven. PEKING, 22 April (Reuter). Gemeld dat uit een bij den inval in het sovjet ge zantschap in beslag genomen document blijkt, dat door Moskou aan generaal Fengvuhsiang een half millioen dollars is betaald voor propaganda onder het leger voor hert halfjaar dal 31 Maart geëindigd is- DE FINANCIEELS CRISIS IN JAPAN. TOKIO, 22 April (Reuter). De regeering besloot, waarschijnlijk morgen, hel morato rium af tb kondigen, behalve voor de kolo niën. Onder het moralorium vallen niet de uitbetaling van loonen, de geldelijke ver plichtingen van plaatselijke auloriteiten en de kleine bank-deposito's. OSAKA, 22 April (Reuier). Bankiers ter plaatse verklaren, dat er geen enkele reden tot ongerustheid is. en beschuldigen d' auloriteiten te Tokio ervan, door overijld optreden in de aangelegenheid der Taiwan- bank, de crisis te hebben ontketend. TOKIO, 22 April. (Reuier). De minister raad besloot ten gunste van een morato rium van 21 dagen. GEVAARLIJK VUURWERK. PARIJS. 22 April (Belg Tel. Ag.)- Naar het „Journal" uit Madrid meldt, is bij een vuurwerk, da! op de esplanade van hel arsenaal werd ontstoken, een mortier re- sprongen Een persoon wprd gedood en 3d gekwetst, waarvan 3 aan de bekomen ver-, wondingen zijn bezweken Drie andere nren- schen sprongen, door schrik bevangen, ie de Manzanazic en verdronken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2